HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

20 Pagini V  « < 17 18 19 20 >  
Reply to this topicStart new topic
> Masonerie Si Dinastie, "Ziua", oficiosul masoneriei romane
The Dude
mesaj 30 Nov 2007, 03:10 PM
Mesaj #631


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(wasp @ 30 Nov 2007, 03:01 PM) *
@Dude, daca Danacu a involuat, iar EOC nu e evoluat, să fie oare o atât de mare diferenţă între ei?


Dar de ce ii compari pe cei doi ?? La drept vorbind eu nu vad diferente substantiale in aceasta directie intre Marii Maestrii Chirovici si Danacu, insa nici nu cred ca discutia se poate limita la ei. Am sarit in sprijinul lui Danacu atunci cand cineva i-a contestat titlul de Mare Maestru. Atat.

Danacu da gradele la fel de usor. Toata Masoneria Romana sufera de boala asta..Poate pentru ca pasajele inseamna multi bani si poate pentru ca de bani intotdeauna este nevoie (in scop licit, sau ilicit)


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 30 Nov 2007, 03:19 PM
Mesaj #632


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Şi atunci se naşte întrebarea logică: cu tot hei-rup-ismul ăsta, Masoneria Română nu riscă să devină o formă fără fond? Şi de ce îi compar pe cei doi MM? Pentru că niciunul dintre ei nu mi se pare potrivit poziţiei pe care o ocupă. Unul iese cu declaraţii sforăitoare, iar celălalt era dispus să facă tot felul de mezalianţe doar ca să rămână unde este.


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Nov 2007, 03:39 PM
Mesaj #633


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nici nu este vreunul dintre ei potrivit cu pozitia pe care o ocupa, dar miza e una uriasa.

Mediile de afaceri care se consolideaza in Romania au nevoie acuta de structuri masonice solide si confirmate. Ele ofera intotdeauna o alta cale de negociere a contractelor economice, nu neaparat una oneroasa ci una in care partenerii ce nu se cunosc direct sa aiba deasupra lor o instanta care sa le garanteaze reciproc corectitudinea.
Din acest simplu motiv se fac presiuni imense asupra UGLE pentru ca ea sa acorde Romaniei macar o recuoastere de regularitate, ori acolo unde va veni aceasta recuoastere intr-acolo se vor canaliza toate zonele de influenta

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Nov 2007, 03:45 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Dec 2007, 03:42 PM
Mesaj #634


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE(The Dude @ 30 Nov 2007, 03:39 PM) *
Nici nu este vreunul dintre ei potrivit cu pozitia pe care o ocupa, dar miza e una uriasa.

Mediile de afaceri care se consolideaza in Romania au nevoie acuta de structuri masonice solide si confirmate. Ele ofera intotdeauna o alta cale de negociere a contractelor economice, nu neaparat una oneroasa ci una in care partenerii ce nu se cunosc direct sa aiba deasupra lor o instanta care sa le garanteaze reciproc corectitudinea.
Din acest simplu motiv se fac presiuni imense asupra UGLE pentru ca ea sa acorde Romaniei macar o recuoastere de regularitate, ori acolo unde va veni aceasta recuoastere intr-acolo se vor canaliza toate zonele de influenta

Bravo amice, esti sincer. Asta e masoneria. Politica, afaceri si uneori crima.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 4 Dec 2007, 03:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 4 Dec 2007, 07:16 PM
Mesaj #635


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Gio, ia loc, nota 4! Nu ai înţeles nimic! rofl.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Dec 2007, 07:17 PM
Mesaj #636


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Darling,
M-ai scutit de o replica ! thumb_yello.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Dec 2007, 09:32 PM
Mesaj #637


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE(wasp @ 4 Dec 2007, 07:16 PM) *
Gio, ia loc, nota 4! Nu ai înţeles nimic! rofl.gif

Cine vorbeste....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Dec 2007, 09:36 PM
Mesaj #638


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE(The Dude @ 30 Nov 2007, 03:39 PM) *
Mediile de afaceri care se consolideaza in Romania au nevoie acuta de structuri masonice solide si confirmate. Ele ofera intotdeauna o alta cale de negociere a contractelor economice, nu neaparat una oneroasa ci una in care partenerii ce nu se cunosc direct sa aiba deasupra lor o instanta care sa le garanteaze reciproc corectitudinea.


March si wasp comenteaza de pe margine fara sa inteleaga mare lucru.

Contracte gen Petrom sau Bechtel (costurile autostrazii au sarit de la 2 miliarede euro la 5 miliarde) rofl.gif

Acest topic a fost editat de gio19ro: 4 Dec 2007, 09:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 5 Dec 2007, 12:12 PM
Mesaj #639


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Gio, get a life! ohyeah.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Dec 2007, 01:52 PM
Mesaj #640


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE(wasp @ 5 Dec 2007, 12:12 PM) *
Gio, get a life! ohyeah.gif

Asisderea, soro' .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 6 Dec 2007, 01:47 PM
Mesaj #641


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE(wasp @ 30 Nov 2007, 10:13 AM) *
Dude, indiferent de apropierea ta de Danacu, cred că ai remarcat că a comis o serie de gafe, care - din punctul meu de vedere - nu au făcut decât să-l discrediteze. Încearcă să găseşti un interviu dat unei fătuci total pe lângă subiect, dat în ziarul "Atac", undeva la începutul lunii iunie... Nu cred că se face aşa ceva. N-m reuşit să-l mai găsesc pe site-ul ziarului, dar îţi dau un link de pe un forum cu un administrator mare admirator al lui copy/paste: http://talusa1946.forumculture.net/istorie...te-t4119-30.htm. Şi studiază, te rog, şi frumosul blog http://masoneria-bolsevica.blogspot.com/ şi spune-mi ce concluzii tragi.

Super tare, perversa mica. Scuze dar mi-ai marturisit ca de la starea asta a ta ti-ai luat nickul .
Deci tataia si-a facut propriul forum dupa ce a fost banat. rofl.gif
Am vazut ca a pus acolo si colaje dintr-un ziar despre o carte ce face paralela intre Medias si masonerie. Fiind nascut acolo si locuind un timp in cel mai central loc cu putinta al targului as putea scrie o zi intrega adespre subiect. Oricum cartea e f f slaba, informatie diluata in peste 200 de pagini. Si ca tot veni vorba despre Medias, masonerie si .... Emil Hurezeanu, care vad pe aici ca mai nou si-ar masca trecutul rofl.gif trebuie spus ca n-are nici o sansa sa spuna acum ca nu e mason de vreme ce exista tone de materiale cel infatiseaza intr-o astfel de postura. A scos chiar o carte in care apare pe coperta cu "sortzuletz". Cand era in Germania la Europa libera sa mandrea cu faptul ca are radacini intr-un burg german transilvanean cu o traditie masonica ..... f veche, incomparabil mai veche decat in restul tarilor romane si isi exprima incantarea vis a vis de frumosul frontispiciu al Liceului Roth ce are un numar mare de simboluri masonice pe el. E drept ca acele simboluri exprimau adevarate virtuti precum harnicia si modestia in timp ce masoni de azi sunt care mai de care mai grandomani, mai supremi ai supremului mare suprem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 13 Dec 2007, 12:32 AM
Mesaj #642


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Mediile de afaceri care se consolideaza in Romania au nevoie acuta de structuri masonice solide si confirmate


Total de acord...mai ales influenta pe care o are masoneria italiana...sa nu mai vorbim de atacurile concentrate din media care au avut in spate multe ascunzisuri....vezi achizitiile de aeronave italiene de catre armata romana.


QUOTE
Din acest simplu motiv se fac presiuni imense asupra UGLE pentru ca ea sa acorde Romaniei macar o recuoastere de regularitate


Ar fi maximum pe care l-ar putea concepe dar vor bajbaii tot dupa licarul din capat...
O recunoastere nu schimba cu nimic faptul ca nu pot distinge fereastra de la Orient...ca nu pot face diferenta intre un cuvant si un accent bine definit.

Shibboleth... mwah1.gif

So much for the man.
Now as to the time.



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ibn_sina
mesaj 7 Jan 2008, 11:53 PM
Mesaj #643


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 7 January 08
Forumist Nr.: 11.094



QUOTE(Hampu The Great @ 11 Oct 2004, 09:16 AM) *
In suplimentul ziarului "Jurnalul National" de astazi a aparut un ciclu de articole deosebit de interesant despre Masoneria Romana...

Va recomand sa il cititi, articolul pare la prima vedere foarte bine scris si el prezinta destul de obiectiv situatia actuala a Masoneriei Romane



great hampu, ma descurc mai greu pe forum asta, deoarece am numai 3 ani. cum pot lua legatura cu tine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Feb 2008, 07:33 PM
Mesaj #644


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cred ca e tot o problema de orgoliu tipic dambovitean: doi romani cu personalitate pur si simplu nu sunt capabili sa-si uneasca eforturile pentru a construi ceva. EOC si Danacu (despre care ati spus ca se aseamana dpdv ideologic) nu lasa deoparte orgoliile, spre deosebire de nemti, care stiu sa lase nasul mai jos pentru un interes superior.
Apropo de topicul lui Ovidiu Bufnila de pe Arhipelag, Romanii vor fi chemati sa conduca lumea. Toti se intreaba de ce nu avem vocatie de lider mondial. Unul din aspecte ar fi si lipsa solidaritatii; organizatiile romanesti se balacaresc in toata lumea ca la usa cortului, nu poti uni doi oameni de afaceri romani pentru binele comunitatii romanesti, tot romanul este general, nici unul soldat.

"Total de acord...mai ales influenta pe care o are masoneria italiana...sa nu mai vorbim de atacurile concentrate din media care au avut in spate multe ascunzisuri....vezi achizitiile de aeronave italiene de catre armata romana".
Se vede cu ochiul liber: romanii din Italia nu beneficiaza de nici o protectie in fata valului concertat de violenta al massmediei, avand in spate structuri politice care stiu ce vor. In schimb, afaceristii lor isi vad de treaba nestingheriti de vreo lege in Romania, un nobody land.

Dudule, faceai referire la ordinele din care face parte francmason32. Stie cineva ce este ritul Shrine? Am inteles ca este un al treilea rist de perfectiune regular, pe langa RSAA si York. Englezii folosesc sintagma "inca regular", foarte multi francmasoni din Anglia si SUA contestandu-i regularitatea.






--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
francmason32
mesaj 13 Mar 2008, 10:46 AM
Mesaj #645


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.532



http://www.gardianul.ro/2008/03/13/evenime...za-s110684.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Mar 2008, 10:49 AM
Mesaj #646


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Mama mia...


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Mar 2008, 10:53 AM
Mesaj #647


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



MmmmDa..cronica unui eveniment anuntat...ca sa il parafrazez pe Marquez


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Mar 2008, 10:58 AM
Mesaj #648


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Dudule, tu esti primul care l-ai anuntat, anticipand recunoasterea cu ocazia vizitei de urgenta a Majestatii Sale la Londra. Mi-as fi dorit sa fie Hampu...


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Mar 2008, 11:06 AM
Mesaj #649


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(ibn_sina @ 7 Jan 2008, 11:53 PM) *
great hampu, ma descurc mai greu pe forum asta, deoarece am numai 3 ani. cum pot lua legatura cu tine?


Incearca pe PM....


QUOTE
organizatiile romanesti se balacaresc in toata lumea ca la usa cortului


Este o reminescenta a unor practici mai vechi ale securitatii. Oriunde in lume disidenta anticomunista sau anticeausista incerca sa se organizeze in vreo structura securitatea realiza la repezeala o alta structura paralela si infiltrata. Cele doua intrau in conflict, fiecare asumandu-si legitimitatea, si in faza urmatoare, fiecare o acuza pe cealalta de colaborationism, oportunism si amatorism. Rezultatul ?? Se crea o stare de confuzie si neancredere iar proaspata structura murea de gat cu cea fabricata.

Cum securistii nu au disparut niciodata din cercurile de decizie ori de la putere, practicile lor s-au perpetuat si s-au extins in toate domeniile.
Nimic nou sub soare....


Cat despre recunoastere...ei bine UGLE a fost stransa rau de tot cu usa ca sa faca treaba asta...Si chiar si asa a intarziat nepermis de mult.
Retinerile din documentul de recunoastere strecurate abil printre randuri, spun insa foarte multe celui ce este in masura sa le inteleaga. Englezii au avut intotdeauna cel mai elaborat mod de a comunica multe fara sa spuna mare lucru

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Mar 2008, 11:07 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ereticus
mesaj 17 Mar 2008, 08:35 PM
Mesaj #650


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 24 February 08
Din: Brasov
Forumist Nr.: 11.313



Ziua buna tuturor,

indraznesc a va intreba pe voi: despre Marea Loja Romana - U:.M:.S:.O:.I, cea nou nascuta, ce parere aveti?


--------------------
Only pilots know why birds are singing
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Mar 2008, 08:44 PM
Mesaj #651


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



N-am auzit despre "nasterea" asta ! Zi-ne tu ceva despre ea.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ereticus
mesaj 18 Mar 2008, 09:24 AM
Mesaj #652


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 24 February 08
Din: Brasov
Forumist Nr.: 11.313



Nu stiu decat ca Marii Loji Romane i s-au aprins luminile in ultimul trimestru al anului trecut sub obedienta Uniunii Masonice de Stricta Observatie Initiatica. Eram curios sa aud parerea voastra despre cresterea numarului de Mari Loji de la noi, mai ales in contextul disputei privind regularitatea / iregularitatea masoneriei romane.


--------------------
Only pilots know why birds are singing
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Mar 2008, 09:29 AM
Mesaj #653


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Hehe!!...au primit in sfarsit cascavalul... rolleyes.gif sa vezi acu galceava.

Multi insa uita ca mai primisera odata aceasta recunoastere...so it's not so much!! rofl.gif


Marea Loja Nationala din Romania a mai detinut recunoasterea UGLE doar intre anii 1930 si 1934..

Hai sa raspundem UMSOI....Uniunea Masonica de Stricta Observanta Initiatica...opa rofl.gif
Ea a fost fondată la 10 ianuarie 2003, de către 10 Loji hotărâte să acorde importanţa cuvenită simbolismului şi respectării vechilor tradiţii pentru a accede la caracterul iniţiatic al ordinului.Anterior, în anul 2002, aceste Loji, împreună cu alte Loji provenite din Marea Lojă Naţională din România, formaseră Marea Lojă Naţională a României, dar unele evenimente au impus separarea lor la 10 ianuarie 2003.mAi tarziu va purta denumirea de Marii Loja a Românei...Marea Loja Romana..
Extinderea Marii Loji a Românei a fost rapidă, ea organizând la Constanţa primul Convent în luna septembrie 2003. Cu această ocazie, Lojile din obedienţa sa au adoptat Declaraţia de la Constanţa şi şi-au dat acordul pentru susţinerea unificării masoneriei din România de Rit Scoţian Antic si Acceptat pe baza respectării tradiţiilor şi obiceiurilor masonice. În paralel, în interiorul său, Marea Lojă a României a dat o mare importanţă activităţii iniţiatice, dând lumină Lojii de Ritualistică si Cercetare. De altfel, dezvoltarea componentei iniţiatice a Lucrării masonice a constituit principala cauza a formarii Marii Loji a României.

"To amend what has happen amiss"...

Cu penele (as spune mai degraba aripile) altuia te poti impodobi dar nu poti zbura....

rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ereticus
mesaj 18 Mar 2008, 03:15 PM
Mesaj #654


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 24 February 08
Din: Brasov
Forumist Nr.: 11.313



[quote name='cocosel' date='18 Mar 2008, 09:29 AM' post='617968']




Hai sa raspundem UMSOI....Uniunea Masonica de Stricta Observanta Initiatica...opa rofl.gif
Ea a fost fondată la 10 ianuarie 2003, de către 10 Loji hotărâte să acorde importanţa cuvenită simbolismului şi respectării vechilor tradiţii pentru a accede la caracterul iniţiatic al ordinului.Anterior, în anul 2002, aceste Loji, împreună cu alte Loji provenite din Marea Lojă Naţională din România, formaseră Marea Lojă Naţională a României, dar unele evenimente au impus separarea lor la 10 ianuarie 2003.mAi tarziu va purta denumirea de Marii Loja a Românei...Marea Loja Romana..
Extinderea Marii Loji a Românei a fost rapidă, ea organizând la Constanţa primul Convent în luna septembrie 2003. Cu această ocazie, Lojile din obedienţa sa au adoptat Declaraţia de la Constanţa şi şi-au dat acordul pentru susţinerea unificării masoneriei din România de Rit Scoţian Antic si Acceptat pe baza respectării tradiţiilor şi obiceiurilor masonice. În paralel, în interiorul său, Marea Lojă a României a dat o mare importanţă activităţii iniţiatice, dând lumină Lojii de Ritualistică si Cercetare. De altfel, dezvoltarea componentei iniţiatice a Lucrării masonice a constituit principala cauza a formarii Marii Loji a României.

Cred ca faci o confuzie ..... eu ma refeream la nou infiintata Mare Loja Romana - UMSOI, cu Marele Orient la Brasov care nu are un istoric asa indelungat in Romania smile.gif In fapt, as fi curios sa aflu cum e perceputa aceasta a noua ( sper sa nu gresesc ) Mare Loja de catre comunitatea masonica din Romania, mai ales in contextul acordarii recunoasterii UGLE MLNR-ului.

Acest topic a fost editat de Ereticus: 18 Mar 2008, 03:21 PM


--------------------
Only pilots know why birds are singing
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Mar 2008, 05:41 PM
Mesaj #655


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ce ne poti spune despre ea, Ereticus?

Acest topic a fost editat de andra_v: 18 Mar 2008, 05:47 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Mar 2008, 05:43 PM
Mesaj #656


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(andra_v @ 18 Mar 2008, 07:41 PM) *
Deci, tu ai spus ca este nou-nascuta.

Asadar s-o lasam sa mai creasca ca sa vedem ce-i poate capul ! biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Mar 2008, 05:49 PM
Mesaj #657


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ce stiti despre Marea Loja Nationala din Judetul Dolj, care si-a declarat recent independenta?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Mar 2008, 05:59 PM
Mesaj #658


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(andra_v @ 18 Mar 2008, 07:49 PM) *
Ce stiti despre Marea Loja Nationala din Judetul Dolj, care si-a declarat recent independenta?

Marele Maestru o fi baronul local Mischie ? unsure.gif tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ereticus
mesaj 18 Mar 2008, 06:21 PM
Mesaj #659


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 24 February 08
Din: Brasov
Forumist Nr.: 11.313



Andra, zi-ne si noua despre Marea Loja din Dolj .... ai vreun link, vreo stire ceva?
Ma intreb: in acest ritm, oare ne indreptam spre momentul in care se vor infiinta Mari Loji de municipiu, de oras, de cartier, de scara sau de bloc? Considerati ca aceste noi infiintari sunt benefice sau daunatoare masoneriei?
Fratilor mai intelepti, luminati-ma!


--------------------
Only pilots know why birds are singing
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 18 Mar 2008, 11:45 PM
Mesaj #660


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



March, ce naiba să mai aştepţi?! Marea Lojă Naţională din România este regulară. Cele două rituri de perfecţie ale sale (adică York si RSAA) sunt regulare. Restul sunt SRL-uri. devil.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ereticus
mesaj 25 Mar 2008, 10:34 PM
Mesaj #661


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 24 February 08
Din: Brasov
Forumist Nr.: 11.313



Ce se poate spune despre o mare loja regulara care, din varii motive, decide sa primeasca in randurile ei si femei ? Mai este ea regulara? Daca nu, cine si cum ii declara iregularitatea?

In alta ordine de idei, ia cititi aici ce zice presa locala:
http://www.transilvaniaexpres.ro/index.php...d_articol=79781

Acest topic a fost editat de Ereticus: 25 Mar 2008, 10:50 PM


--------------------
Only pilots know why birds are singing
Go to the top of the page
 
+Quote Post
francmason32
mesaj 25 Mar 2008, 11:33 PM
Mesaj #662


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.532



QUOTE(Ereticus @ 25 Mar 2008, 10:34 PM) *
Ce se poate spune despre o mare loja regulara care, din varii motive, decide sa primeasca in randurile ei si femei ? Mai este ea regulara? Daca nu, cine si cum ii declara iregularitatea?

In alta ordine de idei, ia cititi aici ce zice presa locala:
http://www.transilvaniaexpres.ro/index.php...d_articol=79781



O Loja mixta nu poate fi regulara.
Cine spune asta? Contitutia UGLE, Regulamentele de Functionare, "Obligatia" de la gradul 3.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Mar 2008, 08:56 AM
Mesaj #663


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...si in primul rand Land Mark-urile, adica regulile fundamentale ale masoneriei universale traditionale. Spiritul fratern cel care guverneaza lucrarile Ordinului...

dar sa lasam pentru acuma...succesiunea de scindari, uniuni, asocieri si renegari sunt rezultatul politicii MLNR din ultima vreme. Atata timp cat vor exista frati care nu regasesc in interiorul Ordinului principiile lui esentiale, principiile care i-au atras inspre realizarea Marei Opere, atunci acestia vor fi indreptatiti sa caute in altfel sa ajunga la ele.

Recunoasterea UGLE, atat de ravnita si pe care actuala conducere MLNR o invoca ca pe cea mai mare realizare se va intoarce insa ca un bumerang impotriva celor care s-au folosit de ea in scopuri propagandistice..


EOC....ti se pregatesete ceva... unsure.gif rolleyes.gif unsure.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 26 Mar 2008, 09:02 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Mar 2008, 09:37 AM
Mesaj #664


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(francmason32 @ 25 Mar 2008, 11:33 PM) *
O Loja mixta nu poate fi regulara.

Declarativ.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Mar 2008, 12:11 PM
Mesaj #665


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...nu numai.
O loja mixta incalca principiul fraternitatii.
Nu poti fi frate cu o sora...Poti fi numai frate cu frate si sora cu sora.
O rezolvare eleganta a laturii discriminatorii a acestui postulat a fost gaselnita cu lojile de adoptie, loji formate in principal din sotiile celor ce alcatuiau o loja regulara si care functionau in paralel cu aceasta fara sa aiba regularitate.

Conditia de regularitate exclude insa accesul femeilor din motivele de mai sus.
Ordinul Masonic este un ordin fratern care reuneste barbati cu ideluri morale comune si are un scop caritabil.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  « < 17 18 19 20 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 11 May 2024 - 09:11 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman