HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

11 Pagini V  « < 9 10 11  
Reply to this topicStart new topic
> Cele 10 Porunci, discutii si comentarii pe aceasta tema
Inorog
mesaj 7 Nov 2004, 09:28 AM
Mesaj #351


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
QUOTE
Ev. Matei cap. 4

5. Atunci diavolul L-a dus pe aripa īn sfānta cetate, L-a pus pe aripa templului,
6. Şi I-a zis: Dacă Tu eşti Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos, că scris este: "Īngerilor Săi va porunci pentru Tine şi Te vor ridica pe māini, ca nu cumva să izbeşti de piatră piciorul Tău".
7. Iisus i-a răspuns: Iarăşi este scris: "Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău".


Da modest mai esti frate! Oi fi tu "Domnul Dumnezeul meu"? Eu nu-l ispitesc pe Dumnezeu. Iisus spune in ce mod ii putem recunoaste pe cei care cred:


Prin asta ai dovedit nu numai ca esti incapabil sa intelegi ceea ce scrie in Evanghelie, dar nu esti capabil nici macar sa citesti mad.gif

Continui sa ma jignesti cu cuvinte grele. mad.gif Cum ar putea un crestin sa sustina ca e Dumnezeu ? blink.gif

In Matei cap. 4 este vorba despre cele trei ispite capitale in care poate intra omul ademenit de diavol fiind. Cea pe care o ai scrisa mai sus se refera la faptul ca niciodata cineva nu trebuie sa-L ispiteasca pe Dumnezeu. Nici Isus nu a facut-o si nici noi nu trebuie sa o facem.

QUOTE
Crezi ca ele trebuie respectate? Daca da, nu uita ca eu ti-am cerut deja. Daca nu, de ce nu?


Da, trebuie respectate. Posteaza aici pe acest topic adresa ta si iti voi trimite bani. Sa nu indraznesti sa ma contactezi pe PM, acolo le raspund doar prietenilor.

Acestea fiind spuse, discutia mea cu tine s-a terminat.

Howgh !



--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ueit
mesaj 7 Nov 2004, 12:46 PM
Mesaj #352


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 167
Inscris: 26 October 04
Forumist Nr.: 4.760



Inorog,

Nu este intentia mea de a te jigni, imi cer scuze daca tu consideri asa. Ceea ce tie ti se pare o jignire, crestin fiind, este doar o deductie fireasca a ceea ce spui tu. Faptul insa ca imi spui mie ca nu stiu sa citesc este o jignire. Iisus este Dumnezeu. Diavolul ii cere lui Iisus sa-si arate puterea, deci lui Dumnezeu. Prin urmare Diavolul il ispiteste pe Dumnezeu. Tu nu esti Dumnezeu, deci faptul ca eu te intreb daca poti produce semnele de care vorbea Iisus nu se cheama ca il ispitesc pe Dumnezeu. Nu vad in ce consta eroarea rationamentului meu.

QUOTE
In Matei cap. 4 este vorba despre cele trei ispite capitale in care poate intra omul ademenit de diavol fiind. Cea pe care o ai scrisa mai sus se refera la faptul ca niciodata cineva nu trebuie sa-L ispiteasca pe Dumnezeu. Nici Isus nu a facut-o si nici noi nu trebuie sa o facem.


In Matei 4 este vorba de diavol care il ispiteste pe Dumnezeu. Exista cazuri in Biblie in care Dumnezeu a fost "ispitit" si a produs miracole (Ex. profetul Ilie in fata preotilor lui Baal). De asemeni in cazul apostolului Toma, desi Iisus nu a apreciat prea tare necredinta lui nu a considerat-o a fi un lucru atat de grav, intelegand probabil ca cerinta lui Toma nu era lipsita de temei. Repet, eu nu l-am ispitit pe Dumnezeu, ma intreb doar de ce crestinii de acuma nu mai produc semnele de care vorbea Iisus.

QUOTE
Da, trebuie respectate. Posteaza aici pe acest topic adresa ta si iti voi trimite bani. Sa nu indraznesti sa ma contactezi pe PM, acolo le raspund doar prietenilor.


S-a cam dus iubirea de aproape... Cred ca esti cam iute la manie ceea ce nu e bine deloc. N-am nevoie de banii altora, sunt multumit cu ce am eu. Trebuie sa recunosc ca m-ai impresionat. Sigur, nu e o dovada ca ceea ce crezi tu e adevarat dar consecventa iti face cinste.

Numai bine!


--------------------
Si veti cunoaste adevarul, iar adevarul va va face liberi.
(Ioan 8:32)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Nov 2004, 02:59 PM
Mesaj #353


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Inorog @ 7 Nov 2004, 10:28 AM)
Cum ar putea un crestin sa sustina ca e Dumnezeu ? blink.gif

Ps 82:6 ¶ Eu am zis: ,,Sīnteţi dumnezei, toţi sīnteţi fii ai Celui Prea Īnalt.``

Joh 10:34 Isus le -a răspuns: ,,Nu este scris īn Legea voastră: ,Eu am zis: Sīnteţi dumnezei?`


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Nov 2004, 02:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Inorog
mesaj 8 Nov 2004, 10:56 AM
Mesaj #354


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



thunder:

Semnificatia cuvintelor din Biblie la care te referi trebuie analizata cu mult mai multa atentie,
fie si numai pentru ca "dumnezei" este scris cu litera mica.

Tot respectul pentru alte religii. Stiu ca religiile orientale sustin ceea ce vrei tu sa spui aici.
Eu insumi am studiat o vreme hinduismul, dar tocmai acesta a fost "zidul" care m-a oprit sa
merg mai departe.

Explicatia pe care o dau eu in aceasta privinta este foarte simpla: (In general am credinta ca
toate marile adevaruri sunt simple, numai minciuna este lunga si incalcita )

In lumea aceasta (poti sa-i spui Univers) exista cele create si Cele necreate. Omul este o fiinta
creata. El a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. In problema
ce o discutam noi, accentul trebuie sa cada pe verbul "a fost facut"

Acest topic a fost editat de Inorog: 8 Nov 2004, 11:03 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Nov 2004, 09:14 PM
Mesaj #355


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Inorog @ 8 Nov 2004, 11:56 AM)
thunder:

Semnificatia cuvintelor din Biblie la care te referi trebuie analizata cu mult mai multa atentie,
fie si numai pentru ca "dumnezei" este scris cu litera mica.

- gindeste-te cine a scris/tiparit/tradus aceasta carte. Putem studia textul original undeva sa vedem cu ce litera a fost scris ?

- pe de alta parte, nu trebuie analizat doar cuvintul "dumnezei", ci si contextul in care a fost el folosit, mai ales de catre Iisus. Hai sa vedem ce a spus El.

QUOTE
Joh 10:22-42
22 ¶ Īn Ierusalim se prăznuia atunci praznicul Īnoirii Templului. Era iarna.
23  Şi Isus Se plimba prin Templu, pe supt pridvorul lui Solomon.
24  Iudeii L-au īnconjurat, şi I-au zis: ,,Pīnă cīnd ne tot ţii sufletele īn īncordare? Dacă eşti Hristosul, spune-ne -o desluşit.``
25  ,,V'am spus``, le -a răspuns Isus, ,,şi nu credeţi. Lucrările, pe cari le fac Eu, īn Numele Tatălui Meu, ele mărturisesc despre Mine.
26  Dar voi nu credeţi, pentrucă, după cum v'am spus, nu sīnteţi din oile Mele.
27  Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, şi ele vin după Mine.
28  Eu le dau viaţa vecinică, īn veac nu vor pieri, şi nimeni nu le va smulge din mīna Mea.
29  Tatăl Meu, care Mi le -a dat, este mai mare decīt toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mīna Tatălui Meu.
30  Eu şi Tatăl una sīntem.``
31  Atunci Iudeii iarăş au luat pietre ca să -L ucidă.
32  Isus le -a zis: ,,V'am arătat multe lucrări bune, cari vin dela Tatăl Meu: pentru care din aceste lucrări aruncaţi cu pietre īn Mine?``
33  Iudeii I-au răspuns: ,,Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre īn Tine, ci pentru o hulă, şi pentrucă Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu.``
34  Isus le -a răspuns: ,,Nu este scris īn Legea voastră: ,Eu am zis: Sīnteţi dumnezei?`
35  Dacă Legea a numit ,dumnezei`, pe aceia, cărora le -a vorbit Cuvīntul lui Dumnezeu, -şi Scriptura nu poate fi desfinţată, -
36  cum ziceţi voi că hulesc Eu, pe care Tatăl M'a sfinţit şi M'a trimes īn lume? Şi aceasta, pentrucă am zis: ,Sīnt Fiul lui Dumnezeu!`
37  Dacă nu fac lucrările Tatălui Meu, să nu Mă credeţi.
38  Dar dacă le fac, chiar dacă nu Mă credeţi pe Mine, credeţi măcar lucrările acestea, ca să ajungeţi să cunoaşteţi şi să ştiţi că Tatăl este īn Mine şi Eu sīnt īn Tatăl.``
39 ¶ La auzul acestor vorbe, căutau iarăş să -L prindă; dar El a scăpat din mīnile lor.
40  Isus S'a dus iarăş dincolo de Iordan, īn locul unde botezase Ioan la īnceput. Şi a rămas acolo.
41  Mulţi veneau la El, şi ziceau: ,,Ioan n'a făcut nici un semn; dar tot ce a spus Ioan despre omul acesta, era adevărat.``
42  Şi mulţi au crezut īn El īn locul acela.

- direct si indirect Iisus recunoaste ca el este Hristos - Trimisul (Fiul) lui Dumnezeu. El face o multime de minuni si miracole, expune o serie de adevaruri divine, initiatice ... insa cei nepregatiti - cei IGNORANTI - si mai ales cei cu sufletul inchis (netrezit), cei semidocti (cu mintea dar fara inima, care cunosc parti din teorie dar pe care nu o aplica si nu o "traiesc" ca atare, ci doar o "vorbesc")

- "oile lui Iisus" sint acele fiinte care au sufletul si inima trezita, care sint capabili sa "auda" cu sufletul "invatatura" spusa si nespusa a lui Iisus.

- fariseii si in general oamenii inchistati in dogme nu inteleg/accepta invatatura lui Iisus pt. ca pt. ei, invatatura divina trebuie sa se potriveasca cu ce stiu ei, si nu invers, ei sa se plieze pe invatatura divina, ce este expusa de un Fiu al lui Dumnezeu. Atentie, aceasta situatie e valabila in ORICE epoca si in orice vremuri, nu numai acum 2000 de ani. Daca omul nu este pregatit (launtric) el nu poate intelege/auzi/accepta invataturile divine, datorita incastrarilor mentale in diferite dogme si idei eronate, implementate de slaba/proasta intelegere si mai apoi "multiplicarea" lor la nivel de mase, prin intermediul unor "preoti" orbi, care in felul asta conduc alti orbi in prapastia "ignorantei" si stagnarea sau chiar decaderea spirituala.

- ca intermediar (Fiu) al lui Dumnezeu, Iisus poate da "hrana" spirituala celor care sint pregatiti si deschisi catre El si acele adevaruri spirituale. Cei care sint inchisi, a se vedea ca in special asa zisii "oameni ai lui Dumnezeu", preotii ... erau acestia ... nu pot primi acea hrana spirituala. Mai mult, starea lor de "indracire" si deviere spirituala ii face sa fie chiar intermediarii fiilor intunericului, care vor sa-L calomnieze pe Iisus in fata oamenilor si sa-L rastigneasca, sa-L elimine dintre ei pe cel care ii arata ca ceea ce sint: nebuni, prosti (ignoranti), serpi, pui de vipere, morminte varuite ... samd. ...

- El se prezinta a Fiu al lui Dumnezeu, iar in calitatea Sa de intermediar, expune ideea de a fi UNA cu Tatal, si ca El este in Tatal si Tatal este in El. Acei oameni inconstienti nu vor sa accepte aceasta situatie si il jignesc si vor sa-l loveasca si sa-l inchida si omoare, reprosindu-i ca indrazneste sa de compare cu Dumnezeu, cu toate ca EL nu a facut asta, ci a prezentat aceasta ideea e staturului de intermediar, asa cum si valul este intermediarul oceanului din care face parte, si care "matura" tarmul ... "in numele oceanului", "fiind in ocean si oceanul in el" ... si totusi diferit de ocean, care este cu mult mai mult decit oceanul.

- invatindu-i cele spirituale, Iisus este dupa cum spune "un dumnezeu", pt. ca invatatura Sa era venita din "Cuvint", dar cu toate acestea, "orbii" nu vedeau, "surzii" nu auzeau, dogmaticii si habotnicii il huiduiau si ii doreau raul. Asta este "viata" unui Fiu al lui Dumnezeu, mereu "neinteles" de masa de oameni, ci doar de cei putini. As pune o intrebare retorica: de ce oare acesti intermediari ai lui Dumnezeu nu isi selecteaza pe acei citiva si sa le spuna DOAR lor acele adevaruri/invataturi spirituale ... si o fac in public, ajungind sa fie in oprobiul si huiduielile si chiar amenintarile acestora ? sad.gif oare merita pt. 2-10 insi care se trezesc la auzul acelor invataturi, jignirile, calomniile si mizeriile a mii de "orbi" si rauvoitori ? unsure.gif

- revenind la idee, Iisus ii numeste si confirma totodata ideea ca cel ce este intermediarul Cuvintului lui Dumnezeu este "dumnezeu", sau "dumnezei", pt. ca sint mai multi. IMO, s-a folosit termenul de "dumnezei" cu d cu litera mica pt. a nu crea confuzie ca pe deoparte de spune ca nu exista decit un SINGUR Dumnezeu, si totusi se vorbeste de mai multi Dumnezei. Acest lucru nu este o desconsiderare fata de acele fiinte divine, intermediari ai lui Dumnezeu, ci se urmareste o diferentiere intre starea de "dumnezeu" pe care o traieste o fiinta care este in comuniune cu Dumnezeu Tatal, si El Insusi.

- apropos, ca o mica paranteza, cum adica "căutau iarăş să -L prindă; dar El a scăpat din mīnile lor..." ? S-a ascuns in multime, a fugit pe sub masa, s-a evaporat in fata lor, a devenit INVIZIBIL ? smile.gif

QUOTE
Tot respectul pentru alte religii.

- asemenea, pt. cele autentice si mai ales vii.

QUOTE
Stiu ca religiile orientale sustin ceea ce vrei tu sa spui aici.
Eu insumi am studiat o vreme hinduismul, dar tocmai acesta a fost "zidul" care m-a oprit sa merg mai departe.

- succes !

QUOTE
Explicatia pe care o dau eu in aceasta privinta este foarte simpla: (In general am credinta ca
toate marile adevaruri sunt simple, numai minciuna este lunga si incalcita )

- nu tot timpul este asa, insa e adevarat, adevarurile inseamna esenta .. insa pina ajungi la esenta, te hranesti cu "fructele". smile.gif

QUOTE
In lumea aceasta (poti sa-i spui Univers) exista cele create si Cele necreate. Omul este o fiinta
creata. El a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. In problema
ce o discutam noi, accentul trebuie sa cada pe verbul "a fost facut"

- eu as numi "cele vazute si cele nevazute", nu (ne)create, caci ce nu e creat NU EXISTA. "Vazut" este insa o referire la a vedea in lumea fizica, specific corpului fizic si ochilor fizici. Exista insa si vedere subtila, specifica corpurilor subtile ale fiintei. Cu acest "vaz subtil" putem vedea, cind se trezeste in fiinta noastra launtrica, lumile "nevazute", asa zisele lumi paralele, sau lumile de dincolo. A spune ca omul (cu corpul sau fizic) este facut dupa "corpul lui Dumnezeu" este o grava eroare. De ce ? Pt. ca Dumnezeu e dincolo de lumea fizica, El nu are un corp fizic, cel putin nu e precum corpul fizic al omului (ci poate cel mult am putea spune, generic vorbind, ca Manifestarea (cu toate cele 3 lumi ale sale) este "corpul lui Dumnezeu". Pe de alta parte, am limita viata in Univers la forma si existenta omului, si totusi exista mai multe planete locuite de diferite civilizatii care nu seamana deloc la corpul fizic si nici la cele subtile cu ale omului. Deci .. nu se poate spune ca omul are un Dumnezeu, iar acele civilizatii extraterestre au alti dumnezei.

- totul a fost facut (gindit) de Dumnezeu, nu numai omul, deci si ceilalti extraterestri. Deci .. pina la urma, cum arata Dumnezeu, precum omul sau un alt extraterestru ? unsure.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 9 Nov 2004, 10:34 AM
Mesaj #356


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



thunder:
QUOTE
- eu as numi "cele vazute si cele nevazute", nu (ne)create, caci ce nu e creat NU EXISTA. "Vazut" este insa o referire la a vedea in lumea fizica, specific corpului fizic si ochilor fizici. Exista insa si vedere subtila, specifica corpurilor subtile ale fiintei. Cu acest "vaz subtil" putem vedea, cind se trezeste in fiinta noastra launtrica, lumile "nevazute", asa zisele lumi paralele, sau lumile de dincolo. A spune ca omul (cu corpul sau fizic) este facut dupa "corpul lui Dumnezeu" este o grava eroare. De ce ? Pt. ca Dumnezeu e dincolo de lumea fizica, El nu are un corp fizic, cel putin nu e precum corpul fizic al omului (ci poate cel mult am putea spune, generic vorbind, ca Manifestarea (cu toate cele 3 lumi ale sale) este "corpul lui Dumnezeu". Pe de alta parte, am limita viata in Univers la forma si existenta omului, si totusi exista mai multe planete locuite de diferite civilizatii care nu seamana deloc la corpul fizic si nici la cele subtile cu ale omului. Deci .. nu se poate spune ca omul are un Dumnezeu, iar acele civilizatii extraterestre au alti dumnezei.

- totul a fost facut (gindit) de Dumnezeu, nu numai omul, deci si ceilalti extraterestri. Deci .. pina la urma, cum arata Dumnezeu, precum omul sau un alt extraterestru ? unsure.gif


Eu am citit cu mare atentie tot ceea ce ai scris. Interesant. Nu din impolitete ma opresc insa
la ultimul aliniat. Esti de acord cu mine, cred, "un drum oricat de lung se incepe cu un singur pas".

Hai sa ne oprim deocamdata la primul pas - cele create si Cele necreate.

Eu nu m-am referit la cele vazute si nevazute. Cel necreat este Insusi Dumnezeu Creatorul. El a facut cerul si pamantul cele vazute si cele nevazute. Iata dar ca cele vazute si nevazute se inscriu in aceeasi categorie - cele create (chiar daca vorbim de extraterestrii, lumi paralele, etc). Tot aici (in categoria celor create) se gaseste si omul. Oricat de mult s-ar inalta omul prin sfintenie, tot asa va ramane, fiinta creata. Ce poate spera omul mai mult si mai mult este sa se apropie de Dumnezeu.
Sa traiasca in Dumnezeu.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Nov 2004, 11:05 AM
Mesaj #357


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Inorog @ 9 Nov 2004, 11:34 AM)
Cel necreat este Insusi Dumnezeu Creatorul. El a facut cerul si pamantul cele vazute si cele nevazute.

- de acord


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albrech
mesaj 8 Mar 2008, 11:33 PM
Mesaj #358


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 50
Inscris: 7 March 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 11.361



Thunder, as dori sa se revina la acest subiect cu dezbaterea fiecareia dintre porunci si modul in care trebuiesc respectate. In Ezechiel, Dumnezeu promite neconditionat ca va pune Duhul lui in noi si ne va face sa urmam poruncile Sale. Aceasta in mod gratuit, adica ne schimba intreg sistemul de operare, ne da o inima noua.

Acest topic a fost editat de Albrech: 8 Mar 2008, 11:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 9 Mar 2008, 08:34 PM
Mesaj #359


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ai dreptate, este necesara o dezbatere analitica a celor 10 Porunci.
Inainte de asta, vreau sa fac o remarca (cu riscul de a repeta ideile): toate cele 10 Porunci se reduc la iubirea de Dumnezeu si iubirea de aproape, cele doua inperative fiind interdependente. Nu cred ca cineva isi poate inchipui ca il poti iubi pe Dumnezeu neglijand indatoririle fata de semeni.

"In Ezechiel, Dumnezeu promite neconditionat ca va pune Duhul lui in noi si ne va face sa urmam poruncile Sale. Aceasta in mod gratuit, adica ne schimba intreg sistemul de operare, ne da o inima noua". Esenta crestinismului.
Ai perfecta dreptate: cine doreste sa se perfectioneze dpdv moral-religios, se va confrunta cu limitele sale, va experia propria neputinta, slabiciune. Si nevoia de Dumnezeu. Intr-un final, isi va da seama ca, prin propriile puteri, ii este imposibil sa inainteze pe calea virtutii; va cere din toata inima ajutorul divin pentru a evita raul, sub toate chipurile sale, si pentru a infaptui din ce in ce mai mult bine. "Ceea ce la om este cu neputinta, la Dumnezeu este posibil". Nu se va elibera din robia mandriei, a judecatii semenului, a maniei (aspecte ale uciderii morale ale aproapelui) pana cand Dumnezeu nu "va pune Duhul Lui" in el, ii va da "o inima noua", duhovniceasca, si il va lumina pe calea poruncilor sale.


Acest topic a fost editat de andra_v: 9 Mar 2008, 08:55 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 9 Mar 2008, 09:00 PM
Mesaj #360


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Mie mi-a placut mult cum a comentat Leonardo mai demult primele patru Porunci pe topicul Religia in scoli. Si zic ca merita sa-l citez aici pentru continuarea discutiei. smile.gif

QUOTE(Leonardo @ 19 Sep 2007, 10:24 PM) *
1. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine

Mi se pare foarte util dpdv social, daca intr-adevar te conformezi asta inseamna ca te va proteja de eventuale fanatisme fatza de o persoana, fatza de un semen. Cu alte cuvinte, mutand supremul undeva in supranatural (cum zici tu) vei putea rationa liber in viata pamanteana, nu vei avea ‘mintea intunecata’ de partizanate false.


2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

Cam acelasi efect descris la prima porunca; nimic din ceea ce te inconjoara nu trebuie sa te subjuge si sa te faca sa actionezi fanatic, fara ratiune. E precum un corolar al primei porunci


3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau īn desert

E o completare la primele doua si creaza impreuna cu ele un sistem logic ce mi se pare perfect: daca te indoiesti de Dumnezeu si iei numele sau ‘in desert’ se cheama ca respectul fatza de el a scazut si deci esti pasibil sa-ti faci ‘chip cioplit’, esti vulnerabil social, sunt sanse mari sa-ti canalizezi nevoia de ‘ocrotire’ catre o persoana sau lucru. Cu alte cuvinte ratiunea eliberata de divinitatea ‘supranaturala’ va putea culisa usor spre divinizarea paguboasa a unor semeni sau lucruri (fetishurile de ex.)


4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.

Nu cred ca mai e nevoie sa explic aici, e clar ca o zi de odihna, de reflectie mai presus de rutina zilnica implica si relaxarea mintii prinse in monotonie, o zi in care sa stai alaturi de cei dragi, o zi atat pentru odihna mintii cat si a sufletului care iti va da energie sa o iei de la capat mai apoi.


Acest topic a fost editat de Rehael: 9 Mar 2008, 09:03 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rada
mesaj 10 Mar 2008, 01:21 PM
Mesaj #361


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 7 March 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 11.358



QUOTE(andra_v @ 9 Mar 2008, 08:34 PM) *
Inainte de asta, vreau sa fac o remarca (cu riscul de a repeta ideile): toate cele 10 Porunci se reduc la iubirea de Dumnezeu si iubirea de aproape, cele doua inperative fiind interdependente. Nu cred ca cineva isi poate inchipui ca il poti iubi pe Dumnezeu neglijand indatoririle fata de semeni.

Da, ai dreptate, numai ca daca observi ceva: Cele 10 porunci luate pe indelete se refera (primele), la relatia noastra cu Dumnezeu, celelte la relatia noastra cu semenii. De aceea in sinteza se reduc la iubirea de Dumnezeu si de aproape.

Porunca 1: Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.

Crestinismul sustine ca orice e mai presus in inima cuiva decat Dumnezeu, este idolatrie; Idolatria a inceput in Eden cand Eva a scultat de Sarpe si Adam mai mult de Eva decat de Dumnezeu.

Numai ca a se vedea ce inseamna la evrei un idol, deoarece Biblia a fost scrisa dupa menatalitatea evreilor...
As mai adauga aici destre cel care a luat locul in inima noastra dupa caderea in pacat. Scopul lui Dumnezeu a fost ca fiecare fiinta sa fie templu duhului sfant. Odata cu primul pacat, trupul nostru este templul unui altfel de duh.

Acest topic a fost editat de Rada: 10 Mar 2008, 01:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philo
mesaj 10 Mar 2008, 07:49 PM
Mesaj #362


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 5 March 08
Forumist Nr.: 11.352



QUOTE(Rada @ 10 Mar 2008, 01:21 PM) *
Odata cu primul pacat, trupul nostru este templul unui altfel de duh.

Si cum era inainte de primul pacat? trupul nostru nu era templul unui altfel de duh?
Doar Adam fusese plasmuit de Domnul si asemenea Lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albrech
mesaj 10 Mar 2008, 07:59 PM
Mesaj #363


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 50
Inscris: 7 March 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 11.361



Omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu, parte barbateasca si parte femeiasca. Reia Geneza, tot ce s refera la prima pereche si nu te ori la ceva partial.(Aceasta daca ai in vedeer doar Crestinismul si nu si Iudaismul sau alte religii, desi corect ar fi sa incei cu baza - Iudaismul) Voi interpretati Biblia cam dupa ureche, asa cum va invata la slujbele duminicale!

Acest topic a fost editat de Albrech: 10 Mar 2008, 08:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Mar 2008, 08:02 PM
Mesaj #364


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Oh Doamne, si crestinismul, si iudaismul, si islamul sustin ca si Adam, si Eva au fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

Acest topic a fost editat de andra_v: 10 Mar 2008, 08:04 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pagini V  « < 9 10 11
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman