HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vacanta Mea Romania Spania, Poze si Impresii
LigiaB
mesaj 25 Aug 2004, 06:50 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Nu stiu cit de clar se vede in poza asta, dar am incercat sa fotografiez sutele de mii de oameni care misunau ca furnicile. Asa ceva nici ca am mai vazut! Auzeai toate limbile pamintului, erau romani cu sutele... smile.gif
In partea superioara a pozei, se vede unul din Muzeele importante, cred ca cel de istorie, nu sint sigura, sorry sorry.gif Acolo era alta fintina arteziana luminata....
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  fintina_people.jpg ( 108.63K ) Numar descarcari: 52
 


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 25 Aug 2004, 07:00 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Urc cam 100 de scari sa ajung undeva sus pe o platforma de unde puteai vedea toata Plaza, zecile de lumini si fintina. Mi se taie respiratia de uimire! La faza asta ma intorc catre Maria, o iau de cap, laugh.gif o sarut pe par, o string bine si ii multumesc ca m-a adus aici! smile.gif apoi imi caut repede telefonul si incep sa trimit texte prietenilor rolleyes.gif
Trebuie sa va spun ca eu, cind ma simt bine si sint happy, incep sa ma gindesc la toti prietenii apropiati sufeltului meu si imi imaginez ce fain ar fi fost sa fii fost si ei cu mine, sa putem sa ne bucuram impreuna! smile.gif
Habar nu aveti pe citi dintre prietenii de pe han i-am dus cu mine in Spania! tongue.gif Serios!
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Plaza_Espana.jpg ( 127.96K ) Numar descarcari: 56
 


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogi
mesaj 25 Aug 2004, 07:25 PM
Mesaj #73


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.032



Superbe imagini thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Aug 2004, 07:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Oden
mesaj 25 Aug 2004, 08:27 PM
Mesaj #74


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 130
Inscris: 21 April 03
Din: Malmö Suedia
Forumist Nr.: 211



Multumesc Ligia pentru urari, eu sint client vechi aici la han dar nu am mai venit de mult pe aici. Astazi mi-am adus aminte de acest forum si am zis; ia sa vad daca mai sint inregistrat si mi-au cazut ochii direct pe scrierile tale care mi-au placut foarte mult. mai mult n-am citit fiind cam presat de timp.
Esti talentata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 25 Aug 2004, 08:50 PM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628



Draga Ligia, mi-au placut pozele, nu gluma spoton.gif ... Am devenit nostalgica la imaginile din Barcelona, pentru ca am avut ocazia sa vad cu ochii mei minunatiile de acolo. Vroiam sa mai adaug si eu ceva despre Gaudi daca nu te superi, un amanunt pe care nu stiu daca l-ai aflat (noua ni l-a spus ghidul) si anume ca pentru materialul folosit la mozaicuri ( bucatelele alea colorate ) a rugat locuitorii din Barcelona sa-i dea spre folosinta lui pahare,farfurii,sticle,borcane sparte (care oricum le aruncau). Cam tot ce era din sticla sau ceramica smile.gif.Deci, omul asta nu numai ca a folosit drept inspiratie natura , dar a incercat sa aibe si grija de ea, oarecum, recicland materialele de lucru. Plus ca si-a dedicat viata pasiunii sale, nu a fost nici casatorit, nu a avut nici copii si daca nu ma insel nu a avut nici o relatie. Un artist adevarat, ce mai! biggrin.gif
Legat tot de Gaudi, mai exact de Sagrada Familia,vreau sa te intreb ce parere ai de fatada noua,la care inca se lucreaza? Mie mi s-a parut ca se detaseaza evident de restul constructiei, adica se vede cu ochiul liber ca e doar o idee preluata, insa trecuta prin alte minti si alte maini.
Ah si... tot cu rugamintea sa nu te superi pe mine ca fac uz de ce mi-a mai ramas in cap legat de Sagrada Familia, mai zic si ca pe fatadele bisericii ( biserica e, nu? ) sunt sculptate perioade din viata lui Isus Hristos, iar la asta la care se lucreaza acum e coborarea de pe cruce... Am tinut minte bine? unsure.gif

Cum te-au suparat pe tine budigaii, asa m-a deranjat pe mine ( nu stiu exact de ce ) sa vad cum dintre magazine Prada, Gucci, Verasce si alte impresii de gen, se inalta catedrala Notredame din Strasbourg,in Franta. hh.gif

Sa ne spui ce ai vazut pe ecran, acolo unde stateai intinsi pe jos. smile.gif


Te-am pupat, iti doresc inca 100 de vacante macar la fel de frumoase, daca nu mai minunate!:tzoc:


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 25 Aug 2004, 10:08 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Bogi, thank you! smile.gif

Oden, multmesc din nou. M-am uitat pe profilul tau, rolleyes.gif si am vazut ca locuiesti in Suedia. Poate vrei sa ne arati niste imagini de-acolo. smile.gif

Jubilee, you too, thanks a bunch! smile.gif
Sa stii ca am incercat sa scriu cite ceva despre imaginile atasate, dar nu am detailat prea mult de teama sa nu plictisesc forumisti prea tare. laugh.gif

Ca sa iti raspund la intrebari, afla ca nu am stiut ca Gaudi aduna bucatele de mozaicuri din "gunoi", sau ca le recupereaza, multumesc ptr acest detaliu, si nu! nu-i nici o suparare, orice completare e binevenita. spoton.gif

(Gaudi era un tip f introvertit, "melancolic" ca personalitate...Am citit nu odata ca acest gen de personalitate l-au avut geniile lumii cel mai mult. Ex. Beetowen, Eminescu, etc)

In ce priveste fatadele, 3 la numar, asta e ceea ce stiu eu... rolleyes.gif
Prima, The Nativity, cea care am fotografiat-o eu deaproape pe pagina anterioara, e cea la care Gaudi a lucrat personal. Scupturile, care intr-adevar arata faze diferite din viata lui Isus, au fost facute de un sculptor Japonez, daca iti vine sa crezi. Deci cele 4 turnuri ale Bisericii care apartin fatadei (ca da! e biserica : ) ) "The Nativity" au fost terminate inca in timpul vietii lui Gaudi. Cea dea doua, nu demult a fost completata, la cea de-a 3 inca se lucreaza.

Gaudi, in timpul vietii lui, nu a lasat un proiect detailat a bisericii, o schita macar care sa serveasca ca model. Bordul Biserii care era la conducere in vremea acea, ii cam impunea ce si cum sa faca...de-aici si idea ca una din fatade sa aiba stiul acela Neo-Gothic.

QUOTE
Legat tot de Gaudi, mai exact de Sagrada Familia,vreau sa te intreb ce parere ai de fatada noua,la care inca se lucreaza? Mie mi s-a parut ca se detaseaza evident de restul constructiei, adica se vede cu ochiul liber ca e doar o idee preluata, insa trecuta prin alte minti si alte maini.


Ca sa iti raspund aici, trebuie sa iti spun ca e natural ca fiecare din arhitectii care au participat la constuirea Bisericii sa isi adauge, includa, impleteasca subtil, un stil unic-propriu al lor. wink.gif Dar toti, avind un respect deosebit ptr Gaudi, au spus ca au incercat sa tina cont de (sa fie "faithful") spiritului/stilului lui Gaudi. Mda... rolleyes.gif

Fatada a 3-a la care se lucreaza acum e "The Glory". Celalte 2, the Nativity and the Passion sint gata.
Cea mai superba dintre toate fiind "The Nativity", asta pur si simplu le ia fata celorlalte 2. :rolleyes :
Din acest motiv, Gaudi e cel care primeste "creditul" cel mai mare ptr aceasta constructie. spoton.gif

Cred ca ti-am raspuns, numai bine, si multumesc inca odata ptr completari. : )



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oden
mesaj 26 Aug 2004, 12:10 AM
Mesaj #77


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 130
Inscris: 21 April 03
Din: Malmö Suedia
Forumist Nr.: 211



Am pus niste poze din Stockholm la cele mai frumoase orase.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 26 Aug 2004, 12:25 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ligia esti fantastica. Rar reusesc sa citesc toate mesajele de pe un forum. E 1.20 deja si adorm cu Gaudi in gand wink.gif .

Cand am inceput sa citesc de Barcelona Ibiza plaje si altele, chiar m-am mirat ca nu pomenesti nimic despre Gaudi. apoi surpriza a venit. Nu stiu daca ai vizitat Casa Milla zisa si Pedrera. S-a lucrat mult la renovarea ei si la ultimul etaj este o sala unde sunt informatii utile despre toate constructiile lui Gaudi. Merita vazuta.

Gaudi a fost indragostit, insa destul de timid sa-i spuna fetei asta. S-au facut tot felul de speculatii. Cert este ca a existat cineva. In arta a fost un geniu, in viata personala un timid. Viata de artist smile.gif

Abia am venit si eu din Spania, insa de data asta am calatorit in Andalucia care este total diferita de Catalunia (zona unde este Barcelona). Daca in Romania te-ai ingrasat 2,5 kg..in Andalucia te-ai fi ingrasat 4 laugh.gif Bautura este ieftina si ti se serveste tapa, adica o gustare mica care se schimba cu fiecare nou pahar de bautura comandat. Ieftin si placut wink.gif

Mai spune Ligia smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 27 Aug 2004, 06:22 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Oden, multumim! am vazut pozele, aproape sint mai faine ca ale mele! laugh.gif

Crisse, ma bucur sa te revad! smile.gif
Nu am stiut de Gaudi ca a fost indragostit, wow! Dar de fapt e normal...nu stiu daca a existat vreodata o persoana care sa nu fii iubit macar odata in viata... smile.gif

Eu nu am fost niciodata in Andalucia, tot stau in Catalunya. smile.gif
Crisse, aici nu imi place mincarea, de fapt nu sint innebunita deloc dupa "cocina spaniola". laugh.gif Se lauda ca maninca "dieta mediteraniana" dar eu nu ii cred.
Am fost la tot felul de restaurante si am mincat tot felul de chestii, yuck! pluteau in ulei....
Am mincat si caracatita, a fost preparata bine dar inota in ulei...
Din cauza ca nu mi-a placut mincarea lor, am slabit cele 2,5kg in cele 3 sapt. Eu prefer sa nu maninc decit sa bag orice in mine...mi-a prins bine. rolleyes.gif

O alta chestie care pur si simplu am urit-o la spanioli, e ca stau la masa cite 2-3ore. Atita se intind si atita discuta, atita fumeazaaaa... chelnerii intentionat iti aduc bucatele la intervale mari de timp ca asa e ritualul la ei.... Am pierdut ore in sir aiurea... mad.gif
Apoi siestele de la prinz... cind se inchid toate magazinele si restaurantele iar nu mi-au placut deloc. Si faptul ca cina se serveste dupa ora 21:00... blink.gif Si ca ospatarii nu isi fac treaba cu placere, acolo nu se lasa ciubucuri...Maria raminea socata cind voiam sa las, 15-20% din bonul de plata... Acest fapt, nu stimuleaza deloc chelnerii si te servesc ca atare.

In rest imi placea mult "gazpacho" supa acea rece, apoi toast'ul acela care il ungi cu usturoi si rosie proaspata si pe care pui ulei de masline... Aaaa, si nu le au deloc cu produsele de cofetarie, deloc!

Intr-una din zile, ne-am dus la restaurantul chinezesc. Aveau "meniu", in "meniu" intra 3 feluri + bautura. A costat 6,60 euros de persoana. Foaaaaarte ieftin, tinind cont de cantitatea enorma de mincare care ti-a dat-o...
Mai jos o poza in restaurantul chinezesc, se poate vedea cita mincare iti dau astia ptr ~7euros. Intr-un bol mic, in dreapta Mariei, se poate vedea ceva supa...Maria isi comandase supa din aripi de rechin blink.gif ...yuck! nici nu am vrut sa gust--Sorry Maria! tongue.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Maria_chinese_restaurant.jpg ( 127.39K ) Numar descarcari: 73
 


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 27 Aug 2004, 07:01 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
O alta chestie care pur si simplu am urit-o la spanioli, e ca stau la masa cite 2-3ore. Atita se intind si atita discuta, atita fumeazaaaa... chelnerii intentionat iti aduc bucatele la intervale mari de timp ca asa e ritualul la ei.... Am pierdut ore in sir aiurea...

Ma mut in Spania rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 27 Aug 2004, 07:02 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Maria, de fapt locuieste in Castelldefels, un sat la 17km de Barcelona. Este f frumos ca au un castel vechi de ~500 de ani.
In Castelldefels locuiesc in jur de 50.000 oameni, citeva mii fiind romani. Stau la gramada ca sa economiseasca bani la chirie. Sint si multi tigani...astia cinta... laugh.gif

Mi s-a intimplat de citeva ori, sa fiu pe o terasa la restaurant cind au venit un grup de tigani cu instrumentele. Cintau fiecare in plata lui, laugh.gif deloc nu se armonizau...am observat ca improvizau pe moment...aiurea de tot. In timp ce restul cintau, unul venea la cersit si mereu spunea asa: "Holaaaa! hai cucoana da!" rofl.gif Rideam dar aveam si nervi... ei se dau drept romani acolo!

***
Castelldefels are o plaja foarte frumoasa. F multi locuitori din Barcelona vin cu trenul aici, cei din satele vecine fac la fel.
Am mers aproape zilnic la plaja. M-am bronzat cum nu am fost niciodata in viata mea. Am inotat mult in mare, apa fiind superba. M-am dus in larg si nu mi-a mai fost frica ca nu ma pot intoarce, smile.gif am retinut tehnica descrisa de Sorin la topicul lui "In caz de inec si primul ajutor" si ma intorceam la mal cu valul...wow! ce superb era... smile.gif Multam fain Sorine, ai avut perfecta dreptate. spoton.gif

Pe plaja, de multe ori ma uitam la cei din jur...Spaniolele fff bronzate si f ridate, atita soare le-a distrus pielea...pe deasupra si fumau...asta provocind insulta dubla pielii. Sint destul de grase cele peste 30 de ani, pustioaicele sint siluete. 80% au forma de "para", grasimea acumulindu'se la fund si picioare...

Intr-una din zile, am auzit citiva romani vorbind in jur. Ma uit si ma ingrozesc.,, Numai spun nimic, uitati-va la urmatoarea poza... Ok, un mic hint... tongue.gif uitati si voi ce poate face mincare din om... rolleyes.gif




Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  clisa.jpg ( 81.33K ) Numar descarcari: 87
 


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 27 Aug 2004, 07:05 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



@ Olaf rofl.gif

Mai jos o poza cu plaja din Castelldefels. Locuitorii se lauda ca la ei s-au intilnit marea cu muntele, le au pe amindoua. smile.gif

Acest topic a fost editat de LigiaB: 27 Aug 2004, 07:07 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  plaja_Castelldefels.jpg ( 82.02K ) Numar descarcari: 74
 


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Aug 2004, 07:10 PM
Mesaj #83


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



yeaks!!!!!!!
Mai Ligia, nu puteai si tu sa pozezi o pustoaica din alea, de care povestesti?
l-ai pus pe grasunelu' ...

nu ai poze cu el si la piscina, sa vedem cum vin spaniolii cu furtunul sa completeze nivelul cind iese baiatul din apa?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 27 Aug 2004, 07:13 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



@ Mutulica rofl.gif rofl.gif

Nu, nu am, sorry...
Mai Mutulica sa stii ca nu ti-ar fi placut cum arata spaniolele...sint ingrozitor de urite!!! Pe bune!


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 27 Aug 2004, 07:37 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Salve Ligia si mwah1.gif ca tare bine-mi pare ca te revad. Drept sa-ti spun mie mi-a placut ca spaniolii nu sunt invatati cu bacsisul. Eu cred ca daca asa sunt invatati, isi fac meseria cu brio. Daca ar fi ca in Rom cu siguranta ca ai avea surprize cand esti servit. Traiesc si eu in afara tarii, intr-o tara unde nu se da nicaieri bacsis sau altele de genul asta, incat sistemul din Spania mi-a priit de minune:)
In ce priveste mancatul de 2-3 ore, imi prieste si mai mult. Eu am stat o luna jumate in Spania si deci am avut timp berechet. Mai mult de atat, am vrut sa simt viata spaniolului. Limba spaniola nu o inteleg prea bine, insa spaniolii vorbesc atat de mult invat prinzi limba mai ales ca avem limba romana la baza. Imi aduc aminte ca atunci cand intalneam spanioli care cunosteau engleza ma tineam scai de ei si vorbeam vrute si nevrute smile.gif
Numai de vreo 3 ori mi s-a nimerit sa am mancare care sa inoate in ulei, insa i-am spus politicos chelnerului sa mi-o schimbe si a si facut-o. Deh, asa serviciu sa tot ai.

Ah si inca ceva Ligia. cand eram pe terase cu amicii, radeam atat de mult, incat nu mi-ar fi ajuns o ora. De cele mai multe ori mancarea mea era rece cand ma apucam s-o manac smile.gif

Ii spusese-i lui Mutulica ca femeile spaniole nu arata bine...si cam ai dreptate. In Andalucia se spune ca femeile cand se ridica de pe scaun, isi ridica intai o bucata de fund si pe urma cealalta rofl.gif (sorry ptr exprimare..insa nu am gasit una mai romaneasca wink.gif )

Totusi, ii apreciez ptr ca stiu sa-si traiasca viata din plin. Ador Spania smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Aug 2004, 08:11 PM
Mesaj #86


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (LigiaB @ 27 Aug 2004, 09:15 PM)




Intr-una din zile, am auzit citiva romani vorbind in jur. Ma uit si ma ingrozesc.,, Numai spun nimic, uitati-va la urmatoarea poza... Ok, un mic hint... tongue.gif uitati si voi ce poate face mincare din om... rolleyes.gif

rofl.gif rofl.gif That's a beer belly! Romaneasca?

Sotul meu cunoaste un tip (american) care ii spunea ca cele mai frumose femei din cate a vazut el sunt in.... Spania... Acum ziceti si voi cine are dreptate?

Acest topic a fost editat de Jazz: 27 Aug 2004, 08:14 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 27 Aug 2004, 11:10 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (Jazz @ 27 Aug 2004, 08:24 PM)
Sotul meu cunoaste un tip (american) care ii spunea ca cele mai frumose femei din cate a vazut el sunt in.... Spania... Acum ziceti si voi cine are dreptate?

o fi locuit tipul ceva timp in anglia si si-a relativizat termenul "frumos" rofl.gif

acolo cred ca s-a inventat doggy-style. si nu degeaba rofl.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oden
mesaj 28 Aug 2004, 02:45 AM
Mesaj #88


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 130
Inscris: 21 April 03
Din: Malmö Suedia
Forumist Nr.: 211



In Spania sint femei urite. cele mai frumoase pe metru patrat sint ....unde credeti?...... la Stockholm. daca nu credeti duceti-va vara acolo cind soarele straluceste pe cer (pacat ca nu straluceste mai mult decit 2-3 saptamini pe an) ies toate din birloguri si-si arata tot ce-au mai frumos. Am ramas socat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Aug 2004, 09:11 AM
Mesaj #89


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sa faca bine suedezele si sa vina in Spania... sa fie frumoase si locurile, si fetele
blink.gif


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oden
mesaj 28 Aug 2004, 10:48 AM
Mesaj #90


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 130
Inscris: 21 April 03
Din: Malmö Suedia
Forumist Nr.: 211



QUOTE (mutulica @ 28 Aug 2004, 09:24 AM)
sa faca bine suedezele si sa vina in Spania... sa fie frumoase si locurile, si fetele
blink.gif

Sa-si puna pofta-n cui piticii aia de spanioli. Suedezelor le sta bine acolo unde le-a facut Dumnezeu adica in Suedia. Mai fac ele gresala de se mai duc si prin alte parti dar tot acasa trag saracele....he he he he
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 28 Aug 2004, 06:25 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



rofl.gif Ce ma distreaza discutiile voastre!

Jazz, ca sa te convingi, exista o singura metoda sigura in a afla...go and see yourself! laugh.gif O sa imi dai dreptate cum mi-a dat Oden. spoton.gif

Oden, eu zic ca tot fetele din California sint cele mai faine, poti sa vii sa te convingi! tongue.gif

Mutulica, te-ai legat de grasunel, sa stii ca tipa grasa din poza era sotia celui gras. Am stat citeva minute cu aparatul in mina pina i-am prins pe-amindoi. Aratau groaznic, in plus erau tare galagiosi...

Dead_Cat tu zici ca englezoaicele sint mai urite???
Eu iti pot zice ca englezii si din insula si din Barcelona erau superbi, f inalti si drop dead gorgeous! cool.gif Cu alte cuvinte pot spune ca Spania are locuitori uritei dar niste turisti superbi! laugh.gif




--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Aug 2004, 06:44 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
@Toxic
Exista o carte care se numeste "The Fluoride Mith", nu strica sa o rasfoiesti... Si dup-aia mai vorbim despre fluorul din apa...


Jazz, hai pe un alt topic , care vrei tu , ca sa discutam despre asta. ok? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 28 Aug 2004, 06:45 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Crisse, Crisse, smile.gif ce mult ai stat si tu in Spania, woooow! Ai perfecta dreptate ca spaniolii se bucura de viata din plin. Sint mult mai degajati ca romanii, mult mai calmi... Apoi, ei se casatoresc f f tirziu (late 30's) + ca tin mult la familie.

Mie nu imi trecea cind vedeam simbetele, barbatii (numai) cu,, copii la parcuri, pe stazi cu carucioarele... ohmy.gif Se intilneau intre ei, sotiile lor avind ziua libera. Aceasta este o traditie la ei, imi spune Maria. Multi dintre barbatii romani, faceau la fel...mergeam prin sat si Maria imi spunea: "il vezi pe tipul asta, e roman...si asta e!" "Ce frumos! " ma gindeam...

***

In legatura cu servirea meselor, pe mine ma deranja cel mai mult fumul!!! Se fumeaza in prostie la spanioli.. mad.gif Nici afara cind stateam nu scapam de fum! Altfel, si la noi, compania de la masa era de nota 10, rideam la fel de mult ca tine, Crisse...

Hai sa iti zic o faza care nu o pot uita niciodata. Prietenul cel mai bun al Mariei, este un spaniol, il cheama JoseEmanuel, un tip cu totul si cu totul deosebit, care a invatat romaneste f bine. In plus, ajuta f multi romani, ii angajeaza la el 1-2 ani si le face acte, el lucreaza numai cu romanii. Am apreciat mult la el asta. Am iesit cu el de citeva ori, ca e haios rau de tot, laugh.gif

Odata eram la un restaurant, care era unul dintre f putinele care e deschis si la prinz. Din acest motiv, e o aglomeratie infernala. Multi spanioli ies la restaurnat la prinz, ca e fff cald la ei si aerul conditionat e inca un lux sa il ai. Cam 70% dintre ei nu au.

Ok, deci eram noi 3 la o masa. Dadusem comanda. Cerusem "o sangria", pui la rotiserie, cartofi copti, salata, (healthy smile.gif ) si toast din acela care il freci cu usturoi,
Sangria, este o bautura alcolica fff buna la gust, care se prepara astfel, (poate furati reteta) smile.gif : juma de litru de vin rosu, 30ml de coniac, 100ml fanta limon, sau sprite, o lingurita zahar si fructe proaspete. Se folosesc mai ales Portocale, mere, capsuni, caise... fructe care nu sint prea zemoase, pepenele de ex. Se amesteca bine si se umple the pitcher (cum se spune pitcher in Ro?? huh.gif ) cu gheata. Reteta o am de la o prietena care a lucrat 2 ani la un bar.
Cred ca am vazut ca se serveste si in Ro la restaurante, nu?

(continui mai jos)



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 28 Aug 2004, 06:55 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Anyway, ospatarul iti aduce intii sangria si mincarea peste 1h. Mai de sete, mai de plictiseala, tot iti torni si bei...Eu una...ma trotilez imediat... rofl.gif Nu beau alcool numai f rar, din acest motiv, in 2 minute sint ametita si ma bufneste risul... si daca nu fac eforturi serioase sa tac, spun pe loc toate secretele... rofl.gif Maria si Jose s-au ametit nitel si ei...mai ales ca ei bausera si paharelul cu martinii care ti-l da din partea casei... La faza asta, (semi-trotilare) unii devin f creativi.... Lui JoseEmanuel ii vine o idee... rolleyes.gif Isi scoate telefonul si numai il vad ca se uita in jur...Ocheste o masa la care erau 3 tipi tineri (spanioli) si cind nu sint ei atenti, le face rapid o poza...
Apoi, isi conecteaza telefonul la bluetooth, (nu stiu daca explic bine, scuze) sa vada care dintre cei din jur au telefon, ca reuseste sa prinda pe toti pe o raza de 10m. Imediat ii apare ca sint 3 persoane, cei de la masa cu pricina, aveau si ei un telefon pe masa. Jose, apoi trimite poza facuta celor 3 persoane ca nu stie exact care dintre cele 3 e a tipilor. Apasa send, si ne spune sa actionam natural....auzi la el...la faza asta ma bucur ca eu nu stau cu fata spre ei, ca altfel o incurcam rau... laugh.gif

Intra mesajul (poza) si astia cind vad, deodata devin f agitati si se ridica in scaun si se uita in jur, scanau imprejurimile sa vada cine isi bate joc de ei... laugh.gif Eu ii vedeam cu coada ochiului si incepuse sa mi se faca rau ca nu ma mai puteam abtine de ris...incepusem sa ma gindesc ba ca a murit mama, ca am avut accident, orice numai sa imi treaca risul...da de unde.... rofl.gif Ca sa omor clipele, si sa imi innec risul, mai beau juma de pahar de sangria... rofl.gif

Spaniolii, erau atit de nervosi, ca Maria, care statea in fata mea, s-a speriat...ea credea ca astia daca ne afla, o sa ne astepte afara si o sa ne cafteasca... laugh.gif Jose, actiona ca si cum el nu-i acolo... laugh.gif Auzeam la mierda (sh*t pe spaniola)...si asta ma intarita si mai rau... La un moment dat, trotilata fiind... I loose it si ma bufneste un ris absolut isteric. Rasuna tot restaurantul, si vad cum privirile tuturor se indreapta spre masa mea... Asta ne-a dat de gol...astia se prind, si ptr tot restul timpului, a trebuit sa blocam privirile lor amenintatoare... Maria, a spus ca nu iese pina nu pleaca ei prima data...Am stat cam 3 ore atunci, nu am patit nimic, dar va spun ca nu voi uita niciodata timpul super care l-am avut...smile.gif

JoseEmanuel, ne spune ca face chestia asta cu telefonul ori de cite ori se plictiseste, odata a facut-o unui grup de chinezi care erau in statie. Cind a intrat poza, astia erau in extaz, tot ziceau....mai da astia sintem noi, cum se poate??? Asa erau de amuzati...LOL

Pe JoseEmanuel l-am invitat in America, a spus ca vine... : )


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Aug 2004, 08:04 PM
Mesaj #95


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Ligia- de remarcat ce unghi larg de deschidere are camera ta, daca a reusit sa ii prinda pe aia doi. Auzi, nu va faceau umbra?
Si sa stii ca englezoaicele sunt cam nasolute. No offense, dar... sunt departe de gusturile piticilor.

Oden- bine, bine, sa nu mearga la spanioli, sa vina la romani atunci. Piticii de la noi se descurca si cu macaralele.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Aug 2004, 08:31 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE

Sangria, este o bautura alcolica fff buna la gust, care se prepara astfel


Sangia nu e un tip de vin?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oden
mesaj 28 Aug 2004, 09:06 PM
Mesaj #97


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 130
Inscris: 21 April 03
Din: Malmö Suedia
Forumist Nr.: 211



Mutulica...daca nu vine Mahomed la munte vine muntele la Mahomed..he he he ...adica vin romanii la suedeze cu alte cuvinte. Nu astepta sa vina ele la tine, ci vino tu si-ti garantez eu ca nu vei mai pleca asa cu una cu doua...ci vei pleca cu trei. He he he
Ligia, am fost si in California si in Florida, sint fete frumoase nimic de zis dar cind le vezi pe alea grase de-o tona iti piere tot cheful zau asa....
dar vad ca ne indepartam de la subiect si voi fi iar apostrofat de catre f-un moderator mai sirguincios asa ca inchei aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 28 Aug 2004, 10:05 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (toxic @ 28 Aug 2004, 10:44 PM)


Sangia nu e un tip de vin?

Toxic sangria este un vin cu 7% alcool, insa se serveste asa cum a spus Ligia. Eu l-am servit cu suc de lamaie, fructe si gheata. Mmm, delicios a fost tongue.gif

Ligia, m-ai distrat rau de tot cu povestirea ta de la restaurant cu pozele rofl.gif Pe cuvant ca m-a busit rasul si cu greu m-am oprit. Se pare ca te-ai distrat de minune wink.gif

Trebuie sa apreciez si eu gestul amicului vostru spaniol care a facut acte la romani. Mi s-a cam facut mila de romani (in special de romance), care nu au incotro si fac in Spania munca de slujnica...si sunt si tratate asa. Hmm

Nu am stiut ca spaniolii se casatoresc atat de tarziu.

Cand am fost in Barcelona am fost si eu impresionata de taticii care erau in parc cu copii si se jucau in timp ce mamele pregateau cina acasa. Si asta era dupa 21.00 smile.gif . Mie mi-a placut mult traiul lor. Acum am avut ocazia sa vad familia spaniola cu copii cu tot la restaurant pana la 2-3 dimineata. Nu mi s-a parut ceva rau. Tie?






--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oden
mesaj 28 Aug 2004, 10:15 PM
Mesaj #99


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 130
Inscris: 21 April 03
Din: Malmö Suedia
Forumist Nr.: 211



Sa nu crezi tu ca pe spaniolul ala de care pomeneste Ligia l-a luat asa mila de romani tam-nesam. Cistiga bani frumosi de pe urma lor, mai ales de pe urma femeilor. Ca doar n-o lucra la vreo societate de binefacere. Cum puteti fi asa de naivi sa credeti alceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 28 Aug 2004, 10:30 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Normal ca mai castiga ceva si el, e mai bine decat daca ar lua marocani, romanii proaspat emigrati sunt harnici si relativ modesti (se schimba ei dupa aia...) ... rolleyes.gif
Asta nu inseamna imediat ca e proprietar de sclavi sau peste cu fetite pe trotuar... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 28 Aug 2004, 10:32 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Oden, am intalnit o familie de spanioli care incercau sa faca acte la o fata din Romania, insa nu aveau dreptul la ajutor domestic din cauza ca nu aveau copii si erau tineri. Ei mi-au spus ca daca pot sa faca un bine de ce sa nu-l faca, mai ales ca nu-i costa nimic. Mi se pare logic.

Imi dau seama insa si despre ce vorbesti tu. Imi mai dau seama ca in Spania o sa fie multi ani inainte cam greu sa spui ca esti din Romania si asta ptr ca suntem considerati ...cam de jos.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 28 Aug 2004, 10:47 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Mutulica, rofl.gif
Sa stii ca am aparat (camera) bun-e un Kodak, dar al tau e si mai fain, laugh.gif tu a scos poze mai faine noaptea, la mine cred ca era bateria pe consumate...

Toxic, tie ti-a raspuns Crisse, ty Crisse. smile.gif

Oden, Oden...spaniolul de care zic eu, e un tip super. Plateste f bine si iti face si acte. E normal ca ii iese si lui, de-asta are afacere proprie, nu?
Si femeile le plateste bine, cind le angajeaza ptr curatenie, el le da 10euros/h, pe cind o romanca la curatenie cistiga intre 7-8euros/h. Tipu e cinstit. Eu simt oamenii...crede-ma pe cuvint...

Da Crisse, asa e...isi iau copii si se duc peste tot. Si au maaaare rabdare cu copii, asta m-a mirat! Romanii nu sint asa. mad.gif In poza unde sint cuplul dolofan, puteti vedea si un copil mic cu ceva rosu in cap, copilul era nepotul lor, fiica lor fiind o tipa subtire care apostrofa copilul tot timpul..."Mai astimpara-te odata!!" "Las ca iti dau eu tie!" Fii mai cuminte!! "Treci pe patura ca esti f obraznic!" mad.gif numai asa vorbea cu bietul copil...

In avion, au stat linga mine 2 spanioli, stiau engleza am discutat putin, el avea 40, ea 37 si aveau 2 copii mici, unul de 6 luni si celalalt sub 2 ani. ohmy.gif S-au smiorcait copii ore in sir, pe mine m-a salvat cd-player portalbil care l-am avut. laugh.gif Tatal copiilor, era deosebit de grijuliu, va spun ca el a schimbat scutecul la baby de 2 ori...

Aseara am vorbit cu Maria o ora juma, de fapt am ris o ora jumate. laugh.gif Planuim deja urmatoare escapada.. spoton.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 28 Aug 2004, 11:19 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (sorin666 @ 29 Aug 2004, 12:43 AM)
Normal ca mai castiga ceva si el, e mai bine decat daca ar lua marocani, romanii proaspat emigrati sunt harnici si relativ modesti (se schimba ei dupa aia...) ...  rolleyes.gif
Asta nu inseamna imediat ca e proprietar de sclavi sau peste cu fetite pe trotuar...  wink.gif

Ah, in timp ce scriam voi ati postat, si am vazut abia acum. wink.gif

Sorin667, tongue.gif bine ai spus, agreez.
Uite o sa va spun de o conversatie de a mea cu un american. Cind am zburat in Ro, am mers cu Air France, am schimbat in Paris, apoi din Paris am luat Tarom'ul. Linga mine s-a asezat un tip, mi-am dat seama ca nu era roman, ca citea un ziar american. Nu prea ne-am bagat in seama, eu eram frinta si el la fel...Putin mai tirziu insa, cind ne serveste masa si vad ca nu isi maninca prajitura, ii spun in gluma:"Prajitura e asa de buna, trebuia sa mi-o dati mie!" I-am spus in engleza. Gata! s-a spart gheata, ca zimbeste si imi spune "Nu mi-o place ca are prea multa frisca!" Apoi ne-am pus pe povestit....

Americanul era un tip de vreo 55 de ani, inalt, slab, destul de sobru...Il intreb ce cauta in Ro, si imi spune ca are o afacere care si-a deschis-o in '92. Il intreb daca ii merge bine...si spune..."so-so". Eu fiind f directa, il intreb, "pai de ce nu o inchizi?" imi spune ca totusi mai spera... El face naveta Usa-Ro de 7-8 ori/an.

Tipul nu vorbea mult, era cufundat in gindurile lui...realizez ca prin felul lui de-a fi, te putea intimida usor...
Imi iau inima in dinti, si il intreb urmatorul lucru: "Am o intrebare ptr dvs daca nu va deranjez si as aprecia daca mi-ati spune parerea dvs sincera..." Ii captivez atentia ca se intoarce spre mine si chiar se apleaca ca sa ma auda mai bine... Continui: "Sir, ati putea sa imi dati intr-o fraza-doua o caracterizare a romanilor??...vreti sa imi spuneti-mi exact, care este opinia dvs despre poporul roman??"

La faza asta se agita putin si se uita f atent la mine sa vada ce anume urmaresc...il citesc repede si continui: "Nu urmaresc nimic, ci doar ma intereseaza cum vede un strain pe romani..." Am spus calm, cuminte, simte ca nu vreau sa il trag in taca si imi raspunde dupa ce se gindeste citeva secunde...observ cum isi alege cuvintele...

" I would have to say that romanians lack integrity! This for me is a major sourse of complaint! Also, they lack manners..."

Nu ma mira nimic, nu il contrazic...cu inima strinsa ii dau dreptate... cad pe ginduri si numai am chef de vorba...nici el, ca isi ia ziarul si isi continua citirea...

Dupa ce aterizam in Bucuresti, isi ia diplomatul si iese pe culoar, chiar atunci trece pe linga el un roman care avea un rucsac in spate si "Zbeng!" il loveste pe americanul nostru ca il dezechilibreaza putin...eu fiind pe faza, ma uit la el...din priviri imi arata cit e de nemultumit si dind din cap sugestiv imi spune "Vezi?" ii raspund cu o miscare a capului ..."Da, am vazut!"

M-au afectat mult cuvintele lui. M-au afectat ca sint si eu romanca si ma doare...Doaaaaare!


Acest topic a fost editat de LigiaB: 28 Aug 2004, 11:26 PM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 29 Aug 2004, 05:22 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Si au maaaare rabdare cu copii, asta m-a mirat! Romanii nu sint asa.


Da, oriunde in tarile civilizate parintii se poarta mult mai frumos cu copiii decat in Romania . E trist , dar adevarat mad.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 29 Aug 2004, 05:23 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 29 Aug 2004, 11:43 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Imi iau inima in dinti, si il intreb urmatorul lucru: "Am o intrebare ptr dvs daca nu va deranjez si as aprecia daca mi-ati spune parerea dvs sincera..." Ii captivez atentia ca se intoarce spre mine si chiar se apleaca ca sa ma auda mai bine... Continui: "Sir, ati putea sa imi dati intr-o fraza-doua o caracterizare a romanilor??...vreti sa imi spuneti-mi exact, care este opinia dvs despre poporul roman??"

eu la asta as fi raspuns: "well the women allways ask strangers for cake" rofl.gif

dar colac peste pupaza, la faza cu manners...

sapt. trecuta ma intorceam cu trenul de la Stuttgart. la Heidelberg (unde altundeva!) urca 2 tipe la vreo 19-22 de ani, americance, foarte galagioase (dar ma repet) avind vreo 3 valize de incapea un B-52 in fiecare. bineinteles ca greutate proprie era pe masura dimensiuniilor. tipele n-au observat ca exista locuri speciale pentru bagaje mari deci au insistat sa-si traga valizele pe culoar (intr-un tren aglomerat) pina au ajuns undeva pe la mijlocul vagonului. acolo s-au hotarit sa le urce pe locul destinat bagajelor usoare, deasupra.

vagonul privea incercariile tipelor de a urca bagajul cu interes, dar nimeni nu schita vreun gest. la care una din tipe explodeaza "what's wrong with these people? there are millions of guys here and nobody cares to help 2 girls".

la care zice un tip, pe la vreo 30-35 (it wasn't me): "why don't you call the marines".


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 10:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman