HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Closed TopicStart new topic
> Despre Rugaciune, pareri si viziuni
thunder
mesaj 17 Mar 2005, 06:34 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (1 @ 618033,16 Mar 2005, 01:13 PM)
Si eu ii rog pe thunder si edinide sa incerce sa coboare tonul de la nivelul propavaduirii la nivelul discutiei, de la nivelul dogmelor, la nivelul opiniilor.

- dar eu nu am propovaduit nimic in ultimele mesaje, ci am punctat caracterul sectar si habotnic (fanatic) in care pune problema edinide. El duce "dialogul surzilor" si nu am cu cine sa discut in mod obiectiv problema. El deja judeca si condamna milioane de oameni numai pt. ca ei au alta viziune cu a lui. El nu aduce argumente logice si de bun simt, ci doar citate din "cartea proprie". Daca as face si eu la fel, ar fi chiar dialogul surzilor. Mai ramine sa-l fac si eu pe el ratacit si pe inca alte citeva milioane de oameni care au o viziune asemanatoare cu a lui, si gata, m-am coborit la nivelul lui de "discutie". Pai unde mai e arta conversatiei aici ?

QUOTE
Mai mult nu am cum sa intervin, caci aici este o izbire de doua credinte diferite, si culmea e ca fiecare are dreptate in sistemul sau de valori.

- adevarata ideea cu sistemul de valori, insa aici nu se izbesc doua credinte, ci o credinta (a lui edinide) se isbeste de citeva zeci de alte credinte. Daca am avea o alta configuratie, de ex. ne-am afla intr-o tara din Asia, iar forumul ar fi tinut de niste hindusi, cum ar fi ca aceia (majoritari) sa-i judece si sa-i critice sau mai rau, sa-i numeasca "rataciti" pe crestini, sau pe iudei, sau pe altii cu o orientare catre civilizatii stravechi, precum cea egipteana, atlanta, incasa, sau chiar cea zamolxiana ? Cu ce difera un fanatic de o religie de un alt fanatic de alta relige ? Doar cu forma de prezentare a dogmei si cu citatele cartii sale de capatii. In rest ... o apa si un pamint.

- aici sintem la capitolul practica, deci dincolo de domge si teorii. Este vorba de rugaciune, de relatia directa a individului cu Dumnezeu. Nu mai e nimic intre ei, nici dogme, nici reguli nici impuneri .. nimic .. ci doar o RELATIE PERSONALA. Sa vina acum unul sau altul si sa zica: "tu nu te rogi bine, uite, roaga-te asa" ... e chiar penibil si seamana cu situatia descrisa de un invatator spiritual intr-o carte a sa.

Un misionar spaniol vizita o insula cind intilni trei oameni sfinti azteci. “Cum va rugati?” intreba parintele. “Avem o singura rugaciune. ‘Dumnezele, tu esti trei, noi sintem trei. Fie-Ti mila de noi.’ “Va voi invata o rugaciune pe care Dumnezeu o va asculta,” spuse misionarul. Ii invata o rugaciune catolica si isi vazu de drum. Inainte de a se intoarce in Spania se mai opri putin pe aceeasi insula. Cind accosta, vazu pe cei trei oameni mergind pe apa inspre el. “Parinte, parinte,” spuse unul dintre ei. “Te rugam invata-ne din nou acea rugaciune pe care Dumnezeu o asculta. Am uitat-o.” “Nu e importanta,” raspunse parintele, care era martorul unei minuni. Si ceru iertare lui Dumnezeu ca nu intelesese ca El vorbeste toate limbile.

QUOTE
Ca sa nu fiu acuzat de partinire (sunt totusi crestin, deci se stie cu cine sunt de acord), o sa las discutia sa curga normal, insa cu rugamintea repetata sa incercati sa prezentati opinii, ca atare, iar nu dogme.

- eu asta si fac. Daca aduceam si eu "dogme" in discutie, l-as fi pierdut de mult pe edinide din "dialog". smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 18 Mar 2005, 01:52 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Mar 2005, 07:45 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



thunder
Doar doua chestiuni...

Legea Veche de care vorbeste edinide este Legea Karmei sau Legea Vechiului Testament, iar Legea Noua este Legea Iubirii sau Legea Noului Testament.

Aici ma voi distanta de edinide, caci Iisus a spus "n-am venit sa schimb legea veche ci sa v-o aduc pe cea noua". Asa cum tu stii - si sper ca stie si edinide - Legea Karmei (care este si ea o lege divina) continua sa actioneze in continuare, cei care vegheaza la aplicarea si respectarea ei fiind Ingerii Pazitori ai Karmei (sau demonii).
In legea karmei fiintele invata prin suferintele proprii, in virtutea principiului actiunii si reactiunii, suportand consecintele propriilor fapte.
In legea iubirii, fiintele constientizeaza adevarurile divine aduse noua de Mantuitor si de alti mesageri divini care au intemeiat alte religii, le respecta si ca urmare invata fara suferinta. Scopul evolutiei are ca prim jalon mantuirea sau iesirea din legea karmei si intrarea in legea iubirii, aceasta ducand la cresterea vitezei de indumnezeire a creatiilor Tatalui Ceresc.

A doua chestiune este ca ne aflam, totusi, pe un forum. Unde nu ne este permis sa spunem chiar totul... si in nici un caz sa trecem la practica. jamie.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Mar 2005, 12:22 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 17 Mar 2005, 08:45 PM)
thunder
Doar doua chestiuni...

Legea Veche de care vorbeste edinide este Legea Karmei sau Legea Vechiului Testament, iar Legea Noua este Legea Iubirii sau Legea Noului Testament.

- la faza la care se afla discutia nu ma intereseaza ce intelege el, tu sau altii prin veche sau noua, ci ce intelege prin lege. Astept un raspuns clar si elocvent la intrebarea mea. Repet, ca sa fiu inteles:

"defineste ce intelegi tu prin conceptul de "lege" (nu conteaza de care, noua sau veche). Ce e pt. tine aceasta lege ? Un set de principii, de reguli, de tehnici, de metode, de obligatii, o cale spirituala .. sau ce ?"

Acest topic a fost editat de thunder: 18 Mar 2005, 01:42 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Mar 2005, 12:22 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 18 Mar 2005, 03:59 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 15 Mar 2005, 09:16 PM)
QUOTE
Aceste cuvinte si multe altele ca acestea, de ce nu le "crucifici", alaturi de cel care le-a spus ?

Thunder,
Exista o Lege Veche si o Lege Noua. Daca Legea Veche nu era `veche`, Isus nu ar fi adus Legea Noua.

- vad ca ai treaba sau nu vrei sa raspunzi la intrebari simple, ci doar la ce iti place tie. Ok, astept raspunsul la ce te-am intrebat si contiunui comentariul la afirmatiile tale stranii, care sint si off topic pt. acest topic: rugaciunea.

QUOTE
Legea Veche este plina de exemple pozitive si negative, de profeti si ne-profeti, crdinciosi si ne-crediciosi, inselaciuni, ura, ucidere, pacatuire, moarte, razbunare etc. Toate acestea sint deja infierate prin Legea Noua, care este Legea Iubirii: `Iubeste-ti Aproapele ca pe tine insuti`

- cei ce propovaduiesc una si fac alta sint numiti de Iisus si nu numai de El ca fiind FATARNICI, sau mai plastic, "morminte varuite", vopsite pe afara pline de putreziciune pe dinauntru.

- tu incalci cele mai elementare legi si invataturi oferite de Iisus. 1. Judeci pe altii, 2. nu iti iubesti aproapele, 3. birfesti si calomniezi, 4. minti, etc.

- o asa zisa lege a iubirii nu infiereaza nimic, ci elibereaza. Doar in mintea ingusta a unor sectanti apare ideea inlocuirii unor reguli si infierari cu altele "noi". Omul intelept imbina in mod util si intelept invatatura divina indiferent de momentul in care a fost ea expusa, adica una asa zis "veche" si alta "noua".

- ca sa aplici o asa zisa lege a iubirii, trebuie sa ai iubirea in tine, iar asta nu se afla in minte(a ta), ci trebuie sa se afle in inima si sufletul tau. In cazul tau, trebuie sa te anunt cu regret ca nu ai aceasta iubire decit pe buze si in minte. Un om care are trezita iubirea in el, are si sufletul in parte trezit, ceea ce tu, iar nu ai asa ceva. O fiinta trezita sufleteste si plina de iubire, poate simti in mod empatic alte fiinte si poate accede la adevaruri si realitati dincolo de cuvinte. Tu dovedeti cu virf si indesat ca nu ai acces la aceste realitati si la capacitatea de a empatiza cu alte fiinte si ca nici mental nu esti suficient de dezvoltat, sa-ti poti expune propria viziune cu argumente inteligente, ci cu sloganuri si citate rupte de ici de colo. Cu alte cuvinte, nici macar "ginditor" nu esti, ci gindit. Adica au gindit altii pt. tine si acum tu expui ce au gindit ei, repetind papagliceste ce au afirmat unii si altii. Nu mai discut si despre modul in care faci asa zise conexiuni intre informatiile teoretice la care ai ajuns, caci sint lamentabile dpdv al invataturii oculte. Trebuie sa recunosc ca pina si un ateu poate discuta mai inteligent si cu argumente (fie ele mai mult sau mai putin eronate), fata de tipologia de fanatic. Multi atei sint inteligenti dar le lipsesc informatiile, pe cind majoritatea fanaticilor au o cit de cita cunoastere dar le lipsetse inteligenta de a intelege si mai ales aplica dpdv practic acele cunoasteri ezoterice. Fata de fanatic totusi ateul are un avantaj: el gindeste si singur, chiar daca de multe ori o face prost, pt. ca si el este supus cunoasteri limitate a teoriei materialiste pe care el a inteles-o mai mult sau mai putin. Ateul nu se roaga sa zice ca nu are cui. Fanaticul se roaga dar o face intr-un mod limitator. Eu insa spun: mai usor ajunge un ateu in Imparatia Cerurilor decit un fanatic. Ateul va recunoaste cindva ca a gresit sau ca greseste, fanaticul nu va recunoaste, el o tine pe a lui.

- multi credinciosi de indiferent de religie sint precum orbii care se lasa condusi de alti orbi, si d'aia ei nu ajung acolo unde le propovaduieste religia ca ar trebui sa ajunga.

- o autentica rugaciune iti aduce in suflet pe Dumnezeu si de acolo El iti "vorbeste". Nu e nevoie nici macar de 24 de ore pt. asta, ci de o fractiune de secunda. Asa zisa "tehnica a rugaciuni de 24 de ore" este un "instrument" pt. cei "nevoiasi", dar f. puternic pt. ca el iti poate oferi in doar 24 ore (uneori chiar mai putin) ceea ce altii nu au parte in ani si ani de asa zise rugaciuni sau practica religiei (caii) sale.

- eu il pot chema pe Dumnezeu in inima mea, iar El alege sa se manifeste mai mult sau mai putin pleanar. Cine insa poate sa vada si sa simta asta daca el insusi nu traieste o astfel de comuninune ? Cum poate orbul sa judece vederea unui vazator ?

- cind il chemi pe Dumnezeu in inima ta, El vine, nu satana sau mai stiu eu ce demoni ... iar asta se simte prin starile pe care le traiesti in acele momente unice. Cum poti tu sa judeci rugaciunea unor oameni si trairile lor din acele momente ale rugaciunii cind tu nu ai o asemenea experienta extatica ? De unde stiu ca nu o ai ? Pt. ca o dovedesti cu virf si indesat prin ce spui. Cind Dumnezeu se manifesta in inima cuiva acel cineva nu mai are cum sa ramina o fiinta fanatica, ingusta, sectanta, habotnica si sa judece pe unii si pe altii.

QUOTE
Legea Veche a fost scoasa din existenta prin Legea Noua: `Va dau o Porunca Noua: iubiti-va unii pe altii` Daca Legea Noua si Iubirea nu sint in tine, vorbesti cu vorbe Lumesti,

- vedem cum ii iubesti tu pe milioanele de credinciosi de alte orientari spirituale. Numai gura de tine, adica fatarnicie.

- povesteste o stare de iubire extatica divina pe care ai trait-o vreodata in viata ta, eventual una aparuta in momentul in care te rugai. Sentimentul meu clar este ca nu ai habar ce este iubirea si ai trait asa ceva vreodata, asa ca apleaca-te asupra altui subiect, care iti este mai aporpape si mai cunoscut/trait.

- vorbele tale sint lumesti, chiar daca sint "poleite" cu afirmatii "religioase". Realitatile nevazute iti sint straine, precum si legile si principiile divine care coordoneaza intreaga Manifestare a lui Dumnezeu. Eu ma abtin sa folosesc cuvinte si informatii oculte, ezoterice, aici pe un forum public, pt. ca nu isi au locul si necesitatea, dar pot sa te asigur ca nici macar toata cunoasterea ta "ezoterica" nu poate atinge gradul de profunzime si subtilitate al acestor informatii deloc lumesti. Pe linga asta, aceste informatii teoretice imbinate cu practica conduce la o trezire spirituala greu de inteles pt. omul profan sau teoretician (doc si semidoct). Din acest motiv se spune in ocultism: "cunoasterea e putere", pt. ca imbinata cu practica spirituala a acestei cunoasteri, efectele sint colosale si de neinchipuit pt. cel (semi)doct.

- la nivelul rugaciunii exista grade de raportare si o anumita scara a valorilor celui care se roaga si efectelor rugaciunii sale. O aceiasi rugaciune spusa de mai multi oameni (fiecare in parte) va produce efecte diferite in ei, tocmai datorita diferentei de abordare intre ei cit si a gradului de profunzime si trezire spirituala a fiecaruia dintre ei. Tu poti sa spui de sute de ori O, Doamne .. si El sa nu "apara" ... iar altul abia apuca sa gindeasca la asta si Dumnezeu e deja in inima lui.

- dpdv al practicianului, care a abordat atit tehnicile spirituale cit si rugaciunea pot spune ca in practica spirituala se trece prin diferite trepte si etape si modalitati cu diferite profunzimi, functie de nivelul spiritual din momentul in care aplicai o tehnica spirituala sau o rugaciune. Functie de momentul si contextul unei situatii poti avea diferite efecte si rezultate, iar aceste rezultate si efecte pot da si un "barometru" al evolutiei tale si trezirii tale spirituale. Eu personal am trecut prin mai multe faze si etape de acest gen si pot face comparatii clare si chiar "cantitative si calitative" ale acestor efecte si implicit ale gradului de trezite spirituala produs in fiinta mea datorita aplicarii practice a tehnicilor spirituale si ale rugaciunii. Datorita acestor schimbari launtrice s-au produs si multe schimbari exterioare si de gindire si raportare a Dumnezeu si la realitatile subtile nevazute. Ceea ce acum 10-15 ani nu "exista" pt. mine, acum exista si sint pline de esenta si palpabile. Ceea ce acum 15-20 de ani am contrazis ca ar exista, acum folosesc la propria mea vointa. In toti acesti ani am trecut prin diferite trepte si faze, inclusiv practica mea spirituala cit si rugaciunea si comuniunea cu realitatile subtile si cu Dumnezeu sau alte realitati angelice divine. Poti sa tipi tu in gura mare ca eu sau milioane de oameni sintem rataciti cind de fapt noi sintem mai aproape de Dumnezeu decit (multi ca) tine. In cazul meu si nu numai al meu, practica valoreaza cit tone de teorie. Ca nu sint o fiinta perfecta, ca mai am limite si fac greseli .. e firesc, sint inca pe cale, nu la capatul ei. Si dincolo de asta, poti fi la capatul ei ca tot se vor gasi milioane de oameni care sa-ti contexte aceasta realizare spirituala. Priviti la Iisus, la Krishna si la alti avatari si invatatori divini ... cum sint Ei denigrati si negati de milioane de orbi si fanatici si inconstienti. Nu nivelul meu spiritual da si masura modului in care sint privit si inteles de altii, ci nivelul lor spiritual.

- dincolo de asta, sa ne aplecam si asupra aspectul practic al rugaciunii. Va propun sa facem rugaciuni la unison, la anumite ore ... si astfel sa testeze fiecare in parte forta rugaciunii realizata la unison cit si importanta realizarii ei alaturi de fiinte care au o comuniune mai aparte cu lumile divine si cu Dumnezeu. Si nu va propun te miri ce rugaciuni, ci "banala" rugaciune Tatal Nostru, chiar si de 7-10 ori realizata, la o anume ora si interval de timp. Sint chiar deschis sa recunosc ca am gresit in ceea ce am afirmat de tine in cazul in care "vad" si simt modul in care iti raspunde tie Dumnezeu la rugaciunea aceea la unison.

QUOTE
de ocara, de razvratire, de mindrie, de intransigenta, de dispret etc.

- vezi birna din ochii tai si lasa paiul din ochii altora.

QUOTE
Daca Legea Noua este in tine, Inima ta este numai Iubire si cind vezi pe Aproapele nestiutor, nu dispretuiesti, ci suferi, pentru ca Aproapele este parte din Sine.

- un sut in dos este un pas inainte. Asta nu inseamna ca il dispretuiesti pe acela ...

QUOTE
Tu, Thunder, poti sa ai `cunoastere`cita vrei, si dublu decit acum, doar si Satana are propria ei Cunoastere Satanica de care daca te indoiesti, gresesti, dar FARA IUBIRE NU ESTI NIMIC, DECIT INSTRUMENTUL SATANEI.

- eu pot dovedi teoretic si practic ca dintre noi doi cel mai satanic esti tu. Dar cu ce te ajuta pe tine sau pe altii asta ? Ba chiar ti-as putea transmite o anume stare de iubire la o anumita ora, pt. un anume interval de timp. Dar ce folos daca tu nu ai iubirea in tine si nu esti capabil sa simti iubirea in tine si la altii ? Cunoasterea mea nu are nici o legatura cu cunoasterea satanica, mai ales ca de multe ori nu cunoasterea in sine e satanica, ci modul in care o folosesti.

QUOTE
Exista Rugaciune Satanica? DESIGUR !
Exista Rugaciune Dumnezeiasca? DESIGUR!
Sint mijloacele rugaciunii aceleasi? DESIGUR!

- astea sint in mintea ta.

QUOTE
Aici aparea Rratacirea ta, nu lipsa de Cunosatere si nici lipsa de Rugaciune, CI LIPSA DE IUBIRE.

- macar sa ai tu trezita in fiinta ta 10% din iubirea care e trezita si posibil de manifestat prin mine. Si sa-ti spun un mare secret, iubirea asta, la fel ca orice alta energie subtila, nu este a mea, sau a ta, ci a lui Dumnezeu. Noi doar o tranzitam. De modul in care reusim sa fim niste "relee" (intermediari) divini puteam spune ca avem sau nu mai multa sau mai putina iubire. Lipsa de iubire a cuiva este de fapt o inchidere launtrica si subtila fata de anumite realitati subtile launtrice, care te pot ajuta sau nu sa fii un intermediar divin sau mai putin divin, in acest context in intermediar al IUBIRII. Stiu ca nu vei putea intelege, dar priveste acum la tastatura ta. Asa cum tu poti acum sa intinzi mina sa atingi o tasta, la fel de usor imi este mine sa "ating" energia iubirii si sa o amplific in aura mea dupa care sa o pot "savura" sau trimite mai departe la alte fiinte, indiferent de distanta sau lumea in care se afla. Ba mai mult, tie iti poate lua citeva secunde sa faci aceasta "atingere", mie imi ia citeva fractiuni de secunda. Cindva vei intelege ce inseamna sa fii initiat in tainele si principiile si legile divine ale Manifestarii si sa poti sa aplici practic ceea ce altii nici macar teoretic nu isi inchipuie ca ar putea exista sau sa se faca. Orice ai spune tu sau altii de mine rau sau urit sau denigrator, NIMENI (dintre voi) nu ar putea sa-mi ia aceasta "capacitate" de a putea fi un releu al acestor realitati subtile. Poti sa spui tu ca eu asa face asta cu ajutorul lui satana, cum i se reprosa si lui Iisus sa face minunile cu ajutorul lui belzebut, ca asta e doar orbirea si inconstienta voastra. Si eu am fost si mai sint "ratacit", dar mult mai putin ratacit ca tine sau ca mine, cel de alta data. Pina nu vom fi UNA cu Tatal, si sa traim starea de Tatal in noi si noi in Tatal inca sintem supusi limtarii si "ratacirii". Din acest motiv sugerez celor care nu au parte de o anumita cunoastere si practica spirituala, sa apeleze cu incredere la rugaciune. Cere si ti se va da ... pina la urma. smile.gif

QUOTE
Este atit de usor de confundata Cunoasterea in Numele Tatalui cu Cunoasterea in Numele Satanei incit MULTI cad prada Satanei.

- cunoastem asta. Esti un exemplu viu al acestei realitati atit timp cit te pastrezi in starea de fanatism si habotnicie.

QUOTE
Nimenu nu-ti neaga Spiritualitatea, doar si Satana este tot de Natura Spirituala, ci pur si simplu LIPSA IUBIRII DIN INIMA TA, rezultata din vorbele tale de ocara, ceea ce te face Instrumentul Satanei, ca vrei sau nu.

- habar nu ai ce este si ce nu este spiritualul. sad.gif

QUOTE
P.S. Subiectul de fatza ar trebui extins la `Rugaciunea Satanica versul Rugaciunea Dumnezeiasca` pentru ca toate vocile sa se recunosca in aceste pagini

- ok. Tu ocupa-te de ce stii, eu de ce stiu.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Mar 2005, 04:05 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Sa vina acum unul sau altul si sa zica: "tu nu te rogi bine, uite, roaga-te asa" ... e chiar penibil si seamana cu situatia descrisa de un invatator spiritual (!!!) intr-o carte (!!!) a sa.


Thunder,

Care Invatator Spiritual ?! cel de care Isus spune "voi sa nu va numiti Invatatori" ? si stia El de ce...
Care Carte, sigur nu Evanghelia Celui Viu, poate evanghelia Celui Mort din India?

Apostolii, care au cunoscut pe Fiul Insusi, nu s-au simtit rusinati sa-L intrebe pe Invatatorul, "invata-ne sa ne rugam". Atunci Isus le-a spus lor Reugaciunea Imparateasca. Ei au inteles ca au nevoie de un mod de Rugaciune, si Isus a confirmat Modul Crestin de rugaciune, prin "Tatal Nostru".
Este modul de Rugaciune relevant? Desigur! Crestinul se roaga in Duh si Adevar, se roaga in Numele Fiului, se roaga pentru iertarea Pacatelor, se roaga pentru Inaltarea Inimii si pentru reintregirea intru Tatal.
Omul care NU se roaga IN NUMELE FIULUI, si NU se roaga IN DUH SI ADEVAR, este un Ratacit fata de Tatal Ceresc, chiar daca numara milioane sau miliarde. Numarul "ne-credinciosilor" NU ESTE O MASURA A DREPTATII LOR. Masura Rugaciunii Drepte este Calea Fiului catre Tatal Ceresc, Cale pentru care El si-a data Viata de bunavoie, nu si-a pastrat-o cum fac toti acei "guru" Rataciti.
Povestea repetata mereu aici, depsre calugarii care se rugau in legea lor, ESTE GLASUL SATANEI care degradeaza si ideea de Rugaciune, sustinind "faci cum doresti tu", ceea ce e tot una cu "faci cum doreste Satana". Daca faci cum doresti tu, NU AI PE FIUL IN TINE (ca de ar fi, ai face cum Cel Viu te-a invatat, desi tu aculti de Cei Morti din India), deci Fiul nu a murit si Inviat si pentru tine si esti deja Mort in ratacirea ta orientala, oricit de Elevat ai fi. Daca Elevarea ta se dubleaza, vei fi si mai elevat catre Moarte, deoarece nu asculti pe Cel Viu care te invata catre Viata.
Vii si citezi "un invatator" de mult mort, "intr-o carte" de mult inexistenta, dar NU-MI SPUI CE ZICE CEL VIU in Evanghelia Vietii, si mai vrei si sa fii crezut... Cel Viu spune sa te rogi ca in Tatal Nostru, Cel Mort spune sa te rogi in dodii "ca tot una este". Intoarceti fatza ta dinspre Moarte catre Viata, intoarce-i spatele lui "guru" tau si priveste catre Cel Viu, ca este pacat de Energia Spirituala din tine inchinata Satanei Indiene.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Mar 2005, 05:23 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
o autentica rugaciune iti aduce in suflet pe Dumnezeu si de acolo El iti "vorbeste".


In ce termeni iti vorbeste Dumnezeu? Ai auzit tu de la Dumneazeu cuvintele de "magar", "prost" si alte HULE pe care le spui la adresa Aproapelui? Daca tu ai vorbi cu Dumnezeu, ai avea vorbe calme si de Iubire. Din vorbele tale rezulta ca tu vorbesti cu Satana ta Indiana care-ti aduce in Suflet dispretul pentru altii. Semn ca vorbesti cu Dumnezeu: SMERIENIA si IUBIREA pentru toti si pentru toate. Semn ca vorbesti cu Satana: DISPRETUL si MINDRIA, sentimentul de ALES (in ratacire).

Cauta pe Fiul Tatalui, sa te conduca catre Tatal Ceresc, altfel te cauta Satana pe tine si-ti intuneca Mintea cu tricurile ei.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Mar 2005, 05:48 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
povesteste o stare de iubire extatica divina pe care ai trait-o vreodata in viata ta

Nu ti-am spus ca ai vorbele Satanei, acum ai si impulsurile ei? Asa a facut Satana in desert, ispitind pe Isus, "daca esti Fiul, arunca-te jos". Isus nu si-a dovedit Sinea lui catre Satana, ci o dovedea catre Tatal Ceresc. Nici eu n-am sa-mi dovedesc Sinea mea catre tine, am in Ceruri pe Tatal. Vrei sa stii raspunsul meu? "Piei, Satano!"
Stiu ca nu faci jocul Satanei CONSTIENT, dar nu inseamna ca nu-l faci, imprastiind hule si ispite in dreapta si stinga, trzeste-te, este pacat de tine, intoarce-ti fatza catre Fiul Cel Viu, ia in Inima ta Evanghelia Luminii si va pleca de la tine Satana Indiana. Atunci, m-asi bucura sa ma apropii de tine.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Mar 2005, 06:01 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Ba chiar ti-as putea transmite o anume stare de iubire la o anumita ora, pt. un anume interval de timp.

Ce-ar fi sa-ti transmiti singur o stare de Semerenie in fatza Tatalui Ceresc si o stare de Iubire pentru Aproapele pe care te-ai invatat sa-l dispretuiesti din "inaltimea" Ratacirii tale Indiene.
Nu trebuie s-o afirmi deschis, stiu mai bine decit tine de ce esti in stare, Satano, te-am mai vazut cu mult in urma! Ai "uitat" sa spui ca asta si faci deja de trei zile incoace, dar afla, Satano, ca Fiul Cel Viu este cu mine, asa ca iti pierzi timpul de pomana. Piei, Satano, impreuna cu "gurul" tau cel si mai Satanic decit tine, va pierdeti timpul si Sufletele voastre.
Nu cumva vrei sa-mi "transmiti" si trairi sexuale, eventual o invitatie la Tantra ta Satanica, ca sa vad si eu ce bine e sa-ti consumi Sufletul din tine de dragul Madularului Trupesc. Ti-am citit cumva Gindul tau Satanic? Cum crezi CA A CAZUT OMUL, si cum crezi ca CONTINUA SA CADA, nu prin consumul Sufletului de dragul Trupului? Crezi ca ai descoprit Inaltarea? Nu exista Inaltare in afara Fiului, ceea ce tu ai descoprit este Caderea, si-i tragi si pe altii dupa tine.

Acest topic a fost editat de edinide: 18 Mar 2005, 08:22 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Mar 2005, 06:23 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Va propun sa facem rugaciuni la unison, la anumite ore ... si astfel sa testeze fiecare in parte forta rugaciunii realizata la unison cit si importanta realizarii ei alaturi de fiinte care au o comuniune mai aparte cu lumile divine si cu Dumnezeu.

"lumile divine", de unde vii Satano, direct din India, sau prin intermediari? Nu-ti ajunge Sulfetul tau pe altarul Satanei, vrei acum si Sufletele noastre? Crezi ca nu am auzit ratacirea asta inainte de tine, crezi ca esti primul? Crestinul se roaga in Biserica, in Duh si Adevar, in Numele Fiului catre Tatal, si NU IN NUMELE TAU si NICI IN NUMELE GURULUI TAU SATANIC care vrea cit mai ulte Suflete pe altarul lui Necurat.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Mar 2005, 09:05 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
la fel de usor imi este mine sa "ating" energia iubirii si sa o amplific in aura mea dupa care sa o pot "savura" sau trimite mai departe la alte fiinte, indiferent de distanta sau lumea in care se afla.

Dar ce faci cu Ura si cu Dispretul si cu Mindria din tine, cind si cui o "transmiti"? In ratacirea ta te crezi Unic si de crezi Ales, aceasta fiind definitia Satanei (cred ca am inceput sa ma repet...) De ce crezi ca Arienii ii tineau pe Indienii tai departe de Focul Sacrificial, si chiar departe de Limba Sanscrita? Ei pazeau Cele Sfinte de pingarirea Satanei care pindea din umbra, si pina la urma tot si-a atins scopul, uita-te le tine. Despre TINE vorbea Isus cind a spus "Nu dati Cele Sfinte porcilor, ca se vor intoarce si va vor rupe." Crezi ca El nu stia ca vremea ta, Vremea Satanei, vine? El stia, dar tu nu stii inca, prea orbit de propria ta Inaltare Satanica ca sa mai privesti in jos la Muritori.

QUOTE
dupa care sa o pot "savura"

Este oare aceasta o invitatie la Tantra ta Satanica? Uite ce spunea Isus despre tine, El te cunoastea bine, Satano: "Din contra, sinteti imbatati cu foc si cu amaraciune." Crezi ca Isus nu stia ceea ce este in tine acum, incubarea Satanei? "V-ati intunecat inimile si v-ati dat gindurile celui rau, si v-ati umplut gindurile cu fumul focului care este in voi! " Vezi, Focul din tine te arde pe dinauntru si acum vrei sa-l aprinzi si in altii, de dragul "savoarei" Satanice care creste in tine cu fiecare noua victima. Crezi ca Isus nu stia cui tu te inchini? "Si cine este cel pe care l-ati crezut? Voi v-ati botezat sufletele in apa intunericului! Voi umblati dupa slabiciunile voastre!" Vrei s-a transmiti si altora? "Vai voua, care va indulciti madularele cu foc! Cine este acela care va da o ploaie racoroasa peste voi ca sa stinga focul din voi impreuna cu arderea lui?" Focul a inceput deja sa arda in tine si-ti CONSUMA SUFLETUL pe altarul Gurului Satanic care te-a inrobit si facut Scalvul lui personal.

QUOTE
dupa care sa o pot "savura"

Tu vorbesti aici despre consumul Corpului Spiritual de dragul Indulcirii Trupesti, pe care Isus a blestemat-o, dar tu nu ai avut timp s-o cunosti, prea procupat cu "inaltarea" ta Satanica: "Mintea lor este directionata catre propria lor sine, pentru ca gindul lor este ocupat cu faptele lor." Tu vorbesti aici despre Canibalism Spiritual, pe care-l consideri "inaltare" deoarece nu Fiul este in tine ci Satana Indiana. Uite ce spunea despre tine Isus: "asa cum salbaticiunile se devoreaza reciproc, la fel oamenii de acest fel se devoreaza reciproc." Aici, vrei sa-i atragi si pe altii in Cercul Satanic al devorarii reciproce, de dragul "savurarii". Vezi dar cit de bine te cunostea Isus pe tine si pe acolitii tai satanici, si v-a chiar spus care este urmarea Canibalismului vostru Spiritual: "Dimpotriva , ei sint deprivati de Imparatie din moment ce ei iubesc dulceata focului si sint servitorii mortii si se reped la lucrările coruptiei." Spui ca vrei sa-i atragi si pe altii in Hora ta Satanica, de dragul "savurarii"? Chiar daca nu ti-ai dat inca seama CIT DE JOS AI CAZUT DEJA, asculta cel putin la Cel Viu, care cunostea Caderea ta si te poate ajuta "Ei urmeaza aceasta deraiere fara sa-si realizeze nebunia, crezind ca sint intelepti." Ce zici, nu despre tine vorbea El, Cel care le cunoastea pe Toate Cele?

Vezi, Thunder, tu vorbesti de Lucruri Satanice pe care nu le mai sesizezi ca atare, de aceea ti le fac cunoscute fara menajare, nu ca se te infierez, ci ca sa-ti deschid ochii. Credeai ca nimeni nu te cunoaste si uite ca esti cunoscut ca o carte larg deschisa, si chiar descris in detaliu in Evanghelia Iubirii de care te-ai instrainat de bunavoie. Ai crezut ca ai descoperit Inaltarea, dar nu ai gasit decit Pierzania, deoarece pasesti in afara Celui Viu. Care crezi ca este diferenta intre Inger si Satana? Nu stie Ingerul ce stie Satana, si nu stie Satana ce stie Ingerul? Amindoi stiu acelasi lucru, se folosesc DE ACELEASI MIJLOACE, dar Ingerul pentru a sorbii din Izvorul Vietii iar Satana pentru a sorbi din Izvorul Mortii.

Nu dispera, CADEREA ta se poate transforma in INALTARE, nu trebuie decit sa intorci spatele Satanei Indiene si fatza ta catre Cel Viu. Nu ai nimic de pierdut, in afara de Mindria Satanica, ci numai de cistigat, Lumina, Iubire, Fericire si Pace Sufleteasca.

Acest topic a fost editat de edinide: 18 Mar 2005, 09:07 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Mar 2005, 09:29 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Cindva vei intelege ce inseamna sa fii initiat in tainele si principiile si legile divine ale Manifestarii si sa poti sa aplici practic ceea ce altii nici macar teoretic nu isi inchipuie ca ar putea exista sau sa se faca.

Manifestarii CUI? Tu nu-i psui pe nume, ii spun eu pe nume, Manifestarii Satanei!

QUOTE
Cindva vei intelege ce inseamna sa fii initiat in tainele si principiile si legile divine ale Manifestarii si sa poti sa aplici practic ceea ce altii nici macar teoretic nu isi inchipuie ca ar putea exista sau sa se faca.

Tu cu ce crezi ca se ocupau Arienii acum patru mii de ani cind au cucerit India, de-i tineau pe Indieni la distanta? Cu ce crezi ca se ocupau Egiptenii din perioada Regatului Nou, de la arta pina la imbalsamare? Cu crezi ca se ocupau Preotii Zamolxieni care cunoastea de Viata de dupa Moarte? Cu ce crezi ca se ocupau Evreii, ritual transformat mai recent in Kabala? Cu ce crezi ca se ocupau Scolile Mistice din Ionia antica? Deschide-ti ochii ca sa nu mai umbli orbecaind.

QUOTE
Orice ai spune tu sau altii de mine rau sau urit sau denigrator, NIMENI (dintre voi) nu ar putea sa-mi ia aceasta "capacitate" de a putea fi un releu al acestor realitati subtile. Poti sa spui tu ca eu asa face asta cu ajutorul lui satana, cum i se reprosa si lui Iisus sa face minunile cu ajutorul lui belzebut

Intoarce-te la Evanghelie, NIMIC din ceea ce cauti tu nu lipseste de acolo, numai dorinta de a cunoaste sa ai. Ai din plin Limbajul Ratacirii dar iti lipseste complet Limbajul Crestin, ca reflectare a Ratacirii Sufletesti in care te afli. Nimeni nu vrea sa-ti ia nimic, chiar dimpotriva, SA-TI DEA SI MAI MULT: "Cine are, va primi si mai mult". Promisiunea ESTE ACOLO, numai Sufletul tau lipseste de acolo.
In Satanismul tau ajungi chiar sa te compari, chiar indirect, cu Cel Bun, dar El vorbea despre Iubire, El era iertator, el intindea mina celui cazut nu-l dispretuia, El si-a dat viata pentru Aproapele, El rostea vorbe de mingiiere, tu hule la adresa Aproapelui. Orice ai face cu Sinele tau, cit timp esti in afara Fiului, ESTI SATANA.

"Oricine se va inalta, va fi smerit; si oricine se va smeri, va fi inaltat."

Smereste-te, in Numele Fiului si in Fatza Tatalui, si vei cunoaste o inaltare la care nu poti inca visa (chiar de pe Culmile Ratacirii la care ai ajuns)


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Mar 2005, 09:51 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Thunder,
Uite ce spuneam la inceputul acestei discutii:
QUOTE
Saldora,
Despre ironie ai perfecta dreptate, Dumnezeu sa te ajute, dar in cazul de fatza nu este ironie in ce am spus, eventual indurerare, dar tu nu stii totul. Thunder n-a facut afirmatia de dragul afirmatiei ci pentru ca el are graficul respectiv,

Intre timp a aparut si "graficul" tau, dar probabil ca nu dupa asteptarile tale. Daca cuvintul meu catre tine suna aspru pe alocuri, imi pare deja rau, nu este scopul comunicarii mele. Vreau sa-ti spun ca nu te consider un dusman al meu, ai fi de altfel primul pe care l-asi avea si nu-mi lipseste. Te consider un Frate Ratacit, dar unul deosebit, doar cazut in mreaja Necuratului, dar exista iesire si Lumina la capatul incercarii. Invata din lectiile ce le-ai primit in viata pina acum si intoarce-te catre Iubire si Lumina, cu Smerenie in Inima, si asi fi bucuros sa-ti intind un Gind Fratesc.
Fiul fie cu tine, in eliberarea ta de Necuratul, catre Cel Neprihanit.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Mar 2005, 09:55 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Mda, savuros dialog... Sa mai zica ateii ca ei sunt acuzati de a fi intruchiparea lu' nevazutu. tongue.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Mar 2005, 09:31 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 18 Mar 2005, 05:05 AM)
QUOTE
Sa vina acum unul sau altul si sa zica: "tu nu te rogi bine, uite, roaga-te asa" ... e chiar penibil si seamana cu situatia descrisa de un invatator spiritual (!!!) intr-o carte (!!!) a sa.


Thunder,

- esti un biet sarman fanatic care nu poate sa gindeasca cu propria sa minte, dar si pervers caci acolo unde nu arte ce sa raspunda sau e depasit de probleme tace milc, dar face tam tam mare pe sema unor sloganuri si dogme sterile. Esti departe de a putea prezenta ceva spiritual oamenilor si de a-i face sa inteleaga ceva spiritual si cu atit mai putin sa le deschizi mintile si inimile. Nu vezi padurea de copci dar tipi in gura mare ca nu exista padure. Nu ai habar de legile divine si nici o minima cunoastere a ceea ce propovaduiesti sau combati. Ai impresia ca daca tipi tare esti si ascultat sau cel care ar avea dreptate. Ti-ai batut joc de acest topic si de ideea de rugaciune in sine si de milioane de oameni doar pt. ca tu esti un SECTANT FANATIC INCONSTIENT. Nu e de mirare unde a ajuns credinta si invatatura crestina cu indivizi ca tine. In inconstienta si ratacirea voastra, fariseii zilelor noastre, rastigniti si ucideti tot ce e bun si spiritual cu dogmele voastre moarte, spuse din virful buzelor. Morminte varuite pline de putreziciune.

QUOTE
Care Invatator Spiritual ?!


user posted image- Paramahansa Yogananda, discipolul lui Sri Yukteswar, care e la rindul lui discipolul lui Lahiri Mahasaya care la rindul lui este discipolul invatatorului divin NEMURITOR Babaji, cel care este considerat a fi ca si un Iisus al Indiei.
http://www.yogananda-srf.org/py-life/

Paramahansa Yogananda
Mukunda Lal Ghosh (January 5, 1893 in Gorakhpur, in northern India - March 7, 1952), better known as Paramahansa Yogananda, was a Bengali yogi and guru. He is revered by his followers as a "Premavatar" or "Incarnation of Love".

Yogananda met his guru, Swami Sri Yukteswar Giri, in 1910, at the age of 17. After graduating from Scottish Church College, Calcutta , a constituent college of the University of Calcutta in 1915, he took formal vows into the monastic Swami Order. After founding and running a school for boys in Ranchi, India that combined modern educational techniques with yoga training and spiritual ideals, Yogananda went to the West and taught from 1920, when he founded the Self-Realization Fellowship or SRF, headquartered in Los Angeles, California, until his Mahasamadhi or physical death in 1952. Twenty years after his vows, Sri Yukteswar conferred upon him the title paramahansa, which means "supreme swan." (During his lifetime he used the spelling paramhansa, but the traditional Sanskrit spelling has been preferred by SRF since shortly after his death; its modification of his signature to interpolate the extra A has drawn some criticism). http://www.answers.com/topic/paramahansa-yogananda


- in demonismul in care te zbati nu poti sa intelegi decit stereotipurile care ti le-au bagat altii in cap.

- daca esti atit de tare si divin integrat si sustinut, de ce nu intri pe un forum hindus si sa faci acolo propaganda asta de trei lei ? Iata unul din multele forumuri: http://www.hindunet.com/forum/ Sa te vad acolo citi purici faci si cum iti vor raspunde si vorbi aceia.

QUOTE
cel de care Isus spune "voi sa nu va numiti Invatatori" ? si stia El de ce...

- Iisus a numit "invatatori" indivizi sterili si farisei ca tine. Faci pe invatatorul dar de fapt esti in magnetofon care repeta fara sa gindeasca o banda. Esti precum lingura care e mereu in mincare dar nu simte niciodata gustul mincarii. Vorbesti de IIsus, de Dumnezeu, de iubire ... dar aceste realitati iti sint straine caci in inima ta nu e decit o satana semidocta cu iz de fariseu fatarnic.

QUOTE
Care Carte, sigur nu Evanghelia Celui Viu, poate evanghelia Celui Mort din India?

- nu ma indoiesc ca ai invatat sa citesti. De triat si de inteles ce citesti e mai greu. Iisus e viu, tu si milioane de fanatici ca tine sinteti MORTI si ORBI. Habar nu ai ce e viu in fiinta si ce e desartaciune (mort). Bati cimpii cu stereotipuri si lozinci demne de tipologia "noi muncim, noi nu gindim".

- crezi ca ma sperie tirul de sloganuri cretine pe care le prolifereaza un fanatic crestin sau de orice alta orientare ? In fata unor oameni care pot gindi si singuri esti descalificat din start. Pt. ei esti dovada vie a nebuniei fanatice si a motivului pt. care unii nu vor sa se apropie de religie si de Dumnezeu. Cei ca tine fac jocul satanei cu cuvinte "religioase". Citeste atent biblia si vei vedea ca si fariseii foloseau tot cuvinte si expresii religioase dar tot acolii satanei erau. Iisus a venit sa aduca o "lege noua" pt. ca fanaticii si fatarnicii vremii au rastalmacit invatatura spirituala. La fel va fi si acum, ca si alta data. O NOUA LEGE va fi expusa si fatarnicii si fariseii vremii vor fi pusi la zid si demascati oamenilor. Prin voi si prin alti acoliti ai satanei se actioneaza pt. a opri aceasta misiune spirituala a "celor alesi" si trimisi, a semanatorilor profetiti, care deja si-au aruncat secerea in lanul de griu si de neghina si cernerea a inceput. Apocalipsa nu este o vreme a pedepsei, ci a REVELATIEI. Orice REVELATIE presupune o prezentare NOUA, o invatatura noua, o scoatere la suprafata a unor adevaruri ocultate. Asta arata ca ceea ce numiti voi azi "invatatura" este VECHE si PERIMATA si prost inteleasa si aplicata. D'aia vine Iisus si cei alesi, d'aia se ofera Apocalipsa (Revelatia) umanitatii, pt. a-i scapa pe oamenii sinceri si curati de mizeriile si otravurile fanaticilor si fariseilor ca tine. De aceia eu iti spun, "Inapoia mea satana" !!!

QUOTE
Apostolii, care au cunoscut pe Fiul Insusi, nu s-au simtit rusinati sa-L intrebe pe Invatatorul, "invata-ne sa ne rugam". Atunci Isus le-a spus lor Reugaciunea Imparateasca. Ei au inteles ca au nevoie de un mod de Rugaciune, si Isus a confirmat Modul Crestin de rugaciune, prin "Tatal Nostru".

- acela este un mod de a te ruga, nici decum singurul. Nu ai alta modalitate/rugaciune, o folosesti pe aia. Tu insa poti sa spui de mii de ori Tatal Nostru ca nu te aude/asculta nimeni. Cum crezi tu ca Dumnezeu pleaca urechea la "vorbele" tale dupa ce scupi si minjesti pe Fii Sai divini, pe care ii numesti "rataciti", "morti", samd ? Zii merci ca nu te pedepseste dupa masura, EXACT in momentul in care gresesti fata de acesti Fii. Va veni insa vremea in care vei plati cu virf si indesat, chiar in fata lui Iisus si a celui si celor pe care i-ai huiduit si scuipat.

QUOTE
Este modul de Rugaciune relevant? Desigur! Crestinul se roaga in Duh si Adevar, se roaga in Numele Fiului, se roaga pentru iertarea Pacatelor, se roaga pentru Inaltarea Inimii si pentru reintregirea intru Tatal.

- vorbe goale. Rugaciunea nu este o "cerere scrisa" inaintata pt. rezolvare la ministru. Este o modalitate prin care sa intri in contact direct cu Dumnezeu. Dumnezeu nu are nevoie sa-i spui tu ce ai nevoie, El stie deja asta, insa El vrea de la credincios o deschidere si comunicare cu Prea Inaltul, pt. ca acest Inalt sa se coboare in fiinta celui care se roaga si sa-l implineasca si sa-l trezeasca la realitatea care este el de fapt, esenta divina din Dumnezeu, bucatica "rupta" din Dumnezeu, dupa chipul si asemanarea Sa. Rugaciunea in sine e o "cirja" pt. cel care nu intelege ca Dumnezeu este ACUM si AICI in el si in afara lui si ca doar orbirea si surzenia sa il opreste sa-l vada si sa-l auda pe Dumnezeu. Sarmani orbi, pina cind veti da peste mina si veti astupa gura lui Dumnezeu ?

- pacatele sint voaluri care il ascund pe Dumnezeu, dar Dumnezeu este cea mai intima si mai aproape realitate a fiintei. Daca nu esti capabil sa intelegi asta e nevoie sa dai la oparte voalurile si daca nu poti sa-l rogi pe Dumnezeu sa o faca pt. tine, cel mic, limitat si prost. El face si asta, pt. sarmanul, prostul si ingustul sau fiu, dar tare mult i-ar place sa inteleaga ca El este alaturi de el si in el, acest sarman copil orb.

- folosesti cuvinte pe care nu le intelegi rostul si esenta. Ideea de inaltare a inimii sau a ce vrei tu se refera la inaltarea nivelului de constiinta al fiintei. Sarman inconstient, poti tu sa receptionezi emisiile unui post de radio care emite in UUS atita timp cit iti pastrezi propriul aparat de radio reglat pe modulul de receptie pe UL sau UM ???

- Duhul este Egergia Suprema a lui Dumnezeu, cea cu care EL a creat Manifestarea cu toate Universurile si lumile ei. Duhul e parte din Dumnezeu, este El si diferit de El. Adevarul este MATRICEA subtila cosmica a lui Dumnezeu. Raportindu-te la aceasta matrice vei rezona cu Dumnezeu si cu originea Sa si a ta, regasindu-ti astfel propria esenta si origine. Energia Suprema te ajuta in acest demers al tau, alaturi de "matricea" lui Dumnezeu, Adevarul. Sarmane orb, ai tu habar ce revelatii ti-a facut ACUM Dumnezeu prin "gura" unui "necunoscut" ? Evident nu, pt. ca esti prea fanatizat/ratacit pt. a putea intelege adevaruri simple si eterne.

QUOTE
Omul care NU se roaga IN NUMELE FIULUI, si NU se roaga IN DUH SI ADEVAR, este un Ratacit fata de Tatal Ceresc, chiar daca numara milioane sau miliarde. Numarul "ne-credinciosilor" NU ESTE O MASURA A DREPTATII LOR. Masura Rugaciunii Drepte este Calea Fiului catre Tatal Ceresc, Cale pentru care El si-a data Viata de bunavoie, nu si-a pastrat-o cum fac toti acei "guru" Rataciti.

- esti dus cu pluta in satanismul tau cu fata "religioasa". Habar nu ai de ce au facut acei guru si invatatori divini, dar tare mi-ar place sa primesti o lectie pe masura de la "tandemul Iisus-Krishna", sa-ti merga fulgii pt. fatarniciile pe care le manifesti aici si probabil nu numai aici. Cum de va mai indura Dumnezeu si Iisus, mai ales ca aveti tupeul si obraznnicia sa spuneti ca vorbiti in numele Lor ? sad.gif

QUOTE
Povestea repetata mereu aici, depsre calugarii care se rugau in legea lor, ESTE GLASUL SATANEI care degradeaza si ideea de Rugaciune, sustinind "faci cum doresti tu", ceea ce e tot una cu "faci cum doreste Satana".

- acel calugar avea bunul simt sa inteleaga si sa recunoasca autenticitatea acolo unde se afla, tu insa ... sarman orb ratacit, o tii tot pe a ta. Incuiatii nu pot intelege esenta si mesajul acelei situatii in care este aratata ca nu formularea rugaciunii e importanta, cit starea in care o faci. lingura si mincarea ...

- ai tu habar ce energii subtile trebuie sa se trezeasca in fiinta care leviteaza sau care merge pe ape ? Daca ai stii, ai fi inteles ca demonii nu au in subordine astfel de energii elevate, divine, superioare ... si mai ales sa le faca accesibile altor fiinte. Bati cimpiile cu gratie (o alta formulara a ideii: "esti ratacit") !

QUOTE
Daca faci cum doresti tu, NU AI PE FIUL IN TINE

- sarmane ratacit, Iisus intrupeaza si incarneaza ideea de Fiu care se afla in Tatal, cum si Tatal se afla in Fiul (ca esenta, chip si asemanare). La nivelul Creatiei, al legii cosmice a similitudinii, ideea de Fiu se regaseste si la nivel de Creatie, si la nivel de fiinta. Acest Fiu este acea Imparatie care se afla in fiecare din noi, deci TOTI il avem pe Fiul in noi si in aceiasi masura pe Tatal. Diferenta intre tine, mine si x ... si Fii treziti ai lui Dumnezeu este ca noii nu am devenit inca constienti de ceea ce Ei deja sint constienti, adica de prezenta divina si eterna a lui Dumnezeu in noi insine. Adevarat, avem diferite grade de orbire sau constientizare, dar esential vorbind, tu totii avem pe Fiul si Tatal in noi. Ai inteles ceva , ratacitule ? spoton.gif

QUOTE
(ca de ar fi, ai face cum Cel Viu te-a invatat, desi tu aculti de Cei Morti din India), deci Fiul nu a murit si Inviat si pentru tine si esti deja Mort in ratacirea ta orientala, oricit de Elevat ai fi.

- Iisus a "murit" doar pt. ca se sacrifica pt. orbi si inconstienti ca tine. El a preluat pacatele si suferinta milioanelor de rataciti ca tine, ceea ce face ca acest sacrificul al Sau sa fie o batjocora pt. rataciti si fanatici ca tine. Alatrui de El s-au sacrificat si alti Fii ai lui Dumnezeu. Doar prostia si rautatea ii poate face pe unii sa nu recunoasca asta la avatarii divini care s-au sacrifciat pt. spiritualitatea umanitatii si a planetei in general. Eu sa fiu in locul lui Dumnezeu, v-as pune fata in fata cu demonii cu care coabitati sa va vedeti hidosenia si sursa de inspiratie .. si v-as lasa asa pina v-ati cere iertare fata de toti cei pe care i-ati scuipat dealungul timpului si i-ati numit rataciti orientali sau de alta natura. Si daca ingerii v-ar fi sursa de inspiratie, cu fata lor angelica sa va hraniti ... caci poate numai asta v-ar mai face sa intelegeti locul unde va aflati si cine sinteti in momentul de fata. E prea indurator si de "neinteles" de bun si rabdator ... dar nu uitati, vine e vremea judecatii.

QUOTE
Daca Elevarea ta se dubleaza, vei fi si mai elevat catre Moarte, deoarece nu asculti pe Cel Viu care te invata catre Viata.

- bati cimpii ratacitule si orbule. Daca ai avea parte de elevare spirituala, ti s-ar deschide usile catre lumile divine si s-ar inchide cele catre lumile demoniace. Dar ce stie taranul ce e sofranul ... sa-i vorbim de elevarea spirituala.

QUOTE
Vii si citezi "un invatator" de mult mort, "intr-o carte" de mult inexistenta,

- orb si ratacit cum esti nu ai inteles ca fiinta nu este trupul fizic si ca doar trupul fizic poate muri, nu si spiritul etern din fiecare. Acel invatator a "murit" insa trupul sau a ramas neputrezit, si neimbalsamat, o dovada suplimentara a divinitatii atinse de el.

Claims of bodily incorruptibility
Some of Yogananda's followers have made claims of his bodily incorruptibility. As reported in Time Magazine on August 4, 1952, Harry T. Rowe, Los Angeles Mortuary Director of the Forest Lawn Memorial-Park, stated in a notarized letter:

The absence of any visual signs of decay in the dead body of Paramahansa Yogananda offers the most extraordinary case in our experience.... No physical disintegration was visible in his body even twenty days after death.... No indication of mold was visible on his skin, and no visible drying up took place in the bodily tissues. This state of perfect preservation of a body is, so far as we know from mortuary annals, an unparalleled one.... No odor of decay emanated from his body at any time....


QUOTE
dar NU-MI SPUI CE ZICE CEL VIU in Evanghelia Vietii, si mai vrei si sa fii crezut...

- eu am spus destule, dar esti orb si surd. Surzii nu aud, fanaticii si fundamentalistii nu inteleg. Ce ma intereseaza pe mine ce crede un fariseu si ratacit ca tine ?

QUOTE
Cel Viu spune sa te rogi ca in Tatal Nostru, Cel Mort spune sa te rogi in dodii "ca tot una este".

- bati cimpii ...

QUOTE
Intoarceti fatza ta dinspre Moarte catre Viata, intoarce-i spatele lui "guru" tau si priveste catre Cel Viu, ca este pacat de Energia Spirituala din tine inchinata Satanei Indiene.

- sarmane inconstient, cel catre care privesti tu este "mort" si inexistent. Iisus e cu totul altfel decit iti inchipui tu in orbirea si ratacirea ta fanatzata.

- o energie spirituala nu il poate atinge pe satana si nici el nu se poate ating de ea. bati cimpii cu gratie ... si ne maninci timpul si nervii si consumi energia ... asa ca .. . "blestemat" sa fie cel ce spune minciuni si conduce pe alti orbi in prapastie.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Mar 2005, 09:42 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 18 Mar 2005, 10:51 AM)
Thunder,
Uite ce spuneam la inceputul acestei discutii:
QUOTE
Saldora,
Despre ironie ai perfecta dreptate, Dumnezeu sa te ajute, dar in cazul de fatza nu este ironie in ce am spus, eventual indurerare, dar tu nu stii totul. Thunder n-a facut afirmatia de dragul afirmatiei ci pentru ca el are graficul respectiv,

Intre timp a aparut si "graficul" tau, dar probabil ca nu dupa asteptarile tale. Daca cuvintul meu catre tine suna aspru pe alocuri, imi pare deja rau, nu este scopul comunicarii mele. Vreau sa-ti spun ca nu te consider un dusman al meu, ai fi de altfel primul pe care l-asi avea si nu-mi lipseste. Te consider un Frate Ratacit, dar unul deosebit, doar cazut in mreaja Necuratului, dar exista iesire si Lumina la capatul incercarii. Invata din lectiile ce le-ai primit in viata pina acum si intoarce-te catre Iubire si Lumina, cu Smerenie in Inima, si asi fi bucuros sa-ti intind un Gind Fratesc.
Fiul fie cu tine, in eliberarea ta de Necuratul, catre Cel Neprihanit.

- amice, cel mai ratacit dintre noi doi esti tu. Tu nu numai ca esti ratacit, dar si un "propovaduitor" al deviatiilor cu iz religios, un denigrator, un birfitor si calomniator. Un mincinos si fariseu, lup in haina de oaie.

Daca cuvintul meu catre tine suna aspru pe alocuri, NU imi pare rau, caci Iisus a vorbit si mai DUR si INCISIV cu cei de teapa ta si cind apare unul ca tine la orizont, aceasta atitudine a mea este parte din scopul comunicarii mele. Vreau sa-ti spun ca te consider un dusman al meu dar in special al adevarului si spiritualitatii universale si a lui Dumnezeu si Iisus, si NU ai fi de altfel primul pe care l-as avea si nu-mi lipsesc.

Si sa inchei cu un citat din VEDE:

"Uşor convingi pe un netot
Dar mai uşor pe un om cu minte,
Pe un semidoct,nci tu Părinte,
Nici zeii cerului nu pot!"


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Mar 2005, 10:05 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 18 Mar 2005, 06:23 AM)
QUOTE
o autentica rugaciune iti aduce in suflet pe Dumnezeu si de acolo El iti "vorbeste".

In ce termeni iti vorbeste Dumnezeu?

- in termenii necesari si utili momentului ACUM.

QUOTE
Ai auzit tu de la Dumneazeu cuvintele de "magar", "prost" si alte HULE pe care le spui la adresa Aproapelui?

- da, am auzit. Tu esti surd si orb ? Cauta dupa cuvintul prost in biblie si mai ales in cuvintele lui Iisus. Ori ti se pare ca Iisus nu vorbeste in numele lui Dumnezeu ? Iata ce spune Iisus unui fariseu si semidoct ca tine:

QUOTE
Întrebarea batjocoritoare a lui Barnabe.
Răspunsul dojenitor şi replica Domnului.
Jena şi scuzele lui Barnabe.
Minunea cu apariţia urechilor de măgar şi cu materializarea măgarului viu.


          Barnabe a cerut atunci de la înalţii farisei permisiunea de a vorbi cu Mine, deoarece i-a venit o idee grozavă: I s-a dat permisiunea şi el a început să vorbească în felul următor:
          Ascultă aici, micuţul meu Mesia ceresc din Nazaretul Galileii ceea ce, desigur, nu spune prea mult! Ne-ai prezentat aici câteva minuscule dovezi, dintre care noi, cu urechile noastre înfundate şi cu ochii noştri legaţi, am început în cele din urmă să înţelegem, că tu eşti totuşi făgăduitul Mesia, dar abia acum ne aflăm ca viţelul la poarta nouă! Ce vom face acum? Sau ce trebuie să facem noi acum?
          Ziua de astăzi este pe sfârşite şi tu, conform sumei achitate, mai ai drept la cuvânt doar mâine, chiar dacă eşti Mesia! De aceea, eu consider că ar fi timpul să începi să dai dispoziţii, ce să se facă în continuare cu noi şi cu Templul, acum când te-am recunoscut! Rămâne totul cum a fost sau trecem la reorganizare? Tu eşti acum Mesia cel făgăduit şi trimis la noi printr-un foşnet şi o boare, ceea ce nu mai putem tăgădui: dar ce va fi de acum încolo? - Vorbeşte şi acţionează chiar de-acum, tinere Mesia - humano ceresc - bineînţeles de la înălţime!
          Eu am spus:, Pentru nişte glume atât de proaste nu era nevoie să-şi caşti botul atât .de tare, ca să demonstrezi că îţi doreşti tare mult ceva, dar că îţi lipsesc mijloacele materiale şi spirituale care îţi sunt necesare în acest sens! Ai înţeles: hamal al lui Bileam?! Dar, pentru că M-ai întrebat ce se va întâmpla de acum încolo cu voi şi cu Templul, trebuie să-ţi dau un răspuns corect!
          Priveşte, este scris: "Când Mesia va veni, el nu va anula Legea lui DUMNEZEU - şi nu va modifica nici un firicel din ea - ci o va respecta şi o va pune în aplicare cu o exactitate maximă!" El nu va înlătura Templul, nici pe slujitorii săi, dar le va tempera îndărătnicia care este contrară Legii lui DUMNEZEU, iar pe leviţii care se cred foarte destepţi, îi va însemna, ca să fie recunoscuţi pentru glumele lor proaste!
          Pentru tine, discuţia referitoare la Mine, chiar atunci când este bazată pe texte ce trimit incontestabil la Mine, este o nebunie, da? Fii atunci bun şi dovedeste-Mi, că n-aş fi Eu cel prorocit de profeţi! Dar, de vreme ce nu eşti în stare să-Mi dovedeşti acest lucru, pentru ce Mă batjocoreşti?! - Ei, aşteaptă - o să-ţi pun acum o întrebare, la care va trebui să-Mi răspunzi! Dacă răspunsul tău nu-Mi va apărea ca fiind satisfăcător, atunci află că o să joci pentru Mine rolul unui Midas al păgânilor! (Midas a fost regele Frigiei. Tot ce atingea el se transforma imediat în aur; pentru că, la o întrecere muzicală, l-a preferat pe Marsyas lui Apollo, şi atunci i-au crescut urechi de măgar.)
          Spune-Mi, glumeţule superficial ce eşti, ce înseamnă numele: Ierusalim?! Ce se ascunde în el? Ca levit care este pe cale de a deveni fariseu, ar trebui să ştii, din cărţile lui Moise, ca şi din cartea lui Enoh, pe care Noe a salvat-o de la înec, şi care are drept titlu Războaiele lui DUMNEZEU (vezi lucrarea intitulată Haushaltung Gottes); Eu am acum dreptul să-ţi pretind o explicaţie, căci multe lucruri depind de înţelegerea corectă a acestui nume! Vorbeşte!
          Tânărul levit n-avea idee de limba ebraică veche. De aceea el Mi-a cerut să-i las puţin timp de gândire, ceea ce Eu am şi făcut. El s-a strecurat atunci până la un învăţat bătrân, rugându-l să-i explice, dar nici acesta nu ştia, şi l-a trimis la cabalistul Joram. Iar acesta, la rândul lui, a ridicat neştiutor din umeri, şoptindu-i după o vreme:
          (Joram a spus:) Da, în cărţile foarte vechi există un fel de explicaţie etimologică a cuvântului, de asemenea în Kabbala este dată o explicaţie, dar ea este expusă prin formulări atât de mistice, încât în comparaţie cu ele Cântarea Cântărilor a lui Solomon este un joc de copii! Eu, personal, n-am înţeles nici pe una, nici pe cealaltă, aşa că îmi este imposibil să te ajut să ieşi din această situaţie!
          De altfel, trebuie să-ţi fac observaţia că ar fi trebuit să vorbeşti mult mai indulgent cu băiatul acesta, având în vederea atât inteligenţa lui eminentă, cât şi pe protectorul său roman, mai ales că tu eşti acela care ne-a atras atenţia asupra felului cu totul ieşit din comun al acestui băiat! N-ai văzut cum ştia cuvânt cu cuvânt, tot ce-am discutat în timpul nopţii în cel in cel mare secret?! Eu n-am spus nimic, dar acest lucru deja m-a convins că în acesl băiat sălăşluieşte un Spirit înalt pentru care este o nimica toată să afle până la cele mai mici amănunte tot ceea ce ascundem în noi. De aceea, te sfătuiesc să ceri scuze băiatului, pentru ofensa adusă, altfel nu garantez că n-o să-ţi joace o festă de toată frumusetea ! Du-te la el şi urmează-mi sfatul!
          Barnabe a spus: Da, dreptul de a vorbi şi l-a dobândit, dar iată că de glumă nu prea înţelege, aşa nu-mi rămâne altceva de făcut decât să merg şi să-mi cer scuze! Dar că nimeni de aici nu poate explica etimologia denumirii oraşului, mi se pare totuşi ciudat pentru niste slujitori ai Templului!
După care Barnabe a venit din nou la Mine şi Mi s-a adresat cu o mină prietenească: Copil drag şi minunat! Mi-am dat seama ce greşeală grosolană am făcut cu glumele mele proaste şi necuviincioase, de aceea te rog din inimă să mă ierţi: de asemenea te mai rog să ne explici chiar tu de unde provine numele de Ierusalim! Căci nimeni dintre noi nu poate s-o facă. El este tradus de. obicei cu expresia Oraşul sfânt sau Oraşul lui DUMNEZEU - dar cum anume este această expresie cuprinsă în cuvântul Ierusalim nu ştie nici unul dintre noi!.
          Se spune că ar fi existat aici o localitate cu numele Saleni unde locuia un rege mare şi puternic, căruia toti prinţii de atunci îi plăteau zeciuială - căci regele Melchisedek era atunci pentru toţi oamenii de pe pământ singurul şi adevăratul Preot Superior al lui DUMNEZEU -clar, altfel, se ştie prea puţin despre acest Preot Superior, despre înălţăturile şi faptele sale, ca şi despre personalitatea sa! Dacă tu ştii mai mult de atât, fii bun şi spune-ne şi nouă!
          Eu am spus: Norocul tău este că acum te prezinţi astfel la Mine altfel ai fi fost însemnat într-un anume fel care ţi-ar fi făcut prea puţină plăcere! Semnele cu care urma să fie împodobit capul tău se află la picioarele tale. Ridică-le şi învaţă tot ceea ce ai de învăţat de aici, căci Eu strunesc ironia uşuratecă la orice om şi, cu atât mai mult, când acesta se află într-un lăcaş, unde se pune problema celei mai mari seriozităţi de pe pământ, unde glumele proaste şi ieftine n-au ce căuta! - Priveşte mai întâi gluma pe care ţi-o pregătisem pentru ironia ta de prost gust, apoi îţi voi onora şi cea de-a doua rugăminte!
          La aceste cuvinte, Barnabe a privit în jos şi apoi s-a aplecat şi a ridicat de jos, de lângă picioarele sale două urechi de măgar absolut naturale, care erau executate desăvârşit, şi, fireşte că atunci s-a speriat foarte tare, mai ales că ele erau atât de reale de parcă atunci ar fi fost tăiate de la un măgar adevărat.
          Câţiva dintre cei prezenţi - în special Simon al nostru şi judecătorul roman - au izbucnit atunci în râs, dar slujitorii Templului nu s-au simţit deloc în largul lor, şi au început să se întrebe unii pe alţii, cum se poate întâmpla aşa ceva în realitate. S-au tot sfătuit între ei, dar n-au reuşit în final să găsească o explicaţie plauzibilă.
          Atunci Barnabe a spus: Degeaba ne tot sfătuim, este clar că întâmplarea aceasta este o adevărată minune şi nimic altceva! Căci, ca să presupunem că băiatul le-ar fi avut dinainte la el, ar însemna să presupunem că ştia dinainte că voi face o glumă proastă împotriva lui! Şi asta ar fi atunci o minune şi mai mare! Dar băiatul a vrut să ne dea o dovadă a priceperii sale chiar înainte de aceasta, când ne-a redat cuvânt cu cuvânt discuţia noastră secretă din timpul nopţii şi a vrut să dezvăluie gândurile cele mai ascunse ale Preotului Superior! Cine poate aşa ceva, acela fără îndoială poate face şi alte lucruri în acelaşi mod de neînţeles pentru noi! În acest băiat se ascunde, incontestabil, ceva extraordinar! Eu am început deja să cred că el va ajunge cândva Mesia!
          Preotul Superior a spus: Vorbeşti exact ca orbul care laudă culorile! De câte ori nu ne-au surprins magii persani cu vrăjitoriile lor, iar ghicitul gândurilor nu este ceva nou pe la noi! Cine nu cunoaşte oracolul grecesc?! Acolo, ghicitul gândurilor devenise o practică curentă, astfel că, în cele din urmă nimeni nu mai îndrăznea să se apropie de el!
          Da, dragul meu, când este vorba de o problemă atât de importantă trebuie să privim lucrurile cu alţi ochi şi să reflectăm mai mult asupra aparenţelor! Abia după ce toate aspectele au fost analizate cu toată atenţia, putem începe să ne facem o părere, dar întotdeauna cu multă precauţie! Despre o părere definitivă nu poate fi vorba, decât dacă toate semnele şi împrejurările constatate nu mai permit nici un fel de dubiu.
          Aceasta este spre învăţătura ta, dragul meu Barnabe, căci este un defect mai vechi al tău să crezi cu uşurinţă ceva, deşi altfel ai cunoştinte foarte solide!
          Barnabe a spus: Nu este adevărat! Dacă aş crede cu uşurintă orice, n-aş fi ajuns la acest nivel de cunoştinţe, care nu se pot dobândi dacă tratezi superficial lucrurile. Mă pricep să analizez atent o situaţie sau un fenomen, pot să deosebesc pe alfa de omega, dar vă mărturisesc că acest caz depăşeşte puterea mea de înţelegere şi toate cunoştinţele şi consider că experienţa mea de până acum s-a dus pe apa Iordanului!
          Cunosc foarte bine vrăjitoriile persanilor, ca şi multe altele, dar până acum n-am mai văzut ca cineva să poată scoate aşa, din senin, o pereche de urechi de măgar absolut reale. De asemenea, îmi sunt cunoscute maximele inteligente ale oracolelor, atât cele ale vechiului oracol din Dodona, cât şi acelea din Delphi, ca şi faptul că uneori putem ghici gândurile cuiva. Dar nimic din tot ceea ce ştiam nu cu cazul de faţă. Acest băiat a prezentat cuvânt cu cuvânt, ceea ce am vorbit noi între noi în cel mai mare secret!
          De aceea, rămân la părerea pe care mi-am exprimat-o şi repet fără reţinere: în acest băiat se ascunde mai mult decât am putea noi înţelege vreodată! Nu vreau să susţin că, datorită aptitudinilor sale extraordinare, el este incolestabil Mesia: dar, oricum, mai degrabă poate fi El decât oricare dintre noi, cei care suntem prezenţi aici!
          Dar, acum, dragul meu compatriot mai tânăr, aş vrea să auzim explicaţia promisă despre, Ierusalim şi Melchisedek, înainte de a se face seară!
          Eu am spus: Voi face acest lucru pentru tine, pentru că ai vorbit atât de bine în favoarea Mea. Dar, mai întâi, apucă strâns cu mâna cele două urechi de măgar de partea lor cea mai ascuţită şi ţine-le cu degetele la oarecare înălţime şi o să vedem acum dacă şi magicienii persani pot face acest lucru!
          Barnabe a ascultat, iar Eu am zis: La aceste urechi de măgar o să se adauge imediat şi un corp de măgar, viu şi sănătos!
          În aceeaşi clipă, în mijlocul adunării se şi afla un măgar zdravăn!
          Atunci, toţi cei prezenţi s-au speriat foarte tare de puterea Mea şi se vedea pe faţa lor că voiau s-o ia la fugă. Dar, judecătorul roman şi Simon n-au permis acest lucru şi au zis: Trebuie să respectăm termenul stabilit, iar acum acest copil-minune ne va explica cele două cuvinte!
          Slujitorii Templului s-au aşezat din nou, privind stupefiaţi la măgar şi nici unul nu îndrăznea să scoată o vorbă sau să-şi dea cu părerea cum de este posibil aşa ceva.

Capitolul 17

Dispariţia miraculoasă a măgarului.
Minunea cu piatra.
Uimirea judecătorului roman în faţa puterii băiatului.
Cuvintele lui Iisus despre venirea Împărăţiei lui DUMNEZEU.



          Eu, însă, am spus: Pentru a vă demonstra acum ce putere am, şi pentru a vă elibera de teama pe care o aveţi faţă de acest animal nenatural, am să fac imediat ca el să dispară tot aşa cum a şi apărut!
          În aceeaşi clipă animalul respectiv a dispărut complet, că n-a mai rămas din el nici măcar un firicel de păr. Toţi cei de faţă s-au mirat atunci şi mai tare, neştiind ce să zică.
          Doar foarte inimosul judecător roman a spus: Dragul meu, este evident că în tine trebuie să se află însuşi DUMNEZEU sau vreo altă zeitate mare! Dacă ai vrea, ai putea distruge şi un animal natural sau chiar oameni adevăraţi?
          Eu am spus: O, da, nu numai oameni şi animale, ci chiar pământul întreg! Dar aflaţi că în realitate menirea mea, pe care nimeni nu a recunoscut-o, este: să menţin tot ce există şi să nu distrug nimic. Dar, ca să-ţi dai seama, că nu sunt un lăudăros şi că tot ceea ce spun sunt în stare să şi fac, aduceţi-Mi chiar acum o piatră, cât vreţi voi de mare şi de grea, şi aşezaţi-o pe masă!
          Destul de repede a fost adusă pentru Mine o piatră dură, mai grea de 100 de funţi, care a fost aşezată cu grijă pe masă.
          Când piatra a fost pe masă Eu am zis: Dizolvă-te imediat şi transformă-te în eter, care este elementul tău originar!
          Şi instantaneu piatra a dispărut, de n-a mai rămas din ea nici măcar un fircel de praf.
          Judecătorul roman a spus: Este clar că asemenea lucruri le poate face numai DUMNEZEU şi în nici un caz un om, oricât de talentat ar fi el, de aceea eu am ajuns la concluzia, prea iubite copil, că eşti mult mai bine să fim cu tine în relaţii de prietenie, decât de duşmănie. La ce ne-ar folosi toate legiunile noastre, cu cei mai viteji soldaţi, într-o luptă împotriva ta? Căci este destul ca tu să vrei, ca toate să aibă soarta acestei pietre şi să se transforme în aer şi eter chiar în momentul vrerii tale! Aşa că eu declar că pentru mine, tu eşti negreşit un adevărat Mesia al poporului tău şi nici o altă putere nu trebuie să se mai lase antrenată într-o luptă cu tine, căci atunci va este sortită de la început eşecului!
          Eu am spus: Să nu-ţi faci nici o grijă în această privinţă! Căci Eu nu am venit în această lume pentru a mă declara regele ei sau pentru a întemela un imperiu lumesc al evreilor, ci pentru a aduce tuturor oamenilor cu inima bună calea care conduce la Împărăţia lui DUMNEZEU, şi care este viaţa veşnică, şi să nimicesc împărăţia Satanei, care este răul, suferinţa şi moartea pe pământ. Aşa că toate imperiile lumeşti vor putea exista şi prospera în continuare, dacă vor cuprinde în ele Împărăţia lui DUMNEZEU, pe care o voi crea Eu pe pământ!


QUOTE
Daca tu ai vorbi cu Dumnezeu, ai avea vorbe calme si de Iubire.

- cu cine merita, cum merita.

QUOTE
Din vorbele tale rezulta ca tu vorbesti cu Satana ta Indiana care-ti aduce in Suflet dispretul pentru altii.

- satana indiana ?! rofl.gif Inseamna ca exita si o satana crestina al carui adept esti tu.

QUOTE
Semn ca vorbesti cu Dumnezeu: SMERIENIA si IUBIREA pentru toti si pentru toate. Semn ca vorbesti cu Satana: DISPRETUL si MINDRIA, sentimentul de ALES (in ratacire).

- sa fiu smerit cu un birfitor, mincinos si calomniator si denigrator ? Cu o voce a satanei ? Dispertul se vede la tine pt. milioanele de credinciosi de alte religii. Eu cel mult dispretuiesc pe farisei si semidocti ca tine, care fac pe spiritualii si religiosii. sad.gif

QUOTE
Cauta pe Fiul Tatalui, sa te conduca catre Tatal Ceresc, altfel te cauta Satana pe tine si-ti intuneca Mintea cu tricurile ei.

- sint deja cu Fiul ... dar cum poti tu intelege asta, cind deja te afli in mintea si trucurule satanei crestine ?! devil.gif

- ai deturnat un topic atit de plin de esenta ...


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Mar 2005, 02:30 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 18 Mar 2005, 06:48 AM)
QUOTE
povesteste o stare de iubire extatica divina pe care ai trait-o vreodata in viata ta

Nu ti-am spus ca ai vorbele Satanei, acum ai si impulsurile ei? Asa a facut Satana in desert, ispitind pe Isus, "daca esti Fiul, arunca-te jos". Isus nu si-a dovedit Sinea lui catre Satana, ci o dovedea catre Tatal Ceresc. Nici eu n-am sa-mi dovedesc Sinea mea catre tine, am in Ceruri pe Tatal. Vrei sa stii raspunsul meu? "Piei, Satano!"

- un avocat si-ar inchjeia pledoaria cu: "si cu asta am demontrat ceea ce era de demonstrat".

- habar nu ai de starile pe care le obtine si le traieste dpdv practic o fiinta angrenata pe o cale spirituala, inclusiv cea crestina. Nu ai auzit macar de extazul mistic crestin, sarmanule fariseu ? Cum poate sa-ti "explodeze" mintea si creierul la o asemenea gogorita si gafa in domeniul ocult ? Ai auzit tu vreodata, sarmanule orb, ca demonii sa vehiculeze energiile iubirii, sau sa intermedieze stari de iubire extatica ? Demonstrezi pe zi ce trece ca esti un sarman si banal semidoct care nu are nici un gram de practica spirituala in viata sa. Nu pricepi ca de ex. rugaciune, e prin excelenta ceva PRACTIC si nu teorie, mai ales una penibila cum o prezinti tu ? De ce eviti mereu sa raspunzi la intrebarea asta simpla ? Cind te-ai rugat ultima oara, cit si cum ti-a raspuns Dumnezeu la rugaciunea ta ?

QUOTE
Stiu ca nu faci jocul Satanei CONSTIENT, dar nu inseamna ca nu-l faci,

- asta faci tu sarmanule semidoct. Esti o unealta a satanei prin care se urmareste dezbinarea oamenilor si a religiilor si credinciosilor de diferite religii. Din fericire numai cei cu minte putina cad in plasa unor farisei ca tine.

QUOTE
imprastiind hule si ispite in dreapta si stinga, trzeste-te, este pacat de tine, intoarce-ti fatza catre Fiul Cel Viu, ia in Inima ta Evanghelia Luminii si va pleca de la tine Satana Indiana. Atunci, m-asi bucura sa ma apropii de tine.

- inapoia mea, satana crestina ! smile.gif Ti-am dat perle si margaritare .... si tu ... precum in pilda lui IIsus.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Mar 2005, 02:52 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 18 Mar 2005, 07:01 AM)
QUOTE
Ba chiar ti-as putea transmite o anume stare de iubire la o anumita ora, pt. un anume interval de timp.

Ce-ar fi sa-ti transmiti singur o stare de Semerenie in fatza Tatalui Ceresc si o stare de Iubire pentru Aproapele pe care te-ai invatat sa-l dispretuiesti din "inaltimea" Ratacirii tale Indiene.

- sarman fariseu ratacit, iubirea si energiile ei sublime nu sint nici crestine, nici indiene, nici de alta "religie", ci sint pur si simplu realitati ce exista dincolo de religii sau cai spirituale. O cale spirituala sau alta poate amplifica sau trezi focarele de rezonanta din fiinta care inlesnesc receptarea si emisia acestor energii. Ca un semidoct ca tine habar nu are de asta sau ca sint cai si religii care nu au inteles aceste principii si legi divine este doar o limitare a lor.

- lasa tu smerenia mea si ocupa-te de a ta si mai ales de birna din ochii tai. Eu tocmai asta si propuneam, sa transmit o stare de iubire "aproapelui" care ma dispretuieste si pe mine si pe alte citeva milioane de oameni. Deci ofeream dusmanului meu o mostra de iubire concreta, dincolo de cuvinte si de teorii. Ca demonii di limitele din tine nu sint pregatite si in stare sa primeasca asa ceva nu e de mirare. Ce demoni s-a mai pomenit sa le placa tamiia si energia iubirii ?

QUOTE
Nu trebuie s-o afirmi deschis, stiu mai bine decit tine de ce esti in stare, Satano, te-am mai vazut cu mult in urma!

- pleaca din fata oglinzii si vino la discutii reale si concrete. Ce vezi tu este doar mizeria launtrica in care te zbati incercind sa o ascunzi fata de tine si de altii incercind sa o pui in spatele altora. Ce mai, frumos vopsit morminmtul asta.

QUOTE
Ai "uitat" sa spui ca asta si faci deja de trei zile incoace, dar afla, Satano, ca Fiul Cel Viu este cu mine, asa ca iti pierzi timpul de pomana.

- sarman nebun, satana e cu tine, nu Fiul. Fiul nu incurajeaza in VECI fanatismul, sectarismul si habotnicia si mai ales sedoctismul si nebunia fariseica. Esti precum hotii care striga in gura mare "hotul hotul" ... sa nu vada lumea ce hram poarta.

QUOTE
Piei, Satano, impreuna cu "gurul" tau cel si mai Satanic decit tine, va pierdeti timpul si Sufletele voastre.

- mars potaie demoniaca din aura sarmanului edinide ca a inceput sa fie la fel de ratacit ca si tine.

QUOTE
Nu cumva vrei sa-mi "transmiti" si trairi sexuale, eventual o invitatie la Tantra ta Satanica,

- sarman inconstient si ratacit, ce are sexualitatea si iubirea, ce are o energie cu alta ? Ce tantra vizezi sarman nebun ? Ce e tantra aia sarmana satana crestina ?

QUOTE
ca sa vad si eu ce bine e sa-ti consumi Sufletul din tine de dragul Madularului Trupesc. Ti-am citit cumva Gindul tau Satanic?

- ce spui tu nu e decit mintea ta demoniaca. Asa sa-ti ajute Dumnezeu cum expui Adevarul !

QUOTE
Cum crezi CA A CAZUT OMUL,

- studiaza-ti viata si vei afla.

QUOTE
si cum crezi ca CONTINUA SA CADA, nu prin consumul Sufletului de dragul Trupului?

- ofer o perla pt. cei ce au urechi de auzit, si pt. ciinii care vor sa muste. "Pe masura ce unii coboara datorita pamintului, altii se ridica cu ajutorul lui".

- cum si cine se consuma in suflet sarmane ignorant ? Din ce "material" e compus sufletul de poate sa se consume ? Cit mai ai de gind sa bati cimpii in stilul demoniac ?

QUOTE
Crezi ca ai descoprit Inaltarea?

- evident, da ! Sper deosebire de tine si toata sleata de sectanti si fatarnici !

QUOTE
Nu exista Inaltare in afara Fiului, ceea ce tu ai descoprit este Caderea, si-i tragi si pe altii dupa tine.

- ce stie demonul gustul iubirii si al inaltarii si implinirii spirituale ?!

- pe mine sa ma "urmeze" cei de o seama cu mine, iar pe tine cei de o seama cu tine. Sa vada fiecare unde va ajunge ! Pina atunci, inapoia mea satana crestina ! spoton.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Mar 2005, 03:03 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 18 Mar 2005, 07:23 AM)
QUOTE
Va propun sa facem rugaciuni la unison, la anumite ore ... si astfel sa testeze fiecare in parte forta rugaciunii realizata la unison cit si importanta realizarii ei alaturi de fiinte care au o comuniune mai aparte cu lumile divine si cu Dumnezeu.

"lumile divine", de unde vii Satano, direct din India, sau prin intermediari?

- demonul de paza tipa in gura mare. Nici el nu intra in Imparatie si nici pe altii nu ii lasa.

QUOTE
Nu-ti ajunge Sulfetul tau pe altarul Satanei, vrei acum si Sufletele noastre?

- uite, promit sa de sufletul tau nu ma voi atinge in veci. Sa ramina acolo unde se afla acolo pina o sa i se acreasca de atita mizerie launtrica. Pina si ingerul tau pazitor este intors cu fata de la tine, sarman nebun. sad.gif

QUOTE
Crezi ca nu am auzit ratacirea asta inainte de tine, crezi ca esti primul?

- primul nu, dar s-ar putea al doilea. Suferi pt. asta ? rofl.gif

QUOTE
Crestinul se roaga in Biserica,

- d'aia se afla unde se afla si are realizarile spirituale pe care le are. Esti un ex. viu ... al reusitelor practici spirituale crestine.

QUOTE
in Duh si Adevar, in Numele Fiului catre Tatal, si NU IN NUMELE TAU si NICI IN NUMELE GURULUI TAU SATANIC care vrea cit mai ulte Suflete pe altarul lui Necurat.

- atita sanatate, viata si trai viu sa mai ai cit satanism exista in "gurul meu". Iata cum scuipa demonii catre mina intinsa de Dumnezeu ! Ahhhh ... cit va mai rabda Dumnezeu ... cry.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 Mar 2005, 03:15 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Thunder,
Nu iti raspund tie ca atare, este dincolo de a-ti raspunde, dar Glasul Satanei nu poate fi lasat liber in urechile Omului, si de aceea trebuie sa se auda si Glasul Credintei, asa cum rezulta din Evanghelia Celui Viu. Pe plan personal, tot nu te consider un dusman, asa cum am mai spus, pot chiar sa ma rog pentru tine, pentru intoarcerea ta din Ratacirea Indiana in care te-ai scufundat cu totul.

QUOTE
divin NEMURITOR Babaji, cel care este considerat a fi ca si un Iisus al Indiei.

Cine-l considera "ca pe Isus", tu, si gurul tau? S-a rastignit Babaji pe cruce, si-a DAT EL VIATA, pentru Aproapele lui? S-a ridicat el la Ceruri? A inviat el din Moarte? S-a rugat el pentru calaii lui? Iti poate trimite Baba pe Duhul Sfint, de la Tatal Ceresc? Isi poate el lua Viata inapoi, si da iarasi, precum Isus?
Vezi, tu the inchini Mortilor si Mortii, in locul de a te inchina Celui Viu.

QUOTE
Rugaciunea nu este o "cerere scrisa" inaintata pt. rezolvare la ministru. Este o modalitate prin care sa intri in contact direct cu Dumnezeu.

"Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine" Daca tu ai gasit o Cale, nu este Calea Dreapta, ci este Calea Satanei Indiene, de care-ti spuneam mai sus.

QUOTE
Sarmane orb, ai tu habar ce revelatii ti-a facut ACUM Dumnezeu prin "gura" unui "necunoscut" ?

Am habar, se numeste Revelarea Satanei, ridicarea lui Anti-Hrist, Tatal Minciunii si nu vine de la Dumnezeu ci de la Satana Indiana. De la Dumnezeu vine Iubire si Compasiune, de la Satana vine Mindria ta, Violenta ta si Hulele tale. De la Dumnezeu vine Fiul si Invatatura Fiului "Tatal vorbeste prin Mine", linga care nu mai este loc si pentru Satana si Ratacirile Indiene. Daca tu marturisesti Numele Fiului, este de la Dumnezeu, daca tu marturisesti pe Mortii din India, este de la Satana.

QUOTE
Habar nu ai de ce au facut acei guru si invatatori divini, dar tare mi-ar place sa primesti o lectie pe masura de la "tandemul Iisus-Krishna",

De pe Cruce, Isus se roaga Tatalui "Iarta-i Domne, ca nu stiu ce fac". El nu a "dat lectii" ci el a dat Viata si Mintuire. Satana Indiana "da lectii", sau cel putin se gindeste la ele, ceea ce una si aceeasi.

QUOTE
Daca ai stii, ai fi inteles ca demonii nu au in subordine astfel de energii elevate, divine, superioare ... si mai ales sa le faca accesibile altor fiinte.

Nu-ti fa iluzii, SATANA ARE IN SUBORDINE ceea ce tu enunti aici, si de fapt te are pe tine in subordine. Satana poate face Semne si mai mari, si le va face prin tine, doar te-a inrobit. "Si vor face minuni (prorocii mincinosi, Satana) ca sa-i insele si pe cei alesi". Ti-am mai spus, cit timp nu ajungi la Iubirea Aproapelui, ai in tine Dusmanie ci Mindrie, ESTI SATANA prin definitie, ca vrei sau nu, deoarece acesata este definitia Satanei, UN SPIRIT RAZVRATIT. Degeaba ai Spiritualul de partea ta, cit timp TE LAUZI cu asta, si cit timp ESTI RAZVRATIT, Satana te tine in Robia Sa, si este SPIRITUL SATANEI in tine, NU Spiritul lui Dumnezeu.

QUOTE
Acel invatator a "murit" insa trupul sau a ramas neputrezit, si neimbalsamat, o dovada suplimentara a divinitatii atinse de el

Divinitate este Fiul Tatalui, care a murit, A INVIAT, si-a luat Trupul lui din nou si s-a RIDICAT LA CER. Aceasta este Divinitate. Mortii uscati prin pivnite si morminte, este plina lumea de ei. Mortul tau, impreuna cu Cadavrul lui, ESTE DOVADA NE-DIVINITATII LUI, ca de ar fi Divin, n-ar fi un cadavru uscat. Cadavrul "invatatorului" tau este simbolul Mortii care l-a inghitit pe el, si pe cei ce-l urmeaza. Tu daca vezi ca "invatatorul" tau a ajuns UN CADAVRU, crezi ca vei ajunge mai bine decit el? Invata de la Cel Viu, intoarce-te catre El, roaga-te pentru Pacatele tale, pentru poluarea Energiei tale Spirituale cu toate Decaderile Indiene, si vei afla Viata. Daca-ti place sa privesti Cadavre, urmeaza-i pe Indieni. Daca vrei sa privesti in Lumina si in Iubire, priveste catre Cel Viu. Eu ma rog pentru Sufletul tau.

QUOTE
ai deturnat un topic atit de plin de esenta ...

Esenta temei nu poate fi negata, am mai afirmat-o chiar eu, deturnarea, da. Nu am deturnat tematica ci am deturnat SATANA DIN CALEA EI SATANICA si sper sa-mi dea Cel Viu puterea a o face oriunde-si poarta pasii ei Satanici catre Inimile inocente ale Oamenilor cazuti prada ei.

Thunder, Omul poate fi victima Satanei prin indiferenta, nestiinta, falsa cunoastere sau la modul deschis, cum esti tu. Tu nu numai ca esti victima ei, tu si victimizezi, MAI RAU NU SE POATE. Eu ma rog pentru tine.

Acest topic a fost editat de edinide: 19 Mar 2005, 03:15 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Mar 2005, 03:35 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 18 Mar 2005, 10:05 AM)
QUOTE
la fel de usor imi este mine sa "ating" energia iubirii si sa o amplific in aura mea dupa care sa o pot "savura" sau trimite mai departe la alte fiinte, indiferent de distanta sau lumea in care se afla.

Dar ce faci cu Ura si cu Dispretul si cu Mindria din tine, cind si cui o "transmiti"?

- sarman inconstient, daca eu eram orientat negativ cum spui tu, pina acum erai pe patul de moarte. ohyeah.gif Era suficient sa folosesc in mod malefic cunoasterea teoretica si practica pe care o am pt. a-ti face tot raul din lume. Nu-ti face griji insa, cel mai mare rau ti-l faci tu singur. Eu vorbesc de iubire, iar demonul din tine de ura si alte nebunii alte tale/lui.

QUOTE
In ratacirea ta te crezi Unic si de crezi Ales, aceasta fiind definitia Satanei (cred ca am inceput sa ma repet...)

- asta face orice fanatic si sectant, se repata.

- ales si unic se crede cel care in nebunia pui crede ca numai religia si viziunea sa este cea dreapta si corecta, divina. Ma bucur ca realizezi ca o astfel de atitudine este de sorginte satanica insa pacat ca nu vezi ca o ai, la fel ca toti fanaticii de indiferent ce religie.

QUOTE
De ce crezi ca Arienii ii tineau pe Indienii tai departe de Focul Sacrificial, si chiar departe de Limba Sanscrita? Ei pazeau Cele Sfinte de pingarirea Satanei care pindea din umbra, si pina la urma tot si-a atins scopul, uita-te le tine.

- si cind te-ai trezit, mai erai in pat ? rofl.gif

QUOTE
Despre TINE vorbea Isus cind a spus "Nu dati Cele Sfinte porcilor, ca se vor intoarce si va vor rupe."

- hehehe, nu tataie, de tine spunea asta, caci uite cite perle am dat ... si uite ce tare musti.

QUOTE
Crezi ca El nu stia ca vremea ta, Vremea Satanei, vine? El stia, dar tu nu stii inca, prea orbit de propria ta Inaltare Satanica ca sa mai privesti in jos la Muritori.

- El vorbea de cei ca tine in indifernt de vreme. Esti un "demn" urmas al fariseilor de acum 2000 de ani,

QUOTE
QUOTE
dupa care sa o pot "savura"

Este oare aceasta o invitatie la Tantra ta Satanica?

- ce tantra vezi sarmane nebun ?

QUOTE
Uite ce spunea Isus despre tine, El te cunoastea bine, Satano: "Din contra, sinteti imbatati cu foc si cu amaraciune." Crezi ca Isus nu stia ceea ce este in tine acum, incubarea Satanei? "V-ati intunecat inimile si v-ati dat gindurile celui rau, si v-ati umplut gindurile cu fumul focului care este in voi! " Vezi, Focul din tine te arde pe dinauntru si acum vrei sa-l aprinzi si in altii, de dragul "savoarei" Satanice care creste in tine cu fiecare noua victima. Crezi ca Isus nu stia cui tu te inchini? "Si cine este cel pe care l-ati crezut? Voi v-ati botezat sufletele in apa intunericului! Voi umblati dupa slabiciunile voastre!" Vrei s-a transmiti si altora? "Vai voua, care va indulciti madularele cu foc! Cine este acela care va da o ploaie racoroasa peste voi ca sa stinga focul din voi impreuna cu arderea lui?" Focul a inceput deja sa arda in tine si-ti CONSUMA SUFLETUL pe altarul Gurului Satanic care te-a inrobit si facut Scalvul lui personal.

- mai sa fie ce fiinte demoniace descrii tu. Fie sa ai parte de toate acuzele nefondate si mincinoase pe care le emiti catre altii ! Sarman nebun demoniac, acest topic este ca si inchis. Este distrus de nebunia ta demoniaca si de coborirea mea la mintea ta.

QUOTE
QUOTE
dupa care sa o pot "savura"

Tu vorbesti aici despre consumul Corpului Spiritual de dragul Indulcirii Trupesti, pe care Isus a blestemat-o, dar tu nu ai avut timp s-o cunosti, prea procupat cu "inaltarea" ta Satanica: "Mintea lor este directionata catre propria lor sine, pentru ca gindul lor este ocupat cu faptele lor." Tu vorbesti aici despre Canibalism Spiritual, pe care-l consideri "inaltare" deoarece nu Fiul este in tine ci Satana Indiana. Uite ce spunea despre tine Isus: "asa cum salbaticiunile se devoreaza reciproc, la fel oamenii de acest fel se devoreaza reciproc." Aici, vrei sa-i atragi si pe altii in Cercul Satanic al devorarii reciproce, de dragul "savurarii". Vezi dar cit de bine te cunostea Isus pe tine si pe acolitii tai satanici, si v-a chiar spus care este urmarea Canibalismului vostru Spiritual: "Dimpotriva , ei sint deprivati de Imparatie din moment ce ei iubesc dulceata focului si sint servitorii mortii si se reped la lucrările coruptiei." Spui ca vrei sa-i atragi si pe altii in Hora ta Satanica, de dragul "savurarii"? Chiar daca nu ti-ai dat inca seama CIT DE JOS AI CAZUT DEJA, asculta cel putin la Cel Viu, care cunostea Caderea ta si te poate ajuta "Ei urmeaza aceasta deraiere fara sa-si realizeze nebunia, crezind ca sint intelepti." Ce zici, nu despre tine vorbea El, Cel care le cunoastea pe Toate Cele?

- sarman nebun, iti arati mizeria launtrica in care te zbati, nu pe a celor pe care ii acuzi.

QUOTE
Vezi, Thunder, tu vorbesti de Lucruri Satanice

- de astea vorbesti tu sarman fanatic si inconstient.

QUOTE
pe care nu le mai sesizezi ca atare, de aceea ti le fac cunoscute fara menajare, nu ca se te infierez, ci ca sa-ti deschid ochii.

- deschide-i tu sarman orb incoinstient, ca te afunzi pe zi ce trece.

QUOTE
Credeai ca nimeni nu te cunoaste si uite ca esti cunoscut ca o carte larg deschisa, si chiar descris in detaliu in Evanghelia Iubirii de care te-ai instrainat de bunavoie. Ai crezut ca ai descoperit Inaltarea, dar nu ai gasit decit Pierzania, deoarece pasesti in afara Celui Viu.

- ce stii tu orbule cum arata lumina si culorile ...

QUOTE
Care crezi ca este diferenta intre Inger si Satana? Nu stie Ingerul ce stie Satana, si nu stie Satana ce stie Ingerul? Amindoi stiu acelasi lucru, se folosesc DE ACELEASI MIJLOACE, dar Ingerul pentru a sorbii din Izvorul Vietii iar Satana pentru a sorbi din Izvorul Mortii.

- numai baliverne si prostii iti ies din "gura".

QUOTE
Nu dispera, CADEREA ta se poate transforma in INALTARE, nu trebuie decit sa intorci spatele Satanei Indiene

- mergi si te impusca ca faci umbra pamintului deageaba.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Mar 2005, 04:21 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 19 Mar 2005, 04:15 AM)
Thunder,
Nu iti raspund tie ca atare, este dincolo de a-ti raspunde, dar Glasul Satanei nu poate fi lasat liber in urechile Omului, si de aceea trebuie sa se auda si Glasul Credintei, asa cum rezulta din Evanghelia Celui Viu. Pe plan personal, tot nu te consider un dusman, asa cum am mai spus, pot chiar sa ma rog pentru tine, pentru intoarcerea ta din Ratacirea Indiana in care te-ai scufundat cu totul.

- "cine nu stringe cu Mine risipeste"

QUOTE
QUOTE
divin NEMURITOR Babaji, cel care este considerat a fi ca si un Iisus al Indiei.

Cine-l considera "ca pe Isus", tu, si gurul tau?

- toata India, Asia si inteleptii si invatatii planetei. Ai studiat si citit tu despre el ceva inainte sa vorbesti ? Cum iti permiti fariseu nebun sa judeci fara sa stii pe cine ? Nu iti dai seama de nebunia ta ?

QUOTE
S-a rastignit Babaji pe cruce, si-a DAT EL VIATA, pentru Aproapele lui?

- Babaji a trait sute de ani si a ajutat umanitatea. Cu toate ca are o virsta "nestiuta", el a ramas vesnic tinar. Ca un nebun ca tine ii neaga divinitatea nu e de mirare, caci la ce demoni te anima, nu e de mirare.

- altii s-au sacrificat prin suferinta si rastignire. Studiaza macar viata lui Krishna, sarman inconstient si vei vedea similitudini din viata Sa si a lui IIsus.

QUOTE
S-a rdicat el la Ceruri?

- El este in si din Ceruri .. coborit in temnita asta imputita, cu numele de Terra, sa mai ajute pe altii frati ai Sai. Ma mir de ce o mai face, la cita mizerie si demonism exista in cei pe care vrea sa-i salveze/ajute.

QUOTE
A inviat el din Moarte?

- si El ca si altii au INVINS moartea, si a ramas vesnic tinar.

QUOTE
S-a rugat el pentru calaii lui?

- din fericire pt. El, nu a mai fost nevoie sa se sacrifice si sa sufere pt. mizeriile altora.

QUOTE
Iti poate trimite Baba pe Duhul Sfint, de la Tatal Ceresc?

- da

QUOTE
Isi poate el lua Viata inapoi, si da iarasi, precum Isus?

- da

QUOTE
Vezi, tu the inchini Mortilor si Mortii, in locul de a te inchina Celui Viu.

- mort esti nu sarman nebun.

QUOTE
QUOTE
Rugaciunea nu este o "cerere scrisa" inaintata pt. rezolvare la ministru. Este o modalitate prin care sa intri in contact direct cu Dumnezeu.

"Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine" Daca tu ai gasit o Cale, nu este Calea Dreapta, ci este Calea Satanei Indiene, de care-ti spuneam mai sus.

- sloganuri penibile pseudo-cretine.

QUOTE
QUOTE
Sarmane orb, ai tu habar ce revelatii ti-a facut ACUM Dumnezeu prin "gura" unui "necunoscut" ?

Am habar, se numeste Revelarea Satanei, ridicarea lui Anti-Hrist, Tatal Minciunii si nu vine de la Dumnezeu ci de la Satana Indiana. De la Dumnezeu vine Iubire si Compasiune, de la Satana vine Mindria ta, Violenta ta si Hulele tale. De la Dumnezeu vine Fiul si Invatatura Fiului "Tatal vorbeste prin Mine", linga care nu mai este loc si pentru Satana si Ratacirile Indiene. Daca tu marturisesti Numele Fiului, este de la Dumnezeu, daca tu marturisesti pe Mortii din India, este de la Satana.

- iarta-l Doame ... ca nu stie ce vorbeste si pe a cui mina merge. sad.gif

QUOTE
QUOTE
Habar nu ai de ce au facut acei guru si invatatori divini, dar tare mi-ar place sa primesti o lectie pe masura de la "tandemul Iisus-Krishna",

De pe Cruce, Isus se roaga Tatalui "Iarta-i Domne, ca nu stiu ce fac". El nu a "dat lectii" ci el a dat Viata si Mintuire. Satana Indiana "da lectii", sau cel putin se gindeste la ele, ceea ce una si aceeasi.

- am vorbit, pt. cine a avut urechi de auzit.

QUOTE
QUOTE
Daca ai stii, ai fi inteles ca demonii nu au in subordine astfel de energii elevate, divine, superioare ... si mai ales sa le faca accesibile altor fiinte.

Nu-ti fa iluzii, SATANA ARE IN SUBORDINE ceea ce tu enunti aici,

- inseamna ca esti chiar mai mult decit prost ... informat in tainele divine nevazute. Vorbesc cu oligoifrenul din capul satului despre stele si energiile cosmice.

QUOTE
si de fapt te are pe tine in subordine.

- sa mori tu daca nu e asa ? smile.gif)

QUOTE
Satana poate face Semne si mai mari, si le va face prin tine, doar te-a inrobit. "Si vor face minuni (prorocii mincinosi, Satana) ca sa-i insele si pe cei alesi". Ti-am mai spus, cit timp nu ajungi la Iubirea Aproapelui, ai in tine Dusmanie ci Mindrie, ESTI SATANA prin definitie, ca vrei sau nu, deoarece acesata este definitia Satanei, UN SPIRIT RAZVRATIT.

- un lucru este cert. Sintem in tabere diferite. Tu zici de mine ca sint satana, eu spun ca tu esti satana. In mod sigur unul dintre noi e mai satana decit celalalt.

QUOTE
Degeaba ai Spiritualul de partea ta, cit timp TE LAUZI cu asta, si cit timp ESTI RAZVRATIT, Satana te tine in Robia Sa, si este SPIRITUL SATANEI in tine, NU Spiritul lui Dumnezeu.

- sarman nebun, nu stii ce vorbesti si cit vei plati pt. nebunia ta.

QUOTE
QUOTE
Acel invatator a "murit" insa trupul sau a ramas neputrezit, si neimbalsamat, o dovada suplimentara a divinitatii atinse de el

Divinitate este Fiul Tatalui, care a murit, A INVIAT, si-a luat Trupul lui din nou si s-a RIDICAT LA CER. Aceasta este Divinitate. Mortii uscati prin pivnite si morminte, este plina lumea de ei. Mortul tau, impreuna cu Cadavrul lui, ESTE DOVADA NE-DIVINITATII LUI, ca de ar fi Divin, n-ar fi un cadavru uscat. Cadavrul "invatatorului" tau este simbolul Mortii care l-a inghitit pe el, si pe cei ce-l urmeaza. Tu daca vezi ca "invatatorul" tau a ajuns UN CADAVRU, crezi ca vei ajunge mai bine decit el? Invata de la Cel Viu, intoarce-te catre El, roaga-te pentru Pacatele tale, pentru poluarea Energiei tale Spirituale cu toate Decaderile Indiene, si vei afla Viata. Daca-ti place sa privesti Cadavre, urmeaza-i pe Indieni. Daca vrei sa privesti in Lumina si in Iubire, priveste catre Cel Viu. Eu ma rog pentru Sufletul tau.

- sarman nebun inconstient, lup in haina de oaie ce esti. Priveste in urma ta cite miliarde de crestini morti si putreziti. Unde duce invatatura asta daca NICI UNUL nu i-a calcat pe urme celui care il proslaviti ? De ce v-a mai dat invatatura daca nu o urmati si nu o intelegeti si nu ateti rezultatele pe care El el avea ?

- priveste cu cita veneratie privesc preotii crestini acei sfinti care au murit si le-au ramas corpurile intacte condiderind, pe buna dreptate, ca acele fiinte au fost niste sfinti. Priveste pozele citorva din acesti sfinti crestini si modul in care sint ei priviti. Incorrupt Saints. Cu ce sint ai mai presus de sfintii Orientului ? Uiti cuim se inghesuie crestinii sa atinga niste "oase" numite "moaste" ale unor "sfinti" morti si putreziti ? Uiti ce pelerinaje se fac la Iasi la Sf. Paraschiva, care nu e nici pe departe cu un corp ca al altor sfinti, dar cu toate acestea din acele "moaste" razbate o energie divina elevata ? Ai vazut tu vreodata in viata ta sau ai auzit de un demon sau ratacit care sa fi ramas "neputrezit" precum un sfint ? Ce e in mintea ta gaunoasa de nu poate vedea in mod obiectiv realitatea ci doar viziunea sa limitata si nebuneasca ?

QUOTE
QUOTE
ai deturnat un topic atit de plin de esenta ...

Esenta temei nu poate fi negata, am mai afirmat-o chiar eu, deturnarea, da. Nu am deturnat tematica ci am deturnat SATANA DIN CALEA EI SATANICA si sper sa-mi dea Cel Viu puterea a o face oriunde-si poarta pasii ei Satanici catre Inimile inocente ale Oamenilor cazuti prada ei.

- cel cu care coabitezi tu este satana, nu Cel viu.

QUOTE
Thunder, Omul poate fi victima Satanei prin indiferenta, nestiinta, falsa cunoastere sau la modul deschis, cum esti tu. Tu nu numai ca esti victima ei, tu si victimizezi, MAI RAU NU SE POATE. Eu ma rog pentru tine.

- roaga-te pt. tine sarman nebun, dar fa-o cu inima, nu cu buzele ca d'aia esti dus cu sorcova pe coclaurile fanaticilor si sectantilor. Sa fie de capul tau toate minciunile si calomniile pe care mi le atribuiesti !!!

QUOTE
Babaji este un mare yoghin indian, supranumit "maestrul nemuritor". Misiunea lui pe Pământ se întinde pe o durată pe care mintea noastră cu greu o poate cuprinde şi înţelege. În cartea lui Paramahansa Yogananda, "Autobiografia unui yoghin", sunt date relatări ale celor care l-au văzut personal. Fiecare apariţie a lui este covârşitoare pentru cei puţini care au şansa să-l întâlnească. Babaji are acum în jur de trei mii de ani, iar misiunea lui pe pământ nu s-a terminat încă. A condus către eliberare, de-a lungul timpului, un şir de maeştri foarte valoroşi. Deşi are această vârstă, el arată ca la 25-30 de ani! Ceea ce se ascunde însă în spatele acestei realităţi pe care el o manifestă, adică nemurirea corpului fizic, este un mare-mare mister, este un motiv de meditaţie profunda, este Spiritul însuşi.
Concluzia este că nemurirea în corpul fizic a fost atinsă măcar de un singur om, Babaji, deci moartea corpului fizic nu este o limitare de netrecut, aşa cum ne temeam poate la început. Însă putem deveni nemuritori în corpul fizic doar dacă acesta devine pentru noi spirit. Deci tot la spirit am ajuns...

user posted image

Acest topic a fost editat de thunder: 19 Mar 2005, 04:35 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Mar 2005, 04:39 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Invierea marelui avatar divin SRI YUKTESHWAR GIRI

"Intr-o zi, imaginea marelui AVATAR KRISNA imi aparu invaluita de o lumina orbitoare in camera mea din Regent Hotel din Bombay. Viziunea se manifesta in fata ochilor mei uluiti pe acoperisul marelui imobil din fata, pe cand priveam pe fereastra larg deschisa de la etajul al doilea. Fascinanta forma imi facu surazand un semn prietenesc.

Tocmai incepusem sa ma intreb ce putea sa insemne acest mesaj, cand KRISHNA disparu, dupa ce facu un gest de binecuvantare. Usurat si cuprins de extraordinara emotie, presimtii ca aceasta viziune va fi preludiul unor mari evenimente de ordin spiritual.

In ziua de 19 iunie 1936, la exact o saptamana dupa viziunea mareata a lui KRISHNA, tocmai meditam in aceiasi camera de hotel, cand, deodata, o stralucire uimitoare ma trezi din starea mea de reculegere; intreaga camera se transformase parca intr-o feerica lume de vis, in care lumina soarelui se transformase subit in splendoare supranaturala. Imbatat de extaz, acum il puteam comtempla din nou pe SRI YUKTESHWAR, el insusi in carne si oase, materializat acum instantaneu, la cateva luni dupa moartea sa, in fata mea.

-"Fiul meu!". Maestrul imi vorbea bland si un sublim suras ii lumina fata sa angelica. Pentru prima data in viata mea nu ingenuncheam la picioarele sale sacre, ci le strangeam cu frenezie in brate.

Angoasa ultimelor luni, in care ii simteam atat de intens lipsa, nu mai insemna nimic pe langa fericirea nesfarsita pe care o simteam acum.

"Oh, iubitul meu invatator, pentru ce mai parasit?" Excesul de bucurie facea aproape incoerente frazele mele.

"Pentru ce mai lasat sa merg la Kumbha Mela? Caci cu cata amaraciune mi-am reprosat atunci ca te-am parasit!"

-"Nu voiam sa-ti spulber speranta de a-l intalni iar pe BABAJI, in acelasi loc in care el imi aparuse mie. In fond, nu te-am parasit decat pentru scurt interval; nu sunt eu oare acum alaturi de tine?"

-"Dar oare esti chiar tu. Leul lui DUMNEZEU? Porti tu oare acelasi invelis carnal pe care eu l-am ingropat in nisipul uscat de la Puri?"

-"Da, fiul meu, sunt chiar eu in persoana. Acesta este corpul meu din carne si sange. El pare etera in ochii spiritului meu, dar pentru tine el este perfect material. Eu am realcatuit si rematerializat din atomi cosmici un corp in intrgime nou, in mod exact asemanator cu acela -vis cosmic- pe care tu l-ai inmormantat in nisipul iluzoriu de la Puri, in sanul acestei lumi de vise. Intradevar, eu am reanviat, dar nu pe Pamant, ci pe o sublima planeta a astralului superior, ai caror locuitori extrem de evoluati sunt, de altfel, cu mult mai pe masura nivelului meu de evolutie decat umanitatea terestra. Acolo sus, tu si cei suficient de evoluati, pe care ii iubesti, vor veni probabil intr-o zi sa ma regaseasca."

- "GURU nemuritor, povesteste-mi tot, te implor. Vreau sa stiu care este misterul acestei reantoarceri."

Maestrul schita un zambet.

"Te rog, insa, copilul meu, sa-ti slabesti putin stransoarea!"

Intr-adevar, eu il strangeam cu o forta herculiana, fericit sa gasesc aceiasi aroma familiara ce emana din corpul sau fizic. si acum inca, de cate ori imi amintesc acele ore de neuitat, mai simt in palme contactul cu trupul sau divin.

"Asa precum profetii au ca misiune sa ajute umanitatea sa-si ispaseasca KARMA ei fizica, tot asa DUMNEZEU mi-a incredintat intr-o lume superioara misiunea de ghid salvator, explica SRI YUKTSWAR.

Aceasta lume se numeste HIRANYA LOKA. Sarcina mea esentiala este sa ajut fiintele evoluate sa-si ispaseasca KARMA astrala, eliberandu-se astfel pentru todeauna de renasterile astrale. Locuitorii lui HIRANYA LOKA sunt inzestrati cu un inalt grad de evolutie spirituala , in cursul ultimei lor incarnari terestre fiecare din ei dobandind, datorita meditatiei intense, puterea de a parasii in stare de deplina constiinta propriul lor corp fizic, in momentul mortii. Nimeni astfel nu este demn si nu poate sa intre in HIRANYA LOKA, daca nu a depasit pe cand exista in sfera terestra, inca, SARVIKALPA SAMADHI, pentru a atinge pe cel de NIRVYKALPA SAMADHI.

Locuitorii din HIRANYA LOKA au trecut deja prin acel domeniu al astralului unde oamenii stau in general pentru un timp mai lung sau mai scurt dupa moarte; toti au rupt deja multe din lanturile actiunilor trecute in lumea astrala, caci numai fiintele avansate pot sa duca la bun sfarsit aceasta actiune de mantuire.

Pentru a-si purifica in intregime, de orice reziduu KARMA-ic corpul lor astral, aceste fiinte superioare renasc prin intermediul legilor cosmice specifice acestui taram, cu un nou corp astral, mult mai rafinat in lumea lui KARMA, soare si adevarat focar sublim al cosmosului astral in care eu am reanviat dupa parasirea corpului fizic pentru a le oferii locuitorilor ei cai spirituale. HIRANYA LOKA cuprinde deasemenea fiinte extrem de avansate, venite dintr-un domeniu mult superior, lumea cauzala, inca si mai subtil.

O asemenea fuziune profund spirituala se stabilise intre Maestru si mine, incat el imi comunica aproape printr-un fel de viziune reciproca, atat prin intermediul cuvintelor, cat si prin intermediul transmisiei telepatice a gandurilor.

selectie: Autobiografia unui yoghin, de Paramahansa Yogananda

user posted image


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 19 Mar 2005, 11:00 AM
Mesaj #59


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



QUOTE (edinide @ 11 Mar 2005, 09:02 AM)
Uite ce spune Mintuitorul [marcu 11.24] "24. De aceea va spun ca, orice lucru veti cere, cand va rugati, sa credeti ca l-ati si primit, si-l veti avea." Rugaciunea nu presupune nici un fel de asteptare, deoarece Rugaciune Crestina este acauzala, fiind implinita INAINTE de ate ruga. Nu Rugaciunea aduce Implinirea ci Implinirea aduce Rugaciunea. Uite ce spune Isus la invierea lui Lazar: "Stiam ca totdeauna Ma asculti;" deci Rugaciune lui Isus a fost implinita INAINTE de a fi rostita, El STIA ca este deja ascultat. Crestinul care se roaga si apoi asteapta implinirea ca sa creada, isi pierde timpul de pomana si asteapta ceva ce nu se va implini.


O intrebare legata de titlul topicului:
Nimeni nu are nimic de comentat despre ceea ce a spus mai sus Edinide referitor la rugaciune ?
Nici "bravo", nici "esti pe langa", nimic...
...
Mai importante par a fi lucrurile care ne separa.
Mintea noastra e neintrecuta in a cataloga, a desparti, a vedea diferentele, dar neputincioasa in a unifica.
...
QUOTE
Nu Rugaciunea aduce Implinirea ci Implinirea aduce Rugaciunea. Uite ce spune Isus la invierea lui Lazar: "Stiam ca totdeauna Ma asculti;" deci Rugaciune lui Isus a fost implinita INAINTE de a fi rostita, El STIA ca este deja ascultat.


Consider ca aici este punctul terminus in drumul pe cale, in afara oricarui fanatism/fariseism, in ignoranta ZERO, traind plenar starea de monism absolut: "Eu si Tatal suntem UNA."

Acest topic a fost editat de bishop: 19 Mar 2005, 11:06 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 Mar 2005, 02:23 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Se cuvine adusa o precizare.
Desi este o entitate foarte evoluata, Babaji ii este inferior lui Hristos si I se subordoneaza. Nu este unul din Fiii de Dumnezeu; dar va deveni, in curand.

Calitatea de Fiu se dobandeste.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 19 Mar 2005, 04:05 PM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (bishop @ 19 Mar 2005, 11:00 AM)
QUOTE (edinide @ 11 Mar 2005, 09:02 AM)
Rugaciunea nu presupune nici un fel de asteptare, deoarece Rugaciune Crestina este acauzala, fiind implinita INAINTE de a te ruga. Nu Rugaciunea aduce Implinirea ci Implinirea aduce Rugaciunea.


Nimeni nu are nimic de comentat despre ceea ce a spus mai sus Edinide referitor la rugaciune ?


Ba da , smile.gif nu doar rugaciunea crestina este implinita inainte de a te ruga ..

QUOTE
Mai importante par a fi lucrurile care ne separa.
Mintea noastra e neintrecuta in a cataloga, a desparti, a vedea diferentele, dar neputincioasa in a unifica.


Un om care vede doar o culoare uita ca mai sunt inca 6 culori.. toate cele 7 derivand din raza de lumina.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Mar 2005, 08:09 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 19 Mar 2005, 03:23 PM)
Se cuvine adusa o precizare.
Desi este o entitate foarte evoluata, Babaji ii este inferior lui Hristos si I se subordoneaza.

- deja asta e o exagerare si o supozitie mai mult sau mai putin personala. O astfel de ierarhie divina nu este la indemina oricui, mai ales la indemina unor "oameni". Doar Iisus si Babaji ar putea stii in ce situatie "iererhica" s-ar afla Ei, dar asta e "neimportant" pt. omul de rind si chiar si pt. adeptul la spiritualitate. Astfel de tendinte nu ar face decit sa hranesca orgoliile unor simpatizanti sau altii, ceva de genul: "da, dar al MEU e mai mare". E penibila o astfel de catalogare venind de la nivelul nostru de oameni incomplet treziti spiritual. Alti "fanatici" ar putea spune ca Iisus e mai mic decit X, Y sau Z ... pt. ca X, Y sau Z este "actorul principal" al religiei sau caii sale spirituale.

- pt. omul lucid lucrurile sint insa clare. Nu conteaza ce grad are cel care il conduce, sergent, locotenent, general, sef de armata etc ... de vreme ce indiferent care dintre Ei te vor conduce in acelasi loc, centrul de comanda Suprem, Dumnezeu. Mai mult, nici nu se pune in discutie (intr-o faza incipienta) de gradul unui sau altuia, ci mai degraba de afinitatile noastre personale. Daca mie imi place de Iisus e peste mina sa ma duc in fata lui Krishna, sau Babaji sa fiu ajutat ... si invers. Daca simt o afinitate intre mine si Babaji, evident ca mai bine ma rog Lui decit lui Mahomed, Buddha sau oricare alt invatator spiritual. Aici e vorba si de gradul de luciditate si inteligenta aplicata al celui care se roaga sau urmeaza o cale spirituala sau alta.

- eu pot aplica niste tehnici spirituale atit de usor si simplu iar altuia sa-i fie total peste mina acele tehnici. Unii sint de felul lor mai tehnici, mai mentali si mai logici si rationali, deci este absolut peste mina ca ei sa abordeze de ex. cai spirituale devotionale. Acestia vor prefera ore intregi de practica spirituala cu efectele scontate, decit sa faca matanii, ritualuri de adorare, rugaciuni si osanele. In acestia va creste respectul si increderea fata de calea spirituala si ghidul spiritual nu prin adorari si plecaciuni, ci prin faptul ca invatatura si tehnicile spirituale primite si apliocate de ei dau roadele scontate, ba chiar mai mult decit s-a prezentat pt. inceput. Cind ai astfel de rezultate, efectiv iti scoti palaria cu admiratie in fata celui care ti le prezinta. Mai usor ajungi la o sincera si reala adoratie a unui ghid spiritual prin astfel de verificari directe si personale, decit ca asa ar spune in nu stiu ce texte, ca trebuie sa faci plecaciuni si sa fii smerit si modest in fata ghidului spiritual. Chiar daca pare o scara a valorilor rasturnata, totusi pt. omul mental si rational lucrurile stau putin "invers". Ghidul spiritual trebuie sa cistige increderea si admiratia discipolului. In timp, el va intelege ca maestrul spiritual a acceptat aceasta situatie "inversata" tocmai pt. a-l ajuta sa progreseze spiritual in fata in care se afla. Cu toate acestea, sint situatii in care ghidul nu isi "uluieste" discipolul, tocmai pt. a-i testa credinta si dorinta de crestere spirituala. Oricum, lucrurile sint mai complexe ... si nu se pot oferi "retete" de modalitati de a privi relatia maestru-discipol.

- dincolo de asta, pt. fiintele care au o autentica crestere spirituala si ajung sa-si dezvolta capatitatile extrasenzoriale pot verifica ei insasi fara intermediari, texte sau anse sau alte metode ce inaltime spirituala are un spirit sau altul, si chiar sa identifice incarnarile diferite ale aceluiasi spirit. De ex., sa identifici faptul ca un cutare incarnari ale unor mari intelepti si avatari ai planetei se afla intrupat unul si acelasi spirit. Nu dau nume, doar ca si exemplu teoretic de a intelege ideea prezentata. E ca si cum am avea acelasi spirit intrupat in: Patanjali, Shiva, Krishna, Rama, Yukteswar, Buddha Maitreya, etc, sau Iisus, Elisei, etc. Repet, nu e o lista de "identitati", ci doar ca prezentare teoretica a ideii.

- cei ce vor ajunge la acea faza vor avea mari surprize cind vor identifica anumite spirite sub diferitele lor nume din incarnarile anterioare. Aceste spirite au o "matrice" UNICA specifica DOAR lor. Cine reuseste sa ajunga sa identifice "matricea" unui spirit o poate "compara" sau identifica acolo unde este cazul cu matricea altei incarnari divine. Faptul ca aceasta "metodologie" nu e la indemina oricui este pt. ca prea putini oameni sint pregatitri pt. asemenea adevaruri si adevarate revelatii spirituale ... si ca ar mult prea socati sa afle asemenea adevaruri daca nu sint si pregatiti dpdv spiritual. 99,99% din adeptii unor religii sau cai spirituale ar fi socati daca ar afla asemenea adevaruri si cel mai probabil 99,98% din ei ar nega (mental) aceasta realitate.

QUOTE
Nu este unul din Fiii de Dumnezeu; dar va deveni, in curand

- asta e deja o afirmatie hazardata. Nu stii tu ca persoana cind vei deveni un Fiu al lui Dumnezeu insa ti se "reveleaza" cind, cum si cind va fi. E putin cam penibil sa ajungi intr-o astfel de situatie stinjenitoare. Noroc ca nu se spune si altfel: "acum nu sint in Fiu al lui Dumnezeu, dar o sa fiu in curind". ohyeah.gif

- chiar ma intreb uneori cu un zimbet pe buze, ce vor face adoratorii unui ghid spiritual daca ar afla ca acela eset intruparea unui alt ghid spiritual pe care ei, in fanatismul si orbirea lor, l-au negat si chiar scuipat alta data. sorry.gif

QUOTE
Calitatea de Fiu se dobandeste.

- fii sintem cu totii din momentul in care am fost nascuti (emanati) de Dumnezeu in Creatie. Cu totii sintem FII lui Dumnezeu, inclusiv lucifer si acolitii sai. Un Fiu constient este o stare care se dobindeste, adica dobindesti constiinta UNICITATII tale in esenta cu Dumnezeu, Creatorul (Tatal).

Acest topic a fost editat de thunder: 19 Mar 2005, 08:26 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 Mar 2005, 08:17 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Saldora,
Tu ai inima curata si sper sa ti-o pastrezi tot asa. De aceea, uita-te cu atentie la cei in prajma carora existi, daca auzi vorbe de hula, indiferent cind si cui adresate, stai de-o parte de ei, chiar daca in prima instanta exista o anumita atractie.

QUOTE
Un om care vede doar o culoare uita ca mai sunt inca 6 culori..

Nu exista Sapte Culori decit in Ratacire fatza de Lumina, caz in care o percepi pe una sau alta din Cele Sapte. Cind esti in Lumina, este Una Singura, Cea Alba si Curata, care le contine pe restul toate: "Dumnezeu este Lumina", pe de-antregul. Nu inseamna ca o Culoare este Negativa la modul absolut, ci doar incompleta. Incompletitudinea este pe de alta parte lipsa Adevarului deoarece Adevarul Divin nu exista in jumatati sau sferturi: "Fiti desavirsiti precum Tatal Vostru Cel Ceresc este", precum Fiul a fost si Vesnic va fi: Desavirsit, asemenea Tatalui.

QUOTE
toate cele 7 derivand din raza de lumina

O Culoare nu este Lumina, ci doar o Componenta a Luminii. Nu este rau a avea in tine o componenta sau alta, dar nu este nici capatul cautarii, care este Desavirsirea. Nu astepta ca in tine sa fie o Culoare si in altul sa fie alta Culoare, asteapta de la tine Toate Culorile, adica Lumina, care nu exista in afara Fiului: "Eu sint Lumina". De aceea El a afirmat-o, ca sa nu adasti in Culoare ci sa cauti Implinirea, care este El: "Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume." Culorile au existat si inainte de Isus, (Arienii-Zamolxienii-Olimpienii, Egiptenii, Evreii), dar Lumina numai prin El. Culorile exista si prin alte directii si cautari, (Iudaismul, Hinduismul, Budismul, Musulmanismul), dar nu este Lumina.
Lumina a venit in Lume ca sa Lumineze. Daca traiesti in afara Luminii este pentru ca te-ai multumit cu Culoarea.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 Mar 2005, 08:46 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Daca simt o afinitate intre mine si Babaji, evident ca mai bine ma rog Lui decit lui Mahomed, Buddha sau oricare alt invatator spiritual.

Daca pui semnul de egalitate intre Babaji=Mahomed=Buda, ai dreptate, deoarece vorbesti despre Morti care au aspirat mai mult sau mai putin catre Spiritualitate. Daca TE INCHINI lor, daca TE ROGI lor, TE ROGI SATANEI deoarece te rogi Mortilor, uitind de Cel Vesnic Viu. Omul nu trebuie sa se roage DECIT LUI DUMNEZEU, IN NUMELE FIULUI, orice altceva fiind Ratacire. Daca tu te rogi lui Budha, Muritor ca si tine, de ce nu te rogi lui Guru tau, alt Muritor, ceea ce si faci de altfel, pierzindu-ti Sufletul tau?
Omul trebuie sa se inchine numai lui Dumnezeu, urmind Calea Fiului.
Rugaciunea Domneasca se intituleaza Tatal Nostru, nici pe departe Buda Nostru sau Guru Nostru! Aceasta este Calea Rugaciunii, nu in Ratacire ci in regasirea Luminii si Iubirii, care este Viata Vesnica.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 19 Mar 2005, 09:07 PM
Mesaj #65


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



edinide

Din lumea asta ar trebui sa scoatem toti mahomedanii ca fiind de partea raului, si sa ramana ceilalti, apoi, sa-i scoatem si pe buddhisti si ramane aproximativ jumatate din populatia globului ca fiind dintre cei buni. Dar stai ca nu am terminat, trebuie sa-i taiem de la portia Divinitatii si pe hindusi, astfel am ramas cu mai putin de jumatate. Hai sa dam la o parte si toate celelalte religii si credinte minore, si am ramas doar cu crestinii. Totusi, din punctul tau de vedere inca nu este de ajuns: catolicii nu au ce cauta, ca de altfel nici ortodocsii, si astfel cea mai mare parte a bisericii la gunoi cu ea, nu face adevarata voie a Tatalui.
Au mai ramas protestantii, dar si acestia sunt baptisti, adventisti, etc, etc. Dintre acestia doar cei din comunitatea din care faci tu parte, mai mult ca sigur doar ei detin adevarul si voia Tatalui Ceresc.

Nu cred ca o sa fii surprins daca nu ma opresc nici aici, din toata comunitatea din care faci tu parte, precis doar tu esti pe cea mai inalta treapta, si uite asa minune! A sosit Mesia pe pamant in persoana ta.

Edit: P.S : Uitasem de atei, dar pe ei probabil ca nici nu te mai obosesti sa-i pui la socoteala!

Acest topic a fost editat de Maharajah: 19 Mar 2005, 09:18 PM


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Mar 2005, 09:10 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 19 Mar 2005, 09:17 PM)
De aceea, uita-te cu atentie la cei in prajma carora existi, daca auzi vorbe de hula, indiferent cind si cui adresate, stai de-o parte de ei, chiar daca in prima instanta exista o anumita atractie.

- la fel sa le sugeram tuturor cind vad in jurul lor manifestari de fanatism si habotnicie.

QUOTE
QUOTE
Un om care vede doar o culoare uita ca mai sunt inca 6 culori..

Nu exista Sapte Culori decit in Ratacire fatza de Lumina, caz in care o percepi pe una sau alta din Cele Sapte.

- viziune daca nu eronata, cel putin limitata si extremista tot este.

- priviti corpul uman. Un om cu viziune limitata va spune doar: iata un corp. Un om cu profunzime va spune, iata, un corp, care are miini, picioare, cap, inima, ficat etc. Cel limitat spune ca mina, piciorul sau capul sint neimportante, sint "rataciri" si ca numai corpul intreg conteaza. Daca acest om limitat ar primi o lovitura dupa ceafa, el ar trebui sa reactioneze cam asa: "am fost lovit de un corp fizic", sau "am fost lovit de cineva". In realitate o anume parte a corpului cuiva l-a lovit. Un om ceva mai profund ar spune: "am primit o palma dupa ceafa. A cui a fost acea palma (mina)?" Altul si mai profund ar spune: "corpul meu fizic a fost lovit de componenta altui corp fizic care apartine unui spirit care acum este intrupat intr-un corp fizic, avind o anume personalitate si un cutare nume". smile.gif Aceasta ultima fraza se apropie cel mai mult de situatia reala si obiectiva spirituala, eterna ... atita tot ca e peste mina chiar si aceluia care are o astfel de viziune complexa si profunda.

- revenind la ideea noastra, o culoare este o parte componenta a luminii fara de care Lumina nu ar mai fi ceea ce este. In esenta, energetic vorbind, este vorba tot de aceiasi energie, de aceiasi esenta, insa de vibratii (lungimi de unda) diferite. Fiecare culoare isi are sursa in lumina alba stralucitoare. Fiecare culoare este o raza ce izvoraste din aceiasi sursa, lumina. Mergind pe fir, pe firul ORICAREI culori, vom ajunge la aceiasi sursa. La fel se petrece si cu caile spirituale si religiile vii si autentice. Ele sint diferite raze pornite din aceiasi sursa, Dumnezeu. Urmind ORICARE dintre aceste "Raze" ajungi la sursa.

- la fel si cu rugaciunea. Daca e sincera si curata ea te conduce la ACELASI Dumnezeu, indiferent de religia ta sau de tipul de rugaciune aleasa.

QUOTE
Cind esti in Lumina, este Una Singura, Cea Alba si Curata, care le contine pe restul toate: "Dumnezeu este Lumina", pe de-antregul.

- eee, iata ca Dumnezeu nu e numai Lumina. El mai e si Adevarul, si Cuvintul, si multe multe altele ... toate la un loc.

- oriunde ne-am afla in aceasta Manifestare (Creatie), exista o legatura cu Dumnezeu. Exista acolo un "fir" de legatura catre El. Deci avem un sens ascendent, care leaga acel loc cu sursa si sensul nostru de mers este de la acel punct la sursa ... si avem un sens descendent, care se afla pe acelasi fir, insa sensul este descendent daca ne indreptam in sens opus sursei. Deci nu locul in sine e banefic sau malefic, bun sau rau ... ci mai degraba sensul pe care ne aflam noi in acel loc, ascendent sau descendent. Priviti un fanatic, un sectant. El are in capul sau diferite dogme, reguli si lozinici, unele chiar reale si obiective, spirituale. Nu folosirea acestor lozinici este raul in cazul sau, ci negarea altor posibilitati si orientrarea descendenta a sa fata de sursa. Orice actiune, afirmatie, gind sau tendinta ne ajuta sa ne incadram pe sensul ascendent sau pe cel descendent. Cind aceste actiuni, afirmatii etc se incadreaza pe sensul descendent, putem numi acea actiune drept pacat, sau pacatuire. Pacatul in sine asta inseamna dpdv tehnic, sa te incadrezi in sensul descendent. Unele pacate sint mai mari altele mai mici, adica efectele caderii (alunecarii pe partea descendenta) sint mai mari sau mai mici, mai superficiale sau mai grele. Iata un mic ex. A ucide e un pacat. Diferenta intervine acum in mai multe moduri. A ucide un om e un pacat mai mic decit a ucide 2 sau mai multi oameni. A ucide un om din greseala e un pacat mai mic decit a ucide cu buna stiinta. A ucide cu buna stiinta e mai putin pacat decit a ucide cu buna stiinta si rautate si ura .. samd. A ucide un om profan, e mai putin pacat decit a ucide un om spiritual, sau un sfint, avatar divin etc. In acest context va amintesc ce spunea si Iisus: "negresit Fiul omului trebuie sa primeasca aceste suferinte, dar vai si amar de cel prin care vin aceste suferinte. Mai bine nu s-ar fi nascut".

QUOTE
Nu inseamna ca o Culoare este Negativa la modul absolut, ci doar incompleta.

- ideea de incomplet e o viziune personala. O alta viziune este "culoarea este o parte componenta din intreg, fara de care intregul nu ar mai exista in forma pe care o are". E ca in povestea cu optimistul si pesimistul. Unul vede paharul jumate gol, iar altul vede paharul jumate plin. smile.gif

QUOTE
Incompletitudinea este pe de alta parte lipsa Adevarului deoarece Adevarul Divin nu exista in jumatati sau sferturi: "Fiti desavirsiti precum Tatal Vostru Cel Ceresc este", precum Fiul a fost si Vesnic va fi: Desavirsit, asemenea Tatalui.

- evident este o interpretare fanatica si limitata. Priviti lucrurile obiectiv, nu prin prisma unor intrepretari ale unor texte. Priviti marea. Cite riuri isi varsa apele in ea. Chiar daca marea difera de riuri, mergind pe oricare dintre aceste riuri ajungi in acelasi loc, in mare. La fel si cu lumina, mergind pe oricare dintre razele de culori ajungi tot la lumina.

- pe de alta parte, cei initiati in tainele oculte ale cromoterapiei si evolutiei spirituale cu ajutorul culorilor subtile, stiu ca la o anume problema fizica, sa spunem o boala de ex., nu folosesti lumina alba pt. vindecare, ci EXACT o anumita culoare, nu oricare sau cea alba. Asta arata ca la fiecare problema avem o rezolvare specifica. Daca am privi starea de sanatate perfecta ca si o analogie cu lumina, AM VEDEA CA oricare culoare e buna si necesara pt. a putea vindeca un dezechilibru pt. a ajunge la tinta finala, starea de sanatate perfecta. Cine are urechi de auzit sa auda ...

QUOTE
QUOTE
toate cele 7 derivand din raza de lumina

O Culoare nu este Lumina, ci doar o Componenta a Luminii. Nu este rau a avea in tine o componenta sau alta, dar nu este nici capatul cautarii, care este Desavirsirea. Nu astepta ca in tine sa fie o Culoare si in altul sa fie alta Culoare, asteapta de la tine Toate Culorile, adica Lumina, care nu exista in afara Fiului: "Eu sint Lumina". De aceea El a afirmat-o, ca sa nu adasti in Culoare ci sa cauti Implinirea, care este El: "Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume." Culorile au existat si inainte de Isus, (Arienii-Zamolxienii-Olimpienii, Egiptenii, Evreii), dar Lumina numai prin El. Culorile exista si prin alte directii si cautari, (Iudaismul, Hinduismul, Budismul, Musulmanismul), dar nu este Lumina.
Lumina a venit in Lume ca sa Lumineze. Daca traiesti in afara Luminii este pentru ca te-ai multumit cu Culoarea.

- gargara (lozinca) sectanto-fanatica semidocta si eronata. sad.gif

PS. musulmanismul ?! rofl.gif Asta e adinca ...

Acest topic a fost editat de thunder: 19 Mar 2005, 09:20 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 Mar 2005, 09:16 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Consider ca aici este punctul terminus in drumul pe cale, in afara oricarui fanatism/fariseism, in ignoranta ZERO, traind plenar starea de monism absolut: "Eu si Tatal suntem UNA."

Bishop,
Lumea Macroscopica se supune Legii Cauzalitatii (desi la Nivel Microscopic se observa "anomalii"). Din Legea Cauzalitatii rezulta Gindul Rational al Omului si Logica Umana prin care Omul se raporteaza la Viata Somatica, in interiorul Creatiei. Aceste Gind Rational nu este doar al Omului ci al tuturor Formelor de Viata Somatica, fiind modalitatea dupa care se desfasoara Viata Creatiei. Si o Musca stie ca daca o alungi dinspre Stinga, sa fuga inspre Dreapta, ca sa-si scape Viata pentru care se teme si o doare. Gindul Rational este dovada Caderii Omului din Spiritualitate in Animalitate, aceasta fiind Pedeapsa Divina, sau Omul existind ca si Mamifer Terestru: "si a cazut pe Pamint".
Omul care cauta Elevarea Spirituala, care-l cauta pe Dumnezeu, ajunge sa cunoasca ca dincolo de Gindul Rational exista Gindul Spiritual, care nu mai este Cauzal ci A-Cauzal. Gindul Rational este menit raportarii Omului la Creatie, pe cind Gindul Spiritual este menit raportarii Omului la Creator. Acesta este Mesajul Tatalui Ceresc catre Om, prin Fiul, desprinderea de Animalitate si redobindirea Spiritualitatii. Prin Gindul Rational Omul nu poate percepe Rugaciunea A-Cauzala a Fiului catre Tatal, "cei care au Ochi, sa nu vada", ci numai prin Gindul Spiritual: "sa credeti ca ati si primit, si veti avea".


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 Mar 2005, 09:34 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 19 Mar 2005, 10:16 PM)
QUOTE
Consider ca aici este punctul terminus in drumul pe cale, in afara oricarui fanatism/fariseism, in ignoranta ZERO, traind plenar starea de monism absolut: "Eu si Tatal suntem UNA."

Bishop,
Lumea Macroscopica se supune Legii Cauzalitatii (desi la Nivel Microscopic se observa "anomalii"). Din Legea Cauzalitatii rezulta Gindul Rational al Omului si Logica Umana prin care Omul se raporteaza la Viata Somatica, in interiorul Creatiei. Aceste Gind Rational nu este doar al Omului ci al tuturor Formelor de Viata Somatica, fiind modalitatea dupa care se desfasoara Viata Creatiei. Si o Musca stie ca daca o alungi dinspre Stinga, sa fuga inspre Dreapta, ca sa-si scape Viata pentru care se teme si o doare. Gindul Rational este dovada Caderii Omului din Spiritualitate in Animalitate, aceasta fiind Pedeapsa Divina, sau Omul existind ca si Mamifer Terestru: "si a cazut pe Pamint".
Omul care cauta Elevarea Spirituala, care-l cauta pe Dumnezeu, ajunge sa cunoasca ca dincolo de Gindul Rational exista Gindul Spiritual, care nu mai este Cauzal ci A-Cauzal. Gindul Rational este menit raportarii Omului la Creatie, pe cind Gindul Spiritual este menit raportarii Omului la Creator. Acesta este Mesajul Tatalui Ceresc catre Om, prin Fiul, desprinderea de Animalitate si redobindirea Spiritualitatii. Prin Gindul Rational Omul nu poate percepe Rugaciunea A-Cauzala a Fiului catre Tatal, "cei care au Ochi, sa nu vada", ci numai prin Gindul Spiritual: "sa credeti ca ati si primit, si veti avea".

- ce mai polologhie "crestina". smile.gif Ce bine insa ca nici dpdv ocult ezoteric nu este adevarata aceasta "ciorba" este un amestec SF al mintii edinideiene ! ohyeah.gif

- toate lumile se supun legii cauzalitatii. Singura "anomalie" este Dumnezeu, pt. ca El nu are nici o cauza ... El insusi este si cauza si efect in acelasi timp. smile.gif

- ce facem cu "oamenii" care nu au cazut pe Pamint, ci pe Luna, sau pe Marte, etc ? smile.gif)

- sa amintim celor care stiu si sa le expunem celor care nu stiu, ca mai exista si legea corespondentei:

QUOTE
LEGEA CORESPONDENTEI: “Ceea ce este sus este si ceea ce este jos, ceea ce este jos este si ceea ce este sus”

Corespondentele ne ajuta sa decriptam tainele universului. Ceea ce este jos, adica in planul fizic (pe pamant), este ca si ceea ce este sus, adica in spirit (in ceruri). Ceea ce este in mic este si in mare. Aceasta lege ne ajuta sa intelegem ca totul se leaga, si acea disociere care se face uneori intre spirit si materie este falsa, fiindca spirit si materie una sunt. Asa se face ca materia sau mai bine zis corpul nostru fizic exprima la randul sau mentalul, spiritul. Minte sanatoasa in corp sanatos. Aceasta a doua lege explica faptul ca exista o armonie, un raport constant, o corespondenta intre diferitele planuri de manifestare ale Vietii si Fiintei - respectiv planul material, mental si spiritual. Aceste planuri sunt asemanatoare, diferenta intre ele fiind doar de grade si - niveluri de vibratii aparent diferite.


Acest topic a fost editat de thunder: 19 Mar 2005, 09:35 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 19 Mar 2005, 10:30 PM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (thunder @ 19 Mar 2005, 09:10 PM)
Altul si mai profund ar spune: "corpul meu fizic a fost lovit de componenta altui corp fizic care apartine unui spirit care acum este intrupat intr-un corp fizic, avind o anume personalitate si un cutare nume". smile.gif Aceasta ultima fraza se apropie cel mai mult de situatia reala si obiectiva spirituala, eterna ... atita tot ca e peste mina chiar si aceluia care are o astfel de viziune complexa si profunda.

sau mai corect.. "s-a intors la mine palma" biggrin.gif

QUOTE (edinide @ 19 Mar 2005, 08:46 PM)
Rugaciunea Domneasca se intituleaza Tatal Nostru, nici pe departe Buda Nostru sau Guru Nostru!

Buddha .. un pic de respect ....... sau mai bine IUBIRE

Acest topic a fost editat de saldora: 19 Mar 2005, 10:36 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 19 Mar 2005, 10:42 PM
Mesaj #70


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



QUOTE (thunder @ 19 Mar 2005, 09:34 PM)
- sa amintim celor care stiu si sa le expunem celor care nu stiu, ca mai exista si legea corespondentei:

QUOTE
LEGEA CORESPONDENTEI: “Ceea ce este sus este si ceea ce este jos, ceea ce este jos este si ceea ce este sus”

Corespondentele ne ajuta sa decriptam tainele universului. Ceea ce este jos, adica in planul fizic (pe pamant), este ca si ceea ce este sus, adica in spirit (in ceruri). Ceea ce este in mic este si in mare. Aceasta lege ne ajuta sa intelegem ca totul se leaga, si acea disociere care se face uneori intre spirit si materie este falsa, fiindca spirit si materie una sunt. Asa se face ca materia sau mai bine zis corpul nostru fizic exprima la randul sau mentalul, spiritul. Minte sanatoasa in corp sanatos. Aceasta a doua lege explica faptul ca exista o armonie, un raport constant, o corespondenta intre diferitele planuri de manifestare ale Vietii si Fiintei - respectiv planul material, mental si spiritual. Aceste planuri sunt asemanatoare, diferenta intre ele fiind doar de grade si - niveluri de vibratii aparent diferite.

In unele locuri am intalnit-o si cu adaugarea aceasta:

“Ceea ce este sus este ca si ceea ce este jos, ceea ce este jos este ca si ceea ce este sus, pentru a implini maretia unui singur lucru

Atunci, continuand pe aceleasi teme, conform legii polaritatii, ar trebui sa fim mai maleabili si intelegatori cu ceilalti si sa lasam patima deoparte, caci "toate adevarurile sunt semiadevaruri", iar realitatea ultima este inexprimabila. Parerea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 08:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman