HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Place Bucurestiul, impresii despre Bucuresti
Serenity
mesaj 12 Aug 2007, 03:44 PM
Mesaj #36


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



La naiba, eu cred ca 3 zile as sta numai prin muzee, 2 prin parcuri si cel putin una prin librarii tongue.gif Nu mi-ar ajunge nici o saptamana sa vad tot ce as vrea in Bucuresti...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Aug 2007, 08:25 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



În ultimii 25 de ani n-am mai fost în Bucureşti decât în trecere...smile.gif Sper să-l vizitez curând! smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 12 Aug 2007, 11:23 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



poate facem o intalnire forumistica smile.gif


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Aug 2007, 11:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 12 Aug 2007, 11:37 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai incearca sa faci un itinerar de vizitare a Bucurestiului care sa tina mai mult de 2 zile... hai 3-4. (sa tinem minte ca petnru a vizita doar Louvre-ul iti trebuie o luna, acesta fiind un singur muzeu din Paris...)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 21 Aug 2007, 04:12 PM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Imi place Bucurestiul, il ador! Am locuit 6 ani acolo. Si mi-a creat dependenta, macar o data la 2-3 luni trebuie sa merg sa iau inspir o farama de spirit.
Imi place Bucurestiul dimineata cand se trezeste ca un colos somnoros la viata, cu aburi si cu mirosuri, cu smog, cu tot cu caldura dogoritoare sau cu vantul inghetat de iarna, cu oameni buni si rai, frumosi si urati, cu piete si cafenele. Cu graba la metrou, chiar si cu blocajele in trafic.
Imi place Bucurestiul noaptea, cu ritm, cu sunete si lumini si cu alte mirosuri, cu alti oameni si buni si rai si frumosi si urati.
Imi plac cladirile vechi, stradutele inguste,teatrele, dar si bulevardele si reclamele.
Ce sa zic... sorry.gif Iubesc Bucurestiul asa cum este el, pentru ce este el si sunt fericita cel putin o saptamana dupa ce il vizitez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 21 Aug 2007, 07:08 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Sunt bucurestean si nu-mi place cum arata Bucurestiul, ma enerveaza cumplit faptul ca e un loc al promisiunilor desarte, ca e un etern santier, ca nimeni nu face nimic sa schimbe imaginea gri a blocurilor, ca se distrug parcuri, ca nu exista un plan de urbanism, ca e mizerie si nimeni nu se preocupa sa il curete si sa-l pastreze astfel, ca nu exista management de trafic atat de necesar, ca astepti uneori de te uita Dumnezeu pana vine un tramvai etc. etc.

Dar pe de alta parte sunt dependent de Bucuresti, ii cunosc farmecul ascuns si chiar nedescoperit inca, ma bucur de viata la puls ridicat de aici, de trepidatia zilnica, de serile de primavara cand mergi pe soseaua Kiseleff si te inunda parfumul florilor de tei, de faptul ca e un mare oras si pot sa fiu un anonim nederanjat de nimeni atunci cand am chef sa beau singur o bere intr-o carciuma plina de oameni sau cand vreau sa stau pe o banca in Herastrau.

Nu imi place cum arata Bucurestiul si as vrea sa-l transform intr-un oras frumos asa cum mai toti bucurestenii ne-am dori...Bucuresti oras vitregit pe nedrept, furat si mutilat deopotriva de cei alesi sa-l gestioneze, oras injurat pe nedrept de restul tarii de toate neajunsurile regimurilor ce ne conduc din Bucuresti (ca locatie) dar care reprezinta urbea in aceeasi masura precum reprezinta tara. Oriunde as pleca, orice as face, ma voi intoarce mereu in Bucuresti. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Aug 2007, 11:31 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508





Chiar in seara asta, venind de la unirii... ala e interu' in spate. Frumos, nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Sep 2007, 09:50 AM
Mesaj #43


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



asta poti gasi si la paris... nu vad de ce asta ar trebui sa descrie bucurestiul

nu sunt mare fan al bucurestiului, dar ce ai pus in poza nu reprezinta bucurestiul, ci pe citiva dintre bucuresteni. e la fel ca imaginile de la tv, care arata la cate unii pe acasa totul daramat si apoi andrea esca se vaita de ei cum traiesc in saracie... asta in loc sa spuna "ia si la astia ce puturosi, intelg ca nu au bani si traiesc in saracie, dar ar putea macar sa nu fie mizerie"

la fel si poza.. .orice ar incerca autoritatile, atita timp cit atitudinea generala e de lipsa de interes, mizeria va fi aruncata peste tot. iar daca maine se apuca primaria sa amendeze pe cei ce fac jeg pe strada va fi considerat abuz... culmea de aceleasi persoane care ar plati amenda fara sa cricneasca daca ar fi in alta tara


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 30 Sep 2007, 12:48 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
orice ar incerca autoritatile, atita timp cit atitudinea generala e de lipsa de interes, mizeria va fi aruncata peste tot.


Autoritatile au depozitat gunoaiele in cutii de carton, si tot ele nu le-au strans.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Nov 2007, 01:06 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Atentie bucuresteni !

Primarul Videanu: iarba aduce praful în Bucureşti



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Nov 2007, 11:41 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cu privire la traficul din orasul primarului general Videanu :

Bucurestiul, scoala de bestii


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Nov 2007, 02:29 PM
Mesaj #47


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



toate orasele mari din lume sufera de ambuteiaje la orele de varf, diferenta e ca ei s-au obisnuit, sau accepta lucrari de reconsiderare a infrastructurii
nu e vorba doar ca au bani, dar e vorba si ca nu sunt chiar asa de convinsi ca totul e pe furt


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 14 Nov 2007, 10:11 PM
Mesaj #48


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Si poate isi mai tin masinile pe-acasa si folosesc mai mult transportul in comun. Nu stiu, zic si eu tongue.gif

...

Mie mi-a placut Bucurestiul. Si totodata nu m-as vedea locuind acolo.... Pentru ca urasc sa ma grabesc, iar in Bucuresti jumatate din viata ti-o petreci pe drumuri tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Nov 2007, 02:51 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pentru haosul ce a pus stapanire pe traficul din Capitala, premierul acuza firmele regilor asfaltului protejate de Basescu !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 22 Nov 2007, 03:45 PM
Mesaj #50


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Intr-un studiu care s-a desfasurat prin 2004 (Studiul "Tinar in Romania" a fost efectuat in cadrul Festivalului UK_RO 2004, care si-a propus realizarea unui dialog cultural intre Romania si Marea Britanie. S-a urmarit radiografierea generatiei tinere din mediul urban, cercetarile fiind efectuate in Bucuresti, Brasov, Cluj, Constanta, Iasi, Sibiu si Timisoara.
"Am simtit nevoia sa cunoastem ce-si doresc tinerii, care le sint aspiratiile, ingrijorarile in contextul integrarii Romaniei in Uniunea Europeana", a spus Moses Anibaba, directorul Consiliului Britanic din Romania.
) rezultatele au aratat ca Bucurestiul este singurul oras dintre cele 7 in care tinerii sunt profund nemultumiti atat de posibilitatile de petrecere a timpului liber in oras, cat si de posibilitatile de studiu sau angajare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
motanul_incaltat
mesaj 22 Nov 2007, 03:51 PM
Mesaj #51


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 25 July 07
Forumist Nr.: 10.101



Poate sunt mai pretentiosi. laugh.gif


--------------------
Limitele lumii tale sunt cuvintele pe care le folosesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 22 Nov 2007, 04:07 PM
Mesaj #52


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Poate, ca nu vad cum orasul cu cele mai multe posibilitati de studiu, angajare si distractii ar putea sa-i nemultumeasca hmm.gif O fi aerul de vina tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 22 Nov 2007, 10:04 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Tocmai, nici aer nu mai avem aici! Eu cred că ni s-a readaptat organismul, undeva-n noi are loc un proces de fotosinteză... biggrin.gif altfel nu-mi explic cum Dzeu mai existăm pe praful ăsta! cry.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 23 Nov 2007, 09:27 AM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Ar fi bine daca ne-am fi adaptat intre timp,din pacate insa nu reusim sa ne adaptam atat de repede si rezultatul este ca ne imbolnavim din ce in ce mai usor si rata medie de viata e in scadere.Nu avem (in Bucuresti) gradini,parcuri,nici paduri la marginea orasului unde sa ne recreem.Daca vreau sa alerg in parc ma alearga "comunitarii",daca vreau sa ies vara la un picnic cu prietenii n-am unde decit daca ies din Bucuresti(asta inseamna sa pierd ore-ntregi pe DN),daca vreau pe bicicleta sau scuter exista riscul sa ramin fara miini,cap sau picioare datorita automobilelor care sunt din ce in ce mai multe.Exista trafic aglomerat,mizerie pe strazi sau infractionalitate si in alte capitale europene ,e adevarat, dar macar au si citeva cartiere in care esti in siguranta.In Bucuresti e rau peste tot...pina si in cartierele asa zis selecte gen Primaverii,Dorobanti sau Vatra Luminoasa trotuarele sunt pline de masini,gropi cu apa si caini comunitari iar pe carosabil misuna masinile grangurilor.Cei care si-au facut case in Pipera sau Baneasa cred ca regreta si ei caci si acolo nu e pic de aer curat,se construieste in draci iar strazile sunt si mai proaste.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 19 Feb 2008, 12:24 AM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Mi-a plăcut articolul acesta şi cred că aici îi este locul. Dacă am greşit adresa, rog să fiu scuzată!


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Feb 2008, 01:05 AM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531





mie mi-a plăcut plimbarea smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 28 Nov 2008, 05:19 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Institutul Cultural Roman organizeaza vineri, 5 decembrie, ora 18.00 , la o dezbatere despre casele vechi din Bucuresti.



Participa:
prof. dr. Andrei Pippidi, istoric
prof. dr. Stefan Andreescu, istoric
prof. dr. Dan Mohanu, pictor restaurator
Dan Marin, arhitect
Maria Berza, vicepresedinte al Fundatiei “Pro Patrimoniu”

………………………………………………….
Dezbaterea se inscrie in seria de evenimente dedicate arhitecturii si urbanismului si este prilejuita de lansarea albumului Farmecul discret al Bucurestilor (fotografii de Dan Dinescu, text de Andrei Pippidi), aparut la Editura Institutului Cultural Roman.

Acest topic a fost editat de tikky: 28 Nov 2008, 05:20 PM


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:57 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman