HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Atac La " Romania Libera" Sau Cum Si Unii..., ... nemti sunt "manjiti" !
March
mesaj 13 Sep 2004, 02:50 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ziua de 13 septembrie 2004 o consideram cea mai neagra zi din istoria recenta a ziarului "Romania Libera"

(...) In urma cu patru ani, cand a venit la redactia "Romaniei libere" domnul Erich Schumann, unul dintre patronii trustului media german WAZ, si ne-a propus o asociere, n-am crezut nici o clipa ca vom intra in cea mai neagra perioada a ziarului(...)

(...)Numai ca reprezentantul capitalului german in loc sa se ocupe de "partea economica" (singurele sale contributii in domeniu fiind propunerea de a mari pretul ziarului la 20.000 de lei si reducerea numarului de pagini redactionale) ... a inceput tot mai insistent sa dea indicatii despre ce sa se scrie in ziar, cum sa se scrie, ce si CINE sa nu mai fie criticat.(...)


(...) Desi reprezentantul WAZ la Bucuresti nu poseda nici o calitate in domeniul editorial si, contrar principiului neamestecului in chestiunile redactionale, ingerintele dlui Overbeck au continuat si au culminat cu propuneri privind "unghiurile de abordare" a stirilor si articolelor, dar si cu "autori si genuri redactionale dezirabile (...)


Cititi aici totul despre aceasta "manjeala" bizantina a unor nemti sau mai bine zis lectiile invatate de la STASI se pun inca in practica . mad.gif

***

Petre Mihai Bacanu: “Nu credeam sa ajungem sa ni se spuna ce sa scriem si ce nu”

Rep. : Ati trecut prin momente grele si inainte de '89, cu arestari, si in 1990, cu mineriade, de ce a venit totusi ziua cea mai neagra a “Romaniei libere”?

PMB : Pai, e “ziua cea mai neagra”... Cind am fost fericiti in 22 decembrie '89, cind ne-am luat atunci libertatea presei, nu credeam sa ajungem acum, la 14 ani, sa ni se spuna ce sa scriem si ce sa nu scriem.

Rep : Ziarul cum o sa apara luni?

PMB : Apare pe pagina intii numai cu acest text de protest si textul sindicatelor. In rest va aparea normal.

Rep : Citi redactori semneaza?

PMB : Toti redactorii sint in sindicat.




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Sep 2004, 03:02 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Intai Evenimentul Zilei, acum Romania Libera...
Dupa ce si-a inhamat toate televiziunile, PSD-ul vrea sa puna cu botul pe labe si putinele ziare care inca nu-i ridica imnuri de slava in fiecare numar. De ce nu da Nastase direct o ordonanta cum ca numai Dimineata mai are voie sa apara, si a rezolvat problema...
Daca o tin pesedeii tot asa, maine-poimaine nu va mai fi nici o diferenta inte Romania si Cuba. In afara de faptul ca in Cuba e mai cald.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 13 Sep 2004, 03:15 PM
Mesaj #3


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dimineata in haine noi : SCANTEIA !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2004, 03:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 14 Sep 2004, 12:49 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Daca mai era vreun dubiu :

“Romania libera” se plinge de imixtiuni ale reprezentantilor trustului german WAZ in problemele editoriale ale cotidianului. Aceste probleme au aparut o data cu numirea fostului sef al Pactului de Stabilitate, Bodo Hombach, in functia de manager WAZ. Directorul “Romaniei libere” explica presiunile politice ale patronatului prin relatiile apropiate care se pare ca ar exista intre Adrian Nastase si Bodo Hombach, fiindca cei doi “merg la vinatoare impreuna”. Petre Mihai Bacanu a facut aceasta declaratie la Radio Europa Libera.

aici despre " Presa PSD "


si aici despre " Amenintari cu represalii la Romania Libera "


O remarca : Cei cativa forumisti ,de aici, care au legatura cu mass-media vad ca tac chitic cu privire la acest grav atentat la libertatea presei ! ( scandal de natura asemanatoare este si la "Evenimentul zilei" ). Sau poate fac parte din primul "aici de mai sus si atunci e de inteles tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Sep 2004, 01:21 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Si ce ai vrea sa faca acei cativa forumisti? Aici, vreau sa spun. Aici nu prea au ce sa faca, decat sa spuna ca le pare rau. In particular, e treaba lor ce fac, deocamdata. Situatia e foarte delicata si fii sigur ca cei care trebuie sa faca ceva, deja s-au sesizat.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Sep 2004, 01:41 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



He-he-he. Parca ti-am mai spus o data. Si parerile exprimate aici de forumisti conteaza. Sa-ti explic in ce fel .
Toate site-urile de aceasta natura sunt frunzarite de anumiti "baieti" - mai ales in cazul unor evenimente "fierbinti" - care fac si ei niste rapoarte , despre atitudinea si "stare de spirit" a rumanului virtual, rapoarte pe care le inainteaza undeva mai sus pentru concluzii si... actiune. You got it now 43.gif

Si asta-i valabil nu numai la noi !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Sep 2004, 01:52 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mda, ce spiritual esti. Mai stiam pe unul pe aici. laugh.gif Am inteles ideea, stai linistit. Eu spuneam doar sa nu te astepti sa vina sa planga pe umarul tau acei jurnalisti. Iar pentru ca altii nu prea si-au dat cu presupusul la acest subiect, nu e vina mea.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Sep 2004, 05:16 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Scandalul cenzurii cenzurat la Parlament tongue.gif

Presedintele Comisiei de cultura a Senatului, Adrian Paunescu, a scos din comunicatul de presa acuzatiile directorului ziarului "Romania libera" la adresa PSD * Petre Mihai Bacanu a declarat ca "banuieste" ca presiunile exercitate in ultima vreme la adresa politicii editoriale de catre trustul german WAZ isi au originea in PSD * El a enumerat ca probe un dialog scris, in care din partea trustului german se cerea "Mai putin PSD" si un telefon pe care ministrul Mircea Geaona l-a dat presedintelui trustului german WAZ, Bodo Hombach

Aici restul


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 15 Sep 2004, 05:24 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Am un deja-vu (ma intreb cum, ca eram mic in perioada aceea). Deci, avem cenzura pe fata... ce mai urmeaza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Sep 2004, 05:34 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Umbra lui Bodo

O declaratie a directorului WAZ din februarie dezvaluie intentia mai veche a puterii de la Bucuresti de a pune botnita presei. "Cu putin timp in urma un sef de stat din Europa de Sud-Est a dorit ca noi sa concediem redactorul-sef al unui ziar pe care il detinem, deoarece acesta scria articole virulente la adresa conducerii statului", afirma Bodo Hombach, director Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ), in Der Spigel, la inceputul lui 2004. "Le-am spus angajatilor nostri: nu facem politica personala a guvernului si guvernul nu face politica noastra", a adaugat atunci fostul coordonator-special pentru Pactul de Stabilitate in Europa de Sud-Est. (...)

(...)ZIUA a facut o analiza a celor 11 publicatii detinute de WAZ in regiune: singurul cotidian in conflict deschis cu Puterea este "Romania libera". Intrebarea care se pune este ce l-a facut de Bodo Hombach sa abdice de la principiile democratice dupa care se ghideaza trustul in raport cu "Romania libera". Petre Mihai Bacanu, director executiv al cotidianului, sustine ca a fost amenintat de reprezentanti ai trustului WAZ ca isi va pierde slujba. Jurnalistii de la "Romania libera" sunt convinsi ca daca investitorii germani vor actiona in forta "ziarul va cadea imediat". Mai trebuie amintit ca, cu putin timp in urma, redactia "Evenimentului Zilei" a protestat fata de presiunile pe care patronatul, trustul elvetian Ringier, le-a facut pentru a tempera atacurile ziarului la adresa Guvernului. (...)

(...) Actualul director WAZ( Bodo Hombach) a fost silit in 1999 sa demisioneze din Guvernul Schröder ca urmare a unor neconcordante in declaratia sa de venituri (...)

Trustul de presa WAZ detine in Europa de Sud-Est urmatoarele institutii media: revista Pannon Lapok din Ungaria; in Bulgaria detine in totalitate actiunile la cotidianul 24 Ciasa si 30% din actiunile ziarului Trud; in Croatia detine 50% din actiunile European Press Holding; in Serbia are 50% din actiunile cotidianului Politika; in Muntenegru - 50% din actiunile ziarului Vijesti; iar in Macedonia WAZ are 81% din actiunile cotidianului Dnevnik si 51% pentru ziarele Utrinski Vesnik si Vest.
In Romania WAZ detine 51% din actiunile cotidianului National si 71% din cele ale Romaniei libere
. Dintre aceste titluri, un ziar a fost supus unor presiuni guvernamentale. [B]Dintre aceste titluri, un ziar reclama ieri, pe prima sa pagina, presiuni. Si anume : "Romania Libera ".

Toata aceasta murdarie : aici


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Sep 2004, 07:09 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In seara asta la Realitatea TV , la " Stirea de la ora 22:00 " va fi dezbatuta cu reprezentantii Evenimentului Zilei si Romaniei Libere toata acesta murdarie !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 09:44 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Daca vreti părerea mea eu cred ca avem de-a face cu paranoia. Anumiţi oameni cred ca P.S.D.-ul are puterea de a influenţa nişte oameni de afaceri straini. rofl.gif Hai sa fim seriosi.
Pe de alta parte ar fi interesant de urmarit cum evolueaza tirajele acestor ziare in timpul si dupa scandal. Eu cred ca e o forma de publicitate graturita si eficienta.
Mai multe nu am de spus, restul ar fi apa de ploaie.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2004, 10:01 AM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (actionmedia @ 16 Sep 2004, 10:57 AM)
Anumiţi oameni cred ca P.S.D.-ul are puterea de a influenţa nişte oameni de afaceri straini.

Si de ce crezi ca nu ar putea PSD-ul sa-i influenteze pe unii oameni de afaceri straini? Nici ei nu sunt, din pacate, cu totii usi de biserica...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 10:17 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abis @ 16 Sep 2004, 11:14 AM)
Si de ce crezi ca nu ar putea PSD-ul sa-i influenteze pe unii oameni de afaceri straini? Nici ei nu sunt, din pacate, cu totii usi de biserica...

Pentru că întâmplător (sau nu... smile.gif ) lucrez în presă, la un trust de media cu capital străin. Ştiu cum gândesc reporterii sau unii reporteri şi ştiu cum gândesc oamenii care se ocupă de partea comercială.
Referitor la evenimentul zilei ştiu că nu au fost decât câteva voci care s-au ofuscat, iar Nistorescu, deşi tace nu le ţine partea.
La România Liberă, Băcanu o luase de mult pe arătură cu dezvăluiri ale unor fapte inexistente aproape paranormale, iar cei care au investit bani în ziarul repectiv vor să-l facă profitabil nu au nici un interes să ţină partea unui partid sau altul pentru că asta le-ar afectas afacerea.
Problema noastra a românilor este că avem tendinţa de a-i judeca pe alţii privindu-ne pe noi. Acei investitori în presa românească au interesul de a face profit pe termen lung nu să dea tunuri şi să plece. Cel puţin nu este cazul marilor case de editura din afara.
Singurul motiv pentru care un "publisher" (patron de editura) ar recomanda moderaţie în articolele politice ar fi aceea de a-şi mări încasările din publicitatea electorală. Adică eu ca patron de editură vreu să le iau banii şi celor de la putere şi opoziţiei. Aşa că nu o să dau foarte tare în ei, cel puţin nu fără acoperire. Ştie cineva câte procese pentru calomnie sunt pe rol la un ziar mare? Sau câţi ziarişti au făcut puşcărie pentru cele scrise în ziar?
Nu este o îngrădire a libertăţii cuvântului ci un îndemn la moderaţie şi la raţiune. Adică patronul spune ceva de genul: "scrieţi ce vrea muşchii voştrii dar nu săriţi calul şi nu-mi stricaţi afacerea". Patronii de ziare străini nu prea ştiu ce e aia jurnalism ei ştiu să facă bani. Prin urmare ei fac propunericare să le mărească profitul, numai că românaşii noştrii din presă sunt obişnuiţi să dea tunuri, să şantajeze, să ia şpagă, etc. Cam aici e problema. Li s-a impus etică şi disciplină (ceea ce mi se pare normal) şi au sărit de c.r în sus că li s-au stricat ploile.
Cam asta e. Treaba cu P.S.D.-ul care încearcă să pună mâna pe toate canalele media este doar un pretext pentru ziarişti ca să atragă atenţia opiniei publice la problemele lor. Pentru ziar cred ca e bine. După cum am spus are parte de publicitate graturită.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Sep 2004, 10:21 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Daca lucrezi la "Dimineata" sau altul similar e de inteles comentariul tau tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 10:23 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (March @ 16 Sep 2004, 11:34 AM)
Daca lucrezi la "Dimineata" sau altul similar e de inteles comentariul tau tongue.gif

Dimineata e cu capital străin? huh.gif
Nu sunt P.S.D-ist dacă asta insinuezi tongue.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Sep 2004, 10:26 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE
Daca lucrezi la "Dimineata" sau altul similar e de inteles comentariul tau



Nu-i asa. Actionmedia are dreptate in privinta asta! Desi sunt anti-PSD, ziaristi de la R.L. mi se par foarte slabi si ziarul complet neinteresant.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Sep 2004, 10:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Sep 2004, 10:35 AM
Mesaj #18


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Sincer, nemtii de la R.L. nu cred ca pot fi acuzati de pesedims, sa fim seriosi. Adevarul e ca ziarul ala nu se vine, nu ai ce sa citesti in el. In plus, aia sunt oameni de afaceri, au vazut ca alte ziare, cu alt format, se vand mai bine si or fi insinuat ca vor o schimbare. Ce atata dramatism? La Evz e oarecum altceva si era de prevazut dupa ce l-au cumparat cei de la Ringier. Ca sa nu mai spun ca Nistorescu, intr-adevar, isi vede de treaba sau de treburi, mai bine zis. Sa nu fiu inteleasa gresit, e dreptul acelor ziaristi de a spune ce nu le convine, dar sa nu sarim in extrema cealalta, a conspiratiilor.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 10:47 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Să nu uităm că startul în această cursă a jurnaliştilor frustraţi l-a dat Ioaniţoaia & Company care a părăsit în totalitate ProSportul şi s-a dus în grădina lui Voiculescu unde cred ei că au mai multă libertate. Au, dar pentru miş-maşurile lor nu libertate jurnalistică pentru că dacă vra tătuca Voiculescu îşi foloseşte şi Gazeta pentru interesele sale politice. Şi au reuşit să ridice Gazeta dar au ridicat-o de pe locul doi tot pe locul doi laugh.gif - c'aşa e-n tenis.
De când a plecat Ioaniţoaia, Ringier şi alte trusturi de presă sunt văzute ca nişte sperietori şi cum presa are tendinţe prăpăstioase în general, sunt create tot felul de scenarii conspiraşioniste despre intereser oculte sau politice sau mai ştiu eu ce. Dar binenţeles că un ziar trebuie vândut, iar ca să-l vinzi trebuie să ai subiecte de senzaţie. Numai că aici e nevoie de prudenţă, să nu cazi în extrema ridicolului şi să nu mai vrea să te cumpere nimeni.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Sep 2004, 10:49 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
nu ai ce sa citesti in el.

Pai mie imi placea "Romania Libera", cu exceptia faptului ca mai mult de jumatate este mica publicitate... AAsa puteam sa cumpar "Anuntul telefonic" sau mai stiu eu ce... Si am inteles ca asta ar fi tot facatura nemtilor, sau am inteles gresit?

Acest topic a fost editat de Olaf: 16 Sep 2004, 10:49 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Sep 2004, 10:51 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (gio19ro @ 16 Sep 2004, 12:39 PM)
QUOTE
Daca lucrezi la "Dimineata" sau altul similar e de inteles comentariul tau



Nu-i asa. Actionmedia are dreptate in privinta asta! Desi sunt anti-PSD, ziaristi de la R.L. mi se par foarte slabi si ziarul complet neinteresant.

Ce ti se pare interesant ? Ziare ca "Libertatea" sau " Romania Mare" sau "Atac la persoana" ? sau alte tabloide de genul asta ? Unii vor sa ne "tabloidizam" cu totii.
Chestia nu-i chiar asa de simpla. De ce oare tot scandalul acesta in jur de alegeri ? Cele doua ziare, R.L. si Ev.Z. au cititorii lor, nu trebuie sa le plinga pe umar altii din media , cu un tiraj mult mai mic. tongue.gif
Iar despre trusturile astea de presa care vin in Romania si se "spurca" la sistemul de aici , o sa mai auzim . In curand.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Sep 2004, 11:01 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (March @ 16 Sep 2004, 12:04 PM)
Ce ti se pare interesant ? Ziare ca "Libertatea" sau " Romania Mare" sau "Atac la persoana" ?

"Ziua" si "Ev. Z."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Sep 2004, 11:10 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pentru ca citesti EV.Z. . Stii pe cine a contactat maharii de la trustul Ringier ca sa-i puna directori la acest ziar ? Pe Dan Andronic , seful campaniei pesediste pentru alegerile locale ( fostul sot al Ancai Alexandrescu, in prezent purtatoare de vorbe sau asa ceva la cabinetul lui Nastase) si pe Ion Cristoiu . Cred ca numai asta spune multe ! Cand Turcescu l-a intrebat abrupt, in emisiunea lui , daca este adevarat, Cristoiu surprins de intrebare , a tot imbalmajit raspunsul.

Acest topic a fost editat de March: 16 Sep 2004, 11:10 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 11:14 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (March @ 16 Sep 2004, 12:04 PM)
Ce ti se pare interesant ? Ziare ca "Libertatea" sau " Romania Mare" sau "Atac la persoana" ? sau alte tabloide de genul asta ? Unii vor sa ne "tabloidizam" cu totii.


După ce criterii ai pus în aceeaşi oală "Libertatea" cu "România Mare" şi "Atac la Persoană"?
În primul rând că "România Mare" nu este un tabloid şi este subordonat unui partid politic.
"Atac la Persoană" nu l-aş încadra nici pe ăsta la tabloide pentru că este mai mult un ziar de scandal.
Tabloid este un ziar de bulevard care transmite informaţii de interes general atât din domeniul politic cât şi social, economic, sport, monden etc. Este şi un ziar de informare şi unul de divertisment. Şi este important să fie uşor de citit.
Evenimentul zilei sau Ziua sunt ziare hibrid. Tabloid mestecat cu politic si dezvaluiri.
Romania Libera este deocamdata doar un ziar de publicitate. Este singurul lor atu. Dacă ar renunţa brusc la mica publicitate. Vanzarile ar scadea la o treime fata de cele de azi.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Sep 2004, 11:30 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



O alta chestiune importanta in tirajul ziarelor este formatul. In Bucuresti se prefera formatul mic tocmai pt a putea fi citit in mijloacele de transport in comun sau in masina personala cand se sta la intersectii aglomerate. De aceea toate ziarele in format mare au un handicap in sensul asta cand e vorba de vanzari in Bucuresti.
Cei din provincie prefera un format mare. E o chestie psihologica. Ei vor sa aiba ceva mare in mana care a venit sau cel putin a fost gandit in Capitala,.Le displac in general ziarele in format mic. E de ajuns ca locuiesc ei in orase mici.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Sep 2004, 11:31 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2004, 11:33 AM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



actionmedia,
Recunosc, primul ziar pe care il citesc dimineata este EvZ. Daca mai am timp, ma uit si pe altele (de obicei am). Nu stiu tu la ce ziar lucrezi, insa am impresia ca nu prea simpatizezi EvZ-ul. Poate ma insel eu.
Fiind din bransa, ai probabil mult mai multe informatii decat noi, muritorii de rand. Pentru cititorul obisnuit o miscare de genul celor care au avut loc la EvZ si RL bate la ochi: cum de tocmai acum, inainte de alegeri, patronatele astea au devenit brusc preocupate de schimbarea directiei ziarului? De ce nu au facut-o dupa alegeri sau cand au preluat ziarul (in cazul RL, acum trei ani)? Prea bate la ochi. Chiar daca PSD-ul nu o fi facut presiuni (desi telefonul dar de Geoana despre care vorbeste Bacanu ar sugera ca au existat), nu inseamna ca respectivele trusturi nu au incercat sa domoleasca intrucatva tonul critic pentru a se pune bine cu autoritatile... Nu strica niciodata bunavointa celor cu putere de decizie, atunci cand faci afaceri intr-o tara ca Romania...
Cei care cumpara RL si EvZ o fac tocmai pentru ca acolo gasesc niste voci foarte critice la adresa puterii. Daca cele doua ziare si-ar schimba linia, in mod evident si-ar pierde o mare parte a cititorilor. Iar acesti cititori nu ar fi inlocuiti de altii, castigati in dauna Libertatii (sa zicem). Decizia celor de la Ringier este cea mai evident anti-economica: cifrele furnizat de BRAT arata ca EvZ este in pozitia a doua pe piata cotidianelor. Nu poate fi vorba ca nu-i rentabil. Iar RL este pe locul sapte...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Sep 2004, 12:10 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (abis @ 16 Sep 2004, 12:46 PM)
Nu poate fi vorba ca nu-i rentabil. Iar RL este pe locul sapte...

Nu conteaza locul pe care se afla cat conteaza vanzarea. Daca ziarul de pe locul 7 vinde mult si destul de apropiat ca cifra de primul loc, e OK pt afacere. Daca insa intre cifra de vanzari se afla o prapastie, locul 7 e chiar fundul prapastiei. R.L. e un ziar fara viitor. Pretentiile WAZ pot fi vazute si din alt unghi. Daca D.A. castiga alegerile, pe cine pielea mea mai critica R.L.? Declinul R.L. a venit in perioada de guvernare CDR. Asa ca eu inclin sa cred ca daca nu se schimba ceva la linia editoriala a R.L. si D.A castiga alegerile, R.L. o sa moara iar dupa ce moare si scapa cei de la WAZ de paduchii aia ce azi sunt ziaristi acolo, poate se va lansa o noua R.L. intr-un format modern al zilelor noastre.
Daca PSD castiga alegerile, paduchii aia de la R.L. o sa mai taraie braul un timp.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Sep 2004, 12:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 12:12 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abis @ 16 Sep 2004, 12:46 PM)
Nu stiu tu la ce ziar lucrezi, insa am impresia ca nu prea simpatizezi EvZ-ul.

Păi şi eu citesc EvZ. Nu chiar primul dar oricum înaintea Libertăţii. Nu am o părere proastă despre EvZ şi nici despre jurnaliştii de acolo. Ba am un respect deosebit pentru Nistorescu pe care îl consider un editorialist foarte bun. Evident asta nu exclude posibilitatea ca la EvZ să fie loc de îmbunătăţiri.

"Mişcarea" de la EvZ a fost fabricată. Cineva a avut interesul să se folosească de imaginea de "buhuhuu" pe care o au trusturile străine de presă pentru ca crea o destabilizare. Au fost câteva voci care au ţipat şi cred eu fără un motiv întemeiat. Majoritatea angajatilor aproba sau sunt indiferenti fata de deciziile patronatului.
Scenariul pe care îl văd eu este următorul, "acei redactori care au provocat scandalul au primit oferte de muncă mai bune din partea altui trust de presă, numai că probabil anumite clauze din contractul de muncă îi impiedică să plece (fără să aibă de pierdut), iar singura modalitate de a onora cealaltă ofertă este aceea de a fi daţi afară. Concluzia, adevaratul motiv pentru care au provocat scandalul este acela de a fi daţi afară.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Sep 2004, 12:18 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu vrem speculatii. Deci care ar fi ziarul ala care le-a oferit parale mai multe 43.gif Ca si asta-i o tactica de a zdrobi nucleul critic tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 16 Sep 2004, 12:20 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2004, 12:39 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Actionmedia,
Nu-i exclus sa fie cum zici. Insa din cate stiu eu acolo majoritatea redactorilor sustin protestul, nu deciziile patronatului.

PS: Ce parere ai de FreeEx? Urmaresc de multe ori discutiile de acolo, mai ales cand este vorba de libertatea presei


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 12:58 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (March @ 16 Sep 2004, 01:31 PM)
Nu vrem speculatii. Deci care ar fi ziarul ala care le-a oferit parale mai multe 43.gif Ca si asta-i o tactica de a zdrobi nucleul critic tongue.gif

Eu stiu niste lucruri pe care altii nu le stiu. Dar sunt si lucrui pe care nu le stiu. Cine a facut oferta nu stiu. Se zvoneste ca a existat o oferta.

Dar treaba cu P.S.D-ul nu-i tot o speculatie, unde e dovada?

QUOTE
Nu-i exclus sa fie cum zici. Insa din cate stiu eu acolo majoritatea redactorilor sustin protestul, nu deciziile patronatului.


Îţi spun eu, sunt vreo 3 sau 4 oameni care sustin protestul restul îşi vad de treaba lor, inclusiv Nistorescu.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Sep 2004, 01:12 PM
Mesaj #32


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Actionmedia are dreptate. Plus inca ceva: Academia Catavencu nu prea zice mare lucru despre asta. Ar trebui sa iti dea de gandit si asta, March.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Sep 2004, 01:58 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Citeste mai bine in toate cotloanele "A.C." Si ai sa gasesti cate ceva . Eu am gasit si am postat aici tongue.gif

p.s. si mai e ceva la pagina 23 , ziarul de ieri. Despre "R.L" .

Acest topic a fost editat de March: 16 Sep 2004, 02:02 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Sep 2004, 02:05 PM
Mesaj #34


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



N-am spus ca nu au scris chiar nimic, dar nici nu fac galagia care ar fi trebuit daca nu era si ceva putred dedesubt.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Sep 2004, 02:21 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 16 Sep 2004, 04:18 PM)
N-am spus ca nu au scris chiar nimic, dar nici nu fac galagia care ar fi trebuit daca nu era si ceva putred dedesubt.

Nici nu trebuie sa faca prea multa galagie in ziar pentru ca exista Agentia de Monitorizare a Presei - Academia Catavencu unde se publica in extenso toate chestiile astea . Nu stiai asta, ca doar lucrezi in mass -media 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 12:32 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman