HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Tema Zilei: Specificul unei generatii
nefertiti-old
mesaj 17 Aug 2004, 12:18 PM
Mesaj #1


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ma gandeam sa incercam sa ne imaginam un post de radio aici, la Han, unul virtual evident. Din pacate, muzica va putea fi ascultata la fel de virtual, daca se poate spune asa laugh.gif . Insa, ideea este urmatoarea: cam toate posturile de radio din real world au emisiuni sau rubrici de genul "tema zilei", unde se discuta, interactiv, pe un subiect ales. Am putea incerca si noi asta. Alegem, zilnic, un subiect oarecare, din absolut orice domeniu, si fiecare isi da cu pararea despre acel subiect, pe care il poate propune oricine, nu doar eu.

Pentru azi, ca sa fie ceva lejer, am putea vorbi despre... simtul umorului intr-un cuplu, de exemplu. In ce masura sunteti de acord ca este necesar, daca este necesar sau daca, dimpotriva, sunteti de parere ca o relatie se poate baza si trebuie chiar sa se bazeze doar pe momente serioase. Mai simplu spus, sa faci sa nu misto de partener?


P.S. Ideea poate primi imbunatatiri, chiar va rog. La fel cum, evident, va fi criticata de unii. Daca nu merge, renuntam la ea. tongue.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
126 Pagini V  « < 68 69 70 71 72 > »   
Start new topic
Raspunsuri (2415 - 2449)
Achernar
mesaj 1 Mar 2005, 11:28 AM
Mesaj #2416


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Mare semnificatie n-are. Doar asa, de chestie, c-asa se obisnuieste. Plus ca nu vreau nici sa ma execute diseara perechea pe motiv de nesimtire si nici sa se uite stimatele colege la mine ca la Gogu Infraktoru.

Chestia asta cu martisoarele chiar avea odata conotatie sexuala. Ca in perioada asta incep sa circule intensiv hormonii iar martisoarele nu-s decat un pretext pentru o lipeala. Dar fiindca aparentele trebuie totusi pastrate se oferta jucarele de-astea cam la toata lumea. Am zis !


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Mar 2005, 11:55 AM
Mesaj #2417


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Din adolescenta a inceput sa ma dispere obiceiul asta. Si tocmai ca s-a generalizat in halul asta. Adica trebuie ca EL sa ofere martisor fiecarei EA cu care invata sau lucreaza. Si in genere un EL care nu e interesat sa agate o EA va face gestul doar din obligatie, va oferi ceva de prost gust sau, in cel mai bun caz, ceva banal. Doar un EL interesat va oferi eventual ceva simpatic. In fine... bleah! Bine ca aici nu se practica. Am vazut doar un afis cu ceva de genul '6 martie - ziua mamei'.

devil.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Mar 2005, 11:55 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Mar 2005, 12:03 PM
Mesaj #2418


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



E rau ca s-a generalizat la nivel de 'obligatie'. Insa, daca cineva face acest gest sincer si din proprie initiativa, nu pentru ca se simte obligat, e ok. Zic eu.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 1 Mar 2005, 12:08 PM
Mesaj #2419


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 1 Mar 2005, 12:03 PM)
E rau ca s-a generalizat la nivel de 'obligatie'. Insa, daca cineva face acest gest sincer si din proprie initiativa, nu pentru ca se simte obligat, e ok. Zic eu.

Mie mi se pare o tampenie sa existe o zi (de fapt mai multe) speciala pentru a darui ceva. Eu prefer sa daruiesc atunci cand am aceasta dispozitie. De exemplu duminica seara dupa miezul noptii mi-a venit ideea sa ii daruiesc o floare iubitei mele, asa ca m-am ridicat din pat, m-am imbracat, am plecat la floraria di colt si am cumparat un trandafir. Afara ningea frumos, iar pe trandafir se asezasera cativa fulgi de nea. Iubita mea a ramas muta de uimire. smile.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Mar 2005, 12:10 PM
Mesaj #2420


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da, e un gest frumos, pe care cred ca l-ar aprecia orice femeie. E ipocrita cea care spune ca nu are nevoie de asa ceva, macar din cand in cand. laugh.gif

Dar, eu spuneam de martisor ca o traditie si nu ca o dovada de afectiune, nu e nici pe departe asa ceva.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 1 Mar 2005, 12:11 PM
Mesaj #2421


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Daca stiu eu bine obiceiul de a oferi martisoare exista numai in Romania si Bulgaria...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 1 Mar 2005, 12:36 PM
Mesaj #2422


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Cica-i obicei traco-dacic. Cam cu de-astea se ocupa alde Decebal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 1 Mar 2005, 12:41 PM
Mesaj #2423


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Achernar @ 1 Mar 2005, 12:36 PM)
Cica-i obicei traco-dacic. Cam cu de-astea se ocupa alde Decebal.

No daca-i ase apoi e bun si place la mine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 1 Mar 2005, 01:24 PM
Mesaj #2424


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu nu înţeleg de ce se "aruncă cu pietre" aici în mărţişor sad.gif Din punctul meu de vedere este un obicei frumos, ca în prag de primăvară să se ofere în dar acel obiect minuscul (păi chiar trebuie să-l analizăm la sînge dacă e estetic, valoros etc?) ca un semn de atenţie, de preţuire, de stimă, poate (tongue.gif) şi de dragoste... Mie îmi place în special sforicica aia alb-roşie... Şi, în primul rînd, gestul... Chiar nu contează gestul?

Sigur că gesturi frumoase se pot face oricînd. Dar înconjurate de un "cadru" adecvat parcă sînt mai... decorative şi mai decorate...

Mie îmi place tradiţia de mărţişor, cu tot ce implică ea! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 1 Mar 2005, 01:26 PM
Mesaj #2425


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Daca-i obicei traco-dacic atunci sa dea martisoare Decebal si Burebista de fiecare 1 martie la toate femeile.Sa vedem le convine? tongue.gif
Eu una ma consider descendenta a romanilor care au trecut pe-aici,chiar daca erau ei mai barbari asa ,si nu ma intereseaza subiectul.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Mar 2005, 01:27 PM
Mesaj #2426


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Adevarul e ca si mie imi place snurul ala alb-rosu (desi nu ar trebui sa spun asta, ca sunt stelista rofl.gif ). In rest, nu prea conteaza ce atasezi de el. smile.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 1 Mar 2005, 01:34 PM
Mesaj #2427


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



o piatra ...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 1 Mar 2005, 01:52 PM
Mesaj #2428


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



... sau un Mercedes rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 1 Mar 2005, 01:53 PM
Mesaj #2429


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



o piatra avand sculptata sigla Mercedes
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 1 Mar 2005, 04:14 PM
Mesaj #2430


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



era ceva frumos inainte acest martzish..dar azi..este groaznic..sunt exceptii...dar atat de putine....este cum ati mai si spus-o o obligatie..iar acel ofertant (de cele mai multe ori) nici nu se oboseste sa arate o oarecare importanta firului acestuia care este oferiti unei femei/fete mai putin importante lui.... sad.gif ...la tarabe...(am tot incercat sa inchid ochii/sa-i evit..dar deh..de ce fugi..nu scapi... mad.gif )....am observat ca nici nu se prea mai vad niste mici pietricele/ceramica/lucrate de mana/sau orice altceva.....martisoarele au fost inlocuite cu cadouasele ramase de valentinu' ala afurisit sad.gif ..lantisoare/inele/snururi la gat/bibelouri/cani/tablouri/tot ce tine de tarot(pietre/foi/bla mad.gif )....+ ultimul ragnet..niste pisicute erau intr-un cosulet iar...stapana avea un biletel pe care scria..'un martisor deosebit' sad.gif ....s-a stricat/s-a dus pe apa sambetei...a murit...asta e ceea ce cred eu....


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Mar 2005, 04:18 PM
Mesaj #2431


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



La tarabe ai uitat chilotii, sutienele, iconitele ohmy.gif , toate animalele pamantului - din plus, lemn, ceramica samd, tentative de martisoare pe care scrie La multi ani sau Sarbatori fericite... mad.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 1 Mar 2005, 04:22 PM
Mesaj #2432


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



rofl.gif jamie.gif

+ colectia de farduri sau mai nou si carti....de martisor wink.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 1 Mar 2005, 04:39 PM
Mesaj #2433


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Lipseste ceva...

user posted image


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 1 Mar 2005, 05:15 PM
Mesaj #2434


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



tzopilici... mwah1.gif hug.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Mar 2005, 05:50 PM
Mesaj #2435


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (nefertiti @ 1 Mar 2005, 12:27 PM)
Adevarul e ca si mie imi place snurul ala alb-rosu rofl.gif . In rest, nu prea conteaza ce atasezi de el.  smile.gif

Ce fain mi-a placut faza cu snurul... (adica Schnur) biggrin.gif La fel ca "strimpfii" (Strümpfe) rofl.gif
Ce atasezi de el?? Gatul... spoton.gif rofl.gif

Dar serios, mi se pare un obicei foarte frumos, asta cu martisorul. Numai ca nu trebuie abuzat... sa se dea doar fiintei pe care-o iubesti cu adevarat... wub.gif jamie.gif
Parerea mea smile.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 1 Mar 2005, 05:57 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 2 Mar 2005, 02:04 AM
Mesaj #2436


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Obiceiul a aparut din necesitea de a atrage atentia barbatilor asupra faptului ca mai exista o specie conlocuitoare.....femeia...
Si pt ca barbatii sint batuti in cap si nu au priceput apropoul..... atunci la o saptamina (asta e termenul maxim pt tinerea de minte masculina) atunci s-a stabilit ca pe 8 martie sa fie....ziua FEMEII maiiiii....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2005, 08:46 AM
Mesaj #2437


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (bdl @ 2 Mar 2005, 02:04 AM)
Obiceiul a aparut din necesitea de a atrage atentia barbatilor asupra faptului ca mai exista o specie conlocuitoare.....femeia...

Da' ce, pana atunci erau toti homosexuali sau nu isi dadeau seama cu cine si-o puneau? wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2005, 08:58 AM
Mesaj #2438


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Romania ar putea participa activ, alaturi de SUA, la actiuni intreprinse in zone suspectate ca ar fi ascunzatori ale teroristilor. Aceasta daca CSAT va urma sugestia presedintelui Romaniei, care doreste o politica de securitate mai ofensiva. In noua strategie de securitate, coruptia devine un pericol la adresa sigurantei nationale. Dispare insa tot ce tine de o viziune paranoica asupra amenintarilor care ar pindi Romania.

Presedintele Traian Basescu s-a pronuntat, in cadrul sedintei CSAT din 28 februarie, pentru o strategie de securitate ofensiva. El a spus ca Romania are de ales intre a actiona, alaturi de aliati, in afara frontierelor tarii, impotriva retelelor teroriste, sau a reactiona doar cind s-ar afla in pericol. Basescu a declarat ca, personal, se pronunta pentru politica preventiva si nu pentru cea reactiva.

O decizie privind alegerea unei directii de actiune va fi luata intr-o luna. Daca optiunea va fi cea a actiunii preventive, Romania va deveni, conform Mediafax, unul dintre putinele state din lume care au o asemenea prevedere in strategia lor de securitate nationala. Cei mai selecti membri ai acestui club sint SUA si Federatia Rusa. In cazul acestor doua state, terorismul a facut victime pe propriile lor teritorii, in urma atacurilor Al Qaeda si ale separatistilor ceceni. Cum Romania nu este intr-o asemenea situatie, aceasta masura ar putea reprezenta mai degraba un nou semnal cu privire la orientarea catre Washington a lui Basescu, mai ales ca acesta urmeaza sa efectueze o vizita in SUA saptamina viitoare.

Reorientarea catre Est

Directionata pina acum catre spatiul fostei Iugoslavii, politica regionala a Romaniei se va reorienta catre zona Marii Negre, cu accent pe Ucraina si Republica Moldova. Romania isi propune sa se implice in consolidarea democratiei si respectarea drepturilor omului in zona. CSAT a insarcinat totodata guvernul sa elaboreze un program strategic coerent pentru promovarea intereselor Romaniei in regiunea Marii Negre. Aceasta actiune este generata de obiectivul Romaniei de a actiona pentru detensionarea conflictelor „inghetate“ sau a situatiilor de instabilitate politica din proximitate. Pe de alta parte, Romania se conformeaza astfel obiectivului trasat de NATO, anume acela de a fi, in zona Marii Negre, echivalentul Poloniei in Europa. Totusi, zona balcanica nu este exclusa cu totul din calcule, Balcanii de Vest fiind definiti ca zona prioritara a politicii externe.
(Cotidianul)


So, ce spuneti de ideile lui Basescu despre politica externa? hmm.gif

Acest topic a fost editat de nefertiti: 2 Mar 2005, 09:00 AM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Mar 2005, 09:56 AM
Mesaj #2439


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca pe plan intern il sustin 100% pe Basescu, ideile lui despre politica externa ma lasa confuz... Daca pe Bush l-am porcait cat am putut pentru ideea lui cu "lovituri preventive", nu o sa ma apuc sa-l laud pe Traian pentru aceeasi ineptie....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Mar 2005, 10:05 AM
Mesaj #2440


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ce n-am inteles io, care exact e rolul Poloniei? huh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2005, 11:42 AM
Mesaj #2441


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai nu stiu exact ce a vrut sa spuna Basescu legat de asta, am putea doar sa deducem, deocamdata. Comparatia cu zona Marii Negre si Polonia chiar nu am inteles-o.
Cert e ca se lanseaza in niste declaratii bombastice, cam cum face si in politica interna.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 2 Mar 2005, 01:19 PM
Mesaj #2442


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Intr-un an-doi va fi nevoie de voluntari pentru 'eliberarea' Iranului. Care vrea se poate oferi de pe-acum, sa fie printre primii pe liste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2005, 01:22 PM
Mesaj #2443


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Una dintre declaratiile lui era ceva de genul ca Romania ar trebui sa intervina in conflictele 'inghetate' din vecini, cum ar fi alea de prin Transnistria sau Moldova, ca sa asiguram noi linistea in zona etc. etc. mad.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 2 Mar 2005, 02:09 PM
Mesaj #2444


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Poate se ofera transnistrenii sa faca liniste pe-aci, sa vezi atunci distractie ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2005, 09:18 AM
Mesaj #2445


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ook, tot nu vreti sa il criticati pe Basescu laugh.gif .

Citeam interviul acordat de Markus Tellenbach, presedintele-director general al SBS Broadcasting, cei care tocmai au cumparat Prima Tv si doua posturi radio romanesti. La un moment dat, reporterul face urmatoarea observatie: 'Divertismentul pare sa aiba trecere mai mare la public decit stirile...'
Iar raspunsul a fost: 'Dar stirile si afacerile cotidiene vor avea in timp o importanta speciala. Este o evolutie. O sa cistigam respect daca intelegem ce are impact in societatea romaneasca. Haideti sa vedem ce va fi peste citiva ani! Sint convins ca societatea va avea o dorinta pentru stiri si afaceri cotidene, care sa ajute la intelegerea complexitatii schimbarilor.'

Asadar, primeaza la romani interesul pentru pseudodivertisment? E bine, e rau, nu conteaza samd? Voi ce preferati? unsure.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 3 Mar 2005, 09:42 AM
Mesaj #2446


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Eu cred ca stirile, afaceri cotidiene si alte jumari is toate cam la modul negativ: "se scumpeste aia, si aiailalta, firma aia a dat gaura de..., directorul de la XXX a fugit cu banii firmei" si etc. Cel putin asa tin eu minte ca erau pina-n urma cu vreo trei-patru ani. Si cind vine omul dupa o zi de vinatoare dupa bani de piine sigur nu-i mai arde sa auda cite miliarde s-au vehiculat in afaceri murdare. Si daca se acorda vreun favor (subventie?) de la guvern, asta nu prea ajunge la omul nevoit, omul de rind. Sa te bucuri de el iti trebuie pile pile si iar pile.
Asa ca sigur ca fiecare mai arunca seara un ochi la stiri dar vrea in primul rind sa se destinda. Si tv-ul este pentru multi romani cam singura modalitate de destindere ca de mers in statiune sau la spectacole trebe bani cam multi.
Sau poate ca preferinta fata de divertisment in defavoarea stirilor are de a face si cu o anumita mediocritate a individului? Atunci ma declar vinovata! Nu ma deranjeaza sa pierd stirile intr-o seara dar pina adorm butonez telecomanda in cautare de filme, de divertisment.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2005, 09:52 AM
Mesaj #2447


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Acu', sigur ca nu zice nimeni ca trebuie sa fii obsedat de informatii (mai ales de genul alora 'stirile de la ora 5' laugh.gif ), dar poate ca e bine sa stii pe ce lume traiesti. Tine de preferinte, normal, si de statutul tau social. Ca, de exemplu, poate esti un nabab si ti se rupe de ce zic tampitii de la stiri, ca tu le stii inaintea lor sau, pur si simplu, nu iti pasa de asta biggrin.gif . Pe de alta parte, nu am nimic impotriva divertismentului, dar poate ca ar trebui sa vedem ce se intelege prin divertisment. Pentru ca, pe piata tv din Ro, de ex., e plin de productii numite 'divertisment', dar care sunt de-a dreptul retardate, cretine si cum mai vrei sa le spui.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Mar 2005, 09:55 AM
Mesaj #2448


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (nefertiti @ 3 Mar 2005, 09:18 AM)
Ook, tot nu vreti sa il criticati pe Basescu

thumb_yello.gif
Nu vrem...
QUOTE
primeaza la romani interesul pentru pseudodivertisment? E bine, e rau, nu conteaza samd? Voi ce preferati?

Televizorul meu sta cel mai des pe Realitatea, Discovery si National Geografic.
Insa cred (de fapt, stiu) ca pseudo-divertismentul face cotele de audienta cele mai mari. Nu se intampla doar la noi: peste tot in lume spectacole de un gust indoienic, de exemplu cele de tip reality-show, fac audiente de invidiat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 3 Mar 2005, 10:42 AM
Mesaj #2449


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (abis @ 3 Mar 2005, 09:55 AM)

Televizorul meu sta cel mai des pe Realitatea, Discovery si National Geografic.

Te invidiez. In Romania ma uitam si eu mult mult la documentarele de pe discovery si animal planet. Aici trebuie platite separat si costa gramadoi de bani pe luna.
Dar chiar, nefertiti are dreptate... ar trebui sa defineasca cineva notiunea de "divertisment" ca altfel nu stiu daca documentarele intra in aceasta categorie. Emisiune de divertisment e doar cea care incearca sa te faca sa rizi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2005, 11:25 AM
Mesaj #2450


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cand spuneam divertisment sau pseudodivert. m-am gandit in primul rand la emisiunile de care e plin la noi (la alea se referea si omul din interviu biggrin.gif ) si cu care unele teveuri isi fac audienta. Si ar intra aici: Ciao, Darwin; Folclorul contraataca; Teo; Surprize, surprize; De 3 ori femeie si multe altele, carora nu le mai stiu numele. Sa nu uitam Big Brother, care nu mai e acum, dar care a ridicat tocmai Prima Tv la cote de audienta inalte la vremea respectiva.

Chestia cu documentarele nu se pune in discutia de fata.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

126 Pagini V  « < 68 69 70 71 72 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 May 2024 - 10:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman