HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Armele De Foc Pro Sau Contra, Uni le iubesc eu le urasc
Hampu The Great
mesaj 26 Aug 2004, 04:33 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (Hydra @ 24 Aug 2004, 07:28 PM)
Chiar in rezervatzie?????,mai mai mai.......ca si pe vremea lui ceashca si acum ai un nr. de cartuse,ca si pe vremea aia aces la arme au doar un anumit tip de oameni........tu ai idee cat costa o arma?

Nu Hydra, Masivul Piatra Craiului e ceva mai mare decat rezervatia Piatra Craiului rolleyes.gif .....daca vrei locatia exacta: in perimetrul Fundata, Ciocanul, Sirnea smile.gif .

Da-mi voie acum sa iti prezint cativa din membrii grupei de vanatoare din care fac eu parte:
--Piticu'.... e sofer de taxi
--Ne'a Zamfir ...e zidar
--Dicu...(are o alica in picior de la un accident)...e de meserie cizmar (?)
--Tudorica...fost marinar, in prezent apicultor
--Gicanu...functionar la politie (subofiter)
--Anton (sa fie de capul lui bdl laugh.gif )...e asistent medical
--Domide...zis si "Mama Omida" dupa flerul sau in a descoperii vanatul, este inginer TCM


Per total grupa, care numara 12 membrii, are si un medic in formare, doi ingineri constructori, un sefulet de prin finante si un functionar AGVPS.... spoton.gif

Si aici ai dreptate: si pe vremea lui Ceasca cam tot oamenii astia aveau arme si erau vanatori...
Nu pentru tine ca tu ai dovedit-o deja (esti varza la statistici cry.gif )....da pentru poporul care ne citeste cifra aia de 1211 de posesori de arme NU se refera la posesorii de arme de vanatoare.. mad.gif
Am sa reproduc in cel mai scurt timp un document (desi stiu ca nu ai sa il iei in seama), care contrazice si aberatia asta.


Da Hydra, am idee cam cat costa o arma...Spre deosebire de tine eu stiu asta din facturi, nu din auzite ....
Am vreo 12 000 de coco blocati in arme....Cat despre numarul de cartuse la care am dreptul...ce sa iti mai zic...arunca si tu o privire in attach, e ultima pagina din permisul meu de arma.




Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 26 Aug 2004, 04:35 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  permis.JPG ( 38.21K ) Numar descarcari: 53
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Aug 2004, 12:59 AM
Mesaj #107


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Hampu The Great @ 26 Aug 2004, 05:46 PM)
--Anton (sa fie de capul lui bdl laugh.gif )...e asistent medical

L-ai uitat pe Marcu..... tongue.gif ala e preferatul tau banuiesc..... ohyeah.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 27 Aug 2004, 03:10 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (bdl @ 27 Aug 2004, 03:12 AM)
L-ai uitat pe Marcu.....  tongue.gif  ala e preferatul tau banuiesc..... ohyeah.gif


Tu de unde il sti pe Marcu ??....Da de vreme ce vati cunoscut deja hh.gif , poate imi dai voie sa iti fac cunostinta cu Melinte, cu Ipse, cu indianul Talpa Iute, si cu Grieg.... rofl.gif
Iti dau un PM sa iti zic cu ce se ocupa fiecare sau iti pui imaginatia la treaba rolleyes.gif ??

on topic: Lui Hydra zvoner si raspandac in acelasi timp:


"Imediat dupa Marea Unire din 1918, reprezentantii celor aproximativ 30 000 de vanatori din fostele provincii Romanesti au lansat ideea costituirii unei singure Uniuni Generale a Vanatorilor........."

extras din istoricul AGVPS (vezi ca are si site )...


Acum sa sti mataluta ca in Romania la fel ca si in lume, numarul posibil de vanatori este dictat de suprafata totala a fondurilor de vanatoare existente dupa regula un vanator la 10 hecare (cifra e aproximativa, dar nu a variat niciodata in ultima suta de ani).
AGVPS a avut de la infintarea sa ( 1923, se numea atunci UGVR) si pana astazi toate locurile disponibile de vanatori ocupate...
Indiferent de regim, de legislatie (1919 prima lege, modificata apoi prin Legea 21/1924, care si ea este completata si adaugita pe rand in , in 1947, in 1953, in 1968 si in 1976. Ultima lege fiind din 1996-Legea 103), de reguli si regulamente intr-ale vanatori, sau inr-ale regimului armelor si munitiilor numarul vanatorilor nu s-a modificat semnificativ decat incepand cu anul 1998 atunci cand au aparut o serie de fonduri noi (luate de la agricultura si redate vanatorilor) care au permis acest lucru..


In attach un extract din Manualul AGVPS-Istoricul AGVPS din Romania...

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 27 Aug 2004, 03:21 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  agvps_istoric_1.JPG ( 20.19K ) Numar descarcari: 37
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Aug 2004, 03:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Hydra
mesaj 31 Aug 2004, 10:09 AM
Mesaj #109


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



cred ca cineva confunda situatia existenta in romania pana in 45......cu ce sa intamplat pe urma........daca tu imi spui mie ca un sofer de taxi in romania poate sa cheltuiasca minim 3000 euro pt a cumpara arme ..cred ca nu traim in aceiasi tara..de acea te pup dulce si nu mai incerc sa discut nu de alta dar prea ma iei la misto cu listuta ta de vanatori..ca fapt divers itzi dau eu o lista cu vanatori
ADRIAN NASTASE ,ION NICOLAE,TUTILESCU,DIAMANDESCU, si mai sunt.......multi din pacate nu este nici unu taximetrist,taximetrist care daca face pe zi in jur de un milion curat (este mult sa sti)nu cred ca ii baga in armament,ce a fost inainte de 44 este adevarat si multa lume era posesoare de arme...dupa ......sa schimbat foaia si nu cred ca discutam de pe acelasi plan.
A da de la faptul ca este inscris in asociatie si pana la a detine o arma mai este
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 31 Aug 2004, 10:13 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



acu, intr-un timp, in Timisoara ca taximetrist se puteau face ceva bani. ma-ndoiesc ca majoritatea i-au cheltuit pe arme, dar daca nu s-ar cistiga ceva bani n-ar fi asa multi.
am facut si eu putintel taxi, dar acu 1 million de ani (adica in 1990). n-am avut arma (de foc) la mine si pe vremea aia nu aveam impresia ca as fi avut nevoie.

desi stiam "colegi" ce aveau pistol cu gaze. blink.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 31 Aug 2004, 10:30 AM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (Hydra @ 31 Aug 2004, 12:22 PM)
cred ca cineva confunda situatia existenta in romania pana in 45......cu ce sa intamplat pe urma........daca tu imi spui mie ca un sofer de taxi in romania poate sa cheltuiasca minim 3000 euro pt a cumpara arme ..

Hydra Romania a avut in toata perioada asta acelasi numar de vanatori iar astia au avut tot timpul arme....
E absurd sa crezi ca cineva se inscrie intr-o asociatie de vanatori fara sa aiba arma sad.gif ...
La ce ar face una ca asta unsure.gif ?? Doar ca sa plateasca niste taxe care nu sunt de loc usoare ?? blink.gif

Pe urma iar ai luat-o razna...(nu eu "te iau la misto", te iei singur cand postezi informatii complet aiurea si fara nici un fundament)...de unde ai scos-o pe aia cu 3 000 de euroi ??

Pentru stiinta ta si nu numai un IJ jucstapus (asta e o arma de vanatoare ruseasca foarte buna, cu tevile alaturate nu suprapuse), costa in consignatie cam la vreo 100, 150 de dolari. rolleyes.gif
Mai sunt si armele foarte uzate, sau cu reparatii majore (interventii la teava) care pot sa ajunga pana la 50 de dolari adica cam 1 500 000 leusteni (nu mai departe de Sambata cand cautam arma pentru DaBiJa, am vazut asa ceva ,si m-am crucit si eu)

Eu insumi am dat pe semiautomata mea Mossberg M9200, noua nouta din magazin circa 900 de coco !!! wink.gif
Carabina Cugir de cal.22LR am cumparat-o la mana a doua si a costat prin 2000 cam 2 500 000 lei...daca crezi necesar pot sa iti dau un attach cu copia dupa factura.

Te rog abandoneaza linia asta de discutii in care nu faci decat sa aduci informatii inventate. Hai sa ne intoarcem la topic si sa rediscutam principial: Sunt armele de foc necesare sau nu !!!

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 31 Aug 2004, 11:38 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 31 Aug 2004, 10:36 AM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (dead-cat @ 31 Aug 2004, 12:26 PM)
desi stiam "colegi" ce aveau pistol cu gaze. blink.gif

Inteleg ca ai pus cuvantul in ghilimele , pentru ca la vremea aia portul armelor de foc care imprastiau gaze iritant lacrimogene, paralizante sau neutralizante....nu era tocmai legal unsure.gif .

In Romania ele au inceput sa aiba acest statut din 1995, iar legea apartuta in 1996 le-a reglementat si modul de detinere si cel de uz ! thumb_yello.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 31 Aug 2004, 10:53 AM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



era illegal toata ziua. dar dupa cum zicea unul "mai bine platesc o amenda ca-s la prima abatere, daca ma prinde, decit sa ma taie unul." si avind in vedere ca stiam pina si eu ca unii aveau "scule" iti dai seama ca stia si militanul cu care oricum era pe felie.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 31 Aug 2004, 11:21 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Se intampla si acum la genul asta de arme...

Politia este foarte "intelegatoare" atunci cand gaseste vreun infractor inarmat cu pistol de imprastiere a gazelor; nu-l iarta dar nici nu il trimite la ocna...Nu prea stiu care e motivul unsure.gif .....poate faptul ca au un fel de jena sa aplice o lege tampita (mai in toata Europa armele astea sunt la liber)...


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 14 Sep 2004, 03:14 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ieri a expirat in SUA, interdictia de a cumpara pusti de asalt/pistoale mitraliera, pronuntata in 1994, fara a fi prelungit.

deci "ia AK-u' neamule!"

Acest topic a fost editat de dead-cat: 14 Sep 2004, 03:15 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 14 Sep 2004, 05:05 PM
Mesaj #116


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



AK-ul "normal" si Uzi ramin totusi interzise...

In ce priveste AK-ul, cine stie? biggrin.gif Poate din cauza ca
rusii i-au dat in judecata pe americani pe motiv de
vinzare de produse copiate fara licenta
(AK 47 produse cine stie unde? wink.gif fara a plati licenta firmei rusesti) biggrin.gif biggrin.gif

...Cazul e real! Similar cu situatia din China cu copiile piratate de M$ Windows rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 14 Sep 2004, 05:26 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai, parca tot ce stie foc automat ramine interzis.
ergo si AK-47 nemodificat.

stiu pe un tip ce a lucrat pentru un museu din zambia si a adus cu el un MG08 de pe epava crucisatorului german Königsberg ce zace in delta Rufiji.

aia find mitraliera in toata regula, ma-ntreb cum de l-au lasat s-o pastreze unsure.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 14 Sep 2004, 07:41 PM
Mesaj #118


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (dead-cat @ 14 Sep 2004, 08:39 AM)
un MG08 de pe epava crucisatorului german Königsberg ce zace in delta Rufiji.

aia find mitraliera in toata regula, ma-ntreb cum de l-au lasat s-o pastreze unsure.gif

Probabil este nefunctionala, se foloseste sudura in diverse locuri sau gaurirea tevii
in asa fel incit sa fie foarte greu de remediat defectul produs intentionat,
si astfel arma devine un simplu exponat de muzeu, fara valoare functionala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciaops
mesaj 4 Nov 2004, 09:18 PM
Mesaj #119


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 3 November 04
Forumist Nr.: 4.818



[FONT=Times][COLOR=blue][SIZE=1]

pt Hampu the Great...asa, ca din senin,,,sa sti ca articolul 1 din constitutia Americana nu trateaza " guns" , ci doar the Second Amendment, from the Bill of Rights..." the right to bare arms"
As a matter of fact, eu traiesc la ora actuala in Texas, de mai bine de 3 ani, si sa stiti, ca oamenii aici sunt "putin prea zelosi", din punctul de vedere ca au toate modelele" Ak 1.....46" si vor sa-l achizitioneze si pe AK 47...daca se poate Full-Auto, asa ca nu prea cred ca stau biner cu "scufita".
Anyway, I like all the things you argued in general...keep up the good work

PS: uitativa la Bowlinh for Columbine, si Ferenhyte 9-11(nine-eleven) de Michael Moore....sunt exceptionale,,,si trateaza in mare parte problema armelor de foc in US, si all over the World.

" Mess with the Best...die like the Rest" (USMC Motto)
USMC=United States Marine Corps
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 Nov 2004, 09:34 AM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

..." the right to bare arms"


nu ma prea leg de typos, ca i se pot intimpla oricui, dar asta-i bestial rofl.gif rofl.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman