HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Criza Din Transnistria
sorin666
mesaj 4 Aug 2004, 12:38 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Pana acum NATO n-a exclus pe nimeni, nici macar GRE/TURCIA care isi arata muschii de vreo 40 de ani...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Aug 2004, 12:50 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (sorin666 @ 4 Aug 2004, 01:51 AM)
Pana acum NATO n-a exclus pe nimeni, nici macar GRE/TURCIA care isi arata muschii de vreo 40 de ani...

Exact - şi doar acolo e vorba de conflict deschis şi declarat īntre două ţări NATO. spoton.gif
Fazele astea cu bau-baul cu NATO sau UE, ONU, Uniunea Galactică Klingoniană ş.a.m.d. sunt fie de la nişte oameni la care "realismul" a degenerat īn făcut īn pantaloni fie .... dar mai bine nu enunţ varianta (b) ... devil.gif

Nefertiti - oricum situaţia din Transnistria şi contrabanda masivă ce se face īn zonă ne afectează. mad.gif Că nu ne arde īncă la c... asta iarăşi e adevărat. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 4 Aug 2004, 12:51 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 4 Aug 2004, 08:31 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Se pare, insa, ca interventiile diplomatice nu au efect in acest caz. Cel putin deocamdata.


Daca interventiile diplomatice nu dau rezultate, mai ramane o alternativa: interventiile diplomatice jamie.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Aug 2004, 08:31 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Aug 2004, 09:32 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (MIA @ 4 Aug 2004, 02:03 AM)
Fazele astea cu bau-baul cu NATO sau UE, ONU, Uniunea Galactică Klingoniană ş.a.m.d. sunt fie de la nişte oameni la care "realismul" a degenerat īn făcut īn pantaloni fie .... dar mai bine nu enunţ varianta (b) ...  devil.gif

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
roflmao.gif roflmao.gif

Asa as fi ras daca nu eram la servici.
Aseara am vazut la stiri ca transnistrenii au blocat calea ferata, ca raspuns la "sanctiunile economice". Se pare ca masura afecteaza nu numai pe Moldova ci si Romania si Ucraina. Ar putea fi Ucraina un eventual aliat pentru rezolvarea crizei? unsure.gif . De asemenea cred ca nici Rusia nu este prea multumita de problema aceasta.

QUOTE
Nu cred ca NATO va exclude Romania in cazul unei interventii de mentinere a pacii si restabilire a ordinii in Transnistria. Cel mult va spune ca: "sunteti pe cont propriu in problema asta".

S-o crezi tu.


Nefertiti NATO este deja o organizatie foarte birocratizata si care ia foarte greu decizii, vorba celor dinainte, pana acum nu a exclus pe nimeni. Americanii isi fac de cap si ataca pe cine vor ei chipurile "pentru eradicarea terorismului", francezii fac expeimente nucleare in Pacific, danezii impusca caini, grecii si turcii se ciondanesc pentru insule in Mediterana si tot ce se intampla este ca unii membrii zic ca nu sunt de acord, altii sunt de acord, iar altii se abtin. Niciodata nu se ia o decizie.
Ce argumente ar avea NATO sa excluda Romania?

Uite ca vesticilor le pasa:
http://evenimentulzilei.ro/externe/?news_id=162541
Inainte de a trage concluzii pripite doar citind titlul articolului: "O actiune militara in Moldova ar fi un dezastru", va invit sa cititi si continutul si veti vedea ca e vorba de o itervetie a Moldovei in Transnistria, in situatia actuala. Este placa clasica pe care o pun mereu oficialii din vest: negocieri, tratative, etc. Ceea ce este important este ca acelor oficiali chiar le pasa ce se intampla acolo si sunt cu ochii pe Moldova.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 4 Aug 2004, 10:07 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 4 Aug 2004, 10:13 AM
Mesaj #75


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eu nu am spus ca NATO ne-ar exclude. Am spus "s-o crezi tu" la afirmatia ca ei ne-ar lasa sa ne jucam linistiti de-a hotii si vardistii si ar spune doar ca suntem pe cont propriu.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Aug 2004, 10:14 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 4 Aug 2004, 11:26 AM)
Eu nu am spus ca NATO ne-ar exclude. Am spus "s-o crezi tu" la afirmatia ca ei ne-ar lasa sa ne jucam linistiti de-a hotii si vardistii si ar spune doar ca suntem pe cont propriu.

Iar eu am spus "cel mult" adica daca nu ne vor lasa de capul nostru atunci isi vor baga si ei coada. Si nu am spus ca "ne vor lasa sa ne jucam de-a hotii si vardistii". Imi atribui afirmatii care nu imi apartin

Edit:
Tu ai citat intreaga afirmatie, acolo unde spuneam ca "nu cred ca ne va exclude" - ce puteam sa inteleg de aici?

Acest topic a fost editat de actionmedia: 4 Aug 2004, 10:18 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 4 Aug 2004, 12:20 PM
Mesaj #77


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Forţele armatei a 14-a au fost mobilizate, aseară, la Tighina.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Aug 2004, 12:21 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 4 Aug 2004, 01:33 PM)
Forţele armatei a 14-a au fost mobilizate, aseară, la Tighina.

da-ne si noua o sursa sa vedem mai multe informatii. Ne lasi asa...


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 5 Aug 2004, 11:35 AM
Mesaj #79


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



...Numărul militarilor ruşi aflaţi īn acest moment īn Transnistria nu este cunoscut cu exactitate. Asta pentru că autorităţile nu permit accesul observatorilor internaţionali īn această zonă. Experţii susţin īnsă că la Tiraspol s-ar afla o divizie de infanterie motorizată, două regimente de artilerie, un regiment de tancuri, un regiment antitanc, un regiment de rachete şi o escadrilă de elicoptere de asalt. Nu lipsit de importanţă este şi faptul că īn Transnistria se găseşte cel mai important complex militar-industrial din Republica Moldova. Din acesta fac parte o uzină de producere a componentelor pentru armament nuclear, un centru pentru controlul comunicaţiilor şi o bază de lansare pentru rachete. (Realitatea TV)


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 5 Aug 2004, 03:55 PM
Mesaj #80


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



De astazi, Republica Moldova nu mai primeste curent electric, s-a sistat furnizarea, si se asteapta oricand sa se intample acelasi lucru cu gazele naturale.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 Aug 2004, 03:59 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 5 Aug 2004, 05:08 PM)
De astazi, Republica Moldova nu mai primeste curent electric, s-a sistat furnizarea, si se asteapta oricand sa se intample acelasi lucru cu gazele naturale.

Mai usor, ca nu e vorba de Republica Moldova ci de regiuni din R.M.

Se vor descurca ei cumva. Ii mai ajutamsi noi... cum putem...


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 12 Aug 2004, 11:31 AM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Superunknown Am spus asa-zisi romani pentru ca ma indoiesc de faptul ca acolo mai exista romani-romani. Aia sunt mai mult rusi. Dar, acceptand ca sunt romani, nu vad de ce acest gen de nationalism ar trebui perpetuat. Mai ales ca ei sunt prinsi la mijloc, cineva isi face jocurile folosindu-se de faptul ca ei sunt romani. Ce ar trebui sa facem noi? Sa ne bagam iar ca musca in lapte si sa cadem in cursa? E cam tarziu, nu crezi?


Nu-mi vine sa cred ca ai scris asa ceva! Oamenii aia sunt cat se poate de romani, si nu orice romani, ci unii foarte curajosi. Cum adica sa ne bagam ca musca in lapte, cand acolo sunt cetateni moldoveni de etnie romana ale caror drepturi nu sunt respectate? Despre ce nationalism vorbesti? Este o dovada de nationalism sa vrei ca oamenii de aceeasi etnie cu tine, dar cetateni ai unui alt stat, sa aiba drepturi depline in tara lor? Este o dovada de nationalism sa acuzi metodele staliniste ale separatistilor?

Sper ca guvernul si diplomatia romaneasca sa nu dea dovada de aceeasi lasitate pe care au manifestat-o pana acum si Romania si Moldova .

Sunt de acord cu cele spuse de Actionmedia si, de data asta, si cu Superunknown. Romania nu poate si nu trebuie sa stea cu mainile in san cum a facut in 92. Nu este vorba de pretentii teritoriale. Este vorba de drepturile omului si de un focar de conflict la granita cu NATO si UE. Eu nu cred ca Americanii isi doresc un stat marioneta, cap de pod al Rusiei, langa granita estica a NATO. Si nici nu cred ca neintervenind, Romania face politica USA in regiune. Din contra, ca membra NATO Romania ar trebui sa se implice activ in rezolvarea acestui conflict: diplomatic si economic intai.

Ce facem daca lucrurile se complica si in zona intervine un razboi civil? Este legitima o interventie NATO sau ONU in zona? Eu cred ca da. Ar trebui Romania sa se implice in aceasta interventie? Din nou, cred ca da.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Aug 2004, 11:49 AM
Mesaj #83


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Este o dovada de nationalism sa vrei ca oamenii de aceeasi etnie cu tine, dar cetateni ai unui alt stat, sa aiba drepturi depline in tara lor? Este o dovada de nationalism sa acuzi metodele staliniste ale separatistilor?

Daca interventia se face avand la baza criteriul etniei, da, este nationalism. De ce nu vrei tu sa faci pe eroul, daca tot vrei binele omenirii, si sa iti bagi nasul peste tot in lumea asta pe unde exista conflicte? Ca, din pacate, sunt destule. Nejustificate. Si nu incurajez metodele separatistilor. Dar asta nu inseamna nici ca trebuie sa ma duc sa ma lupt cu separatistii basci, de exemplu. Pur si simplu e treaba lor. Da, pot sa iau atitudine fata de metodele folosite de unii separatisti (acum o spun la modul general) sau de catre teroristi, ca sa extindem un pic teoria. Dar mai mult de atat nu fac.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 12 Aug 2004, 12:01 PM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Daca interventia se face avand la baza criteriul etniei, da, este nationalism. De ce nu vrei tu sa faci pe eroul, daca tot vrei binele omenirii, si sa iti bagi nasul peste tot in lumea asta pe unde exista conflicte?


Pentru ca responsabilitatea Romaniei este fata de cetatenii de etnie romana! Credeam ca e evident. Doar nu vezi Ungaria cerand drepturi pentru cetatenii germanii din Romania, nici Romania cerand drepturi pentru cetatenii rusi din Ucraina, si asa mai departe.

Conflictul asta ne priveste direct si avem datoria sa ne implicam. Restul conflictelor nu intra in "jurisdictia" noastra pentru ca nu avem noi statutul de Politist al lumii.

QUOTE
Da, pot sa iau atitudine fata de metodele folosite de unii separatisti (acum o spun la modul general) sau de catre teroristi, ca sa extindem un pic teoria. Dar mai mult de atat nu fac.


Ce vrei sa spui prin "iau atitudine"? Daca intelegi ca asta inseamna sa iti exprimi o opinie negativa fata de metodele lor si atat, asta nu rezolva absolut nimic. Asta vrei sa faca Romania in problema Transnistriei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Aug 2004, 12:18 PM
Mesaj #85


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pentru ca responsabilitatea Romaniei este fata de cetatenii de etnie romana!

Gresit. Responsabilitatea Romaniei, la fel ca si al altei tari, este fata de cetatenii romani. Repet: CETATENI. Atat, nu cetateni de o anumita etnie. Cetatenia e una, etnia e alta. Si mai mult decat sa imi exprim o opinie, nu pot sa fac. Iar Romania la fel, pentru simplul fapt ca nu ne putem permite sa ne purtam precum faimosul jandarm universal numit SUA.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 12 Aug 2004, 01:04 PM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



nefertiti, era vorba, evident, despre cetatenii straini de etnie romana. Normal ca in tara noastra toti cetatenii romani trebuie tratati la fel, indiferent de etnie. Dar romanii mai sunt si in alte tari, si nu sunt CETATENI romani, ci etnici romani. Sunt cetateni maghiari, ucrainieni, bulgari, etc.

Mi se pare de-a dreptul ciudat ca ai inteles din postarea mea ca as incuraja "responsabilitatea" Romaniei pe criterii etnice in tara. Probabil ca ai uitat postarile mele de pe "Politica Interna - Tiganii din Romania".

Iar Romania, in calitate de membru NATO, aspirant la UE si participant (sper) activ la viata politica internationala, poate sa faca mult mai mult decat sa isi exprime o opinie. Se pot face presiuni si economice si diplomatice. Cum a spus si Actionmedia: le taie curentul, bun! Le dam noi curent. Sa vedem ce mai fac trasnistrenii separatisti cu termocentralele (care sunt plasate strategic pe teritoriul "lor").

QUOTE
  pentru simplul fapt ca nu ne putem permite sa ne purtam precum faimosul jandarm universal numit SUA.


Asta nu inseamna ca trebuie sa inchidem ochii la orice eveniment care ne afecteaza. In plus "jandarmul" este aliatul nostru, si, cred eu, deloc multumit de aparitia acestui stat marioneta al Rusiei.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Aug 2004, 01:21 PM
Mesaj #87


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Stii care e problema, de fapt? E un joc a doua puteri acolo, iar noi, asa cum ne sta in obicei, suntem iar loviti de sentimentalisme si ne lasam antrenati la mijloc.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 12 Aug 2004, 01:33 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE
Asta nu inseamna ca trebuie sa inchidem ochii la orice eveniment care ne afecteaza


Va fi foarte interesant de vazut ce se va intampla atunci cand aceste evenimente ne vor afecta cu adevarat.

p.s : M-as fi asteptat ca macar unul sau doi cetateni ai R Moldova sa-si expuna punctul de vedere pe acest forum. Se pare insa ca au alte treburi mai importante de facut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 12 Aug 2004, 01:51 PM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
  E un joc a doua puteri acolo, iar noi, asa cum ne sta in obicei, suntem iar loviti de sentimentalisme si ne lasam antrenati la mijloc.


Eu nu cred ca suntem la mijloc. Cred ca suntem de partea uneia dintre puteri : USA. Doar facem parte din NATO.

Chiar ar fi fost interesant daca ziceau si moldovenii ceva pe forum. Apropo de asta, poate moderatorii ar trebui sa se gandeasca la niste modalitati de promovare a forumului si in Moldova, pe un site ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 12 Aug 2004, 02:24 PM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Gresit. Responsabilitatea Romaniei, la fel ca si al altei tari, este fata de cetatenii romani. Repet: CETATENI.


Asta e o parere cit se poate de discutabila. Romania e cel putin la fel de responsabila fata de romanii din afara granitelor (care din punct de vedere etnic sint la fel de romani ca si noi dar, spre deosebire de noi, nu beneficiaza de avantajele statutului de cetatean roman). Prin asta, ei sint mai expusi deznationalizarii decit sintem noi si de asta au nevoie de ajutor. Iti amintesc de grija constanta a Ungariei fata de maghiarii din Romania (grija pe care sint sigur ca n-o consideri deloc deplasata) sau de grija Israelului fata de evreii din Europa. Daca pe tine te deranjeaza nationalismul, si pe mine ma deranjeaza etnomasochismul.

QUOTE
E un joc a doua puteri acolo, iar noi, asa cum ne sta in obicei, suntem iar loviti de sentimentalisme si ne lasam antrenati la mijloc.


Nu e un joc, e vorba de niste romani care sint persecutati. Poate ca sint sentimental in asemenea cazuri, dar nu pot sa gindesc cu stomacul sau cu buzunarul si nu sint de acord ca sportul asta, "mica ciupeala", sa devina politica de stat a Romaniei.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 12 Aug 2004, 04:01 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



E o diferenta enorma intre situatia maghiarilor din Romania si situatia romanilor din Transnistria. De exemplu, cine intentioneaza sa desfiinteze scolile cu predare in limba romana ? 'Statul transnistrean' ? Exista o astfel de tara pe harta lumii ? Asupra cui sa faca presiuni statul roman ? Teritoriul de la est de Nistru este (cel putin nominal) o parte integranta a R. Moldova. Deci presiunile ar trebui facute asupra conducerii R. Moldova.
Inca o problema : ce reprezinta etnicii romani ce locuiesc in Transnistria ? O minoritate sau majoritatea ? Daca sunt o minoritate, atunci se pune problema ca statul ai carui cetateni sunt sa-i protejeze. Daca sunt majoritari e de rau, fiindca drepturile majoritatii nu fac parte momentan dintre prioritatile politicii mondiale contemporane. Daca statul ai carui cetateni sunt nu-i poate proteja din diverse motive, atunci organizatiile internationale trebuie sa actioneze pentru a rezolva situatia. Cum insa aceste organizatii par sa nu fie prea dornice sa se implice, se poate trage concluzia ca ele nu considera ca s-ar incalca cumva drepturile omului ca urmare a evenimentelor din Transnistria.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 05:00 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Superunknown, in politica nu iti poti permite sa fii sentimental. Trebuie mereu sa judeci in termeni de "castiguri" si de "pierderi." O fi cinism, dar asa trebuie sa se faca politica.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 13 Aug 2004, 08:38 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Nu exista prieteni adevarati in politica. Noi toti sintem rechini care dau tircoale, pindind sa apara dire de singe in apa.

TRICOLORUL


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 11:37 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Deranjanti sunt rechinii care se pretind delfini. Iar asta nu e valabil numai in cazul politicii.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 13 Aug 2004, 12:42 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Ce cazuri mai cunosti?


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 12:58 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ce fel de cazuri ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 13 Aug 2004, 02:33 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (eclectic @ 13 Aug 2004, 12:50 PM)
Deranjanti sunt rechinii care se pretind delfini. Iar asta nu e valabil numai in cazul politicii.

PAI...CAZURILE DE CARE AMINTESTI TU MAI SUS! wink.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 02:39 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ma refeream la faptul ca in multe domenii vezi asa ceva.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 13 Aug 2004, 04:56 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Si eu am cerut sa enumeri domeniile(in afara politicii)

Dar...nu e obligatoriu ohmy.gif

Acest topic a fost editat de talusa: 13 Aug 2004, 04:56 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Aug 2004, 05:14 PM
Mesaj #100


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (talusa @ 13 Aug 2004, 10:51 AM)
Nu exista prieteni adevarati in politica. Noi toti sintem rechini care dau tircoale, pindind sa apara dire de singe in apa.

TRICOLORUL

As spune ca mai sunt si greseli, dar desigur exceptiile confirma regula.
Si greselile sunt de conjunctura...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 14 Aug 2004, 04:32 PM
Mesaj #101


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Asupra cui sa faca presiuni statul roman ?


Asupra guvernului de la Chisinau (care ii persecuta la rindul sau pe romani), asupra agentilor transnistreni care fac afaceri in Romania, asupra romanilor care au legaturi cu regimul transnistrean si asupra Rusiei care trebuie sa-si retraga armata a 14-a din regiune.

QUOTE
ce reprezinta etnicii romani ce locuiesc in Transnistria ? O minoritate sau majoritatea ?


Achernar, problema e cu atit mai grava daca reprezinta majoritatea. O majoritate oprimata de o minoritate reprezinta un potential conflictual mai mare decit viceversa. Iar povestea cu prioritatile politicii mondiale contemporane e o mare gogomanie. Prioritatile se impun, nu pica din cer. Ce-ai vrea acum, sa zicem ca in Transnistria nu sint persecutati romanii ci homosexualii, doar doar o interveni "politica mondiala contemporana" si acolo?

QUOTE
Superunknown, in politica nu iti poti permite sa fii sentimental


eclectic, sint sigur ca n-ai argumente sa-ti sustii parerea, probabil ai zis-o doar asa, ca-ti place cum suna. Poate ar fi interesanta o discutie "cinism versus sentimentalism in politica", dar bazata pe argumente, nu pe axiome.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 14 Aug 2004, 07:26 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



In plus Romania mai poate sa intervina si pe langa tarile din UE pentru a demonstra ca problema este serioasa si nu este numai problema Moldovei sau a Romaniei ci a intregii Europe care vrea stabilitate si pace in regiune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 16 Aug 2004, 04:24 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE

QUOTE 
Asupra cui sa faca presiuni statul roman ?



Asupra guvernului de la Chisinau (care ii persecuta la rindul sau pe romani), asupra agentilor transnistreni care fac afaceri in Romania, asupra romanilor care au legaturi cu regimul transnistrean si asupra Rusiei care trebuie sa-si retraga armata a 14-a din regiune.


Si asupra Comisiei Extraterestre de Lupta contra Sarmalelor, nu ?
Acceptand posibilitatea de a face presiuni asupra agentilor transnistreni, nu vad ce presiuni care sa dea rezultate poate exercita asupra guvernului de la Chisinau, in conditiile in care acesta a derulat explicit o politica anti-romaneasca, fara ca guvernul Romaniei sa poata riposta in vreun fel eficient. In privinta Rusiei, ideea e si mai utopica, avand in vedere ca, pana una-alta, dintre Romania si Rusia, nu cred ca Romania e cea aflata in postura de a face presiuni. Stii, cumva, de unde ne vin gazul si petrolul in urmatorii ani ? Indiciu: nu dinspre UE.

QUOTE
Iar povestea cu prioritatile politicii mondiale contemporane e o mare gogomanie. Prioritatile se impun, nu pica din cer.


Nu e nici o gogomanie. Exista un set de prioritati, iar acestea nu se vor schimba decat in cazul unor evenimente extreme, de genul atentatelor de la 11 septembrie. Spilul e ca aceste evenimente trebuie sa afecteze o super-putere pentru a influenta setul existent de prioritati. Acest raspuns e valabil si pentru Damnatius.

QUOTE

eclectic, sint sigur ca n-ai argumente sa-ti sustii parerea, probabil ai zis-o doar asa, ca-ti place cum suna. Poate ar fi interesanta o discutie "cinism versus sentimentalism in politica", dar bazata pe argumente, nu pe axiome.


Pentru a nu ajunge aici la off-topic, voi face un topic pe tema propusa de tine. O singura rugaminte am: nu te mai grabi sa crezi ca esti singurul cu argumente, cate vreme nu scrii decat opinii personale, nici macar axiome. wink.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 16 Aug 2004, 09:41 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pentru a face presiuni asupra cuiva e necesar sa existe si niste instrumente de presiune viabile. Tare ma tem ca Romania nu dispune de astfel de instrumente. Si oricum, orice masura luata de autoritatile de la Bucuresti i-ar afecta mai intai pe romanii din RM, iar propaganda pro-rusa de acolo ar specula imediat situatia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 16 Aug 2004, 02:49 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



In anumite conditii bine definite (nu cele exprimate aici...) s-ar putea interveni, si anume daca fractiunile in cauza for fi "dovedite" cu "fapte" ca agresive... (aici imaginatia scenaristilor romani poate sa se dezlantuie...)
Dar asta doar in conditiile in care Moscova va fi nevoita sa "taie puntile" cu partea transnistreana, ca singura posibilitate de a nu se compromite... si asta... nu va fi maine...
Oricum, efortul mare trebuie sa vina din Moldova, iar daca lor li se balangane de situatie si inghit orice porcarie din partea comunistilor si rusofonilor...
Cit despre "datul afara" din NATO, asta este, in cazul de fata, cea din urma grija... in primul rand e quasi-imposibila si, in plus, daca tot... nu foloseste la nimic (ma rog, la nimic altceva decat sa asigure americanilor un cap de pod ieftin...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 08:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman