HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Basarabia - O Imensa Criza De Indentitate
March
mesaj 21 Dec 2005, 04:41 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din ciclul : "Podul de flori de peste Prut " :

Transnistria. Istoria nu-i iarta pe tradatori
Poza cu Iliescu si Snegur, pusa la scuipat in Muzeul Ororilor tongue.gif


Acest topic a fost editat de March: 21 Dec 2005, 04:42 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eugen de Savoia
mesaj 19 Jan 2006, 08:17 AM
Mesaj #37


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 14 January 06
Din: Erdély - Székelyföld
Forumist Nr.: 7.662



Am umblat si prin Moldova (Bassarabia) prin anii 1991-1994 si am observat mentalitatea cetateanului de rand, rusofon , ori "moldofon" tongue.gif Exista o mare debusolare ce poate fi usor manipulata politic. In plus, faptul ca aceasta provincie a fost integrata Impreriului inca de la 1812 ( iar Bukovina inca de la 1777, daca nu ma insel sad.gif ), a modificat mult identitatea "sufleteasca" a locuitorilor.
Apoi, din cat am putut discuta, stapanirea romana dintre 1918-1940 nu e privita cu ochi buni, in nici un caz ca o "eliberare". Intr-adevar, ca si in cazul Transilvaniei, rapid functiile de conducere au fost acaparate de "regateni" ce habar nu aveau de specificul local. Nici una din functii nu a fost atribuita "bastinasilor" nici chiar celor care militasera pentru Unire. Politicieni si afaceristi dubiosi au vazut aceste noi teritorii ca pe "vaci bune de muls". Multe afaceri ale localnicilor au fost ruinate. Reforma agrara a improprietarit dupa 1920 si pe multi "venetici" din Regat in detrimentul localnicilor. Ca si in cazul Ardealului, composesoratele ( obsti in "devalmasie") au fost considerate mosii si au fost expropriate in favoarea veteranilor de razboi romani, care au fost colonizati in diverse zone, preponderent in cele locuite de minoritati. La fel s-a intamplat, de altfel, si in Dobrogea dupa primul razboi balcanic.
Politica de "romanizare" fortata si rapida a starnit nemultumiri, multi alogeni au fost siliti sa plece....
Dupa reocuparea Basarabiei si Transnistriei de catre trupele romano-germane, au fost comise crime si atrocitati , represiuni brutale impotriva populatiei civile ( vezi cazul Odessa), s-au infiintat lagare de concentrare unde au fost internati evrei, tigani, etc adusi din Regat, dar si localnici....
Toate acestea au fost exploatate abil de propaganda rusa, din 1945 pana azi..... iar oamenii se tem de Romania, ori au o reticenta explicabila in contextul expus mai sus.
Pe de alta parte, insuccesele economice din Romania de azi, coruptia, balcanismul politic sunt expuse si exploatate in mass media ca argumente impotriva Romaniei.
Parerea mea, - vorba lui Dom' Vanghelie ohyeah.gif


--------------------
Prinz Eugen von Savoyen (Jenő főherceg Savoyai /Principe Eugenio di Savoia)
La începutul secolului al XVIII-lea, prinţul Eugen de Savoia a reuşit eliberarea acestor teritorii Balcanice de sub dominaţia turcească.
Prinz Eugen trionfatore dei Turchi e salvatore d'Europa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 19 Jan 2006, 10:44 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Eugen de Savoia @ 19 Jan 2006, 08:17 AM)
Dupa reocuparea Basarabiei si Transnistriei de catre trupele romano-germane, au fost comise crime si atrocitati , represiuni brutale impotriva populatiei civile ( vezi cazul Odessa), s-au infiintat lagare de concentrare unde au fost internati evrei, tigani, etc adusi din Regat, dar si localnici....

Interesant e ca nu se pomeneste in acest mesaj de epurarile si deportarile masive din perioada 1940-1941 si 1944-1949 !! unsure.gif

Basarabenii cu care am vorbit ( cei de origine romana ) isi aminteau de povestile bunicilor despre cele enuntate de dl. Eugen insa daca era ceva pe care erau cu adevarat nervosi era pe tradarea din 1991. mad.gif Si - fireste - nu aveau nici un pic de consideratie pentru perioada in care rudele le fusesera deportate la dracu'n praznic sau cind satenii fara autorizatie nici macar in Chisinau nu aveau acces. sad.gif

"Succesele" propagandei sovietice mi s-au parut hiperexagerate - ele au existat mai degraba la nivelul unei parti a opiniei publice vestice si ... ( desi poate parea paradoxal ) la o parte din intelighentsia romaneasca ... mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2006, 10:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 25 Apr 2006, 10:15 AM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (Eugen de Savoia @ 19 Jan 2006, 09:17 AM)
Dupa reocuparea Basarabiei si Transnistriei de catre trupele romano-germane, au fost comise crime si atrocitati , represiuni brutale impotriva populatiei civile ( vezi cazul Odessa), s-au infiintat lagare de concentrare unde au fost internati evrei, tigani, etc adusi din Regat, dar si localnici....
Toate acestea au fost exploatate abil de propaganda rusa, din 1945 pana azi..... iar oamenii se tem de Romania, ori au o reticenta explicabila in contextul expus mai sus

Dar de profesorul George Alexianu nu s-a spus nimic? Despre faptul ca el a redeschis toate lacasurile de cult din Transnistria inclusiv redeschiderea sinagogilor evreiesti, inchise de comunisti inca de la Victoria Marii Revolutii bolsevice! De faptul ca, in timp ce in celelalte 10 regiuni ocupate ocupantii nu aveau liniste din cauza partizanilor, in Transnistria nu s-a intamplat asa ceva. A fost singura regiune in care, prin activitatea profesorului Alexianu si a "ocupantului roman", s-a reusit ca, in mai bine de trei ani, sa fie refacuta intreaga economie.

Generalul Petain i-a trimis o scrisoare de felicitare si multumire, iar ambasadorului roman la Vichy si doamnei Cantacuzino li-s-au adresat urmatoarele cuvinte: " cea mai mare glorie dumneavoastra, a romanilor, se poate evidentia prin modul civilizat si uman in care ati administrat Transnistria"


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Dec 2006, 04:08 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



A luat-o din loc tavarisci Voronin ? unsure.gif

Printr-un ordin, Pomul de Craciun al Republicii Moldova va purta "straie nationale" si va fi redenumit "Pomul Tarii"

Voronin a desfiintat Bradul de Craciun



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rex_Pelasgorum
mesaj 18 Dec 2006, 09:44 PM
Mesaj #41


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 23 September 06
Din: Sarmizegetusa
Forumist Nr.: 8.714



Urmaresc de mai multa vreme Pagina fratilor Brega , Altermedia, si alte pagini care mai mult sau mai putin militeaza pentru unire.

Din discutiile mele cu studentii basarabeni veniti in Romania, observ ca cei mai multi (chiar si cei rusofoni) si-ar dori o unire cu Romania.

Si cu toate acestea, nu pot sa nu ma intreb, de ce nu se face aceasta unire daca toata lumea si-o doreste ? Bun, momentul favorabil din `91 s-a dus. Deacord. Statul roman nu a trimis sprijin in Transnistria. Dar si acuma ar fii un moment favorabil. Rusia nu mai e ce a fost. Si sincer, nici pe ei nu cred ca ii mai intereseaza aceasta bucatica de pamant. Au probleme interne si externe mult mai serioase. Ucraina la fel.

Si totusi, nu se intreprinde nici un demers in directia aceasta a unirii. Din nici o parte. Romanilor le este frica - de saracie de acolo, de infractionalitatea din Moldova , de costurile enorme pe care le implica unirea, iar basarabenii resimt o oarecare frica fata de viitor, fata de noutate - dovada ca la conducere se afla Voronin (ales totusi democratic). Asta spune ceva. Plus sa nu uitam ca Moldova e cea mai saraca tara din Europa.

Atata vreme cat nu se schimba mentalitatile, sansele ca o unire sa aiba loc, sunt, din pacate, foarte scazute.



--------------------
Pe când nu era moarte, nimic nemuritor,
Nici sâmburul luminii de viatã dãtãtor,
Nu era azi, nici mâine, nici ieri, nici totdeauna,
Cãci unul erau toate si totul era una.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Dec 2007, 11:16 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Alo, fratii basarabeni ,sau ma rog maldavani, care cititi pe aicea ! Ce ziceti de ultimile porcarii ale nacialnicului sef al vostru ?! Ex-gheneralul kaghebist Voronin maraie contra noastra pe toate fronturile ! Oare a prins curaj vazand ca partidul lui Putin a castigat alegerile cu vreo 90 % ? devil.gif Acest fost brutar fruntas a declarat ca nu va fi roman niciodata ! Parca l-ar fi invitat cineva sa fie .

Acest topic a fost editat de March: 14 Dec 2007, 11:19 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Dec 2007, 11:49 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Gheneralul ex-sovietic, presedinte peste trei judete, a luat-o din loc de tot ! devil.gif

Vladimir Voronin vrea să cureţe stema Moldovei de simbolurile româneşti

Alo , basarabeni, sau, ma rog, daca vreti moldoveni ! Nu ziceti nimic pe aici ?

„Ma fac ostas, ma fac soldat!

Sa-mi dea o arma de vinat,

De torturat, de schinjuit,

De tras, de rupt, de ferecat!

Sa-ti prind al tau suris bastard-n ocheana armei, Si sa traaaag!

Eu te urasc, JIGODIE!


(........)

Furata-mi al unirii cant

Ai vrea un aservit netot sa fiu, bastard sa fiu.

Ai vrea sa tac, sa mor, sa uit ca sunt

ROMAN!


reacţie postata pe site-ul protv.md de către unul dintre cetăţenii Republicii Moldova!

Acest topic a fost editat de March: 20 Dec 2007, 11:50 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 27 Mar 2008, 01:35 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



O parte a familiei actualului presedinte de la Chisinau s-a refugiat in Romania, unii dintre membrii familiei Voronin devenind luptatori cu arma in mana impotriva comunismului * Ramura familiei Voronin ramasa dincolo de Prut a fost supusa reeducarii comuniste si spalarii creierului
http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-03-27&id=235180


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 27 Mar 2008, 03:49 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



de la Voronin citire rolleyes.gif :

"Limba moldoveneasca este mama limbii romane. Sa o denumesti romana inseamna sa inseli istoria si sa amagesti propria mama. Si nu trebuie sa faceti asta"


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Jun 2009, 03:26 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi am citit un articol care prezinta situatia in care s-a aflat un mare arheolog basarabean Nicolae Morosan, un roman care a refuzat sa fie coada de topor a neamului sau.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2009, 08:00 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Generalul rus Vladimir Voronin a demisionat din functia de presedinte al Repubicii Moldova, sa urmarim actiunile AIE si ale noului presedinte. Tarigeoana a declarat ca unirea Basarabiei cu Romania nu este oportuna. De ce cred unii politicieni din Romania ca nu este oportuna unirea? Oricum unirea nu se va face peste noapte, daca va avea loc, sunt totusi doua tari complet diferite, sisteme diferite. In Moldova traiesc foarte multi filorusi si comunisti convinsi, derusificarea va fi dificila, iar granita cu Transnistria va fi greu de gestionat mai ales ca Romania va deveni granicerul oficial al UE odata ce va fi acceptata ca membru deplin al Acordului Schengen.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2009, 03:38 PM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marian Lupu, candidatul Partidului Democrat la presedintia Republicii Moldova, declara ca nu va participa la sarbatorirea Zilei Nationale a Romaniei deoarece "se identifica drept moldovean":

"Sunt oameni care se indentifica drept romani. Dar eu ma identific drept moldovean, am acest drept", a declarat, in limba rusa, liderul Partidului Democrat din Moldova, Marian Lupu, citat de dniester.ru.

El fusese intrebat de ziaristi daca va participa la sarbatoarea Marii Uniri, din 1 decembrie - Ziua Nationala a Romaniei.


Cam dubios individul...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Nov 2009, 07:01 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Nov 2009, 03:38 PM) *
Cam dubios individul...

De ce? la Iasi daca intrebi un om simplu de pe strada ce este iti raspunde scurt, moldovean, asa cum un oltean stie ca este oltean un ardelean, ardelean, etc. Omul este moldovean, exista regiunea asta in Romania, asa cum in Franta, Olanda exista regiuni care dau numele cetatenilor lor, sau invers.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2009, 11:41 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un iesean nu-ti va spune ca nu participa la sarbatoarea de la 1 Decembrie pentru ca e moldovean si nu roman...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Nov 2009, 01:20 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu il scuz, in acest moment nu are nevoie de probleme cu rusofili, cu cei care au fost indoctrinati de Moscowa timp de 50 de ani. Daca in Romania este dificil sa schimbi mentalitatile oamenilor, trebuie sa intelegem cat de greu este in Moldova unde pana si istoria nemului a fost schimbata, unde a fost inventata o noua limba, moldoveneasca cu dictionare si vocabulare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2009, 04:59 PM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Republica Moldova nu si-a putut alege presedintele, dupa ce comunistii s-au retras de la lucrarile Parlamentului si au refuzat sa voteze. Presedintele Parlamentului, Mihai Ghimpu, a anuntat ca se vor organiza alegeri anticipate. Pe de-o parte ma bucur ca Lupu nu a ajuns in fruntea statului, pe de alta parte, exista riscul reintoarcerii comunistilor...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 05:09 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Poate este o legatura cu pierderea alegerilor de catre Geoana, ma gandesc ca daca Geoana castiga in Romania, comunistii ar fi putut sa aleaga un presedinte ca Lupu, dar azi banuiesc ca Basescu nu ar fi avut nicio dorinta sa se intalneasca cu Lupu, avand in vedere C.V.-ul sau.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Sep 2010, 11:02 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Moldovenii au respins la Referendum propunerea ca presedintele sa fie ales direct de alegatori. ( Un esec si al lui Basescu ! Prietenii stiu de ce )


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Sep 2010, 12:00 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Este esecul Romaniei nu a lui Basescu. Rusificarea si schimbarea identitatii nationale au facut practic din moldoveni niste slugi pentru comunistii rusi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Feb 2012, 05:16 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Republica Moldova se pregateste sa intre in Cartea Recordurilor. De 2 ani si jumatate parlamentul nu reuseste sa aleaga un presedinte ! hh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Apr 2012, 03:06 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Rogozin, despre Moldova si moldoveni:

Daca sunt romani, granitele vor fi altele. Nu numai Transnistria, dar nici alte regiuni ale Moldovei nu vor dori sa intre in Romania

Si:

Moldova trebuie sa recunoasca rolul Rusiei ca unic stat care dispune de forta si autoritate politica in aceasta regiune

Omul asta nu vorbeste de capul lui, este vocea autorizata a Moscovei, care nu renunta la ambitiile imperiale. Cu astia Razboiul Rece nu o sa ia sfarsit niciodata.

Acest topic a fost editat de abis: 21 Apr 2012, 03:08 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Apr 2012, 08:54 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Rogozin stie perfect ce vorbeste, el transmite un mesaj clar pentru cei care au pierdut trendul la vremea respectiva, a se citi anii '90, recte romanii. Razboiul rece nu a sfarsit nici pe timpul perestrokai nici a lui Eltin nici la disparitia URSS si nici a lui Putin, este doar un alt conflict inghetat. Rusia nu va renunta niciodata la teritorii care-i asigura controlul asupra Marii Negre, Dunarii sau Marii Baltice si cand spun niciodata ma gandesc ca Rusia ar fi gata sa sacrifice parte din suveranitatea ei mai degraba aderand la NATO si intrand in UE decat sa piarda aceste teritorii. Rogozin ca si Putin reprezinta "sfintii" maicii Rusii moderne stiu sa foloseasca nationalismul ortodox impotriva a tot ce se opune Rusiei Mari indiferent de cine este vorba. Romania, romanismul sunt exploatate cat se poate de bine in folosul acestui nationalism, azi ca si acum 60-70 de ani rusii ne acuza ca suntem fascisti ca revendicam ceva ce nu ne-a apartinut de fapt fara sa tina cont de limba, traditii, au transformat basarabenii in poporul moldovenesc asa cum sarbii au facut din vlahii o alta etnie. Trebuie sa recunoastem ca au stil iar stilul asta are o baza solida, prostia romanilor de pretutindeni.

Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Apr 2012, 07:30 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Apr 2012, 11:14 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



E intamplator sau nu?

Ministrul român al Apărării, Gabriel Oprea, şi omologul său din Republica Moldova, Vitalie Marinuţă, au semnat, azi (de fapt vineri), la Chişinău, Acordul interguvernamental privind cooperarea în domeniul militar, relatează Agerpres.

Cooperarea militară va include domenii precum planificarea apărării, managementul resurselor umane, informaţii militare, activităţi medicale



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Apr 2012, 08:29 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Romania, R. Moldova, Basarabia, romanii de pe cele doua maluri ale Prutului trebuie sa inteleaga sa constientizeze ca Rusia isi va pastra un cap de pod in Transnistria la care nu va renunta decat printr-un conflict armat. Motivatia este una foarte simpla, cetatenii rusi care trebuie aparati de imperialisti si fascisti, in fapt rusii isi lasa un "cui a lui Pepelea" in zona pe care o considera ca fiind in sfera lor de influenta. Este un minim si un maxim pe care rusii sunt gata sa-l accepte in oricare situatie, batalia, asa cum am mai spus se da in Ucraina, pentru Ucraina cine va detine controlul asupra Ucrainei va controla si Transnistria si R. Moldova. Or daca e sa intelegem mesajul lui Rogozin a lui Putin e clar ca rusii au o alta perspectiva fata de acest teritoriu, Transnistria, decat romanii si basarabenii, in acest program ar trebui sa includem gagauzii, rusii veniti in Basarabia dupa anexarile acesteia cat si pe cei care chiar cred ca sunt moldoveni si nu romani. Rogozin vrea sa obtina avantaje din aceasta divizare etnica si cred ca are un avantaj, nostalgicii, rusofilii, moldovenii, rusii, gagauzii, transnistenii, ucrainenii etc. care inca vad Maica Rusie o speranta. Tragedia acestui neam romanesc este ca basarabenii s-au lasat, fortati de imprejurari, manipulati din romani basarabeni au devenit moldoveni care isi neaga istoria comuna cu patria mama, care cred ca au o alta limba, ca sunt un alt popor. Romanii nu pot face nimic in acest caz, al moldovenilor, asa cum nu pot face nimic in cazul romanilor din Serbia care se declara vlahi, stam si ne uitam cum fratii nostri sunt mintiti, manipulati, folositi in scopuri care nu corespund interesului national romanesc. In timpul WW2 acesti romani erau numiti mancurti rusii ii pretuiau le ofereau posturi in administratie, beneficii, doar pentru ai face pe romani sa-i urmeze pe mancurti, azi este si mai simplu se foloseste capitalul rusesc si toti cei care vor sa devina bogati, romani, gagauzi, ucraineeni, moldoveni, bucovineni devin mancurti din cauza lacomiei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Apr 2012, 10:35 AM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Apr 2012, 09:29 PM) *
Rusia isi va pastra un cap de pod in Transnistria la care nu va renunta decat printr-un conflict armat

Solutia cea mai evidenta ar fi ca Moldova sa abandoneze Transnistria, pur si simplu, sa le-o lase rusilor in brate ca sa se descurce cu ea.

Insa o astfel de solutie ar prespune pierderi mult prea mari: acolo, din cei vreo jumatate de milion de locuitori, cam 40% au origine romana. Exceptandu-i pe mancurti, exista multi care nu merita sa fie abandonati - iti aduci aminte de cei care practic s-au razboit cu autoritatile separatiste pentru dreptul lor de a folosi limba romana, de a invata limba romana, de a folosi litere latine si nu chirilice? Pe oamenii astia cum sa-i abandonezi?

De aia problema nu are o rezolvare...

Iar Rusia, prin Rogozin, spune clar moldovenilor: daca va declarati romani, o sa pierdeti teritorii. Daca mizati pe UE sau pe NATO in rezolvarea problemelor, o sa pierdeti teritorii. Daca va apropiati prea mult de Romania, o sa pierdeti teritorii. Noi sunte sefii aici, noi decidem, voi puteti doar sa pupati papucul tarului



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 30 Apr 2012, 06:50 AM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



In afara huiduielilor de la Iasi din martie, ramane momentul istoric al discutiei dintre membrii Guvernului de la Bucuresti si cei ai Executivului de la Chisinau la Iasi pe teme privind sectorul energetic, transporturile, securitatea sociala si educatia, la finalul reuniunii fiind fost semnate mai multe documente bilaterale de catre membrii celor doua Guverne.

Dialogul politic intre cele doua state roamensti continua. Pentru data de 3 mai este preconizata o intalnire la Bucuresti intre cei doi sefi de stat: http://www.rgnpress.ro/rgn_12/categorii/ev...-bucuresti.html



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Apr 2012, 09:28 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu ne ramane decat sa speram ca acest dialog se va concretiza intr-o colaborare si mai stransa intre cele doua tari surori. Politica pasilori mici dar siguri este cea mai buna solutie pe acest drum al reantregirii. Trebuie sa-i lasam pe basarabeni sa hotarasca singuri ce cale apuca, toate initiativele de unificare trebuie sa plece de la ei, altfel vom suporta acuzatii si mai grave din partea rusilor, care sunt dispusi sa transforme din nou minciuna in realitate doar pentru a mentine Basarabia in sfera lor de influenta. Un sprijin foarte important pentru basarabeni ar trebui sa vina din partea UE, NATO, altfel Romania se zbate degeaba, in caz de ceva, va fi abandonata la fel ca Georgia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 May 2012, 10:21 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cea putut sa faca comunismul rusesc din basarabeni!! 51% dintre romanii de dincolo de Prut cred ca limba moldoveneasca nu are legatura cu limba romana.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 May 2012, 04:25 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Corneliu Basarab Vlad despre 16 mai 2012: "Basarabia eterna e romaneasca nu pe harta, ci in suflete":

Basarabia eterna e romaneasca nu pe harta, ci in suflete

de Corneliu Vlad

In mai 1812, la Gurile Dunarii, Imperiul otoman ceda Imperiului tarist un tinut asupra caruia nici unul dintre cei doi vremelnici puternici ai zilei nu avea vreun drept, caci era stapanit si locuit de totdeauna de romani.

Astazi, dupa 200 de ani de la anexarea Basarabiei de catre Rusia, cu toata uriasa, indelungata, cruda sau vicleana lucrare de deznationalizare intreprinsa aici, acest tinut ramane prin excelenta unul al romanitatii. Apartenenta organica a romanilor de peste Prut la spatiul spiritual si istoric romanesc nu mai poate fi azi tagaduita de cineva in mod serios iar pericolul instrainarii si chiar pieirii lor ca neam, pericol real pana nu prea demult, se indeparteaza. E o victorie peste timp a romanilor de peste Prut, dar una mult prea scump platita.

Dar Basarabia istorica nu a redevenit nici comandament al zilei, nici macar concept geopolitic de agenda. Ceea ce numim azi Republica Moldova este o constructie statala nascuta in timpuri zbuciumate, prin dictat, razboi, represiune si faradelege, iar cetatenii acestui stat nu trebuie sa se simta nici ofensati, nici vinovati de o asemenea stranie situatie pe care numai o minte ca a lui Stalin si a celor de-un fel cu el ar fi putut-o imagina.

Republica Moldova nu e toata Basarabia, « Basarabia e raschirata », imi spunea in anii 1990 un batran din comuna Varnita de pe Nistru. Republica Moldova de azi poate fi luata drept stat, meleagurile ei pot fi iubite si venerate ca loc natal, asa cum o face si autorul acestor randuri, care s-a nascut in anul 1942 pe malul Nistrului, dar republica de la Chisinau nu va putea fi simtita niciodata ca patrie. Pentru titlul de articol « R. Moldova : stat – poate, patrie – niciodata », in urma cu cativa ani a trebuit sa plec din conducerea si redactia unui ziar din – atentie ! – Bucuresti.

Astazi, la 200 de ani de la ceea ce istoria consemneaza drept Rapirea Basarabiei, e greu de spus cand se vor regasi intr-un acelasi stat romanii de pe cele doua maluri ale Prutului. Starile de fapt de la Bucuresti si Chisinau nu sunt prielnice, conjunctura europeana si cea internationala sunt labile si isi cauta un nou echilibru, marile puteri si constructii interstatale ale lumii democratice n-au timp pentru romani si dreptatea lor, iar Rusia nu si-a revenit inca pe deplin dupa trauma celei mai mare catastrofe geopolitice prin care a trecut si este in plin proces de recuperare a pozitiilor si influentelor pierdute prin disparitia URSS.

Castigurile, ca democratie, in aceasta parte de lume, din ultimele doua decenii, nu s-au numarat, pentru romani si in atatea lucruri ce puteau fi faptuite de ei impreuna. Vremurile au fost si sunt, si ele, ingrate, dar de vina suntem inainte de toate noi, romanii traitori de azi. Caci mari fapte pot face impreuna romanii de pe malurile Prutului, adica de pe un continent ce isi dezvolta zi de zi, cu tenacitate si nu mereu cum trebuie, un construct unitar, o viata impreuna si un viitor comun.

Europa Unita poate insemna si romanii regasiti in acelasi mare proiect. Dar lucrurile nu trebuie nici grabite necugetat, nici lasate sa curga de la sine. Mai de pret ca orice este sa nu se uite ca, prin ceea ce are ea curat si adevarat, nu neaparat pe harta ci in suflete, Basarabia eterna e romaneasca.



Cronica Romana, 14 mai 2012 si Ziaristi Online




--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 May 2012, 04:29 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Uite ca mi-a scapat subiectul asta. Recent s-au implinit 200 de ani de cand Rusia a luat cu hapsa partea din Moldova pe care au numit-o Basarabia. Numai cateva sute de persoane au marcat la Chisinau acest rapt teritorial. sad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 May 2012, 04:40 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca ti-a scapat subiectul uite un articol care merita citit despre cele doua secole de asuprire ruseasca.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 17 May 2012, 03:33 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Marduk @ 16 May 2012, 05:40 PM) *
Daca ti-a scapat subiectul uite un articol care merita citit despre cele doua secole de asuprire ruseasca.

Foarte bun articolul.

March, in legatura cu evenimentul de la Chisinau, evenimentul, organizat de catre Primaria Chisinau in parteneriat cu Platforma Civica "Actiunea 2012", reflectat de catre Euronews:
„Aproape 7 mii de manifestanţi au defilat prin capitala Republicii Moldova, Chişinău, pentru a denunţa influenţa perpetuă a Federației Ruse în ţara lor"
http://www.rgnpress.ro/rgn_12/categorii/an...ws.html#Scene_1


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Jul 2012, 09:43 AM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Petru Grozavu: Obosiţi de Transnistria, gata de federalizare?
http://www.rgnpress.ro/rgn_12/categorii/an...re.html#Scene_1

A se citi si: Germania amestecata inca din 1992 in protejarea separatistilor pro-rusi de la Tiraspol
http://www.rgnpress.ro/rgn_12/categorii/po...a-tiraspol.html


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Aug 2012, 04:59 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



...“Nu există altă perspectivă decât Unirea!” Lecția „Germaniei Mari”

In asteptarea vizitei cancelarului german Angela Merkel la Chisinau, Romanian Global News reia materiale de presa relevante despre ceea ce reprezinta modelul german pentru cele doua state romanesti si despre modelul de buna practica europeana prin care reunirea celor doua state germane a dus la integrarea europeana rapida a celor 16 milioane de est germani in Uniunea Europeana. Astazi o discutie intre doi importani lideri de opinie de la Chisinau: Val Butnaru si Anatol Țăranu.

http://www.rgnpress.ro/rgn_12/categorii/po...i-.html#Scene_1


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 08:50 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman