HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Animale La Oras, ce va ganditi?
Rikita
mesaj 12 Aug 2004, 08:28 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



am vazut ca multi dintre voi aveti caini sau pisici... traiti la tara sau la oras? si daca traiti la oras, si aveti o pisica, pisica sta inauntru toate ziua sau si afara? in cazul cainilor, ce rasa e cainele vostru? si cat de mult plimbati cu el? il lasati si liber afara?

si mai mult in general, si e parerea voastre despre animale la oras?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamour
mesaj 13 Aug 2004, 07:20 AM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 84
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.134



de mica am stat numai la bloc si am avut o groaza de pisici si ciini. pisicile nu ies din casa dar au voie pe balcon ( una a cazut de doua ori de la etajul 3 sad.gif dar nu a avut decit spaima). cateii scosi cit de des posibil ( am avut un ciobanesc german, un dachshund si un jack russel terrier). cu rasele mari e cam greu. lupoaica mea, Lady nu era dresata si era foarte greu de stapinit, fiind puternica. am dus-o la o unitate militara unde s-a adaptat ff bine... pina a disparut, "vinduta" sau furata de noul ingrijitor.
teckelul era foarte bine adaptat la viata de apartament. a murit de batrinete asta primavara. datorita lui am avut o copilarie ff frumoasa, cu plimbari dese si cu multe zimbete. rolleyes.gif
problema este ca la oras cutu sta inchis in casa majoritatea timpului, stapinii fiind la servici. mad.gif
de fapt animalul nu se streseaza ca sta la oras sau la tara, atita timp cit stapinii sunt cu el.
in plus trebuie sa stii ca, in Romania,la tara, nu e ca in Germania, cu case frumoase si catei liberi in curte... taranul romān inca mai tine ciinele in lant si-l hraneste cind isi aduce aminte cu o bucata de mamaliga... animalul nu vede decit gardul curtii si are rareori apa de baut, ba mai ia si cite o mama de bataie cind latra de urit. sad.gif
desigur, nu e asa in toate gospodariile, dar in Romania nu exista societate de protectia animalelor care sa se sesizeze la cazuri de cruzime... avem alte preocupari prioritare tongue.gif


--------------------
no man is an island
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 13 Aug 2004, 07:57 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



hm... eu am crescut la tara, si intotdeauna aveam pisici, dar erau mai mult afara decat inauntru... cunosc niste pisici de casa si stiu ca n-ar putea sa traiasca afara, dar... am impresia ca pisicile noastre erau mai fericite (sigur, ca le dadeam mancara si cand era prea frig au dormit si in casa)...

pe de alta parte inteleg ca si oameni la oras vor sa aiba animale... dar de exemplu in cazul unei caine nu inteleg de ce trebuie sa fie unul mare. vecina mea are un caine mai mare decat ciobanesc german, si are multe energie. desi se plimba des cu el am impresia ca nu e destul... clar, mai bine la oras cu oameni care se ocup de el decat la tara dar cu situatia care ai descris tu. dar ma intreb daca un caine mai mic si mai linistit nu ar fi fost mai bine pt ea.

mie personal imi plac animalele dar am decis sa nu am un animal acasa (pisica "mea" traieste la tara, in casa mamei mele) pt ca stiu ca nu ii pot oferi viata care trebuie... clar ca sunt oameni pt care un animal e si mai important decat pt mine... doar vad prea multe animale (chiar in apartementele prietenilor mele) care mi se pare ca nu au o viata fericite... clar ca depinde si de animalul, si de cat de mult sa ocupe proprietarul de el...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Aug 2004, 07:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(monique)
mesaj 13 Aug 2004, 10:41 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 136
Inscris: 22 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.204



Yo cred ca daca animalul e crescut cu dragoste, e fericit oriunde... depinde numai de stapan... nu prea ii inteleg pe cei care isi iau un caine imens desi locuiesc intr-un apartament... acestia au nevoie de mult spatiu, care nu este oferit de un apartament... mi se pare ca pisicile se simt foarte bine intr-un apartament... cand le sunt oferite toate conditiile, aici este inclusa si dragostea, exista mari sanse sa avem pisici fericite...

Inca din prima clipa cand l-am primit pe Coco (papagalul meu) mi s-a parut o cruzime sa-l tin in colivie chiar daca unii imi spuneau ca acolo e ferit de pericole, bla bla...)... asa, am preferat sa elimin toate plantele otravitoare, am pus plasa la balcon ca sa pot aerisi fara probleme casa, si l-am lasat liber prin casa... l-am crescut cu multa dragoste (plus rabdare si atentie), iar acum zboara peste tot, canta pe balcon si e foarte prietenos... uneori mi se pare ca-i citesc fericirea in ochisorii sai negrii... insa se mai intampla sa mi se para si trist, atunci cand plec... de aceea, am incercat sa stau cat mai mult pe acasa... poate doar mi se pare, insa, stiti cum se spune, dragostea e oarba biggrin.gif

Iubesc foarte mult animalele si nu cred ca as fi vreodata in stare sa le fac rau doar pentru a-mi satisface mie capriciile...


--------------------
user posted image
"A te lupta cu tine insuti, este lupta cea mai grea; a te invinge pe tine insuti, este biruinta cea mai frumoasa." -Leibniz-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 13 Aug 2004, 11:48 PM
Mesaj #5


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Sa stii ca de cateva ori mi-am pus si eu intrebarea daca nu cumva, cu toata grija, atentia, dragostea si confortul oferit de traiul alaturi de noi, pisoiul meu nu ar fi mai fericit traindu-si viata asa cum mama natura a intentionat. E drept, pisicile care nu ies din casa traiesc in medie mai mult decat cele care cutreiera coclaurile in fiecare zi dar, eu personal, as da oricand 10 ani de nefericire pe 3 ani de viata "adevarata" tongue.gif.... Vad pisici care traiesc la curte, le vad pe cele de pe langa bloc.. il vad si pe al meu care nu are voie sa iasa decat pe balcon (e drept, apartamentul e cu 4 camere si are spatiu), si asta doar daca e cineva in preajma sa-l supravegheze. Sincera sa fiu, nu mi se pare a fi mai nefericit decat celelalte cazuri.. Nu cunoaste alt mod de viata, nu are ce comparatii sa faca si sunt convinsa ca nu se simte ingradit. Nici nu cred ca s-ar mai putea adapta la viata la curte, l-am dus de cateva ori la bunici si era atat de inspaimantat incat nu s-a miscat din loc toata ziua. Oricum, in cazul pisicilor care traiesc in casa consider sterilizarea un pas bun, atat pentru pisica cat si pentru strapan. Un motan care nu iese afara va fi cu siguranta mai fericit daca este castrat.
Parerea mea e ca atunci cand cineva se decide sa adopte un animalut (sau animaloi, ca tot veni vorba tongue.gif) trebuie mai intai sa se informeze foarte bine si sa se gandeasca si mai bine. Sa ia in considerare spatiul de care dispune, bugetul, timpul si-asa mai departe atunci cand se hotaraste sa faca acest pas si asupra rasei viitorului animal. Sunt anumite rase de caini care intr-adevar nu sunt potrivite pentru orice gen de casa, dar, din ce am vazut cu proprii-mi ochi, un caine e fericit atunci cand stapanul ii acorda atentie, cand ii arata dragoste iar problema spatiului trece pe un plan mai indepartat. Din nefericire, sunt multi cei care vad animalele ca pe niste accesorii, cunosc un tip care si-a luat caine doar pentru ca, s-a gandit el, ar avea ceva mai mult succes la fete.. wacko.gif Nu tine cont de nevoile cainelui si ii acorda atentie doar cand isi aminteste. Parerea mea e ca o pisica e mult mai potrivita pentru apartament, desi nu-ti aduce satisfactiile pe care un caine ti le poate oferi. Cu toate astea, un caine poate fi la fel de fericit intre patru pereti atat timp cat stapanul e sensibil la nevoile lui care sunt ceva mai multe decat ale pisicii. Eu sunt hotarata sa adopt si un catel, dar atunci cand voi avea posibilitatea sa fac in asa fel incat sa nu-i lipseasca nimic si sa fie fericit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 14 Aug 2004, 03:00 PM
Mesaj #6


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Sa stiti ca puterea de adaptare a animalului nu este foarte mare. Daca un animal a fost obisnuit in libertate, traind mai multi ani pe strazi, nu va putea face fata claustrarii din apartament. Iar animalul din apartament va fi cea mai usoara prada pentru moarte daca este lasat afara mai ales iarna. Am incercat sa primesc vreo doi maidanezi - din diverse motive -, dar nu s-au aclimatizat, si ca sa vad ce greseli am facut, am discutat mult cu prietenii mei veterinari, care mi-au confirmat ca sunt o regula cele spuse de mine mai sus.
Un motanel, raposat acum, a incercat cineva sa mi-l fure, pentru ca il lasam la fete pe afara. L-a tinut prizonier cat l-a tinut, dar cand a gasit usa deschisa a tulit-o drept la casa lui. Numai ca nu l-am mai recunoscut asa de slab si prapadit era. Apoi, am depistat eu despre ce hot este vorba, si mi-a spus camotanul meu nu manca nimic, mieuna si doar apa bea. Amaratul !
Acum am doua miaunici siameze, dintre care una de aproape 18 ani, fara dinti. Ia imaginati-va sa las batrana pe strada ! Nici reflexele nu le mai are toate ! Iar fecioru-sau, chiar daca sta usa deschisa, feri-ma doamne, se uita asa, ca la dusmani ! Nu concepe sa plece din casa !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 17 Aug 2004, 05:16 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



clar... stiu ca depinde la ce e obisnuit animalul, si un animal obisnuit sa sta inauntru nu poate supravietui afara... dar oricum nu sunt sigura daca acesti animali sunt la fel de fericiti ca un animal care a trait afara toate viata lui. nu stiu... poate ca gresesc...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 18 Aug 2004, 11:05 AM
Mesaj #8


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Traiul acestor animale, poate fi fericit afara in curte, cu un cotet deasupra capului, cu ceva hrana, cu apa asigurata, si un vaccin acolo, anual. Dar asa-zisii caini comunitari nu sunt de loc de invidiat pentru picioarele in burta pe care le mananca, atunci cand nu li se da otrava in "piftele" ca sa se adaposteasca confortabil ...sub pamant .......


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 19 Aug 2004, 02:51 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



problema e ca orasul si mai mult in casul animalelor fara stapan nu mi se pare locul potrivit...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 23 Aug 2004, 04:24 PM
Mesaj #10


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu stau la bloc. Am 2 motani şi o căţea. Motanii i-am luat de la cunoştinţe cărora le erau de prisos (pisicile lor făcuseră pui) iar căţeaua am luat-o de afară, din faţa blocului, n-aş putea să spun prea bine de ce...

Chestia e că īi iubesc pe toţi 3 şi ne simţim f bine īmpreună. Motanii stau tot timpul īn casă şi nu dau semne că ar dori altceva. Nera - căţeaua - e scoasă de 3 ori pe zi la plimbare şi cred că şi ea se simte bine cu noi.

Cīinele fără stăpīn cred că o duce rău oriunde ar trăi el! "Viaţă de cīine!...", se zice deseori. De fapt, ţinīnd cont de extraordinara legătură care se poate stabili īntre un om şi un cīine (şi nu numai omul are merite aici!!), de nevoia naturală, aş putea zice, a cīinelui de a avea un stăpīn, un tovarăş uman, eu cred că sīnt improprii denumirile de "cīine comunitar" sau "cīine vagabond". Nu există aşa ceva! Există doar cīini cu stăpīni şi cīini fără stăpīni!

Nu sīnt sigur că animalul care trăieşte afară o duce mai bine decīt cel din casă. Depinde de condiţiile care i se oferă afară sau īn casă. Sīnt, din nefericire, mulţi cīini care trăiesc īn c*rţi, legaţi cu lanţ o viaţă īntreagă şi care primesc mīncare de la stăpīnii lor numai resturi bune de... aruncat. Sīnt aceia mai fericiţi decīt cīinii care umblă pe străzi? Mă īndoiesc...

Acest topic a fost editat de xcross: 23 Aug 2004, 04:26 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 23 Aug 2004, 05:56 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



QUOTE (xcross @ 23 Aug 2004, 05:37 PM)
Nu sīnt sigur că animalul care trăieşte afară o duce mai bine decīt cel din casă. Depinde de condiţiile care i se oferă afară sau īn casă. Sīnt, din nefericire, mulţi cīini care trăiesc īn c*rţi, legaţi cu lanţ o viaţă īntreagă şi care primesc mīncare de la stăpīnii lor numai resturi bune de... aruncat. Sīnt aceia mai fericiţi decīt cīinii care umblă pe străzi? Mă īndoiesc...

La acest ultim alineat as dori sa vin cu o afirmatie ... Un caine este cu mult mai fericit/multumit in momentul in care primeste un cuvant de lauda/o mangaiere de la propriul stapan, decat daca acesta ii da un "ciolan" jamie.gif ...
And so ... ideea este ca exista oameni amarati care, din nimicul lor, gasesc niste resturi numai bune ... de aruncat pentru a isi hrani companionii si, cu toate acestea, oamenii aceia sunt iubiti, ba mai mult, adorati, de catre cainii lor ... De ce oare? Dintr-un singur motiv ... pentru ca sunt iubiti si li se arata asta ...

Acest topic a fost editat de YOo: 23 Aug 2004, 06:03 PM


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 24 Aug 2004, 02:44 AM
Mesaj #12


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Parintii mei locuiesc la bloc si au un apartament cu doua camere. Din fericire stau la parter asa ca pisoiul pe care il au in grija (numele lui e Uti) iese afara pe balcon. De obicei merge afara face ce face el acolo si apoi sare pe geam la bucatarie sau intra inapoi tot pe balcon. Ai mei i-au taiat un fel de ferestruica in geamul de la balcon si i-au facut o scarita pe care urca si coboara. Se pare ca toata lumea e fericita chiar daca uneori prietenii lui Uti vin si ii marcheaza si lui teritoriul.... laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 24 Aug 2004, 09:10 AM
Mesaj #13


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da, aşa e YOo, am prins ideea! Eu mă refeream la acei oameni care o duc aşa şi aşa, au o căsuţă a lor şi pun īn curte un cīine, prins cu un lanţ de 1-2 metri pt a le păzi curtea. Şi cīinele este privit (şi tratat) numai din acest punct de vedere! Impresionant este cu adevărat devotamentul cīinelui faţă de stăpīn şi īn acest caz, dar ce viaţă are săracul animal...! cry.gif

Un caz īnduioşător am sub ochi, zi de zi. Īn blocul de peste drum un tip a binevoit să renunţe la o căţea pe care o crescuse de mică. Nu ştiu exact de ce, dar i-a "făcut vīnt" afară. Ei bine, căţeaua stă tot timpul la scara blocului şi aşteaptă. Iar cīnd apare el are nişte manifestări de bucurie şi ataşament impresionante. Iar el o alungă, īi spune vorbe grele, o repudiază complet. Iar comportamentul căţelei rămīne neschimbat! Aceasta mi se pare ceva extraordinar!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 24 Aug 2004, 12:43 PM
Mesaj #14


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



OOOOOOOOf, XCROSS ! Si ma intreb: Care-i om si care-i caine ?
Dar sa nu vorbim prea tare, ca lui RIKi am impresia ca nu-i prea plac animalutele in casa....


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 24 Aug 2004, 01:25 PM
Mesaj #15


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Maybe Rikita didn't fall in love...

Yet! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 24 Aug 2004, 05:01 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



n-am spus asta... am intrebat si am vorbit despre impresia mea despre animalele in casa care cunosc... mie imi plac mult animalele si am o pisica, dar in casa mamei, la tara... dar nu am mult timp si am decis sa am un animal doar cand e posibil pt mine sa-i ofer viata cat mai buna posibil. si fiindca nu pot sa fac asta, traind intr-un apartament foarte mic, si calatorind mult, am decis sa nu am un animal aici... dar oricum... doar am vrut sa aud argumente, si sunt de acord, daca cineva sa ocupa bine de animalul, poate sa aiba o viata buna si la oras, doar ca din pacat sunt prea multi care nu fac asta...

si despre caini la tara care sunt toate ziua la lant - sunt de acord ca asta e foarte rau...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 24 Aug 2004, 06:35 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



QUOTE (xcross @ 24 Aug 2004, 10:23 AM)
Aceasta mi se pare ceva extraordinar!

Chiar este! Cainele nu uita niciodata mana care l-a hranit! ... Spre deosebire de oameni. cry.gif


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 25 Aug 2004, 12:36 AM
Mesaj #18


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Rikita
Daca ai sa calatoresti mult si vei fi mult plecata de acasa nu iti recomand sa iti iei nici un caine si nici o pisica pentru ca ei sufera cand stapanii nu sunt acasa. Poti sa iti iei un sarpe, se hranesc o data pe luna...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 25 Aug 2004, 04:15 AM
Mesaj #19


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eu as avea o intrebare.. e off-topic dar ma gandeam la faptul ca animalele, in special cainii simt cand ii iubeste cineva.. si mi-a trecut prin cap. De ce cainii nu suporta cersetorii, aurolacii si politistii? De cand ma stiu cainii de la bloc, foarte blanzi si prietenosi de altfel, innebuneau parca vazand un reprezentant al categoriilor amintite.. tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 25 Aug 2004, 02:37 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



huh.gif Si eu m-am intrebat, dar ... nu am gasit (inca) un raspuns plauzibil ...


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 26 Aug 2004, 01:11 PM
Mesaj #21


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Uite asta a patit pisicutul prietenei mele care traieste pe alese si in curte si in casa....... Ieri !

Ieri m-a chemat prietena mea la ea, plangand cu noduri ca fratiorul mult iubit si cu un acerb spirit de proprietate, i-a dospit una-n cap unui pisicut cat o cutie de ness mare, pe motiv ca i-a furat o felie de salam. Daca tu esti prost, si pisicu-i ager, cine-i vinovat ?
L-a batut Mihaela pe fratane-su, dre a plecat ala la munca galgaind de lacrimi, da ce folos ca mie imi cam miroase a parastas... Pietul pisoi are capatana sparta si i-a dat sangele pe o ureche. Bineanteles ca l-a dus la medic, care este si vecin si un picut prieten, dar....


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 26 Aug 2004, 03:40 PM
Mesaj #22


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Contraste, daca i-a dat sangele pe ureche, poa' sa caute deja lopata si o cutie... 50.gif Oribil!!!!! cry.gif Eu nu pot sa inteleg asa ceva. cry.gif cry.gif cry.gif Azi da in cap pisicii, maine o umple de sange pe nevasta-sa. 50.gif 50.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 27 Aug 2004, 01:47 AM
Mesaj #23


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Si stai putin Tembo, ca poate nevasta aia isi are si ea partea de vina.. Dar pisoiasul care probabil era lesinat de foame, si chiar daca nu era asa.. pentru un animal carnivor e cat se poate de normal sa-si procure hrana intr-un fel sau altul, fara a cere permisiunea nimanui..

Asa-mi vine sa ma iau de inteligenta oamenilor care sunt in stare de gesturi ca asta.. 50.gif 50.gif Saracul pisoias, eu pana acum nu am vazut niciodata cruzimi de genul asta, dar sunt sigura ca la fel as fi procedat si eu (ca prietena care l-a rupt in bataie pe killer) cry.gif

X-cross: Mie mi se pare extraordinar de trist ce spui tu.. Atunci cand iubesti animalele, ti-e imposibil sa faci fapte de genul asta. Poate-ar trebui introdus un test psihologic obigatoriu atunci cand cineva se hotaraste sa adopte un animal.. s-ar evita astfel multe neplaceri, inclusiv animalele "comunitare".. Din cate am inteles in strainatate nu chiar oricine si la orice ora isi poate "lua" un animal.. Pe moment mi s-a parut o stupiditate sa ti se ceara actele ca esti salariat si mai stiu eu ce pentru a ti se perminte sa cresti un animal, acum cand stau si ma gandesc mai bine.. poate nu e o idee atat de rea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Aug 2004, 02:44 AM
Mesaj #24


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Contraste

cry.gif Bietul animalut.... Pentru o bucata de salam? sad.gif

Ce ar fi trebuit sa ii fac eu cainelui nostru care a ros masa abia cumparata, juma' din lenjeria intima a sotului meu si a mea, toti papucii mei?...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 27 Aug 2004, 08:22 AM
Mesaj #25


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu ştiu ce vīrstă avea "frăţiorul" care a spart capul pisicii. Dar, chiar dacă o să mă contraziceţi, trebuie să spun că eu am observat - la modul general vorbind - un fel de cruzime īn stare latentă a copiilor vizavi de cīini şi pisici. E de ajuns o aprobare din partea celor mari (pe care, vai, o obţin cu prea mare uşurinţă!) pt "a-şi da drumul". Foarte important e cum sīnt educaţi. O exprimare de genul "fi cuminte că dacă nu te muşcă căţelu' ăla" va induce automat īn mintea copilului o viitoare răzbunare pe "monstrul" care l-a vizat cīndva. Şi foarte bine īi prinde unui copil dacă are īn preajmă un animăluţ pe care este invitat să-l respecte, cel puţin. Va avea mult de īnvăţat şi-i va prinde bine īn viaţă.

Părerea mea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 27 Aug 2004, 12:22 PM
Mesaj #26


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Pisoiasul este bine, era pielea crapata. I-a facut calmante, a dormit si l-am privit asa vreo trei ore. Dupa care a inceput sa miste ametit. Dar astazi am vorbit cu prietena mea si mi-a spus ca este bine si se tine numai dupa ea.
Fratele ei are vreo 23 de ani.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Aug 2004, 03:31 PM
Mesaj #27


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Contraste
Asta inseamna ca pericolul a trecut? smile.gif Eu asa sper... spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Aug 2004, 11:43 AM
Mesaj #28


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Deşi nu prea īnţeleg eu cum fratele de 23 de ani a luat bătaie de la sora lui, oricum, dacă la vīrsta pe care o are "operează" īn halul ăsta e clar (īl citez pe Hampu): nu are toate ţiglele pe casă!!

Acest topic a fost editat de xcross: 28 Aug 2004, 11:44 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 29 Aug 2004, 10:58 AM
Mesaj #29


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Treaba a stat taman invers: Sora pe frate ! Citeste la primul mesaj !
Ca damele e impulsive ! Nu mi-e frica decat pentru viitorul ei sot !
Mai XCROSS, citeste si tu mai atent ! Ca mai anterior l-ai facut pe baiat si cu o nevasta!
Dar nu-i nimic, se intampla si la case mari !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 30 Aug 2004, 08:02 AM
Mesaj #30


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ce-i al meu e pus de-o parte contraste. Eram gata-gata să-mi cer scuze pt mistake. Da' nu sīnt eu ăla de care vorbeşti (cu nevasta)!!! cry.gif

ps: prin "operare" m-am referit la tratamentul aplicat pisicii!!

Acest topic a fost editat de xcross: 30 Aug 2004, 09:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 30 Aug 2004, 01:47 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Inainte de orice trebuie subliniat faptul ca nu toate animalele se simt bine in casa , dar sunt animale care adora sa se lafaie in pat si altele care mor de frustrare .... depinde de multi factori insa cea mai mare parte a animalelor ( inteligente ) se adapteaza la conditiile impuse de stapan. Doar ca daca ai un ogar afgan ... nu ii vei face prea multe placeri intr-un apartament chiar unul mai incapator. Cine vrea animal de plus .... isi ia un "pufulete" si ala o sa stea in casa si o sa te distreze enorm ( aici incluzand pisicile si cainii de talie mica ) dar cine este mai activ ... isi va lua un "bivolas" care probabil prin neconstientizarea marimii sale il va distra si mai mult ... Animalul e o responsabilitate , iar cainele de curte niciodata nu va avea acea "umanizare" pe care o au cainii ce traiesc in constact direct cu stapanul ( evident nu in 100% din cazuri ) . Iar pisicutele .... pai ele de obicei cam tind sa o tzasneasca afara fara sa ne ceara permisiunea smile.gif ... cam atat. Eu cum am mai spus am un amstaff care in acest moment a depasit oficial pragul de 40 de Kg ..locuieste in apartament , si nu e absolut deloc plictisit ... si asta o spun deoarece s-a dezvoltat minunat plus ca are o varietate de moduri de a isi petrece timpul , stiti voi rosul mingii , trasul de snururi , "fluffy time" cu cumnatamea aia mica si asa mai departe smile.gif


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 30 Aug 2004, 02:31 PM
Mesaj #32


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



patru'j de kile... īn apartament! ohmy.gif Să nu cumva să-l superi pe mititelul de el!! laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 30 Aug 2004, 04:24 PM
Mesaj #33


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Am intalnit destule cazuri in Ro, persoane care si-au luat caine de o anumita rasa pentru ca e "la moda", fara sa se intereseze deloc ce trebuie rasei respective. blink.gif sad.gif Asa au ajuns la bloc caini cu mari cerinte de miscare (cum spunea meme mai sus, ogari, etc. - nu bat apropouri, meme) sau rase de vanatoare super energice care din lipsa de exercitiu si preocupare au distrus apartamente intregi. Cine-i de vina? PAi cainele, normal. huh.gif 50.gif Aici mai e o moda tampita, cadou de Craciun catelusi sau pisici. Multi catei ajung la shelter dupa sarbatori. cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 1 Sep 2004, 05:34 PM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Asadar inainte de a va cumpara un animalutz .... incepeti prin a va gandi ca el va fi langa voi pt foarte mult timp , astfel va va schimba multe dintre tabieturi , si va va adauga noi sarcini .... astfel va ocupa o mare parte din timpul vostru ( intre joaca , curatenia sa si a casei , iesit la plimbare , joaca , si iesiri pt mici nevoi. Apoi daca aveti copii ... si intentionati ca acestia sa traiasca in casa cu el , atunci este necesara considerarea varstei acestuia in momentul alegerii rasei. In nici un caz un copil de 2 3 anisori nu trebuie sa fie lasat in companie indelungata a unui caine cu par scurt. Iar daca nu aveti de gand sa dedicati macar 2 ore catelusului dumneavoastra atunci ...... cumparati un caine de talie cat mai mica . De obicei un Beagle sau un fox terrier cam astia sunt mai iubareti. Considerati temperamentul rasei , nevoia sa de miscare de socializare , si cantitatea de hrana , vaccinurile , intretinerea , asigurarea pt cei ce considera posibilitatea cumpararii unei rase "cu potential agresiv" si ar mai fi. Asa ca un caine sau o pisica nu este fericita din cauza spatiului in care traieste ci mai degraba felul in care traieste smile.gif cine are animalutz stie smile.gif .

Xcross smile.gif la 40 de Kg ale sale , desi lumea continua sa imi spuna ca e imens eu tot un ghem de blana il vad si curiozitatea e ca si el o face smile.gif


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 10 Nov 2004, 01:27 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Am si io o intrebare si vad ca va pricepeti.
O colega imi tot ofera pui de boxer. Si mie tare-mi plac astia numai ca stau la bloc, lucrez si in timpul asta, catelul ar ramane singur. Merita sa-mi complic viata cu un boxer care cu anii creste...Si, merita sa-l chinui cu statu-n casa. Stiu ca trebuie plimbat , dar as putea - practic numai dupa-masa sau seara. In rest - cred ca inebuneste singur acolo in bloc...
Voi ce ziceti ?


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman