HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Iti Place Ce Vezi In Oglinda?
YoyoMan
mesaj 27 Sep 2004, 08:26 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Fiecare se compara cu semenii lui. Suntem intr-un continuu proces de "verificare". Niciodata nu ajungem sa fim pe deplin convinsi de noi insine. Intotdeauna persista o oarecare nesiguranta. Nu ti s-a intamplat sa fugi la dictionar chiar daca erai aproape sigur sigur ca un anumit termen e asa cum il stii tu si nu cum spune Domnul Y la televizor? Mie mi s-a intamplat si nu numai odata.
Si asa cum nu putem fi siguri de nimic tot asa nu putem fi siguri nici de noi. Simtim ca trebuie sa ne verificam tot timpul. Ne uitam pe strada la trecatori sau ne uitam la prietenii care ne inconjoara si ne comparam cu ei si fara sa vrem.

Frumusetea e importanta. Sunt nenumarate exemple de femei care au ajuns foarte populare doatorita felului in care arata. Si barbati sunt care au ajuns foarte departe pe aceleasi considerente, desi in cazul barbatilor asta se intampla mult mai rar. Peste tot oamenii frumosi au mai multe usi deschise. Pleaca de pe o pozitie superioara - si asta din cauza prejudecatilor celor ce-i inconjoara. Sunt unii care nu dau prea mult pe infatiserea lor. Sunt unii care se straduiesc sa aiba un aspect neingrijit pentru ca, spun ei, cel mai important e ceea ce au in cap si nu felul in care arata. Sunt altii care nu ies din casa fara sa ia sacou, camasa si cravata laugh.gif S-a incercat explicarea "mecanismului frumusetii" daca pot spune asa.

S-a incercat sa se explice ce gasesc oamenii frumos la chipurile semenilor lor si s-a ajuns la concluzia ca ceea ce place este SIMETRIA! Va dati seama? Noua ne plac chipurile simetrice, armonioase, "adicatelea fetele alea care au ambii ochi lafel", care nu au nasul stramb (chiar daca e mare), capetele care se bucura de o podoaba pletoasa (asta am zis ca sa evit binecunoscuta "podoaba capilara" tongue.gif) si toate astea stiti de ce? Pentru ca simetria, chipurile placute si armonioase implica, denota sanatate. Armonia exterioara povesteste despre aromonia interioara.

Si acuma sa coboram cu picioarele de pe chipuri si sa revenim cu ele pe pamant biggrin.gif
Eu in linii mari sunt multumit de mine. Cu exceptia unor fluctuatii de greutate pot spune ca e ok. Nu ma speriu dimineata cand ma vad in oglinda cu exceptia unor dimineti precedate de o noapte luuunga si cu peripetii tongue.gif Nu ma intrebati cum ma vad peste 20 de ani. Nu stiu. Cand vad pe strada cate un barbat pe la 40 si de ani care arata bine nu pot sa nu ma gandesc "oare io cum oi fi cand oi avea varsta lu' nemernicu' asta?!" laugh.gif Asta e o alta discutie insa ne gandim si la asta fara sa vrem.

Pentru tine conteaza felul in care arati? Iti place ce vezi in oglinda? tongue.gif




PS: si daca tot veni vorba voi cum va vedeti peste 20 de ani? Daca acum raspunsul la prima intrebare e afirmativ credeti ca si atunci o sa va mai intereseze aspectul, caroseria, cabina? rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Sep 2004, 12:53 PM
Mesaj #2


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Da, fizic nu am nimic sa-mi reprosez. Sufleteste ma oglindesc cel mai bine in animale : nu ma maraie, nu ma latra, nu ma musca. Oamenii nu sunt la fel ca animalele orice fel de suflet as avea din pacate....

Si sa stii ca imi place subiectul. Mai revin.

Acest topic a fost editat de contraste: 28 Sep 2004, 12:55 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Sep 2004, 02:03 PM
Mesaj #3


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu cred că ne interesează "caroseria" la orice vīrstă. Motivele pt care ne interesează pot fi altele dar interesul rămīne. Şi, da, apar extremele: narcisismul şi neglijenţa. Dar eu cred că atīta vreme cīt nu alunecăm spre acestea totul e OK, putem să dormim liniştiţi noaptea şi să... ne uităm īn oglindă dimineaţa.

Dacă-mi place ce văd īn oglindă? Văd un tip interesant, iar cīnd realizez că-s eu ăla, mai că-mi place! laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Sep 2004, 02:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
YOo
mesaj 28 Sep 2004, 06:46 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



QUOTE (yoyoman)
Pentru tine conteaza felul in care arati? Iti place ce vezi in oglinda? tongue.gif

Conteaza si mi se pare normal sa fie asa. Nu pentru cei din jur, ci pentru tine. Daca arati bine si esti constient de asta, atunci cu siguranta vei avea mai multa incredere in tine thumb_yello.gif
Imi place. Nu tot timpul sunt multumit de ceea ce vad, dar in majoritatea lui sunt multumit.

QUOTE (yoyoman)
S-a incercat sa se explice ce gasesc oamenii frumos la chipurile semenilor lor si s-a ajuns la concluzia ca ceea ce place este SIMETRIA!

Ciudat ... Eu am auzit ca organele pereche ale omului nu sunt simetrice ... la nici un individ. S-atunci de unde mai nene simetrie? Plus d'asta eu sunt de parere ca frumusetea reala este de fapt un cumul de mici imperfectiuni imbinate armonios ...
In fine ... sunt pe fuga ... poate mai revin aici biggrin.gif


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 28 Sep 2004, 07:04 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Off-topic: Dimpotriva, ceea ce place este asimetria, si asta e valabil la orice tine de vizual, cum ar fi pictura etc.
Simetria e monotona.

On-topic: Da, imi place ceea ce vad cand privesc in oglinda. (Nu de alta, dar pe oglinda, intr-un colt, am lipit o poza cu o tipa foarte draguta... rofl.gif Glumeam, nu va suparati.)


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 28 Sep 2004, 08:16 PM
Mesaj #6


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



In fiecare dimineata ma trezesc, ma dau jos cu greu din pat, ma duc in baie, ma uit in oglinda... si ma gandesc.

Slava domnului ca sunt desteapta*. biggrin.gif

*doar parerea mea, don't shoot the messager on this one. sorry.gif

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 28 Sep 2004, 08:22 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 28 Sep 2004, 08:50 PM
Mesaj #7


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
ceea ce place este SIMETRIA!


Eu nu am oglinda.. sad.gif S-a spart zilele trecute cand am venit de la coafor tunsa foarte foarte asimetric rofl.gif

O sa incerc sa fiu ceva mai profunda la postul urmator, acum nu am avut timp ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Sep 2004, 09:53 PM
Mesaj #8


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Baiat misto, ala din oglinda. In fiecare zi stau de vorba cu el. Baiat fain, mai... Daca si eu oi fi ca ala, e ok. spoton.gif
QUOTE (YoyoMan)
Cand vad pe strada cate un barbat pe la 40 si de ani care arata bine nu pot sa nu ma gandesc "oare io cum oi fi cand oi avea varsta lu' nemernicu' asta?!"

Hey, de ala vorbesc, tocmai de ala! Da' nu-ti fa griji, mi-a zis ca avea aceleasi ganduri la varsta ta... take it easy... wink.gif
Eu am ajuns la varsta la care trebuie sa recunosc greselile facute in tinerete inainte de ce sa le uit... hh.gif biggrin.gif


"Ridurile il fac pe un barbat mai masculin, pe o femeie - batrana" (Jeanne Moreau)


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 29 Sep 2004, 12:17 PM
Mesaj #9


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Hah, n-am remarcat chestia cu nemernicul de 40 de ani!! laugh.gif Interesant ar fi fost ca, īn acelaşi timp īn care "era gīndit" aşa, respectivul, trăgīnd şi el cu coada ochiului spre "gīnditor" să fi meditat: "Mă, oare aşa 'oi fi fost şi io la 20 de ani, ca nemernicu ăsta, de se holbează aşa la mine?!" rofl.gif

ps: fără supărare vă rog, just for fun! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 29 Sep 2004, 08:13 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Evident ca fara suparare! spoton.gif
Interesant. Din perspectiva asta nu m-am gandit... ohyeah.gif Nu ma stiu "empatiza" mai... rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 29 Sep 2004, 10:27 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Da imi place. In oglinda sunt eu. Orice om ar face bine sa nu fie impotriva lui insusi, oricine are probleme din astea trebuie sa le rezolve, este mai important decat orice altceva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 29 Sep 2004, 10:59 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (eclectic @ 28 Sep 2004, 08:17 PM)
Off-topic: Dimpotriva, ceea ce place este asimetria, si asta e valabil la orice tine de vizual, cum ar fi pictura etc.
Simetria e monotona.

On-topic: Da, imi place ceea ce vad cand privesc in oglinda. (Nu de alta, dar pe oglinda, intr-un colt, am lipit o poza cu o tipa foarte draguta... rofl.gif Glumeam, nu va suparati.)

Da? Si cum e tipa aia din coltul oglindei tale? Cu nasul stramb si cu ochii unu' de chinezoaica si celalalt de englezoaica? rofl.gif Aia nu e o chestie monotona? laugh.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 30 Sep 2004, 10:18 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@Eclectic
QUOTE
Off-topic: Dimpotriva, ceea ce place este asimetria, si asta e valabil la orice tine de vizual, cum ar fi pictura etc.
Simetria e monotona.

Offtopic: YoyoMan, are dreptate cu simetria. Am vazut si eu pe Discovery documentarul cu pricina si apoi m-am uitat la oamenii frumosi de pe strada. Este exact asa, adica sunt perfect simetrici. Asimetria indica prezenta in trecut a unei boli. Deci ca sa fii frumos trebuie neaparat sa fii simetric (stanga-dreapta), dar daca esti simetric nu neaparat esti frumos. Si inca ceva: tot ce am zis aici se refera strict la frumusetea fizica! Mintea luminata, ochii frumosi, buzele senzuale, proportiile divine nu intra in bisnisul simetriei.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marooned
mesaj 2 Oct 2004, 08:08 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 30
Inscris: 8 June 04
Forumist Nr.: 3.780



Depinde de lumina..smile.gif

Sunt dimineti in care imi zambesc frumos si am impresia ca sunt frumoasa. Poate pentru ca am dormit bine:)) sau pentru ca m-am trezit pur si simplu cu chef. Sau poate pur si simplu pentru ca cineva mi-a spus ca sunt frumoasa:)Uit sau parca nu vad nimic care sa imi strice momentul...my 15 seconds of beauty. De fapt, de ce sa nu recunosc, imi plac ochii mei , pacat ca nu prea vad cu ei:)). Nu am oglinzi prea mari in casa, e prea periculos, ca sunt din alea care deformeaza si te trezesti de o tona...
Sunt dimineti in care trec pe langa oglinda si ma fac ca ploua, apoi ma intorc si totusi ma uit:( si-mi scot limba cu ura si dispret.Iar, nu stiu de ce, depinde de zi, de toane, de ce am de facut in ziua aia.

Pįna la urma, atata vreme cat sunt sanatoasa nu frumusetea ma intereseaza cel mai mult, ci cum ma simt. Si daca totul e ok si ma simt bine , sigur o sa ma simt bine in pielea mea.


BEAUTY IS IN THE EYE OF THE BEHOLDER


--------------------
"Stories are painted
In lines on your face"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 2 Oct 2004, 09:56 PM
Mesaj #15


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



NU

Pentru ca sunt un perfectionist, pentru ca intotdeauna vreau mai mult, pentru ca stiu ca pot mai mult. Si nu ma refer doar la aspectul fizic ... Iar cand ma gandesc la frumusete, imi vine in minte o faza dintr-un film care mi-a placut.

- I like the old ways. They've made me beautiful.
- But that's just an illusion.
- Beauty is always an illusion


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Oct 2004, 12:38 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Eu nu ma uit in oglinda ca se sparge. biggrin.gif Nu prea imi pasa de cum arat, asa cum arat azi o sa arat si maine, se spune ca barbatul trebuie sa fie un pic mai frumos decat dracu, asa ca nu imi fac griji...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 3 Oct 2004, 08:13 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



nu imi place tot timpul ce vad in oglinda. depinde ce vede oglinda in mine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 3 Oct 2004, 11:29 PM
Mesaj #18


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Dupa mine un om "pe cinste" este deosebit de inteligent, nu e urat, are o atitudine degajata si o filosofie sanatoasa de viata (se permit excese artistice si cate o betie buna din cand in cand smile.gif). Prea multa ingrijorare pentru propria aparenta deja imi sugereaza o filosofie mai putin sanatoasa de viata. Mi-e destul de clar ca nu sunt urata si sper sa nu fiu nici peste 20 de ani, asa ca ma impac binisor cu oglinda - mai ales ca e si ea de treaba si imi zice ca nu arat chiar asa nasol ca in poze smile.gif.

Cat despre usile deschise celor mai frumosi, nu o sa contest aceasta teorie. Insa cred ca mai mult decat frumusetea conteaza atitudinea - si de fapt usile se deschid mai ales in fata atitudinii increzatoare/degajate/energice/optimiste etc a oamenilor frumosi.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 4 Oct 2004, 11:37 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Cu cateva exceptii imi place. Nu-mi place atunci cand sunt obosit si vad ce ochi am si ce "drept" ma tin. ph34r.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 4 Oct 2004, 01:07 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Nu prea. Dar cum orice-as face n-am cum sa vad altceva, sa zicem ca merge si-asa. Oricum, ce-i sub ambalaj e si mai rau, asa ca ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zooey
mesaj 4 Oct 2004, 10:35 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 289
Inscris: 2 September 04
Forumist Nr.: 4.387



depinde de starea de spirit. uneori imi place asa de mult ceea ce vad incit ma intreb pe unde umbla bolovanu' care trebuia sa ma remarce, alteori ma gindesc ca... mda, normal, ce sa observe?

cred ca esti cu adevarat multumit de tine insuti atunci cind inveti sa iti accepti micile imperfectiuni si sa realizezi ca esti unic in felul tau. si am eu impresia ca uneori chiar si oamenii care nu sint frumosi fizic sint extraordinar de simpatici si deloc respingatori. inteligenta, umorul si alte calitati ii fac de nepretuit. asa ca nu vad de ce nu ne-am placea exact asa cum sintem.
peste 20 de ani voi fi foarte aproape de 50, asa ca mi-e groaza sa ma gindesc la asta... ohyeah.gif


--------------------
[less is more]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 5 Oct 2004, 06:59 AM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Pana acum 2-3 ani eram ingrozita de oglinzi, mai ales de acelea mari care te arata din cap pana in picioare... copil prost... Cu timpul am invatat sa trec peste ceea ce nu-mi placea si sa incerc sa nu mai ascult atat de atenta criticile "binevoitorilor" din jur.
In ultimul timp sunt multumita de ceea ce vad in oglinda. Bineinteles, cand sunt suparata nu ma uit in oglinda, nu pentru ca s-ar sparge ci pentru ca as sparge-o de nervi.
Singurele momente in care ma apuca groaza e atunci cand ma uit pe harta si la factura de mobil hh.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DaC
mesaj 6 Oct 2004, 11:07 PM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 27
Inscris: 2 September 03
Forumist Nr.: 702



Acum imi place. Era un timp in care nu prea imi placea. Mai depinde si de starea de spirit.
Cand imi las barba chiar imi place.

Peste 20 de ani probabil ca-mi va place si mai mult. Nu pentru ca voi fi mai frumos, probabil ca nu-mi va mai pasa la fel de mult de felul cum arat. Oricum imi plac figurile gen Clint Eastwood (nu la prima tinerete).

PS: Intradevar fetele simetrice sunt, in general, mai atragatoare. De asemenea si chipurile cu trasaturi cat mai apropiate de medie. (studii stiintifice)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 8 Oct 2004, 11:20 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (DaC @ 7 Oct 2004, 12:20 AM)
Intradevar fetele simetrice sunt, in general, mai atragatoare. De asemenea si chipurile cu trasaturi cat mai apropiate de medie. (studii stiintifice)

Asta spuneam si eu - dar am fost contrazis - s-a spus aici ca fix asimetricitatea e cea care place... ceea ce mi se pare aiurea... ohyeah.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 9 Oct 2004, 01:02 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



QUOTE (YoyoMan @ 8 Oct 2004, 12:33 PM)
s-a spus aici ca fix asimetricitatea e cea care place... ceea ce mi se pare aiurea... ohyeah.gif

Da mey, da' e vorba de asimetria in proportii mici, aproape imperceptibile. 'Nteleji matale?


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 9 Oct 2004, 01:34 PM
Mesaj #26


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Opinie personala, nedocumentata: asimetria e mai expresiva, simetria perfecta sugereaza o frumusete clasica, intrucatva seaca. Simetria surprinde forma, asimetria surprinde nuanta. Simetria este probabil mai frumoasa, asimetria poate fi mai atragatoare.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 9 Oct 2004, 01:52 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Sau: simetria vorbeste subconstientului (inconstientului smile.gif ), iar asimetria vorbeste direct si chiar se intelege cu ideile noastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 10 Oct 2004, 10:35 AM
Mesaj #28


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



DA
Trebuie sa spun raspicat ca imi place ce vad in oglinda. Dar ce vad? Hmmm...vad o femeie foarte sigura pe ea, stralucitoare, geniala si asa mai departe!
Si acum, serios: intotdeauna ma uit bine in jur daca cineva imi spune ca sunt frumoasa, ca sa fiu sigura ca vorbeste cu mine. Mereu am crezut ca sunt o tipa draguta, cu charisma (ce-o mai fi fiind si aia! biggrin.gif), dar, mai ales, inteligenta. De-aia-mi si fac din cand in cand teste de inteligenta, ca sa ma pot lauda. Dar vad si o suma de defecte...
In cele din urma imi spun: imi place tipa asta din oglinda, nu cred ca as schimba mare lucru la ea...poate daca ar mai lasa si pe altii sa vorbeasca, m-as indragosti de ea (ouch! ar trebui sa fiu barbat pentru asta!)


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 10 Oct 2004, 10:49 AM
Mesaj #29


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



QUOTE (colectionara @ 9 Oct 2004, 02:47 PM)
Simetria este probabil mai frumoasa, asimetria poate fi mai atragatoare.

Totally wrong!!! Si ca sa-mi sustin ideea, am si dovezi.

Simetrie si Asimetrie

Care e mai frumos ? rolleyes.gif rofl.gif


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 10 Oct 2004, 11:34 AM
Mesaj #30


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Important e care e mai atragator. Pe mine nu ma atrage nici una laugh.gif.
Oricum problema nu s-a pus intre orice simetrie si orice asimetrie. Este vorba despre potentialul lor si pana la urma se traduce intr-un fel de test psihologic. Asimetria e mai draga celor care sunt inclinati spre nuante, posibilitati, interpretari, poezie, care acorda importanta detaliului si asa mai departe. Simetria e doar o "varianta oficiala".


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 10 Oct 2004, 02:11 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (YOo @ 9 Oct 2004, 02:15 PM)
Da mey, da' e vorba de asimetria in proportii mici, aproape imperceptibile. 'Nteleji matale?

NU! blink.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DaC
mesaj 10 Oct 2004, 03:43 PM
Mesaj #32


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 27
Inscris: 2 September 03
Forumist Nr.: 702



M-am documentat mai bine si se pare ca simetria influenteaza gradul de atractivitatea a unei fete, dar nu intr-o masura decisiva. Pt amanunte vedeti:
http://www.uni-regensburg.de/Fakultaeten/p...glish/index.htm

Puteti sa aflati mai multe despre frumusetea umana la http://goldennumber.net/beauty.htm

Cu asta cred ca putem reveni la topic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 13 Oct 2004, 08:34 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



jamie.gif jamie.gif
Evident ca am avut dreptate.... mmmmm .... sa spun DIN NOU?!
ohyeah.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 8 Nov 2004, 05:22 PM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



eu am incercat la propriu ... sa nu ma privesc in oglinda ... am vrut sa traiesc experientza pushcariashilor care stau 20 de ani fara sa ishi vada chipul ...
... shi care dupa douzeci de ani suporta shocul confruntarii amintirii cu realitatea ....
... dar blestemul social ... nu mi-a dat voie ...
... ceea ce vad eu fizic in oglinda ma lasa indiferent ... ca poate sa curga carnea de pe mine sau sa stralucesc ca un printz tot una-i ...

... ceea ce vad in oglinda mintzii ... ma arunca in cea mai ruginita disperare ...
... cand privesc in oglinda asta .... nu pot sa vad decat cenusha ideilor inutile shi a amagirilor ... nu pot sa vad decat cautatrea ochiului meu orb ... bolnav shi muritor ...
... nu pot sa vad decat un suflet ce-shi cara duhul in boccea ...
.. . nu pot sa vad decat spectacolul tragic al " comediei umane " suprapus de blestemul (unii zic divin ) ...peste cadavrul identitatzii ..
... nu pot sa vad decat un "eu" inutil ... alergand haotic ... mantuitor sau damnat ... de ceea ce este fascinat cel mai mult : ... de moarte !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 8 Nov 2004, 05:32 PM
Mesaj #35


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Yuanescule, afirmatia ta mi-a dat ideea deschiderii unui nou thread. Te citez, si te invit !My WebpageOglinda Mintii

Acest topic a fost editat de contraste: 8 Nov 2004, 06:41 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 08:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman