HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Admitere La Jurnalism, concurenta... :)
kidoo
mesaj 2 Oct 2004, 10:06 PM
Mesaj #36


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 28 September 04
Forumist Nr.: 4.580



io am cautat pe net... si acolo zicea ca se da si la limba straina smile.gif sa ne zici cum e tongue.gif


--------------------
to reach into ur heart, no matter where you are, i promise we will find a way...a million dreams i've dreamt in every one i've seen the face of you alone and only that of you!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Oct 2004, 05:51 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Nu inteleg apetenta asta pt jurnalism. E una din cele mai murdare meserii, o meserie in care trebuie sa minti, sa pacalesti oamenii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 4 Oct 2004, 06:25 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

o meserie in care trebuie sa minti, sa pacalesti oamenii.

adica, la fel ca marketing huh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Oct 2004, 06:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Oct 2004, 06:50 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Cam la fel dar totusi cu diferente pt ca se distorsioneaza realitatea si sunt distruse vietile celor calomniati. E cea mai murdara meserie din Romania.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 4 Oct 2004, 06:52 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidoo
mesaj 4 Oct 2004, 08:26 PM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 28 September 04
Forumist Nr.: 4.580



pai da mey... dar noi facem parte din generatia noua, care nu o sa minta si nu o sa calomnieze lumea...
eu nu am privit "jurnalismul" din unghiul asta... eu doar m-am gandit ca ar fi ceva ce mi-ar placea... plus ca in al4-lea an am inteles ca alegi specializarea...me wants radio or tv! plus ca nu ma vad la poli sau la medicina sau la drept... smile.gif


--------------------
to reach into ur heart, no matter where you are, i promise we will find a way...a million dreams i've dreamt in every one i've seen the face of you alone and only that of you!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Oct 2004, 08:38 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Hmm, crezi ca generatia noua n-o sa aiba patron? Patron care sa-i ceara ce si cum?
Hai sa vedem exemplul cel mai evident, si anume cel al Antenei1, post care a criticat de mama focului PSD-ul inainte de alegerile locale iar acum alterneaza stirile propagandistice cu tacerea in aceasta directie.
Sa luam ziarul Adevarul, te vezi lucrand acolo la comanda chelosului mercenar psdist? Dumitru Tinu s-a imbolnavit de deces (accident de masina). Pe astia marunti nu-i paste pericolul asta, ei sunt repede gratulati cu un sut in fund daca nu accepta pumnul in gura.
E naspha de tot meseria asta. Eu unul as prefera sa mor de foame sau sa sap santuri decat sa fac asa ceva.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 4 Oct 2004, 08:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(monique)
mesaj 4 Oct 2004, 09:47 PM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 136
Inscris: 22 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.204



QUOTE (gio19ro @ 4 Oct 2004, 09:51 PM)
Hmm, crezi ca generatia noua n-o sa aiba patron? Patron care sa-i ceara ce si cum?
Hai sa vedem exemplul cel mai evident, si anume cel al Antenei1, post care a criticat de mama focului PSD-ul inainte de alegerile locale iar acum alterneaza stirile propagandistice cu tacerea in aceasta directie.
Sa luam ziarul Adevarul, te vezi lucrand acolo la comanda chelosului mercenar psdist? Dumitru Tinu s-a imbolnavit de deces (accident de masina). Pe astia marunti nu-i paste pericolul asta, ei sunt repede gratulati cu un sut in fund daca nu accepta pumnul in gura.
E naspha de tot meseria asta. Eu unul as prefera sa mor de foame sau sa sap santuri decat sa fac asa ceva.

E si asta un punct de vedere... si intr-o oarecare masura iti dau dreptate... daca nu dovedesti ca ai coloana vertebrala te duci la fund vei ramane un vesnic "pupator incurator" la comanda... insa poti sa nu te supui acestor reguli... desi, in acest caz poti reusi mai greu sa te impui, depinde numai de tine si de "crezul" tau ce alegi... sa parcurgi un drum cu capul in pamant sau, dimpotriva, sa privesti drept inainte, fara nici un fel de remuscare...

Desi se doreste lasarea acestei impresii, presa inca nu reprezinta ce-a de-a patra putere in stat, asa cum ar fi normal, iar Romania mai are de parcurs un drum lung pana cand mass-media sa-si ocupe locul cuvenit... dar, poate generatia viitoare, cea care acum deprinde tainele acestei meserii (care nu e chiar atat de "murdara" pe cat afirmi tu, la o adica nici marketingul nu mi se pare asa ) sa reuseasca transforme aceasta meserie in ceea ce ar trebui sa fie ... vom trai si vom vedea... smile.gif


--------------------
user posted image
"A te lupta cu tine insuti, este lupta cea mai grea; a te invinge pe tine insuti, este biruinta cea mai frumoasa." -Leibniz-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 4 Oct 2004, 10:04 PM
Mesaj #43


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



QUOTE (gio19ro @ 4 Oct 2004, 08:03 PM)
Nu inteleg apetenta asta pt jurnalism. E una din cele mai murdare meserii, o meserie in care trebuie sa minti, sa pacalesti oamenii.

nr 1: Nu te lua de facultatea de Jurnalism degeaba.
nr 2: numai cei norocosi ajung sa fure, minte, insele, blablabla. De exemplu, tipul care m-a meditat pe mine avea master in jurnalism si lucra la o revista de integrame. blink.gif
nr 3:De ce te uiti numai la latura politica a jurnalismului? Cei care lucreaza la revista Sunete de exemplu, crezi ca sunt manipulati de PSD?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Oct 2004, 02:59 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Ai vazut Libertatea de azi? Cu un titlu ce ocupa juma' de pagina si care suna asa: "Gripa va ataca Romania in noiembrie" iar dedesubt poza lu' Basescu fara sa disting ce scria in jurul ei. Asta pt. ca nu l-am cumparat si nici deschis pe net dar am vazut asta in metrou, in mainele oamenilor. E un exemplu clar de manipulare perversa prin sugestii si temeri subliminale. Nu e vorba de un partid sau altul ci de principiu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 5 Oct 2004, 10:34 PM
Mesaj #45


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Murdariile si manipularile de genul acesta se regasesc cu precadere in politica - in cazul nostru in ceea ce are legatura cu politica. Ori jurnalismul are mult mai multe sectiuni - care n-au nici o legatura cu politica - in care poate activa 'tanara generatie'.
Asta referitor la generalizarea ca pe care ai facut-o.

Cat priveste latura jurnalismul ce trateaza politica sunt partial de acord cu tine. E o treaba destul de murdara. Se practica 'bagarea pumnului in gura' si 'sutul in fund' dar cu putina vointa se poate mentine o oarecare 'coloana vertebrala'. Compromisuri se vor face intotdeauna, problema e sa stii cat si pe care sa le accepti.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 7 Oct 2004, 10:18 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (black ice @ 5 Oct 2004, 11:47 PM)
Murdariile si manipularile de genul acesta se regasesc cu precadere in politica -

Cu precadere dar nu exclusiv. Spre exemplu eu citesc Ziua iar in acest ziar scrie un individ pervers si complet abject. O hiena patat atat la propiu cat si la figurat. Il cheama Savaliuc Razvan si nu se ocupa de sectiunea Politica ci de Investigatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Oct 2004, 10:31 AM
Mesaj #47


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



CODE
Cei care lucreaza la revista Sunete de exemplu, crezi ca sunt manipulati de PSD?

Oare cat castiga cei de la revista Sunete? biggrin.gif
Sau latura materiala nu te intereseaza? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(monique)
mesaj 8 Oct 2004, 05:58 PM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 136
Inscris: 22 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.204



QUOTE (Mihai @ 8 Oct 2004, 11:44 AM)
Oare cat castiga cei de la revista Sunete? biggrin.gif
Sau latura materiala nu te intereseaza? rolleyes.gif

Se stie ca meseria asta nu este banoasa decat la cel mai inalt nivel... daca nu reusesti sa te faci remarcat si sa atingi acest nivel, atunci o practici din placere sau... iti gasesti alt job spoton.gif


--------------------
user posted image
"A te lupta cu tine insuti, este lupta cea mai grea; a te invinge pe tine insuti, este biruinta cea mai frumoasa." -Leibniz-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Oct 2004, 07:08 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE ((monique) @ 8 Oct 2004, 07:11 PM)
Se stie ca meseria asta nu este banoasa decat la cel mai inalt nivel... daca nu reusesti sa te faci remarcat si sa atingi acest nivel, atunci o practici din placere

Ihm, multi mitomani si-au gasit "salvarea" in meseria asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidoo
mesaj 15 Nov 2004, 01:27 PM
Mesaj #50


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 28 September 04
Forumist Nr.: 4.580



as vrea sa vorbesc si eu cu cineva care e la jurnalistica please!


--------------------
to reach into ur heart, no matter where you are, i promise we will find a way...a million dreams i've dreamt in every one i've seen the face of you alone and only that of you!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 5 Dec 2004, 01:27 AM
Mesaj #51


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



eu sunt la jurnalism...sari cu intrebarile smile.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 8 Dec 2004, 05:10 PM
Mesaj #52


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Eu sunt chiar anul I so ask away... I'm a fountain of (useless) knowledge. ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 13 Dec 2004, 11:21 PM
Mesaj #53


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Si eu vreau sa vorbesc cu cineva care e la jurnalism. Stiti cumva in cate examene nu intru? rofl.gif rofl.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 13 Dec 2004, 11:26 PM
Mesaj #54


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Deocamdata cu siguranta nu intri in 2 - TCI si PAO. Same here. biggrin.gif
Eu as fi curios cand se vor da restantele de anul trecut. blink.gif

PS: Suntem off-topic? unsure.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 14 Dec 2004, 01:23 AM
Mesaj #55


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Neah... dovedim ca viitorii jurnalisti vor fi mai buni ca astia de acum. rofl.gif rofl.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andraa
mesaj 27 Dec 2004, 07:59 PM
Mesaj #56


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 133
Inscris: 24 March 04
Forumist Nr.: 2.721



Nici eu nu am o parere buna despre cei ce lucreaza in mass media.Reporterii nu au cum sa aiba coloana vertebrala, ei trebuie sa se supuna mai devreme sau mai tarziu unor reguli. Nu am experienta decat in presa scrisa si pot sa va spun ca am ramas dezamagita de aceasta parte a mass media. Nu numai ca reporterii sunt influentati de anumite"curente", dar mai si inventeaza fara sa le-o ceara nimeni...poate de asat se da admitere la creativitate devil.gif
In legatura cu faptul ca nu se castiga bine in presa...eu nu prea cred, acu depinde unde ai sansa sa ai jobul


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidoo
mesaj 6 Jan 2005, 10:02 PM
Mesaj #57


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 28 September 04
Forumist Nr.: 4.580



as vrea sa stiu cum e acolo...am multe intrebari, cred ca o sa va plictisiti de mine smile.gif deocamdata ma intereseaza sa stiu daca e greu sa intri, daca trebuie sa incep sa fac deja meditatii (sunt a11a), daca e intr-adevar o facultate care sa merite sau e doar apa de ploaie, ce anume se face acolo etc...
mi-ar placea foarte mult sa dau la jurnalism, dar am unele retineri...povestiti-mi si mie despre "experienta" voastra smile.gif
btw...vreau sa acumulez un strop de experienta in domeniu, dar nu prea stiu cum...ma gandeam sa trimit materiale la "unu&unu" si alte "reviste" de genul asta...
sfatuiti-ma si pe mine ca doar d-aia sunteti mai mari... tongue.gif


--------------------
to reach into ur heart, no matter where you are, i promise we will find a way...a million dreams i've dreamt in every one i've seen the face of you alone and only that of you!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 6 Jan 2005, 11:00 PM
Mesaj #58


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Probabil cel mai important lucru e sa stii cat mai clar cu putinta ce ai vrea sa te invete facultatea de jurnalism. In functie de acest lucru s-ar putea sa-ti placa sau nu, ceea ce vei urma sa faci.

In anul I vei face urmatoarele materii:

Introducere īn sistemul mass-media
Structura limbajului jurnalistic
Tehnici de redactare
Secretariat de redacţie
Tehnica vorbirii
Introducere īn presă
Introducere īn economie
Limba engleză
Tehnici de redactare īn radio
Tehnici de redactare īn televiziune
Presa asistată de ordinator
Comunicare socială
Facultative (Limba italiană sau Dactilografie)

Dintre toate astea, mi-e mi s-au parut cu adevarat interesante doar urmatoarele materii: Introducere in sistemul mass-media, Comunicare Sociala, Tehnica Vorbirii si Radio. Restul sunt un fel de 'povestea vorbei' cu prea multa teorie sau pur si simplu au avut un grad destul de scazut de 'nou' pentru a ma interesa...Desigur, sunt subiectiv si sunt constient ca profesorul si modul sau de prezentare a cursului sunt niste 'caracteristici' demne de a fi luate in seama. biggrin.gif

Pentru acumulare de experienta probabil cel mai bun lucru ar fi participarea cu articole la revista scolii. In principal, pentru admitere, o buna capacitate de exprimare atat in scris cat si oral ar trebui sa te faca sa nu ai probleme deosebite la admitere. Sincer, nu vad la ce anume ai putea sa faci meditatii. La 'creativitate', la 'spontaneitate'? La romana, ma gandesc ca oricum vei face datorita bacului asadar...


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 7 Jan 2005, 07:49 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (gio19ro @ 4 Oct 2004, 04:51 PM)
Nu inteleg apetenta asta pt jurnalism. E una din cele mai murdare meserii, o meserie in care trebuie sa minti, sa pacalesti oamenii.

Iar aceasta trebuie sa fie o nestemata din intinsul sirag de raritati logico-lingvistice din paleta Gio, n'est pas?! wink.gif
Numai bine.

Acest topic a fost editat de Minerval: 7 Jan 2005, 07:49 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 7 Jan 2005, 09:18 PM
Mesaj #60


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Nu uita "Introducere in Teoria Comunicarii" Black Ice
I like it... si in ultimul curs dinainte de vacanta domnul profesor ne-a desenat o casutza si o lumanare pe tabla pe post de felicitare.
The man has talent!

Well, mie-mi place foarte mult facultatea mea. Deocamdata pentru ca dupa sesiune cine stie ce se mai intampla!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 7 Jan 2005, 09:26 PM
Mesaj #61


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



La noi nu se face Introducere in Teoria Comunicarii. Probabil a fost 'impartita' intre Comunicare Sociala din anul I si Comunicare Interpersonala din anul II.....


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fluturas
mesaj 8 Jan 2005, 06:23 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 589
Inscris: 12 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.171



Cand am vazut acest topic nu mi-a venit sa cred.M-am bucurat foarte mult mai ales ca ma gandesc si eu sa dau la jurnalism dar nu am nici cea mai vaga idee cu ce se mananca.Am cautat dar nu am gasit ceva clar.Oricum,ma poate ajuta si pe mine cineva?(ma refer la materiile la care se da admitere,ce se face prin facultate,daca se merita...etc)Ma simt foarte confuza si nu stiu incotro s-o apuc.V-as fi foarte recunoscatoare.Mercic!

Acest topic a fost editat de fluturas: 8 Jan 2005, 06:24 PM


--------------------
Cred.Sper.Nu stiu...

"Nu iubesti nimic daca nu iubesti totul"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 8 Jan 2005, 06:57 PM
Mesaj #63


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



ooh, widdle butterfly.
Citeste tot topicul pentru ca se discuta destul de mult despre subiectele care s-au dat anul asta sau in anii trecuti.
Dupa parerea mea facultatea merita, profesori de treaba, cursuri interesante, dar sa vad prima sesiune cum decurge.
Have I mentioned I'm terrified?
well I am... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidoo
mesaj 8 Jan 2005, 09:29 PM
Mesaj #64


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 28 September 04
Forumist Nr.: 4.580



suna destul de bine ceea ce ziceti voi smile.gif eu intrebam de mediatii pentru ca cineva mi-a spus ca a facut meditatii, ca se intra foarte greu etc. si ma cam speriase... dar mi-a revenit optimismul dupa ce am vazut aici smile.gif
ziceam ca vreau sa acumulez experienta in domeniu...dar liceul meu nu are revista mad.gif si d-asta ma gandeam la "unu&unu" si la alte "reviste" de acest gen!
m-ar mai interesa sa shtiu cum e atmosfera acolo...presupun ca nu e "hell on earth" smile.gif adik cum sunt colegii, profesorii vostri, daca aveti timp liber (as vrea sa stiu si altceva in afara de facultate, examene, invatat etc)!


--------------------
to reach into ur heart, no matter where you are, i promise we will find a way...a million dreams i've dreamt in every one i've seen the face of you alone and only that of you!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidoo
mesaj 8 Jan 2005, 09:31 PM
Mesaj #65


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 28 September 04
Forumist Nr.: 4.580



fluturas...tu ce cls eshti? si unde?


--------------------
to reach into ur heart, no matter where you are, i promise we will find a way...a million dreams i've dreamt in every one i've seen the face of you alone and only that of you!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fluturas
mesaj 8 Jan 2005, 11:49 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 589
Inscris: 12 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.171



In primul rand multumesc pentru raspunsuri dar mai am si alte intrebari.Eu sunt in clasa a Xll-a(ma paste BAC-ul sad.gif )la un liceu foarte bun din Focsani-profilul limbi straine.Am totusi nevoie de putina incredere in mine(de noroc nu ma plang-e cu carul biggrin.gif ),incredere pe care o pot obtine cu ajutorul vostru.As putea sa ma numar si eu printre studentii de la Jurnalism fara meditatii la creativitate(am doar o vaga idee in legatura cu creativitatea)?Poti intra si daca esti in stare doar sa aberezi?Examenul la gramatica e grila?dificil?Ma mai gandesc la alte intrebari dar voi reveni altadata.Mercic

Acest topic a fost editat de fluturas: 9 Jan 2005, 12:08 AM


--------------------
Cred.Sper.Nu stiu...

"Nu iubesti nimic daca nu iubesti totul"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 9 Jan 2005, 11:43 AM
Mesaj #67


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Mey, eu va spun ca fara meditatii nu as fi intrat, dar la mine in grupa sunt oameni care au intrat fara meditatii! Va sugerez insa sa gasiti pe cineva care doar sa va puna sa faceti subiecte cum veti primi la examen.
Gramatica este usoara! Anul acesta, intr-adevar, s-a dat grila. Chestii de clasa a 8-a. Luati-va un indreptar de gramatica si studiati-l intens.
Nu va asteptati la note mari. Ultima medie a fost 6,48 la locuri fara taxa!

Facultatea este frumoasa, dar ai mult de citit. Despre examene va voi putea spune mai multe dupa sesiune. Avem profesori petrecareti. Pana acum am avut un bal reusit, o petrecere de Craciun si profii au dansat mai mult ca noi. Iar unii dintre ei mai sunt si artisti! Singura problema este cu biblioteca de unde nu prea ai voie sa iei carti acasa si cum am spus avem MULT de citit... dar e xerox-ul aproape. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidoo
mesaj 9 Jan 2005, 04:36 PM
Mesaj #68


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 28 September 04
Forumist Nr.: 4.580



am mai auzit lume care spunea ca fara meditatii nu ar fi intrat... tu ai facut doar in a12a sau ai inceput mai devreme? presupun ca exista o carte cu subiectele date pana acum la admitere sau cu modele de subiecte nu? sunt destul de curioasa sa vad cum arata... smile.gif


--------------------
to reach into ur heart, no matter where you are, i promise we will find a way...a million dreams i've dreamt in every one i've seen the face of you alone and only that of you!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 10 Jan 2005, 06:05 PM
Mesaj #69


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



dinainte ce a 12 a!?
abia din martie m-am apucat de meditatii! Deci timp de 7 luni m-am dus. Prietena mea care este acum la Arhitectura a inceput din clasa a 11 a si eu stateam si ma uitam la ea cum lucreaza saraca.
Exista brosuri de admitere unde sunt exemple de subiecte, dar apare tarziu, abia prin aprilie-mai stiu ca am luat-o eu anul trecut. Acolo sunt exemple, indicatii, tot ce trebuie. Sa vad daca o mai gasesc p=aia de anul trecut.
Subiectele de anul trecut de la admitere le gasesti in thread-ul asta. Uita-te pe primele pagini.

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 10 Jan 2005, 06:06 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidoo
mesaj 10 Jan 2005, 08:52 PM
Mesaj #70


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 28 September 04
Forumist Nr.: 4.580



shtiam de subiectele de anul trecut...am citit tot ce s-a postat aici smile.gif voiam sa vad mai multe exemple...o sa caut si eu pe la biblioteci...de obicei se gasesc carti cu subiecte de tot felul!
tie iti place acolo? esti multumita?


--------------------
to reach into ur heart, no matter where you are, i promise we will find a way...a million dreams i've dreamt in every one i've seen the face of you alone and only that of you!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 03:20 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman