HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Pervertirea Religiei, Oare in ce credem noi
thunder
mesaj 2 Sep 2004, 09:19 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ 27 Aug 2004, 02:57 PM)
"Catzi se intreaba (sau stiu macar) ca din Biblie au fost "taiate" importante pasaje?si catzi isi pun intrebari despre ce contzin acele pasaje?"

Eu te-as intreba numai de unde stii tu ca din Biblie au fost "taiate" importante pasaje.

- dar tu de unde stii ca nu au fost taiate ?

- totusi, cum se poate iesi din aceasta dilema ? Analizind in mod superior ci initiatic fiecare afirmatie si modul in care acestea afirmatii respecta bunul simt, logica si legile manifestarii exprimate si de alte cai spirituale. Cine poate sa faca asta ... cine nu ... ramine partizanul unor dogme sau altele.

QUOTE
Daca is tot minciunele de alea de pe site-uri reincarnationiste am demontat vreo cateva pe threadul "yoga si religia"  wink.gif..si iti zic si tie ..sunt minciuni.

- hilar este ca tu crezi ca ai darimat ceva, cind de fapt nu ai dirmat nimic, ci doar crezi ca apa din paharul tau exprima esenta apei oceanului.

- exista si acum multi nebuni care considera cuvintele lui Iisus drept minciuni si pe El un impostor.

QUOTE
Daca tu mai stii si de alte "taieturi" astept cu interes..

- incearca taiatul pe burta ... si pusul de sare pe taietura. ohyeah.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 3 Sep 2004, 06:21 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (thunder @ 2 Sep 2004, 08:36 PM)
QUOTE (Nightwind @ 19 Aug 2004, 07:10 PM)
Cine poate sti daca exista alegere inainte de momentul in care o fiinta isi capata constiinta de sine.

- cei initiati stiu. Cei profani fie nu stiu fie nu cred. Alegerea, sau asa zis liber arbitru este cel mai mare cadou pe care Dumnezeu l-a oferit fiecarui spirit emanat de El in Manifestare. Asa cum si tu ai acum posibilitate sa alegi intre a citi sau nu aceste mesaje sau a trece peste ele, la fel alegi si in momentul de dinaintea nasterii. Tot timpul putem alege.

QUOTE
Daca te-ai nascut intr-o familie crestina, de ce sa nu fii liber sa alegi altceva? Indiferent de cat de limitata este libertatea individuala, noi suntem totusi dotati cu un spirit liber si cu puterea de a alege.

- corect

Ziua buna.
Domnule thunder, permiteti-mi doua intrebari. In ce sunteti dvs. initiat si pentru ce motiv abscons tot predicati teoria liberului arbitru pe varii topice de discutie?
Iar chestiunea cu a promova doar valorile unei familii crestine suna putin a rasism interetnic. Daca eu m-am nascut intr-o familie de rit mozaic ar trebui sa ma simt in inferioritate, doar pentru simplul fapt ca sunt evreu?! Sau ar trebui sa ma simt superior datorita tendentiozitatii scribillor de a asocia poporul evreu cu "cel ales"?
Numai bine. smile.gif




--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Sep 2004, 10:30 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Valoriile unei religii nu tin de o anumita superioritate sau inferioritate a religiei in cauza. Ambele religii pot avea valori si ambele religii se pot pretui si cunoaste reciproc. Nu vad de ce promovarea unor valori crestine sau mozaice ar duce la rasism. Pe de alta parte n-as proceda in maniera uzuala, ingusta si stupida, prin care transformam mozaismul - care este o RELIGIE - in problema rasiala. Exista si adepti de culoare ai culutului mozaic. Asta inseamna ca sunt mai putin mozaici doar pentru ca sunt de culoare?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 5 Sep 2004, 02:24 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Salutare, Figaro, bine te-ai reintors la Han! pash.gif
Cred ca mai degraba Minerval, in febra momentului, a incurcat termenul de rasism cu cel de xenofobie. In rest, Minerval "o da" bine, nimic de zis, doar ca nu prea stiu unde bate cu teoria liberului arbitru pe care cica thunder ar predica-o pe varii topice. blink.gif Sa inteleg de aici ca Minerval are o problema cu realitatea faptului ca liberul arbitru opereaza in orice sentiment, gand, cuvant sau fapta a fiintei umane si deci poate fi pasibil de "vesnica pomenire"?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Sep 2004, 02:24 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 05:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman