HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

126 Pagini V  « < 123 124 125 126 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tema Zilei: Specificul unei generatii
alysoft2003
mesaj 21 Jul 2006, 09:22 PM
Mesaj #4341


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Pai am spus blonda, nu am spus sex. De cand sunt folosite blondele la sex? tongue.gif
Si ca tot veni vorba de telefoane cat mai simple si fara accesorii, manivela este admisa?

Acest topic a fost editat de alysoft2003: 21 Jul 2006, 09:25 PM


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Jul 2006, 09:47 PM
Mesaj #4342


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (alysoft2003 @ 21 Jul 2006, 10:22 PM)

Si ca tot veni vorba de telefoane cat mai simple si fara accesorii, manivela este admisa?

Depinde ce vrei sa faci cu ea! rofl.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 21 Jul 2006, 09:47 PM
Mesaj #4343


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eu mi-as lua telefon mobil cu disc, dar nu am gasit pe niciunde sad.gif tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Jul 2006, 09:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Sushi
mesaj 22 Jul 2006, 09:49 AM
Mesaj #4344


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Colimator @ 21 Jul 2006, 07:46 PM)
Cosmote iti da telefoane moca...pentru un abonament...nu prea cunosc asa bine oferta, dar am vazut reclama

Exact asta e ideea si aici, primesti tel gratis sau daca vrei mai smecher dai 10-20 de euro DAR atentie ca abonamentul trebuie pastrat 1 sau 2 ani ca altfel te taxeaza si aparatul telefonic... la mine chestia e ca NU platesc abonament, dar trebuie sa vorbesc de 15 euro pe lune. ca vorbesc ca nu ei imi trag 15 euro.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 22 Jul 2006, 12:00 PM
Mesaj #4345


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Eu am ajuns sa cred ca e o necesitate, am si tel fix dar cum nu stau nici eu nici cei apropiati numai acasa, mobilul ne usureaza comunicarea.Din punctul meu de vedere, telefonul e pentru vorbit, nu ma intereseaza celelalte optiuni, uneori mai scriu SMS-uri dar mai rar...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jul 2006, 12:35 PM
Mesaj #4346


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Carmelita, daca-ti trag din cont 15 euro ori ca vorbesti ori ca nu vorbesti, tot abonament e.
Eu l-am lichidat pe-al meu, ala de 2 ani. O sa-mi cumpar o cartela sau cum ii zice.
Ori vorbesc ori nu, asta-i treaba mea, dar merge cat timp mai sunt bani pe ea, fara sa platesc degeaba.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 22 Jul 2006, 12:42 PM
Mesaj #4347


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Cla @ 22 Jul 2006, 12:35 PM)

Eu l-am lichidat pe-al meu, ala de 2 ani. O sa-mi cumpar o cartela sau cum ii zice.

am avut si cartela dar baiul e ca m-am dus de 2 ori in Ausland si am uitat sa-mi incarc cartela inainte asa ca-ti dai seama c-am fost ca moarta... am sunat pe cineva din Au si am rugat sa-mi doneze din creditul lui smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jul 2006, 01:31 PM
Mesaj #4348


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cand am fost in RO acum 2 ani, mi-am luat o cartela de la Orange cu 10 dolari, m-a tinut tot concediul.
Cand am ajuns acasa, am bagat-o iarasi pe ailalta.
Asa s-o pacalit fiu-meu odata cu abonamentul lui: era cu mine in RO, primea SMS si MMS din Spania, astea toate trecute prin Germania si a platit triplu.
Odata pt ca a primit mesajele, a 2-a oara ca au trecut inainte din Spania in Germania si dup-aia in RO, si toate astea din cauza roaming-ului...
E prea complicata si prea scumpa chestia, mai bine iti iei o cartela in strainatate si nu te-apuca slogu' cand iti vine plata.
Stii ca ai dat 10 dolari si gata. Daca s-au terminat, hai mai luam una.
Dar nu sa te trezesti acasa cu o plata de 150 euro, doar pentru ca ai primit niste prostii si nici macar n-ai dat tu telefon... sad.gif
Asta deja e lux sau cum zice nefe - fitze, nu mai e necesitate.
Numai ca chestia proasta e ca daca nu te interesezi cum functioneaza treaba, asa patesti... ohno.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 22 Jul 2006, 01:57 PM
Mesaj #4349


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Cla @ 22 Jul 2006, 01:31 PM)
din cauza roaming-ului...
E prea complicata si prea scumpa chestia, mai bine iti iei o cartela in strainatate si nu te-apuca slogu' cand iti vine plata.
Stii ca ai dat 10 dolari si gata. Daca s-au terminat, hai mai luam una.
Dar nu sa te trezesti acasa cu o plata de 150 euro, doar pentru ca ai primit niste prostii si nici macar n-ai dat tu telefon... sad.gif
Asta deja e lux sau cum zice nefe - fitze, nu mai e necesitate.
Numai ca chestia proasta e ca daca nu te interesezi cum functioneaza treaba, asa patesti... ohno.gif

anul asta am fost in: ungaria, romania, polonia, italia. pentru 2 zile cat am stat in polonia nu cred ca merita sa-mi iau cartela locala wink.gif + ca-ti trebe si un telefon decodat...

Acest topic a fost editat de Carmelita: 22 Jul 2006, 02:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 22 Jul 2006, 02:04 PM
Mesaj #4350


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Cla @ 22 Jul 2006, 01:31 PM)

Asa s-o pacalit fiu-meu odata cu abonamentul lui: era cu mine in RO, primea SMS si MMS din Spania, astea toate trecute prin Germania si a platit triplu.
Odata pt ca a primit mesajele, a 2-a oara ca au trecut inainte din Spania in Germania si dup-aia in RO, si toate astea din cauza roaming-ului...

cele primite nu se platesc triplu dar se platesc. Pe el l-o taxat drumul de la antena de germania unde e inregistrat numarul pana in romania.
Daca o trimis atunci o fost taxat pentru: drumul de la antena romaneasca la cea germana si de la cea germana la cea spaniola. asa functioneaza roamingul wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Jul 2006, 02:14 PM
Mesaj #4351


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



In tara folosesc si eu o cartela pe care o incarc atunci cind am nevoie....In rest prefer abonamentul, pt ca iti dau tf gratis daca faci abonament pe doi ani, dupa doi ani iti dau credit 100$ ca sa iei alt telefon si sa reinnoiesti contractul, in abonament sint incluse 450 minute normale, convorbirile in aceiasi retea sint gratis si de la 9 seara pina dimineata la 6 si in week-end-uri la fel sint convorbiri gratis....Abonamentul costa 45$ la planul meu, dar stiu ca am minute destule si niciodata nu platesc in plus. Ca sa vorbesc in tara folosesc tot mobilul dar folosesc calling card si vorbesc in week-end-uri de obcei. Ultima cartela de 50$ am comandat-o pe 8 aprilie si am terminat-o azi dimineata....
Tf mobil e o necesitate, dar toate chestiile adiacente sint aiureli (camera foto, mp3 player, net surfing si altele de genu)....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jul 2006, 02:15 PM
Mesaj #4352


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce conteaza pe unde circula treburile Carmelita, vezi când ai muscat...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Jul 2006, 08:22 AM
Mesaj #4353


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Haideti sa vedem daca reusim sa identificam, fiecare dintre noi, cateva lucruri care sa caracterizeze generatia din care facem parte. Stiu ca la Han suntem oameni din diverse generatii, dar cu atat mai bine. Deci, ce este specific generatiei din care sunteti parte: preocuparea pt libertate de exprimare, liberalizarea erotismului, indiferenta, cat mai multa distractie, intoarcerea la conservatorism etc etc... am dat cateva exemple generale.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 Jul 2006, 08:26 AM
Mesaj #4354


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
preocuparea pt libertate de exprimare, liberalizarea erotismului, indiferenta, cat mai multa distractie, intoarcerea la conservatorism etc etc... am dat cateva exemple generale.


Nu prea imi dau seama, ma preocupa libertatea de exprimare. Erotismul mi se pare destul de liber... cel putin in societatea actuala. Oricine vrea mai multa distractie. Desigur mai exista dorinta de succes (adica de a obtine bani, desi personal nu consider ca bani=succes intotdeauna, generatia mea asa crede).

In ceea ce priveste telefonul mobil, ma calca pe nervi accesoriile: vraeu o cutie cu agenda si sms, de pe care sa sun si sa se auda. Si sa nu se strice usor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Jul 2006, 08:30 AM
Mesaj #4355


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eu am dat doar cateva exemple, ca sa ma fac inteleasa, voi puteti gasi cu totul altele.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Jul 2006, 11:27 AM
Mesaj #4356


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (nefertiti @ 24 Jul 2006, 07:22 AM)
Haideti sa vedem daca reusim sa identificam, fiecare dintre noi, cateva lucruri care sa caracterizeze generatia din care facem parte. Stiu ca la Han suntem oameni din diverse generatii, dar cu atat mai bine. Deci, ce este specific generatiei din care sunteti parte: preocuparea pt libertate de exprimare, liberalizarea erotismului, indiferenta, cat mai multa distractie, intoarcerea la conservatorism etc etc... am dat cateva exemple generale.

n-am stat sa analizez prea mult tendintele generatiei din care fac parte
cert e ca intotdeauna am fost mai altfel decat cei din jurul meu
probabil de asta am atat de putini prieteni
dintotdeauna am trait intr-o lume imaginara si nici acum nu mi-a trecut rofl.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Jul 2006, 11:48 AM
Mesaj #4357


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Si care e tendinta ta?

Vad ca nu va place subiectu'... wacko.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Jul 2006, 01:12 PM
Mesaj #4358


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (nefertiti @ 24 Jul 2006, 10:48 AM)
Si care e tendinta ta?

Vad ca nu va place subiectu'... wacko.gif

nu stiu care-i tendinta mea unsure.gif laugh.gif

cred ca-i prea complex subiectul, prea mult de cujetat pe canicula asta laugh.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 24 Jul 2006, 01:52 PM
Mesaj #4359


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Io cred ca generatia mea (+/- 30) ne situam undeva intre lesinatatea generatiei anterioare si teribilismul celei mai proaspete decat a noastra.
Invatam incet dar sigur ce inseamna sa contezi desi inca mai purtam la glezne urmele lasate de sforile de care am fost manipulati. Mai tinem minte desenele animate alb-negru + alte nuante dar manuim si computerul acceptabil de decent.
Cei de dinaintea noastra au fost 100% comunisti. Cei de dupa noi sunt 100% capitalisti. Noi suntem undeva, pe la mijloc. Cumva e si asta o chestie faina smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Jul 2006, 02:11 PM
Mesaj #4360


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Altfel spus, suntem faimoasa generatie de sacrificiu (cat am urat expresia asta)?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Jul 2006, 02:23 PM
Mesaj #4361


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eu am impresia ca generatia mea se caracterizeaza prin lipsa de responsabilitate si maturitate. Nu stiu daca am dreptate, e doar o parere... tongue.gif

Si noi ne consideram generatia de sacrificiu, si cred ca multe generatii dupa noi se vor considera la fel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 24 Jul 2006, 02:34 PM
Mesaj #4362


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (nefertiti @ 24 Jul 2006, 02:11 PM)
Altfel spus, suntem faimoasa generatie de sacrificiu (cat am urat expresia asta)?

De ce "de sacrificiu"?? Avem marele avantaj de a fi trait doua realitati, de a fi invatat din greselile generatiei anterioare si de a fi inca in masura (fizic si mental) sa tinem pasul cu cea de dupa noi.
In sacrificiu nu vad nimic nobil si nu cred ca un om sanatos la cap se sacrifica voluntar. Eventual este fortat, de imprejurari sau de alte persoane...
Porcii se sacrifica de Craciun. Omul are mereu de ales tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Jul 2006, 02:41 PM
Mesaj #4363


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai asa am fost numiti, 'de sacrificiu', nu pt ca am ales noi sa ne sacrificam, ci pt ca am fost siliti de conjunctura sa avem un parcurs mai intortocheat, rupt intre vechi si nou.

Detalii, Sere, detalii. tongue.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 24 Jul 2006, 05:09 PM
Mesaj #4364


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (nefertiti @ 24 Jul 2006, 02:41 PM)
Pai asa am fost numiti, 'de sacrificiu'

Sa nu-i lasam sa ne numeasca asa! Sa le dam peste gura, sa le rupem coastele, sa le indoim spinarea! rofl.gif
La urma urmei ce inseamna generatie de sacrificiu? Si cum ar fi trebui sa fim ca sa nu fim "de sacrificiu?" Mai blonzi, mai cu ochi albastri? Crize financiare, politice sau sociale vor fi mereu in lumea asta. O sa tot construim, ba comunism, ba capitalism, ba Uniune Europeana... si cand terminam de construit vedem noi ce mai inventam ca sa ne umplem timpul vietii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Jul 2006, 07:25 PM
Mesaj #4365


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pai..... nici mie nu mi-e foarte clar blink.gif tongue.gif Sunt lucruri constatate in timp, comparate cu povestile celor de-o varsta cu parintii nostri, nu foarte clar conturate pentru ca sincera sa fiu nu mi-am pus niciodata problema asta. Sau poate mi-oi fi pus-o, dar nu am insistat niciodata asupra ei indeajuns incat sa-mi fi putut forma o idee.

Am senzatia ca inainte existau mult mai multi tineri de varsta mea care, atunci cand erau intrebati ce planuri de viitor au, stiau ce sa raspunda. Generatia mea e una "impinsa de la spate", care, pana intr-un punct, face lucrurile pentru ca "asa vrea mami si tati". Nu prea mai exista ambitii, teluri pentru care sa tragi cu dintii... poate si pentru ca noi nu trebuie sa luptam atat de mult. Inainte daca iti doreai o carte, trebuia sa faci pe dracu'-n patru si sa te chinui ani intregi, poate, ca sa pui mana pe ea. Astazi daca nu o gasesti in baza de date a bibliotecilor, e foarte probabil sa stea cuminte pe raftul din librarie sau, in cel mai rau caz, o comanzi de pe internet (sau o citesti in format electronic). Tin minte cum se chinuia tata sa traduca cate o carte din franceza pentru a o putea citi. E drept ca nici acum nu o ducem bine, dar totul e mult mai la indemana... Si se stie ca greutatile te maturizeaza. Nu pot si nu vreau sa generalizez, dar eu, cel putin, nu am prea intalnit persoane din generatia mea care sa nu aiba ce pune pe masa. Altele sunt problemele existentiale acum. Ni s-a dat libertate (teoretic) dar pe langa faptul ca am inteles-o gresit, nici nu prea stim ce sa facem cu ea... Ma rog, ar fi prea multe de spus tongue.gif ... tata avea o expresie foarte dura, care pe mine ma enerva la culme: suntem o generatie indobitocita de mass-media (televizor in principal). Parerea mea e ca noi si generatiile viitoare, care am crescut de mici cu nasul in televizor (mai ales ca pana pe la 7 ani nu stiam ce-i ala caaaablu!), suntem mai afectati de manipulare decat generatiile peroadei comuniste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 24 Jul 2006, 08:00 PM
Mesaj #4366


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (Serenity @ 24 Jul 2006, 08:25 PM)
suntem o generatie indobitocita de mass-media (televizor in principal

Eu ma simt indobitocit de internet, ca teveul nu l-am mai deschis de nu stiu cand tongue.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Jul 2006, 08:11 PM
Mesaj #4367


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eh, internetu' nu indobitoceste ( rolleyes.gif tongue.gif ) ... doar da dependenta mai ceva ca somniferele ohyeah.gif

Si eu incerc sa ma dezintoxic de Tv da' nu cred ca merge.... am stat un an fara si ma simteam mai dobitoaca ca niciodata rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Jul 2006, 08:34 PM
Mesaj #4368


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Booon, deci Sere zice ca a ei generatiune e superficiala. Asa am inteles io.

Generatia mea... incerc si eu sa-mi dau seama ce ne caracteriza... cred ca am avut ceva mai mult entuziasm, am facut cu mai multa placere anumite lucruri. Poate si pentru ca am prins inceputul libertatii...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Jul 2006, 09:08 PM
Mesaj #4369


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu ma simt ca apartinand unei generatii intre vechi si nou.
Am incercat sa fim altfel decat parintii nostri, dar fara sa condamnam sau sa facem misto de cum au fost ei.
Ei au fost crescuti cumva, si asa au pastrat-o, noi am zis ca nu mai avem chef de-asa ceva si copiii nostri sa creasca altcumva.
Pe scurt, am dat copiilor nostri ce noua ne-a lipsit.
E si normal pt ca vremurile s-au schimbat.
Ce am observat eu, e ca si parintii nostri s-au schimbat (mai tarziu, ca bunici) prin noi.
Au incercat (si le-a si reusit partial) sa stea de vorba cu copiii nostri altcumva de cum au fost ei invatati.

Pun paranteza ca asta s-a intamplat in cazul meu in Germania, dar din auzite, vazute si experienta, si in Romania a fost la fel.

Daca s-ar fi trezit parintii nostri mai dinainte, am fi dat peste generatia din '68, hippies, dar pt asta n-a fost Romania la ora aia pregatita. Nici n-ar fi avut avea cum.
Noi am crescut in vremea aia si ne-am facut idei, lumea s-a schimbat.
Si ce n-am aflat de la parintii nostri, am aflat prin experienta. Pe langa altele e vorba si de sexualitate, ca nu e o rusine, ca e normal etc.

Si noi, la care ne era rusine ca avem la teza de mate la scoala o erectie, am explicat copiilor nostri ca asa ceva e ft normal la o anumita vârsta...

Ca s-o aiba mai bine decât noi smile.gif

Dar nu numai de sexualitate este vorba. Noi eram intimidati deja de la gradinita cu tot felul de porcarii.
Si daca ti se intampla asa ceva ca si copil, de asta nu scapi toata viata.
Le-am zis copiilor nostri ca "nu-ti fie frica, nici alalalt nu se c*ca altcumva ca tine" wink.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 24 Jul 2006, 09:10 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 24 Jul 2006, 09:12 PM
Mesaj #4370


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu recent am avut intalnirea dupa 20 ani cu colegii de liceu si am ramas literalmente UIMITA ce generatie tare am fost!Ca sa fac asa doar o scurta trecere in revista...unul din colegi este actualmente director de programe la BBC sectia romana si dau si nume sa nu credeti ca fabulez Razvan Scortea il cheama,altul de care personal nu-mi amintesc sa-l fi cunoscut finantist la JP Morgan,un altul ministru Cristian David,un altul secretar de stat la Handicapati,2colege de clasa medici psihiatri in state...una la Harvard si alta prin Texas-Houston,alta ginecoloaga la New york,alta medic internist in Conecticut,multi foarte multi medici in Canada si State,altii in Romania,altii lucreaza in televiziune sau publicitate,un cercetator in chimie prin State ...in orice caz numai generatie de sacrificiu n-am fost ca noi se pare ca tot am ramas cu ceva in cap din scoala,de erau profii nostri superextaziati la intalnire ca ce genii au fabricat ei... smile.gif

edit.asa ca o concluzie,pot spune ca am fost si suntem o generatie de mari ambitii

Acest topic a fost editat de Michelle: 24 Jul 2006, 09:24 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 25 Jul 2006, 08:20 AM
Mesaj #4371


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Propune cineva ceva pt azi? Ca sa va antrenati pe zilele urmatoare, ca eu o sa dispar pana duminica. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 25 Jul 2006, 01:46 PM
Mesaj #4372


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Eu recent am avut intalnirea dupa 20 ani cu colegii de liceu si am ramas literalmente UIMITA ce generatie tare am fost!Ca sa fac asa doar o scurta trecere in revista...unul din colegi este actualmente director de programe la BBC sectia romana si dau si nume sa nu credeti ca fabulez Razvan Scortea il cheama,altul de care personal nu-mi amintesc sa-l fi cunoscut finantist la JP Morgan,un altul ministru Cristian David,un altul secretar de stat la Handicapati,2colege de clasa medici psihiatri in state...una la Harvard si alta prin Texas-Houston,alta ginecoloaga la New york,alta medic internist in Conecticut,multi foarte multi medici in Canada si State,altii in Romania,altii lucreaza in televiziune sau publicitate,un cercetator in chimie prin State ...in orice caz numai generatie de sacrificiu n-am fost ca noi se pare ca tot am ramas cu ceva in cap din scoala,de erau profii nostri superextaziati la intalnire ca ce genii au fabricat ei...


'Tara' ar fi vrut sa va sacrifice. De aia ati reusit cu totii... in state. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Aug 2006, 11:30 AM
Mesaj #4373


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Vad ca e atmosfera de concedii, asa ca propun sa reluam discutiile cam prin octombrie.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 5 Sep 2009, 12:22 PM
Mesaj #4374


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Mai facem o incercare sa dezgropam topicul asta? harhar.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 5 Oct 2009, 10:43 AM
Mesaj #4375


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Da, ar fi interesant de povestit la tema zilei, sau poate ar fi mai nimerita o "tema a sapatamanii". Ce zici Nefe?

BTW: mwah1.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post

126 Pagini V  « < 123 124 125 126 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 07:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman