HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Closed TopicStart new topic
> Despre Rugaciune, pareri si viziuni
edinide
mesaj 19 Mar 2005, 11:13 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Minte sanatoasa in corp sanatos.

Thunder,
Aceasta este zicatoarea celor fara de Dumnezeu care reduc Omul la Trup-Minte, care este Starea Decaderii si nu Starea Elevarii. Mintea in ratacire fatza de Dumnezeu produce ceea ce vezi in jurul tau, se numeste Lumea. Crezi ca Animalul nu are Minte? Toate cele au Minte iar Omul se deoasebeste de Animal prin ceea ce are dincolo de Minte.
Zicatoare corecta in raport cu natura Somatico-Spirituala a Omului este
Suflet Sanatos in Trup-Minte Sanatoase.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Mar 2005, 11:27 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (bishop @ 19 Mar 2005, 11:42 PM)
QUOTE (thunder @ 19 Mar 2005, 09:34 PM)
- sa amintim celor care stiu si sa le expunem celor care nu stiu, ca mai exista si legea corespondentei:

QUOTE
LEGEA CORESPONDENTEI: “Ceea ce este sus este si ceea ce este jos, ceea ce este jos este si ceea ce este sus”

In unele locuri am intalnit-o si cu adaugarea aceasta:

“Ceea ce este sus este ca si ceea ce este jos, ceea ce este jos este ca si ceea ce este sus, pentru a implini maretia unui singur lucru

- da, si eu, dar parca era: Ceea ce este sus este ca si ceea ce este jos, ceea ce este jos este ca si ceea ce este sus, pentru a implini maretia TOTULUI" - Hermes Trismegistos.

QUOTE
Atunci, continuand pe aceleasi teme, conform legii polaritatii, ar trebui sa fim mai maleabili si intelegatori cu ceilalti si sa lasam patima deoparte, caci "toate adevarurile sunt semiadevaruri", iar realitatea ultima este inexprimabila. Parerea mea.

- eu nu am o configuratie tipic crestina si imi este greu sa intorc obrazul catre cel care la loveste si ma scuipa. Daca unora li se potriveste aceasta cale, sa o abordeze. smile.gif Eu prefer sa actionez precum Iisus ne invata cind ii trateaza pe farisei, fatarnici si pe lupii in haine de oi INTR-UN MOD DUR, ferm si incisiv. Nu ma cobor pina acolo incit sa folosesc mot a mot expresiile lui Iisus numai de a fi de forma ca El, sa sa zica unii ma ma "identific" sau compar cu El, dar macar o mica parte din atitudine o pot aborda si eu, mai ales ca se potriveste mai mult personalitatii mele decit "intorsul obrazului". Prefer sa intors dosul de palma, palmei care mi se da, dar folosindu-ma si de argumente rationale, logice si spirituale oculte. Ce ar insemna ca la orice aberatie, rautate sau calomnie a unui astfel de fariseu sa-i intorc doar pasaje si citate din Biblie sau din alte carti sfinte ? Unde e dialogul ? Unde e arta conversatiei ?

- ar fi o solutie, dar la ce ar ajuta ... sa-i raspund de ex. lui edinide numai cu pasaje si cuvinte folosite de Iisus ? Cine m-ar mai putea acuza de "ura", "rautate", "violenta" samd ? Sau cine stie, in minta lor poate ca exista conceptia stranie ca NUMAI Iisus ar putea vorbi dur si incisiv cu fariseii si fatarnicii vremii. Atit timp cit punctez un ADEVAR integrat in legile cosmice eterne nu pot decit sa fac ce spunea Iisus: "sa scot sabia si sa lupt". smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 19 Mar 2005, 11:31 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 Mar 2005, 11:42 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Thunder,
Cum am mai spus inainte, tu esti Fratele meu (intru Adam pina acum) si te tratez ca atare. Daca am convingerea ca esti Ratacit, ma doare de tine si iti fac cunoscut, uneori prea direct si fara menajamente, sperind sa te trezesc, nu sa te jignesc. Daca am trecut peste limita Frateasaca in a o face, iti cer iertare. Fac un apel la tine, acum in Postul Pastelui, sa te restringi si tu cu vorbele prea libere care iti stirbesc imaginea. Apoi, va veni o vreme cind vei ajunge Fratele meu si intru Crisots, si de ce sa-ti aduni regrete cind poti sa n-o faci? Eu nu-ti contest din ceea ce ai deja, ci numai felul in care folosesti ceea ce ai dobindit pina acum si care NU ESTE AL TAU oricum.
Nu pot sa trec prin Postul Pastelui auzind vorbe de hule, dar mi-ar place sa aud de la tine opinii argumentate, ai ce comunica, dar conteaza si cum o faci.
Dumnezeu sa te Luminze.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Mar 2005, 11:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
edinide
mesaj 20 Mar 2005, 12:03 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Eu prefer sa actionez precum Iisus ne invata cind ii trateaza pe farisei, fatarnici si pe lupii in haine de oi INTR-UN MOD DUR, ferm si incisiv.

"sa iubesti pe Aproepele tau ca pe tine insuti"
"rugati-va pentru cei care VA PRIGONESC"
"nu va inpotrivit celui care va face rau"
"... intoparce obrazul celalat"
"daca vrea unul sa-ti ia haina, da-i si camasa"
"cel mai mic dintre voi sa fie cel mai mare"
"invatati de la Mine, ca sint smerit cu Inima"
etc.
Crestinismul este despre Iubire, Compasiune si Smerenie, pentru ca aceasta este singura Cale catre Dumnezeu, care este Iubira Insasi. Iubirea si Compasiunea nu sint slabiciune Lumeasca ci sint Tarie Dumnezeiasca. Daca tu tratezi pe Aproapele cu asprime, cum ar trebui Dumnezeu sa te trateze pe tine, si pe toti Oamenii de altfel? Daca Dumnezeu este plin de Compasiune pentru Om, tu nu ai dreptul de a fi altfel.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 20 Mar 2005, 12:04 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 20 Mar 2005, 12:13 AM)
QUOTE
Minte sanatoasa in corp sanatos.

Thunder,

- de ce mi te adresezi mie, ca nu au am facut afirmatia asta ? Sau ai ochi numai pt. mine ? rofl.gif

QUOTE
Aceasta este zicatoarea celor fara de Dumnezeu care reduc Omul la Trup-Minte, care este Starea Decaderii si nu Starea Elevarii.

- mai bine te-ai abtine sa mai comentezi afirmatii si realitati ezoterice ca te faci de ris cu fantasmagoriile tale pseudospirituale.

- "Mens sana in corpore sano" este o straveche inscriptie din templul Apollo din Delphi. El provine din cunoasterea ezoterica a unor intelepti ce mintea ingusta a semidoctilor nu ar putea ajunge vreodata in veci.

- aceast dicton (nu zicatoare smile.gif ) se bazeaza tocmai pe legea corespondentei care implica o stare de echilibru pe toate nivelele fiintei, ceea ce in plan fizic are ca rezultanta o stare de sanatate (corp sanatos), iar pe plan mental o minte echilibrata (sanatoasa), iar pe planurile subtil spirituale se pastreaza aceasta stare de echilibru si armonie. Afirmatia implica in inalt grad de cunoastere si perceptie a legilor divine eterne, iar aberatiile pe care le spui arata stare TA DE RATACIRE cu iz semidoct.

QUOTE
Mintea in ratacire fatza de Dumnezeu produce ceea ce vezi in jurul tau, se numeste Lumea.

- bati cimpii cu gratie. Lumea, sau ce vezi tu, este CREATIA lui Dumnezeu. De fapt lumile, pt. ca sint mai multe, sint create de Dumnezeu iar noi avem acces la aceste lumi functie de nivelul noistru de vibratie aurica, de nivelul de constiinta la care ne aflam. Nu vedem asa zisele lumi paralele pt. ca nu vibram pe lungimea lor de unda, dar asta nu inseamna ca ele nu exista. Pe ingeri si lumile lor angelile nu ii vedem din acelasi motiv si nu pt. ca ei/ele nu exista. la fel si cu auzul, simtitul, gustul etc.

- toata aceasta lume este o Iluzie, un vis cosmic, cum spunea si Yukteswar, sau desartaciune, cum spune biblia. Cu toate acestea, noi "traim" in aceste lumi de vis pt. ca asta e nivelul nostru actual si atit putem vedea. Aici nu e vorba de minte, ci de spirit, de suflet, de nivelul la care vibreaza ele, de nivelul lor de trezire. Mintea urmeaza sufletul si spiritul precum o umbra urmeaza corpul. Asa cum este sufletul si spiritul (de elevat si trezit), la fel va fi si mintea. Ai un suflet mic si pervers, asa va fi si mintea ta, ingusta si perversa. In functie de cit de mult poate cuprinde sufletul si spiritul tau, la fel va putea sa cuprinda si mintea ta. Daca ai un suflet si spirit mic si netrezit, mintea ta va fi la fel de ingusta si necuprinzatoare. Un suflet mare, un suflet trezit, un spirit elevat (constiinta dilatata), si mintea ta va cuprinde exact cit se intinde sfera sufletului si spiritului tau.

QUOTE
Crezi ca Animalul nu are Minte? Toate cele au Minte iar Omul se deoasebeste de Animal prin ceea ce are dincolo de Minte.

- animalul are minte cit are si sufletul si spiritul de trezit. D'aia unii oameni sint mai rau ca animalele, pt. ca au un suflet mult mai mic si chinuit si pervertit. Animalele nu ar fi in stare sa faca ce fac o buna majoritate de oameni. Un animal nu e mojic, nu e meschin, nu e birfitor, nu e mincinos, nu e zeflemitor si arogant ... si nu e nici fanatic si sectant. ohyeah.gif Un animal inteligent si plin de bun simt isi miroase prada inainte sa sara la ea. Tu esti precum iepurele care sare sa muste leul. Cine e mai "animal" in acest caz, iepurele sau tu ? Cine gindeste mai putin/prost ? Hai, as mai intelege sa sari la mine caci in mintea ta deformata exista o imagine eronata si ingusta in ceea ce ma priveste si nu realizezi cine sint si cu cine te scandalizezi si crerzi ca poti face orice, ca ai "vazut" tu unele "defecte" sau limite" la mine. Nu ai vazut insa si calitatile sau inzestrarile, sau mai "rau", nu ai vazut nivelul meu de constiinta. Ok, eu sint cum sint ... dar sa sari la gitul unor mari intelepti si invatatori divini ai acestei planete mi se pare de-a dreptul grotesc si de o inconstienta de neconceput.

QUOTE
Zicatoare corecta in raport cu natura Somatico-Spirituala a Omului este
Suflet Sanatos in Trup-Minte Sanatoase.

- si tu de unde incepi sa actionezi, de la suflet sau de la minte-trup ? smile.gif La modul in care te manifesti nu imi pare ca ai un suflet prea sanatos, ci mai degraba gaunos si mic. Dovedeste-ne la toti cei care simtem aici ca ma insel si nu am vazut bine ce e in tine ... si crede-ma, voi recunoaste sincer in fata tuturor ca am gresit in ceea ce te priveste.

Acest topic a fost editat de thunder: 20 Mar 2005, 12:07 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 20 Mar 2005, 01:18 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
eu nu am o configuratie tipic crestina si imi este greu sa intorc obrazul catre cel care la loveste si ma scuipa.

Tu nu intorci obrazul pentru ca alegi Calea Usoara, care este Calea Larga care duce la Pierzanie: "Ingusta Calea si Strimta Poarta" care duce la Mintuire. Ce este EROIC in a raspunde la Palma cu Palma, si Omul ajuns betiv, la colt de strada, vai de el, poate sa o faca, si el poate NU O FACE cu toata decaderea lui. Tu cu ce esti mai bun decit el, daca faci la fel? El stie ca este betiv, tu te pretinzi Elevat pe Plan Spiritual.
Crestinismul nu este pentru cel care cauta Calea Usoara, pentru asta este suficienta Satana. Crestinismul este pentru cel care poate gasi in el PUTEREA DUMNEZEIASCA de a Iubi unde nu este Iubit, de a Mingiia unde este Lovit, de a Ierta unde nu i se Iarta, care NU VINE DECIT PRIN PREZENTA LUI DUMNEZEU IN TINE. Omul nu poate Iubi pe Dusmanul, de la el putere, ci numai cu Puterea lui Dumnezeu.
Ci timp ti-e greu sa intorci Obrazul, ESTI SLAB asemenea celui decazut in viciul lui. Dumnezeu nu se manifesta prin tine, (evit acum sa spun cine se manifesta de fapt...) decit atunci cind ai dobindit TARIA DUMNEZEIASA de a intoarce obrazul: "Si ne iarta noua Pacatele noastre, PRECUM IERTAM SI NOI gresitilor nostri". Asa iti iarta Dumnezeu tie, DUPA CUM SI TU IERTI: "Iertati, ca si Tatal vostru Cel Ceresc sa va ierte voua".
Incepe sa se contureze de ce stai DE-O PARTE de Crestinism, Calea Crestina este mult prea GREA pentru tine, tu alegi Calea Usoara a Indulcirii Sufletesti (stii tu ce vreu sa spun), este mult prea INGUSTA ca sa se poata strecura oricine care numai mimeaza Credinta. Cu toata "elevarea" ta, Omul de rind, pe care-l dispretuiesti, care merge cuminte la Biserica si se poarta frumos cu vecinul de peste gard, ca SE TEME DE DUMNEZEU, fara a cunoaste nici o Elevare Spirituala, ESTE DEASUPRA TA prin Puterea Iubirii din Inima lui.
Omul de rind, cu Inima curata intru Crestinism, este deasupra ta.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 20 Mar 2005, 02:08 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Minte sanatoasa in corp sanatos. 
Thunder,
- de ce mi te adresezi mie, ca nu au am facut afirmatia asta ? Sau ai ochi numai pt. mine ? 

Imi pare rau de confuzie, credeam ca toate cele rele vin numai de la tine (asta a fost o gluma...) Tu probabil ca esti de acord ca Mintea si Trupul nu sint totul despre Om, nu-i asa...? Ceea ce tu stii si cunosti, nu este prin Minte ci prin ceea ce simti in tine cind iti activezi Ciakrele Energetice si apoi Aura Spirituala de jur imprejur cind te rogi. Acolo nu mai este Ratiune si nici Logica, deoarece acestea sint pentru relatia cu Lumea, ci este ceva care incepe dincolo de Ratiune si de Logica. De aceea, alaturarea de Minte+Trup, ca reprezentarea a Omului, exprima SARACIE SPIRITUALA prin ignorarea laturii preponderente a Omului, cea Spirituala. Omul, decazut in Conditia Umana, este Suflet-Minte-Trup, dar Omul elevat din Conditia Umana, este numai Suflet, asa cum Isus a dovedit-o, si i-a chemat pe toti sa-I urmeze: "Dar indrazniti, Eu am biruit Lumea!"


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 20 Mar 2005, 03:32 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Din lumea asta ar trebui sa scoatem toti mahomedanii ca fiind de partea raului, si sa ramana ceilalti, apoi, sa-i scoatem si pe buddhisti si ramane aproximativ jumatate din populatia globului ca fiind dintre cei buni. Dar stai ca nu am terminat, trebuie sa-i taiem de la portia Divinitatii si pe hindusi

Maharajh,
Nimeni nu e de partea Raului, decit daca-l face cu buna stiinta, si eu nu exclud pe nimeni, Dumnezeu nu este proprietatea mea, ci eu sint al lui Dumnezeu, cu toata Inima. Eu nu-i exclud, dar ei se pot exclude singuri neascultind Glasul Tatalui care s-a revelat prin Fiul: "Nimeni nu vine la Tatal DECIT prin Mine". Nimeni de la Hindusi nu a fost Fiul tatalui, si nimeni de la Hindusi nu si-a asumat Unicitatea Calei. Exista multe Cai, cum auxistat si inainte si dupa Cristos, dar nu sint Caile Drepte: "Inainte de Moise, Eu am fost". Moise a fost mare, a facur mari Minuni, a primit Tablele Legii, dar si EL ASTEPTA PE MESIA care sa Mintuie Lumea. Mesia a venit, dar Evreii continua sa mearga dupa Legea Lui Moise, inglodati intr-o Lege Morala pentru ca nu vor sa primesca Legea Spirituala, Hindusii se inchina la o multitudine de Zeitati CARE NU POT FI TOATE DREPTE din moment ce Dumnezeu este Unic, Mahomedanii cred ca pot ascende catre Dumnezeu fara de Fiul si recurg la violente si ucideri in numele acelui Dumnezeu etc. Toti acesti NU TREBUIE SXCLUSI, cum spui tu, ci trebuie sa li se FACA CUNOSCUT Mesajul Tatalui prin fiul: nu exista Cale in afara Iubirii pentru ca 'Dumnezeu este Iubire".
Vezi dar, eu NU EXCLUD pe nimeni, dar eu NU URMEZ o Cale care nu este Calea Dreapta, cea dovedita de Fiul Tatalui si permanent improspatata prin Gratia Divina a Duhului Sfint care "va va invata Toate Cele si va va aduce aminte de TOT ce v-am spus Eu". Cit timp exista Duhul Sfint, de la Dumnezeu trimis prin Fiul, ce nevoie are omul de a se inchina unuia sau altuia care NU STA DE-A DREAPTA TATALUI? Ce nevoie ai de invatatura unui Muritor din moment ce ai Invatatura Vie, de la Duhul Sfint?
Fiul a venit pentru TOTI: "mai am si alte Oi care nu sint din staulul acesta", si s-a adresat TUTUROR "si atunci va fi o Turma, si UN PASTOR". Oile trebuie doar sa recunoasca Glasul Pastorului, cel datator de Viata, iar daca nu-l recunosc, trebuie sa li se faca cunoscut, ca sa-L recunoasca. Ceea ce spun eu nu este spre INDEPARTREA lor ci este spre APROPIEREA lor de Calea cea Sfinta pentru care El n-a ezitat sa-si dea Viata.

Acest topic a fost editat de edinide: 20 Mar 2005, 03:54 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 20 Mar 2005, 03:44 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 20 Mar 2005, 01:03 AM)
QUOTE
Eu prefer sa actionez precum Iisus ne invata cind ii trateaza pe farisei, fatarnici si pe lupii in haine de oi INTR-UN MOD DUR, ferm si incisiv.

"sa iubesti pe Aproepele tau ca pe tine insuti"
"rugati-va pentru cei care VA PRIGONESC"
"nu va inpotrivit celui care va face rau"
"... intoparce obrazul celalat"
"daca vrea unul sa-ti ia haina, da-i si camasa"
"cel mai mic dintre voi sa fie cel mai mare"
"invatati de la Mine, ca sint smerit cu Inima"
etc.

- nu ca nu as intelege ce v-ar place voua sa va faca altii, mai putin voi altora ... si ca din biblie luati numai ce va place si se potriveste dogmelor voastre, sau ca eu as urmari sa folosesc ceea ce urmeaza sa expun, dar sa nu uitam ca aceste cu pasaje si cu aceasta atitudine le vorbea Iisus fariseilor si fatarnicilor. In ziua de azi, i-am numi pe acestia fanatici, habotnici si semidocti.

QUOTE
Mt 3:7  Dar cînd a văzut pe mulţi din Farisei şi din Saduchei că vin să primească botezul lui, le -a zis: ,,Pui de năpîrci, cine v'a învăţat să fugiţi de mînia viitoare?
Mt 12:34  Pui de năpîrci, cum aţi putea voi să spuneţi lucruri bune, cînd voi sînteţi răi? Căci din prisosul inimii vorbeşte gura.
Mt 23:33  Şerpi, pui de năpîrci! Cum veţi scăpa de pedeapsa gheenei?
Lu 3:7  Ioan zicea dar noroadelor, cari veneau să fie botezate de el: ,,Pui de năpîrci, cine v'a învăţat să fugiţi de mînia viitoare?

Mt 23:16  Vai de voi, povăţuitori orbi, cari ziceţi: ,Dacă jură cineva pe Templu, nu este nimic; dar dacă jură pe aurul Templului, este legat de jurămîntul lui.`
Mt 23:17  Nebuni şi orbi! Care este mai mare: aurul sau Templul, care sfinţeşte aurul?
Mt 23:19  Nebuni şi orbi! Care este mai mare: darul, sau altarul, care sfinţeşte darul?
Mt 23:24  Povăţuitori orbi, cari strecuraţi ţînţarul şi înghiţiţi cămila!

Joh 9:39 ¶ Apoi Isus a zis: ,,Eu am venit în lumea aceasta pentru judecată: ca ceice nu văd, să vadă, şi ceice văd, să ajungă orbi.``
Joh 9:40  Unii din Fariseii cari erau lîngă el, cînd au auzit aceste vorbe, I-au zis: ,,Doar n'om fi şi noi orbi!``
Joh 9:41  ,,Dacă aţi fi orbi``, le -a răspuns Isus, ,,n'aţi avea păcat; dar acum ziceţi: ,Vedem.` Tocmai de aceea, păcatul vostru rămîne.``

Pr 1:22  ,,Pînă cînd veţi iubi prostia, proştilor? Pînă cînd le va plăcea batjocoritorilor batjocura, şi vor urî nebunii ştiinţa?
Pr 1:32  Căci împotrivirea proştilor îi ucide, şi liniştea nebunilor îi pierde;
Pr 8:5  Învăţaţi-vă minte, proştilor, şi înţelepţiţi-vă nebunilor!
Pr 14:18 ¶ Cei proşti au parte de nebunie, dar oamenii chibzuiţi sînt încununaţi cu ştiinţă. -
Pr 22:3 ¶ Omul chibzuit vede nenorocirea şi se ascunde, dar cei proşti merg înainte şi sînt pedepsiţi. -

12 ¶ Isus a intrat în Templul lui Dumnezeu. A dat afară pe toţi cei ce vindeau şi cumpărau în Templu, a răsturnat mesele schimbătorilor de bani şi scaunele celor ce vindeau porumbei,
13  şi le -a zis: ,,Este scris: ,Casa Mea se va chema o casă de rugăciune.` Dar voi aţi făcut din ea o peşteră de tîlhari.``

- crezi tu oare ca acei farisei credeau ca ei fac voia satanei ? Crezi tu oare ca actualii farisei stiu ca fac voia satanei ? Crezi tu oare ca fanaticii si habotnicii vreunei religii fac noia lui Dumnezeu cind manifesta aceste "inzestrari" ? Crezi ca daca vorbesc in citate si cu pasaje din biblie sint ei mai putin niste "orbi" si niste "tilhari" ? Daca ceea ce se face in biserica e in totalitate divin si credinciosii sint invatati corect invatatura lui Iisus, nu ar fi trebuit sa fie acum zeci, sute sau chiar mii daca nu milioane de sfinti crestini in lume, mai ales in decursul a 2000 de ani ? Nu este oare evident ca s-a pierdut esenta invataturii crestine ... fiind inlocuita cu dogme sterile, seci si cuvinte moarte ? Nu se vede ca nu pricepeti legile si principiile divine (ceresti) pe care altii vi le expun ?

QUOTE
9  Nicodim I -a zis: ,,Cum se poate face aşa ceva?``
10  Isus I -a răspuns: ,,Tu eşti învăţătorul lui Israel, şi nu pricepi aceste lucruri?
11  Adevărat, adevărat îţi spun, că noi vorbim ce ştim, şi mărturisim ce am văzut; şi voi nu primiţi mărturia noastră.
12  Dacă v'am vorbit despre lucruri pămînteşti şi nu credeţi, cum veţi crede cînd vă voi vorbi despre lucrurile cereşti?

- nu e firesc ca aceasta "curatare" si triere sa inceapa tocmai din inima bisericii si mai ales a acelor farisei ai acestor vremuri ?

- ce folos ar fi sa va vorbesca cineva frumos sau dur daca voi tot nu pricepeti nimic din ce vi se spune ? Cind voi nu "auziti" decit dogmele voastre si ati uitat pina si de gfasul ratiunii si al bunului simt ?

QUOTE
Crestinismul este despre Iubire, Compasiune si Smerenie,

- crestinismul e mult mai mult de atit. Dar chiar si atit daca ati fi avut si respectat, voi toti acesti fanatici si farisei ai acestor vremuri, nu ati fi fost voi acum niste sfinti ai umanitatii ? Ce sinteti insa voi ? Niste orbi si indraciti care judeca si condamna pe toti cei ce nu sint ca voi. Iti spun f. clar, cu toate ca esti surd acum ... in tine nu e pic de iubire. La tine iubirea este doar in minte si pe buze. Energia iubirii in aura ta este aproape de ZERO. Centrul subtil de forta, numit si CHAKRAS, Anahata, cel care coordoneaza si gestioneaza energiile iubirii in aura fiintei este in cazul tau APROAPE INCHISA. Functioneaza atiti cit sa fie viu corpul si sa fie active organele si functiile ce sint coordonate de Anahata. Singura ta manifestare de iubire este o "iubire" fanatica vis a vis de (conceptul de) Iisus, dar care este minjita de energiile si manifestarile tale fanatico-sectare.

- crestinismul inseamna si intelepciune, si inteligenta si Adevar. Voi fariseii nu aveti asa ceva, ci sinteti doar o enciclopedie de citate si dogme sterile. ce iese din tiparele voastre nu puteti intelege si accepta.

QUOTE
pentru ca aceasta este singura Cale catre Dumnezeu, care este Iubira Insasi. Iubirea si Compasiunea nu sint slabiciune Lumeasca ci sint Tarie Dumnezeiasca.

- poti sa faci tu si alte milioane de fanatici cele mai mari spume la gura tipind ca numai calea voastra e singura/unica ... ca iata ca nu e asa. Sint o multime de alte cai care conduc la Dumnezeu, si multi din cei care sint pe acele cai vor ajunge INAINTEA VOASTRA la Dumnezeu. Mie si sila ca trebuie sa repet aiurea aceste aspecte banale. sad.gif

QUOTE
Daca tu tratezi pe Aproapele cu asprime, cum ar trebui Dumnezeu sa te trateze pe tine, si pe toti Oamenii de altfel? Daca Dumnezeu este plin de Compasiune pentru Om, tu nu ai dreptul de a fi altfel.

- pe linga asprimea aia exista si ADEVARUL si ARGUMENTUL legilor divine cosmice. Arata tu aceisi asprime cu aceleasi principii divine, nu cu citate si dogme sterile. Gindeste sarmanule la ideea ca daca vrei sa convingi pe cineva pt. un anume scop, trebuie sa vorbesti pe limba lui, nu a ta.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 20 Mar 2005, 04:48 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 20 Mar 2005, 12:42 AM)
Thunder,
Cum am mai spus inainte, tu esti Fratele meu (intru Adam pina acum) si te tratez ca atare.

- in esenta sintem frati pt. ca avem acelasi Tata Ceresc si ca sintem in esenta identici cu El, dar nu si ca indivizi umani. In momentul de fata tu esti un dusman.

Mt 12:30 Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, şi cine nu strînge cu Mine, risipeşte.
Mr 9:40 Cine nu este împotriva noastră, este pentru noi.
Mr 16:16 Cine va crede şi se va boteza, va fi mîntuit; dar cine nu va crede, va fi osîndit.
Lu 9:50 ,,Nu -l opriţi``, i -a răspuns Isus, ,,fiindcă cine nu este împotriva voastră, este pentru voi.``
Lu 11:23 Cine nu este cu Mine este împotriva Mea; şi cine nu adună cu Mine, risipeşte


- tu nu esti cu mine, deci esti impotriva mea. Tu nu stringi cu mine, deci risipesti. Din moment ce imi spui ca sint ratacit, nu pot decit sa spun ca ratacitul esti tu. Tu ai ca "argumente" citate rupte din context si selectionate pt. a fi "dovada" dogmelor tale sterile, eu am argumente invatatura spirituala a mai multor cai spirituale si chiar crestine si pe linga asta si practica spirituala pe care o am si care mi-a adus anumite rezultate dpdv spiritual, launtric. Eu am ceva palpabil si viu, tu ai doar dogme sterile si moarte. Tu spui ca nu am iubire, eu spun ca tu nu ai iubire. Diferenta dintre noi insa este ca tu nu poti darui si transmite aceasta iubire pe care zici ca o ai, pe cind eu pot ! Deci practic si subtil eu pot "vehicula" ceea ce tu spui ca nu am. In fata unui complet de judecata obiectiv si lucid tu esti cel deviat pt. ca nu iti poti sustine concret afirmatiile.

QUOTE
Daca am convingerea ca esti Ratacit,

- iar eu sint convins ca tu esti un fariseu fanatic si fatarnic.

QUOTE
ma doare de tine

- pe mine nu ma doare de tine, ci de cei pe care ii poti pacali si manipula si duce de nas cu fantasmele tale semidocte si nebunesti. Pe cei ca tine numai "bita din Templu a lui Iisus" e buna si necesara. Ce fac eu acum e nimica toata pe linga ce vor face Iisus si Cuvintul lui Dumnezeu cind isi vor incepe MISIUNEA Lor divina pe Pamint. "Maslinii lui Dumnezeu" va vor fi napraznicii judecatori ... nu te miri ce demoni sau acoliti ai satanei. Oare nu li se trezeste constiinta la nimeni sa vada ca acolitii satanei nu mai ataca biserica si pe enoriasii lor ? Nu va dati seama ca pt. ei voi si biserica nu mai constituiti o problema si un obstacol ... si ca este evident ca biserica e in mina lor, iar invatatura care v-o ofera este surogatul la care a muncit secole la rindul satana sa-l faca si sa deturneze adevarata si via invatatura a lui Iisus ? Sinteti masa de manevra a acestor acoliti ai satanei si va incita pe toti catre dezbinare si "tipologia alesului", "unicului". Vi se exacerbeaza tendintele de cautare a nodului in papura si a diferentelor si dezbinarii in locul unitatii, asemanarilor si unitatii de spirit. Tot ce e viu si spiritual pe planeta asta este atacat, denigrat si calomniat si distrus de acolitii satanei si de multe ori se folosesc de aceasta masa de manevra care sinteti voi, fanaticii si orbii unei religii sau altele. Este chiar asa de greu de inteles planul lor diabolic ? Este oare atit de mare orbirea si inconstienta unora ca nici rational, inteligent si logic nu mai pot sa gindeasca si sa analizeze aceste situatii de fapt ? Faptul ca tu ma ataci si denigrezi pe mine este un fapt "minor" pe linga faptul ca faci asta cu milioane de oameni, care nici nu sint de fata sa-ti poata da o replica pe masura. Las si mojic cum esti, nu te duci in mijlocul lor si sa le spui ce ne spui noua acum aici, cu "curajul" lasului din spatele monitorului. O sa deschid un topic sau o sa raspund in altul unde te manifesti deja doar cu citate din alte texte si carti spirituale, sa vezi cum e cind nu te asculta nimeni ci doar iti repete texte si citate pe care le vrea si le accepta el.

- faptul ca eu am o atitudine ferma si incisiva va respinge pe unii asa zisi "credinciosi" si "spirituali", insa va atrage pe cei lucizi, rationali si obiectivi ... si mai ales pe cei care au sufletul deschis .. pt. ca mai ales ei vor putea sa simta greutatea si incarcatura subtila si adevarul din spusele mele. Ca tu ti-ai gasit tocmai pe mine sa ma ataci si sa ma denigrezi, e precum atacul pe care vrea sa-l faca un purice asupra elefantului.

QUOTE
si iti fac cunoscut, uneori prea direct si fara menajamente, sperind sa te trezesc, nu sa te jignesc.

- ei, atunci ma vei intelege de ce am si eu o asemenea reactie fata de tine. Cit despre jignire, stiu ca adevarul jigneste pe multi orbi si orgoliosi.

QUOTE
Daca am trecut peste limita Frateasaca in a o face, iti cer iertare. Fac un apel la tine, acum in Postul Pastelui, sa te restringi si tu cu vorbele prea libere care iti stirbesc imaginea.

- nu-ti face probleme pt. imaginea mea, ci pt. a ta. Daca tot tii atit de mult la acest post tu trebuia sa fii primul care nu jigneste, denigreaza si calomniaza pe altul/mine.

QUOTE
Apoi, va veni o vreme cind vei ajunge Fratele meu si intru Crisots,

- ma indoiesc ca va fi prea curind asta, pt. ca tu esti cam departe de El, cu sufletul. Tu doar cu gura esti linga El. Eu sint deja alaturi de El de multa vreme, spre bafta mea si gratia divina. Si tot El m-a invatat cum sa il chem in fiinta mea, sa "merg" alaturi de El ... si multe altele pe care cei ca tine nici in visele lor bune nu viseaza asa ceva. Ceea ce inca nu m-a invatat este se pare sa pot sa va ignor in mizeriile pe care le faceti si sa nu imi mai pierd timpul si energia cu voi, fanaticii si fariseii.

QUOTE
si de ce sa-ti aduni regrete cind poti sa n-o faci?

- o sa regreti, cu virf si indesat ... dar totusi vei avea si "satisfactia" ca totusi, dusman fiind, ai fost mai "aproape" de mine decit multi altii. Vei intelege mai mult la timpul cuvenit.

QUOTE
Eu nu-ti contest din ceea ce ai deja, ci numai felul in care folosesti ceea ce ai dobindit pina acum si care NU ESTE AL TAU oricum.

- habar nu ai tu ce am dobindit eu, mai ales prin intermediul lui Iisus, si nu numai al Lui, cu atit mai putin cum folosesc ce am primit. Te anunt insa citeva aspecte practice oculte, ce tin in special de practica spirituala efectiva.

- exista anumite calitati si inzestrari launtrice care se trezesc in fiinta pe masura practicarii tehnicilor spirituale care pot avea diferite grade de profunzime, forta si complexitate. Acestea se amplifica pe masura ce se inainteaza in practica si in masura in care Dumnezeu investeste in tine ca spirit. O parte din aceste inzestrari iti apartin in totalitate, ca si "cistig" personal, o parte sint ale tale dar sint mult amplificate datorita sustinerii divine pe care o ai din partea lui Dumnezeu si a lumilor divine, iar o parte sint in cea mai mare masura doar sub o forma de "imprumut", care iti pot fi luate daca nu e cazul sau nu mai esti in masura sa le folosesti in mod divin. Ceea ce e al tau NU ITI POATE fi luat, pt. ca este vorba nu de a primi ceva, in esenta, ci de a trezi si constientiza ceva ce este DEJA in tine, pt. ca TOTUL este in noi, doar sa fii constient de acest TOT. INFINITUL este deja in tine, iar pe asta nu ti-l poate lua nimeni, nici macar Dumnezeu. Este cadoul lui pt. spirit, iar ce face spiritul cu acest cadou este deja problema acelui spirit. Iata deci ca pe masura ce te trezesti spiritual incepi sa devi din ce in ce mai constient de "comorile" infinite din tine, si deci sa devi din ce in ce mai "dumnezeu", adica constient de infinitatea din tine, de esenta infinita si eterna din tine, de ceea ce vrea sa spuna afirmatia: "dupa chipul si asemanarea Sa". Odata ce ai ajuns la acele inzestari ceea ce iti intermediaza ele sint si ale tale, ca si particica constienta din INTREG, din Dumnezeu, caci ce este al Tatalui, este si al Fiului. In acest context, tot ce are Tatal poate fi si al nostru, in masura trezirii noastre spirituale. Cosmic vorbind, da, nimic nu e al nostru, pt. ca nimic nu exista in afara lui Dumnezeu, iar noi sintem UNA cu Dumnezeu, deci Dumnezeu ... deci nu mai exista nimic al "nostru" pt. ca noi nu mai existam, ci "existam in Dumnezeu". Stiu, e greu de inteles pt. semodocti si teoreticieni ... dar sa nu spuneti alta data (la judecata) ca nu vi s-a apus aceasta informatie. Iata v-am oferit salvarea dar si caderea voastra. Cine are urechi de auzit sa auda ... caci vremea secerisului a inceput si semanatorii sint veniti deja in lume. Secerisul si trierea a inceput !

QUOTE
Nu pot sa trec prin Postul Pastelui auzind vorbe de hule

- atunci nu mai vorbi si nu vei mai auzi. Acestea sint cele mai mari hule din acest topic. sad.gif

QUOTE
dar mi-ar place sa aud de la tine opinii argumentate, ai ce comunica, dar conteaza si cum o faci.

- oho, cite ti-am oferit, dar esti prea preocupat sa te auzi pe tine decit sa asculti si pe altii ...

QUOTE
Dumnezeu sa te Luminze.

- asemenea !


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 20 Mar 2005, 05:34 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 20 Mar 2005, 02:18 AM)
QUOTE
eu nu am o configuratie tipic crestina si imi este greu sa intorc obrazul catre cel care la loveste si ma scuipa.

Tu nu intorci obrazul pentru ca alegi Calea Usoara, care este Calea Larga care duce la Pierzanie: "Ingusta Calea si Strimta Poarta" care duce la Mintuire.

- bati cimpii. Nu intorc obrazul pt. ca nu asta e tipologia mea de spirit. Tipologia mea este mai degraba precum a lui Petru, Krishna etc. Consider ca a tace in fata minciunii si acolitilor ei este o partasanie la aceste minciuni. Nu sint si nu vreau sa fiu complice prin pasivitate si cu atit mai putin sa ma las calcat in picioare de niste furnici. Daca au ele calea lor atunci sa mearga pe calea lor dar nu calcind peste mine ca pe urma le calc eu pe ele. Sa-si vada fiecare de calea lor. Si apoi, ma indoiesc ca tu si alti fanatici si farisei ati tace daca acum ar veni aici pe forum un musulman, sau un hindus sau alt fanatic credincios si ar spune ca numai calea lui este cea autentica si ca toti ceilalti, mai ales crestinii, sint niste rataciti si indraciti sau/si ca Iisus nu a existat sau ca era un banal muritor sau un pseudoinvatator, si ca nu a fost cast, ca a avut relatii sexuale cu mai multe femei, ca a avut copii si ca nu a fost rastignit, ci toate acestea, inclusiv biblia, este o inventia a unor minti bolnave care au dorit sa tina umanitatea sub papuc si teroare si sa-i conduca si manipuleze pe cei prosti si naiivi. Sa va vad eu pe voi asa zisii crestini cum veti reactiona cind veti fi in situatia aceea, cit de mult vei tacea si veti intoarce obrazul, si veti iubi pe dusmanii vostri care va calomniaza si va denigreaza si va necinstesc invatatorul spiritual sau pe inaintasii lui/lor.

- poate intru eu pe un astfel de forum si le zic ca sint cautati de unul ca tine si ca ii scupi si ii faci in toate felurile. Poate stie vreunul romana si vine aici si incepe sa te balacareasca cum ii balacaresti tu pe ei si pe divinitatile lor, pe invatatorii lor spirituali. As juca eu acest rol ingrat, dar nu pot sa fiu mojic cu cel care m-a trezit spiritual, cu Iisus ... dar poate ca unii dintre voi ati merita asa ceva, sa vedeti si voi pe pielea voastra cum este sa ti se faca ceea ce faceti voi ... altora.

QUOTE
Ce este EROIC in a raspunde la Palma cu Palma,

- ce este asa eroic in a ridica bita in Templu si a lovi in stinga si in dreapta ? Ce este asa de important de facut si de eroic pt. a spune apropiatilor sa-si vinda hainele de pe ei si sa-si cumpere o sabie ?

Lu 22:36 Şi El le -a zis: ,,Acum, dimpotrivă, cine are o pungă, s'o ia; cine are o traistă, deasemenea s'o ia; şi cine n'are sabie, să-şi vîndă haina, şi să-şi cumpere o sabie.

- Ce este asa eroic in a declara ca nu ai venit sa aduci pacea, ci sabia ?!

Mt 10:34 Să nu credeţi că am venit s'aduc pacea pe pămînt; n'am venit să aduc pacea, ci sabia.
35 Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mamă-sa, şi pe noră de soacră-sa.
36 Şi omul va avea de vrăjmaşi chiar pe cei din casa lui.
37 Cine iubeşte pe tată, ori pe mamă, mai mult decît pe Mine, nu este vrednic de Mine; şi cine iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decît pe Mine, nu este vrednic de Mine.
38 Cine nu-şi ia crucea lui, şi nu vine după Mine, nu este vrednic de Mine.
39 Cine îşi va păstra viaţa, o va pierde; şi cine îşi va pierde viaţa, pentru Mine, o va cîştiga.
40 Cine vă primeşte pe voi, Mă primeşte pe Mine; şi cine Mă primeşte pe Mine, primeşte pe Cel ce M'a trimes pe Mine.
41 Cine primeşte un prooroc, în numele unui prooroc, va primi răsplata unui prooroc; şi cine primeşte pe un om neprihănit, în numele unui om neprihănit, va primi răsplata unui om neprihănit.
42 Şi oricine va da de băut numai un pahar de apă rece unuia din aceşti micuţi, în numele unui ucenic, adevărat vă spun că nu-şi va pierde răsplata.``


- cine crezi tu ca sint acesti "micuti" in zielele noatre ? Tu si cei ca tine ???

QUOTE
si Omul ajuns betiv, la colt de strada, vai de el, poate sa o faca, si el poate NU O FACE cu toata decaderea lui. Tu cu ce esti mai bun decit el, daca faci la fel? El stie ca este betiv, tu te pretinzi Elevat pe Plan Spiritual.

- orbul nu poate vedea lumina nici la rasarit, nici la apus nici in miezul zilei.

QUOTE
Crestinismul nu este pentru cel care cauta Calea Usoara, pentru asta este suficienta Satana. Crestinismul este pentru cel care poate gasi in el PUTEREA DUMNEZEIASCA de a Iubi unde nu este Iubit, de a Mingiia unde este Lovit, de a Ierta unde nu i se Iarta, care NU VINE DECIT PRIN PREZENTA LUI DUMNEZEU IN TINE. Omul nu poate Iubi pe Dusmanul, de la el putere, ci numai cu Puterea lui Dumnezeu.

- in esenta sa, crestinismul este o cale pt. mase, nu pt. elite. El este o cale "banala" si lenta, special conceputa pt. mase. Ceea ce Iisus a avut de spus mai elavat si secret, El a spus doar discipolilor apropaiti, celor pregatiti sa afle acele secrete. Din acest motiv vorbea in public prin pilde si nu deslusit. De aceea ii lua deoparte pe cei carora avea sa-i invete secretele lumii.

QUOTE
10  Ucenicii s'au apropiat de El, şi I-au zis: ,,De ce le vorbeşti în pilde?``
11  Isus le -a răspuns: ,,Pentrucă vouă v'a fost dat să cunoaşteţi tainele Împărăţiei cerurilor, iar lor nu le -a fost dat.
12  Căci celui ce are, i se va da, şi va avea de prisos; iar dela cel ce n'are, se va lua chiar şi ce are.
13  De aceea le vorbesc în pilde, pentrucă ei, măcar că văd, nu văd, şi măcar că aud, nu aud, nici nu înţeleg.
14  Şi cu privire la ei se împlineşte proorocia lui Isaia, care zice: ,Veţi auzi cu urechile voastre, şi nu veţi înţelege; veţi privi cu ochii voştri, şi nu veţi vedea.
15  Căci inima acestui popor s'a împietrit; au ajuns tari de urechi, şi-au închis ochii, ca nu cumva să vadă cu ochii, să audă cu urechile, să înţeleagă cu inima, să se întoarcă la Dumnezeu, şi să -i vindec.`
16  Dar ferice de ochii voştri că văd; şi de urechile voastre că aud!
17  Adevărat vă spun că, mulţi prooroci şi oameni neprihăniţi au dorit să vadă lucrurile pe cari le vedeţi voi, şi nu le-au văzut; şi să audă lucrurile pe cari le auziţi voi, şi nu le-au auzit.


QUOTE
Incepe sa se contureze de ce stai DE-O PARTE de Crestinism, Calea Crestina este mult prea GREA pentru tine,

- ce mare greutate sa stai pasiv si inert zicind ca faci voia divina, cind de fapt tu esti un LAS.

QUOTE
tu alegi Calea Usoara a Indulcirii Sufletesti

- sarmanul de tine, daca si si practicat tu ceva spiritual cit practica cei pe care ii judeci si in denigrezi, ai fi vazut a cui cale e mai usoara. Sa te abtii tu de la mincatul carnii, de la alcool, de la cafea, etc ... sa tii posturi negre, sa faci 1-4 ore pe zi de tehnici spirituale, meditatii si rugaciuni, sa urmezi timp de 49 de zile sau luni la rind anumite posturi si retineri ... poate atunci ai fi inteles a cui cale e mai usoara, dar si a cui e mai eficienta. Sarman inconstient, tu te rogi la Dumnezeu de ani de zile si El nu ti-a vorbit nici macar ODATA. Altii s-au rugat timp de 24 de ore neincetat iar lor Dumnenzeu le-a vorbit. A cui cale e mai usora ? A cui cale e mai eficienta ? Cite posturi negre ai tinut tu in viata ta ? Cite minute incontinuu ai oferit tu comuniunii cu Dumnezeu ? Sarman inconstient, mai bine taci ca numai hule si aberatii scoti pe "gura".

QUOTE
(stii tu ce vreu sa spun)

- nu stiu ce vrei sa spui. Poti sa spui cu voce tare ?

QUOTE
Cu toata "elevarea" ta, Omul de rind, pe care-l dispretuiesti, care merge cuminte la Biserica si se poarta frumos cu vecinul de peste gard, ca SE TEME DE DUMNEZEU, fara a cunoaste nici o Elevare Spirituala, ESTE DEASUPRA TA prin Puterea Iubirii din Inima lui.

- bati cimpii. Mama mea se roaga zilnic, merge mai mereu la biserica si multi altii fac la fel. Nu pe ei ii dispretuiesc, ci pe farisei, fanatici si fatarnici ca tine. Pe mincinosi si denigratori ca tine, care scuipa milioane de oameni doar pt. ca sint de alta religie decit a lui. Cei ca tine sint demn de dispret.

- si ti-am mai spus sarman orb, in tine nu e iubire, nu in mine. Eu pot demonstra asta, tu nu.

QUOTE
Omul de rind, cu Inima curata intru Crestinism, este deasupra ta.

- as fi super multumit sa fie macar citeva zeci/sute/mii deasupra mea... dar nu din gura, ci ca nivel de constiinta si de stare de intermediar (releu) divin.

Acest topic a fost editat de thunder: 20 Mar 2005, 05:42 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 20 Mar 2005, 06:31 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Daca ceea ce se face in biserica e in totalitate divin si credinciosii sint invatati corect invatatura lui Iisus, nu ar fi trebuit sa fie acum zeci, sute sau chiar mii daca nu milioane de sfinti crestini in lume, mai ales in decursul a 2000 de ani ? Nu este oare evident ca s-a pierdut esenta invataturii crestine ... fiind inlocuita cu dogme sterile, seci si cuvinte moarte ? Nu se vede ca nu pricepeti legile si principiile divine (ceresti) pe care altii vi le expun ?

Thunder,
Aici ai perfecta dreptate! (nu credeai ca voi zice asa ceva....) Este oare Invatatura Crestina de vina, sau Omul care a transformat o Spiritualitate Vie intr-un sistem de dogme, intr-o Institutie Statala si Politica, cu Reguli Birocratice? Solutia nu este nicidecum intoarcerea catre Hinduism sau alte Rataciri ci este intoarcerea catre Isus Cristos Cel Viu ! care si-a dovedit Sfintenia de pe Cruce, si prin Duhul Sfint care continua Lucarea Lui.
La inceputul Miscarii Crestine existau Cunoscatorii, sau Gnosticii, care continuau ceea ce au primit de la Isus Cristos si care nu este scris in Evnagheliile Oficale dar este indirect continut in Evangheliile "necanonice". Apostolii nu au scris pe hirtie tot ceea ce primisera de Isus Cristos: "si multe altele care nu sint scrise aici" spune Ioan. Prin Conciliile Bisericii Crestine, Cunoascatorii au fost exclusi si marginalizati ca fiind "eretici". Asa a inceput indepartarea Bisericii Crestine de Spiritualitate si caderea in Moralitate.
Nu inseamna ca Spiritual lui Cristos s-a pierdut, deoarece El nu s-a bazat pe o Institutie Umana pentru promovarea Spiritualui Crestin: "si Mingiietorul, pe care am sa-L trimit de Tatal Ceresc, va va invata toate cele..." Spiritul Crestin lucreaza prin Viul Isus si prin Duhul Sfint. Daca Biserica Crestina este indepartata de Spiritul lui Cristos, tu nu trebuie sa te indepartezi de El, ci sa-i urmaresti Spiritul Lui Viu cu ceea ce ai in tine. Adevarat ta Elevare nu consta in a-ti inchina Energia Spirituala unui Om Mort, chair daca traieste, ci lui Dumnezeu, fiind Una cu Fiul. El este Adevaratul si Unicul Invatator pe care daca-l urmezi gasesti Viata, si nu in cei care vor muri si se vor descompune. Tu ai un Invatator Viu in Ceruri, la ce-ti trebuie unul Mort de pe Pamint?
Daca tu esti mai bun decit Biserica Crestina cazuta in Moralitate, dovedeste ca esti Bun tinind Viu Spiritul lui Isus, cel Vesnic Viu, nu intorcind spatele ci intorcindu-ti Energia Sufleteasca catre Aproapele tau, in numele Celui Viu. Nu esti bun pina cind nu faci roade bune: "orice pom se cunoaste dupa roada lui"


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 20 Mar 2005, 06:37 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 20 Mar 2005, 03:08 AM)
QUOTE
Minte sanatoasa in corp sanatos. 
Thunder,
- de ce mi te adresezi mie, ca nu au am facut afirmatia asta ? Sau ai ochi numai pt. mine ? 

Imi pare rau de confuzie, credeam ca toate cele rele vin numai de la tine (asta a fost o gluma...)

- ooo, eveniment mare, edinide face glume. ohyeah.gif

QUOTE
Tu probabil ca esti de acord ca Mintea si Trupul nu sint totul despre Om, nu-i asa...?

- da

QUOTE
Ceea ce tu stii si cunosti, nu este prin Minte ci prin ceea ce simti in tine cind iti activezi Ciakrele Energetice si apoi Aura Spirituala de jur imprejur cind te rogi.

- daca tot ai trecut la partile practice, sa-ti dau niste raspunsuri tehnice. smile.gif

- in primul rind cuvintul "ciakre" se scrie "chakre". Vezi bine ca si eu scriu Iisus nu Iisis sau Jisus, sau Izus. smile.gif

- cunoasterea e de mai multe feluri. Prin intermediul organelor de simt, prin explorarea mentala, cu mintea, ca teorie in special si prin empatizarea cu anumite realitati si cunostinte. In general cu mintea "traduci" ceea ce simti cu alte simturi si organe se simt fizice sau subtile.

- chakrele sint porti de legatura ale fiintei tale cu microcosmosul dar si cu Macrocosmosul. Ele sint ca niste sui generis antene cu ajutorul carora faci legatura au anumite emisii de diferite frecvente de vibratie (lungimi de unda).

- aura este totalitatea energiilor din fiinta, fie ele mai elevate sau mai putin elevate. Nu ezista o asa zisa "aura spirituala", ci poate sa spui ca cu o anume parte din chakre si cu energiile specifice lor poti te conectezi dpdv receptiv-emisiv la anumite realitati subtile energetice care exista atit in tine (microcosmos), cit si in afara ta, in Macrocosmos ... nu neaparat in jurul tau (ca si localizare a corpului fizic).

- cind te rogi, meditazi etc ... se schinba nivelul de vibratie si de constiinta si astfel devi "receptiv" la emisiile si vibratiilor unor lumi subtile elevate, angelice. E ca si la radio. Schimbi frecventa la aparat, receptionezi in mod automat alte posturi de radio.

QUOTE
Acolo nu mai este Ratiune si nici Logica, deoarece acestea sint pentru relatia cu Lumea, ci este ceva care incepe dincolo de Ratiune si de Logica.

- ratiunea si logica nu dispar, ci sint transcense insa toate acele realitati trebuie mai apoi trecute prin filtrul ratiunii.

QUOTE
De aceea, alaturarea de Minte+Trup, ca reprezentarea a Omului, exprima SARACIE SPIRITUALA prin ignorarea laturii preponderente a Omului, cea Spirituala.

- nu si pt. cel care are viziunea complexa ca trupul este Templul lui Dumnezeu, iar mintea este instrumentul Sau. Daca m-as raporta cu "logica" ta la o realitate concreta, am putea concluziona ca omul nu mai are nevoie de cladirea bisericii (trupul) si nici de predicile preotilor (mintea) caci ele reprezinta saracie spirituala fata de SPIRITUL DIVIN care exista dincolo de cladirea bisericii si ar trebui sa fie in acea biserica. Deci nu am mai avea noie de biserica si preoti pt. ca SPIRITUL e mai presus de "cladire (trup) si predica (minte)". Multi au uitat deja ca Dumnezeu e in ei si nu in biserica si ca in ei il vor gasi cu adevarat pe Dumnezeu, nu intr-o cladire sau alta. Nu cladirea (locul) sfinteste pe om, ci omul sfinteste locul (cladirea). Ce anume face ca un loc sa fie sfint ? Prezenta in acel loc a energiilor subtile elevate, divine, superioare. Cine este in stare sa vehiculeze aceste energii ? Fiinta vie, omul ! Din acest motiv si explicatia ca "omul sfinteste locul". Intelege cine poate ...

QUOTE
Omul, decazut in Conditia Umana, este Suflet-Minte-Trup, dar Omul elevat din Conditia Umana, este numai Suflet, asa cum Isus a dovedit-o, si i-a chemat pe toti sa-I urmeze: "Dar indrazniti, Eu am biruit Lumea!"

- fiinta e mult mai mult de atit. Doar viziunea ta este ingusta si limitata. Sufletul e doar o mica parte din ceea ce e cu adevarat spiritul, cel care cu adevarat invingea lumea, pt. ca este deasupra ei si o poate transcende. Numai transcenzind o anume realitate poti sa o "cuceresti".


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 20 Mar 2005, 07:13 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 20 Mar 2005, 07:31 AM)
QUOTE
Daca ceea ce se face in biserica e in totalitate divin si credinciosii sint invatati corect invatatura lui Iisus, nu ar fi trebuit sa fie acum zeci, sute sau chiar mii daca nu milioane de sfinti crestini in lume, mai ales in decursul a 2000 de ani ? Nu este oare evident ca s-a pierdut esenta invataturii crestine ... fiind inlocuita cu dogme sterile, seci si cuvinte moarte ? Nu se vede ca nu pricepeti legile si principiile divine (ceresti) pe care altii vi le expun ?

Thunder,
Aici ai perfecta dreptate! (nu credeai ca voi zice asa ceva....)

- tu rupi din contex si iei numai ce iti place din ceea ce spune altul.

QUOTE
Este oare Invatatura Crestina de vina, sau Omul care a transformat o Spiritualitate Vie intr-un sistem de dogme, intr-o Institutie Statala si Politica, cu Reguli Birocratice? Solutia nu este nicidecum intoarcerea catre Hinduism sau alte Rataciri ci este intoarcerea catre Isus Cristos Cel Viu ! care si-a dovedit Sfintenia de pe Cruce, si prin Duhul Sfint care continua Lucarea Lui.

- ce numesti tu ratacire este doar ratacirea din mintea ta si cunoasterea ta limitata si eronata. Hinduismul si alte cai spirituale autentice au dus si vor duce aspirantii la Dumnezeu. Sint chiar cunoscuti mai multi invatatori spirituali si eliberati orientali decit occidentali, sfinti crestini de ex. Si mai afla ca in cazul meu si nu numai al meu acesti invatatori orientali si invatatura lor m-a adus alaturi de Dumnezeu si de Iisus ... nu biblia sau biserica. Ca si practicant al invataturii orientale (dar si occidentale) pot spune cu mina pe inima ca e reala si eficienta si mult mai bine si usor de integrat in viata de toate zilele si pe un fond rational, logic si tehnic chiar. Totul e logic si rational. Nu e nimic abracadabrant sau de neinteles sau facut doar de forma, ca asa se spune la "dogma". Fiecare tehnica are locul si rostul ei si sint extraordinar de eficiente si, atentie, nu cere o supunere sau un "crede si nu cerceta" fata de o persoana, sau text/tehnica. Se spune ca acea tehnica trezeste si amplifica vointa, curajul samd ... pai asta se si simte si se amplifica. Spune ca in timp se trezeste capacitatea empatica sau clarviziunea ?! Pai aia se petrece si nu se trezeste mirosul sau gustul subtil, sau levitatia. Pt. asta sint alte tehnici adecvate. Chiar si iubirea, compasiunea, credinta samd ... se pot trezi si amplifica cu ajutorul tehnicilor spirituale, care daca sint imbinate si cu rugaciunea si alte metode spirituale ... efectele sint garantate si mult eficientizate. Dar asta nu o poate intelege si testa decit cel care practica. Cel care vorbeste ... numai gura de el.

- nu numai prin Iisus se ajunge la Dumnezeu si nu numai El este viu. Ar fi chiar o tristeste macrocosmica ca doar El sa fie viu in toata aceasta gigantica Manifestare, cu miliarde de stele si planete, si mii si mii de lumi subtile nevazute. Dumnezeu nu ar putea fi atit de hain sa ne dea doar noua, aici pe Terra pe Iisus, iar in celelalte milioane de locuri, sa fie o mare tristeste si "mortaciune". Asta ca sa nu mai vorbim de miile de ani de dinainte de prima venire a lui IIsus. Si-a batut joc Dumnezeu de tot ce a fost inainte de IIsus ? Noi muncim, no nu gindim ! ohyeah.gif

QUOTE
La inceputul Miscarii Crestine existau Cunoscatorii, sau Gnosticii, care continuau ceea ce au primit de la Isus Cristos si care nu este scris in Evnagheliile Oficale dar este indirect continut in Evangheliile "necanonice". Apostolii nu au scris pe hirtie tot ceea ce primisera de Isus Cristos: "si multe altele care nu sint scrise aici" spune Ioan. Prin Conciliile Bisericii Crestine, Cunoascatorii au fost exclusi si marginalizati ca fiind "eretici". Asa a inceput indepartarea Bisericii Crestine de Spiritualitate si caderea in Moralitate.

- aici sint de acord.

QUOTE
Nu inseamna ca Spiritual lui Cristos s-a pierdut, deoarece El nu s-a bazat pe o Institutie Umana pentru promovarea Spiritualui Crestin: "si Mingiietorul, pe care am sa-L trimit de Tatal Ceresc, va va invata toate cele..." Spiritul Crestin lucreaza prin Viul Isus si prin Duhul Sfint. Daca Biserica Crestina este indepartata de Spiritul lui Cristos, tu nu trebuie sa te indepartezi de El, ci sa-i urmaresti Spiritul Lui Viu cu ceea ce ai in tine.

- cine ti-a baiete ca eu m-am indepartat de Iisus ? Nu ai priceput ca eu m-am apropiat de El ... chiar prin practica aceea "ratacita" si "moarta" ? Nu prea le ai tu cu ocultismul si legile si principiile divine cosmice ... dar ... ce sa facem, unde nu e .. nici Dumnezeu nu cere.

QUOTE
Adevarat ta Elevare nu consta in a-ti inchina Energia Spirituala unui Om Mort, chair daca traieste, ci lui Dumnezeu, fiind Una cu Fiul.

- esti habarnist in domeniul ocult. Elevarea spirituala e cu totul altceva decit ai inteles tu. Eu sint spiritual doar in masura in care Dumnezeu se manifesta prin mine. Aceasta masura da si gradul de elevare a fiintei (mele). Daca ai practica ceva spiritual ai intelege aceste aspecte. Asa ... dai si tu din gura ... sa te afli in "treaba ... spirituala". sad.gif

QUOTE
El este Adevaratul si Unicul Invatator pe care daca-l urmezi gasesti Viata, si nu in cei care vor muri si se vor descompune. Tu ai un Invatator Viu in Ceruri, la ce-ti trebuie unul Mort de pe Pamint?

- mai astea sint dogmele tale, aberatiile tale, dar daca crezi in ele, urmeaza-le si dovedeste-ne ca ele sint reale si meriti sa-ti urmam sfaturile. Altfel, esti un ilustru necunoscut semidoct care da din gura fara sa dovedeasca cu nimic realitatea spuselor lui. Eu o pot dovedi ... asa ca ... cine e cel mort dintre noi doi ? Si ce tot bati cimpii cu departarea mea de Iisus si Dumnezeu pt. ca eu nu sint si nici nu declar asta, din contra, dar tu esti prea preocupat de aberatile tale decit sa asculti si pe altii. Repet: Iisus este unul dintre modelele mele divine si ale carui sfaturi, cuvinte si invataturi le folosesc si de la care am primit in nenumarate cazuri initieri spirituale si adevarate manifestari ale gratiei divine. Daca ai fi atent, ai vedea ca in anumite directii sint chiar asemanator cu El in atitudine si actiune. Punerea la zid a fariseilor si lupilor in haine de oi este una dintre aceste "asemanari". smile.gif modul incisiv si direct in care o fac iar e asemanator. Ma incinta pina la "frisoane" cind citesc acele pasaje in care Iisus le da lectii si peste nas fariseilor si mojicilor. Ma incinta acel ADEVARAT Iisus prezentat in textele lui Lorber si nu "molatecul" si apaticul chiar uneori Iisus din biblie. Iisus a fost cu mult mai mult incisiv si dur cu fariseii decit este descris in biblie. Pt. mine a fost o adevarata REVELATIE si INCINTARE cind am descoperit pe ADEVARATUL Iisus prezentat de El insusi prin dicteul divin dat lui Lorber. Acolo gasesti adevarata evanghelie si viata a lui Iisus, nu in ciuntita biblie. Cu toate ca e asa ciuntita, ea contine o multime de invataturi spirituale, pt. cine are urechi de auzit si ochi de vazut.

QUOTE
Daca tu esti mai bun decit Biserica Crestina cazuta in Moralitate, dovedeste ca esti Bun tinind Viu Spiritul lui Isus, cel Vesnic Viu, nu intorcind spatele ci intorcindu-ti Energia Sufleteasca catre Aproapele tau, in numele Celui Viu. Nu esti bun pina cind nu faci roade bune: "orice pom se cunoaste dupa roada lui"

- la vremea cuvenita se va vedea ce roade a dat si da fiecare.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 20 Mar 2005, 09:38 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
- daca tot ai trecut la partile practice, sa-ti dau niste raspunsuri tehnice.
- in primul rind cuvintul "ciakre" se scrie "chakre". Vezi bine ca si eu scriu Iisus nu Iisis sau Jisus, sau Izus.

Ooops... iar ai gresit... chiar pe linie "tehnica"...
Cuvintul "ciacra" provine din limba ... Romana, cuvintul "a incercui, cerc", deci este "CERC" pronuntat de un Indian, este "cerc" Indianizat, rezultind "ciacra". Sub forma "chakra" provine din Sanscrita, care A AJUNS IN INDIA DIN EUROPA, de fapt dein spatiul Carpato-Dunarean de unde a plecat si limba Greaca si limba Latina si limba Sanscrita (de fapt inrudite unele cu altele la modul vizibil) Exista inca citate din Veda care SE POT CITI CURENT IN ROMANESTE in povida a 4.000 de ani de la despartirea limbii Ariene (Sanscrite) de Dunare si Carpati. Eliade a [re]invatat-o in trei saptamini...
Chiar "gurul" tau la care te inchini, adugind astfel hula la adresa lui Dumnezeu, are tot un nume ... Romanesc. Este vorba de adjectivul "greu" din familia verbului/substantivului "a [in]greuna, greutate". "guru" inseamna "cel Greu" cu sensul de "mahar", ca in pseudonimul lui Maharajah care afiseaza in acest forum. Este "greu"->"gr[e]u"->"guru" gind este Indianizat.
Numele lui Maharajah este din "mahar+rege" rezultind ... "Maharagea" = Regele cel Maret, cum se pronunta Indianizat.
Numele Culturii Veda in sine este tot limba ... Romana, "[]rici+vede[re]" rezultind RigVeda. "[]rici" are sensul de "lucire", anagrmat "lurice"->"[lu]rici", de asemenea legat direct de nevinovatl "[licu]rici" care mai zboara inca pe Plaiurile Romanesti.
etc.etc.etc. daca vrei iti mai dau si alte detalii...
Vezi, Thunder, nu Indienii trebuie sa te invete pe tine cum sa scrii si pronunti, ci tu ar trebui sa-i inveti pe ei cum s-a faca, deoarece Limba Sascrita este STRAINA in India dar este la ea acasa in Romania, unde este vorbita chiar si pe strada... Chiar si cultura lor de azi, care te afecteaza pe tine atit de mult, provine tot din ... Carpati. Cea ramasa la origine a devenit Zamolzianismul, cea plecata in lume, o data cu Arienii-Carpatini a devenit Veda, Religia Vazatorului, apoi degradata in Hinduism. Veda in sine este despre UN SINGUR DUMNEZEU "Tu, care esti Unul, inteleptii te numesc Indra, Mitra, Varuna etc.", aceste fiind de fapt DIVERSE ATRIBUTE ale Dumnezeului Unic, pe care Indienii, pentru care PAREA NUME IN SINE, le-au transformat in Politeism. (Daca vrei, am sa-ti spun mai multe despre Numele Vedice in sine).
Vezi dar, ceea ce a plecat din Carpati ca o religie a Luiminii, a Vazatorului, a ajuns in India, de unde se reintoarce acum inapoi catre Carpati sub forma Ratacilor Indiene care le-au rastalmicit pe toate, si ti-au intunecat acum Mintea si tie.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 21 Mar 2005, 12:34 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 20 Mar 2005, 10:38 PM)
QUOTE
- daca tot ai trecut la partile practice, sa-ti dau niste raspunsuri tehnice.
- in primul rind cuvintul "ciakre" se scrie "chakre". Vezi bine ca si eu scriu Iisus nu Iisis sau Jisus, sau Izus.

Ooops... iar ai gresit... chiar pe linie "tehnica"...

- ce fericit trebuie sa fi sa gasesti o asa zisa greseala de care sa te iei. Mie mila de tine ...

- ceea ce tu prezinti nu are nimic tehnic, ci lingvistic. Tehnicismul urma dupa aceasta punctare a mea si vad ca esti depasit de acele informatii.

QUOTE
Cuvintul "ciacra" provine din limba ... Romana, cuvintul "a incercui, cerc", deci este "CERC" pronuntat de un Indian, este "cerc" Indianizat, rezultind "ciacra". Sub forma "chakra" provine din Sanscrita, care A AJUNS IN INDIA DIN EUROPA, de fapt dein spatiul Carpato-Dunarean de unde a plecat si limba Greaca si limba Latina si limba Sanscrita (de fapt inrudite unele cu altele la modul vizibil) Exista inca citate din Veda care SE POT CITI CURENT IN ROMANESTE in povida a 4.000 de ani de la despartirea limbii Ariene (Sanscrite) de Dunare si Carpati.

- nu ma indoiesc de originea "romaneasca" a mai multor surse spirituale, inclusiv din India, insa prefer sa folosesc deocamdata termenii consacrati decit "inventiile" unora sau altora. Ca tu vrei sda bati cimpii intr-un mod original, este deja lesne de vazut in profilul tau personal. Inventiile si "inovatiile" tale sint cel putin ciudate daca nu si stranii in anumite locuri. Vrei sa faci pe importantul cu semidoctismul tau, dar nu reusesti decit sa pari ciudat in fata mea si a altor oameni cu o anumita cultura teoretica si pracxtica in domeniul initiatic, spiritual.

QUOTE
Eliade a [re]invatat-o in trei saptamini...

- si ce ? Vrei sa pari "cult" ? Era de preferat sa continue sa invete sa foloseasca chakrele, nu sanscrita.

QUOTE
Chiar "gurul" tau la care te inchini,

- nu mai bate cimpii cu minciunile si fanteziile tale penibile. Eu nu ma inchin la NIMENI. Chiar si la Dumnezeu urmaresc sa am o altfel de relatie decit aceea de "servitor-stapin". Prefer relatia de Tata-Fiu, sau aceea de prieteni, El fiind si prietenul meu "mai mare". Un guru, sau altfel spus un invatator spiritual nu are nevoie de inchinaciuni. Daca esti umil si smerit fata de inaltimea sa spirituala e suficient pt. ca structurile tale subtile sa fie deschise catre "poarta" (intermediara) care este gurul. El este intermediarul intre tine si Dumnezeu. Vorba cuiva, "lasa adorarea piciorului si practica tehnicile spirituale". Unii asta au inteles din "plecaciuni" si "inchinaciuni".

QUOTE
adugind astfel hula la adresa lui Dumnezeu, are tot un nume ... Romanesc. Este vorba de adjectivul "greu" din familia verbului/substantivului "a [in]greuna, greutate". "guru" inseamna "cel Greu" cu sensul de "mahar", ca in pseudonimul lui Maharajah care afiseaza in acest forum. Este "greu"->"gr[e]u"->"guru" gind este Indianizat.

- bati cimpii. GURU inseamna "cel care imprastie intunericul".

QUOTE
Vezi, Thunder, nu Indienii trebuie sa te invete pe tine cum sa scrii si pronunti, ci tu ar trebui sa-i inveti pe ei cum s-a faca, deoarece Limba Sascrita este STRAINA in India dar este la ea acasa in Romania, unde este vorbita chiar si pe strada...

- fa un exergitiu de logica. Daca indienii sint rataciti, iar acolo a venit invatatura "romaneasca", deducem ca invatatura "romaneasca" este ratacita. Iar eu iti spun, bati cimpii cu gratie, in postul pastelui, deci mare mare pacat. ohyeah.gif

QUOTE
Vezi dar, ceea ce a plecat din Carpati ca o religie a Luiminii, a Vazatorului, a ajuns in India, de unde se reintoarce acum inapoi catre Carpati sub forma Ratacilor Indiene care le-au rastalmicit pe toate, si ti-au intunecat acum Mintea si tie.

- invatatura aia de care vorbesti ca a fost si a plecat de aici, a venit cindva de undeva, deci nu de aici. Invatatura orientala este PURA si CURATA in comparatie cu dogmele crestine pe care le vehiculezi tu. Ea da roade si acum si trezeste spiritual oamenii indiferent de religia, sau locul de bastina al celui care aplica acele tehnici spirituale. Intunecata e mintea ta de ideile demoniace care iti sint transmise de demonii mentali cu care coabitezi tu, si cu care coabiteaza in general toti SEMIDOCTII.

- fa alt exercitiu de logica. Daca aceasta zona a Romaniei este binecuvintata si focarul spiritual al planetei, locul de unde au plecat mai multi intelepti si invatatura lor spirituala ... de ce nu s-a nascut Iisus aici ci in Israel ? Daca aceasta invatatura spirituala va reinvia in aceste locuri unde anumite profetii sub ca aici va fi focarul spiritual al planetei, cine va contribui la aceasta retrezire spirituala si cum va arata aceasta "noua invatatura" ? Mi se pare evident ca tot aici sa se intrupeze sau sa se manifeste Iisus. Il vezi tu pe Iisus pe undeva ? Tot aici ar trebui sa se intrupeze sau sa se manifeste Buddha Maitreya, sau Kalki Avatar, sau Cuvintul lui Dumnezeu ? Il vezi tu pe Acesta pe undeva ? Daca nu il vezi inseamna ca fie EL nu este aici, fie tu esti prea ingust si limitat si orb pt. a-L vedea si recunoaste.

- sa revenim la rugaciune ca batem cimpii cu alte informatii si deformatii. sad.gif

- deci, cind ai facut ultima data o rugaciune, cit a durat si ce ti-a raspuns Dumnezeu ? thumb_yello.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 21 Mar 2005, 05:32 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
ce fericit trebuie sa fi sa gasesti o asa zisa greseala de care sa te iei

Asi fi fericit sa nu gasesc nici una, si sper sa ajungi acolo, si vei ajunge acolo. Din pacate, la ora actuala nu este prea greu a le gasi la tot pasul, numai bunavointa de a le vedea sa ai, restul se rezolva cu bine.
QUOTE
- nu ma indoiesc de originea "romaneasca" a mai multor surse spirituale, inclusiv din India,

Nu trebuie sa pui "Romaneasca" intre ghilimele decit daca vrei sa faci diferenta fata de numele antice, poti sa spui Daci sau sa spui Arieni, este tot una. Krishna, ajunsa zeitate in India, curge la vale in ... Crisana, sub forma Crisurilor (la rindulor lor legate de verbul "a cresta", Soma, ajunsa zeitate in India curge la vale in Transilvania, toate Somesurile etc. (acestea sint si ele parte din ... a bate cimpii ... si mai sint multe alte "cimpii") Vezi, dar, Indienii se inchina la Riurile Transilvane...
Te-ai intrebat vre-o data de ce in Evanghelia Crestina este plin de nume Romanesti, Iona, Ioana, Ioan, Andrei (Indra la Indieni, Cel [M]Indru la Romani, Andreas la Greci) etc.? Cum au ajuns acele nume pina acolo?
QUOTE
Eu nu ma inchin la NIMENI

Daca te referi la "nimeni pe Pamint", bine ! dar ...
QUOTE
Chiar si la Dumnezeu urmaresc sa am o altfel de relatie decit aceea de "servitor-stapin".

Ma tem ca aici nu ai nici o "preferinta", doar crezi ca ai, ceea ce se numeste S... (n-am scris numele intreg, conform intelegerii...)
QUOTE
Prefer relatia de Tata-Fiu, sau aceea de prieteni, El fiind si prietenul meu "mai mare".

Pur si simplu nu pot sa zic nimic despre aceasta, care sa nu sune a hula, asa ca las spusele tale sa vorbeasca de la sine...
QUOTE
El (guru) este intermediarul intre tine si Dumnezeu.

Vezi acum de ce l-am facut Satana? Tocmai pentru ca s-a interpus intre tine si Dumnezeu. Stii cind s-a interpus CEVA intre Om si Dumnezeu? In Gredina Paradisului, s-a numit Sarpele, care a "sugerat" Omului "chiar a zis Dumnezeu sa nu gusti din Pomul acesta"? Stii ce a urmat din INTERPUNEREA A CEVA, INTRE OM SI DUMNEZEU, fie acela CHIAR UN SIMPLU GIND de neascultare? Priveste in jurul tau, aceea s-a intimplat.
QUOTE
fa un exergitiu de logica. Daca indienii sint rataciti, iar acolo a venit invatatura "romaneasca", deducem ca invatatura "romaneasca" este ratacita.

Arienii nu au fost rataciti: ei nu aveau chip cioplit, ei nu aveau temple, ei nu pronuntau Numele lui Dumnezeu, doar atributele Sale (Indra, Varuna, etc.), se INCHINAU LUI DUMNEZEU dimineata si seara, aduceau jerfe de minacre si bautura (Soma - Somesul), laudau pe Cel de Sus si se fereau sa divulge Indienilor invataturile Ezoterice, inclusiv Limba Ariana care era Sacra, motiv pentru care nici nu scriau pe hirtie ci transmiteau NUMAI prin Viu Grai si numai Initialor. Cu trecerea secolelor, Cunoasterea Esoterica a Arienilor a patruns in rindul Indienilor, rezultind apoi toate Ratacirile si tot ce vezi azi acolo: Temple (sec. III/IV), animale "sfinte", politeism pina la absurd, "simbolul matern" care a devenit apoi Tantra, sexul amestecat cu Sufletul si invers, cunoasterea Esoterica Ariana ajunsa spectacol de duminca in piata publica si acum expansiunea Satanei inapoi in Carpati.
QUOTE
Ea da roade si acum si trezeste spiritual oamenii indiferent de religia, sau locul de bastina al celui care aplica acele tehnici spirituale.

Catre ce trezeste Omul? Catre inchinare unui Guru, INTERMEDIAR intru Sufletul tau si Dumnezeu? AI INCERCAT SA TE INCHINI LUI DUMNEZEU, UNA CU FIUL FIIND, FARA GURUL TAU? Fiul este Viu in Ceruri, tu te inchini lui Guru Mort de pa Pamint! Ce se intimpla daca-i intorci spatele? Ce pierzi din ceea ce ai, in afara de "Intermediarul" catre Dumnezeu? Inchinate Tatalui, una cu Fiul fiind, si vezi de-ti va lipsi cel mai mic lucru in Viata asta si dupa.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 21 Mar 2005, 08:36 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Daca aceasta zona a Romaniei este binecuvintata si focarul spiritual al planetei, locul de unde au plecat mai multi intelepti si invatatura lor spirituala ... de ce nu s-a nascut Iisus aici ci in Israel ?

Isus s-a nascut in Palestina nu in Israel, mare diferenta. S-a nascut acolo pentru ca asa I-a destinat Tatal Ceresc sa se intimple, cine poate cunoaste Gindului Tatalui?
Citeva observatii se pot totusi face la nivelul a ceea ce putem pricepe si ni se da sa cunoastem.
Un Mintuitor nu vine unde nu este nimic de Mintuit, ci vine unde este totul de Mintuit. Daca Tatal Ceresc trimite un Mintuitor, Il trimite acolo unde este multa nevoie de El, unde Sufletele sint vindute Necuratului, ca sa le curete si sa le intoarca catre Tatal Ceresc: "Un neam viclean si preacurvar cere un semn,...", apoi "Barbatii din Ninive se vor scula alaturi de neamul acesta, in ziua judecatii, si-l vor osindi," apoi "O, neam necredincios si pornit la rau!" etc. Unde Necuratul era mai puternic, acolo Mintuitorul a trebui sa sufere si sa se jerfeasca.
Miscarea Crestina s-a raspindit FULGERATOR in toata Lumea, pina in capatul Egiptului, Orientul (inca locuit de nemuri Ariene) si tot Imperiul Roman. Lumea L-a primit pe Mintuitorul cu bratele deschise pentru ca Inima Lumii era insetata de Dumnezeu si de Iubirea Lui. Unde Crestinismul nu s-a raspindit este tot Neamul pe care El a venit sa-l Mintuie in prima instanta, si apoi pe restul care nu cereau aceeasi graba: "mai am si alte oi care nu sint din staulul acesta". Ei asteptau atunci un Rege Lumesc, care sa-i omoare pe toti dusmanii lor, si-l mai asteapta inca, tot ca sa-i omoare pe toti dusmanii lor, uita-te la ce este in Irac (si ce va veni in Iran).
Noi nu putem patrunde Gindul Tatalui, dar putem patrunde ceea ce s-a intimplat deja.
QUOTE
Daca aceasta invatatura spirituala va reinvia in aceste locuri (Carpatii) unde anumite profetii spun ca aici va fi focarul spiritual al planetei

Carpatii nu numai ca vor fi dar si fost Focarul Spiritual al Omenirii. De aici au plecat Arienii in toata Lumea Antica, est, vest, nor si sud, ducind cu ei Limba Ariana, Cultura Ariana si Spiritualitatea Ariana. Spiritual Arian este regasit in Olimpianism, Romanism, Vedism, Avestanism, Egiptologism, Iudaism, Budism si intr-o masura in Hinduism. Practic nu exista Spiritualitate Antica lipsita de Spiritualitatea Ariana, ci numai dezvoltari si grefari pe aceasta. Limbile Omenirii de azi, din America de Sud, la mare parte din Europa, parti din Egipt, Orient, India si Indo-China, chiar Mongolia, mai poarta inca cuvintele curat Romanesti care au insotit in Lumea Antica pe Cel Vazator, sau Lucirea Vazionara, sau Rig Veda. Vechiul Testament este plin de marturii despre interactiunea dintre triburile lui Israel, nepotul lui Avram, si Popoarele Ariene de mult asezate in acea parte a Lumii, de la Filiesteni, la Hetiti (unde Avram a si ingropat-o pe Sarah), la Egipt si Babilonia. Cultura Iudaica nu poate fi desprinsa de Cultura Ariana in mijlocul careia a aparut si s-a dezvoltat.
Pe plan Cultural si Spiritual, Carpatii au fost intotdeauan Centrul Cultural si Centrul Spiritual al Lumii. Acum 7000 de ani, cind in Egipt nu exista inca NIMIC, zona Carpato-Dunareana era acoperita de o Cultura Uniforma si evoluata care a fost premiza raspindirii in Toata Lumea a Arienilor acum 4000 de ani. Zona Carpato-Dunarean ca Centru Spiritual al Lumii nu este o surpriza decit pentru cei care nu cunosc radacinile Spiritualitatii contemporane.
QUOTE
cine va contribui la aceasta retrezire spirituala si cum va arata aceasta "noua invatatura"?

O parte din raspuns il cunosti, cealalta parte o vei cunoaste cind va veni vremea potrivita de a ti se face cunoscuta.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 21 Mar 2005, 09:51 AM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (edinide @ 21 Mar 2005, 05:32 AM)
Stii cind s-a interpus CEVA intre Om si Dumnezeu? In Gredina Paradisului, s-a numit Sarpele, care a "sugerat" Omului "chiar a zis Dumnezeu sa nu gusti din Pomul acesta"? Stii ce a urmat din INTERPUNEREA A CEVA, INTRE OM SI DUMNEZEU, fie acela CHIAR UN SIMPLU GIND de neascultare? Priveste in jurul tau, aceea s-a intimplat.

hai ca asta e prea de tot!!
blink.gif
sa vedem care e vinovatul si sa-l tragem la raspundere! o fi sarpele(de ce a vorbit)? o fi pomul (de ce avea mere)? o fi Eva ?(ca a stat de vorba cu necunoscuti) laugh.gif

Si inca ceva:
QUOTE (edinide @ 21 Mar 2005, 05:32 AM)
Catre ce trezeste Omul? Catre inchinare unui Guru, INTERMEDIAR intru Sufletul tau si Dumnezeu? AI INCERCAT SA TE INCHINI LUI DUMNEZEU, UNA CU FIUL FIIND, FARA GURUL TAU? Fiul este Viu in Ceruri, tu te inchini lui Guru Mort de pa Pamint! Ce se intimpla daca-i intorci spatele? Ce pierzi din ceea ce ai, in afara de "Intermediarul" catre Dumnezeu? Inchinate Tatalui, una cu Fiul fiind, si vezi de-ti va lipsi cel mai mic lucru in Viata asta si dupa.

Daca Thunder a zis "Eu nu ma inchin la NIMENI" tu de ce insisti ca se inchina la "gurul sau"?? frusty.gif

Acest topic a fost editat de saldora: 21 Mar 2005, 10:01 AM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 21 Mar 2005, 03:32 PM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Matei 6

"Luaţi seama să nu vă îndepliniţi neprihănirea voastră înaintea oamenilor, ca să fiţi văzuţi de ei; altminteri, nu veţi avea răsplată dela Tatăl vostru care este în ceruri.
Tu, dar, cînd faci milostenie, nu suna cu trîmbiţa înaintea ta, cum fac făţarnicii, în sinagogi şi în uliţe, pentru ca să fie slăviţi de oameni. Adevărat vă spun, că şi-au luat răsplata.
Ci tu, cînd faci milostenie, să nu ştie stînga ta ce face dreapta, pentruca milostenia ta să fie făcută în ascuns; şi Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti.
Cînd vă rugaţi, să nu fiţi ca făţarnicii, cărora le place să se roage stînd în picioare în sinagogi şi la colţurile uliţelor, pentruca să fie văzuţi de oameni. Adevărat vă spun, că şi-au luat răsplata.
Ci tu, cînd te rogi, intră în odăiţa ta, încuie-ţi uşa, şi roagă-te Tatălui tău, care este în ascuns; şi Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti.
Cînd vă rugaţi, să nu bolborosiţi aceleaşi vorbe, ca păgînii, cărora li se pare că, dacă spun o mulţime de vorbe, vor fi ascultaţi.
Să nu vă asemănaţi cu ei; căci Tatăl vostru ştie de ce aveţi trebuinţă, mai înainte ca să -I cereţi voi."


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 22 Mar 2005, 05:17 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 21 Mar 2005, 06:32 AM)
QUOTE
ce fericit trebuie sa fi sa gasesti o asa zisa greseala de care sa te iei

Asi fi fericit sa nu gasesc nici una, si sper sa ajungi acolo, si vei ajunge acolo. Din pacate, la ora actuala nu este prea greu a le gasi la tot pasul, numai bunavointa de a le vedea sa ai, restul se rezolva cu bine.

- imi pierd atit de mult timp cu tine, inutil, la ce prostii poti sa debitezi si mai ales ca le dai o coloratura spirituala sau religioasa. sad.gif Acum mie mila de mine ... caci, de ce nu te las eu in plata Domnului ...

QUOTE
QUOTE
- nu ma indoiesc de originea "romaneasca" a mai multor surse spirituale, inclusiv din India,

Nu trebuie sa pui "Romaneasca" intre ghilimele decit daca vrei sa faci diferenta fata de numele antice, poti sa spui Daci sau sa spui Arieni, este tot una. Krishna, ajunsa zeitate in India, curge la vale in ... Crisana, sub forma Crisurilor (la rindulor lor legate de verbul "a cresta", Soma, ajunsa zeitate in India curge la vale in Transilvania, toate Somesurile etc. (acestea sint si ele parte din ... a bate cimpii ... si mai sint multe alte "cimpii") Vezi, dar, Indienii se inchina la Riurile Transilvane...

- realitatea subtila numita SOMA este dincolo de realitatea fizica. Faptul ca indienii sau "romanii" au numit cu SOMA diverse "lucruri" nu are nimic comun cu ideea de a te "inchina la riuri".

- Krishna nu e un zeu ... e cu mult mai mult decit atit.

QUOTE
Te-ai intrebat vre-o data de ce in Evanghelia Crestina este plin de nume Romanesti, Iona, Ioana, Ioan, Andrei (Indra la Indieni, Cel [M]Indru la Romani, Andreas la Greci) etc.? Cum au ajuns acele nume pina acolo?

- nesemnificativ. Ce folos daca am fost intr-o alta viata rege, daca acum sint gunoier ? Sa ma laud ca am fost cindva rege ? Acum romanii au ajuns "gunoierii" UE, ai lumii ... pt. ca acolo au fost condusi si manipulati de altii, insa nu e inca momentul sa le spunem "popor ales" din moment ce 99,99% dorm. Vom (re)ajunge focarul spiritual al planetei doar dupa ce se vor trezi o mare majoritate a romanilor. Deocamdata, cei cit de cit treziti sint stigmatizati de orbi si de fanatici ca tine si de "furia oarba" a maselor asmutite de acolitii satanei.

QUOTE
QUOTE
Eu nu ma inchin la NIMENI

Daca te referi la "nimeni pe Pamint", bine ! dar ...

- e vorba de atitudine. Numai lasul se inclina, luptatorul infrunta, da piept si sta la masa cu invingatorii si cu Tatal ... nu cu servitorii si porcii, in cotet.

QUOTE
QUOTE
Chiar si la Dumnezeu urmaresc sa am o altfel de relatie decit aceea de "servitor-stapin".

Ma tem ca aici nu ai nici o "preferinta", doar crezi ca ai, ceea ce se numeste S... (n-am scris numele intreg, conform intelegerii...)

- asta ca sa il spui mai jos. Inconsecventa si "gaosenia" ta mentala da astfel de rezultate. Nu iti poti tine o linie si o cursivitate. Sari de la una la alta, lasi in urma idei si intrebari, le deschizi pe altele, lipsite de legatura cu subiectul principal ... si iese un mare fiasco in care singurul multumit si aplautat esti tu, centrul atentiei tale, egocentrul universului tau. Cind sa mai ai timp sa-i asculti si intelegi si pe altii, cind tu esti atit de preocupat de propria imagine si viziune ?

QUOTE
QUOTE
Prefer relatia de Tata-Fiu, sau aceea de prieteni, El fiind si prietenul meu "mai mare".

Pur si simplu nu pot sa zic nimic despre aceasta, care sa nu sune a hula, asa ca las spusele tale sa vorbeasca de la sine...

- ce spui si vezi tu este DOAR ce e in mintea si viziunea ta. 100 de insi care ar privi o alta persoana daca si-ar spune parerea ar fi 101 viziuni. smile.gif Asta arata subiectivitate si dependenta de sabloanele mentale ale fiecarui om. Singurii care vor avea viziuni asemanatoare daca nu chiar (aproape) identice sint inteleptii. Inteleptii au o lume comuna ... adica ei vad si inteleg realitatea inconjuratoare de la un nivel superior si obiectiv.

- din moment ce i se spune Tata Ceresc este firesc ca ste Tatal cuiva. Al cui ? Al nostru al tuturor. Deci sint un fiu al Sau si e firesc sa ma raportez la El ca la un Tata si sa am o relatie de Tata - Fiu cu El, nu de stapin servitor. Daca tie iti place sa fi o sluga din cocina porcilor este alegerea ta, eu prefer ca fiu in cel mai rau caz in ipostza de "fiu racatitor" care s-a intors la Dumnezeu. Am ratacit cit am fost ateu, mai ratacesc si acum, in parte ... dar nu ca atunci. Nu ai tu habar ce haine mi-a dat Dumnezeu si ce "bivol" a taiat pt. masa pt. mine si cei cu care au sarbatorit intoarcerea mea. Iti doresc sa ai si tu o intoarcere cel putin ca a mea ...

QUOTE
QUOTE
El (guru) este intermediarul intre tine si Dumnezeu.

Vezi acum de ce l-am facut Satana? Tocmai pentru ca s-a interpus intre tine si Dumnezeu. Stii cind s-a interpus CEVA intre Om si Dumnezeu? In Gredina Paradisului, s-a numit Sarpele, care a "sugerat" Omului "chiar a zis Dumnezeu sa nu gusti din Pomul acesta"? Stii ce a urmat din INTERPUNEREA A CEVA, INTRE OM SI DUMNEZEU, fie acela CHIAR UN SIMPLU GIND de neascultare? Priveste in jurul tau, aceea s-a intimplat.

- o scara nu se interpune intre tine si pod, ci te ajuta sa urci. La fel si gurul (invatatorul spiritual). Dar ce stie cel fara Dumnezeu si fara invatator spiritual ?

- sarpele ala e o analogie, la fel ca si marul si gradina aia. Numai un sarman orb ar crede ca a existat povestea Adam si Eva si ca el a fost facut din tarina si ea din coasta lui.

QUOTE
QUOTE
fa un exergitiu de logica. Daca indienii sint rataciti, iar acolo a venit invatatura "romaneasca", deducem ca invatatura "romaneasca" este ratacita.

Arienii nu au fost rataciti: ei nu aveau chip cioplit, ei nu aveau temple, ei nu pronuntau Numele lui Dumnezeu, doar atributele Sale (Indra, Varuna, etc.), se INCHINAU LUI DUMNEZEU dimineata si seara, aduceau jerfe de minacre si bautura (Soma - Somesul), laudau pe Cel de Sus si se fereau sa divulge Indienilor invataturile Ezoterice, inclusiv Limba Ariana care era Sacra, motiv pentru care nici nu scriau pe hirtie ci transmiteau NUMAI prin Viu Grai si numai Initialor. Cu trecerea secolelor, Cunoasterea Esoterica a Arienilor a patruns in rindul Indienilor, rezultind apoi toate Ratacirile si tot ce vezi azi acolo: Temple (sec. III/IV), animale "sfinte", politeism pina la absurd, "simbolul matern" care a devenit apoi Tantra, sexul amestecat cu Sufletul si invers, cunoasterea Esoterica Ariana ajunsa spectacol de duminca in piata publica si acum expansiunea Satanei inapoi in Carpati.

- dormi in pace vorbitorule ... rofl.gif

- pasajul de mai sus arata ce e in mintea ta, un haos si deztalenire.

- politeismul este prost inteles de cei ca tine. Asa cum corpul este compus din mai multe componente, la fel si Dumnezeu este "compus" din mai multe aspecte ale Sale. Personalizarea acestor aspecte ale Lui a condus la aparitia asa zisului politeism. Ca unii nu mai stiu esenta si valoarea politeismului este o alta mincare de peste. Extremismul si fanatismul unor teisti este asemanator cu un doctor nebun care da acelasi UNIC medicament la indiferent de persoana sau boala. Daca ai o carie in gura nu iti vor amputa piciorul. Daca ai nevoie de iubire, nu ti se va da vointa, sau curaj etc. Orbului nu ii dai sa citeasca si surdului sa asculte. La fel a procedat si Dumnezeu. El a oferit cai si invataturi specifice multiplelor personalitati de fiinte pe care tot El le-a creat. Ar fi fost jalnic sa fie o singura cale, la cite personalitati exista in Manifestare (Creatie).

- sufletul este parte integranta in orice cale spirituala autentica. Sexul este integrat doar in unele cai spiritruale. Tantra are cai care integreaza sexul, dar si cai care nu integreaza sexul. Tantra de "mina stinga" si de "mina dreapta". Caile care integreaza sexualitatea nu vad in sex ce vezi tu si alti frustati si inhibati, nici ce vad anumiti obsedati sexuali, ci pur si simplu o modalitate simpla si eficienta de evolutie spirituala, folosind calea lumii si a impartasirii starii de fericire. D'aia se si spune ca "pe masura ce unii cad datorita pamintului (sexul), altii se ridica cu ajutorul lui". Sexul eronat inteles si aplicat conduce la cadere spirituala. Sexualitatea divin inteleasa si aplicata nu te poate conduce decit la sursa UNICA, Dumnezeu, esenta si tinta finala a tututor cailor spirituale autentice si vii. In ziua de azi sexul si sexualitatea au o mare pondere in viata sociala si psihica, dar si cea spirituala a umanitatii. El este chiar "motorul vietii" fiintei. Daca folosesti in mod eronat motorul distrugi tot ansamblul. Sexualitatea impreuna cu iubirea fac un "cocteil Molotov" care conduce la o "explozie extatica" ce te conduce in Imparatia Cerurilor in chiar si o singura intilnire amoroasa, pe cind altii se chinuiesc ani de zile cu sute si mii de abtineri si posturi si abstinente ... si tot nu ajung in Imparatie. Nu e cazul si nici locul pt. a discuta despre acest subiect ... chiar daca, in treacat spus, e bine sa se stie ca te poti ruga la Dumnezeu si in momentul unei fuziuni amoroase plenare si extaziante ... pt. ca tu nu stii, dar in acele momente de orgasm si extaz amoros, Cerurile se deschid si comunicarea cu ele si cu Dumnezeu este mult usurata. Se vede ce stii/intelegi tu din sex, rugaciune si spiritualitate.

QUOTE
QUOTE
Ea da roade si acum si trezeste spiritual oamenii indiferent de religia, sau locul de bastina al celui care aplica acele tehnici spirituale.

Catre ce trezeste Omul?

- catre ceea ce tu ai doar pe buze: Dumnezeu si Imparatia Cerurilor.

QUOTE
Catre inchinare unui Guru, INTERMEDIAR intru Sufletul tau si Dumnezeu?

- sarmanul meu orb si fanatizat, faptul ca un invatator spiritual iti ofera mijloacele prion care tu sa accesezi direct si fata intermediari energiile subtile din tine si din Univers, sa legatura directa cu ingerii si lumile divine si chiar cu Dumnezeu ... arata ca invatatorul spiritual autentic nu te face dependent de el, ci iti da "uneltele" eliberarii tale din prostie si limitare. Tu de ex. cunosti ce e aia iubire doar din carti. Nu ai habar ce este iubirea, cum se trezeste si amplifica ea, cum poate fi atrasa sau emisa (daruita) cuiva. Ai acolo in aura ta un ghemotoc mic de iubire, cit virful acului, si crezi ca esti plin de iubire. Prin tehnicile oferite de "guru" ai acces direct la aceste realitati subtile. Cind ti se ofera o "tehnica" prin care intri in directa legatura cu Dumnezeu, fara intermediari, cum este de ex. "tehnica rugaciunii de 24 de ore" ... unde este "intermediarul" care se pune intre tine si Dumnezeu ? Nu el ti-a oferit calea si libertatea ? Pina cind o sa tot bati cimpii cu ineptiile tale si o sa tot inventezi tot felul de aberatii, cu toate ca ti s-a spus direct ca ele nu sint sau nu se fac ?

QUOTE
AI INCERCAT SA TE INCHINI LUI DUMNEZEU, UNA CU FIUL FIIND, FARA GURUL TAU?

- evident sarmanule orb, insa nu in varianta ta fanatizata. Ce mai cauta intermediarul FIUL daca tot bati cimpii cu "fara intermediar" ? Iisus este un intermediar divin. El este in felul Sau un "GURU" al meu. Daca eu aveam in mina sabia chiar si inainte, cind eram ateu, acum Fiul (Iisus) si Dumnezeu mi-au ascutit sabia si mi-au dat puterea si iscusinta sa o folosesc cit mai eficient. Sabia mintii mele este discernamintul si inteligenta, iar sabia gurii mele este CUVINTUL scris si vorbit, cu componenta sa inafabila, ADEVARUL. Cu aceasta "sabie" (sabii) va tai eu pe voi fanaticii si orbii in zeci de bucati. spoton.gif Dumnezeu mi-a dat puterea si greutatea cuvintului pt. ca El sa daruiasca ce are de daruit. Cit de bine integrat o fac eu ... asta e ... o fac cit pot, de la nivelul mic si limitat la care ma aflu. Afla insa ca daca Dumnezeu nu te sustine in aceste actiuni cuvintele tale sint cuvinte goale, moarte, fara continut ... asa ca si eu si tu si oricare altul atit timp cit nu facem sau spunem ce e in VOIA Lui .. cuvintele noastre nu au greutate indiferent de cit de pompoase si spirituale ar parea. Iar aceasta greutatea ... nu este la indemina oricui sa o vada/simta ... pt. ca ai nevoie si de o anumita deschidere si trezire a sufletului.

QUOTE
Fiul este Viu in Ceruri, tu te inchini lui Guru Mort de pa Pamint!

- mergi cu pluta ... mai la vale. ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 22 Mar 2005, 05:18 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 22 Mar 2005, 05:40 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 21 Mar 2005, 09:36 AM)
QUOTE
Daca aceasta invatatura spirituala va reinvia in aceste locuri (Carpatii) unde anumite profetii spun ca aici va fi focarul spiritual al planetei

Carpatii nu numai ca vor fi dar si fost Focarul Spiritual al Omenirii.

- eu stiu asta, alti insa ...

QUOTE
QUOTE
cine va contribui la aceasta retrezire spirituala si cum va arata aceasta "noua invatatura"?

O parte din raspuns il cunosti, cealalta parte o vei cunoaste cind va veni vremea potrivita de a ti se face cunoscuta.

- eu stiu asta, alti insa ... inca mai cauta "Femeia cea frumoasa" si fiul ei, "cel care va cirmui neamurile cu un toiag de fier".


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 22 Mar 2005, 06:37 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
sa vedem care e vinovatul si sa-l tragem la raspundere! o fi sarpele(de ce a vorbit)? o fi pomul (de ce avea mere)? o fi Eva ?(ca a stat de vorba cu necunoscuti)

Saldora,
Stiu care este durerea ta, dar raspunsul nu este acolo unde-l cauti tu acum.
Vinovatul este OMUL CARE CALCA IN AFARA LUI DUMNEZEU, indiferent de ceea ce face, in prima instanta fiind Eva, apoi fiind Adam la care Eva i-a prezentat "roadele" cautarilor ei, impotriva Poruncii Divine.
Daca atunci OMUL S-A RUPT DE DUMNEZEU PRIN INTERMEDIARI, fie acela chiar si un Gind Rebel sau o Tentatie Cedata, Omul se poate re-intoarce la Dumnezeu NUMAI PRINTR-O LEGATURA DIRECTA cu Dumnezeu, devenind astfel Fiul Tatalui. Cind intre Fiu si Tatal se gaseste orcie fel de separare, Fiul nu mai este Fiul Tatalui ci este altceva.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Mar 2005, 07:44 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (edinide @ 22 Mar 2005, 07:37 AM)
Vinovatul este OMUL CARE CALCA IN AFARA LUI DUMNEZEU, indiferent de ceea ce face, in prima instanta fiind Eva, apoi fiind Adam la care Eva i-a prezentat "roadele" cautarilor ei, impotriva Poruncii Divine.

Prin extrapolare, nevinovat este cel care-si baga piciorul in Dumnezeu.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Mar 2005, 11:05 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (thunder)
Nu ai tu habar ce haine mi-a dat Dumnezeu si ce "bivol" a taiat pt. masa pt. mine


"Tu singur ai spus-o".


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 23 Mar 2005, 01:00 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 22 Mar 2005, 12:05 PM)
QUOTE (thunder)
Nu ai tu habar ce haine mi-a dat Dumnezeu si ce "bivol" a taiat pt. masa pt. mine


"Tu singur ai spus-o".

- si (nici) tu nu ai inteles-o, sau intelegi DOAR ce e in tine ... ca rezonanta determinanta.

Acest topic a fost editat de thunder: 23 Mar 2005, 01:01 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 23 Mar 2005, 08:41 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
- evident sarmanule orb, insa nu in varianta ta fanatizata. Ce mai cauta intermediarul FIUL daca tot bati cimpii cu "fara intermediar" ? Iisus este un intermediar divin. El este in felul Sau un "GURU" al meu.

Daca-L percepi pe Fiul ca pe un "guru", nu ai cunoscut inca adevarata Inaltime Divina la care trebuie sa aspiri. De la un "guru" astepti, Fiul te asteapta; "guru" te rupe de Dumnezeu, Fiul te face Una cu Dumnezeu; "guru" va fi oale si ulcele, Fiul este Vesnic Viu; "guru" este pe Pamint, Fiul este in Ceruri; "guru" este Lumesc, Fiul este Dumnezeiesc; "guru" este supus Pacatului, Fiul este Desavirsit; Fiul poate da Viata, "guru" stii tu singur ce poate da; "guru" poate aspira catre Fiul, daca vrea s-o faca, desi ma indoiesc, dar nu este Fiul; etc.etc.
Nu neaga nimeni rolul pe care "guru" l-a avut in viata ta, poti sa-l si respecti pentru ceea ce el este si daca ti-a dat ceva, unde altii nu ti-au dat nimic, sa-i fii chiar recunoscator, dar nu uita nici o clipa ca daca ti-a dat ceva NU TI-A DAT DE LA EL, si NU TI-A DAT DIN ALE LUI, si mai ales, nu ti-a cumparat Sufletul cu aceasta. Omul care are ceva de dat, trebuie respectat, dar daca ajunge divinizat, se identifica cu S[...]
Fiul Tatalui nu sint Cei Multi ci Fiul Tatalui este Cel Unul. In fatza Tatalui nu te prezinti ca Persoana, Persoana fiind Decaderea Omului, ci te prezinti IN UNITATE, care este ridicarea din Cadere: "Eu le-am dat slava, pe care Mi-ai dat-o Tu, pentru ca ei sa fie una, cum noi suntem una," Tu ar trebui sa intelegi ceea ce Isus spune aici, El nu vorbeste despre Fratie Lumeasca ci despre Unitate Spirituala: "Eu in ei, si Tu in Mine, pentru ca ei sa fie in chip desavirsit una," Fiul Tatalui NU ESTE UN INTERMEDIAR ci El este Multiplul Comun al tuturor Energiilor Spirituale individuale.
Evanghelia lui Isus Cristos este mult mai profunda decit cuvintul comun o sugereaza, si de aceea nu se adreseaza urechilor infundate ci celor deschise. Evanghelia lui Isus Cristos nu este despre Lume si Moralitate, desi le contine pe toate, ci este despre Elevare Spirituala dincolo de Limitele Lumesti. Omul cu ochii inchisi o poate percepe drept Moralitate, ceea ce nu este rau in sine, dar Omul cu ochii deschisi intelege Profunzimea Dumnezeiasca a Mesajului Crestin.
Fiul Tatalui este unica Unitate Spirituala prin care Omul poate aspira catre Binecuvintarea Tatalui, Omul ajungind a fi in Tatal, si Tatal in Om: "Noi vom veni la el, si vom locui impreuna cu el."
Citeste-l pe Ioan inca o data, cu Ochii Spirituali, si pe Tomas, ei erau Cunoscatori, si Petru, si Maria. Ioan a fost dus la Roma ca "raritate" umana, unde Domitian l-a obligat sa bea o cupa de otrava, nu l-a afectat cu nimic, la scufundat intr-un cazan cu ulei incins si n-a avut nimic, s-a temut de el deoarece era deasupra Substantei, si l-a expulzat la Patmos unde a scris Apocalipsa. Ei SI-AU DOVEDIT ELEVAREA SPIRITUALA, in Numele Fiului, s-au ridicat deasupra Lumii si au marcat prin fapte proprii Calea ce trebuie urmata. Cauta Cunoasterea Adevarata care are limitele impuse numai de setea ta de Cunoastere.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 23 Mar 2005, 09:19 PM
Mesaj #98


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



QUOTE (edinide @ 23 Mar 2005, 08:41 PM)
Ioan a fost dus la Roma ca "raritate" umana, unde Domitian l-a obligat sa bea o cupa de otrava, nu l-a afectat cu nimic, la scufundat intr-un cazan cu ulei incins si n-a avut nimic, s-a temut de el deoarece era deasupra Substantei, si l-a expulzat la Patmos unde a scris Apocalipsa.

Intrebare: Ioan, unul din cei 12 apostoli, este aceiasi persoana cu Ioan Teologul, autorul Apocalipsei ?
Daca da, de ce apare scris in a 4-a evanghelie "Sf Evanghelie dupa Ioan", apoi Epistolele Sobornicesti 1 si 2 ale "Sfantului Apostol Ioan" si in final "Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul" ? Si alta: din ce an ( e.n ) este adaugata Apocalipsa la Sfanta Scriptura ?
( Biblia tiparita de BOR editia 1988, reprodusa dupa textul Sfintei scripturi din 1982 )
Daca se poate, as dori argumentat, cu trimiteri.
Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 23 Mar 2005, 09:49 PM
Mesaj #99


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Vrei o parere strict istorica sau din pct de vedere al BOR sau al traditiei crestine?


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 23 Mar 2005, 10:07 PM
Mesaj #100


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



Adevarul istoric smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 23 Mar 2005, 10:35 PM
Mesaj #101


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Adevarul istoric e ca nici un text descriptiv din noul testament (evanghelii, faptele apostolilor, apocalipsa) nu a fost scris de vreun apostol sau alt martor ocular al evenimentelor descrise in ele (cat despre epistole, long story...). Autorii celor patru evanghelii sunt necunoscuti, iar atribuirea celor patru nume s-a facut prin traditie, pastrandu-se in continuare doar pentru a se usura exprimarea. Deci apostolul Ioan nu a scris nici evanghelia dupa Ioan, nici Apocalipsa, care sunt operele altor doua persoane distincte (ipoteza ca ar avea acelasi autor pare sa aiba din ce in ce mai putini sustinatori). Presupun ca nu e chiar raspunsul la care te asteptai devil.gif Daca te intereseaza mai multe despre textele biblice, spune exact ce probleme vrei sa studiezi (autorii, datarea, influentele samd) ca sa iti pot da niste referinte mai serioase. in stadiul actual, trebuie sa te trimit sa citesti vreo duzina de carti si site-uri de profil doar pentru argumentarea primei fraze

Acest topic a fost editat de Mentosana in corpore sano: 23 Mar 2005, 10:54 PM


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crazy Horse
mesaj 23 Mar 2005, 11:11 PM
Mesaj #102


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 16 October 04
Din: Cliffwood Beach,New Jersey/USA
Forumist Nr.: 4.689



Hello,
Personal nu am o credinta si mai putin una asa zis ..crestina,dar nu am nimic impotriva nimanui sa creada si sa se roage cui doreste.
Gandeste ce vrei si cum vrei dar nu-mi impune credinta ta mie caci nici eu n-o impun pe a mea nimanui.
Vorbesc la modul general dar asta e opinia mea si multe lucruri deosebit de spirituale am invatat de la un anume trib de indieni cu care am stat o vreme,Oglala-Lakota,in nord spre Montana.
Vreau sa va scriu rugaciunea lor care e f. simpla dar spune totul.O zic nu ca sa credeti in ea ci poate nu stiti cum vad credinta alte popoare mai vechi de 15.000 ani pe acest pamant:

LAKOTA PRAYER

Wakan Tanka,Great Mystery,
teach me how to trust
my heart,my mind,my intuition,
my inner knowing,the senses of my body,
the blessings of my spirit.

Teach me to trust these things
so that I may enter my Sacred Space
and love beyond my fear,
and thus Walk in Balance
with the passing of each glorious Sun.

Sacred Space=spatiul dintre inhalare si exhalare.
Walk in Balance=a avea paradis(spiritualitate)si materie(fizic)in armonie.


PEACE&LOVE,
Crazy Horse




Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 24 Mar 2005, 07:59 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Adevarul istoric e ca nici un text descriptiv din noul testament (evanghelii, faptele apostolilor, apocalipsa) nu a fost scris de vreun apostol sau alt martor ocular al evenimentelor descrise in ele (cat despre epistole, long story...).

?!
[Ioan 21.24] "24. Ucenicul acesta este cel ce adevereste aceste lucruri, si care le-a scris. Si stim ca marturia lui este adevarata."
[Tomas.U.] "Acestea sint cuvintele secrete pe care Mintuitorul le-a vorbit lui Thomas si pe care eu insumi, Mathaias, le-am scris in timp ce umblam si ascultam la ei doi vorbind unul cu altul."
[Ep.Ioan 1] "1. Ce era de la inceput, ce am auzit, ce am vazut cu ochii nostri, ce am privit si ce am pipait cu miinile noastre cu privire la Cuvantul vietii,"
etc.etc.etc.
S-au scris documente DIN TIMPUL VIETII LUI ISUS, cit timp era inca pe Pamint. Toate, nu, inceputul, da. Cu toate acestea, temporalitate scrierilor nu are nici o semnificatie spirituala, doar documentara, decit pentru un Suflet Ratacit care cauta in Istorie in loc de a cauta in Sine unde exista Adevarul. Daca iti pun in fatza un document atestat de Pilat, despre Crucificarea lui Isus, te va face acesta o Fiinta mai Buna decit ieri? Degetul lui Tomas, l-a facut o Fiinta mai Buna?
"Minte sanatoasa in corp sanatos" este Perfectionarea Decaderii, cuprinsa si in setea de Documente. "Suflet sanatos in Minte-Trup sanatoase" este Ridicarea din Decadere, unde Documentul isi peirde semnificatia.

QUOTE
iar atribuirea celor patru nume s-a facut prin traditie, pastrandu-se in continuare doar pentru a se usura exprimarea.

Cel mai vechi document din Vechiul Testament dateaza din Sec.-III ! Se indoiesc Evreii de Moise, de David, de Solomon? Veda exista de MII DE ANI, s-a inregistrat prin secolul -V, se indoieste cineva de Dacia, Indra, Varuna, Mitra, Agni si restul? In Egipt, Isis, Osiris si Horus exista numai in traditia orala, se indoieste cineva ca au fost personaje reale?
Traditia este mai tare decit documentele care pot fi eventual chiar falsificate. La noi exista Somes prin Traditie, nume scris in Veda care s-a pastrat in ... India, la noi exista Cris prin traditie, exista Aries prin traditie, exista Deva prin traditie, exista Agnita prin traditie (toate Nume Vedice), si SE PIERD IN NEGURA PREISTORIEI. Daca Romanii sint Romani, vine din traditie, daca inca vorbesc Romaneste vine prin traditie, daca se imbraca in pieptar si fote, vine prin traditie etc. Traditia este vie si se renaste cu fiecare generatie, pe cind documentele sint moarte si nu renasc.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 24 Mar 2005, 08:19 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Personal nu am o credinta ... nu-mi impune credinta ta mie caci nici eu n-o impun pe a mea nimanui.

?!
QUOTE
Vreau sa va scriu rugaciunea lor care e f. simpla dar spune totul.O zic nu ca sa credeti in ea ...

Ei au avut CEVA de invatat de la tine?
QUOTE
O zic nu ca sa credeti in ea (!) ci poate nu stiti cum vad credinta alte popoare mai vechi de 15.000 ani pe acest pamant...

Cind spui popoare si 15.000 de ani, te referi la SCHELETELE DE OMUL ALB din America, la la SCHELETELE DE OMUL INDIAN din America? Daca tot ai ajuns sa cunosti America preistorica, ai putea sa ne spui ceva din Neoliticul sau chiar Paleoliticul Romanesc? Ca sa putem compara si noi cu vechimea continentului nou...
Cum se face ca un popor vechi de 15.000 de ani se exprima in limba lui Shakespeare?

Acest topic a fost editat de edinide: 24 Mar 2005, 08:42 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 24 Mar 2005, 08:50 AM
Mesaj #105


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



QUOTE (edinide @ 24 Mar 2005, 07:59 AM)
[Ioan 21.24] "24. Ucenicul acesta este cel ce adevereste aceste lucruri, si care le-a scris. Si stim ca marturia lui este adevarata."

QUOTE
The supposition that the author was one and the same with the beloved disciple is often advanced as a means of insuring that the evangelist did witness Jesus' ministry. Two other passages are advanced as evidence of the same - 19:35 and 21:24. But both falter under close scrutiny. 19:35 does not claim that the author was the one who witnessed the scene but only that the scene is related on the sound basis of eyewitness. 21:24 is part of the appendix of the gospel and should not be assumed to have come from the same hand as that responsible for the body of the gospel. Neither of these passages, therefore, persuades many Johannine scholars that the author claims eyewitness status.

sursa: Robert Kysar, The Anchor Bible Dictionary, v. 3, pp. 919-920

Interesul in aceasta problema fiind strict istoric, te-as ruga sa folosesti surse adecvate pe viitor, Biblia nu e o sursa istorica, ci doar un text religios. Observ ca nu te intereseaza datarea documentelor, dar daca sustii ca autorii sunt cei presupusi prin traditie cred ca e cazul sa deschizi un topic nou strict despre problema asta. Eu sustin in continuare ca autorii evangheliilor nu sunt martori oculari si sunt sigur ca pot sa expun un caz destul de convingator in aceasta directie. Dar daca nu poti sa aduci pe post de contraargumente decat citate din Biblie sau din Irineu, Papias & co. nu te mai obosi wink.gif


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 08:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman