HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> A Fost Sau Nu Big Bang?
Erwin
mesaj 10 Jun 2007, 12:24 AM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



am citit articolele de mai sus, așa că ideea mea cu "îmbătrânirea" luminii nu mi se mai pare chiar așa o aiureală din moment ce Nerst și Max Born au găsit drept cauză pentru deplasarea spre roșu pierderea de energie a fotonilor parcurgând miile de parseci în spațiul intergalactic care nu este gol ci plin cu radiație și gaz, plasmă și câmp magnetic de mică intensitate...

mi se pare că în privința Big-Bang-ului suntem acum ca oamenii din evul mediu înainte de Galilei și Copernic, presupun că în viitorul mai mult sau mai puțin apropiat telescoapele spațiale vor aduce dovezi concrete pentru o teorie mai bună și fără neajunsurile singularității fizice numite Big Bang în care nu credea nici Einstein, el a susținut mereu că dificultățile unei teorii indică spre o teorie mai cuprinzătoare iar acea teorie ne va lămuri, nu va crea noi enigme insurmontabile cum este așa numita "inflație".

Mie mi se pare că inflația este o găselniță și din cele citite reise că un Univers static aflat în echilibru dinamic este mai mult decât suficient pentru izotropia radiației de microunde observată, radiație care are de fapt o altă origine decât a fi relicva unui eveniment unic. În plus, fluctuațiile observate de WMAP indică altceva decât o izotropie perfectă datorată unei unice explozii.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Jun 2007, 01:41 AM
Mesaj #72


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (Erwin)

am citit articolele de mai sus, așa că ideea mea cu "îmbătrânirea" luminii nu mi se mai pare chiar așa o aiureală din moment ce Nerst și Max Born au găsit drept cauză pentru deplasarea spre roșu pierderea de energie a fotonilor parcurgând miile de parseci în spațiul intergalactic care nu este gol ci plin cu radiație și gaz, plasmă și câmp magnetic de mică intensitate...


Nu v-ati plictisit de lumina asta imbatranita?
http://www.astro.ucla.edu/~wright/tiredlit.htm

Exergy, fa te rog niste rezumate ale argumentelor prezentate in lucrarile astea. Ca eu recunosc ca nu am timp cum are Erwin sa citesc tot. Macar niste schite de argument: premisa, observatii, concluzie.



--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Jun 2007, 05:40 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
Exergy, fa te rog niste rezumate ale argumentelor prezentate in lucrarile astea.

... astazi nu am chemare smile.gif , dar miine cred ca voi posta informatiile de baza pe baza carora unii fizicieni incearca sa contrazica teoria Big-Bang-ului. smile.gif
Scuze.


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jun 2007, 05:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 11 Jun 2007, 02:54 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Revin cu explicatiile promise. smile.gif
Deci ... cei care nu cred in existenta Bing Bang-ului aduc ca argumente urmatoarele :

1. In spatiul cosmic exista obiecte /corpuri ceresti cu o virsta mai mare decit perioada de timp scursa de la Bing Bang. Este vorba de stele si de nori galactici care au o virsta mai mare de 15 miliarde de ani , iar aceasta vine in contradictie cu estimarile privind virsta Universului, timpul scurs de la Big Bang. Aceste estimari oscileaza undeva intre 10 si 12 miliarde ani.

2.Cantitatea de fier existenta in quasari este prea mare pentru virsta lor; deasemeni si cantitatea de uraniu din stele. Cantitatile de metale enumerate ar indica faptul ca virsta corpurilor in cauza este mai mare decit virsta lor prezisa pe baza teoriei Big Bang.

3. Daca se ia de buna informatia ca din momentul Big Bangului si pina acum galaxia noastra nu a avut timp sa se rasuceasca decit de vreo 45-60 de ori, atunci nu se poate explica forma pe care o are azi. Simularea pe calculator indica faptul ca numarul rotatiilor/rasucirilor necesare ca ea sa capete forma actuala este mult mai mare , dublu chiar.
Aici eu am o obiectie.
Daca admitem ipoteza unui Univers in expansiune , atunci trebuie sa luam in calcul si o alta posibilitate. Prin insasi fenomenul de expansiune corpurile se indeparteaza unele de altele. Ma gindeam ca expansiunea nu e neaparat necesar sa fie uniform-multidirectionala. De ce nu am asista la o expansiune prin rasucire?! Asa ar putea fi explicate si coliziunile dintre galaxii.unsure.gif

4.Deplasarea spre rosu/redshift s-ar datora mai degraba efectului Compton decit efectului Doppler. Pe subiectul asta au fost publicate sute de articole.

5.Temperatura spatiului intergalactic calculata pe baza ipotezei unui Univers fara expansiune aflat in echilibru dinamic ridica si ea o serie de intrebari.

Aceasta temperatura a fost calculata de Guillaume, Eddington, Penzias si Wilson, Gamow , Regener, Nernst, Herzberg, Finlay-Freundlich si Max Born.

In 1965 Penzias si Wilson au descoperit Cosmic Background Radiation (CBR)iar pe baza acestei radiatii de background ei au calculat o temperatura de 3.5± 1.0 K, care imediat a fost interpretata ca fiind temperatura unei ramasite din radiatia primordiala, iar aceasta explozie primordiala a capatat numele de Big Bang si a fost acceptata aproape fara rezerve in lumea stiintifica. S-a luat in calcul ipoteza ca Universul este intr-o continua expansiune.
Lauratul premiului Nobel pentru chimie, desi a fost fizician, Walter Nernst, a emis ipoteza Universului stationar si a calculat in 1938 o temperatura si mai mica ...0.75 Kelvin. Tot el a emis ipoteza ca deplasarea spre rosu nu se poate datora efectului Doppler.
Interesant e ca densitatea de energie obtinuta de el luind in calcul un Univers stationar este egala cu densitatea de energie in ipoteza unui Univers dinamic aflat in echilibru.
Finlay-Freundlich si Max Born au incercat sa explice deplasarea spre rosu.
In final ei au ajuns la formula :
TS4lS = T4BlB sau TS = TB (lB/lS)1/4
in care Ts reprezinta temperatura medie a spatiului intergalactic, TB temperatura stelei luata in discutie , ls si lb lungimile de unda corespunzatoare radiatiei de background , respectiv radiatiei corpului/stelei .
Luind in calcul TB=20000K si faptul ca la fiecare 3 x 10^24 cm apare o deplasare spre rosu egala cu 0.8 x 10-3 , care corespunde unei viteze de 500km/sec , ei au propus o viteza de crestere de 10km/s pentru steaua analizata ceea ce implica ls = 1.2 x 10^23 cm. Luind in calcul doua valori extreme pentru lb , 10^7 si 10^9 cm cei doi au obtinut o valoare Ts cuprinsa intre 1.9K si 6K (grade Kelvin, temperatura absoluta).
Dar nici aceasta valoare de 6K nu este suficient de ridicata pentru a explica Big Bangul.
Interesant ca acea deplasare spre rosu a fost pusa imediat pe seama efectului Doppler, fara nici un fel de alte demonstratii.

Am obosit. Probabil ca voi reveni.
Nu stiu cit de coerenta am fost in explicatii. Totusi e mai bine sa se studieze materialul integral.
http://www.dfi.uem.br/~macedane/history_of_2.7k.html

Acest topic a fost editat de exergy33: 11 Jun 2007, 02:58 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Jun 2007, 04:16 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
4.Deplasarea spre rosu/redshift s-ar datora mai degraba efectului Compton decit efectului Doppler. Pe subiectul asta au fost publicate sute de articole.


Si cum se face ca putem observa stelele indepartate? Efectul Compton imprastie razele de lumina. De fapt corect ar fi efectul invers Compton, pt ca lungimea de unda scade in acest caz.

QUOTE
1. In spatiul cosmic exista obiecte /corpuri ceresti cu o virsta mai mare decit perioada de timp scursa de la Bing Bang. [.....] Simularea pe calculator indica faptul ca numarul rotatiilor/rasucirilor necesare ca ea sa capete forma actuala este mult mai mare , dublu chiar.


Timpul nu curge la fel peste tot.

QUOTE
TS4lS = T4BlB sau TS = TB (lB/lS)1/4
in care Ts reprezinta temperatura medie a spatiului intergalactic, TB temperatura stelei luata in discutie , ls si lb lungimile de unda corespunzatoare radiatiei de background , respectiv radiatiei corpului/stelei .
Luind in calcul TB=20000K si faptul ca la fiecare 3 x 10^24 cm apare o deplasare spre rosu egala cu 0.8 x 10-3 , care corespunde unei viteze de 500km/sec , ei au propus o viteza de crestere de 10km/s pentru steaua analizata ceea ce implica ls = 1.2 x 10^23 cm. Luind in calcul doua valori extreme pentru lb , 10^7 si 10^9 cm cei doi au obtinut o valoare Ts cuprinsa intre 1.9K si 6K (grade Kelvin, temperatura absoluta).
Dar nici aceasta valoare de 6K nu este suficient de ridicata pentru a explica Big Bangul.


Ce incearca formula aia sa arate? Ia in ecuatie temperatura medie a spatiului intergalactic (care nu cred e acelasi lucru cu CBR - una e o temperatura a spatiului si aia e temperatura radiatiei) si temperatura stelei in disctutie. Ce stea in discutie? La fiecare 3x10^24 cm din ce apare deplasarea aia spre rosu? Ce e viteza de crestere a stelei 10km/s?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Jun 2007, 10:04 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
pt ca lungimea de unda scade in acest caz.


nu scade, creste! frecventa scade, ca de aia se deplaseaza liniile spectrale spre rosu, spre lungimi de unda mai mari. E vorba de modificarea formei de unda prin pierderea energiei pe parcursul calatoriei prin spatiu, pierdere cauzata de campurile electromagnetice ale plasmei intergalactice, care duce la scaderea amplitudinii (dar si frecventei) radiatiei luminoase ce vine de la corpurile extrem de indepartate.



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Jun 2007, 11:32 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Corect, asa e, am citit in graba, lungimea creste. Desi eu imi aminteam de la laboratoarele fizica de experimentul cu efect Compton... si stiu sigur de imprastierea luminii.... deci cade faza cu imbatranirea.

Acest topic a fost editat de Blakut: 11 Jun 2007, 11:33 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 12 Jun 2007, 12:05 AM
Mesaj #78


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

1. In spatiul cosmic exista obiecte /corpuri ceresti cu o virsta mai mare decit perioada de timp scursa de la Bing Bang. Este vorba de stele si de nori galactici care au o virsta mai mare de 15 miliarde de ani , iar aceasta vine in contradictie cu estimarile privind virsta Universului, timpul scurs de la Big Bang. Aceste estimari oscileaza undeva intre 10 si 12 miliarde ani.


Ummm... niste exemple?

QUOTE

2.Cantitatea de fier existenta in quasari este prea mare pentru virsta lor; deasemeni si cantitatea de uraniu din stele. Cantitatile de metale enumerate ar indica faptul ca virsta corpurilor in cauza este mai mare decit virsta lor prezisa pe baza teoriei Big Bang.


Huh?! n-am inteles nimic. Care e cantitatea de fier existenta in quasari (si cum s-a determinat, avand in vedere impedimentele tehnice legate de distanta pana la acestia) si care e cantitatea prezisa de Big Bang?

QUOTE

3. Daca se ia de buna informatia ca din momentul Big Bangului si pina acum galaxia noastra nu a avut timp sa se rasuceasca decit de vreo 45-60 de ori, atunci nu se poate explica forma pe care o are azi. Simularea pe calculator indica faptul ca numarul rotatiilor/rasucirilor necesare ca ea sa capete forma actuala este mult mai mare , dublu chiar.
Aici eu am o obiectie.
Daca admitem ipoteza unui Univers in expansiune , atunci trebuie sa luam in calcul si o alta posibilitate. Prin insasi fenomenul de expansiune corpurile se indeparteaza unele de altele. Ma gindeam ca expansiunea nu e neaparat necesar sa fie uniform-multidirectionala. De ce nu am asista la o expansiune prin rasucire?! Asa ar putea fi explicate si coliziunile dintre galaxii.


Timpul de rasucire nu este ceva strict determinat pentru ca galaxia nu se misca uniform. Punctele apropiate de centru se misca mult mai repede. 45-60 de rotatii au facut stelele de la marginea galaxiei. Cele apropiate de centru au facut milioane. ASTA explica forma.

Expansiune prin rasucire e un nonsens. Nu se rasuceste nimic la expansiune ci toate punctele se indeparteaza de toate punctele.

QUOTE

4.Deplasarea spre rosu/redshift s-ar datora mai degraba efectului Compton decit efectului Doppler. Pe subiectul asta au fost publicate sute de articole.


Ca raspuns la asta ai linkul de mai sus, cu "tired light".

QUOTE

5.Temperatura spatiului intergalactic calculata pe baza ipotezei unui Univers fara expansiune aflat in echilibru dinamic ridica si ea o serie de intrebari.


Sunt convins ca ridica. Dar Big Bangul nu promoveaza ipoteza unui univers fara expansiune aflat in echilibru dinamic. Asa ca 5-ul asta e irelevant.

Acest topic a fost editat de Catalin: 12 Jun 2007, 12:05 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Jun 2007, 01:52 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Punctele apropiate de centru se misca mult mai repede. 45-60 de rotatii au facut stelele de la marginea galaxiei. Cele apropiate de centru au facut milioane. ASTA explica forma.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 14 Jun 2007, 02:05 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Iata Eminescu ne da raspunsul, nu va mai chinuiti cu atitea calcule astronomice....scrisoarea I

La-nceput, pe când ființă nu era, nici neființă,
Pe când totul era lipsă de viață și voință,
Când nu s-ascundea nimica, deși tot era ascuns...
Când pătruns de sine însuși odihnea cel nepătruns.
Fu prăpastie? genune? Fu noian întins de apă?
N-a fost lume pricepută și nici minte s-o priceapă,
Căci era un întuneric ca o mare făr-o rază,
Dar nici de văzut nu fuse și nici ochi care s-o vază.
Umbra celor nefăcute nu-ncepuse-a se desface,
Și în sine împăcată stăpânea eterna pace!...
Dar deodat-un punct se mișcă... cel întâi și singur. Iată-l
Cum din chaos face mumă, iară el devine Tatăl!...
Punctu-acela de mișcare, mult mai slab ca boaba spumii,
E stăpânul fără margini peste marginile lumii...
De-atunci negura eternă se desface în fășii,
De atunci răsare lumea, lună, soare și stihii...
De atunci și până astăzi colonii de lumi pierdute
Vin din sure văi de chaos pe cărări necunoscute
Și în roiuri luminoase izvorând din infinit,
Sunt atrase în viață de un dor nemărginit.
Iar în lumea asta mare, noi copii ai lumii mici,
Facem pe pământul nostru mușunoaie de furnici;
Microscopice popoare, regi, oșteni și învățați
Ne succedem generații și ne credem minunați;
Muști de-o zi pe-o lume mică de se măsură cu cotul,
În acea nemărginire ne-nvârtim uitând cu totul
Cum că lumea asta-ntreagă e o clipă suspendată,
Că-ndărătu-i și-nainte-i întuneric se arată.
Precum pulberea se joacă în imperiul unei raze,
Mii de fire viorie ce cu raza încetează,
Astfel, într-a veciniciei noapte pururea adâncă,
Avem clipa, avem raza, care tot mai ține încă...
Cum s-o stinge, totul piere, ca o umbră-n întuneric,
Căci e vis al neființei universul cel himeric...

Uimitor cum a putut avea o asemenea revelatie!!!

Acest topic a fost editat de flori: 14 Jun 2007, 02:07 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Jun 2007, 02:16 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Nu pot sa cred.

Stii, asta e subforum de stiinta si tehnica, nu de literatura... jamie.gif

Incearca la "poeziile preferate". ohyeah.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 14 Jun 2007, 02:29 PM
Mesaj #82


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



roflmao.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 14 Jun 2007, 02:33 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Iata Eminescu ne da raspunsul, nu va mai chinuiti cu atitea calcule astronomice....scrisoarea I


Eminescu a studiat si stiinte exacte, asa ca nu m-a mirat nimic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 14 Jun 2007, 02:46 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (nefertiti @ 14 Jun 2007, 05:59 PM)
roflmao.gif

Am sa incerc sa vin in sprijinul lui flori.
Puteti citi intreg articolul la :
http://www.stiintasitehnica.ro/index.php?menu=8&id=601

Eminescu si stiinta

QUOTE
Textul pe care îl aveti în fata ochilor ne-a fost trimis la redactie de scriitorul Ion Hobana si este chiar comunicarea facuta la Academia Româna de I.M. Stefan. A fost o surpriza pentru toti “nemuritorii” Academiei – si cu un moment de start nou în eminescologie – caci extraordinarele sclipiri stiintifice ale marelui poet nu fusesera observate pâna atunci.
[...]
Cel mai amplu text astronomic eminescian se afla în caietul 1.829, filele 138-141, descriind pe larg pozitia planetei noastre, miscarile ei în sistemul solar, într-un limbaj de o rara expresivitate si frumusete. Viziunea cosmologica eminesciana este grandioasa, pe cât de adevarata, pe atât de fermecatoare si ofera o infinitate de sugestii. Ce pacat ca astronautii nu ne stiu limba spre a aprecia ca de fapt traiesc strofa: Un cer de stele dedesupt / Deasupra cer de stele / Parea un fulger ne-ntrerupt / Ratacitor prin ele ...”.


Întrepatrunderea spatiului cu timpul nu-i apare lui Eminescu nicaieri mai vizibila ca in Cosmos. “Acum nu vedem nimic – abia peste o mie de ani vom vedea ceea ce în steaua X se petrece astazi” observa el în ms. 2276 A, fila 209. E ideea din La Steaua, în care substantializeaza anul-lumina si întelege ca cerul zarit acum reprezinta nu prezentul ci diferite faze din trecutul firmamentului timpul scurs creeaza imagini ale spatiului ce nu exista înca sau înfatiseaza pe altele ce înca nu s-au nascut. Si daca pâna în anul când a scris poezia abia se descoperisera distantele pâna la vreo 35 de stele la câteva zeci de ani lumina, Eminescu anticipeaza însutit – pâna la mii de ani. Iar în ms. 2276 A e vorba de miliarde de ani, profetia devenind desavârsita. Si oare versurile din Luceafarul care vorbesc despre vremea care încearca sa se nasca “din goluri”, acolo unde exista “o sete care-l soarbe” pe Hyperion nu sugereaza, cum presupunea I.C. Sîngeorzan “intuitia convergentei unui cer de stele spre un black hole”? Si câte imagini poetice eminesciene nu schiteaza modele cosmologice, ca acele “colonii de lumi pierdute” care “Vin din sure vai de chaos pe carari necunoscute”.

Cât despre cosmogonia eminesciana, pe care Zoe Dumitrescu-Busulenga o numeste pe drept cuvânt “unica”, analizata stiintific, ea intuieste conceptia moderna despre devenirea lumilor, despre nasterea si moartea stelelor (abia din 1947 dovedita cert de V. Ambartumian), despre explozia initiala – Big Bangul - (“punctu-acela de miscare...”), despre destramarea sistemului nostru planetar vazuta în lumina entropiei “când planetii toti îngheata li s-asvârl rebeli în spat”, chiar si ipoteza Universului pulsatoriu. “În pieire si-n renastere este eternitatea”, observa Eminescu atât de adevarat în proza sa Avatarii faraonului Tva.
Dupa primul razboi mondial, teoria relativitatii a devenit brusc – în urma observarii devierii razelor unor stele de catre masa Soarelui cu prilejul observarii unei eclipse solare - din controversata, confirmata si practic general acceptata, iar Max Planck l-a numit pe Einstein “Copernicul secolului XX”. Si iata ca în România apar primele articole care observa înrudirea dintre Eminescu si Einstein, iar în “Adevarul literar si artistic” din 21 mai 1922 Doctorul Ygrec (I. Glicsman) semneaza articolul De la Eminescu la Einstein. Stiinta si poezie, iar în “Orizontul” din 20 septembrie 1923 ing. N. Hoisescu publica articolul Einstein si Eminescu. Ambele releva apropierea dintre unele idei einsteiniene si imaginile de dilatare si comprimare a timpului din Sarmanul Dionis. Daca studiem caietele manuscrise, constatam ca Eminescu a pornit de fapt de la unele aspecte elementare ale relativitatii miscarii. În cautarea a ceea ce numim sistem de referinta, poetul se întreaba în ms. 2275 B, fila 38: “Pentru a constata miscarea, trebuie ceva nemiscat. (Absoluta nemiscare??)”. Treptat, ideea se clarifica: “Judecam repaosul sau miscarea unui corp, comparând pozitia sa cu aceea a obiectelor care-l înconjoara, despre care admitem ca sunt în repaos...” (ms. 2267, pag. 34). Apoi: “Unde-i miscarea când spatiul e nemarginit?” (ms. 2269, fila 33).


Acest topic a fost editat de exergy33: 14 Jun 2007, 03:05 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Jun 2007, 02:50 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Exergy, nu ai de unde sa stii la ce se gandea Eminescu atunci cand scria.
Si, in general, orice dezbatere pe tema a "ce vrea sa spuna poetul" e pura speculatie.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 14 Jun 2007, 02:52 PM
Mesaj #86


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Da' nu trebuia sa ma citezi! cry.gif rofl.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 14 Jun 2007, 02:58 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (Eclectic @ 14 Jun 2007, 06:20 PM)
Exergy, nu ai de unde sa stii la ce se gandea Eminescu atunci cand scria.
Si, in general, orice dezbatere pe tema a "ce vrea sa spuna poetul" e pura speculatie.

Mi se pare foarte clar ce spune el aici :
“Acum nu vedem nimic – abia peste o mie de ani vom vedea ceea ce în steaua X se petrece astazi” observa el în ms. 2276 A, fila 209"... si isi continua gindul astfel:

La steaua care-a rasarit
E-o cale-atât de lunga,
Ca mii de ani i-au trebuit
Luminii sa ne-ajunga.


Poate de mult s-a stins în drum
În departari albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre.

Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie;
Era pe când nu s-a zarit,
Azi o vedem, si nu e
.

smile.gif




--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 14 Jun 2007, 03:22 PM
Mesaj #88


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Eu zis sa-l lasam pe Eminescu sa va judece pe voi si intre timp noi sa discutam cu argumente stiintifice, ce ziceti? biggrin.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Jun 2007, 03:29 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE (exergy33 @ 14 Jun 2007, 03:58 PM)
Mi se pare foarte clar ce spune el aici :

Bingo !
Ti se pare, n-ai de unde sa stii.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 14 Jun 2007, 04:24 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



si ce draq e asa special? ca-i finita viteza luminii se stia pe vremea lui Eminescu. ce nu era determinat exact, era valoarea.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Aug 2007, 01:00 AM
Mesaj #91


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



S-a descoperit o gaură imensă în Univers, un loc unde nu există materie, un spaţiu liber cu mult mai mare decât ce se ştia până în prezent. Iniţial proiectul WMAP a descoperit că în acea direcţie temperatura radiaţiei de fond este mai mică, apoi continuând cercetarea zonei cu celelalte instrumente astronomice (VLA=Very Large Array Radiotelescope) s-a constatat că e complet lipsită de galaxii sau materie întunecată (dark matter) de aproximativ un miliard de ani lumină diametru, aflată la o distanţă de circa 6-10 miliarde de ani lumină de Pământ. Încă nu există explicaţii de ce se află acolo, dar se presupune că materia neagră este cauza răcirii fotonilor din radiaţia de fond atunci când parcurg imensul spaţiu gol.





--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 28 Aug 2007, 11:42 AM
Mesaj #92


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE
Încă nu există explicaţii de ce se află acolo, dar se presupune că materia neagră este cauza răcirii fotonilor din radiaţia de fond atunci când parcurg imensul spaţiu gol.


Umm... pai parca ziceai ca lipseste chiar si materia neagra din golul respectiv! Cum ar putea fi ea cauza?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Aug 2007, 07:49 PM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
The answer lies in dark energy, which became a dominant force in the Universe very recently, when the Universe was already three-quarters of the size it is today. Dark energy works opposite gravity and is speeding up the expansion of the Universe.

Thanks to dark energy, CMB photons that pass through a large void just before arriving at Earth have less energy than those that pass through an area with a normal distribution of matter in the last leg of their journey.

In a simple expansion of the universe, without dark energy, photons approaching a large mass -- such as a supercluster of galaxies -- pick up energy from its gravity. As they pull away, the gravity saps their energy, and they wind up with the same energy as when they started.

But photons passing through matter-rich space when dark energy became dominant don't fall back to their original energy level.

Dark energy counteracts the influence of gravity and so the large masses don't sap as much energy from the photons as they pull away. Thus, these photons arrive at Earth with a slightly higher energy, or temperature, than they would in a dark energy-free Universe.

Conversely, photons passing through a large void experience a loss of energy. The acceleration of the Universe's expansion, and thus dark energy, were discovered less than a decade ago.

The physical properties of dark energy are unknown, though it is by far the most abundant form of energy in the Universe today. Learning its nature is one of the most fundamental current problems in astrophysics.


am tradus prost, in viteză, era vorba de dark energy, energia neagră, nu materia neagră. sorry.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 28 Aug 2007, 07:51 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mafalda
mesaj 15 Mar 2008, 12:41 PM
Mesaj #94


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.191



Totul e pe dos.
Inainte a fost dezordinea, apoi a venit un Big Crunch, (corect multe little crunchs) si s-a inceput a se face pe ici pe colo ordine..Asa e normal, logic. Natura are oroare de vid absolut.
<<FIAT LUX>> a zis Domnu in prima zi, si lumina se facu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Crunch
Cea mai simpla si logica explicatie pt scaderea energiei fotonilor spectrali odata cu departarea si timpul ramane tot uzura lor, imbatranirea datorita numeroaselor ciocniri in ceea ce se zice gresit ca e vid.
Sa nu uitam nici de roiurile de galaxii si de super-roiuri. Galaxiile formeaza si ele imense spirala, spre centrul careia se indreapta si sunt distruse toate galaxiile.
Dar ce credeati ca sunt gigantii quasari ?

Citez: <<S-a descoperit o gaură imensă în Univers, un loc unde nu există materie, un spaţiu liber cu mult mai mare decât ce se ştia până în prezent. Iniţial proiectul WMAP a descoperit că în acea direcţie temperatura radiaţiei de fond este mai mică, apoi continuând cercetarea zonei cu celelalte instrumente astronomice (VLA=Very Large Array Radiotelescope) s-a constatat că e complet lipsită de galaxii sau materie întunecată (dark matter) de aproximativ un miliard de ani lumină diametru, aflată la o distanţă de circa 6-10 miliarde de ani lumină de Pământ. Încă nu există explicaţii de ce se află acolo, dar se presupune că materia neagră este cauza răcirii fotonilor din radiaţia de fond atunci când parcurg imensul spaţiu gol>>.
Foarte probabil ca acolo traieste Dumnezeu. Sau Dracu.
Sau este acea imensa Gaura Neagra care se deplaseaza rapid si devoreaza intreg Universul.

Acest topic a fost editat de mafalda: 15 Mar 2008, 01:39 PM


--------------------
""Cine nu ma poate intelege sa se considere fericit.""
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 Mar 2008, 06:03 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Galaxiile formeaza si ele imense spirala, spre centrul careia se indreapta si sunt distruse toate galaxiile.


Fals.

QUOTE
S-a descoperit o gaură imensă în Univers, un loc unde nu există materie, un spaţiu liber cu mult mai mare decât ce se ştia până în prezent. Iniţial proiectul WMAP a descoperit că în acea direcţie temperatura radiaţiei de fond este mai mică, apoi continuând cercetarea zonei cu celelalte instrumente astronomice (VLA=Very Large Array Radiotelescope) s-a constatat că e complet lipsită de galaxii sau materie întunecată (dark matter) de aproximativ un miliard de ani lumină diametru, aflată la o distanţă de circa 6-10 miliarde de ani lumină de Pământ. Încă nu există explicaţii de ce se află acolo, dar se presupune că materia neagră este cauza răcirii fotonilor din radiaţia de fond atunci când parcurg imensul spaţiu gol


Citeaza o referinta, da un link. Mie nu prea imi suna a informatie credibila.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Mar 2008, 09:36 PM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Citeaza o referinta, da un link. Mie nu prea imi suna a informatie credibila.


articolul citat

rezultatele cercetărilor avansate sunt supuse îndoielii, până se confirmă prin studii independente... n-am citit încă un alt articol despre tema aceasta, dar sunt în construcţie alte radiotelescoape şi telescoape spaţiale, mai sensibile decât VMAP şi VLA şi care ar putea confirma sau infirma în viitor această descoperire.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Mar 2008, 11:31 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
rezultatele cercetărilor avansate sunt supuse îndoielii, până se confirmă prin studii independente... n-am citit încă un alt articol despre tema aceasta, dar sunt în construcţie alte radiotelescoape şi telescoape spaţiale, mai sensibile decât VMAP şi VLA şi care ar putea confirma sau infirma în viitor această descoperire.



Mda, pare interesant, ramane de vazut ce urmeaza.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ghendi
mesaj 25 Apr 2008, 11:23 PM
Mesaj #98


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 21 April 08
Din: Oradea
Forumist Nr.: 11.520



QUOTE(Erwin @ 16 Mar 2008, 10:36 PM) *


"The physical properties of dark energy are unknown, though it is by far the most abundant form of energy in the Universe today. Learning its nature is one of the most fundamental current problems in astrophysics."

La nivel de mecanica cuantica nu avem explicatie nici pentru gravitatie. Daramite pentru 'energie neagra' si 'materie neagra' care sunt pure inventii pentru lipsa ceorentei modelului gravitational in cea ce privese formarea si mentinerea galaxiilor. Sa nu mai zic de gaurile negre...
Modelul Big Bang Boom (cum imi place mie sa-i zic tongue.gif) e deja depasit de ceva vreme, din punctul meu de vedere nu cred ca vom putea descoperi curand (probabil niciodata) un moment in care universul a fost creat, probabil e aici de cand lumea rolleyes.gif
BB e probabil doar o incercare de limitare a universului pentru ca oamenii sa-i gaseasca un inceput (si probabil si un sfarsit).

La fel cum si noi avem. Sau poate nu? cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Sep 2008, 01:50 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Probabil vom afla daca a fost sau nu Big-Bang, mai avem de asteptat noua zile, dupa care vom fi mai destepti sau nu vom mai fi deloc. frusty.gif drunk.gif ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 1 Sep 2008, 01:52 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Sep 2008, 06:14 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu e nici un pericol de gauri negre. Doar niste prosti care comenteaza.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Sep 2008, 07:19 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 1 Sep 2008, 07:14 PM) *
Nu e nici un pericol de gauri negre. Doar niste prosti care comenteaza.

"în ciuda faptului că Organizaţia Europeană pentru Cercetare Nucleară (CERN) a admis că proiectul va crea găuri negre. CERN nu le consideră periculoase,"
Comentariile astea savante mi-au dat fiori reci pe sira spinarii, adica chiar vrem sa vedem cum arata o gaura neagra sau mai pe sleau incercam sa producem si sa controlam o gaurica neagra. jamie.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 2 Sep 2008, 07:20 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Sep 2008, 01:59 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Cumpar foarte ieftin bunuri care nu va mai trebuie peste 8 zile. Va dau bani sa va distrati zilele astea in schimbul proprietatilor voastre rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Sep 2008, 02:26 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ai citit "Anul o mie - Henri Focillon" de acolo te-ai inspirat? jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 Sep 2008, 03:25 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
"în ciuda faptului că Organizaţia Europeană pentru Cercetare Nucleară (CERN) a admis că proiectul va crea găuri negre. CERN nu le consideră periculoase,"Comentariile astea savante mi-au dat fiori reci pe sira spinarii, adica chiar vrem sa vedem cum arata o gaura neagra sau mai pe sleau incercam sa producem si sa controlam o gaurica neagra.


Foarte simplu, CERN nu a declarat asa ceva. Cauta oriunde pe net...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Sep 2008, 04:22 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@marduk: nu, dar am spirit intreprinzator rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 10:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman