HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Piramidele Egiptene
nefertiti-old
mesaj 29 Oct 2004, 03:56 PM
Mesaj #1


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Una dintre cele mai stranii si mai frumoase maxime pe care le-am auzit suna astfel: "Totul pe lume se teme de Timp, numai Timpul se teme de piramide"... Nici o alta infaptuire a geniului uman nu a fost in stare sa infrunte mileniile asa cum au facut-o piramidele egiptene!...

Monumente funerare ale atotputernicilor faraoni, temple sacre, depozitare pentru eternitate ale intelepciunii si stiintei - nu vom sti cu siguranta niciodata ce gind a dominat mintea celor ce au hotarit destinatia acestor extraordinare constructii. Pentru explicarea functiilor piramidelor n-au lipsit, fireste, nici ipoteze hazardate, mai mult sau mai putin fanteziste: silozuri pentru grine, temple pentru cultul Soarelui, diguri pentru oprirea... furtunilor de nisip ce veneau dinspre desert. Pliniu cel Batrin, in a sa "Istorie Naturala", afirma ca motivul care i-a facut sa ridice aceste monumente a fost fie "frica de a lasa comorile lor pe miinile urmasilor sau dusmanilor", fie "teama de a nu lasa poporul fara ocupatie". Cit adevar, cit pret putem pune pe multe din relatarile surselor antice referitoare la destinatia acestor monumente - e greu de stiut. Sintem insa indreptatiti sa credem ca piramidele, asa cum si cit le cunoastem noi azi, par a fi deopotriva monumente funerare, temple sacre si depozitare ale cunostintelor. Ele sint amplasate pe malul sting al Nilului, la marginea estica a platoului libian care se intinde intre fertila cimpie a fluviului si desert. Pe o distanta de circa 30 km, de la nord la sud, piramidele se inalta grupate in sase zone - Abu Roach, Gizeh, Zaniet-el-Arian, Abusir, Sakkarah si Dahsur.

Denumirea de "piramida" pare sa provina din cuvintul caldeean "urimmiddin" (tr. literara, "luminile-masurile"). In ebraica veche, "urim" inseamna "revelatie". Vechii greci, privind piramida lui Kheops, probabil in lumina rosiatica a asfintitului, aveau impresia ca aceasta e invaluita in flacari, motiv pentru care au numit acest gen de constructie "piramida", adica "rug" - ne-am ingaduit sa folosim aceasta constructie cu iz metaforic in titlu (de altminteri, expresia greceasca e inrudita, ca semnificatie, cu piramidonul nostru cel de toate zilele!). In sfirsit, in limba copta cuvintul "pirimit" sau "piremit" inseamna "a zecea parte". (...)

Adrian Hoaja, Magazin.

Haideti sa vorbim despre piramide, despre misterul constructiei lor, despre ceea ce inseamna ele samd.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 29 Oct 2004, 04:11 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



In sfarsit nefertiti s-a hotarat sa-si dezvaluie secretele. rolleyes.gif
Asteptam cu nerabdare sa ne luminezi. Ai avut sau nu ai avut pirmaida? Se zice ca ai avut dar ti-au daramat-o oamenii rai, asa e?

Acest topic a fost editat de actionmedia: 29 Oct 2004, 04:18 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Oct 2004, 04:12 PM
Mesaj #3


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eu nu am piramida decat aici la Han. Si e publica, nu are secrete. tongue.gif

P.S. Mai bine ai spune ce crezi tu despre piramidele alea adevarate, nu despre a mea. tongue.gif

Acest topic a fost editat de nefertiti: 29 Oct 2004, 04:20 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Oct 2004, 04:12 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 29 Oct 2004, 04:45 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 29 Oct 2004, 05:25 PM)
P.S. Mai bine ai spune ce crezi tu despre piramidele alea adevarate, nu despre a mea. tongue.gif

sorry.gif Pai cand m-am referit eu la piramida ta?
Ca sa nu existe dubii, nu am vazut niciodata piramida lui Nefe.
hh.gif rofl.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Oct 2004, 04:50 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



harhar.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Oct 2004, 08:55 PM
Mesaj #6


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mai,
Ce piramida mea se discuta aici?
Piramidele nu au niste chestii intunecoase in ele, asa ca niste tuneluri? Si strimte? Si umede?
Aaaaa, confund eu cu altceva, scuze....
Da-da, am citit de piramide... au forma piramidala si sufera de efectul de piramida... efect care e folosit in medicina... asa a aparut ...piramidonul....
Nefe, te-am pupat pe piramida... hh.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 29 Oct 2004, 08:55 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 29 Oct 2004, 09:48 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Offtopic
Cand va hotarati sa discutati si serios despre piramide, va rog sa ma anuntati si pe mine.
/Offtopic

Piramide exista in foarte multe alte locuri, nu doar in Egipt (daca vreti sa discutam doar de cele egiptene in aces topic, no problemo). Insa primele piramide construite pe Terra se pare ca au fost cele construite de daci. Conf. Dr. Ioan Ticleanu, de la Facultatea de geologie a Universitatii din Bucuresti spune ca varful muntelui Toaca (1900 m), care are o forma piramidala, cu baza absolut patrata, cu latura de 296 m, īnaltimea de 107 m, iar panta dinspre partea de nord este de 52ŗ, identica cu binecunoscuta piramida a lui Keops. Asemanarile dintre vārful Toaca si piramida lui Keops sunt tulburatoare, astfel raportul dintre laturile bazei si īnaltime are aceleasi valori, dar piramida Toaca are o vechime de cel putin 10 mii de ani, pe cānd piramida lui Keops este datata de 2500 ani ī. de Hr., ceea ce duc la ipoteza ca piramidele egiptene īsi au arhetipul īn Ceahlau. Din cercetarile facute se crede ca vārful muntelui Toaca a fost modelat īn forma de piramida. "Egiptenii au construit mai īntāi piramida īn trepte, apoi asa numitele piramide strāmbe, apoi cele drepte. Toate trei modelele se regasesc la Toaca", spune dl Ticleanu. Lānga Toaca se afla vārful Panaghia (un alt nume pentru Maica Domnului) si Piatra Ciobanului, toate trei asezate pe aceiasi axa. Piatra Ciobanului se afla la vest de Toaca, la fel ca si mormāntul lui Osiris, divinitate suprema a egiptenilor, care era cioban, fata de templul aflat īn apropierea sa.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 30 Oct 2004, 12:16 PM
Mesaj #8


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Insa primele piramide construite pe Terra se pare ca au fost cele construite de daci

IO, dar dacii au construit īnaintea egiptenilor? Sau cum? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 30 Oct 2004, 02:20 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Da, asta rezulta si din pasajul pe care l-am postat. Cu 7.500 de ani inaintea egiptenilor, dacii construiau piramide. As aminti cele 9 piramide de pamant de la Sona, piramidele de lemn (mai micI dar mult mai eficiente decat cele de piatra) si cultul solar, comun atat dacilor cat si egiptenilor. Cuvantul RAZA semnifica RA ZEUL, o posibila legatura intre RA si RAM/RAMA. Fireste, sunt doar ipoteze... rolleyes.gif Dar, asa cum spunea si dr. Ticleanu, atat timp cat argumentele care le sustin sunt mai puternice decat cele care le infirma, putem tine linistiti cont de ele.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Oct 2004, 03:29 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



si de unde se stie ca erau daci? sau ca erau piramide? blink.gif

facind abstractie ca panta se exprima in procente, daca unghiul de inclinare a laturii catre nord e 52grade la dimensiunile postate mai sus, piramida n-are cum sa fie dreapta. altfel ca la cele egiptene. ma gindesc ca or mai fi "pante" pe lumea asta de 52 de grade. si Toaca nu-i "decit" un munte.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 30 Oct 2004, 07:40 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
si de unde se stie ca erau daci? sau ca erau piramide?

Ai un fir al Ariadnei la dispozitie: Conf. Dr. Ioan Ticleanu, de la Facultatea de Geologie a Universitatii din Bucuresti.
Stai de vorba cu el, cred ca e persoana cea mai potrivita pentru a te lamuri care-i diferenta dintre un munte si o piramida.



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Oct 2004, 08:15 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



spre deosebire de numitul geolog, eu par sa discern intre o piramida si un con.
sau un simplu munte.
insirarea poate continua.

daca-si imagineaza ca un munte e o piramida dacica, de pe vremea cind dacii nici nu existau, din partea mea, mai sunt si altii, ca alde Napoleon Savescu.
dar daca muntele are unghiul de panta 52 de grade la nord asta-i singurul lucru care-l are in comun cu piramidele egiptene.

poza cu virful Toaca. care piramida? blink.gif

Acest topic a fost editat de dead-cat: 30 Oct 2004, 08:23 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 Oct 2004, 12:40 AM
Mesaj #13


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mda, nu prea arata a piramida.....cine stie....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Nov 2004, 03:31 PM
Mesaj #14


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (IO @ 29 Oct 2004, 10:48 PM)

varful muntelui Toaca (1900 m), care are o forma piramidala

Din cercetarile facute se crede ca vārful muntelui Toaca a fost modelat īn forma de piramida.

Forma piramidala nu echivaleaza cu o piramida.

Si cine a modelat varful asta, mama natura?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Nov 2004, 03:57 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cine altcineva?! Eu nu vad in fotografie nici o urma a interventiei umane.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Nov 2004, 04:01 PM
Mesaj #16


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai il intrebam pe IO. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Nov 2004, 04:14 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai las' ca i-au dat "dacii" o forma mai...naturala, sa aibe ce scrie trupa lu' Napoleon. rofl.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Nov 2004, 04:16 PM
Mesaj #18


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pe bune, majoritatea muntilor au forma aia, ce draq?! laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 2 Nov 2004, 04:16 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Daca ar fi asa cum zice profu ala atunci .... In primul rand, acum 10000 de ani omul nu folosea metale. Bronzul a inceput sa fie folosit acum 6500 de ani. Deci aia care cica au cioplit stancile pe-acolo au facut-o probabil cu unelte din piatra. Nici nu vreau sa-mi inchipui ce s-au chinuit saracii oameni. Probabil 'scluptarea' unui varf de munte doar cu topoare facute din cataroaie ar presupune zeci de ani si sute de insi dispusi sa munceasca zi si noapte pentru treaba asta. Si ce-ar implica asta ? Ceva de-a dreptul incredibil : stramosii romanilor chiar MUNCEAU ! Si nu oricum, ci non-stop ! Si fara bani ! Cred ca de-aia au si murit, fraierii ...

Acest topic a fost editat de Achernar: 2 Nov 2004, 04:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Nov 2004, 04:18 PM
Mesaj #20


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Si s-au ingropat singuri acolo, ca sa aiba si un rost 'toacele' alea. laugh.gif

Acest topic a fost editat de nefertiti: 2 Nov 2004, 04:19 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Nov 2004, 05:23 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Bull's eye! spoton.gif Ce dragut sa faci misto de proprii stramosi (cred ca e o caracteristica unica a poporului roman)... Cand n-ai trecut, n-ai prezent. Si este exclus sa ai vreodata un viitor.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Nov 2004, 05:28 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pina si demonstratia ca 'ai de-acu 7500 de ani ar fi stramosii nostrii (oricum ai mei sigur nu) e neclara (ingaduitor formulat). devil.gif

dar tot asa de fara viitor e cind simti nevoia sa-ti fabrici trecutul retro, incercind cu tot dinadins sa cauti glorie unde nu este, indiferent cit de ridicol si nestiintific ar fi (asta apropo de Napoleon si fani). chestia-mi aminteste de Chekov din "Star Trek" pentru care orice inventie de pe planeta a fost de fapt de origine ruseasca.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 2 Nov 2004, 05:28 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Nov 2004, 05:30 PM
Mesaj #23


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (IO @ 2 Nov 2004, 06:23 PM)
Bull's eye! spoton.gif Ce dragut sa faci misto de proprii stramosi (cred ca e o caracteristica unica a poporului roman)... Cand n-ai trecut, n-ai prezent. Si este exclus sa ai vreodata un viitor.

Pai nu ne-ai demonstrat nimic pana acum. Iar daca tot esti fan al minunatilor daci, cred ca este un topic special pe undeva.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 2 Nov 2004, 05:35 PM
Mesaj #24


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mda, una peste alta ne-am īndepărtat de piramidele egiptene destul de mult. De fapt, dacă stau şi mă uit īn urmă văd că mai nimic nu am aflat despre piramidele propriu-zise. Apropo: le-a văzut cineva cu proprii ochi, acolo, la faţa locului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Nov 2004, 05:37 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



n-am fost inca in egipt sad.gif
sunt prea zgircit. blink.gif in concediu ma duc in Romania rolleyes.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Nov 2004, 05:38 PM
Mesaj #26


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Atunci ai putea vizita 'toaca' rofl.gif .


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Nov 2004, 05:42 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Piramide Egiptene si despre ele am vazut doar pe Discovery. De citit am mai citit pe ici pe colo cate ceva. Nu m-a convins inca nimic sa accept vreo teorie vehiculata despre ele. Ceea ce cred eu deocamdata este ca aceste pirmaide sunt rezultatul unei trufii nemarginite a Faraonilor care le-au construit. L-a inceput mormintele erau niste constructii mici, apoi pe masura trecerii timpului fiecare nou faraona cautat sa-si faca o piramida si mai mare pentru a arata cat de tare si de mare este el si cat de mult il iubesc zeii pe el.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Nov 2004, 05:47 PM
Mesaj #28


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nici eu nu le-am vazut, desi imi doresc. Am doar niste poze, de la cineva care a fost acolo si am vazut diverse documentare. Plus cartile citite despre tot ce inseamna Egipt. Cat despre ceea ce difuzezea Discovery, daca initial emisiunile lor erau despre misterul care inconjoara piramidele si posibila 'mana extraterestra' care le-a construit, mai nou ei merg tot mai mult pe ipoteza ca le-au facut oamenii.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Nov 2004, 05:54 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Nu am nici o indoiala ca piramidele au fost facute de oameni. Problema este cu ce tehnologie. Se pare ca s-a gasit o solutie compatibila cu tehnologia vremii.
Probelma principala era cum au fost cocotate acele blocuri de piata la acea inaltime.
Raspunsul este cat se poate de simplu: rampa. Dar nu orice fel de rampa, o rampa in spirala.
Se mai pune problema materialelor. De unde au fost aduse si cum au fost transportate.
Legat de Piramide Egiptene, pentru cine nu a jucat, jocul Cleopatra Pharao este foarte instructiv.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 2 Nov 2004, 05:56 PM
Mesaj #30


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Este incredibil ce fascinaţi au fost oamenii din toate timpurile de aceste construcţii (cu mici excepţii, gen actionmedia smile.gif ) Şi, din cīte observ eu (tot la Discovery biggrin.gif ) fascinaţia creşte pe măsură ce se află tot mai multe din secretele lor. Sīnt totuşi primele realizări remarcabile ale omului civilizat. Un om provenit dintr-o societate atīt de stranie, īncīt chiar pare un extraterestru (mă refer la egipteanul din antichitate)!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Nov 2004, 06:00 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



dead-cat

QUOTE
pina si demonstratia ca 'ai de-acu 7500 de ani ar fi stramosii nostrii (oricum ai mei sigur nu) e neclara (ingaduitor formulat).

Aia nu se dorea o demonstratie a continuitatii unui neam pe aceste pamanturi. Ai inteles aiurea.

QUOTE
dar tot asa de fara viitor e cind simti nevoia sa-ti fabrici trecutul retro, incercind cu tot dinadins sa cauti glorie unde nu este, indiferent cit de ridicol si nestiintific ar fi (asta apropo de Napoleon si fani).

De unde stii tu unde este gloria si unde nu este? Zici ca Napoleon Savescu e ridicol? Adu argumente care sa-i contrazica argumentele. Formuleaza tu ipoteze care sa explice mai bine ceea ce explica ipotezele lui. Pana atunci, esti un neica-nimeni pe net care arunca cu noroi in cineva. Poti observa ridicolul situatiei tale? yikes.gif

nefertiti

QUOTE
Pai nu ne-ai demonstrat nimic pana acum.

Eu n-am facut vreo afirmatie, am dat un citat. Cand o sa afirm ceva, atunci sa-mi ceri demonstratii. Dar nu uita: ca sa primesti ceva, trebuie intai sa meriti. ohyeah.gif Poate ca acum meriti o informatie simpla, de ex. tot ceea ce sustine Napoleon Savescu este corect. Ca sa primesti insa si argumente irefutabile (pe care bietul dr. Savescu poate doar le viseaza) trebuie sa meriti. Dovedeste ca meriti (nu mie, tie) si argumentele vor veni la tine (singure).

QUOTE
Iar daca tot esti fan al minunatilor daci, cred ca este un topic special pe undeva.

E ca si cum ai spune ca "esti un fan al minunatilor tai parinti". Da, bineinteles ca sunt, la tine in familie sunteti dusmani? ohmy.gif Iar daca informatia ca dacii au construit piramide inaintea egiptenilor a trecut pe langa tine ca apa pe langa gasca, hai sa discutam strict de piramidele egiptene. Nickname-ul ales de tine pare sa indice oarece cunostinte in domeniu. Poti sa enumeri 7 functii ale Marii Piramide?



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Nov 2004, 06:01 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



slightly offtopic (dar ma va ierta faraoana laugh.gif):

acu 2 ani cind au trimis pyramide explorer-ul sa gaureasca acea placa, se stabilise cu o zi inainte pe un forum un top ten cu ce se va gasi dincolo de acea placa.

nu-mi mai amintesc toate punctele, dar printre ele era: osama bin laden, gilbert goffrey, inscriptia "Kilroy was here" iar pe locul 1 parca a fost John Cleese (Monthy Pythons) care spunea "getlemen, i belive it's a bit dark in here." laugh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Nov 2004, 06:07 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (IO @ 2 Nov 2004, 06:00 PM)
Poate ca acum meriti o informatie simpla, de ex. tot ceea ce sustine Napoleon Savescu este corect.

Asta nu-i informatie, ci opinie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Nov 2004, 06:12 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Aia nu se dorea o demonstratie a continuitatii unui neam pe aceste pamanturi. Ai inteles aiurea.

tocmai aceasta demonstratie n-a reusit s-o faca inca nimeni, numarind de la 7500 BC incoace.
QUOTE

De unde stii tu unde este gloria si unde nu este? Zici ca Napoleon Savescu e ridicol? Adu argumente care sa-i contrazica argumentele. Formuleaza tu ipoteze care sa explice mai bine ceea ce explica ipotezele lui. Pana atunci, esti un neica-nimeni pe net care arunca cu noroi in cineva. Poti observa ridicolul situatiei tale?

eu nu confund munti cu piramide si nu vad daci in america de sud, nici macar la luna plina. e diferenta dintre a te baza pe o argumentatie demonstrata (sau demonstrabila) si afirmatiile unui grup de luncatici. exact asta-i motivul pentru care nici un cercetator cu un minim de respect pentru o procedura de research stiintifica nu-si pierde vremea cu asemenea aiureli.
QUOTE

Poate ca acum meriti o informatie simpla, de ex. tot ceea ce sustine Napoleon Savescu este corect.

si documentatia pentru acest fapt este adusa de purcei cu aripi.
QUOTE

Dovedeste ca meriti (nu mie, tie) si argumentele vor veni la tine (singure).

sigur ca da. asa functioneaza cercetarea. crede si raspunsurile vin de la sine. rofl.gif
QUOTE

daca informatia ca dacii au construit piramide inaintea egiptenilor a trecut pe langa tine ca apa pe langa gasca, hai sa discutam strict de piramidele egiptene.

dacii n-au construit piramide, iar tu confunzi intentionat un munte cu o piramida. dupa cum am mai zis, poti sa-i zici la un munte piramida si poti sa-i zici si carburator de elicopter, dar pentru restul lumii e tot un simplu munte. chiar daca are panta (sic) de 52 de grade.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Nov 2004, 06:40 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
tocmai aceasta demonstratie n-a reusit s-o faca inca nimeni, numarind de la 7500 BC incoace.

De unde stii? Esti expert in dacologie? Istorie? Arheologie?

QUOTE
e diferenta dintre a te baza pe o argumentatie demonstrata (sau demonstrabila) si afirmatiile unui grup de luncatici. exact asta-i motivul pentru care nici un cercetator cu un minim de respect pentru o procedura de research stiintifica nu-si pierde vremea cu asemenea aiureli.

Care-i argumentatia demonstrata (sau demonstrabila) care contrazice afirmatiile lui Savescu? Iti spun eu: nici una. E o mare lipsa in cunostintele pe care le avem despre daci. Daca-ti spun si ca este intretinuta in mod voit, o sa ma acuzi ca-s adeptu' teoriei conspiratiei? OK, ramai la Roessler... rofl.gif

QUOTE
si documentatia pentru acest fapt este adusa de purcei cu aripi.

Am spus informatie "simpla", nu te grabi ca fata mare. Ex. "dead-cat sta prea mult la calculator".

QUOTE
sigur ca da. asa functioneaza cercetarea. crede si raspunsurile vin de la sine.

Nu, cercetarea - si orice demers uman - functioneaza pe principiul ca atunci cand s-au depus eforturile necesare si suficiente pentru atingerea unui tel oarecare, de cele mai multe ori telul respectiv este atins. La fel este si cand faci efortul sa meriti un lucru. Acel lucru vine la tine, dar nu de la sine cu de la tine. jamie.gif

QUOTE
dacii n-au construit piramide[...]

Fals. Du-te la Sona sa vezi cu ochii tau cele 9 piramide de pamant.

QUOTE
iar tu confunzi intentionat un munte cu o piramida.

Nu confund, n-am intentia sa confund, iar dacii isi terasau muntii considerati strategici pentru apararea anumitor obiective. Rezultatul era un munte-piramida. Gasesti sute de referinte la acest obicei, nu trebuie sa faci cine stie ce efort.

QUOTE
dupa cum am mai zis, poti sa-i zici la un munte piramida si poti sa-i zici si carburator de elicopter, dar pentru restul lumii e tot un simplu munte.

Dupa cum zic, unui munte-piramida (pe care s-au construit fortificatii care i-au dat forma piramidala) poti sa-i zici doar munte, dar pentru restul lumii e tot un simplu munte-piramida. Intreaga zona a Muntilor Orastiei e asa. Ce atatea discutii sterile? Go and see it for yourself.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman