HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Piramidele Egiptene
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 04:21 PM
Mesaj #71


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Cei 12 oameni au lucrat desculti si au trait efectiv in desert. In 21 de zile au carat 186 de pietre. Pentru constructia piramidei ar fi necesar sa se care 380 de pietre pe zi, asta ca sa fie gata in 20 de ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 04:22 PM
Mesaj #72


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Sorry Nefertiti pentu alergie smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Nov 2004, 04:26 PM
Mesaj #73


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



mwah1.gif Nu e vina ta, boala veche la mine. Dar daca sunt altii interesati, nici o problema, rezist cumva. smile.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Nov 2004, 04:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 04:31 PM
Mesaj #74


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Oricum nici eu nu sunt prea convinsa de tot ce se spune pe Discovery despre piramide, dar prefer sa iau in calcul toate posibilitatile. Ma distreaza ca "stiintific" vorbind ei discuta doar despre constructie care pana la urma nu e totul.Partea mistica nu prea este dezbatuta. Sa le fie putin teama? devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Nov 2004, 04:33 PM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De ce le-ar fi teama?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Nov 2004, 04:35 PM
Mesaj #76


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



La ce te gandesti cand spui partea mistica?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Nov 2004, 04:39 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (ramona @ 3 Nov 2004, 02:31 PM)
Nu eu bagatelizez ci MARK LEHNER arheolog la Universitatea din Chicago si Zahi Hawass, directorul sitului de la Giza care il contrazic pe Herodot si spun ca nu au fost necesari 100.000 de oameni pentru a construi Marea Piramida in 20 de ani, ci mult mai putini adica, fii atenta 1.200. smile.gif

pai daca aveau processe optimizate rofl.gif rofl.gif

SCNR


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 Nov 2004, 04:44 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (ramona @ 3 Nov 2004, 04:31 PM)
Partea mistica nu prea este dezbatuta. Sa le fie putin teama? devil.gif

De cine ? De masoni ? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Probabil 100.000 de oameni se refera si la lucratorii "indirecti". Oricum - 1200 imi pare cam putin ... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 04:46 PM
Mesaj #79


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Eu cred ca la radacinile fiecarui mit sta o farama de adevar. Ar fi mai interesant de cercetat credintele vechilor egipteni si legatura dintre acestea si construirea piramidelor, decat sa ne cramponam de modul cum au fost efectiv construite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Nov 2004, 04:50 PM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Interesante sunt si credintele egiptenilor, dar si modul in care au construit... De ce sa nu stim mai multe despre ambele aspecte?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Nov 2004, 04:51 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (ramona @ 3 Nov 2004, 03:21 PM)
Cei 12 oameni au lucrat desculti si au trait efectiv in desert. In 21 de zile au carat 186 de pietre. Pentru constructia piramidei ar fi necesar sa se care 380 de pietre pe zi, asta ca sa fie gata in 20 de ani.

fratiilor, asta-i ca si calculul lu' ceasca: daca 100 de muncitori fac un bloc in 2 ani, atunci 200 il fac intr-un an, 400 in 6 luni etc.

procesul tehnologic al unei constructii e putin diferit smile.gif
chiar si la o piramida, mai ales ca are si goluri pe dinauntru. pietrele nu le cari numai, trebuie sa le si urci. cu cit creste piramida, cu atit mai sus. iti trebuie constructii auxiliare etc. si mai ai si "pauze tehnologice" pe parcurs smile.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 Nov 2004, 04:53 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Ma intreb daca nu cumva 'proiectantii' piramidelor au ales aceasta forma in primul rand din motive 'tehnice', si mai putin datorita unor consideratii religioase. O constructie neregulata sau un con ar fi presupus fie existenta unor spatii intre pietrele ce alcatuiau ansamblul, fie fasonarea fiecarei pietre in functie de forma celor cu care urma sa se imbine, ceea ce probabil ar fi fost mult prea dificil pentru epoca respectiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 05:06 PM
Mesaj #83


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



QUOTE (Achernar @ 3 Nov 2004, 04:53 PM)
Ma intreb daca nu cumva 'proiectantii' piramidelor au ales aceasta forma in primul rand din motive 'tehnice', si mai putin datorita unor consideratii religioase.

OK. Atunci de ce nu au ales o forma mai simpla, pentru ca trebuie sa recunosti ca se putea. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Nov 2004, 05:08 PM
Mesaj #84


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ca de exemplu...?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Nov 2004, 05:12 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Achernar @ 3 Nov 2004, 04:53 PM)
Ma intreb daca nu cumva 'proiectantii' piramidelor au ales aceasta forma in primul rand din motive 'tehnice', si mai putin datorita unor consideratii religioase.

Asa m-am gandit si eu. Este mult mai usor sa construiesti o rampa in spirala pe o piramida (te ajuta foarte mult structura deja construita) decat in jurul unei cladiri paralelipipedice sau cilindrice. De asemenea nu prea au avut probleme de stabilitate a structurii.
Unii cercetatori se intreaba insa de ce acel unghi si nu altul.
Cat despre fasonare si prelucrari, se pare ca le-au cam facut. Mai putin ce-i drept. Se presupune chiar ca unele pirmaide ar fi avut varf de aur. Ceea ce imi spune ca este vorba de opulenta, trufie sau mai pe limba noastra, ceausisme. spoton.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 05:19 PM
Mesaj #86


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



QUOTE (actionmedia @ 3 Nov 2004, 05:12 PM)
. Este mult mai usor sa construiesti o rampa in spirala pe o piramida (te ajuta foarte mult structura deja construita) decat in jurul unei cladiri paralelipipedice sau cilindrice.

Dar cine spune ca s-au folosit rampe in spirala?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Nov 2004, 05:24 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (ramona @ 3 Nov 2004, 05:19 PM)
Dar cine spune ca s-au folosit rampe in spirala?

Am vazut eu un documentar dintr-asta pe Discovery in care se punea problema "Cum au cocotat blocurile alea de piata la o anumita inaltime" singura solutie viabila a parut a fi rampa. Dar o rampa dreapta ar fi insemnat consum foarte mare de resurse, prin urmare s-a presupus ca au folosit o combinatie intre rampa dreapta si una in spirala, de fapt nu era o spirala ci o rampa care inconjura o data piramida. De la o anumita inaltime se foloseau macarale si scripeti se pare ca egiptenii deja cunosteau tehnologia scripetilor.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Nov 2004, 05:33 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai nu-i numai esentiala reducerea fortei necesare pentru a urca o piatra cu un sistem de scripeti, intervine si capacitatea maxima a cablului folosit. sa ma indoiesc ca stiau sa faca cabluri de otel. d-aia nu cred ca se foloseau macarale.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 05:39 PM
Mesaj #89


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Dupa parerea mea inca bajbaie. Le- au trebuit 200 de ani de excavatii ca sa ajunga la concluzia ca muncitorii nu erau sclavi. Hai sa le mai dam 200 si o sa vedem ce mai afla rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Nov 2004, 05:46 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



iti spun eu: se va afla ca erau contractori externi ai unei firme babiloniene care a primit contractul de outsourcing pentru logistics and field services rofl.gif rofl.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Nov 2004, 05:51 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (dead-cat @ 3 Nov 2004, 05:33 PM)
pai nu-i numai esentiala reducerea fortei necesare pentru a urca o piatra cu un sistem de scripeti, intervine si capacitatea maxima a cablului folosit. sa ma indoiesc ca stiau sa faca cabluri de otel. d-aia nu cred ca se foloseau macarale.

Nu, nu era vorba de cabluri de otel. Mi se pare ca s-au facut niste teste pentru rezistenta materialelor (franghii, lemne, scripeti) si se pare ca rezistau. Problema era inaltimea. Pe inaltimi mici se pare ca au fost folosite si macarale. Numai daca nu confund documentarele unsure.gif pentru ca mai era unul despre construirea Pantenonului la care aparea din nou problema ridicarii blocurilor de piatra la o anumita inaltime. Marturisesc ca m-am uitat la acele documentare mai mult cu coada ochilui, nu am fost foarte atent, intotdeauna.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 05:56 PM
Mesaj #92


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



QUOTE (actionmedia @ 3 Nov 2004, 05:51 PM)
Marturisesc ca m-am uitat la acele documentare mai mult cu coada ochilui, nu am fost foarte atent, intotdeauna.

Rusinica! laugh.gif Oricum dincat stiu eu nu poate fi vorba de macarale ci doar de un sistem de scripeti, iar de otel nu cred ca se pune problema, pentru ca din ce am citit nu au folosit nici macar unelte de fier.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Nov 2004, 06:00 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai daca ne zice cineva rezistenta la rupere a unei funii din alea si dimensiuniile blocurilor de piatra, vedem noi daca tine smile.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 06:11 PM
Mesaj #94


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Dead-Cat ai de gand sa construiesti o piramida? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Nov 2004, 06:12 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



calculam, calculam smile.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 06:16 PM
Mesaj #96


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



QUOTE (dead-cat @ 3 Nov 2004, 06:12 PM)
calculam, calculam smile.gif

Pentru calcule iti furnizez informatia ca blocurile de piatra aveau 1,5 tone, rezistenta cablurilor nu o stiu laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Nov 2004, 06:30 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ca veni vorba de facut piramide, de aici de pe forum numai nefertiti are experienta, pentru ca a construit asa ceva, dar s-a razgindit si s-a mutat intr-un apartament din bukale, dupa cum poti afla din al 2-lea post al acestui thread. laugh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 06:40 PM
Mesaj #98


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



smile.gif Esti cam "intepator". Daca tot vorbim de piramide hai sa nu iesim din subiect. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 3 Nov 2004, 07:07 PM
Mesaj #99


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Cum spuneam, ne cramponam prea mult de modul in care au fost construite piramidele. Ma intreb de ce au atat forta asupra noastra si astazi, dupa cum vedeti se vorbeste mult despre ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 3 Nov 2004, 10:30 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Sunteti uimitori... cry.gif
Pe voi chiar nu va intereseaza DE CE s-au chinuit aia sa le construiasca...ci CUM le-au facut. Nu va intereseaza scopul piramidelor, ci cum au carat aia tonele de cataroaie pana sus (au folosit rampe..? au folosit scripeti...?). Nu va intereseaza cunoasterea vechilor egipteni ci propria voastra cunoastere (ma rog, daca "artimetica" poate fi numita asa ohyeah.gif ). Nu va intereseaza spiritualitatea extrem de avansata a Egiptului antic (normal, majoritatea sunteti atei) iar daca v-as spune ca o piramida materiala genereaza o proiectie energetica in forma de cruce, iar o cruce materiala genereaza o proiectie energetica in forma de piramida, ca legatura dintre piramida (simbol al VT) si cruce (simbolul NT) este genial reprezentata de Coloana Infinitului lui Brancusi, ca efectu' de piramida nu e nici pe departe ceva atat de simplu si de copilaresc ca lamele Gilette care raman mereu ascutite asezate la 1/3 fata de baza piramidei patratice drepte sau ca bucatile de carne care nu putrezesc asezate in acelasi loc, ca prima lege in piramidologie zice ca Nu va jucati cu piramidele!, ca exista destui idioti care auzind faza cu carnea au ajuns la concluzia ca efectu' de piramida asigura viata vesnica si in consecinta si-au confectionat piramide in care au facut nani - evident patul era la 1/3 de baza - si s-au trezit cu leucemie... in sfarsit... daca am incerca sa discutam si despre esenta, nu doar despre aparenta, ce-ati zice? wink.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 4 Nov 2004, 04:10 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Din pacate discutiile referitoare la efectul de piramida nu-si au rostul atat timp cat nu se face o diferentiere clara intre acest efect fizic (ce probabil va fi explicat in viitor) si religie, ezoterism sau magie. Am trecut in revista peste 100 de site-uri romnesti si straine ce intre altele dezbateau si aceasta tema. Marea majoritate au ca tema principala religia, fortele oculte, astrologia, conspiratiile sau paranormalul (inclusiv ozeneuri !). Din cele ramase, foarte putine se refera la modalitatea de a obtine o piramida utilizabila, si nu exista insa nici macar doua site-uri care sa propuna exact aceeasi metoda de constructie. Cat despre detalii referitoare la conditiile fizice exacte in care au fost obtinute rezultatele pe care le descriu acolo, nici pomeneala ! Pacat ! Un efect probabil foarte interesant si folositor este folosit in scopuri comerciale, pentru a face prozelitism sau pur si simplu ca 'dovada' pentru tot felul de teorii mistice. Jenant si regretabil.
Cred totusi ca am deviat prea mult de la subiectul topicului. Sa revenim la piramidele egiptene.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 4 Nov 2004, 08:18 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

iar daca v-as spune ca o piramida materiala genereaza o proiectie energetica in forma de cruce, iar o cruce materiala genereaza o proiectie energetica in forma de piramida,
[...]
piramida asigura viata vesnica si in consecinta si-au confectionat piramide in care au facut nani - evident patul era la 1/3 de baza - si s-au trezit cu leucemie... in sfarsit... daca am incerca sa discutam si despre esenta, nu doar despre aparenta, ce-ati zice?

as zice: woowoo science. si as mai zice sa se mute discutia la "dincolo de ratiune" unde-i este locul in acest caz.
pe mine unul, intr-adevar, acest "aspect" al piramidelor, nu ma intereseaza.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 4 Nov 2004, 08:47 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (dead-cat @ 4 Nov 2004, 08:18 AM)
QUOTE

iar daca v-as spune ca o piramida materiala genereaza o proiectie energetica in forma de cruce, iar o cruce materiala genereaza o proiectie energetica in forma de piramida,
[...]
piramida asigura viata vesnica si in consecinta si-au confectionat piramide in care au facut nani - evident patul era la 1/3 de baza - si s-au trezit cu leucemie... in sfarsit... daca am incerca sa discutam si despre esenta, nu doar despre aparenta, ce-ati zice?

as zice: woowoo science. si as mai zice sa se mute discutia la "dincolo de ratiune" unde-i este locul in acest caz.
pe mine unul, intr-adevar, acest "aspect" al piramidelor, nu ma intereseaza.

Piramidele este care este si basta. Dead-cat are dreptate...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Nov 2004, 11:04 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (IO @ 3 Nov 2004, 10:30 PM)
Pe voi chiar nu va intereseaza DE CE s-au chinuit aia sa le construiasca...ci CUM le-au facut. Nu va intereseaza scopul piramidelor, ci cum au carat aia tonele de cataroaie pana sus (au folosit rampe..? au folosit scripeti...?).

Ba ne intereseaza. Problema este ca pana una alta e mai greu sa afli adevaratul scop. Ceea ce nu ma intereseaza pe mine personal este sa aud tot felul de explicatii ocult-ezoterico-spiritualo-religioase despre scopul acelor piramide. Probabil scopul era X (scop religios), nu este obligatoriu ca X sa fie si adevarat, adica sa fie aplicabil in zilele noastre. Tinea de credinta alora si basta. Mai interesnt de dezbatut si mai usor de dovedit este cum au fost construite si nu DE CE au fost construite si nici de unde au invatat sa le construiasca.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 4 Nov 2004, 11:05 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 4 Nov 2004, 11:07 AM
Mesaj #105


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mda, o explicare a modului in care au fost construite poate sa lamureasca si alte aspecte: ce tehnologii stapaneau, daca era intr-adevar o civilizatie mult superioara noua sau nu samd.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 07:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman