HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Iertarea - Mecanism De Involutie in Lant?
thunder
mesaj 12 Aug 2004, 05:03 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 12 Aug 2004, 11:37 AM)
thunder,
fiecare actiune pe care am indicat-o in postul ala are un rol precis si o incarcatura informationala si energetica specifica. Sunt pasi obligatorii pentru ca pacatul sa fie iertat atat in Cer cat si pe pamant... nu doar stimulente pentru "a-ti calca pe orgoliu".

- daca tu crezi asta ... ok ...

- poti sa dezvolti ideea/diferenta intre a fi iertat pe pamint si a fi iertat in ceruri ? care pamint si care ceruri ?

- a-ti calca pe orgoliu inseamna a fi umil si smerit, deci o modalitate de evolutie spirituala pt. cei care aplica aceasta "tehnica" spirituala.

QUOTE
Sigur ca un initiat are la indemana mijloace proprii de ardere a karmei negative. Cu toate astea, cineva cu cunoastere este mult mai aspru pedepsit cand greseste. Si va fi ispitit in consecinta.


- "mijloace proprii de ardere a karmei negative" nu sint proprii, ci la indemina initiatului, Nu sint ale lui, si apartin unei cai spirituala sau alta si el doar le aplica. Ele pot fi aplicate de ORICINE, cu conditia sa ajunga la ele si sa aibe macar curiozitatea (daca nu si credinta) sa le testeze. Diferenta intre omul profan si cel intiat, in acest caz, este asemanatoare cu situatia in care un om manica carne cruda pt. ca nu a descoperit focul, iar altul o maninca prajita pt. ca l-a descoperit, deci diferenta e de a cunoaste si de a avea la indemina. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Aug 2004, 05:06 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (eclectic @ 11 Aug 2004, 01:38 AM)
QUOTE
Ce crezi ca pazeste legea karmei, legea actiuni si reactiunii ?


Eu vorbeam serios.

- si eu. Cine ar putea glumi cu sau pe seama legii karmei ?

PS. Nu stii despre ce e vorba cu aceasta lege a karmei sau nu ai inteles la ce m-am referit ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 12 Aug 2004, 05:53 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (thunder)
- poti sa dezvolti ideea/diferenta intre a fi iertat pe pamint si a fi iertat in ceruri ? care pamint si care ceruri ?

Pe pamant = in realitatea fizica - Cerul 1, in care suntem integrati cu structura 1 (trupul).
In Ceruri = in realitatile 2 si 3 (cauzala si divina), corespunzatoare Cerurilor 2-10 in care suntem integrati cu structurile 2-10.
Orice senzatie, gand, cuvant sau fapta are efecte in toate cele 10 ceruri, corespunzator vibratiei specifice a senzatiei, gandului, cuvantului sau faptei respective. Dar, daca in urma unei fapte rele se fac cele cuvenite - pentru obtinerea iertarii totale - doar in realitatea fizica, acea fapta rea nu este iertata in totalitate. Iar iertarea trebuie sa fie ceruta si acordata pentru ca incarcatura energetica malefica a faptei rele savarsite sa fie anihilata 100%.. Daca, de exemplu, cineva spune "te-am iertat", dar in sufletul lui iti poarta inca dusmanie, nu esti iertat pentru greseala facuta si vei ramane legat de respectivul intr-o karma comuna care va determina viitoarele intalniri intre voi pana la momentul cand intr-un fel s-au altul acea legatura karmica se va dezlega intr-un fel sau altul. Ingerii Pazitori ai Karmei asteapta deznodarea violenta a karmelor, hranindu-se cu energiile joase ale pacatelor savarsite prin care acele karme se amplifica, pana la atingerea unei "mase critice" dincolo de care singura modalitate de a mai rascumpara greselile facute este jertfa. Sau daca pagubitul te iarta in sufletul lui iar tu nu ti-ai cerut iertare, el s-a extras din karma provocata de fapta ta rea, ramanand ca tu sa platesti pentru 2/3 din incarcatura energetica a faptei tale in Legea Karmei, pana la anihilarea totala a consecintelor faptei tale.
Rolul preotului, al canoanelor, al rugaciunii, al cererii si acordarii iertarii, al facerii faptelor bune inverse pacatelor comise este extrem de important. Toate acestea sunt importante pentru iertarea completa a faptei rele. Iar in cazul repetarii ei, consecintele negative vor fi duble, pentru ca prin iertare se anihileaza din pacat doar energiile malefice, in timp ce informatia ramane. Iar informatia faptei initiale la care se adauga informatia repetarii pacatului implica o energizare dubla - si o pedeapsa corespunzatoare.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Aug 2004, 05:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Eclectic
mesaj 12 Aug 2004, 09:25 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Thunder, despre ce e vorba cu aceasta lege a karmei ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Aug 2004, 10:22 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (eclectic @ 12 Aug 2004, 11:38 PM)
Thunder, despre ce e vorba cu aceasta lege a karmei ?

- pe scurt, legea karmei e legea actiunii si reactiunii. Principiul ei il regasesti si in legea din fizica cu acelasi nume.

- esenta acestei legi este cuprinsa si in spusele lui Iisus: "cine taie cu sabia, de sabie va fi taiat", "cine seamana vint, culege furtuna". O detaliere a acestei legi divine cosmice poate alta data.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 Aug 2004, 10:40 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ei bine, nu intotdeauna cine seamana vant culege furtuna.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Aug 2004, 11:04 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (eclectic @ 13 Aug 2004, 12:53 AM)
Ei bine, nu intotdeauna cine seamana vant culege furtuna.

- ceva detalii ne oferi ? wink.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 Aug 2004, 11:15 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ce detalii sa-ti ofer ? Raufacatorii platesc mereu pentru ce au facut. Dar numai in filme.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Aug 2004, 11:44 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (eclectic @ 13 Aug 2004, 01:28 AM)
Ce detalii sa-ti ofer ? Raufacatorii platesc mereu pentru ce au facut. Dar numai in filme.

- pai tocmai asta "explica" legea karmei, ca tot ce faci ti se va face ... in aceasta viata ... sau in urmatoarele. rolleyes.gif

- asa ca, nu-ti face probleme, totul se plateste, mai devreme sau mai tirziu. spoton.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 Aug 2004, 11:48 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Sincer sa fiu, eu nu cred in asa ceva.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Aug 2004, 05:01 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Nici cand s-au descoperit virusii oamenii n-au crezut in asa ceva. Ceea ce nu i-a impiedicat pe virusi sa-i afecteze bine mersi in continuare...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 17 Aug 2004, 06:09 PM
Mesaj #82


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Analogia e slaba. Diferenta ca e virusii poate oricine sa-i puna in evidenta prin experimente banale. Si, incet-incet, pe masura ce experiment dupa experiment confirma descoperirile, oamenii incep sa fie convinsi. rolleyes.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Aug 2004, 06:47 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Nu zau? eclectic a spus ca nu crede in legea karmei, lege care in universul fizic (sa nu incep si aici cu Cerurile ohyeah.gif ) se manifesta sub forma principiului actiunii si reactiunii. Iar acest principiu poate fi verificat tot prin experimente banale.

Iar in ce priveste "aplicatiile speciale" ale acestei legi a karmei, cine te opreste sa faci chiar tu experimentele cu pricina? E simplu: faci un bine cuiva si apoi observi daca ti se face si tie un bine asemanator. Sau faci un rau (da' nu te sfatuiesc, aici esti pe cont propriu) si observi daca ti se face un rau asemanator. De obicei, pentru chestii nesemnificative (atat in bine cat si in rau) reactia vine repede... cateva saptamani - o luna.

Oamenii insa au probleme de memorie selectiva cand vine momentul sa realizeze ca singuri sunt de vina pentru ca si-au luat-o. De obicei, indiferent daca sunt credinciosi sau atei, dau vina pe altii si niciodata pe ei insisi.

E nevoie de un dram de cunoastere pentru a constientiza ca singurii vinovati pentru ceea ce patim suntem chiar noi.

Later edit: Lasand la o parte chestiuni atat de nesemnificative ca iertarea, karma si virusii, zi-mi si mie daca ai mai pus in ultima vreme la Perle citate d'ale mele, ca eu nu frecventez topicu' ala decat bilunar sau cam asa ceva... Nu ma lasa prada uitarii prietene, tocma' acum cand lumea e plecata prin vacante si concedii, fii vigilent - si ai putea da quote chiar la mesaje intregi ca nu ma supar, parol. Stii, important e nu ce intelegi tu, ci ce inteleg altii. biggrin.gif Cu cat mai mult, cu atat mai bine.

Acest topic a fost editat de RZA: 17 Aug 2004, 07:04 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 17 Aug 2004, 06:59 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



RZA-draga, tu numa` iarta; n-ai nimic de pierdut; eventual o constiinta impacata. Chestia asta - apud tu: "E nevoie de un dram de cunoastere pentru a constientiza ca singurii vinovati pentru ceea ce patim suntem chiar noi" -perfect adevarat. Pe eclectic iarta-l ca azi e ziua lui; oare ne da si noua ceva de glojdit? numa` sa fie mult, sa fie gratis si sa tina mult de tot... drunk.gif drunk.gif roflmao.gif roflmao.gif love.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 17 Aug 2004, 07:06 PM
Mesaj #85


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu zau? eclectic a spus ca nu crede in legea karmei, lege care in universul fizic (sa nu incep si aici cu Cerurile  ) se manifesta sub forma principiului actiunii si reactiunii. Iar acest principiu poate fi verificat tot prin experimente banale.


Sunt sigur ca eclectic nu a vrut sa spuna ca nu crede in principiul actiunii si reactiunii din fizica...

QUOTE

Iar in ce priveste "aplicatiile speciale" ale acestei legi a karmei, cine te opreste sa faci chiar tu experimentele cu pricina? E simplu: faci un bine cuiva si apoi observi daca ti se face si tie un bine asemanator.


laugh.gif

Cunosc... faci un bine. Daca ti se intampla si tie un bine in schimb, rezulta ca s-a aplicat legea karmei. Daca ti se intampla un rau in schimb, inseamna ca ai facut tu un rau intr-o alta viata si iar s-a aplicat legea karmei... ohyeah.gif E tare experimentul asta... rofl.gif

QUOTE

De obicei, pentru chestii nesemnificative (atat in bine cat si in rau) reactia vine repede... cateva saptamani - o luna.


Intr-o luna mi se intampla o suta de chestii pozitive nesemnificative si o suta de chestii negative nesemnificative. Asa ca n-o sa-mi reuseasca experimentul... daca vrei un termen tehnic, zgomotul de fond e prea mare.

As putea face o fapta extrem de buna sau una extrem de rea. Dar pentru alea, in mod neconvenabil, rasplata vine intr-o viata viitoare. Si cum eu nu pot face experimente pe mai multe vieti, nu am cum testa aceasta ipoteza.

Te astept in continuare cu propuneri mai constructive...

Acest topic a fost editat de Catalin: 17 Aug 2004, 07:07 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Aug 2004, 07:07 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Nu stiu daca eclectic da de "glojdit" - eu ii urez oricum "La multi ani!" din toata inima - da' de ce sa-l iert, draga cactus? Ca nu-mi facu nimic... blink.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 17 Aug 2004, 07:10 PM
Mesaj #87


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Later edit: Lasand la o parte chestiuni atat de nesemnificative ca iertarea, karma si virusii, zi-mi si mie daca ai mai pus in ultima vreme la Perle citate d'ale mele, ca eu nu frecventez topicu' ala decat bilunar sau cam asa ceva... Nu ma lasa prada uitarii prietene, tocma' acum cand lumea e plecata prin vacante si concedii, fii vigilent - si ai putea da quote chiar la mesaje intregi ca nu ma supar, parol. Stii, important e nu ce intelegi tu, ci ce inteleg altii.  Cu cat mai mult, cu atat mai bine.


Prietene, stai linistit! Vigilenta mea nu doarme niciodata... vizita ta bilunara nu va ramane nerasplatita... doar asta ar insemna sa nu se aplice principiul karmei! rofl.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Aug 2004, 07:18 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Aha... deci recunosti ca principiul functioneaza. Tot e ceva, mai ai sperante. ohyeah.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 18 Aug 2004, 08:35 AM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Am senzatia ca ne cam indepartam de la subiect.
Ma intrebam daca a ierta este bine intotdeauna. Iertarea presupune (de cele mai multe ori) incurajarea celui iertat in greseala. Ori poate el are de platit, conform legii karmei, anumite "dari" si, iertandu-l, amanam momentul platii si ii prelungim chinul si ii rapim posibilitatea de a invata din greseala comisa. Sigur, daca vrea sa invete, sa vada. Sau poate nu poate vedea...Este greu de apreciat, cred eu. Dar mai cred ca iertarea la nesfarsit (si ma refer la iertarea omului de catre om) nu este benefica evolutiei. Poate doar celui ce iarta...


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Aug 2004, 09:53 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Hait! Ce-mi vazura ochii? wacko.gif
QUOTE
Iertarea presupune (de cele mai multe ori) incurajarea celui iertat in greseala. Ori poate el are de platit, conform legii karmei, anumite "dari" si, iertandu-l, amanam momentul platii si ii prelungim chinul si ii rapim posibilitatea de a invata din greseala comisa.

Tear draga, daca nu ierti in primul rand ca nu respecti invatatura lui Iisus. Si daca nu esti cu Dumnezeu... Apoi, daca nu ierti si i-o intorci respectivului, asta inseamna sa continui sa actionezi conform principiului karmic - si sa te expui la consecintele pe care le va avea pentru tine ramanerea in acest lant cauzal. Numai prin iertare se anihileaza energiile malefice ale pacatului initial, daca tu nu ierti sau reactionezi dupa principiul "ochi pentru ochi" aceste energii raman sau se amplifica. In plus, capacitatea unei fiinte de a ierta pacatele altora arata cat merita acea fiinta de a fi iertata pentru propriile ei pacate ("Si ne iarta noua..."). Iertarea la nesfarsit este cat se poate de benefica evolutiei - si atat celui care iarta cat si celui care este iertat - cu rezerva ca cel care continua sa greseasca la nesfarsit isi va lua papara necesara (dar nu de la oameni) cu consecinte mergand gradual de la semnale (suferinte) ca merge intr-o directie proasta si pana la anihilarea totala a lui ca entitate - inclusiv a Scanteii Divine din el - in ceea ce Apocalipsa numeste "Iezerul de Foc".
Nu trebuie plecat de la ideea ca daca un individ e atat de netrebnic incat sa considere iertarea neconditionata a celor din jur o oportunitate de a continua sa-si faca mendrele, inseamna ca va scapa nepedepsit. Prin tot ce face in afara Legilor Divine (2 din acestea fiind cea a Karmei si cea a Iubirii) el se expune consecintelor propriilor fapte. Desi este iertat de oamenii sau entitatile carora le-a gresit (inclusiv de Entitatile Divine ale Sfintei Treimi) prin simpla ignorare a lui "du-te si nu mai pacatui" el mai are de platit 2/3 din incarcatura malefica a fiecarui pacat savarsit. Pentru a scapa basma curata, trebuie sa se caiasca sincer, sa faca fapte bune inverse pacatelor comise si mai ales sa nu le repete pe acestea.
In concluzie, as vrea sa fie clar un lucru: fiecare sentiment, gand, vorba sau fapta are o componenta informationala si una energetica, care formeaza o rezultanta vibrationala specifica, o "carte de vizita" a actului respctiv. In cazul unui act malefic, singura posibilitate de anihilare a componentei energetice este opunerea unei vibratii benefice si de sens contarar. Cat despre componenta informationala a pacatelor facute, aceasta ramane inscrisa in structurile superioare pana la Judecata de Apoi, poate fi vizualizata de anumiti oameni si va fi reenergizata (dublu) in momentul repetarii pacatului initial sau al comiterii unuia similar: la informatia pacatului nr. 1 (ramasa, dupa cum am spus, in structurile pacatosului) se adauga informatia pacatului nr. 2, deci o informatie dubla care atrage imediat o energizare dubla si imputernicirea chiar de catre pacatos a vibratiei dizarmonice prin care isi perturba biocampurile provocandu-si brese prin care poate fi agresat de cei care se ocupa cu asta - Ingerii Pazitori ai Karmei (demonii) - in zonele in care a emis acea vibratie dizarmonica.

QUOTE
Este greu de apreciat, cred eu.

Indeed. spoton.gif D'aia cel mai bun mijloc de a fi sigura ca faci bine ce faci, daca iti lipseste cunoasterea necesara, este sa te raportezi mereu la Iisus si sa respecti intocmai invataturile Lui. O sa fie bine si la vara cald...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 18 Aug 2004, 10:22 AM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791




Asa cum cred ca ai constatat, nu sunt foarte evoluata dpv spiritual si poate tocmai d’aia am momente in care pun la indoiala beneficitatea iertarii pentru cel iertat. Repet, pentru cel iertat, nu pentru cel ce iarta, a carui situatie e foarte clara pentru mine. Dar in viata de toate zilele iert intotdeauna, dar absolut intotdeauna neconditionat si uit, caci pentru mine a ierta inseamna a uita si a merge mai departe, spre Lumina.
Draga RZA, n-am vrut sa te sochez, dar se pare ca am reusit. Sorry ! Dar, ca sa nu-mi dezmint semnatura cea veche, (Incearca sa iei ce e mai bun de la fiecare), ma bucur ca mai apuc macar sa vorbesc cu tine ! Mai ma luminez si eu si invat sa trec peste momentele de indoiala. Sper sa ma ierti ! (pacat ca nu pot folosi zambaretii !)


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Aug 2004, 10:26 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Si eu ma bucur cand ne mai intalnim pe Han, draga Tear! smile.gif Daca ierti si uiti neconditionat greselile celor din jur, inseamna ca esti foarte evoluata spiritual. thumb_yello.gif Fiintele neevoluate sunt incapabile sa ierte din tot sufletul - daca nu-L constientizezi pe Dumnezeul din tine, cum ai putea sa-L simti pe Cel din aproapele tau?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Aug 2004, 11:54 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Tear @ 18 Aug 2004, 10:48 AM)
Am senzatia ca ne cam indepartam de la subiect.
Ma intrebam daca a ierta este bine intotdeauna. Iertarea presupune (de cele mai multe ori) incurajarea celui iertat in greseala. Ori poate el are de platit, conform legii karmei, anumite "dari" si, iertandu-l, amanam momentul platii si ii prelungim chinul si ii rapim posibilitatea de a invata din greseala comisa. Sigur, daca vrea sa invete, sa vada. Sau poate nu poate vedea...Este greu de apreciat, cred eu. Dar mai cred ca iertarea la nesfarsit (si ma refer la iertarea omului de catre om) nu este benefica evolutiei. Poate doar celui ce iarta...

- cred ca s-a inteles gresit mecanismele subtile ale iertarii. Iertarea te ajuta in primul rind pe tine, cel care ierti. Cel pe care il ierti oricum isi va primi pedeapsa. Tu, prin neiertare, poti cel mult sa-i agravezi situatia, dar nu in sensul ca ar primi mai mult rau decit a facut, ci prin faptul ca trimiti catre el energii si ginduri malefice, perturbatoare .. care evident, ti se vor intoarce si tie la vremea cuvenita.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 18 Aug 2004, 12:58 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Nu m-am gandit la pedepsirea celui care a gresit, stiu ca orice se plateste, in viata prezenta sau in alta, intr-un fel sau altul. Stiu ca tot ce faci ti se intoarce. Si deci iertarea este benefica pentru cel ce o daruieste. Ma refeream la o "neiertare" prin uitare, nu prin intretinerea gandurilor malefice in ceea ce il priveste. Nu stiu daca ma pot face inteleasa. Dar, asa cum i-am spus si lui RZA, in viata de toate zilele eu iert intotdeauna si neconditionat; momentul in care am pus la indoiala mecanismul iertarii a fost o ratacire trecatoare, o pata de umbra in drumul catre Lumina.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 10:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman