HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Rocker=satanist?!
Olaf
mesaj 21 Nov 2006, 06:57 PM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (andra_v @ 21 Nov 2006, 09:49 AM)
Ei vor ceva autentic, urasc spoiala.

Da, si in dorinta asta a lor, sunt printre cele mai neautentice si mai spoite persoane pe care le-am intalnit. Ma refer aici la rockerii care defileaza cu faptul ca ei sunt rockeri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 21 Nov 2006, 07:51 PM
Mesaj #212


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



curentul rock a fost protestatar la inceput, anti-conformism, pe alocuri chiar anarhic.
Miscarea rock n-a avut niciun fel de aspect comercial la inceput, a se vedea celebrul concert de la Woodstock de ex. sau trupele din anii '60-'70. Rockerii nu erau bogatanii muzicii nici pe departe, erau tipi boemi ca structura si nu pentru ca asa dadea bine la public. Asta se reflecta si in muzica si versurile melodiilor care in acea perioada mai ales aveau ceva de spus.
'Tzoalele' rupte era semn al dezinteresului real fata de valorile materiale, nu erau cultivate ca moda precum azi (inca mi se pare aberant sa ma duc sa-mi cumpar pe multi bani jeansi gata rupti de creatori celebri de moda si invechiti artificial).

Inclusiv in Romania anilor '80 rockul nu era o moda, era o stare de spirit, o forma de protest poate. casete primite 'pe sub mana' si copiate de multe ori la calitate extrem de slaba, concerte cu trupe rock romanesti puse in coada unui spectacol lung cu 'slagare' si 'mari comici romani' (mama ce era la Polivalenta cand venea Iris intr-un astfel de show...), par lung intr-un sistem extrem de conformist ce impunea tunsori 'regulamentare', bentitze la fete, coc in semn de extrema eleganta la doamne.


sigur ca in momentul in care a castigat popularitate a devenit industrie si a sfarsit prin a deveni trendy sa fii rocker (azi poate mai putin decat in anii '90), dar mai sunt destui rockeri adevarati si nu numai de dragul epatarii.
Oricum nu cred ca rockerii sunt cei mai neautentici si spoiti, vezi trupele dance cu abundenta de piercinguri, raperii cu lanturi de gat ca manelistii etc. Faptul ca muzica a devenit o mare afacere a afectat fondul curentului rock si nu numai.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kulianne
mesaj 28 Jan 2007, 06:42 PM
Mesaj #213


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 12 January 07
Din: Dark Forest From Nighmaress
Forumist Nr.: 9.210



E o insulta la adresa fanilor rock, sa se spuna ca sunt satanisti. Nu doar in anumite articole suntem numiti 'satanisti', ci si in viata de zi cu zi, fel si fel de oameni care stiu ca sunt fana inraitarock, ma intreaba despre ce ritualuri fac ca sa-l slujesc pe Stana. E o tampenie. Pana si familia ma face 'satanista', caci nu intelege ca in rock toata lumea se poate regasi ( macar in unul sin subgenuri ale rock-ului). Intr-adevar, sunt unii rock-eri care sunt satanisti, dar numai cam 15 % din totalitatea de rock-eri din intreaga lume. Deci, nu , rock-erii nu sunt satanisti.


--------------------
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jan 2007, 06:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 28 Jan 2007, 07:30 PM
Mesaj #214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Kulianne @ 28 Jan 2007, 06:42 PM)
sunt unii rock-eri care sunt satanisti, dar numai cam 15 % din totalitatea de rock-eri din intreaga lume.

Asa multi? Poate 0.15%...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Jan 2007, 07:41 PM
Mesaj #215


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Da, si majoritatea se fac popi, ca sa lupte cu sistemul din interior....Se numesc partizani sutanisti.... tongue.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Former
mesaj 31 Aug 2007, 07:38 PM
Mesaj #216


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 2 August 07
Forumist Nr.: 10.168



Trebuie facuta o distinctie neta intre satanismul din punct de vedere religios si cel care nu are nici o legatura cu aceasta perspectiva (religioasa), deoarece in procent covarsitor, satanistii sunt ateisti. Si daca nu e D-zeu, nu e nici Satan. Ca atare satanismul nu trebuie privit exclusiv din perspectiva acceptiunii religioase.


--------------------
“All knowledge that is not the real product of observation, or of consequences deduced from observation, is entirely groundless and illusory.”
-- Jean Baptiste LaMarck

http://www.bandoli.no/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Sep 2007, 02:54 AM
Mesaj #217


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
rebuie facuta o distinctie neta intre satanismul din punct de vedere religios si cel care nu are nici o legatura cu aceasta perspectiva (religioasa), deoarece in procent covarsitor, satanistii sunt ateisti.


Explica-mi si mie, te rog, cum sunt ateistii satanisti...(ii rog pe cei care ii cred pe ateisti niste comunisti satanisti sa se abtina smile.gif it's just not fun anymore...)

Acest topic a fost editat de Blakut: 1 Sep 2007, 02:56 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 1 Sep 2007, 10:03 AM
Mesaj #218


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



Ateii n-au cum sa fie satanisti. A crede in satan inseamna a crede in Dumnezeu si invers. Din acest p.d.v. e clar!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 06:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman