HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vrajitoarele In Secolul Xxi
(yronick)
mesaj 9 Sep 2004, 01:55 AM
Mesaj #1





Guests






Candva arse pe rug, vrajitoarele isi vand astazi serviciile in "Mica Publicitate". Modul in care aceste actioneaza in mileniul tehnologic, s-a dezvoltat direct proportional cu inflatia de pseudoprobleme aparute intr-o societate tot mai rau dezvoltata ( ca sa nu zic pervertita si sa-mi creez o imagine de semidoct, care sufera si asa wink.gif ).
De altfel nu doresc nici incalcarea rgulamentului acestui forum prin care se cere a nu se starni polemici intre cei ce cred si nu cred [...] in ghicitul in palma , dar totusi cum ramne cu efectul produs de cele amintite in care tot mai multi oameni slabi de inger apeleaza la aceste maestre in tertipuri, si asa distrusi de viata acum si mancati de bani.
De ce sa dam crezare acestor stiinte oculte careia i se impotrivesc atat biserica cat si stiinta.
Iata un topic la care sunt invitati sa raspunda adeptii Iratiunii.

P.S.: Tare mult as vrea sa nu fiu interpretat gresit sad.gif cry.gif

Acest topic a fost editat de yronick: 9 Sep 2004, 01:55 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 9 Sep 2004, 05:30 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Hm - interesant; merita discutat pe tema asta. Si eu as fi cuios jamie.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 9 Sep 2004, 10:27 AM
Mesaj #3


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu vad de ce ai fi inteles gresit. E un subiect actual si tot ce ai spus e cate se poate de real. O idee ar fi scoaterea lor in afara legii. A acestor practici, vreau sa spun. Ar fi un inceput. Altfel, e destul de greu sa le faci sa plateasca atunci cand inseala pe cineva. Si inca ceva: ar trebui facuta mai multa educatie oamenilor in acest sens. Pentru ca sunt multi care le cad in plasa, iar dupa ce se trezesc ca au fost pacaliti, incep sa se planga. Dar, daca le-ai fi spus inainte sa aiba grija etc. ar fi sarit ca arsi.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Sep 2004, 10:27 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Olaf
mesaj 9 Sep 2004, 10:35 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Sau poate ca ar putea fi facute experimente in care cei care declara ca au astfel de puteri sa si le demonstreze... Sa avem "vrajitorie stiintifica" smile.gif. Astfel, va exista meseria de "vrajitoare", aprobata de stat, care ar putea percepe si "taxa de vrajitorie" rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Sep 2004, 10:35 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



sau, daca prezicerile nu se adeveresc, sa plateasca despagubiri, daune etc.
cred ca s-ar rezolva rapid problema.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 9 Sep 2004, 10:46 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Problema este cum demonstrezi ca nu ti-a scos argintul viu... laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 9 Sep 2004, 10:56 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Si in plus e o excelenta idee de afacere, propun mutarea la sectiunea "idei de afaceri in RO"... smile.gif
Cu un nume neaos romanesc (exemplu: "Naivitatea SARL") ca sa nu ai probleme la Registrul de Comert... ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Sep 2004, 10:59 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



nu tu trebuie sa demonstrezi ca nu l-a scos. ea trebuie sa demonstreze ca l-a scos.
ioar daunele s-ar calcula dupa formula: (anul in care s-a facut prezicerea) ridicat la puterea sumei care a fost platita pentru consultanta.

cu alte cuvinte: o lege care ruineaza din prima pe toti "vrajitorii/vrajitoarele".
astfel se rezolva problema cit ai zice "argint viu"


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 9 Sep 2004, 01:57 PM
Mesaj #9


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Cred ca foarte multa lume apeleaza la vrajitoare pe principiul placebo. Li se creaza in subconstient o stare de bine daca au "facut ceva contra raului" prin intemediul... vrajitoarei !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 9 Sep 2004, 02:05 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Eu m-as imbolnavi de nervi sa dau atatia bani la vrajitoare, fara sa stiu sigur ca se rezolva. Asta da placebo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 9 Sep 2004, 02:07 PM
Mesaj #11


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dar de ce vrei ca "boborul" sa judece ca tine ?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 9 Sep 2004, 02:28 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Din cate am inteles din anumite surse neoficiale (deci nu bag mana nici in foc, nici prin paravanu' lui Catalin ca asa e), se pare ca in aceasta toamna se va inainta o lege in Parlament care sa reglementeze problema vrajitoarelor, ghicitoarelor, cabinetelor de bioenergie, acupunctura su alte metode de terapie complementara, in sensul ca se va face o triere "la sange" a acestor surse de venituri imorale a unor persoane care profita de increderea, ignoranta si suferinta oamenilor pentru a se imbogati (se pare ca aceasta industrie "medicala" subterana prejudiciaza serios institutiile acreditate), nerespectand ceea ce le-a spus Iisus Apostolilor: Fara plata ati primit, fara plata sa dati mai departe.
Se pare ca in cadrul aceleiasi legi vor fi prevazute si criteriile care trebuie indeplinite pentru infiintarea unui cabinet de terapii complementare, precum si metodele de examinare si certificare - prin diplome acreditate de min. muncii si min. sanatatii - a persoanelor cu aptitudini in acest sens.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 9 Sep 2004, 02:36 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Pai chestia asta este perfecta pentru vrajitoare: dai doo mertane la cine trebuie si te-ai scos. Ramane afacerea, si scapi si de bioenergeticianul ala care iti fura clientii, ia sa-i fac eu o vraja de neputut, al dreq cu familia lui, mancati-as.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 9 Sep 2004, 02:41 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



S-ar prea putea sa ai dreptate. smile.gif
Si chiar daca vor trece in ilegalitate, vrajitoarele isi vor vedea in continuare de "afaceri".


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 9 Sep 2004, 02:47 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Eu cred ca se comite o greseala aici unsure.gif
Ce-ati spune daca am lamuri din startul discutiei ce este aceea o vraja/vrajitorie si cand poate fi o persoana catalogata drept vrajitor/vrajitoare? Eu unul nu am inteles despre ce/cine anume se vorbeste exact aici huh.gif
Baniesc ca stiti ca s-a demonstrat stiintific faptul ca majoritatea indivizilor din specia umana isi folosesc creierul la o capacitate de cel mult 5-6% din potentialul real. Ceilalti (mai "norocosi") au ajuns la performanta de a-si folosi creierul la o capacitate 20-30%. Un exemplu ar fi calugarii shaolini, care au atins performante ca levitatia si telepatia ... sau toate celelalte performante de ordin fizic (dar cu baze solide in mental) care au fost prezentate si la televizor. Asa ca ... va intreb eu, daca un om poate levita sau se poate vindeca pe el (si pe altii) de anumite afectiuni - toate acestea cu ajutorul autosugestiei, concentrarii sau mai stiu eu ce - atunci acest individ poate fi numit vrajitor sau impostor?
Deci unde tragem linia ... si despre cine/ce anume discutam aici?


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 9 Sep 2004, 02:52 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Pai in ultimu timp discutia ajunsese la cei care iau banuti ca sa te faca gigea prin metode neconventionale.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 9 Sep 2004, 03:20 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Mai vorbim dupa ce imi arati primul om care are capacititea sa leviteze... LIVE, nu din maculatura dubioasa... cry.gif
Sau ne luam de manute si mergem sa discutam la sectiunea SF, acolo sunt in stare sa inghit mai multe... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 9 Sep 2004, 03:33 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Pai da. Dar cum stim sau cum putem diferentia un impostor de un bioenergetician? Ca in felul acesta - hulind si blazand posibilii impostori - putem continua discutia, dar nu vom ajunge nicaieri dunno.gif
Este clar ca impostorii trebuie "anihilati" ... dar parca nu asta se dorea initial unsure.gif
QUOTE (yronik)
De ce sa dam crezare acestor stiinte oculte careia i se impotrivesc atat biserica cat si stiinta.


Editat:
sorinele ... eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic smile.gif Daca nu esti de acord cu ce spun si mai vrei sa vezi si LIVE ... atunci eu nu prea te pot ajuta dunno.gif
Cat despre invitatie ... poate ne vom "vedea" pe acolo biggrin.gif

Acest topic a fost editat de YOo: 9 Sep 2004, 03:37 PM


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 9 Sep 2004, 04:09 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



YOo

QUOTE
Pai da. Dar cum stim sau cum putem diferentia un impostor de un bioenergetician? Ca in felul acesta - hulind si blazand posibilii impostori - putem continua discutia, dar nu vom ajunge nicaieri
Este clar ca impostorii trebuie "anihilati" ... dar parca nu asta se dorea initial


Ai dreptate. thumb_yello.gif
Iar in ce priveste diferentierea dintre cel care chiar te vindeca si cel care doar zice ca te vindeca, cred ca avem un criteriu simplu la dispozitie: rezultatele. E la fel ca la testarea unui nou medicament pe un lot de pacienti. (Va rog nu mai incepeti cu placebo-urile... ca iar n-ajungem nicaieri. Asa oricine poa' sa zica <<vezi ca spun "abracadabra" si te vei vindeca>>; daca pacientu' are convingerea ca se va vindeca, o va face... si daca are astfel de aptitudini atunci poate ca el ar trebui sa-si deschida cabinet tongue.gif )


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 9 Sep 2004, 05:20 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



QUOTE (RZA @ 9 Sep 2004, 05:22 PM)
... daca pacientu' are convingerea ca se va vindeca, o va face... 

Asta cam asa este biggrin.gif ... Eu oricum sunt de parere ca fiecare dintre noi putem dezvolta astfel de aptitudini. Trebuie doar sa stim sau sa fim invatati sa facem asta. Ceea ce vreau sa spun se leaga intru-catva cu ceea ce am spus despre capacitatea creierului uman ...

Acest topic a fost editat de YOo: 9 Sep 2004, 05:22 PM


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 9 Sep 2004, 05:25 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
daca pacientu' are convingerea ca se va vindeca, o va face... si daca are astfel de aptitudini atunci poate ca el ar trebui sa-si deschida cabinet

Si atunci ar fi ceva de genu' "veniti oameni buni si vedeti cum ma vindec singur!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Sep 2004, 09:17 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (nefertiti @ 9 Sep 2004, 11:40 AM)
O idee ar fi scoaterea lor in afara legii. A acestor practici, vreau sa spun. Ar fi un inceput.

Pai asa sa se scoata si religia in afara legii.
Dar cu filmele care in ultimul timp sunt f la moda? Trebuie si ele scoase in afara legii? Si de ce ma rog sa fie scoase in afara legii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 9 Sep 2004, 09:34 PM
Mesaj #23


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Eu nu cred ca "vrajitoarele" sunt mai vinovate decat cei care apeleaza la ele. Problema este ca omul slab, in momentul in care are in viata anumite necazuri (il inseala partenerul/partenera, i s-a pus pata pe cine stie ce persoana si vrea s-o cucereasca wink.gif , sau vrea certitudini daca are sanse la X si cand, etc, etc) n-o sa se duca nici la doctor, nici la primar, nici la politie, ci la mama Omida, ca numai aia ii poate intelege prostia la adevarata ei valoare. Iar aia ii da sperante (ca doar din asta traieste), doar ca trebuie sa mai adauge niste bani sau bunuri, ca altfel nu leaga. Si - culmea!- naivul nu se prinde ca este inselat pana ce ramane-n fundu' gol! Eu cred ca pe latura asta ar trebui sa se bata mai multa moneda, ca daca ne imaginam ca vom putea vreodata starpi sarlatania vrajitoarelor de cartier (fie ele in ilegalitate sau nu) eu cred ca ne imbatam cu apa rece!
Cat despre levitatie, ei bine, da. Exista undeva in Londra un individ ciudat la vreo 30 de ani care este urmarit indeaproape de cateva camere de luat vederi ale canalelor BBC. Asta opreste lumea pe strada si ii intreaba daca pot sa faca ceea ce face el. Pana sa se dezmeticeasca aia, el se distanteaza putin de ei, se concentreaza foarte puternic si reuseste sa se ridice 10-20 de centimetri de la nivelul solului. Singura lui teama din acele momente, se pare ca este aceea de a nu cadea. Reactia publicului este de stupefactie evidenta. Si mai are tipul multe alte ciudatenii. De pilda stie cu precizie inainte cu o zi (poate si cu mai multe, dar acolo se vorbea doar de o zi) cu cine se va intalni in ziua urmatoare, ce anume vor discuta si ce anume va scrie invitatul de pe strada, pe biletelul pentru testare. Adica imaginati-va pe cineva care va roaga sa scrieti ceva - orice- pe un bilet, iar in momentul in care ati scris, el sa va inmaneze propriul lui biletel pe care textul este scris cu o fidelitate dezarmanta. Gandul te duce atat de aiurea ca iti vine sa crezi ca individul a oprit timpul ca sa-si poata perimite sa citeasca si sa scrie acel text. Lumea e plina de ciudatenii, totusi!

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 9 Sep 2004, 09:39 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Sep 2004, 09:38 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



daca eu ma folosesc de naivitatea unuia sa-i vind pamint pe Epsilon Eridiani III, asta se numeste inselaciune.

cam la fel e cind iei bani stufosi de la cite un destept zicindu-i ca fost vrajit de Darth Sidious si ca poate scapa de vraja numai daca fierbe un sobolan mort cu ceapa cintind Tommyknockers de "Blind Guardian", altfel o pisica neagra va minca gaina fermecata a lu' soacra intr-o vineri 13.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 10 Sep 2004, 12:10 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 9 Sep 2004, 10:23 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (RZA @ 9 Sep 2004, 03:41 PM)
Din cate am inteles din anumite surse neoficiale (deci nu bag mana nici in foc, nici prin paravanu' lui Catalin ca asa e), se pare ca in aceasta toamna se va inainta o lege in Parlament care sa reglementeze problema vrajitoarelor, ghicitoarelor, cabinetelor de bioenergie, acupunctura su alte metode de terapie complementara, in sensul ca se va face o triere "la sange" a acestor surse de venituri imorale a unor persoane care profita de increderea, ignoranta si suferinta oamenilor pentru a se imbogati (se pare ca aceasta industrie "medicala" subterana prejudiciaza serios institutiile acreditate), nerespectand ceea ce le-a spus Iisus Apostolilor: Fara plata ati primit, fara plata sa dati mai departe.
Se pare ca in cadrul aceleiasi legi vor fi prevazute si criteriile care trebuie indeplinite pentru infiintarea unui cabinet de terapii complementare, precum si metodele de examinare si certificare - prin diplome acreditate de min. muncii si min. sanatatii - a persoanelor cu aptitudini in acest sens.

Am cunoscut o persoane care pretindea ca este clarvazatoare si are bioenergie ricicata , si pot sa spun ca mi-a spus unele lucruri care m-au uimit pe moment deoarece se intimplasera cu o zi inainte desi acea persoana nu cred ca avae de unde sa stie si ma uimeste si astazi faptul ca mi s-au intimplat lucruri pe care le-a prevazut cu multi ani in urma desi la vremea respectiva pareau imposibile si greu de crezut. Desi sint sceptica in domeniul vrajitoriilor si nu cred decit in Dumnezeu ,aceste previziuni ma obsedeaza pina in ziua de azi, cred ca sint unii oameni care sint dotati cu mai mult har de Cel de sus si au posibilitatea sa ajute pe ceilalti, dar problema este cine poate sa dovedeasca asta si daca acele legitimatii de bioenergeticieni sau clarvazatori nu se pot cumpara cum se cumpara orice in Romania. Cred ca daca cineva are acest dar nu ar trebui sa solicite bani pentru ceia ce primeste de la Dumnezeu , ar trebui ca aceste persoane sa aiba o alta ocupatie din care sa-si cistige banii ,deoarece daca Domnul l-a ales pe el sa ne transmita noua mesaje care sa ne ajute , nu a facut-o ca sa-i dea o meserie s-au ajutoare materiale si sint convinsa ca acelor persoane care profita de acest lucru i“se va lua harul daca intradevar il are.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 9 Sep 2004, 10:38 PM
Mesaj #26


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



QUOTE
Baniesc ca stiti ca s-a demonstrat stiintific faptul ca majoritatea indivizilor din specia umana isi folosesc creierul la o capacitate de cel mult 5-6% din potentialul real.


-nu s-a demonstrat nimic in sensul asta - a fost o ipoteza la un moment dat in cercetarea creierului si a fost abandonata de mult

Ideea e ca nu folosim mai mult de 10% la un moment dat - asta nu inseamna ca nu folosim decat 10%

-de fapt ce ai spus tu e un "urban legend" - te poti convinge citind cate ceva scris in ultimul timp despre subiect si nu vorbind din auzite.

Respect.


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 9 Sep 2004, 11:35 PM
Mesaj #27


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Flori, bine ai venit la Hanul nostru si ma bucur ca mesajul numarul 1 s-a intamplat sa fie pe acest subforum. Asta inseamna, probabil, ca te vom mai vedea pe-aici! flowers.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 10 Sep 2004, 12:18 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



http://www.ziarulcn.com/index.php?pid=article&aid=8199
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 10 Sep 2004, 09:55 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (flori)
Desi sint sceptica in domeniul vrajitoriilor si nu cred decit in Dumnezeu ,aceste previziuni ma obsedeaza pina in ziua de azi, cred ca sint unii oameni care sint dotati cu mai mult har de Cel de sus si au posibilitatea sa ajute pe ceilalti, dar problema este cine poate sa dovedeasca asta si daca acele legitimatii de bioenergeticieni sau clarvazatori nu se pot cumpara cum se cumpara orice in Romania. Cred ca daca cineva are acest dar nu ar trebui sa solicite bani pentru ceia ce primeste de la Dumnezeu , ar trebui ca aceste persoane sa aiba o alta ocupatie din care sa-si cistige banii, deoarece daca Domnul l-a ales pe el sa ne transmita noua mesaje care sa ne ajute , nu a facut-o ca sa-i dea o meserie s-au ajutoare materiale si sint convinsa ca acelor persoane care profita de acest lucru i“se va lua harul daca intradevar il are.

(Foarte) de acord cu tine, cu exceptia faptului ca Darurile si Harurile nu se iau inapoi. Se pierd.
welcome.gif

OMU'BUN, tu te referi la David Blaine - mare iluzionist, mare boier, mare caracter, dar...

QUOTE (Olaf)
Si atunci ar fi ceva de genu' "veniti oameni buni si vedeti cum ma vindec singur!"

Nu frate, daca poti comanda "poporului de celule" propriu o poti face si pentru al altora. E o chestie care tine de fenomenele PK (un "TK de pozitie" mai exact) si de genele supresor. smile.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 11 Sep 2004, 12:41 AM
Mesaj #30


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



RZA, ai dreptate. Nu stiam cum il cheama, dar am verificat acum si m-am convins. Modul lui de exersare mi s-a parut foarte convingator. Iar cine spune ca cei pe care-i opreste pe strada, au vreo legatura cu ceea ce face el, o sa-i contrazic cat pot de bine. Cred ca pot sa deosebesc un teatru de o stupefactie autentica. Inclusiv aceea de a-ti vedea propriul text scris de el, dupa ce tu abia ai apucat sa-i inmanezi biletul cu textul tau. Practic se facea un schimb de biletele. Singura explicatie ar fi aceea ca individul ar avea puterea de a "impune" telepatic un text in momentul in care subiectul s-a hotarat sa scrie sau sa deseneze. Dar sa-i mai stie si numele mic, e o coincidenta cam mare, totusi. Ca sa nu mai spun ca aproape intotdeauna ceasurile, portofelele, pasapoartele, bijuteriile celor de pe strada ajung la individ instantaneu, iar cand aia vor sa se indeparteze, el ii opreste si le inapoiaza ceea ce niciodata practic nu avusese timp sa dispara. Sincer, eu am vazut pe chipul celor implicati NUMAI stupefactie si niciodata teatru sau implicare tacita.


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 11 Sep 2004, 05:29 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (OMU'BUN @ 9 Sep 2004, 09:47 PM)
(...)Cat despre levitatie, ei bine, da. Exista undeva in Londra un individ ciudat la vreo 30 de ani care este urmarit indeaproape de cateva camere de luat vederi ale canalelor BBC.(...)

(...)Asta opreste lumea pe strada si ii intreaba daca pot sa faca ceea ce face el. Singura lui teama din acele momente, se pare ca este aceea de a nu cadea.(...)

(...)Reactia publicului este de stupefactie evidenta.(...)

Si mai are tipul multe alte ciudatenii.

Acest individ s-a folosit de puterea sugestiei, fenomen des intalnit in randul iluzonistilor ori al persoanelor cu afinitati spre manipulare selectiva etc. Ceea ce urechile aud si ochii vad, mintea crede. Personal, stiam de experimente gen mk-ultra insa undeva inspre razboiul rece, si o mica perioada dupa acesta, unde savanti rusi si cercetatori americani se intreceau reciproc in analize si experimente care mai de care mai futuristice. Fireste, au fost si rezultate, insa cu mult sub asteptarile presedintilor celor doua natiuni, si cu siguranta mult prea costisitoare financiar. Un subiect de origine rusa reusise sa leviteze, cu pretul unei extenuari fizice si psihice formidabile. Aceasta dezlipire de pamant nu a fost mai mare de cativa cm insa, sursele vremii si altele de care dispun, indica faptul ca a fost un caz singular durand cateva zeci de secunde. Eu am prezentat date care s-ar putea sa contrarieze unii membrii din comunitatea Hanului, insa imi asum riscul de a fi nevoit sa aduc explicatii pe parcursul evolutiei opiniilor.
De obicei cand un lucru este prea frumos ori interesant avem de-a face, in acceptiunea mea, cu o inselaciune bine orchestrata, din partea unui individ ori grup de indivizi inteligenti si paranoci fata de amanuntele operatiunilor lor.
Numai bine.

ps: un profesionist nu va lucra pe strada, iar un om cu un asemenea talent cu siguranta nu va intreba lumea profana daca poate face ceea ce face el, decat daca nu gandeste si alte actiuni, posibil de inselaciune.


Acest topic a fost editat de Minerval: 11 Sep 2004, 05:40 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 11 Sep 2004, 11:35 PM
Mesaj #32


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



QUOTE
un profesionist nu va lucra pe strada, iar un om cu un asemenea talent cu siguranta nu va intreba lumea profana daca poate face ceea ce face el, decat daca nu gandeste si alte actiuni, posibil de inselaciune

Din acest punct de vedere ma vad nevoit sa te contrazic, Minerval. Cand spunem profani, ne putem imagina orice spalator de parbrize de prin intersectii, nu? Daca ala nu e profesionist, atunci nici pisica nu-i felina!! Doar ca lui ii place in mod deosebit sa lucreze liber, si nu cu bilete pentru spectacolul pe care-l ofera. De altfel nu mi se pare c-ar avea nevoie de spectacole platite pentru a se intretine, si nu vad pe chipul lui nici un stres.
Intrebarea pe care o pune este pur retorica, fiindca el stie exact ce raspuns va primi din partea celor care accepta sa stea de vorba cu el. Am vazut o multime de magii in cadru organizat, iar mai tarziu am descoperit si secretele pe care un confrate de-al magicienilor le dadea in vileag. In strada insa, reactia oricarui cetatean poate fi diferita intrucat nu este asistenta cu lectia invatata, ci un om intrerupt din drumul lui carte o tinta fixa, un om cu alte preocupari in viata, care nu poate accepta sub nici o forma o intamplare neobisnuita si care nu are logica, conform legilor cunoscute pana in prezent.
Cat despre ce fac "profesionistii", in lumea civilizata, se pare ca mai ai inca multe de aflat. In Londra, spre exemplu, exista un loc public, unde vin somitati ale muzicii, carora li se platesc bani multi pentru un concert la nu stiu ce renumita opera. Dar in public vin sa cante gratuit, si se inscriu pe o lista de asteptare pana sa le vina randul. Cu alte cuvinte, chiar daca esti sarac si nu-ti poti permite un bilet acolo, sau nu ai haine potrivite, etc, daca vii sa savurezi un ceai duminica in acel loc, te poti delecta cu cele mai mari talente ale lumii. Si te asigur ca oricat ai fi de talentat, si recunoscut deja, aceasta este cea mai buna forma de popularitate si de reclama. Ce-i mai placut omului decat sa vada ca tu, cel ajuns sus, vii langa el si nu-i ceri nimic in schimbul celor 15 minute de recital sublim (nu e vorba doar de opera, opereta, ci de arta auditiei in general, mai ales cea instrumentala - chitara clasica, vioara, clarinet etc, sau voce). Deci, recital pe strada nu inseamna numai circar si nici lipsa de profesionalism. Cel putin asa cred eu!

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 11 Sep 2004, 11:38 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Sep 2004, 11:49 PM
Mesaj #33


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (OMU'BUN @ 11 Sep 2004, 01:54 AM)
Ca sa nu mai spun ca aproape intotdeauna ceasurile, portofelele, pasapoartele, bijuteriile celor de pe strada ajung la individ instantaneu, iar cand aia vor sa se indeparteze, el ii opreste si le inapoiaza ceea ce niciodata practic nu avusese timp sa dispara.

Dupa prima parte era sa zic ca precis e un etnic minoritar conational de-al nostru, plecat la produs ...... da ma rog....
Tot ce face ala pe strada sint show-uri pt televiziune.... sint regizate in cel mai mic detaliu.....

Si levitatia, nu e mare chestie.....si io levitez, sau levitam in tinerete. Si nu cum incearca astia sa faca , in sus, ci in jos....si nu pt citiva centimetri anemici, metrii buni fratilor.... socotiti si voi de la etajul doi pina la pamint ce distanta este....
Prezicerea? mare chestie, si io stiam exact cu citeva minute sau secunde inainte ca urma sa apara sotul respectivei....asa ca incepeam sa levitez rapid.... era mai naspa la inceput cu aterizarea, dar exercitiul si practica e totul....

Despre vrajitorie data viitoare..... ca ma grabesc la Omida sa-mi spuna ce procesor o sa scoata Intel peste 5 ani.... wink.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 12 Sep 2004, 12:00 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 12 Sep 2004, 10:42 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (OMU'BUN @ 11 Sep 2004, 11:48 PM)
Din acest punct de vedere ma vad nevoit sa te contrazic, Minerval. Cand spunem profani, ne putem imagina orice spalator de parbrize de prin intersectii, nu? Daca ala nu e profesionist, atunci nici pisica nu-i felina!! Doar ca lui ii place in mod deosebit sa lucreze liber, si nu cu bilete pentru spectacolul pe care-l ofera. De altfel nu mi se pare c-ar avea nevoie de spectacole platite pentru a se intretine, si nu vad pe chipul lui nici un stres.

Ziua buna. Intr-adevar aveti un punct bine structurat. Nu imi pot permite sa spun ca am cunostinte de multe lucruri ale vietii insa am dreptul la o opinie, in special asupra unor evenimente "supranaturale", precum cel cu David Blaine, facator de miracole in direct. Varsta dvs. implica si un grad de experienta, nemaipunand la socoteala faptul ca dvs. ati trait efectiv istoria, pe cand eu am invatat-o din carti, manuscrise etc. O vorba spune ca, uneori, realitatea e mai stranie decat fictiunea. Daca avem asa ceva si in cazul tratat de dvs. inseamna ca ati deschis un subiect cu multiple interpretari si raspunsuri.
Toate cele bune. smile.gif




--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 12 Sep 2004, 10:47 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (bdl @ 12 Sep 2004, 12:02 AM)
Despre vrajitorie data viitoare..... ca ma grabesc la Omida sa-mi spuna ce procesor o sa scoata Intel peste 5 ani.... wink.gif

Domnule Bdl nu va mai grabiti la mam' mare Omida ca e plecata la Techirgiol pentru bai si impachetari. Si am auzit ca dupa acest mic periplu va merge la Covasna pentru mofete, asadar programul ghicitoarei e incarcat. smile.gif
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 03:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman