HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rocker=satanist?!
black ice
mesaj 6 Dec 2004, 01:20 AM
Mesaj #71


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Datul din cap nu mi se pare o manifestare violenta si intr-o oarecare masura nici pogoul. Da, aceste lucruri creeaza un cadru propice manifestarilor violente insa rare ori se intampla asa ceva. Pogo-ul e practicat exact pentru ca lucruri de genul acesta sa nu se intample. E putin probabil ca dupa juma' de ora de pogo sa mai ai chef de scandal...iar asta o spun din proprie experienta.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 6 Dec 2004, 01:27 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



am fost acu' 2 ani de zile la "Rock im Park" la Nürnberg ce tinea vreo 3 zile si au venit undeva pe la 90 - 100 000.
pe stadion n-am vazut bataie cit eram acolo, dar s-a baut din greu si ai' din spatele meu fumau iarba. a doua zi am vazut la dus niste imbrinceli intre niste adolescenti beti. iara n-am vazut bataie pe stadion si nici in ziar n-am citit nimic in ziua urmatoare ca s-ar fi intimplat ceva.
apoi m-am dus intr-o sala, unde incapeau undeva pe la 5 000 de oameni si cintau trupe gen slipknot. cea mai violenta manifestare ce-am vazut-o erau niste tipi ce sareau in sus si se ciocneau cu pieptul in aer.
atit. la iesire se bateau iara niste oameni beti care n-au apucat sa intre in sala ca trebuia sa astepti mult pina sa ajungi (cam vreo 2 ore).
cam asa a decurs treaba. singura data cind am simtit ca as fi vrut sa fiu violent era, cind am aflat ca apare si Ozzy Osbourne 6.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 6 Dec 2004, 01:37 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (Forta-MTI @ 6 Dec 2004, 12:41 AM)
Numarul nu justifica mai nimic.. e vorba de atmosfera creata, in cazul concertelor rock, una de psihoza colectiva sub cupola agresivitatii...

Da' vad ca o tii pe asta cu agresivitatea indusa de muzica rock indiferent cate argumente ti-am aduce... hmm.gif Pe bune ca nu e asa. Mie nu imi provoaca agresivitate catusi de putin. Si ascult cu preponderenta muzica rock din clasa a 5a. Nu inteleg ce vrei sa zici man...


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Dec 2004, 01:37 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Arlequine
mesaj 6 Dec 2004, 01:41 AM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



cred ca rock e un termen mult prea general. mai mult ca sigur ca un led zeppelin nu inspira nimanui agresivitate...dar exista genuri precum black-ul care s`au construit pe ideea de ura, furie, revolta, si care emana prin toti porii aceste trairi. devil.gif si revin...a nu se lasa la indemana copiilor biggrin.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Dec 2004, 09:11 AM
Mesaj #75


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mai, ati uitat de ceva. Cocosii intotdeauna pt gaini se bat. Cand au mancat visine de la visinata aruncata la mormanul de gunoi au cu atat mai mult chef de bataie, de o muzica specifica n-au nevoie...
Cele mai multe batai am vazut in fiecare an pe la nenumaratele Kirchweih, unde se canta "ethno" german hh.gif
Si la meciuri de fotbal, adrenalina-i de vina ohyeah.gif
Deci: ori fotbal, ori gagici, in combinatie cu alcool... cui ii mai pasa ce iasa din boxe??

For those about to rock... we salute you wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cīŋŊnd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 6 Dec 2004, 08:13 PM
Mesaj #76


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



BLACK ICE

---Dar pogoul nu este un scandal in sine, liber acceptat, voluntar si reciproc?

DEAD CAT

---Cred ca nu suntem pe aceiasi lungime de unda in ceea ce priveste conceptul de violenta... si normal, din moment ce violenta, ca si sexul si multe altele din ziua de azi au fost bagatelizate si minimalizate intr-un mod cat se poate de absurd... comportarile pe care le-ai descris, banuiesc, in viziunea ta, nu au de-a face cu violenta...

YOYO MAN

---Hai sa punem problema altfel: putem face o legatura intre agresivitatea muzicii si potentiala agresivitate umana? Pentru ca o mare parte a muzicii rock este agresiva ca linie melodica.

Cla

--Ai fost de o spiritualitate eliberata de orice constiinta... no comment...


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 7 Dec 2004, 01:14 AM
Mesaj #77


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Eu nu as eticheta pogo-ul drept scandal ci mai degraba ca pe o actiune violenta, voluntara si reciproca.
Violenta din 'pogo' insa nu poate fi 'data' sau cel putin intretinuta de ritmurile mai agresive de rock si nu se compara cu gradul de violenta dintr-o bataie.

Legatura dintre agresivitatea muzicii si potentiala agresivitatea umana nu cred ca e una indeajuns de puternica incat sa potenteze inceperea unei batai. Cum am mai spus, principalele cauze ale unui conflict violent sunt altele.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 7 Dec 2004, 01:40 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (Forta-MTI @ 6 Dec 2004, 08:13 PM)
YOYO MAN

---Hai sa punem problema altfel: putem face o legatura intre agresivitatea muzicii si potentiala agresivitate umana? Pentru ca o mare parte a muzicii rock este agresiva ca linie melodica.

Nu poti sa condamni nici un fel de muzica pentru linia melodica. Gandeste-te la Wagner. Ar trebui sa spunem ca muzica sa e o muzica provocatoare in sensul ca provoaca o anumita stare care te impinge la a gandi ceva anume sau a actiona intr-un anumit fel? Linia melodica e una - poti intelege ce vrei tu din ea. Sau mai bine spus intelegi ceea ce vrea psihicul tau sa inteleaga. Pentru ca ceea ce esti aceea intelegi (asta ar trebui sa o pun la "Citate personale". Cred ca o sa si fac asta biggrin.gif) Daca ai inclinatii spre violenta si comportamente violente e desul de te duci la un meci de fotbal si o sa faci tu ceva sa iasa scandal.
Si acuma revenind - nici un fel de muzica nu poate fi acuzata de instigare la vre-un fel de traire - muzica in sine. Uneori o piesa iti provoaca tristete - alteori aceeasi piesa iti provoaca bucurie. Deci sunt foarte multe considerente de luat in seama. Se poate vorbi eventual de anumite formatii de muzica Heavy Metal care au anumite texte care ar putea fi invinuite de asta. Insa nu linia melodica. Si daca ma gandesc bine nici macar Heavy Metal ci mai degraba Death Metal, Trash Metal si inca cateva. Asta insa nu mai e muzica rock - singura asemanare e aceea ca are acelasi instrument muzical de baza. Dar cam atat.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 7 Dec 2004, 09:55 AM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



io sper sa nu va apucati de`un pogo aici... biggrin.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Dec 2004, 10:45 AM
Mesaj #80


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Forta-MTI @ 6 Dec 2004, 07:13 PM)
Cla

--Ai fost de o spiritualitate eliberata de orice constiinta... no comment...

Nu-ti fa tu griji de mine, eu macar nu incurc muzica cu "filozofia" wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cīŋŊnd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 7 Dec 2004, 08:13 PM
Mesaj #81


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



BLACK ICE
Atunci de ce nu se face pogo pe muzica clasica sau la un spectacol de opera?

YOYO MAN
Nu e vorba de a condamna vreun gen de muzica pentru linia melodica... a-i analiza insa caracteristicile generale ar fi mai inspirat spus. Daca la Wagner te gandesti sa aduci in discutie ce stiu eu, Aria lui Mephisto, tot nu s-ar compara cu rockul: opera te ridica, te invaluie intr-o beatitiduine a armoniei monumentale, indiferent pe ce motiv e construita, fara sa aiba deloc de-a face cu vreo forma a agresivitatii in comportament.
Linia melodica in sine a unor genuri rock este brutala, construita din sunete acute, distorsionari modulate, alternate atent intre fragmente continue si sincope specifice. Heavy Metal, Trash Metal etc deriva toate din rock... si sunt inca in categoria rockului... daca metal-ul nu e rock atunci poti sa-mi dai exemple de rock propriu zis? Poate din nou, nu intelegem acelasi lucru...

Nu sunt de fel vreun fanatic care uraste rockul si il condamna, ca avocat al manelelor sau mai stiu eu ce... Dimpotriva, anumite formatii rock mi se par ca promoveaza un gen provocator, inspirant, complex ce-si trage farmecul din profunzimea unor trairi si aspiratii deosebite. Fascinant este, mai ales in anumite balade, investitia artistico-emotionala aproape exhaustiva a interpretilor pe care daca o poti asimila in plenitudinea ei, poti gusta adevarate desfatari ale simturilor..



--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 8 Dec 2004, 01:54 AM
Mesaj #82


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Scuze, am avut o exprimare mai mult decat defectuasa in postul anterior. Voiam sa spun ca violenta din pogo desi e intretinuta si provocata de linia melodica agresica a unor melodii nu se compara cu cea prezenta intr-o bataie.

Rockul s-a transformat in metal insa acest lucru nu inseamna ca formatiile de metal nu mai pot fi incadrate corect in aria rock-ului. Asemenea si cu sub-genurile metalului.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 8 Dec 2004, 07:11 PM
Mesaj #83


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



BLACK ICE
De ce nu se compara? Pentru ca e voluntara, mai bine zis programata si liber acceptata de ceilalti? Asta o face "controlabila", intre niste limite?
YOYO MAN
Daca spuneam ca "suna bine" ar fi fost pur si simplu o evaluare superficiala pe care o aud zi de zi in gura multora - rockul este teritoriul profunzimilor, teritoriul multiplicarii perspectivelor de interpretare, de analiza, asta il face provocator si ii da densitate .... "e fain" sau "suna bine" au devenit axiome argumentative in sine, prin adoptarea gandirii de suprafata... adesea dincolo de acest "e fain" nu se afla absolut nimic.. "e fain" denota suficienta si nici macar nu comunica clar o informatie: generalitatea pe care o are aceasta sintagma se incadreaza deja in ambiguitate...
Chestia cu rockul pur, pe cat de impresionist-cvasi-amuzanta a fost dpdv emotional, pe atat de plictisitoare dpdv rational..

Depinde de fiecare individ cum e influentat de muzica, insa intr-un cadru ce favorizeaza dezvoltarea ANUMITOR atitudini, psihologia de masa functioneaza mai abitir ca niciodata...

Faptul ca voi sunteti o majoritate care crede CEVA (si by the way, de cand vorbesti tu in numele tuturor?) inseamna automat ca asta e un criteriu imuabil care va da dreptate? De cand normalitatea se masoara in statistici?


Acest topic a fost editat de Forta-MTI: 8 Dec 2004, 07:56 PM


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 8 Dec 2004, 07:11 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (Forta-MTI @ 7 Dec 2004, 08:13 PM)
Fascinant este, mai ales in anumite balade, investitia artistico-emotionala aproape exhaustiva a interpretilor pe care daca o poti asimila in plenitudinea ei, poti gusta adevarate desfatari ale simturilor..

ohmy.gif ohmy.gif Moaaaaa - nu puteai zice mai simplu ca suna bine si ca e cea mai adevarata muzica? rofl.gif Glumesc wink.gif

Ok - poti spune ca Trash, Death samd sunt derivate din muzica rock. Insa eu spuneam ca singura caracteristica comuna care le-a ramas este ca au ca instrument de baza chitara. In rest nu prea au nimic in comun. Exemplu de rock pur? Rock-ul pur biggrin.gif Ce zici de asta?

Nu ai citit - sau daca ai citit nu ai bagat de seama ce am spus eu un pic mai devreme: depinde de fiecare individ in parte felul in care il influenteaza muzica.

Pai si de ce te invaluie muzica de opera si nu te-ar invalui si muzica rock? Pe mine ma invaluie laugh.gif Tu tii cu dinti de opinia ta si indiferent cate argumente ti-am aduce nu o sa lasi niciodata. Preferi sa te lupti "intr-o lupta monumentala" cu toti de aici laugh.gif Mai lasa si tu de la tine man. Nu vezi ca toti spunem ca rockul nu are nimic cu agresivitatea? In sfarsit... tu stii...


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miercuri
mesaj 8 Dec 2004, 08:26 PM
Mesaj #85


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 8 December 04
Din: bucuresti city
Forumist Nr.: 5.121



am observat ca in ultimul timp catalogarea asta tinde sa devina un cliseu...
ca o cireasa a torului mai apar si acei chinuiti de soarta care au ascultat slipknot etcetera si se cred satanisti mad.gif ...si isi declara noua religie tongue.gif abundand in teribilism...
apoi nu mai e de mirare ca se creaza tot felu de intrigi si societatea se apuca sa clasifice si sa crititce manifestarile in fel si chip...

cat despre site-ul din rpimul post... rofl.gif


--------------------
Trusting only thou
who is alike myself.
I merge with the darkness
that embraces me for who I am.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 8 Dec 2004, 11:04 PM
Mesaj #86


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Forta-MTI, am spus ca nu se compara cu violenta dintr-o bataie din motive, cred eu, lezne de inteles. Cred ca ai asistat daca nu chiar participat la ambele 'evenimente' astfel incat, banuiesc ca esti de acord cu mine cand spun ca gradul de violenta, agresivitate si cruzime - asta exceptand factorii psihologici - e mai mare intr-o rafuiala.

Pentru a ajunge la un oarecare compromis as spune ca pogo-ul e varianta 'light' a rafuielii biggrin.gif

PS: Pentru a deveni mai off-topic voi creea un topic cu titlul "Rock vs Metal' in care sa discutam despre acest lucru...


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 8 Dec 2004, 11:24 PM
Mesaj #87


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



BLACK ICE
Diferentele intre o rafuiala si pogo se rezuma la doua aspecte: regulile jocului si finalitatea. Intr-o rafuiala in toata legea nu se impun limite, factorul de imprevizibilitate pune in garda ambele parti, lasand in voie sa actioneze instinctul de aparare. Daca actioneaza strict sub instinctul de conservare omul este capabil de orice intr-o bataie, de la mutilare la crima.
Astfel, finalitatea unei lupte ce nu si-a stabilit limitele, este de cele mai multe ori dramatica pentru cel putin una din parti. In pogo exista niste marginiri in acest sens. Dar, trebuie recunoscut clar ca si "pogo" este o manifestare violenta: este tolerata intre anumite limite, insa manifestarea sa in sine debordeaza printr-o agresivitate acuta. Nu putem trasa o comparatie neaparata a gradului de cruzime sau violenta intre pogo si o bataie de cartier, atata timp cat nici una dintre "ciocniri" nu isi are setat un barem al evidentei unui nivel in acest sens... am vazut persoane cu capul spart, cu umeri luxati, cu vanatai serioase, dupa pogo, la fel cum am vazut aceleasi leziuni dupa o bataie pe stadion. Dar ce e mai grav: cand deliberat, in perfecta cunostinta de cauza, voluntar, iti cauzezi ranile intr-un joc tembel sau cand, actionand sub impulsul momentului, aproape necontrolat, iti iesi din fire si te incaieri?


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 8 Dec 2004, 11:31 PM
Mesaj #88


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Ne indepartam de la subiect si ne indreptam spre intrebarea "Cine a fost intai - oul sau gaina?". Asa ca, revenim la rocker=satanist(pro/contra).


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 8 Dec 2004, 11:45 PM
Mesaj #89


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Desigur, e de la sine inteles ca nu putem face o comparatie exacta intre gradul de violenta dintr-o rafuiala si cel din 'pogo' insa consecintele rafuielii sunt de cele mai multe ori mai grave decat cele ce rezulta dupa un pogo. Vorbim general si ne referim la majoritati.
Nu cred posibil ca dupa un pogo sa rezulte acelasi numar sau unul chiar mai mare de raniti decat dupa o incaierare.
Din aceste puncte de vedere am spus ca pogo-ul nu are acelasi grad de violenta/cruzime/etc.

Explicam la un moment dat sau cel putin incercam relatia dintre psihic, rock si pogo. Pe scurt, concluzia era ca aceste manifestari reprezinta niste actiuni de eliberare cu niste consecinte mai putin grave decat alternativele. Ma refer desigur la acei oameni pentru care pogo-ul reprezinta modalitatea cea mai simpla si la indemana de a se elibera de frustrari - in speta, spentimente negative.

Din aceasta perspectiva nu mai cred ca pogo-ul e un 'joc tembel'.

Consider ca e mai grav sa-ti iesi din fire si sa comiti o crima sau pur si simplu sa ranesti grav o persoana decat sa-ti 'manifesti' aceasta furie prin 'pogo'.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 9 Dec 2004, 12:19 AM
Mesaj #90


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



BLACK ICE
Imi place ca pastrezi o atitudine moderata in discutie, desi, oferi perspective extreme in gandire.
Prin simplul fapt ca facem o comparatie cu cativa numitori comuni esentiali intre pogo si rafuieli putem evidentia un caracter violent al practicii asociate cu muzica rock.
Ai spus ca pogoul reprezinta un calmant accesibil celor cu frustrari, care mai bine practica acest "sport", decat sa faca anumite crime...De ce, dupa parerea ta, frustrarile si sentimentele negative trebuie eliberate neaparat printr-un act fizic, ca manifestare violenta, care sa ofere consolarea unei refulari brute, concrete, palpabile? Nu e oare iluzia unei eliberari efemere? Da, ai acumulat o doza de nervi, pac, ai si scos-o din tine cu un pogo... mi se pare un act primitiv pana la urma.. un act in care structura instinctuala te domina intru totul... in 1984, Orwell surprinde o chestie asemanatoare: "Cele 2 minute de ura", in care oamenii isi manifestau violenta fizica-verbala, ca modalitate de razbunare a frustrarilor: tabloul era pur si simplu animalic... sentimentele negative, eventualele frustrari nu se vindeca prin pogo, acesta numai le descatuseaza excesul la un moment dat si atat, intr-o modalitate cat se poate de barbara. Adevarata vindecare o poti incerca prin katharsis, apeland la artele purificatoare de suflet .Dar pogoul nu este nicidecum un simplu "calmant" ci si o modalitate de distractie... factorul asta de entertainment este cu atat mai ciudat, cu cat ciocnirile berbecesti nu vad cum ar putea duce spre un amuzament.


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 9 Dec 2004, 01:19 AM
Mesaj #91


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Sunt moderat si in gandire nu doar in exprimare. Cel putin asa imi place sa cred smile.gif

Ca sa fie 'ironia' completa eu vedeam la tine un oarecare extremism in ceea ce priveste problema discutata si voiam sa ajungem la o solutie de compromis.

Da, pana la urma e un act primitiv dar e in concordanta cu instictele noastre, care la unii au o importanta probabil mai mare decat ratiunea.
Nu sunt de acord cu acest gen de 'eliberari' dar fiecare avem propriul mod de a exterioriza niste sentimente nefaste. Eu de exemplu reusesc sa ma calmez sau relaxez ascultand muzica sau scriind...Poate vecinul din stanga mea nici macar nu-si da seama de ce ii place sa practice pogo-ul. El constientizeaza doar, ca 'dupa' are o stare foarte placuta deci, normal, va continua actiunea de cate ori va avea posibilitatea.

Exista o parte de rockeri care asculta aceasta muzica exact din aceste motive. Pentru agresivitatea din versuri si linie melodica, pentru pogo si alte violente. Eu despre aceasta parte a rockerilor vorbeam.

Factorul amuzament din pogo, sincer sa-ti spun, nici eu nu-l vad. biggrin.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 Dec 2004, 07:58 AM
Mesaj #92


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Factorul amuzament din pogo, sincer sa-ti spun, nici eu nu-l vad.


Mai, cum spun yoginii nostri de pe-aici, incercati mai intai si dup-aia o sa vedeti ce e amuzant! ohyeah.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Dec 2004, 12:41 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



io am incercat dar ma cam dureau coastele a doua zi sad.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 9 Dec 2004, 07:40 PM
Mesaj #94


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



BLACK ICE
Nu stiu cum putem sa-i numim oameni pe cei pentru care instinctul este mai important decat ratiunea...
Modul in care "vecinul" de care vorbeai pune problema denota efectiv o receptare pur animalica... duce parca cu gandul la experienta cainilor lui Pavlov, decat la vreun act de analiza umana...
Cei care asculta rockul doar pentru agresivitate rateaza semnificatiile rockului in sine...

CATALIN
Chiar tu, filosofule, indemni la asa ceva?


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 17 Jan 2005, 10:57 AM
Mesaj #95


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Oricat de mult as vrea sa imi dau cu parerea, habar n-am daca rockerii sunt sau nu satanisti... Adica pana cand nu vin cu date statistice respectiv cate procente sunt satanisti si cati nu... tongue.gif rofl.gif

Cat despre Biblia satanista, am in e-mail o versiune pe engleza. Are multe chestii referitoare la Satana, se prea poate sa fie ceva autentic. Daca am voie sa o pun aici, ok. Daca nu, as putea sa o trimit ca e-mail, cui o cere. (Numai sa nu fiti prea multi ca netu imi merge super prost in ultima vreme tongue.gif )


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 17 Jan 2005, 11:38 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Adica pana cand nu vin cu date statistice respectiv cate procente sunt satanisti si cati nu...

pai dupa ce algoritm se stabileste cine e satanist si cine nu? si cine face asta? huh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jan 2005, 11:59 AM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Banuiesc ca-i mai simplu sa afli cine-i satanist (toti cei care se declara adeptii vreunui cult satanic) decat sa afli cine-i cu adevarat rocker... Faptul ca ii plac cuiva unele piese Metallica ori Manowar (sau orice alta trupa) inseamna ca respectivul este rocker?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 17 Jan 2005, 12:14 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai nu. stiu un vagon intreg de gagici carora le placeau diverse melodii ale unor trupe comericale (pe linga Metallica) ca: Europe, Scorpions sau Guns'n Roses (yuck! 6.gif ).
apai daca astea-s metalare, io-s carburator de elicopter. hh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 17 Jan 2005, 12:36 PM
Mesaj #99


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



europe si scorpions treaca mearga...da daca va luati de ecsãl roz... 50.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Jan 2005, 01:08 PM
Mesaj #100


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ioi, saracutu' de el rofl.gif e apa de ploaie fara Slash tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cīŋŊnd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 17 Jan 2005, 02:00 PM
Mesaj #101


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



mda...lasa ca face treaba buna la velvet revolver...
am si eu un album, contraband, care suna ca un album foarte prost de la guns, cu vizibile influente vocale a la nikel black(nus` cum i se scrie numele la asta) blink.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 18 Jan 2005, 01:04 AM
Mesaj #102


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



OK...eu nu vreau sa ma bag in discutiile astea....Dar sa nu mor prost: ce inseamna pogo? E atunci cand se izbeste lumea? Eu stiam ca-i zice moseala laugh.gif


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 18 Jan 2005, 08:38 AM
Mesaj #103


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



dragii nostri,
oficiul permanent al roacherilor satanisti de pe hanuancutei.com va sta permanent la dispozitie pentru orice fel de nelamuriri. aveti vreo problema cu al de sus, doriti o pila la necuratu`, sau pur si simplu doriti sa aflati ce`i un pogo, nu ezitati sa ne contactati devil.gif
si acum pentru PIT-a-PAT:
dupa umilele mele cunostinte moseala e atunci cand o moasa moseste. in general la pogo nu e nevoie de moseala, travaliul fiind mai mult decat placut(in general se stimuleaza cu bere). si finalitatea nu e (slava cui vreti voi) aceeasi. ohyeah.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 18 Jan 2005, 11:53 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (dead-cat @ 17 Jan 2005, 12:14 PM)
pai nu. stiu un vagon intreg de gagici carora le placeau diverse melodii ale unor trupe comericale (pe linga Metallica) ca: Europe, Scorpions sau Guns'n Roses (yuck! 6.gif ).
apai daca astea-s metalare, io-s carburator de elicopter. hh.gif

Pai nu-s metalare da' nu-s nici naspa. Mie imi place Scorpions. Si Metallica - mai ales albumele mai vechi - cele mai noi sunt mai comerciale ce-i drept. GNR ma scoate din tatani - recunosc biggrin.gif

Da' io zic altceva - di ce tre sa fie metalare musai? Di ce nu poate asculta omul o muzica ce il ghidila in mod placut la palnii? Musai sa ascult trash si alte gunoaie de grohaituri ca sa ma simt metalist? Astea-s tampenii dupa parerea mea - no offence Dead-Cat.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 19 Jan 2005, 12:05 AM
Mesaj #105


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



grohaiturile si gansenrozes e fain! cool.gif
si acuma mai serios...cred ca exista trupe mult mai reprezentative (pana una alta eu n`as numi europe si scorpions ca fiind rock), care sa`ti gadile palniile in mod placut. vezi un sabbath, un maiden, lalalalala.
si multi ar fi uimiti sa descopere ca printre respectvele "grohaituri" se pot gasi sonoritati extrem de melodioase.
dar nu va impacientati...dupa ultimele zvonuri, nick carter (ala de la bextrit boiz), si una dintre andrele se apuca de rocuri...si nu de oricare...

pies:cred ca`am deviat al dracului de la subiect... ph34r.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman