HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Piramidele Egiptene
Andronic
mesaj 15 Mar 2005, 03:27 PM
Mesaj #176


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 28 January 05
Forumist Nr.: 5.565



Da ma refer la Egipt ...
Daca ai fi trait in Egipt ai fi considerat ca dupa moarte vei avea nevoie de corpul tau - in viata de dincolo ... Pharaonii aveau credinta ca ei merita sa se uneasca cu zeii, sa ajunga ca ei si prin urmare in mormintele lor sau piramide isi asigurau existenta obiectelor de cult, bijuteriilor ba chiar si mancaruri si haine te trebuinta ... la asta ma refeream cand asociam piramidele cu moartea / mormintele ...

astazi insa construim piramide pentru arta , de dragul ei si al semnificatiilor mitologice atractive pentru neinitiati doar prin puterea notiunilor neaprofundate care orbesc fara glorie ... asta e parerea mea insa ... poate imi dati voi exemple de constructii de piramide "a la ancienne" sau legate de semnificatiile originare ...

in plus , nu stiu de ce trebuie ca omul sa denatureze si sa profaneze intotdeauna valorile sacre de odinioara, prin "imagini false" ...
de pilda de ce nu construim mai multe fantani arteziene ?! caci e penurie dupa cate observ in jur ...


--------------------
... ego
"The world is changed ... Much that once was is lost ... for none now live, who remember it ! ... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 15 Mar 2005, 06:21 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Andronic @ 15 Mar 2005, 03:27 PM)
Da ma refer la Egipt ...

Pai daca la asta te refereai, raspunsul este simplu. Oamenii de astazi nu mai cred ceea ce credeau cei de acum 5000 de ani.
Desi eu unul ma indoiesc ca vechii egipteni priveau piramidele ca pe niste monumente morbide. Din contra. Daca ei credeau in viata de dupa moarte, erau mai indreptatiti sa le priveasca ca pe niste monumente ale vietii eterne. Mm, ce zici de asta? Te-ai gandit la aceasta perspectiva?

Acest topic a fost editat de actionmedia: 15 Mar 2005, 06:21 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Mar 2005, 09:37 PM
Mesaj #178


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (actionmedia @ 15 Mar 2005, 06:21 PM)

Desi eu unul ma indoiesc ca vechii egipteni priveau piramidele ca pe niste monumente morbide. Din contra. Daca ei credeau in viata de dupa moarte, erau mai indreptatiti sa le priveasca ca pe niste monumente ale vietii eterne. Mm, ce zici de asta? Te-ai gandit la aceasta perspectiva?

Evident ca nu s-a gandit, vorbeste prostii. E prima data cand aud ca piramidaele egiptene ar fi un simbol 'morbid'. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Mar 2005, 09:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Andronic
mesaj 15 Mar 2005, 10:22 PM
Mesaj #179


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 28 January 05
Forumist Nr.: 5.565



QUOTE
erau mai indreptatiti sa le priveasca ca pe niste monumente ale vietii eterne


Mai dar grozavi sunteti voi ... cata siguranta emanati ... frumos va sade ...
piramidele erau cele care adaposteau corpul, repet doar corpul celui ce trece in viata cealalta ... sufletul lui se dedubla si credinta spunea ca acesta bantuie prin ceruri , dar nu fara a pastra contactul cu vechiul trup , in cazul in care trupul ar fi fost miscat sau sustras , dublura spiritului ar fi pierit si ea ... de aici circula si credinta in blestemele puse pe profanatorii de morminte ...

in ceea ce priveste morbiditatea piramidelor cu care nu e de acord nefertiti cred ca ar fi mai intelept sa ne gandim simplu ca ele erau construite special pentru cei ce aveau sa paraseasca lumea celorlalti a tuturor, si nu pentru a le venera si "vizita" in timpul vietii ca pe niste "gradini suspendate" sau alte minuni antice ... e clar asocierea piramida -moarte -transcendere daca vrei dar tot moarte se CHEAMA ...

...


--------------------
... ego
"The world is changed ... Much that once was is lost ... for none now live, who remember it ! ... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Mar 2005, 10:32 AM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Andronic @ 15 Mar 2005, 10:22 PM)
Mai dar grozavi sunteti voi ... cata siguranta emanati ... frumos va sade ...

Grozav esti tu. Tu esti cel care sustine cu tarie o idee, eu doar ti-am dat un hit si in directia cealalta. Nu ai de unde sa stii ce trairi aveau oamenii de acum 5000 de ani. Aceste trairi nu se pot deduce prin descoperiri arheologice. Poti sa spui diverse lucruri despre obiceiurile si comportamentul lor, dar despre ce credeau si nici atat despre ce asocieri mentale faceau (gen piramida - moarte sau piramida - viata). Habar nu avem cum gandeau vechii egipteni.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 May 2007, 08:31 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



'Pyramid Builders' Village Found in Egypt

Este vorba de rezultatul cercetarilor efectuate de Mark Lehner, unul din cei mai (re)cunoscuti egiptologi ai momentului.
Lehner a devenit cunoscut mai ales datorita ipotezei pe care a lansat-o ... si anume ca la constructia marei piramide au lucrat in jur de vreo 1500 de oameni , in trei schimburi, timp de 20 de ani , contrazicindu-l astfel pe Herodot care avansase cifra de 100 000 de lucratori.
Mie personal ipoteza lansata de Lehner mi se pare fantezista smile.gif , mai ales daca se tine cont de faptul ca blocurile de piatra au trebuit sa fie aduse de la o cariera de piatra pina in desertul de la Giza/Ghizah/Ghizeh.

[...]
The area, often called the "workers' village," is the site of a vast community that thrived some 4,500 years ago on the Giza Plateau. It may have housed as many as 20,000 people.
[...]
The presence of a barracks could help explain the abundance of pottery, ash, and refuse found in the area, especially the tremendous amounts of animal bone. "When we excavate we find enough animal meat bone to feed several thousands of people," Lehner reported. "This would explain why."
The bones in the area suggest that workers enjoyed quite a lot of prime beef. Previous excavations have discovered that they also ate bread and fish, and drank beer.
Analysis of human remains has suggested that workers apparently had access to medical treatment. Evidence has been found of healed broken bones, amputated limbs, and even brain surgeries.


Continuarea articolului aici

Acest topic a fost editat de exergy33: 10 May 2007, 08:34 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 May 2007, 11:01 AM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Extrem de fantezista...desi am evitat acest topic o sa incerc niste corecturi pe ici pe colo... smile.gif

Biblioteca din Oxford adaposteste un manuscris al scriitorului copt Mas-Udi (957d.Hr.) in care acesta afirma ca cel care a dispus construirea marii piramide ar fi fos regele egiptean Surid,care a condus Egiptul inainte de POTOP.In interiorul lor "preotii au depus toata stiinta pe care o aveau in arte,aritmetica si geometrie pentru a ramane marturie si spre folosirea celor care vor putea sa o inteleaga".Astfel in piramida orientala(kheops) au fost inscrise atat sferele ceresti si figuri reprezentand stelele si traiectoriile lor,cat si,in acelasi timp,istoria si cronica vremurilor trecute,a timpurilor ce vor veni si a fiecaruia din evenimentele viitoare care vor surveni in Egipt.
Un alt manuscris tot la fel de obscur intareste afirmatia ca primul monument era consacrat Istoriei si Astronomiei ..in timp ce al doilea Stiintelor Medicale.Herodot in cartile sale sustine ca preotii din Teba i-au aratat 341 de statui uriase,reprezentand tot atatea generatii succesive de marii preotii egipteni care s-au perindat de-a lungul a 11340 de ani.Prteotii i-au aratat statuile pentru a demonstra ca fiul l-a urmat intotdeauna pe tatal lui si l-au asigurat ca datele si calculele lor sunt absolut exacte,intrucat ei au notat totul generatie dupa generatie.Interesant este faptul ca primele piramide seamana izbitor cu ziguratele mesopotamiene cat si cu unele ale civilizatiilor precolumbiene..


Am observat ca cineva facea unele referiri la destinatii prezumtive..iata si versiunea mea...adunata din toate cartile citite despre aceste monumente.(unele de-a dreptul ilogice si fantasmagorice)

1.mormant faraonic
2.monument dedicat stiintelor
3.adapost impotriva unei catastrofe de proportii
4.templu
5.depozit al vechii intelepciuni si stiinte egiptene
6.observator astronomic
7.granar laugh.gif
8. instalatie pentru provocat ploi artificiale(condensator de vapori de apa) rofl.gif
9.pila electrica gigantica rofl.gif
10.previziune cifrata a viitorului lumii
11.sistem de drenaj al apei laugh.gif
12.releu de transmisiuni rofl.gif
13.reprezentare simbolica a muntelui pe care s-au salvat unii oameni in timpul Potopului. laugh.gif

Acest topic a fost editat de cocosel: 11 May 2007, 11:01 AM


--------------------
"Mã simt ca într-o barcã, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacã as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cã prefer sã tac si sã cred cã alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 11 May 2007, 02:18 PM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Von Daniken in cartea sa, publicata cu mult inainte de descoperirile lui Lehman , spunea urmatoarele :
QUOTE
None of these explanations stands up to a critical examination. The Great Pyramid is (and remains?) visible testimony of a technique that has never been understood. Today, in the twentieth century, no architect could build a copy of the pyramid of Cheops, even if the technical resources of every continent were at his disposal.


2,600,000 gigantic blocks were cut out of the quarries, dressed and transported, and fitted together on the building site to the nearest thousandth of an inch. And deep down inside, in the galleries, the walls were painted in colors.
The site of the pyramid was a whim of the pharaoh.
The unparalleled, "classical" dimensions of the pyramid occurred to the master builder by chance.
Several hundred thousand workers pushed and pulled blocks weighing twelve tons up a ramp with (nonexistent) ropes on (nonexistent) rollers.
This host of workers lived on (nonexistent) grain.
They slept in (nonexistent) huts which the pharaoh had built outside his summer palace.
The workers were urged on by an encouraging "Heave-ho" over a (nonexistent) loudspeaker, and so the twelve-ton blocks were pushed skyward.
If the industrious workers had achieved the extraordinary daily piece rate of ten blocks piled on top of each other, they would have assembled the 2,600,000 stone blocks into the magnificent stone pyramid in about 250,000 days--664 years. Yes, and don't forget that the whole thing came into being at the whim of an eccentric king who never lived to see the completion of the edifice he had inspired.
Of course one must not even suggest that this theory, so seriously advanced, is ridiculous. Yet who is so ingenuous as to believe that the pyramid was nothing but the tomb of a king? From now on, who will consider the transmission of mathematical and astronomical signs as pure chance?


Personal nu sunt 'fana' Daniken , dar intre cele afirmate de el si cele afirmate de Lehner, inclin sa-i dau mai multa dreptate lui Daniken . Nu in sensul ca aceste piramide ar fi construite de extraterestri, ci in sensul ca utilizind tehnologia de la vremea respectiva ar fi luat un numar urias de ani ca sa se inalte o piramida. smile.gif

Nu mai stiu exact , am citit undeva , sau am auzit la TV ... nu era istoricul egiptean de religie copta , Mas'udi , cel care avansa ipoteza ca la constructia piramidelor au participat lucratori care levitau ? wub.gif




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 11 May 2007, 03:24 PM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Today, in the twentieth century, no architect could build a copy of the pyramid of Cheops, even if the technical resources of every continent were at his disposal.

Chestia asta mi se pare absolut nefondata. In orice moment, la tehnica si resursele actuale, o piramida la fel de mare nu ar necesita mai mult de cativa ani, si asta in cel mai pesimist mod posibil. Gandeste-te numai la cati zgarie nori s-au construit, la cate poduri unele mai lungi ca altele, tunele, etc.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 May 2007, 04:06 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Vorbea cineva pe aci de date exacte...hai sa va dau cateva ... tongue.gif

Codul piramidelor ca oglinda a lumii noastre:

5 unitati de masura
1m=5/phi patrat KE=5/phi la a patra GE=(3/5)*phi patrat HE=15*phi patrat PZ (nu am litera din alfabetul grecesc wub.gif )
M=metru
KE=cot regesc
GE=unitate de baza
HE=cot sfant
PZ=tolul piramidei


Valorile piramidei lui Kheops in sistem phi antic:
latura de baza=168 GE crestere la fiecare KE pe inaltime
inaltime=280KE 0,6 GE mai putin pe lungimea laturii
unghi de inclinare=51,85354759 grade=51grade51'minute12,77''secunde
Tangenta=1,273220037

Principiul piramidelor
Raza unui anumit cerc ca inaltime peste punctul median al unui patrat cu dimensiuni egale da o piramida cu un anumit unghi de inclinare.Aceasta se orienteaza dupa valoarea phi folosita.

Nivelul celor 3 podele ale camerelor
camera stancoasa= -22,95048312 GE= -31,46099032m
camera reginei= 15,3794232 GE= 21,08242697m
camera regelui= 31,32507126 GE= 42,94104653m

Reprezentarea distantei
Soare-cordonul asteroizilor=84,115 GE(*5)=420,6mil.km.=2,8 AE
Soare-Marte=45,785 GE(*5)=228,9mil.km.=1,53 AE
Soare-Pamant=29,839 GE(*5)=149,2 mil.km.=0,99 AE

Nivelul inaltimii in piramida lui Kheops
Jumatatea diagonalei podelei devine latura de baza a nivelului urmator ca inaltime si diagonala nivelului superior.Nivelul A se defineste deci nivelul inaltimii camerei regelui:31,32507126 GE=82,01010128 KE (nivelul A)Din repetarea de 7 ori a acestui procedeu rezulta nivelul platformei varfului (nivelul H) de 262,5 KE=137,45m

Stratul de piatra cu numarul 35 este mai gros decat celalalte (stai sa vezi acum conspiratii cu numarul asta rofl.gif )..De ce??
Inaltimea axei stratului =1/5 inaltimea piramidei =56 KE
1/2 lungimea laturii la acesta inaltime=175,9318841 KE
Catul celor doua da phi antic=3,141640787.... ohmy.gif


Piramidionul partea neconstruita din varf 275 KE pana la 280 KE.El este o minipiramida Kheops in raportul de 1:56(segmenti),1,56 la patrat (suprafete) si 1,56 la cub (volum)

Zona piramidelor de la Gizeh
latura lunga= 672 GE (12*56 GE)=circumferinta piramidei Kheops
latura scurta=560 GE (10*56 GE)
Catul lor=1,2 multiplicatorul lui phi patrat cu rezultat phi antic rolleyes.gif

Lungimea laturii piramidei lui Kheops= 157,5 GE
Lungimea laturii piramidei lui Mykerinos= 78,75 GE
Raportul dintre laturile piramidelor lui Kheops/Kefren= 1,0666 (cifra cheie a DNS uman) ohmy.gif

Cifrele cheie ale paralelelor diagonalelor celor 3 piramide:
5,25-15,75-17,5-44-56-252 (cifre cheie ale sistemului periodic al elementelor si al nucleelor si invelisurilor atomice) ohmy.gif

Acestea sunt doar niste mostre...pentru cei care cred ca se ascunde vezi doamne ceva in spatele Piramidelor din Gizeh.
Daca ajungi sa scormonesti fiecare miime matematica poti ajunge la astfel de interpretari. Insa acestea la fel le poti descoperi si la un banal bloc de piatra...
Dar se poate la fel ca cele enumerate sa fie exact datele pe care cei care le-au construit au dorit sa ni le prezinte peste ani,ale civilizatiilor disparute... rofl.gif

smile.gif


--------------------
"Mã simt ca într-o barcã, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacã as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cã prefer sã tac si sã cred cã alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 11:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman