HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Invitatie La Desteptare, Ce e de facut impotriva fraudei
Damnatius
mesaj 3 Dec 2004, 06:55 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
N-a spus nimeni ca trebuie tolerat furtul, dar dreptatea in asemenea cazuri nu se face in strada. Iar ne intoarcem in timp cu un milion de ani. De asta exista justitie, nu?


De ce spui ca ne-am intoarce in timp pentru ca protestam in strada, total democratic, impotriva unor cazuri grave de frauda electorala? In Franta sindicatele muncitoresti ies in strada imediat ce au cea mai mica nemultumire. Nici un US nu se resineaza nimeni sa iasa in strada sa protesteze impotriva razboiului. La fel in GB, Germania si mai toate tarile democrate. De unde pana unde aceasta afirmatie (suspect de "in ton" cu mesajul CTPist preluat apoi de PSD)?

QUOTE
Pai unde sunt dovezile?


Nefertiti, nu uita ca esti moderator. Nu vreau sa afirm ca nu esti impartiala, dar despre dovezi s-a vorbit deja in presa : s-au comparat cateva liste suplimentare si s-au gasit oamenii care au votat de mai multe ori. Pro Democratia a anuntat ca se retrage de la monitorizarea alegerilor si nici o institutie nu a avut nimic de comentat la adresa acestu fapt (foarte grav).

QUOTE
Repet, justitia, asa cum este ea, va fi singura care va da verdictul. Asa e normal sa se intample.


Asa cum a dat verdictul si in cazul "Iliescu Electoral", nu? Sau vrei sa spui ca tu ai crezut gogoasa cu "alea nu erau vizite electorale". Si cu reprezentantul BEC si declaratiile pur politice pe care le-a facut cum ramane? Parca si el e magistrat, nu?

Parerea mea este ca ce s-a intamplat la aceste alegeri este absolut inadmisibil! Citesc ziarele in fiecare zi si ma minunez de ce declaratii mai dau liderii PSD. Azi, in EvZ, am aflat despre declaratia lui Dan Ioan Popescu, cum ca 60+ din votantii pe listele suplimentare din Buc. au votat cu DA (asta in conditiile in care este, in mod normal, imposibil sa estimezi acest lucru, intrucat voturile de pe listele suplimentare intra in aceeasi urna cu cele de pe listele permanente). Nastase ii cere lui Basescu sa nu mai candideze. Si totusi unii de la Adevarul, cu CTP in frunte, o tin tot pe a lor cum ca Basescu ar fi cel iresponsabil...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 4 Dec 2004, 12:43 PM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



Acuzatiile liderului Aliantei Dreptate si Adevar PNL-PD, Traian Basescu, nu au fost sustinute de dovezi concrete, pana acum. intregul scandal pe tema fraudarii alegerilor pare sa fi fost doar un spectacol mediatic menit a indulci infrangerea unora sau rezultatele slabe ale altora. Nimeni nu sutine ca nu s-au inregistrat fraude. E firesc la orice exercitiu electoral. Dar sa ne referim strict la acuzatiile majore.
* Scandalul Autocarul. Initial, "hotii" de voturi erau turistii plimbati cu autobuzele de partid din sectie de votare in sectie de votare, ca sa "umple" listele suplimentare. Dar aceste voturi unde s-au dus? Fiindca cei doi poli politici, PNL-PD si PSD+PUR s-au acuzat reciproc ca si-au trimis masinile cu sustinatori la vot si nu s-a demonstrat inca ale cui au fost autocarele. Astfel, votul fiind anonim, in lipsa unor dovezi concrete se poate presupune ca ambele blocuri politice au beneficiat de "turisti" sau ca numai unul dintre acestea, fara insa a-l putea nominaliza. Totusi au fost depistati activisti ai ambelor formatiuni care au dat cu stampila in mai multe liste, ceea ce nu lasa pe nimeni sa ridice piatra si sa arunce dupa hoti.
* Disparitia unor buletine de vot. Alianta D.A. a incercat sa mai afirme, in sprijinul ideii de frauda, ca 17.000 de buletine de vot au disparut. Dar numarul sectiilor de votare organizate pentru aceste alegeri e de 17.564. Adica, ar fi disparut sub un buletin la fiecare sectie de votare. Deci nu poate fi considerata frauda de proportii disparitia unui buletin de vot la fiecare sectie.
* Scandalul voturilor nule. Traian Basescu a fost cel care a lansat ideea acestui scandal in ziua de marti, desi dovezile pe care le prezenta proveneau din comunicarile Biroului Electoral Central din ziua de luni. Potrivit legii, atat PNL cat si PD au avut reprezentanti permanenti in BEC, pentru democrati fiind desemnat Ioan Onisei, iar pentru liberali Gheorghe Radulescu. in mod firesc, invocand o frauda la Biroul Electoral Central, Basescu ar fi trebuit sa fie secundat de cei doi, care sa sustina si sa intareasca acuzatiile sale. Numai ca Radulescu si Onisei au preferat sa taca malc, desi ei au fost in permanenta in sediul BEC. Din jena probabil nu au vrut sa confirme acuzatiile lui Basescu, dar din disciplina de partid nu l-au contrazis.
* Numaratoarea paralela. Cu cateva zile inainte de vot, Traian Basescu si Calin Popescu Tariceanu au facut un balamuc intreg ca sa poata numara in paralel cu BEC voturile exprimate. Au primit aprobarea. Acum, desi numaratoarea s-a terminat, nici un cuvant despre scorurile pe care le-au obtinut. intrebarea fireasca e "De ce?" De ce acum aliatii nu furnizeaza datele lor, asa incat sa isi sustina acuzatiile?

Sursa: Libertatea, editia on-line




--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Dec 2004, 12:46 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu stiu daca "Libertatea" e cea mai credibila sursa. BBC-ul mi se pare putin mai serioasa. wink.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Dec 2004, 12:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cociuba
mesaj 4 Dec 2004, 12:55 PM
Mesaj #39


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



e normal sa demonstrezi , este unul dintre drepturile fundamentale...., oare minerii au demonstrat pasnic wink.gif , pacat ca atunci nu existau gica-contra wink.gif

nu avem nici o imagine de aparat , doar probleme de rezolvat...............
chestia cu imaginea imi aminteste ce se intampla in comunism......observatorii straini care vizitau statele comuniste dadeau peste oameni sanatosi, bine hraniti, educati......si se minunau de realizarile comunismului......din pacat nu au realizat decat tarziu ca cei HRANITI, SANATOSI,EDUCATI sunt 0.1%...............

cam asa si cu imaginea noastra.............cand au venit minerii nu a fost sifonata imaginea noastra..... wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 4 Dec 2004, 01:07 PM
Mesaj #40


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



QUOTE
Nu stiu daca "Libertatea" e cea mai credibila sursa.

daca stam sa cautam asa nod in papura la toate lucrurile atunci nu putem decat sa dam in paranoia... toti mint...toti servesc anumite interese...nici chiar asa
si daca vor sa demonstreze sunt liberi sa o faca.... dar daca vor sa protesteze impotriva fraudarii alegerilor macar sa aiba niste dovezi clare...nu speculatii


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Dec 2004, 01:21 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Barrie @ 4 Dec 2004, 01:46 PM)
Nu stiu daca "Libertatea" e cea mai credibila sursa. BBC-ul mi se pare putin mai serioasa. wink.gif

Dar Libertatea e (sau era) cel mai citit ziar din Romania rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Dec 2004, 01:28 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Iar Vacanta Mare are cel mai mare rating. Nu prea m-as informa de acolo. wink.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 4 Dec 2004, 01:28 PM
Mesaj #43


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



dictatura majoritatii rolleyes.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 4 Dec 2004, 01:32 PM
Mesaj #44


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



nu cred ca e vorba de nici o dictatura.... dar daca libertatea nu e o surs buna de informare de ce nu apar altii care sa spun lucrurilor pe nume?


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 4 Dec 2004, 01:37 PM
Mesaj #45


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



ce ar fi sa citesti si tu: academia catavencu, ziua, evenimentul zilei, cotidianul, sa nu te mai uiti la protv si antena , tvr ( la stiri)...........si apoi mai vorbim.........

dar oentru unii iluzia e mai buna decat crudul adevar........am uitat sa-ti zic daca cumva nu gasesti la tarabe ziarele de mai sus nu dispera le-au cumparat pesedistii
rolleyes.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Dec 2004, 01:38 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



lwind, se pare ca nu citesti cu atentie. Tocmai am spus: la BBC s-au dat reportaje despre fraudarea alegerilor.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 4 Dec 2004, 01:46 PM
Mesaj #47


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



ok... s-au dat.... dar de ce nu apar dovezile alea odata ca sa vad si eu pe basesu venind cu niste probe clare cu care sa-si sustina acuzatiile....


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 4 Dec 2004, 04:12 PM
Mesaj #48


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Barrie @ 4 Dec 2004, 02:38 PM)
lwind, se pare ca nu citesti cu atentie. Tocmai am spus: la BBC s-au dat reportaje despre fraudarea alegerilor.

Uite ce zice BBC online (ce am gasit eu, de fapt):

====================

We have had 15 years to make Romania a democratic nation but we haven't managed yet

Evenimentul Zilei


Fraud claims

At least two newspapers believe that the presidential and parliamentary elections were subject to acts of fraud.

"Romania has failed the election test," laments a commentary in the centrist Romania Libera.

"In our country, the meaning of democratic concepts is reversed. 'Margin of error' means 'margin of rigging'."

Evenimentul Zilei has equally little confidence in the vote count, according to which Romania's ruling Social Democrats (PSD) won over 36%, five percent ahead of the opposition centrist alliance of Liberals and Democrats.

"We have had 15 years to make Romania a democratic nation," says the paper, "but we haven't managed yet. These unforgettable elections demonstrate that we have remained at the same level of official barbarism."
===========================================

Deci sursele reportajelor BBC sint tot ziaristii de la noi din tara (adica Romania Libera si Evenimentul Zilei). Si, ca sa te parafrazez: "nu cred ca Romania Libera si Evenimentul Zilei sint cele mai credibile surse"

Daca exista si reportaje independente facute chiar de reporterii BBC atunci parca-parca i-as crede rolleyes.gif dar asa, venind cu informatii la mina a doua ...


Editare ulterioara: scuze, uitasem linkul:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4057747.stm


Acest topic a fost editat de ypsilonalpha: 4 Dec 2004, 04:15 PM


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 5 Dec 2004, 12:59 PM
Mesaj #49


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



in presa parerile vor fi impartite intotdeauna....acum ideea e ca daca a fost ceva sa se aduca dovezi concrete nu vorbe


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Dec 2004, 01:11 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai eu as iesi in strada pt a avertiza tovarasii ca peste o saptamana sa nu mai fure (daca cumva au furat la primul tur) la alegeri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 5 Dec 2004, 01:39 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Deci sursele reportajelor BBC sint tot ziaristii de la noi din tara (adica Romania Libera si Evenimentul Zilei).


Orice reporter are nevoie de surse. Cred ca reporterii BBC le aleg mai bine decat cei de la Libertatea. wink.gif



--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 5 Dec 2004, 01:43 PM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



chestia cu iesitul in strada e cu doua taisuri....nu mi se pare un lucru bun.....cel putin afara am capata o imagine deloc buna...si e fara sens atata timp cat nu poti dovedi clar ca s-a furat


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Dec 2004, 02:04 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Aiurea! Daca nu am fi iesit in strada am fi avut o imagine si mai nashpa! Nu realizati?
Norocul romanilor sta in cei care mai au curajul sa protesteze si sa se opuna acestui sistem de spalare a creierelor prin media aservita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 Dec 2004, 02:08 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



daca asa ziceam si in '89 am fi cintat "ceausescu si poporul, roma-ni-i-i-a" si azi.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Dec 2004, 02:21 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Nu stiu ce a fost sambata dar se pare ca va fi joi un astfel de protest si cred ca ma voi duce (cu camera de luat vederi, bineinteles, eu filmand securistii ce sunt si ei cu camerle de luat vederi, iar ei incruntandu-se la mine).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 5 Dec 2004, 02:24 PM
Mesaj #56


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Vezi sa nu ajungi martir. rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Dec 2004, 02:27 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Au ajuns altii inaintea mea pt ca unii de prin presa sa suga bine banul psdist care nu stiu cat de curat si legal a fost facut.

Traiasca psdul si anul electoral. Mai impusca unii francul cu ocazia asta.

Edit: cate casete cu securisti am.... Oricum sunt mai mereu aceeasi. Sunt cativa care de cate ori e vreun miting sunt trimisi sa filmeze discret pe toti participantii.
Ii cunosc, ma cunosc, deja ne toleram reciproc. Eu ii filmez pe ei, ei pe mine si pe restul....

Acest topic a fost editat de gio19ro: 5 Dec 2004, 02:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 5 Dec 2004, 02:34 PM
Mesaj #58


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai, cine stie, poate te angajeaza la ei cand ai suficiente casete. rofl.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 5 Dec 2004, 02:41 PM
Mesaj #59


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



nu comparam ce a fost in 89 cu ce e acum......e bine sa ai curajul de a spune lucrurilor pe nume dar atunci cand ai motive clare.....care dintre voi imi poate da dovezi clare ca s-a furat.... daca vreti sa iesiti atunci iesiti si sustineti-l pe basescu nu protestati ca s-a furat , pentru ca nu aveti dovezi.


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Dec 2004, 02:43 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai ei se cunosc. Ce sa faca cu chipurile lor?

Daca in iunie '90 filmau aia din P-ta Universitatii s-ar fi vazut cum militienii lui Iliescu au dat foc autobuzelor zicand apoi ca manifestantii sunt de vina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vraciul
mesaj 5 Dec 2004, 10:44 PM
Mesaj #61


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 3 March 03
Forumist Nr.: 11



Am lipsit doua zile si a aparut un topic nou. Si toate pe aceeasi tema. Mai, fratilor, care vi se pare ca sunteti mai desteptati decat altii, ce va veti face cand veti descoperi ca in nici doua-trei luni nu se va schimba nimic pe plan intern si ca vor veni alti corupti mai infometati decat cei abia inlaturati? Ba mai mult: In fruntea "cinsitilor" va fi un marinar care nu-l rabda pipota sa nu dea din el tot ce-i mai veninos acolo unde ar trebui sa se mai si abtina. Fara abilitate politica o sa se uite altii la noi ca la niste ciumati. Si-asa tot ca niste ciumati suntem priviti, dar macar aveam o perspectiva in 2007. Care inca nu realizati ce inseamna sa astepti dincolo de gard (nici macar in aticamera) sa vina ziua in care sa nu trebuiasca sa mai platesti vama pentru obiectele pe care le aduci in tara, sa nu trebuiasca sa ti se mai ceara nu-stiu-ce euro la autoturismul pe care-l conduci si care ai dori sa-l inmatriculezi, sa nu trebuiasca sa primesti aprobari speciale pentru a munci legal, in timp ce polonezii, lituanienii, albanezii sa aiba drepturi cu mult mai... egale, sa nu trebuiasca sa mai fie cu lupa pe tara noastra ca avem batrani saraci si copii bolnavi de sida, de parca ai lor sunt mai breji; sa nu trebuiasca sa ne mediatizeze numai partile proaste, de parca partile bune ar fi inexistente, cand de fapt ei simt un mare complex din foarte multe puncte de vedere, dar n-or fi prosti sa recunoasca, si cate si mai cate s-ar intampla daca am intra si noi o data in Uniunea aia Europeana... O vorba inteleapta supune "Sunt prea sarac sa-mi permit un lucru ieftin." Parafrazand, voi spune ca suntem mult prea saraci ca sa ne mai putem permite o amanare care pe unii i-ar putea duce in pragul disperarii. Sunt constient ca Nastase are cunostinta de multe manevere neortodoxe in cadrul partidului pe care-l conduce. Dar sunt la fel de constient ca nici Basescu nu e diferit, ba cred ca il depaseste cu mult fiindca asta are si tupeu de afacerist. Luati-l in brate ca primar, ca sef de partid, ca prim ministru, dar ca presedinte, unde trebuie sa stii cand sa deschizi gura si ce sa spui, va rog sa va abtineti daca nu v-ati format inca o idee ce inseamna acest lucru. De ce nu l-ati ales pe Becali, ca ala nu mai trebuia corupt la cati bani avea? De ce nu l-ati ales pe Vadim Tudor ca si asta striga de mult ca va darama coruptia? I-ati facut inventarul familiei Constantinescu dupa ce Emil Cuza si-a terminat mandatul? Acolo sa vedeti grad de nesimtire, daca ne gandim la promisiunile dinaintea alegerilor. Si atunci ca si acum, desi multi erau constienti ca Emil nu va fi un bun presedinte, majoritatea l-au votat pe el doar sa nu mai fie celalalt. Acum faceti apel la "desteptare". Cine sa va convinga pe voi ca sunteti inca destul de confuzi? Iar despre fraude, as zice sa nu le mai tot amintiti pana cand dovezile nu vor aparea la cel putin un sfert din valorile pe care Basescu le-a reclamat? Genul "Lupul la oi" e valabil la naivi. Iar naivi sunt din belsug, mai ales la han, se pare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 5 Dec 2004, 11:13 PM
Mesaj #62


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



asa e ma vraciule, decat sa gandesti mai bine pui placa pesedeilor si gata discursul.

spui tu:
Fara abilitate politica o sa se uite altii la noi ca la niste ciumati.

da' ce te face sa crezi ca nu se uita deja, aditza pm-ul minune a dovedit abilitate doar la intepat romanii, daca era abil eram si noi in ue, da asa numaram oo ca avem politiceni abili. laugh.gif

daca tovarasul ilici nu tinea reformele in loc timp de 6 ani ('90-'96) alta ar fi fost treaba, dar "cel mai cinstit si mai sarac dintre romani" nu a avrut el sa avansesze catre ue, pt ca asa e el atasat cu sufletul la est.

ma vraciule tu zici asta:

Care inca nu realizati ce inseamna sa astepti dincolo de gard (nici macar in aticamera) sa vina ziua in care sa nu trebuiasca sa mai platesti vama pentru obiectele pe care le aduci in tara, sa nu trebuiasca sa ti se mai ceara nu-stiu-ce euro la autoturismul pe care-l conduci si care ai dori sa-l inmatriculezi, sa nu trebuiasca sa primesti aprobari speciale pentru a munci legal, in timp ce polonezii, lituanienii, albanezii sa aiba drepturi cu mult mai... egale, sa nu trebuiasca sa mai fie cu lupa pe tara noastra ca avem batrani saraci si copii bolnavi de sida, de parca ai lor sunt mai breji; sa nu trebuiasca sa ne mediatizeze numai partile proaste, de parca partile bune ar fi inexistente, cand de fapt ei simt un mare complex din foarte multe puncte de vedere, dar n-or fi prosti sa recunoasca, si cate si mai cate s-ar intampla daca am intra si noi o data in Uniunea aia Europeana

DA CINE-I BA DE VINA? NU PUTREGAIURILE CARE SUNT ACUM LA PUTERE? o sa faca aditza cu abilitatea aia a lui niste negocieri de o sa-i usture pe romani adanc de tot ca aditza si-a aranjat conturili bine.

iote ce mai zice placa ta vraciule:
Sunt constient ca Nastase are cunostinta de multe manevere neortodoxe in cadrul partidului pe care-l conduce.

stii ce, spune-i si lu aditza, pt ca el nu e constient!

iar aici vraciul ne pune placa format standard, nemodificat dupa 28 noiembrie:

I-ati facut inventarul familiei Constantinescu dupa ce Emil Cuza si-a terminat mandatul? Acolo sa vedeti grad de nesimtire, daca ne gandim la promisiunile dinaintea alegerilor. Si atunci ca si acum, desi multi erau constienti ca Emil nu va fi un bun presedinte, majoritatea l-au votat pe el doar sa nu mai fie celalalt. Acum faceti apel la "desteptare". Cine sa va convinga pe voi ca sunteti inca destul de confuzi? Iar despre fraude, as zice sa nu le mai tot amintiti pana cand dovezile nu vor aparea la cel putin un sfert din valorile pe care Basescu le-a reclamat? Genul "Lupul la oi" e valabil la naivi. Iar naivi sunt din belsug, mai ales la han, se pare.

dom' plotoner, permiteti sa raportez, au venit placile alea ale noi de la centru, acum puteti sa lefolositi, da' incercati cu mai multa delicatete ca e unii romani care se prinde de figura, sa traiti dom' plotoner, numa bine dom plotoner!


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 6 Dec 2004, 12:21 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (lwind @ 5 Dec 2004, 02:41 PM)
nu comparam ce a fost in 89 cu ce e acum......e bine sa ai curajul de a spune lucrurilor pe nume dar atunci cand ai motive clare.....care dintre voi imi poate da dovezi clare ca s-a furat.... daca vreti sa iesiti atunci iesiti si sustineti-l pe basescu nu protestati ca s-a furat , pentru ca nu aveti dovezi.

Ce fel de dovezi mai vrei ? nu sint suficiente faptele din 89 chiar din timpul revolutiei si pina acum ? Se fura cu nerusinare si mai ales peste tot functioneaza aceleasi legi din timpul raposatului. Eu personal am dovezi. Un exemplu evident: fiul meu are rezidenta permanenta in alta tara (dar este cetatean roman) si din cauza asta i-a fost oprit buletinul la politie din 1998 pina in 2002 cind am fost nevoita sa-i fac repatriere ca sa-i schimb pasaportul pentru ca-i expirase si asa raminea fara nici un act legal in Romania. I-am facut repatrierea (fortat) dupa cum imi cerusera ei conform unei legi din ca. 1975 care prevedea ca orice roman in momentul cind obtine rezidenta in alta tara este obligat sa predea actele romanesti si pe care mi-o fluturau pe sub nas cei de la evidenta populatiei de fiecare data cind ma duceam sa cer inapoi buletinul copilului care desi era in tara nu avea buletin si a avut destule dificultati din cauza asta ( mai ales pentru ca eu m-am incapatinat si am protestat caci nu mi se pare normal). Este strigator la cer cind vezi cum se doarme in parlament unde ar trebui sa se faca legi, in timp ce cind e vorba de drepturile omului functioneaza tot legile din 1975 si cind e vorba de drepturile lor oho! sint foarte generosi. Este f. interesant de stiut daca si acum mai exista legea asta? poate cineva sa se intereseze? Sint convinsa ca mai functioneaza inca multe alte legi din acele timpuri mai ales ca sint aceeasi comunisti cu aceleasi menalitati la putere! Asa ca ce dovezi mai trebuiesc ? faptul ca se fura este evident, ca nu se munceste incepind de sus ( si cum pestele de la cap se-npute!) este evident, saracia oamenilor in ciuda faptului ca tara nu avea datorii si sinistrii raposati au lasat o avere imensa despre care nu se mai stie nimic, faptul ca au fost impuscati asa rapid si n-au fost lasati sa vorbeasca pentru ca ...si multe alte lucruri sint evidente. Asa ca eu m-as bucura sa se iasa in strada si sa se demonstreze impotriva acestor fapte nu pentru a inlatura pe unul sau a ridica pe altul pentru ca oricare va ajunge in virf o sa faca la fel daca e lasat , dar haideti sa nu-i mai lasam sa faca ce vor ei, ci sa hotarasca multimea si sa fie tinuti tot timpul sub observatie sa nu-si mai doreasca cu atita inversunare acel scaun confortabil pentru a se chivernisi si cind nu vor mai avea posibilitatea asta sa vedem cine va mai dori sa ajunga acolo? Protestati oameni buni pentru fiecare abatere a celor pe care-i alegeti pentru ca ei ar trebui sa fie perfecti si sa nu faca greseli (sau mai bine zis abuzuri) de asta sint alesii nostri ca sa lucreze pentru noi! In intresul tarii si a bunastarii oamenilor ( incepind de la cei mai neajutorati) nu al lor personal , ei ar trebui prin exemplul personal sa-i determine si pe ceilalti sa fie corecti !

Acest topic a fost editat de flori: 6 Dec 2004, 12:50 AM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Dec 2004, 10:28 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (lwind @ 4 Dec 2004, 01:07 PM)
QUOTE
Nu stiu daca "Libertatea" e cea mai credibila sursa.

daca stam sa cautam asa nod in papura la toate lucrurile atunci nu putem decat sa dam in paranoia... toti mint...toti servesc anumite interese...nici chiar asa
si daca vor sa demonstreze sunt liberi sa o faca.... dar daca vor sa protesteze impotriva fraudarii alegerilor macar sa aiba niste dovezi clare...nu speculatii

Stiu din surse sigure ca in redactia Libertatea exista un nucleu anti-Basescu, format in jurul redactorului sef. In afara de faptul ca au un cui impotriva lui Basescu, este un ziar impartial. Doar pe alocuri exagereaza toate stirile negative legate de Basescu si diminueaza stirile negative legate de putere.

Pana acum singura medie cu adevarat impartiala mi s-a parut a fi Realitatea TV. Pacat ca acum au renuntat sa mai prezinte declaratiile vreunei parti.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
solipso
mesaj 6 Dec 2004, 10:58 AM
Mesaj #65


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 106
Inscris: 22 September 04
Forumist Nr.: 4.532



Flori, iti inteleg inversunarea, dar totusi nu i-ai raspuns domnului Iwind. Dar asa se intampla de fiecare data cand vrei sa incepi sa scrii o enciclopedie, si nu orice fel de enciclopedie, ci Enciclopedia Coruptiei Romanesti. Aceasta este o opera de mai mare anvergura decat oricare din modestele incercari ale enciclopedistilor francezi sau a celor de la Britannica. O sa lasam pe umerii altora aceasta capodopera. Domnului Iwind nu-i recomand decat sa citeasca Academia Catavencu (maxim 3 numere pentru ca e probabil ca dupa aceea sa vrea sa emigreze [in Congo]). Sub ironie, si obiectivitatea putin de dreapta (recunoscuta de altfel), aplicand principiul ca "in orice legenda este un sambure de adevar" si numarand "legendele" o sa realizeze (statistica il va ajuta) ca "ptui dom'le!Uite ca in Romania se fura!"Un mic tabel ajutator ii va arata in ce directie a politicii romanesti se indreapta rezultatele acestor furturi. Din nefericire, abundenta furturilor si a actelor de coruptie din Romania face ca articolele din Catavencu sa nu fie privite decat ca un fel de "cainii latra, caravana trece". Si, oricum, trebuie sa recunoastem legea (pe care, btw ar trebui sa o contrazicem eventual dupa model Ucrainian [traiasca panglicile portocalii!!!]) conform careia obisnuinta devine o doua natura.




--------------------
Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj!
Ion Creanga
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mirela9
mesaj 6 Dec 2004, 11:01 AM
Mesaj #66


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 7 August 04
Forumist Nr.: 4.210



QUOTE (actionmedia @ 6 Dec 2004, 10:28 AM)
Stiu din surse sigure ca in redactia Libertatea exista un nucleu anti-Basescu, format in jurul redactorului sef. In afara de faptul ca au un cui impotriva lui Basescu, este un ziar impartial. Doar pe alocuri exagereaza toate stirile negative legate de Basescu si diminueaza stirile negative legate de putere.

Hai sa fim seriosi!

Parca ziceai ca lucrezi in media. Pai daca lucrezi in media si te pricepi poate vrei sa te uiti si la grafica si designul "Libertatii" . Periodic servesc pe prima pagina imagini grafice cu caracter subliminal anti Basescu. Asta pt. ca cititorii Libertatii nu prea inteleg mare lucru dintr-un articol elaborat, ei vor sa citeasca lucruri usurele si sa vada cateva poze despre care sa li se spuna ca reprezinta pe subiectii articolelor chiar daca de multe ori imaginile prezentate de ei nu coincid cu persoana ce face obiectul articolului. Cel mai pervers caz a fost acela cand au dat o poza cu o femeie, dand totodata de inteles ca ea este somnambula australianca ce face sex cu strainii de prin jurul casei in timpul noptii, in stare de somnambulism.
Libertatea a fost singurul ziar din lume pe care l-am intalnit si gasit pe net si care sa fi dat o poza cu respectiva. Bineinteles ca poza era un fals dar de perversi si mincinosi ce sunt nu s-au sfiit sa puna un chip de femeie ca sa satisfaca nevoia gregara de abject a cititorilor sai.

Cam asa stau lucrurile si cu partea politica cand pe o jumatatea de sus a primei pagini pun un titlu si o imagine terorizanta gen"gripa va lovi in noiembrie Romania" iar jumatatea de dedesubt a primei pagini e ocupata de chipul lui Basescu.

Ieri dimineata am gasit in posta fotografii de o calitate exceptionala cu prima pagina a Libertatii dintr-un nr. aparut saptamana trecuta si in care Basescu era inconjurat de tepi rosii, dand senzatia de fruct otravit, si titrand ca Romania primeste cadou de la Basescu de 1 decembrie scandal si ucrainizare.

E o alta imagine grafica evident manipulatoare subliminal, asa ca lasa-ne cu impartialitatea acelor indivizi infecti, practic prostituatele morale din societatea romaneasca.
N-are rost sa scriu si despre tentatia acestor scarbe de a se crede un fel de dumnezei pe pamant prin modul lor de a face presa in dorinta de a manipula si inocula tot felul de sugestii in mintiile oamenilor. Si partea de final e valabila si pt restul mediei vandute psdului. Mi-e scarba de oamenii astia, pt mine jurnalist a devenit sinonim cu pervers ce trebuie ocolit si ce nu trebuie atins.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 Dec 2004, 11:06 AM
Mesaj #67


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Mirela9 @ 6 Dec 2004, 12:01 PM)
Mi-e scarba de oamenii astia, pt mine jurnalist a devenit sinonim cu pervers ce trebuie ocolit si ce nu trebuie atins.

Pai inseamna ca ma incadrez si eu aici laugh.gif . As zice sa nu generalizezi. Nu ca m-as simti eu atinsa de parerea ta, nu sunt o mimoza, dar e clar ca judeci pe toata lumea in aceeasi oala si probabil ca sunt unii carora nu le convine. E vorba de un minim respect. Iar cei care pun la cale toata strategia aceea gen Libertatea, cu tampeniile subliminale, cum le spui tu, nu sunt jurnalistii. thumb_yello.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2004, 11:16 AM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (lwind @ 5 Dec 2004, 02:41 PM)
nu protestati ca s-a furat , pentru ca nu aveti dovezi.

Ce anume reprezinta pentru tine o dovada?
Faptul ca unii oameni au votat de doua, trei, patru sau sapte ori nu este o dovada ca s-au facut fraude? Evident, nu se poate afla cu cine au votat respectivii, insa este treaba procuraturii, nu a PNL-ului sau PD-ului, sa-i ia pe respectivii la intrebari si sa afle cine i-a plimbat cu autobuzul. Daca nu incepe o ancheta serioasa pentru a-i depista pe cei care apar si pe listele permanente si pe cele suplimentare, nu se poate sti care au fost proportiile fraudei.
Deci, repet: ce alte dovezi mai vrei?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mirela9
mesaj 6 Dec 2004, 11:30 AM
Mesaj #69


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 7 August 04
Forumist Nr.: 4.210



QUOTE (nefertiti @ 6 Dec 2004, 11:06 AM)
Iar cei care pun la cale toata strategia aceea gen Libertatea, cu tampeniile subliminale, cum le spui tu, nu sunt jurnalistii. thumb_yello.gif

Adica? Nu sunt jurnalisti adevarati sau de fapt vrei sa spui ca sunt agenti publicitari?

La intrunirile breslei se ia atitudine impotriva unor astfel de actiuni? Pe cazuri concrete ma refer, nu asa, la modul general, fara nume si exemple.

Stiu ca nu toti sunt asa dar mie meseria asta imi repugna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 Dec 2004, 11:35 AM
Mesaj #70


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Si mie imi repugna multe alte meserii, uneori nici a mea nu ma incanta, dar nu dau cu jignirile in dreapta si in stanga. Ai prins mesajul? rolleyes.gif
Si nu mai continuam aici aceasta discutie, pentru ca am fi off topic. Exista subforum despre mass media, daca vrei. Te invit acolo.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 10:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman