HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Basarabia - O Imensa Criza De Indentitate
Marduk
mesaj 15 Jan 2016, 12:31 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Chiar nu mai conteaza "lupta" noastra acum, ceva mult mai important se petrece la Chisinau si are sanse sa se transforme intr-o secunda astrala a moldovenilor, depinde doar de ei cum vor folosi acesta secunda fie o vor folosi pentru a gasi calea catre eliberarea spirituala, catre regasirea radacinilor romanesti, de care au atata nevoie, fie se vor scufunda in intuneric.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 09:47 PM
Mesaj #177


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mancurtii (era sa scriu marducii) de la Chisinau, dirijati de Moscova, au luat cu asalt cladirea Parlamentului.

Oamenii lui Dodon si Usatai au bruscat politistii, au devastat cladirea, au lovit ziaristi.

Putin isi freaca mainile multumit: planul de destabilizare a Moldovei ii merge ca pe roate


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Jan 2016, 10:29 PM
Mesaj #178


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si nu Iranul e de vina ca n-au fost violate niste babe.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jan 2016, 10:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 11:52 AM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ca roman sunt constient de ceea ce vor sa faca rusii in Moldova, in Europa de est, dar n-am sa ma apuc acum sa-i acuz pe rusi de faptul ca-si apara, in stilul lor, interesele. Pentru mine este important cum reactioneaza romanii din Basarbia, din Romania, impotriva acestor ingerinte rusesti. Ce poate face Romania, UE sa contracareze aceste atacuri venite din interiorul Moldovei, de la mancurtii si comunistii sprijiniti de Rusia. E usor sa dai vina pe rusi, sa-i condamni de toate cele, fara sa privesti corect situatia din Basarabia, sa vezi ce se intampla de fapt in aceasta tara, fosta sovietica, in care macurtii si comunistii lupta sa preia puterea din mainile unionistilor si proeuropenilor. Mai mult ca sigur Rusia a dat bani grei pentru a destabiliza Basarabia, pentru a scoate din capul unionistilor ideea ca alaturarea de UE, de Romania n-ar fi cea mai buna solutie, dar UE, Romania ce-au facut pentru a contracara acest joc al Rusiei? al mancurtilor si comunistilor. A plusat UE, Romania la miza pusa in joc? eu nu cred ca s-a facut totul pentru a scoate definitiv Basarabia din sfera de atractie a Rusiei. Nu cred ca majoritatea moldovenilor inteleg ce inseamna asocierea cu UE, de fapt cred ca sunt foarte multi moldoveni care se tem de aceasta asociere pentru ca o asimileaza ca pe o unire cu Romania. E clar ca politicienii mancurti si comunisti fug ca dracu de tamaie, de aceasta apropiere de UE, pentru ca in momentul in care isi vor pierde influenta si puterea politica, vor deveni inutili. Nostalgia lor este intretinuta atent de Moscova, care le promite ca vor deveni ce-au fost si mai mult decat atat, in cazul in care vor reusi sa preia puterea si sa intoarca Basarabia catre CSI. Cine stie cum se vor termina aceste "lupte"? sper sa nu ajung sa-i dau dreptate viitorului presedinte al Moldovei, asa cum i-am dat dreptate presedintelui Armeniei, in problema exportului de coniac armenesc. Ca roman sper din tot sufletul ca moldovenii sa se trezeasca din coma indusa de propaganda rusa si acoliti sai de la Chisinau. Orice s-ar intampla, raman totusi cu impresia ca UE, Romania nu si-au dorit si nici n-au facut totul pentru a salva Moldova din sfera de influenta ruseasca, acum.

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Jan 2016, 12:51 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2016, 12:15 PM
Mesaj #180


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 11:52 AM) *
sunt constient de ceea ce vor sa faca rusii in Moldova, in Europa de est, dar n-am sa ma apuc acum sa-i acuz pe rusii de faptul ca-si apara, in stilul lor, interesele

Adica, da, stiu ca rusii sunt hoti si criminali, dar nu o sa ma apuc sa ii acuz ca sunt hoti si criminali, pentru ca prin furt si crima isi apara interesele. rofl.gif

(vezi ca in fraza ta trebuia sa scrii sa-i acuz pe rusi cu un i, nu cu doi)

QUOTE
E usor sa dai vina pe rusi, sa-i condamni de toate cele...

... daca esti constient de ceea ce vor sa faca. Nu? Mai ales ca, vorba ta, mai mult ca sigur Rusia a dat bani grei pentru a destabiliza Basarabia - tu o spui, nu eu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 01:19 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Jan 2016, 12:15 PM) *
...dar nu o sa ma apuc sa ii acuz ca sunt hoti si criminali, pentru ca prin furt si crima isi apara interesele...

Rezolv ceva daca-i acuz? nu. Daca reactia moldovenilor, europenilor, romanilor si americanilor ar fi fost de natura sa asigure ruperea Basarabiei de influenta Rusiei as fi comentat in acest sens. Sa-i acuz pe rusi de prostia si dezinteresul unor moldoveni sau de interesul unor comunisti si mancurti de a prelua puterea? cu ce ma ajuta aceste acuzatii? Rusii fac tot ce stiu ei, Germania continua sa coopereze cu Rusia, USA face galagie in presa dar cand are ocazia discuta pe linia directa despre situatia din Ucraina, despre Crimeea nu se mai discuta, sanctiunile sunt si raman apa de ploaie, mai rau fac Rusiei jocurile bursiere etc.
QUOTE
... daca esti constient de ceea ce vor sa faca. Nu?

Cum nu e usor! sa dai vina pe rusi? e foarte usor, vad ca aproape toti analistii dau vina pe rusi, in loc sa spuna ce a facut Romania sau UE, pentru a pastra Moldova pe drumul proeuropean. Rusia stim ce face, dar nu stim ce-au facut ceilalti jucatori, in afara de vize europene si o conexiune la conducta de gaze romanesti, ce altceva a facut Romania care sa se compare cu "efortul" Rusiei? Ce a facut UE in Moldova? promisiuni! unde-si va vinde Moldova produsele agricole? la Paris, Londra, Berlin? este Bucurestiul pregatit sa preia aceste produse cand romanii se zbat si ei sa vanda in UE, la fel ca toti ceilalti membrii UE din est. Eu nu pot sa-i acuz pe rusi, cata vreme nu sunt multumit de ce am facut eu ca roman, sa contracarez atacul Rusiei. Ce-au facut politicienii romani? poduri de flori, promisiuni, afaceri necurate cu politicienii moldoveni (indiferent de orientarea politica). N-a exista o strategie coordonata a Romaniei si a UE pentru Moldova, nu stiu de ce, dar astept sa vad rezultatul acestor confruntari de la Chisinau dupa care vom mai discuta. sa speram ca actiunile astea nu vor degenera in violente. Prorusii, mancurtii si comunistii moldoveni vor alegeri, stiu ei de ce, dar daca se ajunge la alegeri e clar ca Moldova este pierduta pentru UE, eu ca roman ce sa fac sa-i acuz pe rusi de prostiile romanilor si europenilor? in loc sa vad ce se mai poate face pentru a actiona macar in al 12-lea ceas pentru independenta reala a Basarabiei. Dar oare UE ia in calcul o actiune politico economica concentrata, sprijinita financiar pe ideea asocierii Moldovei la UE? sau se fereste de un eventual conflict cu rusii in Transnistria.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2016, 01:35 PM
Mesaj #182


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 01:19 PM) *
eu ca roman ce sa fac sa-i acuz pe rusi de prostiile romanilor si europenilor?

Tu ca roman poti sa ii acuzi pe guvernantii romani pentru prostiile pe care le fac si pe rusi pentru porcariile pe care le fac romanilor.




Dar nu, am uitat: tu poti sa ii acuzi pe americani, pe rusi nu poti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 03:12 PM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Jan 2016, 01:35 PM) *
Tu ca roman poti sa ii acuzi...pe rusi pentru porcariile pe care le fac romanilor.

Nu poci moncher, cand vaz atata prostie din partea romanilor de pe ambele maluri ale Prutului, mai ca-mi vine za zic ca bine ne fac rusii. Poate ca ne trebuie mai multe porcarii si mai mari sa ne trezim odata, atat la Bucuresti cat si la Chisinau, dar am o dilema! daca inainte pentru orice trebuia sa intrebam Stambulul sau Moscova, ce sa facem si cum sa facem, acu pe cine trebuie sa intrebam?
QUOTE
Dar nu, am uitat: tu poti sa ii acuzi pe americani, pe rusi nu poti.

Ba da, pot sa-i acuz atat pe americani cat si pe rusi, dar mai am si altii la care ma gandesc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Jan 2016, 03:27 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2016, 03:23 PM
Mesaj #184


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 03:12 PM) *
Poate ca ne trebuie mai multe porcari si mai mari sa ne trezim odata

Porcarii

Ia sa vedem ce inseamna un om consecvent:

QUOTE
n-am sa ma apuc acum sa-i acuz pe rusi
...
Nu poci moncher (sa ii acuz pe rusi)
...
pot sa-i acuz atat pe americani cat si pe rusi


Mda. Clar.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 03:29 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Jan 2016, 03:23 PM) *
Porcarii

Am modificat. Doar i-ul ala te-a deranjat? unsure.gif
QUOTE
Ia sa vedem ce inseamna un om consecvent...

Prezent. ATAT PE AMERICANI CAT SI PE RUSI.

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Jan 2016, 03:31 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2016, 03:43 PM
Mesaj #186


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu o sa ii acuz pe rusi
Nu pot sa ii acuz pe rusi
Ii acuz pe rusi si pe americani

brow.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 04:28 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ce castig daca-i acuz pe rusi? renunta la pretentiile lor imperiale? NU. IN OPINIA MEA VINOVATI IN ACEST CAZ SUNT IN PRIMUL RAND ROMANII, MOLDOVENII (CA SA NU SUPAR PE CINEVA) EUROPENII SI POATE INTR-UN FINAL DACA SE LASA CU VICTIME, LOVITURA DE STAT, RAZBOI CIVIL ETC. O SA-I ACUZ SI PE RUSI. Daca un rrusom vine la tine si incearca sa-ti vanda un inel de aur cu 2 lei, tu ce faci? cumperi inelul crezand c-ai facut afacerea vietii tale sau te intrebi : cum sa coste un inel de aur 2 lei?!?!

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Jan 2016, 04:29 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2016, 04:36 PM
Mesaj #188


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 04:28 PM) *
Ce castig daca-i acuz pe rusi? renunta la pretentiile lor imperiale?

Ca castigi daca ii acuzi pe americani de toate cate ii acuzi? Nimic, dar o faci.

Ce castigi daca ii acuzi pe pesedisti de coruptie? Nimic, dar o faci.

Ce castigi daca ii acuzi pe musulmani de toate relele din lume? Nimic. Dar o faci.

Ce castigi daca vorbesti, aici, pe forumul asta, despre orice subiect? Nimic. Daca ar fi sa vorbim doar despre lucrurile din care castigam ceva, nu am mai vorbi despre nimic si am inchide HA, forumurile ziarelor, FB, am arunca telefoanele si nu am mai discuta unii cu altii decat despre afacerile din care ne iese profit.

Vorbesti despre americani, cu toate ca americanii nu isi vor schimba politica daca tu vorbesti; vorbesti despre pesedisti, pedelisti, penelisti, cu toate ca nu isi vor schimba nici ei politica; vorbesti despre musulmani, chiar daca asta nu-i va face sa isi schimbe credinta. Vorbesti despre istorie, chiar daca istoria nu se schimba pentru ca vorbesti tu despre ea.

Poti vorbi despre orice subiect din lumea asta, chiar daca nu castigi nimic si chiar daca vorbitul asta nu schimba cu nimic lucrurile - insa doar cand subiectul discutiei sunt rusii ai o problema, o retinere, ceva te impiedica sa discuti aceste subiecte, desi nimic nu te impiedica sa discuti orice altceva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 04:48 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Jan 2016, 04:36 PM) *
...Ce castigi daca vorbesti, aici, pe forumul asta, despre orice subiect? Nimic...insa doar cand subiectul discutiei sunt rusii ai o problema, o retinere...

Nu castig nimic, o fac de dragul dialogului. Cat despre rusi, gresesti, or poate n-am fost destul de explicit in acuzatiile mele fata de rusi in ceea ce priveste Basarabia. Dar sa stii ca raman la parerea mea, rusii nu sunt atat de vinovati in acest caz cum sut romanii, moldovenii, europenii etc. Mancurtii si comunistii moldoveni macar apara o cauza, dar romanii si moldovenii? CARE-I CAUZA LOR? CARE-I VISUL ORICARUI ROMAN DIN ACEASTA ZONA GEOGRAFICA A EUROPEI? Ce-mi pasa mie ce vrea sa faca Rusia? mie imi pasa ce trebuie sa faca romanii, de la ei am cele mai mari asteptari si din nefericire cele mai mari dezamagiri.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2016, 04:59 PM
Mesaj #190


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 04:48 PM) *
Ce-mi pasa mie ce vrea sa faca Rusia?

Daca un clan de banditi vrea sa se faca stapan pe curtea ta, eu zic ca ar cam trebui sa iti pese. Si sa iti iei masuri sa nu se intample asta


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 05:18 PM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Jan 2016, 04:59 PM) *
Daca un clan de banditi vrea sa se faca stapan pe curtea ta, eu zic ca ar cam trebui sa iti pese. Si sa iti iei masuri sa nu se intample asta

rofl.gif rofl.gif rofl.gif BRAVOS moncher! e chiar nu ma asteptam sa postezi asta. mwah1.gif
Trebuia macar din respect fata de ceea ce cred eu, sa postezi tot:
"Ce-mi pasa mie ce vrea sa faca Rusia? mie imi pasa ce trebuie sa faca romanii, de la ei am cele mai mari asteptari si din nefericire cele mai mari dezamagiri."

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Jan 2016, 09:13 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jan 2016, 11:24 AM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



La Chisinau are loc in aceste zile o batalie importanta, batalie care ar trebui sa-i intereseze si pe romanii de la Bucuresti, din toata Romania. Cine sunt actorii, soldatii care lupta pe frontul de la Chisinau? de ce sunt romanii atat de dezinteresati, in opinia mea, de ceea ce se petrece dincolo de Prut? cum este posibil ca in timp ce unii dintre fratii nostri lupta pentru a-si decide viitorul, la Bucuresti niste "mancurti" sa ceara cresterea privilegiilor lor, in loc sa stranga romanii in piata pentru a protesta fata de incercarile mancurtilor si comunistilor moldoveni de a preda Basarabia din nou in mainile rusilor. Se teme Romania sa nu fie acuzata de interventionism in problemele Moldovei? eu cred ca oricum va fi acuzata, mai ales de rusi, dar si de cei care nu s-au obisnuit cu ideea ca suntem majoritari in aceasta zona geografica. De ce sunt atatia moldoveni care cer alegeri anticipate? desi aceste alegeri ar putea fi castigate de partidele proruse, antieuropene, antiunioniste. Sa fie chiar asa de multi moldoveni care sa-si doreasca apropierea de Rusia in locul apropierii de UE? In timp ce Moscova se declara interesata de evolutia situatiei din Moldova, n-am auzit din partea UE declaratii pe aceiasi tema! Ce-ar putea sa faca romanii, Romania, pentru a mentine Basarabia in sfera de influenta a UE, a Romaniei? s-a facut destul in acest sens? au fost de ajuns pasapoartele romanesti? educatia in scolile romanesti? este Romania pregatita sa riste totul, pentru a ajunge in 2018, sa se invecineze cu un stat roman independent, proeuropean, daca nu poate avea o unire epocala.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2016, 12:02 PM
Mesaj #193


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jan 2016, 11:24 AM) *
De ce sunt atatia moldoveni care cer alegeri anticipate?

Pentru ca s-au saturat de partidele care sunt acum la putere - partide care au tot castigat alegeri cu declaratii si promisiuni legate de o viata mai buna, de combatere a coruptiei, de apropiere de Uniunea Europeana. Iar in realitate s-au certat intre ele ca la usa cortului, au furat ca in codru (vezi cazul miliardului disparut), s-au compromis si moral (ai vazut probabil scandalul in care a intrat Filat) iar acum dupa ce au insistat sa il propulseze pe cel mai detestat politician al Moldovei, Plahotniuc, in functia de premier, l-au uns pe omul lui de casa.

Este ca si cum in Romania ar fi fost propus premier un individ care sa ii intruchipeze in acelasi om pe Vantu, Voiculescu si Patriciu.

QUOTE
Sa fie chiar asa de multi moldoveni care sa-si doreasca apropierea de Rusia in locul apropierii de UE?

Sunt cam jumatate-jumatate cei care doresc apropierea de Rusia si cei care doresc apropierea de UE. Ceea ce ii uneste insa este, acum, teama de oligarhie, spaima de coruptia, violenta, atotputernicia lui Plahotniuc, cel care controleaza politica, presa, economia... Pentru cei mai multi, prioritatea momentului este stoparea lui Plahotniuc, si se unesc pentru asta si pro-rusii, si pro-europenii, si unionistii.

QUOTE
In timp ce Moscova se declara interesata de evolutia situatiei din Moldova, n-am auzit din partea UE declaratii pe aceiasi tema!

Nu vocea UE trebuia sa o auzi, ci pe cea a Romaniei. Atat UE cat si SUA sunt de partea Moldovei si sunt gata sa ajute, trebuie insa ca si Moldova sa se ajute singura, nu pot face totul partenerii straini:

http://www.europalibera.org/content/article/27427010.html

http://www.nasul.tv/ambasada-sua-se-implic...-de-peste-prut/

QUOTE
Ce-ar putea sa faca romanii, Romania, pentru a mentine Basarabia in sfera de influenta a UE, a Romaniei?

Sa lase deoparte retorica si sa se apuce de treaba. Sa conecteze sistemele energetice ale celor doua tari, pentru a feri Moldova de dependenta ruseasca; sa participe masiv la privatizarile din Moldova, pentru a limita prezenta economica rusa; sa acorde cetetenie oricarui moldovean doreste acest lucru, indiferent de etnie; sa nu mai acorde nici un leu ca ajutor pentru Moldova, decat daca Bucurestiul poate decide cum se cheltuie acel leu, pentru a preveni deturnarea in folosul oligarhilor - astea sunt primele care imi vin in minte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jan 2016, 04:34 PM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Jan 2016, 12:02 PM) *
Pentru ca s-au saturat de partidele care sunt acum la putere...

Au alternativa?
QUOTE
Sunt cam jumatate-jumatate cei care doresc apropierea de Rusia si cei care doresc apropierea de UE.

Nu e bine, e cum se poate mai prost.
QUOTE
...Ceea ce ii uneste insa este, acum, teama de oligarhie, spaima de coruptia, violenta, atotputernicia lui Plahotniuc, cel care controleaza politica, presa, economia...

Tu crezi ca ce n-a reusit Vantu in Romania a reusit acest Plahotniuc in Basarabia?
QUOTE
...se unesc pentru asta si pro-rusii, si pro-europenii, si unionistii.

Ciudat, cel putin pentru mine!!!
QUOTE
Nu vocea UE trebuia sa o auzi, ci pe cea a Romaniei.

Dar oare are voie Romania sa cante altfel decat UE si USA in aceasta problema?
QUOTE
Sa lase deoparte retorica si sa se apuce de treaba. Sa conecteze sistemele energetice ale celor doua tari...sa participe masiv la privatizarile din Moldova...

Chiar daca moldovenii nu vor asta? e greu sa gandesti moldoveneste in aceste zile: cum sa fac sa nu fiu nici sub influenta rusilor dar nici a romanilor?
QUOTE
sa acorde cetetenie oricarui moldovean doreste acest lucru, indiferent de etnie

Exista situatii cand s-a tinut cont de etnie, in acordarea pasapoartelor romansti?!
QUOTE
...sa nu mai acorde nici un leu ca ajutor pentru Moldova, decat daca Bucurestiul poate decide cum se cheltuie acel leu, pentru a preveni deturnarea in folosul oligarhilor...

Aici cred ca avem o problema biggrin.gif adica sa decida Bucurestiul, prin "oligarhii sai" cum sa se cheltuiasca banii, ca sa nu ajunga in buzunarele oligarhilor moldoveni? e ceva care nu are logica, pentru mine. Daca banii ar fi fost controlati de UE, nemti, olandezi etc. mai intelegeam, dar de ce ar accepta moldovenii un control de la Bucuresti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2016, 05:33 PM
Mesaj #195


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jan 2016, 04:34 PM) *
Au alternativa?

Alternativa la ce? La actuala clasa politica, din care unii sunt pro-rusi corupti, iar restul sunt corupti si se prefac pro-europeni? Ai, nu ai alternativa, se intampla sa iti ajunga uneori cutitul la os. Moscova ii dirijeaza pe Usatai si Dodon, care se vad ajunsi la guvernare dupa anticipate; iar moldovenii de rand vad ca "proeuropenii" au furat mai mult decat comunistii lui Voronin, si reactia lor (fireasca, la un moment dat) este "daca UE, daca Romania ii sustin pe alde Plahotniuc, atunci mai bine ne lipsim de UE si de Romania".

QUOTE
Dar oare are voie Romania sa cante altfel decat UE si USA in aceasta problema?

Culmea este ca UE acorda credit expertizei romane in cazul Moldovei. Daca Romania a spus ca X si Y sunt "baietii buni", cei de la Bruxelles au mers pe mana Romaniei - cine, zic ei, cunoaste mai bine situatia de acolo, daca nu vecinii cei mai apropiati si etnic, si lingvistic, si istoric, si cultural...?

Desi, in realitate, pana si polonezii au mai multi specialisti si mai mult interes pe relatia cu Moldova...

QUOTE
Chiar daca moldovenii nu vor asta?

Daca nu vor, treaba lor. Dragoste cu sila nu se poate. Romania trebuie sa faca tot ce se poate pentru a ajuta Moldova, dar daca Moldova refuza, nu poti ajuta cu forta.

QUOTE
adica sa decida Bucurestiul, prin "oligarhii sai" cum sa se cheltuiasca banii, ca sa nu ajunga in buzunarele oligarhilor moldoveni? e ceva care nu are logica, pentru mine. Daca banii ar fi fost controlati de UE, nemti, olandezi etc. mai intelegeam, dar de ce ar accepta moldovenii un control de la Bucuresti?

Daca nu accepta bani pentru proiecte selectate de noi, treaba lor, nu ii obliga nimeni sa primeasca acei bani. Nu ii primesc si gata.

Cam asa: noi, Romania, va oferim 100.000 de euro. Dar nu va dam banii in mana. De 100.000.000 de euro o sa construim scoli. Facem 500 de scoli, e treaba noastra cu ce firme, de unde luam materialele, de unde aducem muncitori, voi le primiti la cheie, iar pe perete o sa scrie mare Scoala construita de Statul Roman. Acceptati sau nu?

Ori: Noi, Romania, va oferim 50.000.000 de euro. Banii vor fi investiti in informatizarea instantelor de judecata. Nu va dam banii in mana, ci aducem noi calculatoare, softuri, retelistica, va instruim sa le folositi. Iar pe fiecare calculator o sa scrie Oferit de Statul Roman.

Sau: Vreti sa reabilitati zece strazi din Chisinau? Platim noi daca ne aratati proiectele, studiile, toate calculele care arata cum si pe ce se dau banii; daca faceti o licitatie la care sa participe cine vreti voi, dar neaparat si cateva firme mari din Romania. Iar dupa reabilitare, pe strazile alea vor fi indicatoare pe care sa scrie Drum reabilitat de Statul Roman

Daca accepta bine, daca nu, nu.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2016, 05:53 PM
Mesaj #196


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ah, si inca ceva: toate proiectele de ajutor trebuie conditionate de existenta unui mecanism in genul MCV. Ca altfel nu se curata politica moldoveneasca de corupti si oligarhi.

Adica, daca vor ajutor, ii ajuti; dar cu conditii. Iar daca se abat de la ce stabilim impreuna, sistam ajutorul. Fara suparare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2016, 09:01 PM
Mesaj #197


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ia uite

http://www.publika.md/cel-mai-sincer-prote...eo_2510451.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jan 2016, 11:47 AM
Mesaj #198


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Jan 2016, 05:33 PM) *
Alternativa la ce? La actuala clasa politica...Ai, nu ai alternativa, se intampla sa iti ajunga uneori cutitul la os.

Atunci ce faci? "explodezi" ca mamaliga sau ca terciul de hrisca?
QUOTE
...Moscova ii dirijeaza pe Usatai si Dodon, care se vad ajunsi la guvernare dupa anticipate...

Anticipatele n-ar fi o optiune tocmai buna pentru proeuropeni, dar totusi ar fi o alegere democratica, desi mancurtii stiu cum sa-i pacaleasca pe moldoveni.
QUOTE
...iar moldovenii de rand vad ca "proeuropenii" au furat mai mult decat comunistii lui Voronin

deci un motiv in plus pentru a se alatura prorusilor!
QUOTE
"daca UE, daca Romania ii sustin pe alde Plahotniuc, atunci mai bine ne lipsim de UE si de Romania"

Grea dilema, nu? ce ramane? CSI-ul? sau neutralitatea? exista un partid in Moldova care sa mearga pe optiunea neutralitatii si care sa nu fie controlaot de Moscova?
QUOTE
Desi, in realitate, pana si polonezii au mai multi specialisti si mai mult interes pe relatia cu Moldova...

Mama ei de istorie.
QUOTE
Daca nu vor, treaba lor. Dragoste cu sila nu se poate.

Deci Romania trebuie sa iubeasca dezinteresat Moldova, desi ar avea cele mai mari interese dintre toti cei care-si sustin interesele in Moldova.
QUOTE
Daca nu accepta bani pentru proiecte selectate de noi, treaba lor, nu ii obliga nimeni sa primeasca acei bani. Nu ii primesc si gata.

Dar moldovenii stiu ca daca nu le da UE sau Romania, Rusia este pregatita sa le dea ceva, ceva acolo de un ceaun de mamaliga, nu?

QUOTE(abis @ 25 Jan 2016, 05:53 PM) *
...toate proiectele de ajutor trebuie conditionate de existenta unui mecanism in genul MCV. Ca altfel nu se curata politica moldoveneasca de corupti si oligarhi.

In Romania dupa cati ani a actionat MCV-ul? eu cred ca Moldova nu mai are timp de MCV. Acolo este o batalie a serviciilor la fel ca in Ucraina si mi-e teama ca se va termina mai rau decat in Donbas. Rusii sunt dispusi sa faca orice scenariu doar sa nu piarda acest cap de pod din Transnistria. Sa vedem ce se va intampla dupa vizita premierului moldav la Bucuresti, desi nu cred ca mai este timp, s-ar putea ca lucrurile s-o ia razna intre timp.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jan 2016, 12:03 PM
Mesaj #199


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Jan 2016, 11:47 AM) *
Anticipatele n-ar fi o optiune tocmai buna pentru proeuropeni, dar totusi ar fi o alegere democratica, desi mancurtii stiu cum sa-i pacaleasca pe moldoveni.

Daca sunt anticipate acum, exista riscul (destul de mare) sa castige partidele proruse - socialistii lui Dodon, aia de la Partidul Nostru al lui Usatai si, impreuna cu comunisti, sa aiba majoritate in parlament. Dupa cum arata sondajele, cele trei partide ar obtine impreuna cam 55%, maxim 60% din parlament. Ar fi destul de urat, dar!! Dar, daca nu sunt acum anticipate, si continua sa guverneze inca doi-trei ani o majoritate de stransura, cumparata de Plahotniuc, un guvern care are sustinere populara sub 10%, ce se va intampla? Nemultumirile se vor acumula, vor fi din ce in ce mai multi cei care opunandu-se politicii arbitrare si coruptiei regimului Plahotniuc, vor ajunge sa voteze orice altceva, iar alegerile la termen vor duce partidele proruse la 75% din parlament. Si asta va fi cu adevarat dezastruos.

Pentru ca, potrivit constitutiei Moldovei, poti face guvern cu 55% din parlament. Dar nu poti modifica Constitutia! Pentru a modifica Constitutia, ai nevoie de doua treimi din parlament. Daca o treime din parlament plus un deputat voteaza contra, nu poti modifica Constitutia. Cu alegeri anticipate, prorusii pot guverna; au mai guvernat comunistii si nu s-au facut rele ireparabile; cu alegeri la termen, prorusii pot scrie in Constitutie de exemplu ca Moldova nu va adera niciodata la NATO, la UE, nu se va uni cu Romania, ca limba rusa este oficiala, orice. Iar astfel de modificari nu vor putea fi "intoarse" decat de alta majoritate asemanatoare, ceea ce ar fi cvasi-imposibil.

De asta este mai putin rau sa castige acum prorusii cu o majoritate rezonabila, decat sa castige mai tarziu cu o majoritate zdrobitoare.

QUOTE
Deci Romania trebuie sa iubeasca dezinteresat Moldova

Am spus eu ca dezinteresat? Este in interesul Romaniei sa aiba la granita un stat stabil, democratic, prosper, care sa nu ii creeze batai de cap si probleme. Este un pericol si pentru Romania ca un stat vecin sa alunece spre anahie, saracie extrema, razboi civil sau cine stie ce alta catastrofa. Este in interesul Romaniei ca un stat vecin sa fie in aceeasi familie europeana si trans-atlantica si nu condus de forte ostile, comandate de la Moscova.

QUOTE
Dar moldovenii stiu ca daca nu le da UE sau Romania, Rusia este pregatita sa le dea ceva, ceva acolo de un ceaun de mamaliga, nu?

Nu stiu ce stiu sau ce nu stiu moldovenii despre asta. Dar Rusia, dupa sanctiuni si dupa prabusirea pretului petrolului, nu cred ca are resurse pentru a sustine economia Moldovei.

QUOTE
In Romania dupa cati ani a actionat MCV-ul? eu cred ca Moldova nu mai are timp de MCV

Nu exista solutii imediate. Nu poti schimba o tara peste noapte. Autoritatile moldovene au nevoie stringenta de bani. Solutia este sa le dam bani dar numai conditionat. Vreti bani pentru a plati salariile si pensiile? Va dam o transa de 100.000.000, dar numai daca in prealabil depolitizati procuratura si numiti acolo un procuror general asupra caruia sa nu planeze nici o suspiciune (eventual chiar cineva detasat de la DNA-ul nostru...); daca nu vreti, treaba voastra, dar de la noi sa nu cereti. Descurcati-va cum puteti cu oamenii care nu isi primesc pensiile si salariile. Cam asta trebuie sa fie abordarea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jan 2016, 01:38 PM
Mesaj #200


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Guvernul Romaniei este gata sa sprijine parcursul european si programul de reforma al executivului de la Chisinau, dar republica Moldova trebuie sa vina cu cateva masuri care sa arate vointa de reforma, a declarat premierul Dacian Ciolos intr-o conferinta comuna cu prim-ministrul moldovean Pavel Filip.

Ciolos a insistat de mai multe ori in timpul declaratiei de dupa intalnirea cu omologul sau de peste Prut ca banii vor ajunge la Chisinau doar dupa masuri concrete de reforma.


Foarte bine - asta este calea. Intai luati masuri, apoi vedeti banii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jan 2016, 04:16 PM
Mesaj #201


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Postul TV american Pervai Canal spune:

„Romānia e gata īn orice moment să introducă carabinierii săi īn Moldova. Pentru aceasta, așteaptă doar un pretext convenabil(…) Conform unor acorduri interguvernamentale, Romānia are dreptul să intre cu structurile sale de forță īn Moldova pentru menținerea «ordinii constituționale»”



http://www.api.md/news/view/ro-stop-fals-i...in-moldova-1097

Este cel mai urmarit canal TV din SUA, este sustinut de guvernul federal, asa ca niciodata nu minte.

Acest topic a fost editat de abis: 26 Jan 2016, 05:47 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jan 2016, 06:22 PM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jan 2016, 12:03 PM) *
Daca sunt anticipate acum, exista riscul (destul de mare) sa castige partidele proruse... Ar fi destul de urat, dar!! Dar, daca nu sunt acum anticipate, si continua sa guverneze inca doi-trei ani o majoritate de stransura, cumparata de Plahotniuc...Si asta va fi cu adevarat dezastruos.

Deci Pavel Filip ar fi o solutie de compromis? sau este considerat omul lui Plahotniuc?
QUOTE
Am spus eu ca dezinteresat? Este in interesul Romaniei sa aiba la granita un stat stabil, democratic, prosper, care sa nu ii creeze batai de cap si probleme.

Iar asta ne-ar costa doar 150 de milioane de euro?!? unsure.gif e ridicol de putin, in opinia mea, mai ales daca acest imprumut vine cu niste conditii politico-economice. Rusia poate sa vina cu 1,5 miliarde si ne scoate de la masa de joc imediat.
QUOTE
...Este in interesul Romaniei ca un stat vecin sa fie in aceeasi familie europeana si trans-atlantica si nu condus de forte ostile, comandate de la Moscova.

De acord, dar mi-a atras atentia o fraza rostita azi de Pavel Filip:
"Prietenul bun la nevoie se cunoaşte. De fapt aici este prima mea vizită pentru că contăm foarte mult pe sprijinul dumneavoastră"
Moldova considera Romania un stat prieten, nu frate sau sora. Un "prieten bun" poate fi la un moment dat mai bun decat fratele, nu?
QUOTE
...Dar Rusia, dupa sanctiuni si dupa prabusirea pretului petrolului, nu cred ca are resurse pentru a sustine economia Moldovei.

Nu trebuie sa sustina economia, parerea mea este ca trebuie doar sa permita iar exportul produselor moldovenesti catre Moscova. In acest mod Rusia rezolva multe probleme cu care se confrunta Moldova.
QUOTE
Nu exista solutii imediate. Nu poti schimba o tara peste noapte.

Corect. Dar eu n-am vazut, dar poate ma insel, o dorinta a moldovenilor de a se intoarce cu fata catre fratii lor romani, din contra exista moldoveni mai nationalisti decat multi romani.
QUOTE
Autoritatile moldovene au nevoie stringenta de bani. Solutia este sa le dam bani dar numai conditionat.

150 de milioane de euro? e prea putin, cel putin in mintea mea.
QUOTE
...Descurcati-va cum puteti cu oamenii care nu isi primesc pensiile si salariile. Cam asta trebuie sa fie abordarea.

Asa nu facem decat sa-i impingem in bratele Rusiei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jan 2016, 10:27 PM
Mesaj #203


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Jan 2016, 06:22 PM) *
Deci Pavel Filip ar fi o solutie de compromis? sau este considerat omul lui Plahotniuc?

Este omul lui Plahotniuc

QUOTE
Iar asta ne-ar costa doar 150 de milioane de euro?!?

Eu am dat mai sus niste sume asa, ca exemplu, nu stiu despre ce sume se discuta intre cei doi premieri romani

QUOTE
mai ales daca acest imprumut vine cu niste conditii politico-economice

Orice leu dat Moldovei trebuie dat numai cu conditii. Daca le dai bani fara sa pui conditii, ii fura oligarhii, moldovenii nu se aleg cu nimic iar Romania va fi detestata de opinia publica pentru ca sustine un regim nepopular si corupt

QUOTE
Rusia poate sa vina cu 1,5 miliarde si ne scoate de la masa de joc imediat.

Nu avem ce face, ne asumam riscul. Nu ne putem lua la intrece cu Rusia care da mai multi bani moldovenilor... Momentan Rusia are probleme mult, mult mai mari decat Moldova si nu cred ca este dispusa sa arunce atata banet pe apa Sambetei.

QUOTE
Asa nu facem decat sa-i impingem in bratele Rusiei.

Nu cred. Le-am dat pana acum bani fara conditii si uite ce este la ei. Acum este momentul sa punem piciorul in prag si sa le spunem ca le dam bani dar numai daca fac ceea ce le cerem. Si nu le cerem decat lucruri in interesul lor: sa inceapa lupta cu coruptia, sa aiba justitie independenta, si se rezolva jumatate din probleme...

Ia uite ce zice Ciolos:

„Īnainte de a livra prima tranșă a acestui acord, ne așteptăm din partea Guvernului Republicii Moldova să vină cu cāteva măsuri concrete, care să demonstreze voința de reformă. Și i-am spus (premierului moldovean — n.r.) că īn următoarele zile, pānă la sfārșitul săptămānii, vom veni cu o listă de cāteva măsuri pe care Guvernul ar putea să le ia īnainte de a transmite de la București această primă tranșă. Totodată, Romānia dorește să īși coordoneze sprijinul financiar rambursabil și cu Comisia Europeană și cu FMI

Ce inseamna asta? Inseamna adio independenta pentru Moldova: politica Moldovei se va decide la Bucuresti. Chiar daca formal raman doua state, guvernul moldovean va fi doar executantul deciziilor luate in Palatul Victoria.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jan 2016, 09:27 AM
Mesaj #204


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sorin Ionita:


http://ionitas.ro/romania-conditii-dure-imediate/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jan 2016, 10:51 AM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jan 2016, 10:27 PM) *
Este omul lui Plahotniuc

De e un fel de mancurt. Dar daca acest Plahotniuc e omul romanilor dismulat in oligarh. Am inteles c-a avut relatii stranse cu zona politica si nu numai din Romania.
QUOTE
Eu am dat mai sus niste sume asa, ca exemplu...

Chiar sumele alea s-au vehiculat in presa, 150 milioane de euro, suma care mie mi se pare extrem de mica, pentru a "determina" un popor sau niste mancurti, oligarhi, dodoni, comunisti etc. sa o coteasca catre UE, catre Romania.
QUOTE
Orice leu dat Moldovei trebuie dat numai cu conditii. Daca le dai bani fara sa pui conditii, ii fura oligarhii, moldovenii nu se aleg cu nimic iar Romania va fi detestata de opinia publica

Eu cred ca cu cat vor fi mai multe conditii cu atat se vor distanta de Romania. Atentie! inca nu stim ce le-a propus Rusia acestor politicieni moldoveni proeuropeni, mancurti sau comunisti, pentru ca unionistii ar trebui din capul locului sa nu ceara nimic.
QUOTE
Nu avem ce face, ne asumam riscul. Nu ne putem lua la intrece cu Rusia care da mai multi bani moldovenilor...

Noi nu, dar prietenii nostri din UE au si ar trebui sa ne sprijine in chestia asta. Dar poate ca UE nu este pregatita sa "inghita" nici macar o bucatica mai mica decat Ucraina.
QUOTE
Nu cred. Le-am dat pana acum bani fara conditii si uite ce este la ei...sa inceapa lupta cu coruptia, sa aiba justitie independenta...

Asta inseamna alti 20 de ani? iar pana atunci se pot intampla multe prin istorie.
QUOTE
Ce inseamna asta? Inseamna adio independenta pentru Moldova: politica Moldovei se va decide la Bucuresti...

Nu cred. Antiunionistii, prorusii, comunistii, mancurtii sunt majoritari si nu vor accepta asta niciodata, mai ales daca Rusia le da bani mai multi. Moldovenii inca n-au simtit, in opinia mea, gustul Europei, nu cei batrani, nostalgici, care s-au bucurat de privilegii pe vremea cand erau alaturi de Moscova.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jan 2016, 11:31 AM
Mesaj #206


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 27 Jan 2016, 10:51 AM) *
Dar daca acest Plahotniuc e omul romanilor dismulat in oligarh.

Ai vreun indiciu in acest sens?

Omul este un mafiot, imbogatit prin crima organizata - de la trafic de persoane pana la ceea ce numesc moldovenii "atacuri raider"; nu are cum sa fie "omul romanilor". Ceea ce il intereseaza este doar acumularea de putere si avere in interes personal.

QUOTE
Eu cred ca cu cat vor fi mai multe conditii cu atat se vor distanta de Romania.

Eu zic ca merita sa ne asumam riscul.

In momentul asta guvernul Moldovei are nevoie disperata de bani, altfel nu poate plati pensii si salarii. Singura varianta este sa ii primeasca de la Romania, altcineva nu este dispus sa le dea ceva. Daca le dam bani fara sa cerem nimic in schimb, ce rezolvam? Nu-i mai bine sa le spunem ca primesc banii doar daca intreprind niste masuri prin care sa se asigure si sa ne asiguram ca nu se mai intampla chestii precum "furtul miliardului"? Ca vor incepe sa functioneze si la ei organisme cum sunt aici DNA si ANI? Este ceva rau in a le da banii numai daca isi fac curatenie? Mie mi se pare ca ar fi, dimpotriva, o prostie sa nu ne folosim de ocazie pentru a le impune sa se curete de coruptie - sau macar sa inceapa acest proces, asa cum l-am inceput si noi.

QUOTE
prietenii nostri din UE au si ar trebui sa ne sprijine in chestia asta

Exact asta si fac si au facut-o si pana acum. Si partenerii din UE, si cei din NATO

QUOTE
Asta inseamna alti 20 de ani?

Nu stiu cat - dar, daca vrei o metafora, o casa nu se construieste peste noapte.... Cu rabdarea se trece marea. Nu poti sa te astepti la rezultate intr-o zi.

QUOTE
Antiunionistii, prorusii, comunistii, mancurtii sunt majoritari si nu vor accepta asta niciodata

Daca nu accepta, sa scoata ei bani de unde or sti.

QUOTE
mai ales daca Rusia le da bani mai multi

Acum este momentul cel mai bun - Rusia nu are resurse finaciare pentru a sustine Moldova. Daca nu au ei bani nici sa faca podul catre Crimeea...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jan 2016, 01:49 PM
Mesaj #207


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 27 Jan 2016, 11:31 AM) *
Ai vreun indiciu in acest sens?

Nu, dar prin targ vorbeste lumea ca acest Plahotniuc era prieten cu unii romani influenti si bogati.
QUOTE
Eu zic ca merita sa ne asumam riscul.In momentul asta guvernul Moldovei are nevoie disperata de bani, altfel nu poate plati pensii si salarii.

De ce crezi ca e singura varianta? La cat de bogat este Plahotniuc, ce nevoie ar avea de 150 de milioane de euro de la Romania. Nu stiu ce sa cred dar mie prea mi se pare o negociere intre samsari situatia din Moldova. De ce ar accepta omul lui Plahotniuc banii din Romania, conditionat fiind sa inceapa actiuni in justitie, poate tocmai impotriva "sponsorului" sau? De ce nu ar lua bani de la rusi? care poate nu-l conditioneaza nici pe el nici pe Plahotniuc, din contra, i-ar considera salvatorii Moldovei de fascistii de la Bucuresti.
QUOTE
Exact asta si fac si au facut-o si pana acum. Si partenerii din UE, si cei din NATO

Sprijinul trebuie sa fie financiar, economi, comercial, nu politic, nu de vorbe are nevoie Romania si Moldova, moldovenii proeuropeni si unionisti. Poate ca UE-NATO sunt inca socati de rezultatul greselilor pe care le-au facut in Ucraina si nu vor sa mai repete acelasi scenariu.
QUOTE
Acum este momentul cel mai bun - Rusia nu are resurse finaciare pentru a sustine Moldova...

N-as miza pe asta, eu cred ca mentinerea Moldovei in sfera de influenta a Rusiei este mai importanta ca podul din Crimeea. Iti dai seama ce ar insemna pentru Romania si Ucraina o insula ruseasca in mijlocul a doua tari, una membrea NATO si alta cu aspiratii catre NATO-UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jan 2016, 02:50 PM
Mesaj #208


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 27 Jan 2016, 01:49 PM) *
Nu, dar prin targ vorbeste lumea ca acest Plahotniuc era prieten cu unii romani influenti si bogati.

Era. Dar de aici si pana la a fi "omul romanilor" este cale lunga. Ia uite ce frumusei erau ei doi



QUOTE
La cat de bogat este Plahotniuc, ce nevoie ar avea de 150 de milioane de euro de la Romania

Il vezi pe Plahotniuc sa scoata din buzunarul lui personal bani cu care Moldova sa plateasca pensii si salarii?

QUOTE
De ce nu ar lua bani de la rusi?

Pentru ca rusii nu i-au oferit nimic. Nici nu au cum. Finantele ruse sunt pe drojdie, de cand cu caderea pretului la petrol.

QUOTE
Sprijinul trebuie sa fie financiar, economi, comercial, nu politic, nu de vorbe are nevoie Romania si Moldova

Moldova a primit pana acum sprijin financiar, economic, comercial si politic.

Si va primi in continuare daca aplica masurile care i se cer.

QUOTE
Poate ca UE-NATO sunt inca socati de rezultatul greselilor pe care le-au facut in Ucraina si nu vor sa mai repete acelasi scenariu

Cu Ucraina au gresit ca nu au primit-o in NATO la Summitul de la Bucuresti. Moldova nu a fost in situatia asta niciodata, asa ca nu se pune problema de a repeta acea greseala. Au gresit ca au sfatuit-o sa nu traga in agresori, in Crimeea. Au gresit ca nu au trimis de la inceput transpoturi masive de armament, ca sa respinga agresiunea. Nu cred ca se pune problema unui razboi nou, acum, in Transnistria. Deci, nu se pot repeta greselile facute cu Ucraina, pentru ca este alta situatie, incomparabila.

QUOTE
eu cred ca mentinerea Moldovei in sfera de influenta a Rusiei este mai importanta ca podul din Crimeea

Asta pentru ca judeci subiectiv. Din Crimeea poti stapani Marea Neagra; Moldova nu are nici macar o iesire adevarata la mare. Este inconjurata de Romania (UE, NATO) si Ucraina (care numai pro-rusa nu va mai fi multi ani de acum inainte). Nu ar fi un efort prea mare pentru cele doua tari sa izoleze Moldova de Rusia, daca si-ar propune acest lucru.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jan 2016, 01:09 PM
Mesaj #209


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 27 Jan 2016, 02:50 PM) *
Era. Dar de aici si pana la a fi "omul romanilor" este cale lunga...

Eu zic sa mai avem rabdare, cateva saptamani sa vedem ce se intampla cu terciul asta de la Chisinau, da in clocot sau punem de-o mamaliga vartoasa!
QUOTE
Il vezi pe Plahotniuc sa scoata din buzunarul lui personal bani cu care Moldova sa plateasca pensii si salarii?

Nu-l vad, dar nu-l vad nici pe omul lui, Pavel Filp, sa-l acuze de ceva, sau sa faca demersrile legale pentru ca Plahotniuc sa fie judecat, condamnat iar la final averea sa sa contribuie la plata pensiilor si salariilor din Moldova.
QUOTE
Pentru ca rusii nu i-au oferit nimic. Nici nu au cum. Finantele ruse sunt pe drojdie...

Nicodata, sub nicio forma, nu-i subestima pe rusi.
QUOTE
Moldova a primit pana acum sprijin financiar, economic, comercial si politic...

Prea putin in opinia mea. Moldovenii de rand n-au simtit cu adevarat acest ajutor, fie c-a fost nesemnificativ, fie c-a fost furat, moldoveanul si-a format deja o parere despre Romania, despre UE, ajutat fiind si de propaganda rusa, de mancuri si comunisti.
QUOTE
...Moldova nu a fost in situatia asta niciodata, asa ca nu se pune problema de a repeta acea greseala.

Noi romanii am gresit fata de Moldova, de fapt dupa cum am mai spus-o de multe ori aici, principalul vinovat este tov. Ion Ilescu care in loc de unire ne-a dat poduri de flori.
QUOTE
...Nu cred ca se pune problema unui razboi nou, acum, in Transnistria...

De ce nu?
QUOTE
...Din Crimeea poti stapani Marea Neagra

Din Moldova poti avea acces la Dunare? daca n-ai reusit sa stapanesti Ucraina, te multumesti si cu un satelit care are acces la Dunare, nu?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2016, 01:26 PM
Mesaj #210


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Jan 2016, 01:09 PM) *
Nu-l vad, dar nu-l vad nici pe omul lui, Pavel Filp, sa-l acuze de ceva, sau sa faca demersrile legale pentru ca Plahotniuc sa fie judecat, condamnat iar la final averea sa sa contribuie la plata pensiilor si salariilor din Moldova.

Nu trebuie sa il puna Filip pe Plahotniuc sub acuzare. Insa trebuie sa aleaga: fie bani si reforme, fie nici reforme, dar nici bani.

Si sa il vad pe unde scoate camasa cand zeci sau sute de mii de oameni o sa ii ceara capul pe motiv ca nu si-au primit pensiile si salariile de patru luni de zile...

QUOTE
Prea putin in opinia mea.

Nu stiu ce anume trebuia oferit si mai mult Moldovei....

QUOTE
principalul vinovat este tov. Ion Ilescu care in loc de unire ne-a dat poduri de flori

Poate ca tot raul spre bine, cine stie... Daca ne uneam cu Moldova in 1991, nu mai intram nici in NATO, nici in UE. Cine ar fi primit o tara pe teritoriul careia erau trupe ruse de ocupatie? O tara in care ar fi existat autonomii ca cea gagauza? O tara in care PSD-ul aliat cu urmasii comunistilor basarabeni ar fi castigat toate alegerile? Este de discutat aici...

QUOTE
Din Moldova poti avea acces la Dunare?

Uita-te pe harta smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 04:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman