HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dieta
LigiaB
mesaj 9 Sep 2004, 10:34 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE
Ligia
ai uitat sa mai adaugi ca dietele astea mai au un lucru in comun: sunt organizate de americani. rofl.gif  E asa de usor si mai ieftin sa inventezi o dieta sau o pilula minune rolleyes.gif ... Acum urmeaza dieta cu lactate, ca cica s-a descoperit ca lactatele pot ajuta la pierderea in greutate. Inghetata la micul-dejun, anyone?

Jazz, pun eu mina pe tine! laugh.gif
Este normal ca aici sa se studieze diferite abordari cu privire la nutritie mai mult ca in alta parte...aici sint resursele...si aici sint si nr cel mai mare de obezi. hh.gif
Si da draga, lactatele sint parte principala din dieta mea, (mai ales ca nu prea maninc carne) in special iaurtul organic plain (non-fat) are 40% Ca, sau kefir organic, licklips.gif mai putin laptele ca,,, creaza mucus in intestine.
Ah... si la o inghetata de alune ma tratez saptaminal, nu merge fara, NU MERGE!! : P

Tempo, determinarea ta este fantastica. Felicitari si sotiei tale! Va aplaud! smile.gif Sper sa te tina! De ce zic asa? Ca si eu am slabit odata 15kg in 2 luni juma urmind o dieta stricta (fara sport) si apoi, am pus 10 kg la loc in urmatorul an. Am slabit din nou alte zeci de kg care le-am tinut off, dar numai dupa ce mi-am schimbat TOTAL stilul de viata.

Daca revii la dieta initiala, o sa pui kg inapoi urgent. Sa iti explic de ce...(am mai scris asta pe han parca la topicul "culturism"). Grasimea este depozitata in celulele de grasime, da? Aceste celule se pot expanda, pina ajung de 8 ori mai mari ca dimensiunea initiala, (pe femei se vede mai usor) daca tot indigeram calorii in plus, celulele adipoase se inmultesc sa acomodeze excesul de grasime. Corpul poate crea un numar nelimitat de "fat cells". Pielea si ea se intinde pina ..."crapa" (vergeturi)...

Cind tu slabesti, aceste (nasty laugh.gif ) fat cells, nu dispar!!! Ci se golesc! Numai liposuction le poate face "sa dispara". rolleyes.gif Dupa ce se golesc, stau cu "gura mare" sa inghita surplusul de grasime consumat... Cu alte cuvinte, organismul numai depune efort=calorii consumate sa faca celule adipoase, ci ele sint acolo in asteptare, de-asta te ingrasi repede dupa ce ai slabit...(ok, una din teorii smile.gif

Ca sa schimbi forma corpului, ca sa maresti metabolismul (arderile), ca sa stimulezi, echilibrezi hormonii, poti face un singur lucru: exercitiul fizic! jamie.gif

Acest topic a fost editat de LigiaB: 9 Sep 2004, 10:35 PM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 9 Sep 2004, 10:51 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Crisse, uite continui...si multumesc ptr aprecieri. smile.gif

Exercitiul fizic, facut cu,,cap, are asa multe beneficii ca nu stiu care sa le enumar mai repede...

Exercitiul fizic-aerobic, e f bun ptr a consuma excesul de grasime. Ca sa numai amintesc ca alunga depresia datorita rebalantarii neurotransmiterilor din creier (mareste serotonina la femei si dopanima la barbati), etc.

Se poate exersa si fara cap, s-o spun asa... Vad in jurul meu zeci de oameni care exerseaza fara a avea rezultatele dorite, eu am fost unul dintre ei. Depuneam efort considerabil iar rezultatele minime. 50.gif Eram f frustrata. Cind m-am lovit de vreo 3 plateaus (perioade cind corpul refuza sa piarda din greutate in ciuda eforturilor) m-am pus pe citit, cautat... ca ce imi spuneau profesorii (mareste intensitatea sportului) ptr mine nu era deajuns...Atunci am aflat ca dieta imi era necorespunzatoare, si ca banana sau energy bar (plin de carbohidrati=insulina) care le mincam inainte si dupa de aerobics, imi bloca arderea maxima a grasimii... Am facut citeva schimbari si kg au curs jos... ohyeah.gif

Va spuneam in postul anterior, ca insulina este un hormon, care pe linga "coborirea" glucozei din singe, are rolul de a depozita grasime (stores fat). Ea (insulina) este eliminata in prezenta carbohidratilor simpli care sint absorbiti prea repede. Pancreasul insa, mai secreta si un alt hormon, acesta se numeste glucagon. Glucagon'ul este eliminat de pancreas, numai in prezenta proteinelor. Glucagonul, are proprietatea de a ridica glucoza din singe, cu alte cuvinte, "scoate" glycogen'ul din ficat ptr a fi folosit ca energie. Acest lucru este extraordinar! Datorita glucagonului, nu te mai apuca poftele de carbs, deci numai indigeri calorii goale care vor fi transformate in grasime anyway....in + creierul are o sursa continua de glucoza si deci nu te-apuca moleseala atit de specifica orelor 3-5pm.
Deci un snack (inainte cu o ora inainte de a face sport) care contine carbs complexi si proteine favorizeaza consumarea maxima de grasime...

Ca sa leg cele 2 paragrafe de mai sus, voi spune urmatorul lucru. Cind insulina nu este prezenta din abundenta in singe, datorita consumului de carbohidrati complexi care ajuta la eliminarea treptata (slower) a insulinei, grasimea nu este blocata ptr a fi arsa. Dupa sport tip aerobic, si nu numai, se stie ca organismul inca consuma calorii ptr 1-3h, in functie de intensitatea efortul depus. Daca dupa sport, consumam carbs simpli, care stim ca sint absorbiti cu o viteza uimitoare, ne impuscam singuri in picior...cu alte cuvinte, blocam consumarea grasimii in continuare.

Voi spune ceva f important si despre "anaerobic exercise" (lifting weights etc).
Are deasemeni niste beneficii incomensurabile. Schimba forma corpului, mareste metabolismul, ne face flexibili (tendoanele si ligamentele sint lucrate) si cel mai important dintre toate, fiind acesta: cauzeaza ca glanda pituitara sa elibereze hormonul de crestere, in engleza "human growth hormone" sau scurt "HGH".

Acest hormon extraordinar, este eliberat ca sa repare rupturile minuscule facute la nivelul fibrelor musculoase. Acele rupturi, fara de care muschiul nu poate creste...
Ptr ca acest proces sa aiba loc, (repararea fibrelor) corpul consuma un nr mare de calorii de grasime!!! Deci, pot spune ca, hormonul de crestere, este cel mai puternic hormon care arde grasimea din organism. spoton.gif Pretty impressive, zic eu.

Acesta este numai numai unul din beneficii, ca daca ati citit putin, stiti ca acestui hormon i-au fost atribuite tot felul de super-calitati, ca de ex: fost numit "elixirul tineretii". Pe mine nu ma intereseaza sa cumpar suplimente, cum fac unii, ci am vrut sa vad ce anume pot face eu sa declansez eliberarea lui naturala in organismul meu...si am gasit: weight lifting intens, cel putin 20 min, si sa dorm destul si adinc! rolleyes.gif HGH este eliminat numai cind somnul este de calitate, cu cit dormim mai adinc, cu atit elimina glanda mai mult HGH. Si stim ca somnul este influentat f mult de dieta, de nivelul de stress, etc...


Cam atit ca m-am intins destul, dar as putea scrie pagini intregi. Sper ca v-am convins sa faceti sport. wink.gif



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 10 Sep 2004, 02:23 AM
Mesaj #38


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Imi datorezi o friptana de miel, Ligia! ohyeah.gif Io's Tembo. Cu tempo-ul ... stau prost la calcat camasi si bine la spalat vase. tongue.gif Mersi pentru informatiile interesante referitoare la insulina si exercitiul fizic. Pentru mine e interesant ca acum privesc cu indiferenta chestii pe care inainte le infulecam fara sa ma gandesc (gen paine). Tocmai vorbeam cu sefa (asta-i nevasta-mea) aseara ca mancam mai bine acum decat am mancat vreodata in ultimii 8 ani. A facut nus' ce vitel cu artichokes si capere de am lesinat numai la miros. Pana acum mancam the usual - tocanite, ciorbe, sanviciuri si atat. Stiu ca orice dieta care presupune ca dai jos multe kile rapid - in mom. in care nu o mai tii le pui la loc urgent. Doamna sefa zice ca restul vietii noastre o petrecem pe "faza 3" , ceea ce la inceput m-a cam speriat, insa cand mi-a zis ca in faza 3 imi face clatite si prajitura cu ciocolata m-am linistit. laugh.gif Cica e ok - dupa retetele ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Sep 2004, 02:23 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 17 Sep 2004, 02:21 PM
Mesaj #39


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 50 g de cognac.

Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 17 Sep 2004, 03:25 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Mutulicaaaaaaaa rofl.gif si mwah1.gif ca bine le zici.

Si daca tot veni vorba de teama, hai sa va dau ceva fiori. Beti intai coniacul recomandat de Mutulica smile.gif

VETI BEA O COCA-COLA SAU UN PEPSI ÎN SANATATEA NOASTRA ?
CUM COCA-COLA SI PEPSI-COLA NE AJUTA
Extras dintr-un articol al lui “Anonymous” de marti 17 ianuarie 11:38:44

Ce este mai bun decât sa fie însotit prânzul nostru sau pizza de la cina de o Coca-Cola rece … Racoritoare, digestiva si mai ales … “fara de moarte”. Nu cumva însa, în spatele acestora se ascunde ceva ? Exista ceva ce nu stim ? Ce este, în fine, acest lichid negru spumant pe care-l numim Coca-Cola ? Cititi …

- În multe state ale Statelor Unite ale Americii politistii cara doua galoane de Coca-Cola într-un camion ca sa curete sângele de pe drumuri în urma accidentelor.
- Daca puneti o friptura (o bucata de carne) într-un bol cu Coca-Cola va disparea dupa doua zile.
- Ca sa curatati o toaleta turnati în scoica WC-ului o Coca-Cola si lasati “cunoscutul gust” sa stea pentru o ora dupa care trageti apa. Se va fi curatat în mod impecabil si va straluci de curatenie. Acidul citric al Coca-Colei face sa dispara toatele petele colorante de pe suprafetele sticloase si de pe portelanuri.
- Ca sa scoateti rugina de pe aparatoarele cromate ale autovehiculelor frecati cu o bucata de folie de aluminiu mototolita si înmuiata în Coca-Cola.
- Ca sa curatati contactele (polii) unei baterii auto de coroziuni varsati peste acestea o Coca-Cola.
- Ca sa slabiti un surub ruginit (cu piulita) puneti deasupra lui o cârpa înmuiata cu Coca-Cola pentru câteva minute. Petele de rugina, în general, se înlatura dintr-o singura miscare daca puneti peste acestea o cârpa înmuiata cu Coca-Cola.
- Ca sa scoateti petele de grasime de pe haine adaugati o Coca-Cola în masina de spalat împreuna cu detergentul si demarati programul normal de spalare. Coca-Cola ajuta la eliminarea petelor. Sau la spalatul cu mâna, varsati Coca-Cola peste pata împreuna cu detergentul si apoi frecati în mod ciclic.
- De asemenea, Coca-Cola ajuta la eliminarea petelor si neclaritatilor de pe parbriz.
- Coca-Cola are acid fosforic cu pH 2,8 (3,4 dupa altii !) Poate sa dizolve un cui în timp de patru zile. (PH-ul are valori cuprinse între 1 pentru acizi si 14 pentru baze. Un pH de 7 se considera neutru.)
- Ca sa se transporte principala solutie concentrata de Coca-Cola ar trebuie ca si camionul-transportor (cisterna) sa utilizeze semnul “Hazardous Material”, care înseamna “Produs de mare pericol”.
- Firmele care dispun de Coca-Cola o folosesc ca sa curete motoarele camioanelor lor de mai bine de douazeci de ani !

Acest produs îl bem !
Normal ca-l folosim si pentru a curata petele noastre.
Si pe deasupra platim pentru asta ! Corect ?

Informativ :
- Valoarea medie pentru aciditatea racoritoarelor gazoase este de 3,4. Aceasta cantitate de acid este suficient de puternica ca sa dizolve dinti si oase ! Corpul nostru înceteaza sa mai “construiasca” oasele aproximativ la vârsta de 30 de ani. Dupa aceasta vârsta oasele încep sa se dizolve în fiecare an prin intermediul urinei noastre, depinzând însa întotdeauna de aciditatea mâncarii pe care o ingeram. Calciul diluat ajunge în artere, în vasele sanguine, în piele, în tesuturi si în diverse organe (în rinichi rezultatul este formarea pietrelor renale).
- Racoritoarele nu au deloc elemente naturale (în comparatie cu vitaminele si apa naturala). Contin mult zahar, au o mare aciditate si coloranti. Multi oameni prefera sa bea bauturi gazoase dupa fiecare masa. Va imaginati care este consecinta ?
- Consecinta ?!
- Corpul nostru are o temperatura indicativa de 37 grade Celsius pentru procesul digestiei enzimelor. Temperatura racoritoarelor gazoase este cu mult mai scazuta de 37, de mult ori apropiata de zero grade. Aceasta diferenta de temperatura are ca rezultat influentarea procesului de prelucrare a enzimelor si generarea stresului în sistemul nostru digestiv determinând ca acesta sa digere mai putina mâncare. În realitate mâncarea fermenteaza. Mâncarea fermentata genereaza mirosuri urâte, gaze, putreziciune si toxine, care sunt absorbite de catre intestine si astfel intra în sânge de unde se distribuie în întregul organism. Aceasta raspândire a toxinelor contribuie la generarea diferitelor boli.

Câteva exemple :
- Acum câteva luni a avut loc un concurs la Universitatea din Delhi : “Cine va bea mai multa Coca-Cola ?” Câstigatorul a baut 8 sticle si a murit pe loc din cauza supra-dozei de “bioxid colorant” (cernelat) în sânge si a lipsei oxigenarii. De atunci, decanul a interzis categoric racoritoarele gazoase la bufetul universitatii.
- Cineva a pus un dinte spart într-o sticla cu Pepsi-Cola ; în timp de zece zile acesta s-a dizolvat ! Dintii si oasele sunt singurele parti umane care ramân intacte destul de mult timp dupa moartea noastra.

Va imaginati ce poate face aceasta racoritoare sensibilelor noastre intestine si în ce hal poate ajunge interiorul stomacului nastru?


Mai doriti înca sa beti o Coca-Cola sau un Pepsi-Cola ?




--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 17 Sep 2004, 03:38 PM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628





Crisse, articolul il stiu mai demult... insa suna in asa hal a legenda urbana, incat mai beau Coca-Cola si Pepsi si in ziua de azi. Nu m-am gasit eu sa contrazic articolul,dar ma intreb cati litri zilnic din licorile mai sus numite avem nevoie sa consuma ca sa ne distruga in asa hal? Poate baut pe post de apa, da , imi ridica niste semne de intrebare... blink.gif


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 17 Sep 2004, 06:30 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Olaf @ 2 Sep 2004, 04:32 PM)
QUOTE
De ce nu mergi la sala regulat si lasa balta chestia asta cu ingrasarea?

Eu pentru ca nu imi permit sa arunc pe geam 1800 Euro pe an si in plus mai am si familie... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 17 Sep 2004, 07:33 PM
Mesaj #43


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Sorin666
O mie opt sute... ce??? ohmy.gif Serios? Ce fel de sala e asta? Ce iti ofera? Wow!!



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 17 Sep 2004, 09:15 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (_Jubilee_ @ 17 Sep 2004, 05:51 PM)
Crisse, articolul il stiu mai demult... insa suna in asa hal a legenda urbana, incat mai beau Coca-Cola si Pepsi si in ziua de azi. Nu m-am gasit eu sa contrazic articolul,dar ma intreb cati litri zilnic din licorile mai sus numite avem nevoie sa consuma ca sa ne distruga in asa hal? Poate baut pe post de apa, da , imi ridica niste semne de intrebare... blink.gif

Eu abia l-am primit prin email. Desigur ca am auzit ca coca cola si alte sucuri de genul asta nu sunt prea bune ptr organism, insa nu am crezut ca sunt atat de periculoase. Am sa incerc insa sa fac curatenie cu ...coca cola prin casa. Sa vad ce iese smile.gif

Am baut si eu zilnic coca cola in Spania, caci era cald si era...super de placuta. Totusi, daca mai citesc de vreo 3 ori articolul asta, ma las de tot rofl.gif

Un articol despre ciocolata nu aveti?? jamie.gif

PS: A, mi-am adus aminte de o amica care mi-a povestit ca intr-o vara in timp ce lucra cu sotul ei la constructia casei, nu prea a avut timp sa faca mancare si sa verifice ce este prin frigider, asa ca fiul ei in varsta de 10 ani pe atunci, a baut coca cola si a mancat tot felul de mancaruri fast food. Urmarea este obezitatea pe care o are si acum la 20 ani. Hmm, si-ti dai seama ca asta s-a petrecut in 4 luni.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 17 Sep 2004, 10:40 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Jazz @ 17 Sep 2004, 07:46 PM)
Sorin666
O mie opt sute... ce??? ohmy.gif Serios? Ce fel de sala e asta? Ce iti ofera? Wow!!

Acces ilimitat, sauna, dus, biciclete, alte aparate, coach daca vii in orele lui de curs, asta e pretul pe aici... in acelasi timp o bicicleta "calitate chinezeasca" este pa 75 Euro (dar aia oricum nu ma tine pe mine... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 18 Sep 2004, 02:13 PM
Mesaj #46


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Sorin
Iarta-ma, dar la tine cred ca tine de "a vrea"...
Nu stiu unde esti tu, la noi abonamentul este de 35 de dolari pe luna. Asta e forte mult pentru ca unele sali cer 180 pe an. Asta de care iti spun eu ofera acces nelimitat la aparate, sauna si dus. Ba chiar primesti prosoape si o ora gratuita de parcare. Daca vrei sa iei o clasa de Karate sau altceva trebuie sa platesti 18 dolari in plus. Salile asta ofera pachete cu diferite avantaje incluse, esti sigur ca cel mentionat de tine nu este cel mai scump?
Ok, sotul meu a mers la sala toata viata lui, pentru el este ceva vital dar acum a considerat ca se poate descurca si singur si stii ce a facut? Si-a cumparat o banca cu care poate face exercitii pentru piept si picioare (are cateva chestii atasate), doua bari cu greutati, gantere, o banca pentru abdomen si spate. Si atat. Pentru cardio, am strans de ici-colea, am cumparat o bicicleta (nici nu vreau sa ma gandesc de unde a luat-o tipul care a pus anunt in ziar si nu a vrut decat cash hh.gif ) si un treadmill. El nu mai merge la sala iar eu am pus abonamentul "on hold" ca sa vad daca ma pot descurca si eu fara...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 18 Sep 2004, 05:56 PM
Mesaj #47


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



apropo de cola, eu nu pricep de ce trebuie sa pui acid fosforic intr-o bautura racoritoare. Chiar daca e in cantitate mica, din cate stiu acidul fosfosric e unui din acizii "tari". Daca e sa mai vedem cat zahar contine... yuck. Am baut cola o gramada, acum intra la categoria "alimente de care m-am lasat". Apa e cea mai buna si daca vreau "suc" pun in ea cateva picaturi de lamaie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 18 Sep 2004, 11:12 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ambitie mare ai avut ca te-ai putut lasa. Asta demonstreaza ca ..efectiv poti sa faci, sa realizezi tot ce vrei. Minunat smile.gif

Eu nu am prea crezut tot ce a fost in articolul respectiv, insa azi cineva mi-a dat peste cap..necredinta asta. In clasa a 9-a copii cica au facut la scoala la ora de chimie experimentul cu dintele in coca cola si dupa o luna nu mai era nimic in vas.

Brrr


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 19 Sep 2004, 04:49 PM
Mesaj #49


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Chestia cu dintele o stiam de mai demult. Cica daca pui o bucata de ficat dizolvarea dureaza mult mai putin. Oricum, pe aici prin sud intr-adevar cola se foloseste la fezandarea carnii. blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 19 Sep 2004, 10:17 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Jazz @ 18 Sep 2004, 02:26 PM)
Sorin
Iarta-ma, dar la tine cred ca tine de "a vrea"...
Nu stiu unde esti tu, la noi abonamentul este de 35 de dolari pe luna. Asta e forte mult pentru ca unele sali cer 180 pe an. Asta de care iti spun eu ofera acces nelimitat la aparate, sauna si dus. Ba chiar primesti prosoape si o ora gratuita de parcare. Daca vrei sa iei o clasa de Karate sau altceva trebuie sa platesti 18 dolari in plus. Salile asta ofera pachete cu diferite avantaje incluse, esti sigur ca cel mentionat de tine nu este cel mai scump?
Ok, sotul meu a mers la sala toata viata lui, pentru el este ceva vital dar acum a considerat ca se poate descurca si singur si stii ce a facut? Si-a cumparat o banca cu care poate face exercitii pentru piept si picioare (are cateva chestii atasate), doua bari cu greutati, gantere, o banca pentru abdomen si spate. Si atat. Pentru cardio, am strans de ici-colea, am cumparat o bicicleta (nici nu vreau sa ma gandesc de unde a luat-o tipul care a pus anunt in ziar si nu a vrut decat cash hh.gif ) si un treadmill. El nu mai merge la sala iar eu am pus abonamentul "on hold" ca sa vad daca ma pot descurca si eu fara...

Cu lipsa de motivatie cam ai dreptate (de fapt asi putea sa fac si altundeva decat in sala... dar preturile astea sunt, din pacate, de aia pe acolo vezi doar domnisoare batrane si din aia din "minoritatile sexuale" rasi pe piept... wink.gif
Asta e... din acest PDV Am de N este cu 50 de ani inainte... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Sep 2004, 10:33 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
apropo de cola, eu nu pricep de ce trebuie sa pui acid fosforic intr-o bautura racoritoare. Chiar daca e in cantitate mica, din cate stiu acidul fosfosric e unui din acizii "tari".


Acidul fosforic nu e tare , e mediu. De altfel are 3 puncte de pka ( scuze dar poate ma ajuta cineva cum sa traduc asta). Primul e mediu si uramatoarele 2 sunt slabe.
Acidul clorhidric , pe care il secreta stomacul e un acid tare . Deci daca coca cola dizolva o bucatica de ficat, nu va dizolva niciodata mucoasa gastrica fiindca e obisnita cu acid clorhidric. Si experimentul cu ficatul mi se pare o cacialma .
In orice caz , toate bauturile carbogazoase sunt " rele " pentru dinti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 20 Sep 2004, 10:53 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (toxic @ 19 Sep 2004, 10:46 PM)
In orice caz , toate bauturile carbogazoase sunt " rele " pentru dinti.

Nu inteleg... doar nu ne clatim cu ele in gura... bei si gata! Oricum, cand ai o chestie din asta in gura se secreta mai multa saliva decat de obicei, asa ca dupa ce ai baut dispare rapid din gura... totul e sa nu exagerezi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Sep 2004, 11:07 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Nici cafeaua nu sta prea mult in cavitatea bucala...si uite ca ne schimba culoarea la dinti smile.gif . Ce sa mai zicem de tigara?? Fumul doar intra si iese, important e sa nu exageram rofl.gif

Hai ca nu glumesc pe seama ta Olaf, dar ai avut un mod foarte simpatic de exprimare mai ales dupa ce se vorbea ca coca cola distruge dintii.

Totusi o intrebare:
Daca coca cola o doar inghitim si gata, ce se intampla cu alimentele care contin calciu, fier etc. Alea cum reusesc sa ajute organismul? Intra cumva astea in sange?
Se pare ca da smile.gif , deci si coca cola simpatica intra tot acolo, deci chiar de-o inghitim rapid de nu au timp dintii sa se dezmeticeasca, tot face ea ravagii wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 20 Sep 2004, 11:12 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Daca iti intra in sange nu este acelasi lucru cu a tine un dinte in coca cola pana se dizolva wink.gif
Despre cafea... eu beau cafea si nu am dintii colorati smile.gif Chiar am fost la o preselectie pentru Colgate (spuse Olaf cu modestie sorry.gif ). La fel si cu fumatul - am vazut oameni care fumeaza si nu se vede pe dinti. Cum ziceam, totul este sa nu exagerezi.

Acest topic a fost editat de Olaf: 20 Sep 2004, 11:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Sep 2004, 11:33 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ah ce-mi faci Olafe. Tu nu vezi ca eu vreau sa ma las de ...coca cola? rofl.gif

E rea, e distrugatoare, ingrasa, cad dintii...si ti se lasa gura apa numai cand te gandesti la ea laugh.gif

Daca si la 40 ani ai sa mai faci reclame ptr Colgate, atunci e de bine biggrin.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 20 Sep 2004, 12:15 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Crisse, in cazul asta, sa stii ca este nasoala, din cauza ei iti ies si negi pe nas, asculta la mine rofl.gif

Ai dreptate, nu stiu cum e cu factorul timp...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Sep 2004, 01:02 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Afurisituleeeeeeee ce ai cu nasul meu? rofl.gif

Na ca n-o sa-mi iasa nimic, caci imi pun ambitia sa nu mai dau bani pe coca cola...asa des tongue.gif

Ehe, deci e vorba de un tinerel care are dantura aia faina si daca bea cafea. Mai asteapta tu nitzel wink.gif



--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 Sep 2004, 03:46 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Daca coca cola o doar inghitim si gata, ce se intampla cu alimentele care contin calciu, fier etc. Alea cum reusesc sa ajute organismul? Intra cumva astea in sange?


Da , intra direct in sange . Cred ca esti nedumerita de ce coca cola nu are efect direct asupra sangelui in sensul ca sa-i creasca aciditatea. Asta e fiindca sangele are un sistem tampon care ii mentine ph-ul constant .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cri-cri_d'Amour
mesaj 23 Sep 2004, 06:21 PM
Mesaj #59


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 170
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.086



Crisse, permite-mi sa-ti dau un sfat. Eu nu sunt bautoare de cola,pepsi si alte chestii, dar imi place sa le gust, in special pepsi, de pe buzele prietenului meu.
e si asta "un mod" de a te lasa de bauturi mai putin sanatoase. ce zici ? wink.gif


--------------------
"Daca faci pe mortul plutesti in libertate."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 23 Sep 2004, 06:27 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Adica ar trebui sa imprumut putin pe prietenul tau? rofl.gif

Stii ceva, cred ca sunt mai multe consumatoare de coca cola pe aici. mwah1.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 24 Sep 2004, 04:35 PM
Mesaj #61


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



QUOTE (toxic @ 23 Sep 2004, 04:59 AM)
Da , intra direct in sange . Cred ca esti nedumerita de ce coca cola nu are efect direct asupra sangelui in sensul ca sa-i creasca aciditatea. Asta e fiindca sangele are un sistem tampon care ii mentine ph-ul constant .

In schimb procentul de 28% zahar din cola poa' sa-si faca de cap cum vrea. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 25 Sep 2004, 02:28 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Procentul de zahar din coca cola e identic cu procentul din alte sucuri inclusiv cele naturale. In nici un caz nu e 28%. Toate sucurile care contin zahar sunt rele pt dinti. Exceptie face xilitolul care e un inlocuitor de zahar si care nu poate fi metabolizat de bacteriile din saliva,

Acest topic a fost editat de toxic: 25 Sep 2004, 02:28 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cri-cri_d'Amour
mesaj 27 Sep 2004, 04:58 PM
Mesaj #63


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 170
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.086



nu , Crisse, il folosesti pe al tau sau pe sotul tau, daca ai. (scuze nu stiu nimic despre tine si starea ta civila, varsta etc.) spoton.gif
in fine, bei ce vrei, cat vrei.


--------------------
"Daca faci pe mortul plutesti in libertate."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 27 Sep 2004, 05:40 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (Tembo @ 10 Sep 2004, 04:36 AM)
Imi datorezi o friptana de miel, Ligia! ohyeah.gif Io's Tembo.

sorry.gif Sorry, Tembo, abia acum am recitit din urma si am vazut ca te alintam... laugh.gif Dau friptura si gata! smile.gif Pe unde stai in Us?

Ia zi daca ai mai slabit intre timp si cit... rolleyes.gif serios te intreb...
Daca intre timp pierderea in greutate este prea slow, e timpul sa incepi sa faci sport, altfel o sa devii frustrat, si e posibil sa te apuci de obiceiurile vechi... rolleyes.gif Vorbesc din experienta..you know... cool.gif



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 27 Sep 2004, 09:08 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (cri-cri_d'Amour @ 27 Sep 2004, 07:11 PM)
nu , Crisse, il folosesti pe al tau sau pe sotul tau, daca ai. (scuze nu stiu nimic despre tine si starea ta civila, varsta etc.) spoton.gif
in fine, bei ce vrei, cat vrei.

Deja am facut abuz cu coca cola asta. Desigur ca numai de pe buzele lui o beau dupa sfatul tau thumb_yello.gif

Hai mai ca glumesc. Ai fost super de simpatica rofl.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 28 Sep 2004, 11:59 PM
Mesaj #66


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



QUOTE (LigiaB @ 27 Sep 2004, 06:53 PM)
Ia zi daca ai mai slabit intre timp si cit... rolleyes.gif serios te intreb...

Acum ma cantaresc doar o data pe saptamana. Duminica aveam 98.6 kg. Avand in vedere ca in iulie aveam 112, zic ca nu-i rau. Problema e ca-mi trebuie blugi noi. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 29 Sep 2004, 11:02 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Tembo woow, felicitari.

Blugi noi. Hmm, e de bun augur. wink.gif

Sotia ta observa schimbarea?? tongue.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 29 Sep 2004, 11:23 AM
Mesaj #68


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



si eu vreau sa slabesc 5kg... adica 4 pt ca unul s-a dat jos de pe mine.
Imi e tare greu pt ca am metabolismul incet, maninc fructe, salate si legume de mai mult de-un an, asa ca singura cale de a slabi pe care o am e sa pap proteine muuulte, ca sa am mai multe arderi de calorii. Si nu imi place sa maninc carne in fiecare zi!!!!!
Incurajati-ma!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 29 Sep 2004, 12:30 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Chatonel, e o nimica toata ce ai tu de facut. Bun inceput de incurajare, nu-i asa? laugh.gif

Cu cateva zile in urma am vazut un documentar despre un tip care avea 168 de kilograme. Intr-un an de zile a slabit 64 de kg. Uimitor. Mai uimitor insa este cat sport facea tipul. Dimineata alergari, apoi la sala, inot. La inceputul curei de slabire nu putea sa faca efort mai mult de 5 minute din cauza inimii. Slabise 20 de kg si in continuare statea prost cu moralul. Era stresat mult. abia cand a ajuns la 35 kg a inceput sa-si revina. placerea lui cea mai mare a fost cand a observat ca hainele lui vechi erau imense. La sfarsitul curei, era cu totul alt om.

Nu am probleme cu greutatea, dar m-am gandit ca sportul intens nu strica.

Sunt de parere ca oricata mancare sanatoasa ai manca, nu e indeajuns. Trebuie si ceva sport. Incepe de azi...de acum de cand citesti mesajul asta cu cateva genoflexiuni. Poti


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 29 Sep 2004, 12:48 PM
Mesaj #70


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



Crisse.. e topic de ... MANCARE, nu de sport !! rofl.gif

Chatonel, cred ca de fapt ce vrea sa spuna Crisse este sa pastrezi un raport normal intre mancare si ..miscare. Ne ingrasam din cauza ca devenim prea sedentari ... scuza-ma daca nu este si cazul tau.


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 12:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman