HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Craciunul,, cu traditiile sale
Dani
mesaj 17 Dec 2004, 03:47 AM
Mesaj #36


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



@Edinide
QUOTE
Are cineva vre-o idee despre etimologia numelui "Craciun", cred ca exista numai la Romani...


Cuvantul "Craciun" stiu ca este derivat din latinescul "creatio, onis" adica ziua crearii sau a nasterii lui Iisus. Celelalte limbi romanice folosesc termeni derivati din "Natalis Domini", de exemplu: Noel, in franceza; Natale, in italiana si Navidad in spaniola.
Alti lingvisti insa considera ca provine din cuvintul "callatio", prin care se intelegea convocarea poporului in templele pagane, la inceput de luna, pentru anuntarea sarbatorilor. hmm.gif

Acest topic a fost editat de --dani--: 17 Dec 2004, 03:48 AM


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 17 Dec 2004, 06:02 PM
Mesaj #37


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Sunt multe lucruri legate de fiecare traditie, nu numai de aceasta a Craciunului de care putem vorbi si afla noutati pe aceste threaduri.
Ce ne-am fi facut daca nu ar fi fost internetul ca sa aflam atat de multe si intr-un timp atat de scurt.
Asa ca Mos Craciunul de anul acesta ne aduce si...noutati ! - unora, bineinteles !
Celor care am vrea sa stim mai multe !+


Acest topic a fost editat de contraste: 17 Dec 2004, 06:40 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 18 Dec 2004, 12:35 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Stiu ca Evreii isi sarbatoresc peregrinarile nomade, dar de ce le sarbatoresc si Catolicii? Ce semnificatie are "tara fagaduintei" care este sarbatorita de Catolici? Are ceva de a face cu miscarea Evreii pentru Crestinism?


Am facut doar o comparatie. Evreii au asteptat 40 de ani Tara Fagaduintei, aceasta fiind ca o prefigurare a omenirii ce a asteptat venirea Celui Fagaduit ca Mantuitor al lumii.
Evreii l-au asteptat pe Mantuitor 4000 de ani, iar Adventul inseamna asteptare; anul Bisericesc incepe mereu in prima zi de Advent si acesta cuprinde patru duminici. In ciclul anual bisericesc, Adventul reprezinta asteptarea Nasterii Mantuitorului, dupa care vin celelalte sarbatori (Botezul, Epifania, Pastele, Inaltarea, Cincizecimea...), anul bisericesc sfarsindu-se cu sarbatoarea Cristos Regele Universului (care este prima Duminica dinaintea Duminicii intai din Advent).
Anul bisericesc este logic pus la punc incepand cu perioada dinaintea Mantuitorului si sfarsindu-se cu o sarbatoare ce reprezinta incununarea creatiei cand Isus va domni vesnic.

Viyitati si http://www.profamilia.ro/revista.asp?id=2003_02_04

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 18 Dec 2004, 01:04 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Dec 2004, 12:35 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
edinide
mesaj 18 Dec 2004, 03:35 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Anul bisericesc este logic pus la punc incepand cu perioada dinaintea Mantuitorului si sfarsindu-se cu o sarbatoare ce reprezinta incununarea creatiei cand Isus va domni vesnic.

Cum vezi acesta Imparatire a lui Isus, cind va domni vesnic?
Evreii astepata inca un Rege Pamintean care sa aduca cu el o Pace Universala, acesta fiind motivil principal ca Evreii se dezic de Cristos, deoarece nu a venit Pacea pa Pamint, deci Cristos nu este si "Mesia" lor, care va veni, si dupa aceea Pacea va fi neintrerupta, si spun ei "vesnica" desi nu stim daca Creatia este Vesnica sau nu...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 18 Dec 2004, 10:11 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Evreii n-au decat sa astepte, si asa sunt rabdatori wink.gif . (glumesc). Isus Cristos este Mesia al evreilor, cel mult asteptat, a venit cand i-a fost timpul si s-au implinit toate profetiile, daca ei nu-L recunosc e problema lor.

QUOTE
Cum vezi acesta Imparatire a lui Isus, cind va domni vesnic?


La sfarsitul lumii dupa Judecata, cand cei rai isi vor primi osanda vesnica, iar cei sfinti vor mosteni viata vesnica si vor trai in Ierusalimul Ceresc unde Isus va domni vesnic (fiind unul din Sfanta Treime).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 18 Dec 2004, 04:23 PM
Mesaj #41


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Colega noastra, a deschis un subiect, fara sa stie de acesta. Pentru ca la informarea existentei acestuia a cerut inchiderea respectivului, imi fac datoria colegiala sa ii postez mesajul ; mai ales ca este ... deosebit ....La inceput a fost cuvantul...
DIANA-MARIA
Asa ca vom incepe cu termenul "Craciun". Pentru lingvisti, acest cuvant, drag si familiar, e un cuvant ciudat. Unii spun ca l-am mostenit din latinescul "creationem" - "creatie, nastere".

Altii sustin ca e vorba de un cuvant mult mai vechi, tracic, de dinainte de romanizarea Daciei. Iar altii spun ca ar veni din slava. Termenul "Craciun" are in limba romana cel putin opt sensuri.

Insa cuvantul este mai simplu de explicat decat sunt traditiile. In fiecare zona a Romaniei exista un mod specific de a intampina si sarbatorii Craciunul.

In unele zone in Ajunul Craciunului, gospodarii isi strang din sat tot ce au imprumutat. In Mehedinti parintii pun copiilor banuti in buzunare de Craciun pentru ca anul viitor sa fie imbelsugat.



Tot in ajunul Craciunului, painea se aseaza sub masa pentru a aduce noroc familiei iar sub fata de masa se pune pleava de grau, pentru belsug.

In orice loc din Romania Craciunul incepe cu postul care dureaza sase saptamani: (15 noiembrie - 24 decembrie). Postul presupune renuntarea la carne, oua si lapte, cum ar spune bunicii la mancarea de dulce.

Un post adevarat inseamna renuntare la dragostea fizica, la bautura, plata datoriilor. In sate in post nu se deschid radioul sau televizorul, nu se fac petreceri. Postul se incheie in noaptea de Craciun dupa Litanie.

Din 15 noiembrie de cand se lasa postul cuvenit acestei sarbatori, dupa fiecare liturghie sau dupa fiecare vecernie, romanii de la sate incep sa repete colindele.

In unele parti ale tarii exista un obicei numit "Umblatul cu icoana", care semnifica nasterea lui Isus. In nordul Moldovei se pregateste masa de Ajunul Craciunului cu mancare de post. Nimeni nu are voie sa descopere masa pana nu intra preotul pe usa.

Preotul blagosloveste masa, gusta primul bucatele, abia apoi mananca cei ai casei Taierea porcului de Ignat este un obicei pur romanesc, obiceiul a fost "crestinat" la sfarsitul evului mediu.

Ca de fiecare data exista o legenda in spatele acestui obicei. Legenda spune ca un barbat, pe nume Ignat, vrand sa taie porcul, si-a lovit din greseala tatal cu securea in cap.

Batranul a murit, a fost ingropat, iar fiul, ravasit de cele intamplate, si-a luat lumea in cap. Dupa altii Ignat este divinitatea solara care a preluat numele si data de celebrare a Sf. Ignatie Teofanul.

Ziua de Ignat este pe 20 decembrie. In acesta zi oamenii nu au voie sa faca altceva in gospodarie decat sa taie si sa prepare porcului. Traditia spune ca cei saraci, daca nu au porc, trebuie sa taie un alt animal.

Batranii crede ca in noaptea de dinaintea Ignatului, porcul isi viseaza cutitul. Cei milosi nu au voie sa participe la taiatul porcului, pentru ca el moare greu si carnea nu mai este buna. In ziua de Ignat copii sunt insemnati in frunte cu sangele animalului.

Deobicei bunicii fac semnul crucii pe fruntea copiilor pentru ca acestia sa fie sanatosi. Ziua de Ignat este dedicata prepararii carnii si conservarii ei.

Femeile si barbatii incep transarea si pregatirea slaninii, a caltabosilor, sangeretelui. In unele gospodarii din Valcea o buna parte din carne se prajeste si sareaza si se pastreaza in untura topita.


Acum incep pregatirile pentru masa de Craciun. Gospodinele pun deoparte carne pentru sarmale, cea pentru friptura, osanza pentru prajituri. Totul este aproape gata pentru Craciun.

Copiilor pe vremuri le se imparteau covrigi si nuci si mere. Azi ... Azi bani si dulciuri. La sate in ajun merg la colindat si copiii si adultii.

In seara de Ajun, casele frumos decorate si perfect curatate isi primesc colidatorii. Colindatul este un ritual compus din texte ceremoniale (colinde), formule magice, dansuri si gesturi.

Colindele transmit urari de sanatate, rod bogat, implinirea dorintelor in noul an. Colindatul este cea mai raspandita traditie a romanilor.

In Ardeal in asteptarea colindatorilor mesele sunt intinse. Colindatorii isi incep ziua in zori si termina in amurg. In Maramures colindatorii intreaba: "Slobodu-i a corinda?".

Dupa ce canta in curte vreo doua-trei corinde incheiate cu urari, tinerii sunt poftiti inauntru, pentru a fi cinstiti cu bucate si bautura.

Ziua de ajun este pentru romani un bun prilej sa isi viziteze pe prietenii, rudele si pe vecini. Daca primesc dezlegare de la preotul satului dupa ce isi "colinda" rudele si prietenii, romanii primesc in schimb tuica fiarta, vin si cozonac.

Ajunul Craciunului incepe cu:
Buna dimineata
La Mos Ajun,
La Mos Ajun
Ne dati, ne dati,
Ne dati ori nu ne dati,
Ne dati, ne dati,
Ne dati ori nu ne dati.
Buna dimineata La Mos Ajun
Ne dati ori nu ne dati,
Ne dati ori nu ne dati.

Am venit si noi odata
La un an cu sanatate,
Domnul sus sa ne ajute
La covrigi si la nuci multe.





Acest topic a fost editat de 1,618033: 20 Dec 2004, 03:11 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Dec 2004, 04:49 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cu sau fara zapada este o vreme ,acum in ajunul marii sarbatori a Craciunului, care te invita sa stai seara la gura sobei si sa asculti un minunat cantec compus de un faimos cantautor pe superbele versuri ale unui poet , trecut de mult in lumea celor drepti :

DECEMBRE

Te uita cum ninge Decembre,
Spre geamuri, iubito, priveste -
Mai spune s'aduca jaratec
Si focul s'aud cum trosneste.

Si mina fotoliul spre soba,
La horn sa ascult vijelia,
Sau zilele mele - tot una -
As vrea sa le'nvat simfonia .

Mai spune s'aduca si ceaiul,
Si vino si tu mai aproape -
Citeste-mi ceva de la poluri,
Si ninga... zapada ne'ngroape.

Ce cald e aicea la tine,
Si toate din casa mi-s sfinte -
Te uita cum ninge Decembre ...
Nu ride ... citeste'nainte.

E ziua si ce intuneric ...
Mai spune s'aduca si lampa -
Te uita, zapada-i cit gardul,
Si-a prins promoroaca si clampa.

Eu nu ma mai duc azi acasa -
Potop e'napoi si'nainte,
Te uita cum ninge Decembre...
Nu ride... citeste 'nainte.


Dumnezeieste canta NICU ALIFANTIS pe aceste minunate versuri ale lui GEORGE BACOVIA ( vi-l aduceti aminte , cel cu "Plumb"-ul din liceu ! daca o mai fi pe acolo ?! )


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 19 Dec 2004, 01:23 PM
Mesaj #43


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Si pentru ca de Craciun se fac daruri, si pentru tine, sensibilitatii tale ECOU. Cu tot dragul !


Multumesc mult !
Incep prin a scrie ca ...
Tot ce pot face mai bun pentru prietenul meu este sa-i raman prieten.Nu am bogatii sa-l rasplatesc ...Dar rasplata lui consta in faptul ca-l iubesc din tot sufletul. ( Henry David Thoreau - 1817 - 1862 )
Iata ce am mai citit astazi :
Pasi pe nisip

Am avut un vis in noaptea de Craciun.
Mergeam pe o plaja iar Dumnezeu
Pasea alaturi de mine,
pasii ni se imprimau pe nisip,
lasand o urma dubla :
una era a mea , cealalta a Lui.
Atunci mi-a trecut prin minte ideea
ca fiecare din pasii nostri
reprezentau o zi din viata mea.
M-am oprit sa privesc in urma .
Si mi-am revazut pasii
care se pierdeau in departare .
Dar am observat ca in unele locuri
in loc de doua urme
nu era decat una singura…
Am revazut filmul vietii mele .
Ce surpriza!
Locurile in care nu se vedea
decat o singura urma
corespundea cu zilele cele mai intunecate
ale existentei mele :
zile de neliniste si de rea – vointa ,
zile de egoism sau de proasta dispozitie ,
zile de incercari sau de indoiala ,
zile de nesuportat…
Zile in care eu fusesem de nesuportat.
Si atunci intorcandu-ma spre Domnul
am indraznit sa-i reprosez:
- Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi
in toate zilele !
De ce nu ti-ai tinut promisiunea ?
De ce m-ai lasat singur
in cele mai grele momente din viata ,
in zilele in care aveam cea mai mare nevoie
de Tine ?
Iar Domnul mi-a raspuns :
Dragul meu , zilele in care n-ai vazut
decat o singura urma de pasi pe nisip
sunt zilele in care te-am purtat pe brate …

Dupa Ademar Barros ,
Poet brazilian
Sa iubesti sis a nu fii iubit
Sa speri sis a fii dezamagit .
Trebuie sa risti , pentru ca riscul cel mai mare in viata
Este acela de a nu risca nimic .
Cine nu risca nimic , nu castiga nimic ,
Nu vede nimic , nu are nimic , este un nimic.
Nu poate invata , simti , schimba , creste , nu poate iubi , nici trai .
Autor necunoscut
Doar o singura data voi trece prin viata . De aceea , daca voi putea darui putina blandete , ori sa fac un bine cat de mic , unei fiinte asemenea mie , promit s-o fac acum , fara zabava , pentru ca altadata nu voi mai trece pe aici.

William Penn ( 1644-1718 )
Imi doresc sa realizez ceva special , ceva nobil , dar sunt datoare sa ma achit intai de sarcinile marunte , ca si cum ar fi speciale si nobile .

Helen Keller (1880 – 1968 )

NU TE GRABI,
NU FII INGRIJORAT .
ESTI AICI DOAR PENTRU
O SCURTA VIZITA.
ASA CA OPRESTE-TE O CLIPA
SA MIROSI FLORILE.

Walter Hagen
Viata nu e usoara pentru nimeni. Si ce daca ? Trebuie sa fim tari si mai ales sa credem in noi insine. Sa credem in steaua sub care ne-am nascut si sa incercam din toate puterile , sa ajungem la ea .
Marie Curie ( 1867 – 1934 )

Cand faci fapte bune ,
sufletul ti se umple
de multumire .
E ca si cum o voce
dinauntrul tau
ti-ar raspunde ,
spunand : da,
acum ma simt mai bine .

Rabin Harold Kushner
Sper ca nu am facut prea multe greseli de ortografie ( Sunt in criza de timp .)

--------------------

In tot ce faci , gandeste-te la sfar t dragul !

Acest topic a fost editat de 1,618033: 20 Dec 2004, 03:12 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 Dec 2004, 10:35 AM
Mesaj #44


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Tradiţii şi obiceiuri de Crăciun:

Se face c*răţenie. Se face c*răţenie în cămara sufletului. Spovada (spovedania) şi Împărtăşirea (Împărtăşania) ca instrumente pentru o c*răţenie eficientă. Se scutură covorul prăfuit al inimii cu bătătorul (po)căinţei. Se deschid ferestrele gîndurilor, pentru aerisire; să iasă afară mirosurile grele, stătute. Se ornează pomul sufletului cu ghirlandele bucuriei ce va să vină şi cu globurile multicolore ale rugăciunilor. Rugăciuni multicolore: pentru noi, pentru cei apropiaţi, pentru toţi creştinii, pentru toată lumea; pentru cei săraci; pentru cei bolnavi; pentru cei singuri; pentru cei morţi.

Se aprinde candela aşteptării lui Isus, prin priveghere: în tăcerea inimii se poate spune, de exemplu: „Binecuvîntează suflete al meu pe Domnul...”

Iar în ceasul fericit al întrupării Lui se speră şi într-o renaştere proprie, spirituală şi nu numai: „Duh drept înnoieşte întru cele dinlăuntru ale mele”...

PS Mă simt bucuros din pricina sărbătorii care bate la uşă. Îmi cer iertare de la toată lumea şi vă doresc din suflet tuturor Sărbători Fericite!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 21 Dec 2004, 12:07 PM
Mesaj #45


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Sa-ti fie sufletul plin si sa primesti in el atata caldura si ingaduinta de la Dumnezeu dar si de la noi dupa cum ti-e sufetul si voia, draga milimetru !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 Dec 2004, 08:50 PM
Mesaj #46


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



La o emisiune matinala la radio, acum doua zile am auzit ca traditiile legate de impodobirea pomilor de sarbatori sunt tare multe si vin inca din antichitate unele dintre ele.
Astfel, egiptenii isi impodobeau casele in noaptea cea mai lunga a anului- 22 decembrie cu frunze de palmier.
Impodobirea bradului vine din timpuri stravechi, dar bastonasele albe cu dungi rosii se datoreaza unui preot din Koln care le daruia copiilor acadele ca sa fie cuminti in timpul slujbei. Se intampla pe la inceputul anilor 1800. Mai apoi, acadelele simple si albe au devenit traditie, albe invarstate cu dungi rosii.
Globurile au aparut la sfarsitul anilor 1800,si tot cam pe atunci si alte forme :stelute, etc.

Acest topic a fost editat de contraste: 23 Dec 2004, 08:52 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 24 Dec 2004, 08:59 PM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Pentru noi, astazi, cu mult mai important este sa patrundem cu intelegerea ce aduce cu sine Craciunul, ce este si ce trebuie sa devina el pentru noi, decat sa discutam feluritele obiceiuri...

Va rog sa va ganditi pentru un moment la cuvintele lui Ioan Botezatorul, "Este nevoie ca El sa creasca, iar eu sa ma micsorez".

Un Craciun intru adevar va doresc...


--------------------
Intregul Cosmos un mister urzeste
ce doar in OM raspunsul isi gaseste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 3 Jan 2005, 01:23 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



In primul rand ar trebui sa facem o distinctie clara intre traditia bisericeasca si cea laica, pentru ca aici se produce confuzia. Cele doua se pot impleti, dar raman diferite.

O prima diferenta ar fi ca traditia ortodoxa este aceeasi indiferent de tara, insamnand ca un ortodox din Romania si un ortodox din Franta urmeaza aceeasi traditie, insa obiceiurile - traditia laica - difera. In plus, traditiile laice difera si de la o zonal la alta, nu doar de la o tara la alta. Cred ca e bine sa nu le confundam.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Jan 2005, 01:52 PM
Mesaj #49


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Da, dragii mei, Craciunul a trecut demult, si dupa cum a spus si FIGARO, cu traditii deosebite de la o regiune la alta, dar aceleasi pentru toti crestinii .
Fie ca urmatorul Craciun sa ne regaseasca mai buni si mai multi, postand aici, simtirile, trairile si ... datinile pe care le stim din fiecare regiune, loc !
Pana la Craciunul din 2005, sa avem spor in toate !
Si, un ultim mos santa1.gif


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 3 Jan 2005, 03:15 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Figaro

In Franta exista ortodocsi rusi, romani, greci. Nu exista o Biserica ortodoxa a Frantei. Ei bine, traditia ortodoxa rusa e diferita de cea greaca si toate sunt putin diferite, nu e o traditie bisericeasca foarte omogena. Asta o stiu bine, am si vazut si mi s-a si spus: anul acesta o tanara ortodoxa pe rit vechi, din Moldova, a trecut la catolicism si am intrebat-o despre Traditia lor, au spus ca e diferit Craciunul si Pastele mai putin, acolo celebrau de doua ori Craciunul (in dec si ian) si era diferit. Liturghia din Rusia difera de cea din Romania, ce-i drept nu in foarte mare masura.

Biserica Ortodoxa Maghiara(in Sud-Estul Ungariei sunt foarte putini ortodocsi) e diferita de cea Romana prin traditie, iar prin Sfinti nu mai vorbesc, un ex: Biserica Ortodoxa Maghiara il sarbatoreste pe Sfantul Stefan al Ungariei, cea Romana nu o face (chiar IPS Anania i-a spus Arhiepiscopilui maghiar "sa nu va asteptati sa pupam oasele aluia" - referindu-se desigur la moaste).

Iar traditia populara e foarte diferita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 2 Dec 2005, 08:18 PM
Mesaj #51


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Am pasit aici, am recitit, si de multi dintre cei care nu mai trec pe la han imi ese deja dor...
Diana_maria, hai
Am venit si noi odata
La un an cu sanatate,
Domnul sus sa ne ajute
La covrigi si la nuci multe.
Sper sa isi faca timp si Triregnum de-o binecuvantare pe anul acesta !

Acest topic a fost editat de contraste: 2 Dec 2005, 08:19 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 4 Dec 2005, 09:11 AM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479




Gandul ca peste cateva saptamani vine Craciunul ma umple de o mare bucurie. Este sarbatoarea pe care o iubesc cel mai mult din tot anul si pe care o astept cu mare nerabdare. Constat insa cu dezamagire ca ultimul timp ne indepartam din ce in ce mai mult de semnificatia originara a sarbatorii de Craciun luand tot mai mult in seama actiunile comerciale legate de acesta perioada. Eu anul asta n-am sa mai colind cu disperare magazinele sa cumpar cadouri care arata bine si care sclipesc. Imi voi impodobi casa dar in limita bugetului auster.Ma voi gandi la ce imi face mie placere si cum sa ma simt eu bine si cei din jurul meu.Voi face feluri de mancare speciale de sarbatoare . Si voi incheia cu o urare pentru forumisti.
,, Nasterea Domnului - Craciunul ,sa va aduca numai bogatie si sanatate in casa , mult noroc, fericire si tot ce va doriti!"

user posted image

CRACIUN FERICIT TUTUROR!










Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Dec 2005, 01:39 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mosul asta nu va mai ajunge la destinatie ?! biggrin.gif

user posted image


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Dec 2005, 02:02 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (edittha @ 4 Dec 2005, 09:11 AM)
Gandul ca peste cateva saptamani vine Craciunul ma umple de o mare bucurie. Este sarbatoarea pe care o iubesc cel mai mult din tot anul si pe care o astept cu mare nerabdare. Constat insa cu dezamagire ca ultimul timp ne indepartam din ce in ce mai mult de semnificatia originara a sarbatorii de Craciun luand tot mai mult in seama actiunile comerciale legate de acesta perioada. Eu anul asta n-am sa mai colind cu disperare magazinele sa cumpar cadouri care arata bine si care sclipesc. Imi voi impodobi casa dar in limita bugetului auster.Ma voi gandi la ce imi face mie placere si cum sa ma simt eu bine si cei din jurul meu.Voi face feluri de mancare speciale de sarbatoare . Si voi incheia cu o urare pentru forumisti.
,, Nasterea Domnului - Craciunul ,sa va aduca numai bogatie si sanatate in casa , mult noroc, fericire si tot ce va doriti!"

user posted image

CRACIUN FERICIT TUTUROR!

Superb tablou introdus de tine thumb_yello.gif

As ramane indatorat daca cineva ma invata ce reprezinta personajele de langa Micul Prunc in mainile mamei sale Maria!!

Aceste motive apar in multe tablouri si picturi....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Dec 2005, 02:39 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sorine,
Da' ce , te-ai crestinat abia acum ? biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Dec 2005, 02:46 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Pai de cand aud numai allah u akkbar m-a prostit de tot hh.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 11 Dec 2005, 05:27 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Cele 3 personaje sunt cei"trei crai de la rasarit" care au calatorit calauziti de "Steaua " ce vestea nasterea lui Mesia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 11 Dec 2005, 06:31 PM
Mesaj #58


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Magii se numesc Melchior, Belsatar si Caspar


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Dec 2005, 07:55 PM
Mesaj #59


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sorin smile.gif
QUOTE
As ramane indatorat daca cineva ma invata ce reprezinta personajele de langa Micul Prunc in mainile mamei sale Maria!!

E de bine ca intrebi asta... thumb_yello.gif
Daca nu iti e cu suparare o sa incerc sa spun cate ceva... poate e folositor...

Draga Dascalita si Contraste,
QUOTE
Cele 3 personaje sunt cei"trei crai de la rasarit" care au calatorit calauziti de "Steaua " ce vestea nasterea lui Mesia...

Iertati-ma va rog.... Dupa mine, in tablul afisat nu sunt cei trei crai (magi), .... acestia au venit mai tarziu, ci erau Iosif, si pastorii, ingerul,...un bou si un asin...si oi...
Observati ca Iosif si Sf. Fecioara Maria au cercul sfintilor, pe cand ceilalti doi nu...


Pruncul Iisus era culcat în iesle şi pe Care cu mirare, Îl înconjurau nevăzut, cetele îngereşti, adeverind despre aceasta Biserica, astfel: "Îngerii înconjurau ieslea ca pe un scaun de heruvimi, căci vedeau peştera ca un cer, fiind culcat într-însa Stăpînul. Lîngă iesle erau legaţi un bou şi un asin ca să se împlinească Scriptura: cunoscut-a boul pe cel ce-l are pe el şi asinul ieslea Domnului său. Boul acela şi asinul erau aduşi de Iosif din Nazaret. Asinul se adusese pentru Fecioara cea îngreuiată ca s-o ducă deasupra sa pe cale, iar pe bou îl adusese Iosif, ca să-l vîndă şi să plătească datornicul bir împărătesc, şi ca să cumpere cele de trebuinţă. Acele dobitoace necuvîntătoare stînd lîngă iesle, cu aburul lor încălzeau pe Prunc în frigul iernii şi aşa slujeau Stăpînului şi Făcătorului.

Apoi Iosif s-a închinat Celui născut, cum şi aceleia ce L-a născut, căci atunci a cunoscut că Cel născut dintr-însa este de la Duhul Sfînt, precum grăieşte şi Sfîntul Atanasie: "Cu adevărat nu a cunoscut-o Iosif pe dînsa, pînă ce a născut pe Fiul său Cel întîi născut. Cît a purtat fecioara pe Cel zămislit, nu o ştia Iosif. Nu ştia ce este într-însa, nu ştia ce se întrupa. După ce a născut, atunci a cunoscut puterea fecioarei şi de ce s-a învrednicit ea. Atunci a cunoscut, văzînd pe Fecioara hrănind piept şi păzind floarea fecioriei. Atunci a cunoscut, cînd fecioara a născut, iar cele ce sînt ale celor ce nasc nu le-a priceput. Atunci a cunoscut cînd a dat lapte, piatra cea netăiată, pietrei celei gîndite. Atunci a cunoscut Iosif că pentru dînsa a scris Isaia: Iată, fecioara în pîntece va lua".

.....

În preajma peşterii acelea, în care S-a născut Hristos, era un turn ca la o mie de stînjeni departe, ce se numea Ader, slujind de locuinţă păstorilor. Acolo în acea noapte s-a întîmplat că nu dormeau trei păstori, care îşi străjuiau turma lor; şi iată, cel mai întîi stătător între puterile cereşti - pe care îl socoteşte Sfîntul Ciprian că este binevestitorul Gavriil - s-a arătat lor în mare lumină, strălucind cu slavă cerească şi cu aceeaşi lumină strălucindu-i şi pe dînşii, iar ei, văzîndu-l, foarte s-au înfricoşat. Dar îngerul ce s-a arătat, le-a poruncit să lase frica şi să nu se teamă şi le-a vestit bucuria ce venise la toată lumea prin naşterea Mîntuitorului. Apoi le-a spus şi semnul bunei sale vestiri, celei nemincinoase: Veţi afla, zice, un Prunc înfăşat culcat în iesle.

Acestea vorbind îngerul către dînşii, îndată s-au auzit în văzduh cete îngereşti, lăudînd pe Dumnezeu şi zicînd: Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pămînt pace, între oameni bunăvoire. După vederea aceea a îngerului şi după cîntările auzite, sfătuindu-se păstorii, s-au dus degrabă pînă la Betleem ca să vadă de sînt adevărate, cele ce li s-au spus lor de către înger. Şi au aflat pe Preacurata Fecioară Maria, Născătoarea de Dumnezeu, pe Sfîntul Iosif, logodnicul ei, precum şi Pruncul înfăşat şi pus în iesle.

Crezînd fără îndoială că Acela este Hristos Domnul, Mesia cel aşteptat, Care a venit în lume să mîntuiască neamul omenesc, s-au închinat Lui şi au spus toate cele ce au auzit şi ceea ce li s-a spus de înger, despre Pruncul Acela. Atunci toţi cei ce auzeau, adică Iosif, Salomeea şi cei ce se întîmplaseră de veniseră în acea vreme acolo, se mirau de cele grăite de păstori. Mai ales Preacurata Fecioară Maria, care născuse fără stricăciune, păstra toate graiurile acestea punîndu-le în inima sa. Şi s-au întors păstorii, lăudînd şi binecuvîntînd pe Dumnezeu.

Mai multe detalii gasiti aici

Acest topic a fost editat de Clopotel: 11 Dec 2005, 07:58 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Dec 2005, 08:12 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Merci Prietene smile.gif Tocmai de asta am intrebat...pt. ca cei din pictura n-au cum sa fie cei trei Crai de la Rasarit!

Nici in Bazilica din Betlehem n-am vazut acest motiv, nu in mozaic, nu in fresca si nici in tablouri pictate!

Sarbatori fericite A thumb_yello.gif

Best regards......

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Dec 2005, 08:41 PM
Mesaj #61


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Din cate stiu eu, Craciunul este celebrarea zeului indo-europenilor - Mithra. Nasterea domnului era ( si inca mai este la ortodocsii de rit vechi) sarbatorita pe data de 6 ianuarie! wink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 11 Dec 2005, 08:54 PM
Mesaj #62


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Da, lipovenii sarbatoresc asa, pe rit vechi. Am si eu vecini lipoveni, si cand este Craciunul la ei, canta asa frumos !
Cand se strang mai multi, canta polifonic, o minunatie !
Pentru mine este Craciun a doua oara, desi nu le inteleg limba!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Dec 2005, 08:56 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Craciunul pe stil vechi ( 6 ianuarie) este sarbatorit si de Rusi, Ukrainieni, Sarbi


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Dec 2005, 09:26 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Toti sarbatoresc acelasi Craciun smile.gif Catolicii, Protestantii si Ortodocsii Greci sarbatoresc ca la noi, dupa calendarul Gregorian.

Pravoslavii ( tot ortodocsi ) si Coptii in sarbatoresc exact in aceasi zi ca si noi, dar dupa calendarul Iulian ( stil vechi ), adica pe 7' Ianuarie si nu pe 6'.

Doar armenii il sarbatoresc pe 19 Ianuarie daca nu gresec!

Super Sarbatori thumb_yello.gif user posted image

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 11 Dec 2005, 09:44 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 11 Dec 2005, 10:14 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Chiar daca n-am stiut "personajele" tabloului hh.gif va transmit o farama din atmosfera de Craciun pe care am trait-o asta seara la concertul de colinde al lui Stefan Hrusca.http://www.hrusca.com/col2005.htm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 12 Dec 2005, 03:04 PM
Mesaj #66


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Sarbatoarea Craciunului a reprezentat dintotdeauna un prilej de bucurie pentru crestini, si mai ales pentru copii, care asteapta cu nerabdare, an de an, zilele in care merg sa colinde, impodobesc bradul, se duc la biserica si, in fine, dupa un post lung care incepe la mijlocul lunii noiembrie, se bucura de Nasterea Domnului, la o masa imbelsugata de familie, in mijlocul celor dragi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 12 Dec 2005, 03:14 PM
Mesaj #67


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Frumos şi tabloul zugrăvit de tine, editta! smile.gif O tradiţie de Crăciun a devenit, iată, şi să vizionăm, revizionăm şi adnotăm acest topic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 12 Dec 2005, 05:39 PM
Mesaj #68


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Pai da, Caa, asa, cu alb, rosu si verde, ca sa fie pe deplin spiritul Craciunului !!!!!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 13 Dec 2005, 11:42 AM
Mesaj #69


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Daca incerc sa privesc launtric atmosfera de Craciun, gasesc mai curand albastru si galben...

Rosul si verdele sunt mai mult culorile comercializate, dar altminteri nu mi se par reprezentative.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 13 Dec 2005, 11:49 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



...si alb smile.gif. Nu numai zapada, ci si ingerii, pastorii ... steaua, curateania.... Eu alb il vad. Si multa lumina.

Acest topic a fost editat de denise: 13 Dec 2005, 11:52 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 07:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman