HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Societati Secrete Si Discrete?, o viziune romantica asupra lumii
smoke
mesaj 12 Aug 2005, 10:04 AM
Mesaj #106


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



salpetru - azotat de sodiu NaNO3 (salpetru de chile) si azotat de potasiu KNO3 (salpetru de india) -

http://en.wikipedia.org/wiki/Potassium_nitrate

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sodiu

se gasesc ca si ingrasaminte.

Compozitia pt ceara de albine :

"White [8012-89-3J and yellow [8006-40-4J beeswax has been known for over 2000 years, especially through its use in the fine arts (2). References to wax prior to the nineteenth century are probably to beeswax. Beeswax is secreted by bees and is used to construct the combs in which bees store their honey. Removing the honey and melting the comb in boiling water harvest the wax; the melted product is then filtered and cast into cakes. The yellow beeswax cakes can be bleached with oxidizing agents to white beeswax, a product much favored in the cosmetic industry.



The composition of beeswax varies, depending on its geographic origin. The major components are esters of C30 and C32 alcohols with C16 acids, free C25 to C31 carboxylic acids, and C25 to C31 hydrocarbons (4). Beeswax typically has a melting point of 640C, a penetration (hardness) of 20 dmm at 250C and 76 dmm at 43.30C (ASTM D1321), a viscosity of 1470 mm2/s at 98.90C, an acid number of 20, and a saponification number of 84.
The major use of beeswax is in the cosmetic industry, with smaller amounts used in pharmaceuticals and candle production."

http://www.gujaratwaxes.com/about_waxes.htm


KNO3 + PB -> KNO2 + PbO

later edit - dupa cateva manevrari - se va obtine PbCO3 sau asa zisul "Horn silver " sau plumbul alb - ceea ce probabil ai obtinut si tu.. tongue.gif biggrin.gif
- ce cantitati ai folosit din fiecare element introdus in ecuatie ? inclusiv ceara..

Acest topic a fost editat de smoke: 12 Aug 2005, 10:14 AM


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 12 Aug 2005, 10:26 AM
Mesaj #107


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



QUOTE
La ce te referi cand zici de imaginatie? Ca transmutarea metalelor se poate face numai in imaginatie? Nu cred ca o miriada de carti pe acest subiect din timpuri imemoriala s-au bazat pe imaginatia unor alchimisti. Plus ca transmutatia este reala, am vazut, altfel nu bateam campii degeaba.

Nu m-ai inteles, presupun ca din cauza ca nu ai citi cu atentie ce am scris, oricum nu simt nevoia sa ma explic.
Nu neg ca transmutatia e reala, n-am dovezi ca sa spun ca nu e, pe de alta parte nu am nici dovezi ca sa spun ca este, dar cred ca cel putin potential e realizabila. M-as bucura enorm sa vad un astfel de experiment.

Pana una alta, pentru ca mi-ai raspuns asa cum mi-ai raspuns, eu am o nelamurire: DE CE faci tu aceste experimente ?
Dincolo de experimentul in sine, care luat ca atare si dezbracat de contextul spiritual, e doar o joaca a unor norocosi care au dat de jucarii deosebite. De ce ne dai retetele pe forum ?

Ma asteptam la alt raspuns, cand am vorbit despre structura materiei, dar se pare ca am deschis gura degeaba de data asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 12 Aug 2005, 11:08 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Deci cu astfel de chestii se ocupa de fapt masoneria ??? hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Aug 2005, 11:08 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Lord_Kain
mesaj 12 Aug 2005, 02:38 PM
Mesaj #109


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 19 July 05
Forumist Nr.: 6.643



MIA, repet pentru e "n"-a oara. NU SUNT MASON.

smoke, KNO3 este materia primara. Se ia salpetru si se distileaza imperuna cu bumbac sau praf de caramida, iar in receiver se pune apa. Ar fii recomandat sa ai niste receivere dresher care sa fie pline de amoniac, deoarece fumul care rezulta este otravitor iar amonia il neutralizeaza. Se obtine o sare rosie care la randul ei se supune unei distilari reci din care rezulta o substanta alba. Se ia substanta alba si se amesteca cu sarea rosie si iara se supune distilarii. Tot asa de vre-o 50 de ori pana cand totul devine o masa amorfa care se pune la 4 grade de temperatura timp de 9 luni de zile pana trece prin culorile necesare. Este complicat crede-ma, de acea eu nu am facut-o personal. Nu am laborator in aparatament.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lord_Kain
mesaj 12 Aug 2005, 02:45 PM
Mesaj #110


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 19 July 05
Forumist Nr.: 6.643



De ce dau retele pe forum? Sa vad cum reactioneaza lumea. Sunt o fire foarte curioasa si imi place sa analizez natura umana, mai ales psihicul si cum reactioneaza el in fata anumitor lucruri. Oricum, nu am dat ceva concret pe forum in afara de Procesul Merelle.

Cat despre jucarii, nu cred ca piatra este o jucarie. Pentru mine acea piatra are conotatii spirituale mari. Este piatra de capati a stiintei Hermetice pe care se bazeaza vrand nevrand toata religia. Daca te intereseaza parerea mea despre structura materiei sa stii ca dupa mine totul este dual. Materia este bipolara, o parte lunara si o parte solara. Partea lunara este doar un receptacul pentru partea solara, cea care anima materia. As putea zice ca omul este lunar, iar sangele principiul cristicc cel ce ne anima este solar. Tot ce trebuie sa faci pentru a ajunge la adevarata piatra este sa iei soarele unde il gasesti cel mai exaltat in natura si efectiv sa-l supui unei "fierberi" care dureaza luni bune. In esenta e banal. Oricum, eu voi folosii piatra in scopuri nobile si luminate, nu ca o jucarie cum crezi tu. Pentru mine piatra este extrem de importanta din punct de vedere spiritual, asa imi dovedesc maestria asupra elementelor naturii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 12 Aug 2005, 03:01 PM
Mesaj #111


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



QUOTE
Materia este bipolara, o parte lunara si o parte solara.

Ce determina ca un element sa fie de o parte sau de alta ? Dualitatea Luna-Soare vine de demult in istorie, de cand s-a facut echivalenta Soarele="Astrul zile", Luna="Astrul Noptii", iar pamantul era ...plat, sau nu conta (indiferent de ce intuia Ptolemeu). Intre timp, s-a aflat ca Luna e doar satelitul Pamantului si la o adica ne influenteaza la fel de mult ziua ca si noaptea, doar ca ziua nu-l vedem. Crezi ca dualitatea asta mai e valabila ?
Ei, hai sa zicem ca 'lunar' si 'solar' constituie doar o conventie, la fel de bine cum ai spune "+" si "-","Yang" si "Yin".

QUOTE
Oricum, eu voi folosii piatra in scopuri nobile si luminate

Poti sa detaliezi ? Care ar fi acele scopuri si ce le califica a fi nobile si luminate ?

QUOTE
Pentru mine piatra este extrem de importanta din punct de vedere spiritual, asa imi dovedesc maestria asupra elementelor naturii.

"Maiestria" presupun ca vine dela "to master", adica sa stapanesti, sa supui natura ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 12 Aug 2005, 03:38 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



@Lord_Kain: Daca m-as apuca sa prepar substanta asta, si as astepta 9 luni ( blink.gif ) iar la capatul acestor 9 luni nu obtin nimic notabil, si imi spui "pai stii, mai trebuia un varf de cutit de sare de bucatarie..."? Oare merita sa ma apuc?

Acest topic a fost editat de Olaf: 12 Aug 2005, 03:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 12 Aug 2005, 05:29 PM
Mesaj #113


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



QUOTE (MIA @ 12 Aug 2005, 12:08 PM)
Deci cu astfel de chestii se ocupa de fapt masoneria ??? hmm.gif

Nu, masoneria se ocupa printre altele cu alchimia interioara.

Lord_Kain se ocupa cu transmutatia metalelor wink.gif


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 12 Aug 2005, 05:32 PM
Mesaj #114


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



QUOTE (Olaf @ 12 Aug 2005, 04:38 PM)
Daca m-as apuca sa prepar substanta asta, si as astepta 9 luni ( iar la capatul acestor 9 luni nu obtin nimic notabil, si imi spui "pai stii, mai trebuia un varf de cutit de sare de bucatarie..."? Oare merita sa ma apuc?

Desi comparatia pe care o sa o fac este putin deplasata, cu mult timp in urma existau cautatori ai Graal-ului.

Indiferent daca au gasit sau nu Graal-ul, importanta era (si este ? ) CAUTAREA.


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lord_Kain
mesaj 12 Aug 2005, 06:19 PM
Mesaj #115


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 19 July 05
Forumist Nr.: 6.643



Olaf, daca ai fii atent la reteta si ai guverna temperatura cum trebuie in aproximativ 9 luni ai avea sarea filozofala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 12 Aug 2005, 11:27 PM
Mesaj #116


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



E ceva gresit in ceea ce spui - zici ca se pune ori bumbac ori caramida - pai astea 2 nu sunt echivalente ca structura chimica deci nu pot da aceleasi rezultate.

Iar KNO3 dizolvat in apa nu da nici un gaz otravitor - pur si simplu se va cristaliza din nou dupa racire.

Lamureste-ma ce mai se pune - bumbac sau caramida sau se pun ambele ?


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Aug 2005, 11:49 PM
Mesaj #117


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Si crezi ca ar rezulta o salata filozofala mai buna cu sarea aia? rofl.gif
Glumeam , nu o lua in serios....
Kain, din experimentul tau ai obtinut ceva ce arata ca argintul.....asa cum a spus cineva, s-ar putea sa fie acel plumb alb...oricum, ideea e urmatoarea....eu nu pun prea multa baza in aceste experimente de apartament....si imi pare foarte ciudat ca din amestecul unor substante care nu contin strop de argint sa rezulte argint sau aur....Dar ca sa nu fiu gica contra, as accepta urmatoarea dovada....acele substante pe care le vei amesteca sa fie vazute de un laborator chimic....ei sa spuna clar ce substante sint si care e compozitia ta.....pe urma ....you do your magic.... wink.gif rezultatul se ia si se duce la laborator, nu la bijutier.....daca aia spun sau certifica cum ca a rezultat ceva care contine argint....atunci sint gata sa accept ca exista ceva in sensul de transmutatie...Si bineinteles sa existe si niste martori ......
Cred ca nu cer prea mult si probabil ca si altii au cerut asta....
Experimentul tau pare o cale f usoara de a obtine argint cu nemuluita....intrebarea mea e ....de ce crezi ca nu face nimeni treaba asta?Nu ma refer in sensul ca cineva vrea sa se imbogateasca....ma refer de exemplu la industrie, mare consumatoare de argint, in spercial pt contacte de calitate... Tu chiar crezi ca daca ar rezulta argint, marii producatori de componente electronice nu ar exploata aceasta posibiliatate? Tu creezi ca aia nu au laboratoare in care se fac cele mai traznite cercetari? Tu crezi ca "alchimistii" au dotare materiala in laboratore mai buna ca aia? Tu crezi ca aia nu au ceva "creiere" care fac aceste cercetari?

Si mai am o nelamurire.... chiar nu poti avea un tel nobil in viata fara acea "piatra filozofala" ?Nu poti sa ajuti atunci cind e necesar fara acea piatra? Nu poti incerca sa devii medic, in felul acesta ajutind la curmarea suferintelor , daca nu ai acel bolovan?

Kain, fara suparare, aceste explicatii pt mine suna aproape la fel ca explicatiile martorilor care iti bat la usa si incearca sa ma convinga ca a lor e mai lunga....sau a celor care propaga acele siteme de comert multi-leveling...adica acele produse care nu exista pe rafturi , dar....surprise..... " e cele mai bune".....

Si acea stiinta hermetica.... e o stiinta sau unii vor sa fie considerata stiinta? Ce a descoperit valoros pina la ora actuala aceasta hermetica? Da un exemplu sau mai multe daca se poate....

Soarele e exaltat.....recunosc, am imaginatie , dar expresia asta chiar m-a lasat masca.... rofl.gif
Scopuri nobile si "luminate".....da-ne citeva exemple te rog....

In final, am citeva intrebari personale....depinde numai de tine daca vrei sa raspunzi....daca nu vrei sa raspunzi, doar spune clar ca nu vrei sa raspunzi la intrebarile personale si nu e nici o suparare...
Citi ani ai? Ce nivel de educatie ai?
La ce scoala sau "maestru" te referi? Nu ma intereseaza numele lui, ma intereseaza din ce miscare face parte....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Aug 2005, 05:36 AM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Poate o asemenea descoperire va scoate scoate tara noastra din rahat , cu un export masiv de cateva mii de tone de argint laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 13 Aug 2005, 08:25 AM
Mesaj #119


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Ati citit Alchimistul lui Coelho ? Daca da, cum au reactionat oamenii _normali_ cand au aflat ca poseda piatra filosofala si elixirul vietii lungi ?


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 13 Aug 2005, 10:58 AM
Mesaj #120


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



$topic=daca ai avea piatra si elixirul ce ai face cu ele ?


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lord_Kain
mesaj 13 Aug 2005, 07:08 PM
Mesaj #121


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 19 July 05
Forumist Nr.: 6.643



Bdl. stiinta hermetica este o stiinta personala. Ea avantajeaza oamenii la nivel personal. Eu nu sunt aici sa iti pun bolovanul filozofal in mana sau sa iti dau cum se face. Si nici nu o sa iti demonstrez live vredata pentru ca nu cred ca ar avea rost. Sunt multi oameni hrapareti in lumea asta, nu te cunosc, nu te stiu, deci mai bine sa ne rezumam la lucruri minore. De acea nu a fost data stiinta maselor. Pentru ca psihologia maselor cand vine vorba de aur argint nelimitat da foarte multe intelesuri despre nivelul actual de educatie la nivel global. Soare era un cuvant pentru a ascunde numele substantei din care se face piatra. Exaltat, ridicat, spiritualizat etc. Creierele acelea de care vorbeste smoke sunt extrem de ignorante cand vine vorba de hermetism. Organic sau inorganic sunt doua fete ale aceleasi monezi. Substanta in sine este organica, de acea presupun ca nu s-a jucat nimeni cu ea. Iar daca cumva s-a jucat, iti dai seama ca nu ar spune la toata lumea. Cat despre argintul obtinut l-am testat la un laborator privat care se ocupa de prelucrarea substantelor chimice din brasov cu ceva relatii. Cat despre maestrul/prienteul/mentorul meu nu face parte din nici o miscare, grupare sau asa ceva. Este membru al Ordinului Roza Croce si a descoperit acest "miracol" dintr-o simpla intamplare a unei conjuncutri nefericite. Nu i-am platit nimic si nu i-am facut nici un favor. Mi-a dat reteta pentru ca a zis ca am un suflet bun si stie ca nu o voi imprastia in stanga si in dreapta inanite sa imi dau seama daca cineva merita cu adevarat. Si imi dau seama ca maese de oameni sunt total intunecate cand vine vorba de asa ceva. De aia am si vorbit aici pe forum, sa vad cum reactioneaza lumea la asa ceva, iar atata timp cat masele vor ramane asa, piatra va ramne in mainile celor putin. Sa stii din instorie ca peste jumatete din marile catedrale ale frantei si ale germaniei au fost donatii din partea unor alchimisti necunoscuti cum ar fii Raymond Lull, Basil Valentin, Paracelsus, Nicholas Flamel si multi altii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Aug 2005, 09:53 PM
Mesaj #122


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hombre,
Ramine ca tine.....efectiv e un subiect care nu ma pasioneaza pt ca este abracadrabant si in plus vad ca nu prea esti deschis discutiilor personale....sa fie ca tine si treaba cu soarele "exaltat".....dar inorganic suna aiurea rau de tot....si nu stiu de ce imi tot suna in cap cuvintul "hermeneutica".....am cauta termenul hermetic si imi da cum ca este o alta forma pt ermetic....despre hermeneutica, se spune ca ar fi stiinta studierii textelor vechi....
Treaba cu catedralele.... ai ceva dovezi sau e o speculatie? Ti-am spus, si masonii pretind ca toate lucrurile bune vin de la ei....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 13 Aug 2005, 11:16 PM
Mesaj #123


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



QUOTE
Sunt multi oameni hrapareti in lumea asta, nu te cunosc, nu te stiu,


So what ? De ce sa nu facem din aur si argint niste materiale banale, care sa se gaseasca peste tot si sa nu mai prezinte un mijloc de imbogatire ? De ce sa nu le folosim in industrie unde e nevoie de ele ? de ce sa nu fie asa banale cum e fierul ? ca daca s-ar putea produce asa (sa zicem si relativ) usor atunci nu ar mai fi motiv de cearta, nu vezi pe nimeni batandu-se pt potcoava de pe strada...

Eu cred ca argumentul asta e folosit doar asa..ca sa existe si un argument...nu ca ar fi si viabil.

QUOTE
Cat despre maestrul/prienteul/mentorul meu nu face parte din nici o miscare, grupare sau asa ceva. Este membru al Ordinului Roza Croce


ori e alba ori e neagra ? faptul ca se numeste Ordin nu il include la partea aia cu "asa ceva" ?

smoke said somewhere :
QUOTE
ca sa nu mai zic ce aversiune am fata de cei ce se cred iluminati/invatati/loviti de har divin si au un comportament de "mare maestru" - "eu am vazut lumina si calea - voi doar urmati ce spun eu" ... this is sick man....


NU pica in capcana asta. faptul ca tot spui ca te manifesti pe forum doar ca sa vezi cum reactioneaza oamneii arata doar ca nu te pricepi prea tare la psihologie - un experiment eficace in domeniul psihologic e ala in care subiectul nu isi da seama de el. Tu strigi in gura mare ca faci unu...
Pe de alta parte consider ca ai adus si o jignire la adresa mea si colegilor de forum - nu e sfarsitul lumii si nu are mare importanta pt mine - doar ca eu tratez cu respect un om cat timp face si el la fel - ai grija mai multa cand generalizezi si emiti judecati - macar sa fie cat de cat argumentate.

Acest topic a fost editat de smoke: 13 Aug 2005, 11:21 PM


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Aug 2005, 06:13 AM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Stau si ma intreb, cand a facut acel membru al ordinului Roza Croce rolleyes.gif descoperirea aia cu privire la obtinerea argintului din handas ? Inainte de 1990 sau dupa ? Daca a fost inainte, cum de nu l-a dibuit Securitatea ? Ca era innebunita dupa metale pretioase si valuta forte . Ca sa nu mai spun despre apartenenta sa la acel Ordin ! Daca a fost dupa 1990, cum de nu l-au dibuit pesedeii ?! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crosby
mesaj 15 Aug 2005, 08:55 PM
Mesaj #125


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 31 July 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 6.720



Seara buna, interesant subiectul initial al discutiei si cel final ( al aceleiasi discutii ) thumb_yello.gif
Sincer am aflat o gramada de chestiii utile, va multumesc tuturor. La mai mare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 15 Aug 2005, 10:34 PM
Mesaj #126


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



QUOTE (SORIN @ 10 Aug 2005, 08:58 PM)
QUOTE (Lord_Kain @ 10 Aug 2005, 08:32 PM)

Referitor la asta, in 1996 am citit pe internet ca trei studenti francezi, la facultatea de chimie au facut un contract cu un post national de televiziune din franta ca se prezinte piatra live. A doua zi au disparut toti trei de acasa. Zvon sau realitate nu stiu...dar este interesanta idea...

La fel de interesant cum ai avut tu conectie la Internet hh.gif hh.gif hh.gif

Lasa vrajeala Nene, ca nu mai tine rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Sorin.

Domnule Sorin, totusi Internetul, in "marea Sa transmutatie informationala", exista inca din 1996. Supriza? Nu. Doar lipsa de informatii, chestiune rectificabila de altfel. Tot in acea perioada se propuneau spre adoptare, in ritm alert, proiecte de lege care sa ajute intelegerea necesitatii unei retele globale de comunicatie.

Domnule Kain, personal nu consider ca e intelept sa aruncati cu informatii, cu idei ori cu anumite date ce tin de un domeniu discret precum Alchimia. Am considerat ca e firesc sa intervin in aceasta discutie deoarece desi aveti o initiativa interesanta, pentru anumite minti, scopul dvs. poate fi dejucat de persoane care inca nu cunosc cheile in domeniul dezbatut de dvs. Din ce am citit nici dvs. nu detineti mai mult decat ati spus in randurile de mai sus, chestiune ce indica faptul ca sunteti mai ucenic in domeniul acesta esoteric. Acum nu s-a nascut nimeni invatat, dar ca sfat amical, nu va aruncati inainte cu informatii care ar putea fi interpretate eronat (de multe ori se intampla rau intentionat), pricinuindu-va doar imaginii dvs. nu si celor care ataca ori neaga existenta a unei realitati de dincolo de simturile lor imediate, naturale.

Salutari fraterne. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Dorin_ccdj: 15 Aug 2005, 10:38 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 16 Aug 2005, 03:05 AM
Mesaj #127


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ordine peste ordine, luminati peste iluminati.... rofl.gif
.... si cind ii pui sa dovedeasca, se lovesc de zidul esoteric al ridicarilor din umeri... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 16 Aug 2005, 07:09 AM
Mesaj #128


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



trebuie sa recunosc - si pe mine ma amuza chestia asta - consider ca intotdeuna am fost deschis la informatii noi - si imi place sa inteleg si sa aflu lucruri noi - dar...hmm...nu stiu - de cate ori dau de unul de genul asta - care incepe din start cu ideea ca el detine adevarul si a aflat calea si tu nu intelegi ce vrea sa spuna...desi nu spune nimic..sau daca spune...tot nu spune nimic...si mai au tupeul sa spuna de altii ca nu sunt deschisi la minte - pai frate -daca stii ceva atunci trebuie sa stii si sa argumentezi si sa dovedesti - cu argumente clare si dovezi palpabile...nu cu fraze -eu stiu - tu doar trebuie sa iei de bun ce am zis.



--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Aug 2005, 07:54 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Asa,asa, frate Dorin. Fa putina disciplina cu ucenicii . Care au luat-o pe aratura ! biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crosby
mesaj 16 Aug 2005, 09:49 AM
Mesaj #130


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 31 July 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 6.720



Ma gandesc ca discutia a luat-o pe aratura. Cred ca nu este nimic de dovedit si nici de scos in evidenta. Toate aceste societati secrete (discrete si care or mai fi) probabil ca exista de cand lumea. Intotdeauna natura umana si-a spus cuvantul. Suntem atrasi de tot ce inseamna mister, secret ... etc. Probabil ca asta este si motivul evolutiei noastre. Fiecare este liber sa-si expuna parerea si sa creada sau nu in ce crede el de cuvinta, in ce se regaseste. Cred ca este al doilea post al meu in cadrul acestui forum si nu vreau sa plec cu stangul ( sau poate deja am facut-o ). Ma gandesc ca din contradictii se naste progresul, dar de la contradictie la jigniri si patima nu este decat un pas. Un pas mic care uneori il faci fara sa vrei. As fi curios sa aflu mai multe despre aceste societati nu sa citesc flame-uri care nu aduc nimic nou, sau poate asta este o tehnica a disimularii adevarului. Probabil ca sunt lucruri care nu pot fi spuse, probabil ca unii dintre noi stiu mai multe decat cei ce posteaza pe acest forum, dar asta nu inseamna ca trebuie sa aducem in discutie un subiect si apoi ( sub masca tacerii ) sa asteptem sa vedem ce zice lumea si sa zambim mefistofelic : " astia nu stiu nimic ... sunt necunoscatori" ... Asta e parerea mea. Daca am deranjat pe cineva sau am dat cu bata in balta ... sa ma iertati. Vreau sa stiu, de asta sunt aici !

Acest topic a fost editat de Crosby: 16 Aug 2005, 09:52 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 16 Aug 2005, 11:55 AM
Mesaj #131


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Crosby,
Hai recunoaste ca vrei sa "coci " su tu citeva kile de argint in ceaunul de mamaliga....sau "creuzetul filozofic" daca vrei..... jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Aug 2005, 01:23 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Eu m-as apuca sa "coc" cate ceva argint... dar mi-ar trebui un aragaz mai teapan. Ca am incercat sa topesc lingurita si n-a mers. Si ma gandesc atunci, cand m-oi trezi cu ceva margelute de argint in ceaun, ce fac cu ele? Cum naiba le dezlipesc de acolo?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 16 Aug 2005, 01:58 PM
Mesaj #133


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



@crosby -intr-adevar oamenii sunt atrasi de latura misterioasa a lumii,si aceste societati chiar asta si fac le ofera oamenilor un dram de mister (sau cel putin incearca) totusi trebuie luate si in considerare observatiile rationale-nu tot ce zboara se mananca-e perfect adevarat...


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 16 Aug 2005, 02:11 PM
Mesaj #134


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



eu as zice sa nu exagerati - trebuie avut in vedere si faptul ca fara aceste inceputuri nu am fi avut chimia de azi - experientele chimice au avut aura lor magica in trecut, unde daca reuseai sa creezi o lumina orbitoare erai deja venerat, dar acum trebuie aduse si dovezi cand sustii ceva in domeniul asta, pt ca se pot face verificari, teste...si nu toata lumea e absolut profana cand e vorba de cateva reactii chimice...


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ignorant
mesaj 16 Aug 2005, 03:25 PM
Mesaj #135


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 1 February 05
Forumist Nr.: 5.617



QUOTE (smoke @ 16 Aug 2005, 03:11 PM)
... daca reuseai sa creezi o lumina orbitoare erai deja venerat

Sau erai ars pe rug pentru vrajitorie tongue.gif


--------------------
Fara mine nu se poate, dovada ca sunt.
Fara mine nu s-a putut; dovada e ca m-am tras din mine însumi adica din acel mine care-a fost.
...
Eu nu sunt nici bun nici rau ci sunt, pur si simplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 16 Aug 2005, 03:46 PM
Mesaj #136


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



sau... ohyeah.gif


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Aug 2005, 05:12 PM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (bdl @ 16 Aug 2005, 01:55 PM)
Crosby,
Hai recunoaste ca vrei sa "coci " su tu citeva kile de argint in ceaunul de mamaliga....sau "creuzetul filozofic" daca vrei..... jamie.gif

Domne'
Asta-i metoda simpla pentru obtinerea argintului . Stai s-o auzi p-aia cu aurul laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crosby
mesaj 17 Aug 2005, 03:04 PM
Mesaj #138


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 31 July 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 6.720



Sincer ? wink.gif ce as mai coace nu asa ... si daca stiti si reteta de copt aurul o testez io, dar daca reusesc... nu stiu daca o sa mai intru pe "Han" .... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 18 Aug 2005, 07:09 AM
Mesaj #139


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Cociuba, din cele peste 300 de ordine cavaleresti, care este favoritul tau ?


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 18 Aug 2005, 07:54 AM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Crosby @ 17 Aug 2005, 04:04 PM)
Sincer ? wink.gif ce as mai coace nu asa ... si daca stiti si reteta de copt aurul o testez io, dar daca reusesc... nu stiu daca o sa mai intru pe "Han" .... rofl.gif

Eeee - o poza cu un Maybach de sa-l umileasca pe Jiji tot o sa pui aici - nu ? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman