HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Proiectul Montauk, Experimente privind spatiul si timpul
Blakut
mesaj 23 Dec 2004, 10:32 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
<CAUTA SI VEI GASI>,asa ca este necesar sa cautati,daca vreti sa gasiti

mai degraba crede si nu cerceta in cazul tau.

QUOTE
nu am vreun interes sa demonstrez aceste lucruri!


QUOTE
mie mi-am demonstrat ca se poate calatori in timp


hmmm...


Cum se calatoreste in timp? De ce nu apar paradoxuri?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
remember
mesaj 23 Dec 2004, 11:23 AM
Mesaj #37


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 34
Inscris: 16 December 04
Forumist Nr.: 5.207



sunt sigur ca daca vreti demonstratii,puteti afla usor asta,ca doar intrati pe net!Einstein a demonstrat teoretic,prin teoriile sale,si practic prin experimentul Philadelphia!asa ca referitor la demonstratii,aveti pe cineva care va poate face aceste demonstratii!ca sa nu mai vorbim de ceea ce afirma yoghinii,prin conceptul de Akasha... thumb_yello.gif


--------------------
DESHTEAPTA-TE ROMANE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 23 Dec 2004, 12:04 PM
Mesaj #38


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Bravo cui a deschis acest topic.
Proiectul Montauk pleaca de la experimentele proiectului Invizibility - sau ceva de genul acesta care reusit fiind se va denumi Proiectul Rainbow. Numele de Proiectul Philadelphia este impropriu si se datoreaza doar locatiei navei (home base) ce era ancorata in golful Philadelphia (USS Eldrige).
Von Neumanm si Tesla se i-au la cearta din cauza factorului uman si va rezulta esecul sau succesul, nu se va sti cu exactitate .
Totul e stopat aparent si apoi aceste enperimente se transforma in Proiectul Montauk.
Cine vrea sa afle poate sa citeasca multe materiale...dar sa le citeasca printre randuri.

Eu pot sa va spun doar ca timpul si spatiul este relativ iar calatoria in timp ca si calatoriile prin canale spatio-temporale sunt posibile. Totul tine de energie. Asta e tot.

Succes si voua.

B



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Dec 2004, 12:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 23 Dec 2004, 07:07 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



dar cand intreb de o teorie clara, de formule, nimeni nu mai stie deodata nimic. Einstein nu a demonstrat calatoria in timp. Daca a facut-o sa imi spui si mie in ce carte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Dec 2004, 08:56 PM
Mesaj #40


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



nu am vreun interes sa demonstrez aceste lucruri!stiti si voi

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Problema e daca poti sa demonstrezi omule, nu daca vrei.... da oricum, apreciez sinceritatea....
Cred ca ar fi util daca ai putea arata cum ti-ai demonstrat tie calatoria in timp.... rofl.gif
Daca nici asta nu vrei sa o faci, io sincer consider ca ne aburesti.... si ca nu esti decit o copie palida al ui thunder....
Vad ca si tu ai inceput sa tamiiezi cu yoga in sus si in jos la orice discutie...

Acest topic a fost editat de bdl: 23 Dec 2004, 08:56 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
remember
mesaj 24 Dec 2004, 05:25 AM
Mesaj #41


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 34
Inscris: 16 December 04
Forumist Nr.: 5.207



daca cineva nu poate sa creada ceva mic,crezi tu ca el va putea sa creada ceva mare?daca te incurci cu lucruri marunte,cum poti tu sa le faci fata celor mari?asa ca ar fi bine sa vedem mai clar pe unde suntem...ceea ce am zis,ar putea fi o teorie usoara,ca sa scap cu fata curata din situatie,dar sunt sincer! thumb_yello.gif iar cu demonstratia lui Einstein,cred ca este suficient experimentul Philadelphia...dar pe google de ce nu cauti?


--------------------
DESHTEAPTA-TE ROMANE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 Dec 2004, 10:06 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Cu google nu gasesti demonstratia teoretica, cu formule si toate celelalte. Nu o gasesti pentru ca nu exista.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
remember
mesaj 24 Dec 2004, 03:15 PM
Mesaj #43


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 34
Inscris: 16 December 04
Forumist Nr.: 5.207



si daca iti va demonstra cineva cu tot ce vrei tu,formule,combinatii,teoreme......cu ce va schimba aceasta,viata ta?vei dormi mai bine noaptea?ai sa ai realizarea vietii tale?sau te vei cosidera mai intelept?dupa demonstratia respectiva,ce va urma?un alt subiect foarte important,cum ar fi reancarnarea,sau existenta lui Dumnezeu?practic,te ajuta cu ceva aceasta demonstratie?fara ea nu poti trai?am cam multe intrebari,asa-i Blakut? cunoasterea teoretica trebuie sa merga umar la umar cu realizarea practica..........altfel ai sa fii unul care stie cat in luna si in stele,dar nu poate sa mestece o bucata de paine.........


--------------------
DESHTEAPTA-TE ROMANE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Dec 2004, 07:54 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Din ploaia de intrebari aiuristice, care arata ca te-ai si enervat, inteleg ca vrei sa stii de ce imi trebuie mie teoremele si demonstratiile? Fara o baza teoretica, nimic din ce spui tu nu poate exista, oricat de mult ai vrea. Da, ma va ajuta pe mine, pentru ca voi cunoaste mai mult.

Daca nu poti sa demonstrezi, sau nu stii, da-te la o parte si lasa-l pe unul care stie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 28 Dec 2004, 08:38 AM
Mesaj #45


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

iar cu demonstratia lui Einstein,cred ca este suficient experimentul Philadelphia...


Sper ca iti dai seama ca nimeni nu stie exact ce s-a petrecut acolo... deci in nici un caz nu poate sluji drept demonstratie a ceva anume. hh.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 28 Dec 2004, 12:08 PM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



cred ca este cumva identic cu teoria conspiratiei: daca tinzi sa crezi in asa ceva, mereu vei gasi dovezi care vor sprijini aceasta teorie... daca ti se pare apa de ploaie, apa de ploaie va fi.

marele "neajuns" al teoriei relativitatii este ca formuleaza realitatea in termeni relativi. cele cateva constante ale miscarii elaborate de fizicieni sunt si ele work in progress


cred ca forumul "Dincolo de ratiune" se refera la faptul ca subiectivitatea are o mare pondere in alcatuirea a ceea ce noi numim "Realitate", ca realitatea si subiectivitatea interactioneaza undeva dincolo de nivelul "interpretare a datelor obiective".

Adica, mai pe romaneste, avem puterea de a influenta "Realitatea"

Asa ca, o concluzie: pozitivismul "stiintific" e off-limits !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 28 Dec 2004, 01:11 PM
Mesaj #47


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

marele "neajuns" al teoriei relativitatii este ca formuleaza realitatea in termeni relativi.


Serios? pai daca ai vreo idee mai buna te asteapta un premiu Nobel. biggrin.gif

QUOTE

cele cateva constante ale miscarii elaborate de fizicieni sunt si ele work in progress


Adica? crezi ca e ceva neclar in viteza luminii in vid, de exemplu?

QUOTE

cred ca forumul "Dincolo de ratiune" se refera la faptul ca subiectivitatea are o mare pondere in alcatuirea a ceea ce noi numim "Realitate", ca realitatea si subiectivitatea interactioneaza undeva dincolo de nivelul "interpretare a datelor obiective".


Nu avem nevoie de un subforum special ca sa intelegem ca realitatea si subiectivitatea interactioneaza dincolo de datele obiective. Asta e o tautologie rezultata din opozitia obiectiv-subiectiv.

QUOTE
Adica, mai pe romaneste, avem puterea de a influenta "Realitatea"

Asa ca, o concluzie: pozitivismul "stiintific" e off-limits !


Wow, cum ai ajuns de la prima propozitie la a doua?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 28 Dec 2004, 04:04 PM
Mesaj #48


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Am gasit de ceva timp acest link
teleportare. Am ramas cumva uimit. Si ei la fel. Asa incepe sa se contureze un cadru fragil care ar putea explica calatoria in timp si spatiu. Pe de alta parte abia astept sa se publice si ultimile descoperiri referitoare la antimaterie de catre CERN. Si asta pentru ca ar explica nu numai faptul ca se poate ca ceva sa apara din nimic, la fel ca si omul, dar atunci s-ar putea folosi aceasta sursa de energie si pentru alte experimente care o sa ne dea noua bataie de cap.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 28 Dec 2004, 04:45 PM
Mesaj #49


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Pt skysurfer:
QUOTE

When physicists say "teleportation", they are describing the transfer of key properties from one particle to another without a physical link.


Nu teleporteaza particule ci doar proprietati ale lor. De fapt, ca sa fim mai exacti, teleporteaza diverse stari cuantice intre atomi. Dar e esential ca la inceput sa avem doi atomi! unul in locul de plecare si altul in locul de sosire.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Dec 2004, 05:35 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Tocmai ma pregateam sa citez acelasi lucru.

Se transmite informatia, nu materia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Dec 2004, 09:20 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



d-aia ofereau ca aplicatie practica transmisie de date.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 29 Dec 2004, 08:15 AM
Mesaj #52


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Mda aveti dreptate. A trebuit sa citesc mai cu atentie insa eu am vazut si reportajul pe BBC si ei erau fff incantati si spuneau ca e o mare realizare care o sa schimbe optiunea pt viitor. Ce o fi insemnand asta?Trebuie sa pun mana pe fizica sa vad si eu ce vroiau sa zica. Pe de alta parte insa faptul ca si pe site-ul CERN apare faptul ca s-a obtinut si izolat antimaterie si ca e o sursa incredibila de energie sustine totusi posibilitatea calatoriei in spatiu cu viteze impresionante. Nu stiu insa in ce masura s-ar putea utiliza antimateria pentru a calatori in timp.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 29 Dec 2004, 08:32 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (skysurfer @ 29 Dec 2004, 09:15 AM)
Pe de alta parte insa faptul ca si pe site-ul CERN apare faptul ca s-a obtinut si izolat antimaterie si ca e o sursa incredibila de energie sustine totusi posibilitatea calatoriei in spatiu cu viteze impresionante.

Ca sa obtii antimaterie iti trebuie energie. Prin urmare nu este sursa de energie, ci un mod potential de a conserva energie (ofera un extrem de bun raport energie/masa sau energie/volum, mult mai bun si decat cel oferit de materialele folosite pentru fisiune sau fuziune nucleara).

QUOTE
Nu stiu insa in ce masura s-ar putea utiliza antimateria pentru a calatori in timp.

In nici una.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 29 Dec 2004, 11:04 AM
Mesaj #54


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Ok poate nu m-am exprimat eu cum trebuie insa am inteles ca dc se poate obtine antimaterie in cantitati ceva mai mari (de ordinul catorva grame) se poate utiliza pentru a alimenta cu energie un intreg oras cateva zile. E adevarat ca e foarte greu de izolat antimateria pentru a nu intra in contact cu materia, aceasta instabilitate a sa, de 1000 de ori mai mare decat cea a plutoniului sau uraniului poate fi utlizata ca sursa de energie. Deci nu atat antimateria cat instabilitatea acesteia poate reprezenta o sursa de energie. Oricum am inteles ca daca fuziunea nucleara are un randament de 1.5%, randamentul antimateriei este de 100%. Mai ramane reducerea costurilor si securizarea acestei substante pentru a nu fi folosita decat in scopuri pasnice. Sper sa apuc vremurile in care cu ajutorul antimateriei sa se poata calatorii cu viteze impresionante.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 29 Dec 2004, 01:07 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



skysurfer:
QUOTE
Nu stiu insa in ce masura s-ar putea utiliza antimateria pentru a calatori in timp.


Deocamdata mai degraba decat limitarile fizice ale calatoriei in timp exista limitari ale logicii.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 29 Dec 2004, 02:08 PM
Mesaj #56


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE (Catalin @ 28 Dec 2004, 02:11 PM)
QUOTE

marele "neajuns" al teoriei relativitatii este ca formuleaza realitatea in termeni relativi.


Serios? pai daca ai vreo idee mai buna te asteapta un premiu Nobel. biggrin.gif

QUOTE

cele cateva constante ale miscarii elaborate de fizicieni sunt si ele work in progress


Adica? crezi ca e ceva neclar in viteza luminii in vid, de exemplu?

QUOTE

cred ca forumul "Dincolo de ratiune" se refera la faptul ca subiectivitatea are o mare pondere in alcatuirea a ceea ce noi numim "Realitate", ca realitatea si subiectivitatea interactioneaza undeva dincolo de nivelul "interpretare a datelor obiective".


Nu avem nevoie de un subforum special ca sa intelegem ca realitatea si subiectivitatea interactioneaza dincolo de datele obiective. Asta e o tautologie rezultata din opozitia obiectiv-subiectiv.

QUOTE
Adica, mai pe romaneste, avem puterea de a influenta "Realitatea"

Asa ca, o concluzie: pozitivismul "stiintific" e off-limits !


Wow, cum ai ajuns de la prima propozitie la a doua?

no offence, abordarea ta mi se pare amuzanta smile.gif

ai luat tot mesajul si l-ai ciopartit in bucatele, ca sa dovedesti... ce ?

medicina "moderna" a dovedit in acelasi mod faptul ca omul nu are suflet: au disecat, au cantarit, au analizat chimic totul. sentinta: "nu exista suflet!"

stiinta "moderna" a dovedit ca nu exista Dumnezeu: s-au "suit" in aer, au pasit pe Luna (desi unele voci cred ca a fost o farsa), au trimis sonde spatiale pe marte, venus, au suit pe orbita Hubble-u'... domne, nici zare de Dumnezeu !

abordarea pozitivista asupra misticii este la fel de potrivita cu a manca spaghetti cu polonicul

creierul uman are doua emisfere: totul este impartit dual la nivelul mintii: ai toate argumentele "Pentru" si toate argumentele "Contra".

dar mintea nu are printre functiile ei capacitatea de a decide, ci, dupa bunul Descartes, cea de a se indoi.

raspunsul se afla in Camarile Inimii

maestrii tao cred ca nu putem intelege pe tao deoarece privim totul invers: gandim cu mintea si simtim cu inima. ei bine, ei cred ca modul acesta de a percepe Realitatea, care ne este atat de familiar incat il consideram unic, comporta multe deficiente

capul este inzestrat cu toate organele de simt - asa ca ei il folosesc ca atare
inima este inzestrata cu capacitatea de a decide - si ei o folosesc ca atare
creierul poate fi folosit cand au de facut calcule, numaratori, planuri - dar pentru restul au alternative mai bune

problema noastra, ca oameni, - care cred ca ne ilustreaza si conditia - este ca vrem sa trecem totul prin filtrul ratiunii. ratiunea are locul ei, dar natura nu i-a acordat niciodata rolul de "vioara intai"

fizica "de frontiera" fie ca se refera la teleportare, calatorie in timp, calatorii superluminice etc e un mod de a crea un "teren neutru", unde atat pozitivismul cat si misticismul sa poata sa gaseasca valori comune

tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 29 Dec 2004, 02:53 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (little1 @ 29 Dec 2004, 03:08 PM)
capul este inzestrat cu toate organele de simt - asa ca ei il folosesc ca atare
inima este inzestrata cu capacitatea de a decide - si ei o folosesc ca atare
creierul poate fi folosit cand au de facut calcule, numaratori, planuri - dar pentru restul au alternative mai bune

Hai sa fim seriosi... inima de care vorbesti tu tot in creier salasluieste.


QUOTE
problema noastra, ca oameni, - care cred ca ne ilustreaza si conditia - este ca vrem sa trecem totul prin filtrul ratiunii. ratiunea are locul ei, dar natura nu i-a acordat niciodata  rolul de "vioara intai"

Nu toti oamenii au aceasta "problema". Avem destule exemple pe han rolleyes.gif



QUOTE
fizica "de frontiera" fie ca se refera la teleportare, calatorie in timp, calatorii superluminice etc e un mod de a crea un "teren neutru", unde atat pozitivismul cat si misticismul sa poata sa gaseasca valori comune

blink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 29 Dec 2004, 10:19 PM
Mesaj #58


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

ai luat tot mesajul si l-ai ciopartit in bucatele, ca sa dovedesti... ce ?


Pai ca sa fie clar carei idei ii raspund.

QUOTE

medicina "moderna" a dovedit in acelasi mod faptul ca omul nu are suflet: au disecat, au cantarit, au analizat chimic totul. sentinta: "nu exista suflet!"


Arata-mi si mie, te rog, macar o lucrare medicala care are drept concluzie "nu exista suflet"!

QUOTE

stiinta "moderna" a dovedit ca nu exista Dumnezeu: s-au "suit" in aer, au pasit pe Luna (desi unele voci cred ca a fost o farsa), au trimis sonde spatiale pe marte, venus, au suit pe orbita Hubble-u'... domne, nici zare de Dumnezeu !


Arata-mi si mie, te rog, macar o lucrare stiintifica cu concluzia "nu exista Dumnezeu"!

QUOTE

abordarea pozitivista asupra misticii este la fel de potrivita cu a manca spaghetti cu polonicul


Comparatie dubioasa. Mai ales ca nu vad nici o problema in a manca spaghetti cu polonicul.

QUOTE

creierul uman are doua emisfere: totul este impartit dual la nivelul mintii: ai toate argumentele "Pentru" si toate argumentele "Contra".

dar mintea nu are printre functiile ei capacitatea de a decide, ci, dupa bunul Descartes, cea de a se indoi.

raspunsul se afla in Camarile Inimii


Mintea nu are capacitatea de a decide? asta e buna de perle. Uite, de exemplu cand mergi cu autobuzul, cum te decizi sa te sui intr-un anume autobuz si nu in altul? ce anume din Camarile Inimii intra in functiune?

QUOTE

maestrii tao cred ca nu putem intelege pe tao deoarece privim totul invers: gandim cu mintea si simtim cu inima. ei bine, ei cred ca modul acesta de a percepe Realitatea, care ne este atat de familiar incat il consideram unic, comporta multe deficiente


Ok. Si de ce discutam aici despre maestrii tao? aici e vorba despre altceva.

QUOTE

capul este inzestrat cu toate organele de simt - asa ca ei il folosesc ca atare
inima este inzestrata cu capacitatea de a decide - si ei o folosesc ca atare
creierul poate fi folosit cand au de facut calcule, numaratori, planuri - dar pentru restul au alternative mai bune


Pentru restul zici... ca de exemplu? zi-mi o chestie care ar trebui decisa cu inima si nu gandita cu mintea mai intai.

QUOTE

problema noastra, ca oameni, - care cred ca ne ilustreaza si conditia - este ca vrem sa trecem totul prin filtrul ratiunii. ratiunea are locul ei, dar natura nu i-a acordat niciodata rolul de "vioara intai"


Pai si atunci de unde tendinta asta a noastra de a o considera "vioara intai"?

QUOTE

fizica "de frontiera" fie ca se refera la teleportare, calatorie in timp, calatorii superluminice etc e un mod de a crea un "teren neutru", unde atat pozitivismul cat si misticismul sa poata sa gaseasca valori comune


Cred ca aici a raspuns axel mai bine decit as putea raspunde eu.

Acest topic a fost editat de Catalin: 29 Dec 2004, 10:21 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 30 Dec 2004, 02:01 PM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280





- pentru discutii despre mistica, este mai indicata o alta abordare decat cea rationalist-stiintifica - altfel ajungem la "Creanga de aur" a lui Frazer. abordarea lui Culianu, fata de sistemele de credinte (non-critica, non-evaluatorie) ar fi o alternativa. apropo de Culianu, teza care i-a incununat activitatea de istoric al religiilor este cuprinsa in volumul "Arborele Gnozei"

In introducerea la aceasta carte, Culianu vorbea despre "Flatland", o nuvela fantastica a lui Abbott, in care era descrisa lumea, prin prisma dimensiunilor sale: erau lumi monodimensiunale, bidimensionale, tridimensionale.
ca sa ne dea o idee despre parerea lui despre inrauirea "Spiritului" asupra istoriei umanitatii, a facut comparatia urmatoare:

Lumea pe care o cunoastem ar fi o farfurie de supa, iar petele de grasime de pe suprafata supei am fi noi, oamenii, ca si creaturi bidimensionale. Ideea autorului este ca nu putem intelege, ca fapturi bidimensionale, un eveniment tridimensional, cum ar fi, de exemplu, imersiunea unei linguri in acea supa, si indepartarea ei cu o parte din continutul supei.. decat ca un orizont de evenimente aparent fara legatura: mai intai, un punct ar strapunge lumea, apoi o linie, care va deveni din ce in ce mai lunga, dupa care se va retrage, devenind din ce in ce mai subtire. urmeaza un cataclism imens, provocat de "valurile" supei

43.gif

ideea e geniala, explica multe. laolalta cu aceasta comparatie, bunul culianu a incercat sa structureze curentele gnostice dupa un algoritm, in care incerca sa descopere modul de actiune al mintii umane. as inclina sa cred ca munca lui de cercetator a avut mai putin de a face cu istoria religiilor, cat cu stiintele cognitive

ceea ce mi se pare interesant, este ca, ori de cate ori cautatorii au incercat sa afle raspunsuri logice detaliate referitor la problemele mistice, indrumatorii lor i-au sfatuit sa lase gasirea raspunsurilor in seama practicii, decat a mintii rationale.
actul de cunoastere mistic este o asimilare totala a cunoasterii. pentru mistici, a incerca sa iti explici lumea in termeni exclusiv rationali, e ca si cum ai sta in cap sorry.gif este nenatural...

cred ca sfatul referitor la cautarea "practica" este real.

pur si simplu, nu e alta cale. vrei o alta comparatie decat cea cu pastele si polonicul ohyeah.gif : ce zici de incercarea de a vedea cu urechile ohyeah.gif


Sarbatori fericite, un an nou cu bine, tuturor !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 30 Dec 2004, 06:33 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
e zici de incercarea de a vedea cu urechile ohyeah.gif


Incerc sa nu iau LSD. laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 2 Jan 2005, 01:42 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ziua buna tuturor membrilor!
Cum s-a subliniat deja, acest topic prezinta semnificatie in masura in care se continua pe aceeasi linie, respectiv de a se combate idei si ipoteze din doemniul vast al stiintei. Sa retinem faptul ca in urma cu cateva sute de ani in urma oamenii ii numeau nebuni cu acte in regula pe acei savanti care considerau ca intr-o zi va fi posibil ca omul sa se ridice de la sol, prin intermediul unor aparaturi ori masinarii specifice, pentru a explora necunoscutul de dincolo de orizontul spatiului cosmic "cunoscut". Prin urmare, nu trebuie sa se traga concluzii pripite vizavi de chestiunea calatoriei in timp ori chiar si fata de altele mai putin provocatoare deoarece acea persoana care trage concluzii pripite, prin acest lucru creionand finalitatea, renunta la a mai gandi ori imagina imposibilul din afara sferei noastre limitate de gandire. Cu ce am mai ramane daca ne-am indeparta ratiunea de spatiul imaginatiei? In fond, marile descoperiri au fost sursa gandirii unor oameni care nu au provenit din medii ori cercuri de savanti, de oameni de stiinta. Asadar, relativitatea isi pune amprenta si in aceasta situatie.
Sunt multe informatii nestiute de oamenii aflati in cercul (fatalist) profan al societatii, iar aceasta se intampla datorita incapacitatii omului necizelat de a intelege ori de a fi tolerant cu ceea ce are in fata sa. Misterele, cunostintele superioare vor continua sa existe atata vreme cat va exista si brutul din fiinta umana, pana la granitele absolutului din care, intr-o zi, vom face parte.
"Vreme trece, vreme vine, / Toate 's vechi si nouă toate; / Ce e rău si ce e bine / Tu te'ntreabă si socoate;(...) / Multe trec pe dinainte. / In auz ne sună multe. / Cine tine toate minte / Si ar sta să le asculte? / Tu asează-te deoparte. / Regăsindu-te pe tine, / Când cu zgomote desarte / Vreme trece, vreme vine. (...) / Viitorul si trecutul / Sunt a filei două fete, / Vede'n capăt începutul / Cine stie să le-nvete; / Tot ce-a fost ori o să fie / In prezent le-avem pe toate, / Dar de-a lor zadarnicie / Te întreabă si socoate. (...) / Tu întreabă si socoate / Ce e rău si ce e bine; / Toate-s vechi si nouă toate; / Vreme trece, vreme vine." ( Glossa, Mihai Eminescu)
"Începând cu talpa însăsi a multimii omenesti / Si suind în susul scării pân' la fruntile crăiesti, / De a vietii Lor enigmă îi vedem pe toti munciti, / Făr-a sti să spunem care ar fi mai nenorociti... / Unul e în toti, tot astfel precum Una e în toate, / De asupra tuturora se ridică cine poate, / Pe când altii stând în umbră si cu inima smerită / Nestiuti se pierd în taină ca si spuma nezărită - / Ce-o să-i pese soarte-i oarbe ce vor Ei sau ce gândesc?... / Ca si vântu'n valuri trece peste traiul omenesc." ( Scrisoarea intai, Mihai Eminescu)
Am selectat cateva versuri simbolice, cu caracter masonic. Intelegeti mesajul din spatele cuvintelor si poate vezi intrezari chestiunile la care m-am referit in randurile redactarii de mai sus.
Toate cele bune.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 3 Jan 2005, 10:40 AM
Mesaj #62


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



in primul rand la multi ani tuturor!

minerval, acea stiinta care a inventat zborul si transmiterea imaginilor in spatiu a fundamentat si atitudinea celor mai multi dintre noi: scepticismul "stiintific"

laugh.gif

nu-i asa ca este de necrezut, ce lucruri minunate, si ce tampenii pot face oamenii, folosind aceeasi minte ?


(celelalte doua, "creierul" abdominal, si "creierul" cardiac... eh, ies din discutie...)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 3 Jan 2005, 12:24 PM
Mesaj #63


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Minerval
QUOTE
Prin urmare, nu trebuie sa se traga concluzii pripite vizavi de chestiunea calatoriei in timp ori chiar si fata de altele mai putin provocatoare deoarece acea persoana care trage concluzii pripite, prin acest lucru creionand finalitatea, renunta la a mai gandi ori imagina imposibilul din afara sferei noastre limitate de gandire

dar nici nu trebuie sa crezi toate aiurelile ohmy.gif , poate candva se va realiza, dar nu acum wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 3 Jan 2005, 01:02 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Poate ca ar trebui luate in considerare
- teoria hiperspatziului si
- Spatiul Minkowski - in care dimensiunile si timpul au alta curbura in functie de punctul din spatiu, punct care depinde de energia din spatiu. Filosofic, teoria asta se regaseste deja la Hermes Trismegistos...In spatiul Minkowski , geometria euclidiana nu exista;
- geometria fizica - care are ca 4-a dimensiune, timpul


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 3 Jan 2005, 08:29 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (Minerval @ 2 Jan 2005, 12:42 PM)
(...) Misterele, cunostintele superioare vor continua sa existe atata vreme cat va exista si brutul din fiinta umana, pana la granitele absolutului din care, intr-o zi, vom face parte. (...)

Din nefericire, nu s-a inteles mesajul meu care, fireste, nu a fost realizat explicit, indrumand la deductie. Cine a privit dincolo de simplele insiruiri gramaticale a inteles. Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 5 Jan 2005, 03:53 PM
Mesaj #66


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE (cactus @ 3 Jan 2005, 02:02 PM)
Poate ca ar trebui luate in considerare
- teoria hiperspatziului si
- Spatiul Minkowski - in care dimensiunile si timpul au alta curbura in functie de punctul din spatiu, punct care depinde de energia din spatiu. Filosofic, teoria asta se regaseste deja la Hermes Trismegistos...In spatiul Minkowski , geometria euclidiana nu exista;
- geometria fizica - care are ca 4-a dimensiune, timpul

interesant ce spui despre Spatiul Minkowski - poti detalia .... poate cineva sa detalieze sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Jan 2005, 08:02 PM
Mesaj #67


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Spatiul Minkowski este un concept matematic. In acest spatiu nu este valabil postulatul lui Euclid: "dintr-un punct exterior unei drepte se poate duce strict o dreapta paralela cu aceasta". Mai este numit spatiu neeuclidian. Un astfel de spatiu, cvadridimensional, este foarte folositor in modelarea teoriei relativitatii generalizate. Se foloseste un spatiu hiperbolic. Asta inseamna ca dintr-un punct exterior unei drepte se pot duce mai multe paralele la respectiva dreapta.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 8 Jan 2005, 01:39 PM
Mesaj #68


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



"dimensiunile si timpul au alta curbura in functie de punctul din spatiu, punct care depinde de energia din spatiu" -

catalin, de fapt asta ma interesa rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 8 Jan 2005, 11:54 PM
Mesaj #69


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Treaba sta in felul urmator: energia e masa (e=mc^2); masa curbeaza spatiul si timpul. Cu cat ai mai multa masa, cu atit spatiul e mai curbat. Si de fapt orbitele generate de forta de gravitatie nu inseamna decit miscare rectilinie uniforma in spatiul curbat. Daca vrei o imagine sugestiva gandeste-te in felul urmator: ai o membrana de cauciuc; pe ea asezi un corp cu o masa oarecare. Corpul ala apasa pe membrana si o deformeaza prin apasare. Cam asa se petrec lucrurile. Doar ca in loc de o membrana bidimensionala ai de-a face cu una cvadridimensionala (3 dimensiuni spatiale + 1 temporala).


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 10 Jan 2005, 08:50 PM
Mesaj #70


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



esti super smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 12:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman