HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Marirea Si Decaderea Clarvazatoarei Valentina
IO
mesaj 9 Sep 2004, 11:06 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (thunder)
TE AVERTIZEZ la modul cel mai serios !

Daca prin aceasta noua dovada de elevare a entitatii in pantaloni numita Gab... thunder, ea incearca sa sugereze ca detine cunoasterea si potentele necesare pentru a ma agresa, ii comunic acelui suflet chinuit din respectiva entitate ca optiunea de a invata prin suferinta este caracteristica spiritelor neevoluate si retrograde. Dupa ce va constientiza informatia oferita, il invit pe thunder sa-si revizuiasca modul in care percepe conceptul "comunicare" si sa-si faca un bilant al reactiilor pe care le-a provocat de cand se afla pe Han.

OMU'BUN
QUOTE
Ei bine, da, am cunoscut in '86 un asemenea om undeva pe langa Baia Mare. Nu primea niciodata nimic, iar una din retetele pe care le-am luat de la el m-a ajutat sa-mi salvez sora de la moarte. Asta dupa ce - dezamagita complet de neputinta medicilor, renuntase pur si simplu sa mai lupte si insista s-o lasam sa moara, ca tot nu mai e nimic de facut. Pare incredibil, si totusi adevarat. Cum il chema? Ma tem ca nu mai retin. Am in tara retetele de la el, unde este trecut si numele. Era un calugar batran, care revenise in satul natal, intrucat manastirea lui se desfiintase in urma unui ordin "de sus". La el am mers pentru proprie mea boala, pe atunci in stadiu incipient, dar nu pot sa spun ca de-acolo a venit salvarea mea. Dar ce m-as fi facut peste ani, daca n-as fi avut retetele de la el?

Ma bucur ca ai cunoscut un astfel de om. smile.gif Scuza-ma daca am inteles eu gresit, dar daca spui ca acel calugar batran a prescris o reteta pentru sora ta, inseamna ca nu a intervenit el direct - practic la acest aspect ma refeream... la oameni care prin propriile calitati vindeca persoanele aflate in suferinta, cum au facut si Iisus, si Sfintii Apostoli, si multi din Parintii Bisericii.

QUOTE
Acum sa ne intelegem: eu nu sustin ca Valentina sa nu primeasca nimic pentru serviciile pe care le aduce in cazuri disperate (daca ele exista cu adevarat), dar refuz sa cred ca bijuteriile si asocierea cu Bivolaru se gasesc pe aceeasi parte a baricadei! Fara nici o rautate, spun asta!

Eu stiu ca o spui fara rautate. Ma rog... important e s-o simta si altii... rolleyes.gif De ce refuzi sa crezi ca bijuteriile si asocierea cu Bivolaru se afla pe aceeasi parte a baricadei? Te asigur ca sunt pe aceeasi parte a baricadei... pe partea gresita. Pe partea buna sunt cei de care vorbeam cu un paragraf mai sus.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 9 Sep 2004, 11:25 PM
Mesaj #72


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



thunder, ai dreptate: eu generez off-topicuri. Mai ales fiindca sunt moderator. Si-nca unul dintre cei mai drastici care imi place sa profit de aceasta functie pentru a-i umili pe altii. Ma intreb daca la lucrul asta te-ai gandit tot in urma unei inspiratii divine si profund iluminate.
Ti-am spus de multe ori ca amesteci subiectele, dar n-ai cum sa realizezi, fiindca in ochii tai noi suntem cei orbi, in timp ce tu... Inca mai crezi ca sunt stapanit de rautate, sau ura, sau invidie sau mai nu stiu ce alt gen de reactie asemanatoare fata de tine. In cazul asta iti spun sincer ca nu Iisus e cel care te inspira, crede-ma! Tocmai de aceea te-am rugat sa nu-L amesteci in teoriile tale. Dar n-ai cum sa accepti si toata lumea de bun simt intelege de ce. De ce oare?
Cui slujesc eu? Habar n-am. Probabil mie insumi. Adevarul, thunder, oricat ai vrea tu sa ne lamuresti prin atat de multe detalii, nu-l pot detine eu sau tu sau Mihai sau stiu eu ce moderator, presedinte de stat, clarvazatoare sau neica nimeni din catunul cutare, care daca a descoperit cel mai apropiat orasel se considera cel mai intelept de pe pamant. Adevarul, thunder il vom afla dupa ce nu vom mai fi, daca ni se va permite si-atunci si nu vom considera ca ni se face o mare nedreptate fata de faptele noastre marete din timpul vietii!!! Intelegi, tu, thunder, care este crezul meu? Intelegi, tu, de ce nu mi se pare ca acceptarea unei vieti in slabiciune, nu poate fi de inspiratie divina? Cati dintre "regii" lumii au avut un sfarsit firesc? Rasputin, Elvis, Bruce Lee, Freddie Mercury si cati or mai fi, ca nu-mi propun sa-mi rascolesc acum memoria pentru a te convinge. La asta ma refer si nu la faptul ca as avea indoieli in privinta harului acelei femei. Tu ai invatat niste teorii si le consideri palpabile, indiferent de curatenia spirituala. Incearca sa intri mai adanc in modul de viata a unui alchimist si abia atunci vei intelege cum stau lucrurile de fapt. Sau, mai pe intelesul tau, femeia care "n-a fost cuminte" in seara precedenta, nu are ce cauta la facutul untului. De aceea mi-am permis sa-ti spun ca, vazand acel film, gandul m-a dus la tine, nicidecum fiindca eu ma apuc sa caut conectiuni in privinta ta sau a altcuiva.
Dar, ma rog, fie dupa cum crezi tu si hai sa n-o mai lungim in teorii absurde despre cine sunt eu in ochii tai, sau cine esti (sau vei deveni) tu fata de toti cei din jurul tau. De altfel te asigur ca fiecare subiect al meu de pe-aici se invarteste tot in jurul temei acestui topic: "Marirea si decaderea..."

.........

RZA, probabil eu m-am exprimat gresit sau confuz, daca tu ai inteles asa. Cand eu am fost la acel calugar, am fost pentru mine nu pentru sora-mea, ca nu aveam cum sa anticipez ce o sa i se intample ei peste ani. Eu eram cel bolnav. Doar ca omul nu mi-a putut da un sfat care sa ma convinga foarte clar ce reteta ar trebui sa urmez sa ma fac bine. De altfel retetele erau pe masa si oricine putea lua de-acolo pe care le voia, iar el se bucura daca cei ce luau, se gandeau sa mai trimita niste copii xeroxate dupa exemplarele respective, pentru cei care aveau la randul lor nevoie. Tin minte ca am trimis si eu cateva zeci intr-un plic mai voluminos dupa ce am ajuns acasa. Cand reteta a fost pusa in practica, acel calugar murise deja.
Iar despre care parte a baricadei se afla cei ce doresc sa urmeze un drum in slujba oamenilor avand har de la Dumnezeu, cred ca am spus suficient de mult ceva mai sus si n-as vrea sa ma repet. Este parerea mea si fiecare este liber sa ia viata dupa propria sa perceptie!





--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Sep 2004, 01:52 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 9 Sep 2004, 01:19 PM)
QUOTE (thunder)
TE AVERTIZEZ la modul cel mai serios !

Daca prin aceasta noua dovada de elevare a entitatii in pantaloni numita Gab... thunder, ea incearca sa sugereze

- nu am sugerat nimic, ci am spus direct sa incetezi cu INSULTELE si INJURIILE in ceea ce ma priveste. Se pare ca orgoliul tau e prea mare pt. a te lasa sa vezi ce spune sufletul. Alegerea ta !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Sep 2004, 01:52 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IO
mesaj 10 Sep 2004, 09:22 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



OMU'BUN

Pai ca sa nu ne mai invartim in jurul cozii, despre ce reteta era vorba, frate?
Medicamente...?
Rugaciuni...?
Ceaiuri de plante...?
Daca e vreo taina aici, spune si nu mai intreb... smile.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Sep 2004, 10:50 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 10 Sep 2004, 01:38 AM)
thunder, ai dreptate:

- ma bucur ca imi dai dreptate. Succes !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 10 Sep 2004, 11:26 PM
Mesaj #76


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



RZA , nu e vorba de nici o taina, dar topicul acesta nu prea se incadreaza in aceasta tema. Dar, ma rog, fiindca te-am facut curios, am sa-ti raspund.
Sora mea (surdo-muta, pe-atunci in varsta de 50 de ani) fusese externata din spitalul CFR-Bucuresti. Nu mai retin exact diagnosticul, dar stiu ca era vorba de o boala de rinichi. I s-a prescris tratament la domiciliu si trei saptamani concediu medical. Desi isi urma tratamentul cu o constiinta uimitoare, a trebuit sa-si ia si concediu de odihna, intrucat boala parea sa se inrautateasca, nicidecum sa-si revina. In general noi nu vorbeam despre detalii si manifestari, asta si fiindca ea ca surdomuta nu-si putea exprima foarte clar simptomele, iar manifestarile de orice natura i se pareau firesti. Cand insa urina a inceput sa fie pe zi ce trece mai rosie, reactia a fost de renuntare totala. Slabise uimitor si isi vedea sfarsitul aproape. Cateva zile a refuzat sa mai ia orice fel de medicament si insista s-o lasam sa moara. Atunci, sub privirea ei, am aruncat toate medicamentele la cos si i-am promis ca o sa gasesc o cale sa se faca bine. Ciudat era faptul ca eu chiar credeam ceea ce-i promiteam. Intai am cautat prin cartile de terapie naturista, unde mai avusesem cateva "experiente" reusite. Si cum nimic nu se apropia de ceea ce cautam eu, am apelat la "foile volante", arhivate de peste tot de unde mi-a picat cate o reteta. Asa m-am oprit la reteta acelui calugar, care nu consta in rugaciuni, decat la modul psihologic, avand in vedere ca veneau de unde veneau.
Ca sa te tratezi cu acea reteta, trebuia sa ai... vin alb, vin rosu, tuica de casa, lapte si sfecla (frunze sau felii subtiri de sfecla). Ceva spirt si ceva parfumuri din flora spontana (liliac, levanda, etc) Poate e destul de ciudat pentru un bolnav de rinichi, dar tratamentul cel mai eficace, nu este si cel mai scump, ci cel mai natural!
Se iau cinci fasii de panza alba de latimea zonei afectate (sa zicem 20 cm) si care sa ne cuprinda salele si abdomenul. Prima fasa se inmoaie in lapte dulce, proaspat fiert si se aplica usor caldut pe piele. A doua fasa se inmoaie in tuica de casa (30-40 de grade) si se aplica peste prima fasa. A treia se inmoaie in vin alb de casa si se procedeaza la fel. A patra se inbiba in vin rosu si se aplica peste celelalte trei. Peste a cincea se aseaza frunze de sfecla (pe timp de vara) sau felii subtiri (pe timp de iarna) si se infasoara in jurul celor patru fese suprapuse. Acest bandaj se retine in jurul taliei 8-10 ore, preferabil pe timp de noapte cand nu exista riscul de expunere la miscari sau frig. Dimineata, se inlatura fesele una cate una, pregatindu-se pentru seara urmatoare. Dupa inlaturare, zona se frectioneaza cu o solutie din 50% spirt medicinal si 50% parfumuri din flora spontana. In timpul zilei se consuma ceaiuri specifice bolilor de rinichi: matase de porumb, codite de cirese sau visine, putina rostopasca, putina coada soricelului, si ceva mai multa coada calului. In mod normal tratamentul ar trebui urmat 14 zile, dupa care se face pauza si se reia in cazul in care mai este necesar. La sora-mea s-a intamplat ca din concediul de odihna ii mai ramasese numai 10 zile, iar odata plecata eu nu ma mai puteam ocupa, iar altcineva care sa ma inlocuiasca era cam greu de gasit. Dar n-a mai fost nevoie. In trei zile i-a revenit culoarea din obraz, in 7 zile mai adaugase trei kg, iar tonusul pe care-l avea era in totala discordanta cu cel de o saptamana mai devreme. De-atunci, fie ca are fie ca nu are dreptate, ea crede ca daca eu n-as fi fost cu reteta batranului calugar la timp, ar fi murit cu zile intrucat tocmai venise de la spital si era incredintata ca mai mult, aia nu aveau ce-i face.


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Sep 2004, 12:34 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Multumesc si scuze daca am insistat prea mult... sorry.gif Se pare ca n-am inteles deloc gresit ce ai spus din prima: e o metoda de vindecare prin plante (ma rog, plus lapte, vin, tuica etc.), nu prin interventia directa a unei alte persoane, ori despre astfel de cazuri vorbeam.
In cazul surorii tale, cred a ajutat la fel de mult dorinta ta ca ea sa se vindece, precum si credinta ei ca ai aparut la timp cu solutia salvatoare. smile.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 06:03 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman