HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Invatamantul Din Romania - In Declin?
Considerati ca sistemul educational din Romania se afla in declin?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 77
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cucu Mucu
mesaj 12 Jul 2011, 10:09 PM
Mesaj #281


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Damnatius @ 12 Jul 2011, 09:30 PM) *
@Cucu Mucu

Multi din indicii propusi de tine depind foarte mult de elev si de zona in care se afla liceul.


Depind, dar dascalii respectiv scot elevi de calitate. Parca asta plateam, calitatea. Nu e perfect sistemul, dar eu cred ca e mai bun decat actualul sistem, la care singura departajare se face datorita vechimii in sistem.

Doresc sa nu va ganditi doar la liceu, discutam aici si despre profesorii din scoala generala si despre invatatori. Chiar daca nu vi se pare, ei duc munca cea mai grea din invatamant. Un start bun inseamna victorie! jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 13 Jul 2011, 03:52 AM
Mesaj #282


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Damnatius @ 12 Jul 2011, 09:30 PM) *
Abis a subliniat foarte bine esenta problemei: e foarte greu sa cuantifici rezultatele unui profesor.

Eu cred ca e foarte simplu...
Ma tot intrebam mai demult de ce in SUA profesorii din preuniversitar sunt platiti atat de putin (cam cat un spalator de vase dintr-o carciuma)... de fapt rolul profesorilor (slabi si medii) a devenit insignifiant...
Ar trebui inmultite testele la fiecare materie, sa fie unele semestriale, anuale etc. Astfel elevii n-ar mai fi 'stresati'de camerele video rofl.gif . La fiecare doi ani sa se faca evaluari si trieri pe aptitudini individuale. De exemplu, un olimpic la faza nationala n-ar trebui sa mai dea bac sau intrare la facultate, datorita maiestiei aratate intr-un domeniu. La polul opus, cei cu rezultate slabe ar trebui indrumati catre meseriile simple (scoli profesionale, de arte si meserii), pe care le pot executa cu placere fara a depune un efort intelectual mare.

Pana la urma va fi o polarizare mare a inteligentei, data de invatatura. Si dintre cei prosti se pot gasi unii care pot trece in partea cealalta, dupa ce realizeza ca au fost prosti si pun osul la treaba printr-o munca titanica sau o pasiune deosebita, ei asa pot iesi din categoria prostilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jul 2011, 09:43 AM
Mesaj #283


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 12 Jul 2011, 06:48 PM) *
Prin inlaturarea camereleor video. Ca se simteau elevii prea timorati

Dar in linkul dat de tine scrie exact invers decat ai spus tu in postare: ca nu se va intampla asa ceva. Pentru ca cineva (nu stim cine) a propus, dar Funeriu, sustinut de Boc si PDL, s-a opus vehement. In cazul asta, reiau intrebarea: cum poti afirma ca "a decis guvernul" ceva, atat timp cat de fapt a decis invers?!



QUOTE(freeman @ 13 Jul 2011, 04:52 AM) *
Ar trebui inmultite testele la fiecare materie, sa fie unele semestriale, anuale etc. Astfel elevii n-ar mai fi 'stresati'de camerele video . La fiecare doi ani sa se faca evaluari si trieri pe aptitudini individuale

In principiu asta ar fi cea mai echitabila solutie, daca acele verificari s-ar face serios, asa cum incepe sa se faca Bac-ul. Dar si aici este loc de discutii: cat la suta din nota obtinuta este meritul profesorului, si cat este meritul elevului, al parintilor, al meditatorilor particulari?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Jul 2011, 09:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 13 Jul 2011, 01:59 PM
Mesaj #284


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Felina @ 12 Jul 2011, 07:07 PM) *
ha! pai nu mai vorbesti cu mine din ziua in care te-ai intors pe han dupa absenta de cateva luni; ai disparut de pe han in seara in care Geoana s-a declarat presedinte ca la putin timp sa afle ca a pierdut alegerile. Cand te-ai intors ti-am adresat o intrebare la care nu mi-ai raspuns si de atunci nu ai mai vorbit cu mine. Am o memorie cat un elefant biggrin.gif .

Eiiii... nu mai spune ? Te freaca intrebarea asta de doi si mai bine ? laugh.gif Hai sa te lamuresc atunci. In seara aia impreuna cu un alt amic am baut o sticla de whiskey de bucurie ca Basea a pierdut. Numai ca eticheta de pe sticla zicea whiskey iar in interior era de fapt samagon ! Asa ca ne-am intoxicat si am fost transportati de urgenta la Moskva pentru dezintoxicare unde am stat vreo cateva luni . Ca aia de la clinica " Betty Ford" nu se pricep la samagon. Cred ca te-ai linistit acum . tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 13 Jul 2011, 02:22 PM
Mesaj #285


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Asa va trebuie daca luati marfuri de contrabanda! Sau de fapt v-au intoxicat cu stiri false serviciile lui Basescu?
Am auzit ca umbla astia cu cianura sa ti-o puna si-n cafea rofl.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Jul 2011, 02:26 PM
Mesaj #286


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Michelle @ 13 Jul 2011, 03:22 PM) *
Asa va trebuie daca luati marfuri de contrabanda! Sau de fapt v-au intoxicat cu stiri false serviciile lui Basescu?
Am auzit ca umbla astia cu cianura sa ti-o puna si-n cafea rofl.gif


Un p.s. la postarea mea : cand ne-am intors de la Moskva am vrut sa-l dam in judecata pe pezevenghiul care ne-a vandut carcaletele ala drept whiskey. Dar ce sa vezi.... trecuse la pedelisti hh.gif

Spre stiinta matale nu pun cianura ci polonium . Ca nu lasa urme.

Acest topic a fost editat de March: 14 Jul 2011, 01:02 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Jul 2011, 06:17 PM
Mesaj #287


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Michelle @ 13 Jul 2011, 03:22 PM) *
Asa va trebuie daca luati marfuri de contrabanda...

... de la FSB! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 08:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman