HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

12 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
> World War II - Batalii Si Nu Numai, Orice despre al II-lea razboi mondial
Cla
mesaj 12 Nov 2010, 07:57 PM
Mesaj #316


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 12 Nov 2010, 06:24 PM) *
prin comparatie cu celelalte actiuni de acest gen care s-au petrecut in WW2 atat la nemti cat si la rusi.

Marduk, de ce spui întotdeauna ca "Daaa, si ei, si alti, blaaaa"
România a belit-o, ce au facut altii e treaba lor.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Nov 2010, 08:51 PM
Mesaj #317


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 12 Nov 2010, 07:57 PM) *
România a belit-o, ce au facut altii e treaba lor.

Nu stiu ce a belit Romania, stiu doar ca s-au comis crime de razboi, ca Antonescu a gresit in anumite decizii pe care le-a luat atat in legatura cu evreii cat si cu participarea la razboi alaturi de nemti dincolo de Nistru. Avand in vedere situatia in care se afla Romania in acea perioada i-as acorda circumstante atenuante, Romaniei, poporului roman nu si conducatorilor care au luat decizii, care au ordonat. In nici un caz nu sunt de acord ca Romania poate fi inclusa alaturi de Germania la acuzatia de holocaust, eu cred ca genocid este de ajuns si ca roman accept aceasta acuzatie si cred ca toti romanii ar trebui sa inteleaga responsabilitatea asumarii acestor acuzatii de genocid. Ma refer mereu la altii, pentru ca si altii se refera la noi atunci cand fac diverse afirmatii.

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Nov 2010, 08:52 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 12 Nov 2010, 10:12 PM
Mesaj #318


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Problema este să vedem exact dimensiunile crimelor comise. Pentru că, dacă o ținem tot așa, în 5-10 ani de zile României i se vor imputa 1,5 milioane de evrei exterminați. Sau poate mai mult. Și încetățenirea denumirii de Holocaust pentru evenimentele petrecute la noi.

ia-n mai mereți voi și căutați prin cărțile scrise de istoricii serioși, și vedeți dacă nu cumva cifra exactă a victimelor evreiești este de cca. 25.000 ?

După aia mai stăm de vorbă.

Nu e de mirare că cu asemenea rîme fără coloană vertebrală, orice străin poate veni bătînd cu pumnul în masă, iar voi acceptați orice kăkkat vă bagă pe gît.

Asta e, vă doresc mult succes în tentativa de acreditare a ideei de Holocaust în România, și să vă stea în gît, Iudelor!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Nov 2010, 10:12 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 13 Nov 2010, 10:17 AM
Mesaj #319


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Unde poate duce exacerbarea unui eveniment istoric, a unei tragedii a umanitatii De aceea eu militez pentru recunoastere si asumare a acestor tragedii, dar prin respect reciproc, prin intelegere si judecare fara sentimente. Nu sunt de acord cu uitarea acestor evenimente, dar nici cu acapararea lor din diverse motive, iar cel mai grav este ca se poate ajunge pe acest fond la violenta interetnica, religioasa, etc. Sa lasam cercetarea istoriei adevarate, istoricilor, care ar trebui sa stie cum sa manipuleze descoperirile facute in asa fel incat acestea sa nu devina un motiv de ura, violenta, discriminare, etc..

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Nov 2010, 10:18 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Nov 2010, 11:50 AM
Mesaj #320


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 12 Nov 2010, 07:24 PM) *
@abis trebuia sa amintesti si de ce a actionat asa armata romana la Odessa, cati ofiteri au murit in atentatul de la Cartierul General?

N-ai fost atent, am mentionat acest lucru

Trupele romane si-au instalat comandamentul intr-o cladire care apartinuse NKVD, fara sa tina cont de informatiile potrivit carora cladirea este minata.

Cladirea a explodat si a omorat 16 ofiteri romani, 46 soldati si subofiteri romani, 4 ofiteri germani si mai multi civili.

Ca represalii, trupele romane au asasinat zeci de mii de evrei care nu aveau nicio legatura cu evenimentul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Nov 2010, 06:31 PM
Mesaj #321


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



de unde stim ca erau toti evrei? presupun ca vorbeau rusa.. si de unde pana unde zeci de mii? ramnicu valcea are cam 80 mii de locuitori, de unde au gasit ei un mic ramnicu valcea sa il asasineze pe tot?

si de ce asasinat? se numesc victime colaterale


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2010, 06:42 PM
Mesaj #322


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



La 24 octombrie 1941, colonelul Davidescu, şeful cabinetului militar al mareşalului Antonescu, telegrafiază generalului Macici:

Telegramă cifrată nr. 563 Pentru generalul Macici”. Drept represalii, dl. Mareşal Antonescu ordonă:

1) Executarea tuturor Evreilor din Basarabia refugiaţi la Odesa.
2) Toţi indivizii care intră în prevederile ordinului 3161 (302 858) din 23 Octomvrie 1941 care nu au fost încă executaţi precum şi alţii ce li se pot adăuga vor fi puşi într’o clădire minată anterior şi care va fi detonată. Se va efectua această acţiune în ziua înhumării victimelor noastre.
3) Acest ordin va fi distrus după ce va fi fost citit.


Generalul Macici a raportat la 25 octombrie execuţia a 13.000 de evrei şi comunişti, 400 dintre ei fiind spânzuraţi pe străzi sau in pieţele Odesei.

În calitate de reprezentant al guvernului, Alexianu a ordonat şi a supravegheat represaliile şi masacrul din noiembrie 1941. Conform stenogramei şedinţei Consiliului de Miniştri din 13 noiembrie 1941:

«Dl. mareşal Antonescu, conducătorul statului: (…) Rolul diviziei a X-a la Odesa este acela pe care l-am pus: este un organ la dispoziţia administraţiei. Cu Evreii dela Odesa ceea ce s’a întâmplat s’a întâmplat; de acum înainte să se pună regula. Represiunea a fost destul de severă?
Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei: A fost, domnule mareşal.
Dl. mareşal Ion Antonescu, conducătorul statului: Ce înţelegi prin „destul de severă”? Dv. sunteţi cam miloşi cu alţii, nu cu neamul românesc.
Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei: A fost foarte severă, domnule mareşal.
Dl. mareşal Ion Antonescu, conducătorul statului: Am spus să se împuşte câte 200 de Evrei pentru fiecare mort (respectiv 17 ofiţeri, 35 de soldaţi, 9 subofiţeri şi funcţionari civili români ucişi în urma unei explozii produse în clădirea Comandamentului Armatei Române din Odesa) şi 100 de Evrei pentru fiecare rănit. S’a făcut aşa?
Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei: Au fost împuşcaţi şi spânzuraţi pe străzile Odessei.
»

Da, poate ca nu erau toti evrei, ci vreo 99%...

Iar "victima colaterala" este daca tragi in soldatul inamic, iar din greseala nimeresti un civil, nu daca masacrezi civili ca la abator.

Acest topic a fost editat de abis: 17 Nov 2010, 06:43 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Nov 2010, 08:14 PM
Mesaj #323


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Nov 2010, 06:42 PM) *
QUOTE
3) Acest ordin va fi distrus după ce va fi fost citit.

Cum de nu a fost distrus ordinul?
QUOTE
Dl. mareşal Antonescu, conducătorul statului: (…) Rolul diviziei a X-a la Odesa este acela pe care l-am pus: este un organ la dispoziţia administraţiei. Cu Evreii dela Odesa ceea ce s’a întâmplat s’a întâmplat; de acum înainte să se pună regula. Represiunea a fost destul de severă?
Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei: A fost, domnule mareşal.
Dl. mareşal Ion Antonescu, conducătorul statului: Ce înţelegi prin „destul de severă”? Dv. sunteţi cam miloşi cu alţii, nu cu neamul românesc.
Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei: A fost foarte severă, domnule mareşal.
Dl. mareşal Ion Antonescu, conducătorul statului: Am spus să se împuşte câte 200 de Evrei pentru fiecare mort (respectiv 17 ofiţeri, 35 de soldaţi, 9 subofiţeri şi funcţionari civili români ucişi în urma unei explozii produse în clădirea Comandamentului Armatei Române din Odesa) şi 100 de Evrei pentru fiecare rănit. S’a făcut aşa?
Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei: Au fost împuşcaţi şi spânzuraţi pe străzile Odessei.[/i]»

Foarte interesant acest dialog, ne arata ca Gh. Alexianu a avut curajul sa-i reproseze lui Antonesc ca represiunea a fost prea severa, dialogul mai scoate in evidenta faptul ca totul s-a facut la ordinul lui Antonescu care era comandantul suprem al armatei, iar armata se afla in razboi. Nu vreau sa apar pe nimeni dar insubordonarea in timp de razboi se pedepseste cu moartea. Antonescu si Alexianu au fost judecati, condamnati si executati pentru ceea ce s-a intamplat la Odessa, dar acuzatia de holocaust este foarte severa.


Acest topic a fost editat de Marduk: 17 Nov 2010, 08:15 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2010, 12:18 PM
Mesaj #324


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Nov 2010, 08:14 PM) *
Foarte interesant acest dialog, ne arata ca Gh. Alexianu a avut curajul sa-i reproseze lui Antonesc ca represiunea a fost prea severa

Nu rezulta nicaieri din dialog vreun repros din partea lui Alexianu, mai citeste odata.
QUOTE
dialogul mai scoate in evidenta faptul ca totul s-a facut la ordinul lui Antonescu care era comandantul suprem al armatei

In mod formal, regele era comandantul suprem al armatei, dar era mai mult un rol decorativ. Antonescu era conducatorul statului, el era de facto si comandantul armatei.
QUOTE
insubordonarea in timp de razboi se pedepseste cu moartea

Tribunalul de la Nuremberg nu a retinut aceasta justificare in cazul niciunui acuzat. Si niciun al tribunal care a judecat vreodata crimele de razboi. Nimeni nu a fost achitat doar pe motivul ca "a indeplinit doar ordinele".
QUOTE
acuzatia de holocaust este foarte severa

Si tu zici ca au fost vinovati "doar" de genocid impotriva evreilor, nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Nov 2010, 03:49 PM
Mesaj #325


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE(abis @ 18 Nov 2010, 12:18 PM) *
Nu rezulta nicaieri din dialog vreun repros din partea lui Alexianu, mai citeste odata.

In mod formal, regele era comandantul suprem al armatei, dar era mai mult un rol decorativ. Antonescu era conducatorul statului, el era de facto si comandantul armatei.

Tribunalul de la Nuremberg nu a retinut aceasta justificare in cazul niciunui acuzat. Si niciun al tribunal care a judecat vreodata crimele de razboi. Nimeni nu a fost achitat doar pe motivul ca "a indeplinit doar ordinele".

Si tu zici ca au fost vinovati "doar" de genocid impotriva evreilor, nu?


Vezi masacrul My Lay. Nimeni nu a facut mai mult de 2 ani de puscarie...

La Nurnberg nu s-a tinut seama ca unii oameni doar urmau ordine cand a fost vorba de nemti. Niciun rus sau american nu a fost judecat pentru crime de razboi legate de ww2 acolo, si pentru ei s-a tinut seama de faptul ca urmau ordine.

Acest topic a fost editat de Blakut: 18 Nov 2010, 03:51 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Nov 2010, 04:19 PM
Mesaj #326


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Blakut @ 18 Nov 2010, 05:49 PM) *
La Nurnberg nu s-a tinut seama ca unii oameni doar urmau ordine cand a fost vorba de nemti.


Acolo nu a fost vorba de combatantii de pe front, trupele regulate ale armatei, generali, ofiteri,soldati. Ci de capeteniile naziste civile sau in uniforma care nu s-au dezis de Hitler in niciun fel ! Asti nu puteau invoca ordinele primite !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2010, 04:26 PM
Mesaj #327


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Nov 2010, 12:18 PM) *
QUOTE
Nu rezulta nicaieri din dialog vreun repros din partea lui Alexianu, mai citeste odata.

Dl. mareşal Antonescu, conducătorul statului: (…) Rolul diviziei a X-a la Odesa este acela pe care l-am pus: este un organ la dispoziţia administraţiei. Cu Evreii dela Odesa ceea ce s’a întâmplat s’a întâmplat; de acum înainte să se pună regula. Represiunea a fost destul de severă?
Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei: A fost, domnule mareşal.
Dl. mareşal Ion Antonescu, conducătorul statului: Ce înţelegi prin „destul de severă”? Dv. sunteţi cam miloşi cu alţii, nu cu neamul românesc.
Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei: A fost foarte severă, domnule mareşal.
Ori eu nu inteleg limba romana ori tu nu sti ca nu poti sa-i raspunzi unui comandant pe timp de razboi, fara sa-ti iei un glonte in cap, ceva care sa para ca ai lua apararea inamicilor. Alexianu i-a raspuns excelent, de unde si reactia lui Antonescu, dar Alexianu a continuat pe acelasi ton, cred ca mai mult de atat nu putea face.
QUOTE
Antonescu era conducatorul statului, el era de facto si comandantul armatei.

Pentru asta a platit cu viata ordinele pe care le-a dat.
QUOTE
Tribunalul de la Nuremberg nu a retinut aceasta justificare in cazul niciunui acuzat. Si niciun al tribunal care a judecat vreodata crimele de razboi. Nimeni nu a fost achitat doar pe motivul ca "a indeplinit doar ordinele".

Cred ca Blakut ti-a dat deja un raspuns in acest sens cu care si eu sunt de acord.
QUOTE
Si tu zici ca au fost vinovati "doar" de genocid impotriva evreilor, nu?

Asta este parerea mea, ca roman imi asum aceasta gresala si ori de cate ori voi avea prilejul voi cer iertare celor care au avut de suferit de pe urma acelor romani care s-au facut vinovati de aceste actiuni impotriva evreilor a tiganilor sau altor natii. Voi avea insa grija sa le reamintesc, in cazul in care vor insista cu astfel de acuzatii, ca au existat romani care au suferit pentru faptul ca au refuzat sa participe la aceste actiuni si au ajutat la salvarea unor oameni aflati in situatii disperate in acele vremuri.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2010, 04:53 PM
Mesaj #328


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 18 Nov 2010, 04:26 PM) *
Ori eu nu inteleg limba romana ori tu nu sti ca nu poti sa-i raspunzi unui comandant pe timp de razboi, fara sa-ti iei un glonte in cap, ceva care sa para ca ai lua apararea inamicilor.

Hei, nu uita ce ai scris mai sus. Cica Alexianu i-a reprosat lui Antonescu ca a fost represiunea prea severa... Nu rezulta de nicaieri lucrul asta. Alexianu nu spune decat ca a executat ordinul, nu este nicio nuanta care sa permita concluzia pe care ai tras-o tu.
QUOTE
Cred ca Blakut ti-a dat deja un raspuns in acest sens

Care era intrebarea? smile.gif

Da, invingatorii au avut grija sa-i judece pe invinsi, iar pentru crimele lor nu a raspuns nimeni. Caci si rusii, si aliatii din vest au savarsit crime de razboi (Katyn si Dresda sunt numai doua exemple) care au ramas nesanctionate.
QUOTE
Voi avea insa grija sa le reamintesc, in cazul in care vor insista cu astfel de acuzatii, ca au existat romani care au suferit pentru faptul ca au refuzat sa participe la aceste actiuni si au ajutat la salvarea unor oameni aflati in situatii disperate in acele vremuri.

Au existat si germani care au refuzat sa participe, si chiar au ajutat evrei. Cu toate astea, statul german a fost vinovat de holocaust.
Au existat si unguri care au refuzat sa participe la masacrele hortyste din nordul Ardealului, chiar au ajutat romani sa scape.
Au existat in toate natiile oameni care nu au fost de acord cu politica de exterminare dusa de guvernele lor. Nu intotdeauna toate actiunile guvernului sunt acceptate ori sprijinite de toti cetatenii unei tari.

Insa opozitia unora dintre cetateni la actiunile criminale ale guvernului nu absolva statele de responsabilitatea ce le revine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2010, 06:01 PM
Mesaj #329


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 18 Nov 2010, 04:19 PM) *
Acolo nu a fost vorba de combatantii de pe front, trupele regulate ale armatei, generali, ofiteri,soldati.

In cadrul aceluias tribunal au fost judecati si ofiteri, subofiterii si soldatii dar nu a fost mediatizat.

QUOTE(abis @ 18 Nov 2010, 04:53 PM) *
QUOTE
Nu rezulta de nicaieri lucrul asta. Alexianu nu spune decat ca a executat ordinul, nu este nicio nuanta care sa permita concluzia pe care ai tras-o tu.

Dl. mareşal Ion Antonescu, conducătorul statului: Ce înţelegi prin „destul de severă”? Dv. sunteţi cam miloşi cu alţii, nu cu neamul românesc.
Sa nu uitam ca Alexianu era civil era profesor universitar, or mie stilul mi se pare departe de a fi cazon, ca un raspuns la intrebarea unui comandant, iar faptul ca-i spune ca evreii au fost spnzurati pe strazile Odessei nu mi se pare a fi un raport militaresc. Nu mi se pare mie, dar poate ca altii au alta parere.
QUOTE
Au existat si germani care au refuzat sa participe, si chiar au ajutat evrei. Cu toate astea, statul german a fost vinovat de holocaust.

Cred ca intram iar in comparatii sinistre si nu are rostul, eu am zis ca trebuie sa ne asumam responsabilitatea, dar ca nu poate fi vorba de holocaust in Romania.
QUOTE
Insa opozitia unora dintre cetateni la actiunile criminale ale guvernului nu absolva statele de responsabilitatea ce le revine.

Chestia asta ar trebui sa fie valabila si pentru invingatori.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2010, 06:22 PM
Mesaj #330


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 18 Nov 2010, 06:01 PM) *
nu poate fi vorba de holocaust in Romania

Pentru ca asa spui tu?

De ce crezi ca exterminarea sistematica a zeci de mii de evrei civili, de catre autoritatile romane (armata, jandarmerie, nu conteaza), doar pentru motivul ca erau evrei, nu merita acest calificativ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2010, 07:23 PM
Mesaj #331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Nov 2010, 06:22 PM) *
QUOTE
Pentru ca asa spui tu?

Corect, este doar parerea mea, probabil mai sunt si altii care cred acelasi lucru
QUOTE
De ce crezi ca exterminarea sistematica a zeci de mii de evrei civili, de catre autoritatile romane

Pentru ca nu cred ca a fost exterminare sistematica, iar faptul ca romanii nu au permis deportarea evreilor in lagarele germane inseamna ca nu au aderat la aceasta idee. Ar fi fost mai usor sa procedam ca ungurii sau francezii, sa ne dam obligati de nemti, poate scapam mai usor de acuzatiile astea de care dupa parerea mea se face prea mult caz.


Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Nov 2010, 07:24 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 18 Nov 2010, 08:27 PM
Mesaj #332


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Deci.

Văd că topicul a degenerat rău de tot. Aici era vorba de bătălii din al Doilea Război Mondial, nicidecum de așa-zisul Holocaust din România, care a fost, este și va fi o mare mistificare.

Oricum, înainte de a mai da citate trunchiate, ăștia care o țineți ca gaia-mațu de ideea de Holocaust din România ar fi bine să citiți Armata, mareșalul și evreii. Autorul arată acolo foarte exact și fără nici un fel de menajamente unde, cînd, cum și cîți evrei au fost executați în România sau de către români în timpul războiului.

Pînă atunci, mai mucles cu citatele trunchiate preluate din cine știe ce organe de propagandă sioniste.

Și mai ales, mai ușor cu scuzele! Sau, cereți-vă dracului scuze în nume propriu, nu în numele poporului român, și în nici un caz în numele meu.

Hai, marș la lectură!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 18 Nov 2010, 09:31 PM
Mesaj #333


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Rovaniemi @ 18 Nov 2010, 07:27 PM) *
Văd că topicul a degenerat rău de tot. Aici era vorba de bătălii din al Doilea Război Mondial, nicidecum de așa-zisul Holocaust din România, care a fost, este și va fi o mare mistificare.

Deja ma bucur când o sa te spele abis pe cap biggrin.gif
Nu poti sa negi ceva ce nu a fost, dar las' c-o sa vina si Marduk si atunci sa vad daca ai oua.

Degenereara unui topic se întâmpla daca cineva vorbeste prostii, si ghici cine face asta, n-as vrea sa spun un nume, asa-i, Rovaniemi? biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 18 Nov 2010, 09:34 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Nov 2010, 11:42 AM
Mesaj #334


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Rovaniemi @ 18 Nov 2010, 08:27 PM) *
QUOTE
Aici era vorba de bătălii din al Doilea Război Mondial

Titlul topicului :World War II - Batalii Si Nu Numai
QUOTE
nicidecum de așa-zisul Holocaust din România, care a fost, este și va fi o mare mistificare.

mistificare sau nu asta incercam sa discutam aici, ce ar trebui sa facem ca sa-ti fim pe plac sa decidem pe loc ca nu a fost holocaust?
QUOTE
ar fi bine să citiți Armata, mareșalul și evreii.

Puteai sa gasesti si alt autor, dar daca asta iti place tie, pot sa-mi dau seama ce fel de istorie cunosti tu, mai ales cand trimiti pe altii la lectura.
QUOTE
Autorul arată acolo foarte exact și fără nici un fel de menajamente unde

Hai sa pastram un minim de bun simt sa nu amestecam parerile autorului cu propaganda sionista si mai ales sa pastram un vocabular decent ca niste istorici ce ne dam.
QUOTE
Și mai ales, mai ușor cu scuzele! Sau, cereți-vă dracului scuze în nume propriu, nu în numele poporului român, și în nici un caz în numele meu.

De ce ai impresia ca ca atunci cand cineva isi cere scuze in numele poporul roman ar include si numele tau in acele scuze, este doar un mod de exprimare, nu te afecteaza cu nimic. Eu cred ca romanii datoreaza scuze evreilor, daca romanii de-ai nostrii au omorat 10 sau 10 mii de evrei, le datoram aceste scuze fie doar si pentru faptul ca unii dintre cei ucisi erau cetateni romani. Cata vreme noi ca romani ii acuzam pe altii ca ne-au omorat prin lagare sau cine stie pe unde si asteptam un semn, scuze din partea celor care ne-au umilit, nu vad de ce nu am face si noi acest gest minim, de a cere scuze, pentru ceea a ce au facut si romanii nostri altora. Spunand asta nu vreau sa se inteleaga ca as fi de acord cu acuzatia de holocaust ce ni se aduce, dar nici nu trebuie sa fugim de responsabilitatea care ne revine in aceasta chestiune.


Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Nov 2010, 11:45 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Nov 2010, 11:56 AM
Mesaj #335


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mai vad ca ati luat-o rau pe aratura ( in frunte cu "vigilentul" moderator ) cu tematica asta aici.

A fost un topic pe care Administratorul l-a inchis amintind ca :

Contestarea sau negarea in public a Holocaustului ori a efectelor acestuia se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi.

@ OUG 31/2002, Cap. III, Art. 6

Acest topic a fost editat de March: 19 Nov 2010, 11:58 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Nov 2010, 12:19 PM
Mesaj #336


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 18 Nov 2010, 07:23 PM) *
Pentru ca nu cred ca a fost exterminare sistematica, iar faptul ca romanii nu au permis deportarea evreilor in lagarele germane inseamna ca nu au aderat la aceasta idee.

Executarea a zeci de mii de oameni nu a fost "sistematica"? Dar cum a fost?

Antonescu nu au permis deportarea catre lagarele germane a evreilor cetateni romani, insa evreii din teritoriile ocupate in Rusia au fost trimisi fara nicio retinere in acele lagare.

Alexianu, in calitate de guvernator al Transnistriei, a organizat ghetouri şi lagare de internare a evreilor în Transnistria (la Vapniarka, Berezovca etc.). Prin Ordonanţa nr. 35 din 2 ianuarie 1942 a dispus deportarea tuturor evreilor din Odessa la Berezovca, unde au fost masacraţi.

Istoricul Raul Hilberg spune ca executarea ordinelor lui Antonescu a provocat intervenţii germane: „Au fost situaţii în care germanii au intervenit pentru a restrânge şi încetini avântul măsurilor româneşti. În acele timpuri, românii se mişcau prea rapid pentru birocraţia germană”. Asadar, lasa-ma cu idei de genul "am comis genocid, dar n-a fost sistematic, deci nu-i corect sa-l numim holocaust"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Nov 2010, 01:26 PM
Mesaj #337


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 Nov 2010, 12:19 PM) *
QUOTE
Executarea a zeci de mii de oameni nu a fost "sistematica"? Dar cum a fost?

Circumstanţială.
..........
QUOTE
insa evreii din teritoriile ocupate in Rusia au fost trimisi fara nicio retinere in acele lagare.

nu că aş cauta o scuză la ceea ce s-a întâmplat, dor ca evreii respectivi si nu numai se aflau in teatrul de operatiuni militare unde actiona o coalitie militara. daca azi americanii ar dori sa deporteze nişte afgani in USA din zona controlată de români crezi că am putea să facem ceva?
QUOTE
Alexianu, in calitate de guvernator al Transnistriei, a organizat ghetouri şi lagare de internare a evreilor în Transnistria

Nu cred că a facut asta de capul lui, singura acuzaţie pe care as avea sa i-o aduc azi, este ca nu si-a dat demisia, protestând faţă de ce se întâmpla acolo, dar e uşor să vorbim azi despre ce trebuia făcut atunci.
QUOTE
....lasa-ma cu idei de genul "am comis genocid, dar n-a fost sistematic, deci nu-i corect sa-l numim holocaust"

Consider ca fiecare are dreptul la opinia sa, eu nu contest cele intamplate, nu contest ca au fost ucisi, masacrati evreii de catre romani, tot ce vreau sa spun este ca aceste orori s-au facut fară un plan dinainte stabilit, ci a fost un ordin dat de conducatorul statului, stat aflat intr-o conjunctura politico militara deloc favorabila, din potrivă statul roman se afla intr-o situaţie care putea duce la dispariţia sa. Acum daca unii vor sa numeasca ceea ce s-a intamplat cu evreii, holocaust eu nu am nimic impotrivă, eu am sa-i zic genocid.


Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Nov 2010, 01:29 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Nov 2010, 06:13 PM
Mesaj #338


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Exterminarea de atunci, adica Holocaustul nu include si tiganii?
Uaiii, ce propaganda sionistica, dar de ei s-a uitat...
Pacat ca n-au o tara pentru ei si lobby în New York...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Nov 2010, 06:25 PM
Mesaj #339


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ordinul de deportare a tiganilor a fost dat pe 24 mai 1942:

Copie de pe ordinul Presedintiei Consiliului de Ministri nr. 70-S/1942 catre Ministerul Afacerilor Interne

Pentru asigurarea ordinii interne si eliminarea elementelor eterogene si parazitare, am onoare a va transmite urmatoarele dispozitii ale Domnului Maresal Antonescu:

1. Tiganii nomazi, grupati in satre din toata tara, vor fi imediat dirijati pe jos si pe drumurile cele mai scurte, prin organele de jandarmerie, spre Transnistria, unde vor fi instalati prin grija guvernamantului; legiunile de jandarmi vor urmari miscarea lor lunar; se va raporta Cabinetului Militar stadiul ei.
2. Se va face o clasare si o statistica a tiganilor din regiunea Bucuresti, Pitesti, Ploiesti si Buzau, in vederea trimiterii si acestora in Transnistria. Se vor stabili prin clasare categoriile ce vor fi exceptate (cei cu ocupatii folositoare) si se vor face studiile necesare transportului C.F. pana la Dunare (Oltenita-Giurgiu).

Paralel, S.S. al Marinei va studia transportul lor pe apa de la Giurgiu-Oceacov-Bug si, dupa posibilitatile lui de executie, se vor stabili grupele si data plecarii lor. Ulterior, in raport cu posibilitatile de transport, se vor degaja toate centrele urbane si apoi cele rurale de toti tiganii parazitari, retrograzi si necinstiti, pripasiti si tolerati prin o condamnabila nepasare a conducerii treburilor noastre publice de pana acum.

Toate aceste masuri au un caracter strict secret, pentru a se evita sustrageri si agitatii de spirite. Nici organelor de executie, nici satrelor nomade nu li se va arata nici scopul, nici destinatia finala. Ridicarea tiganilor din Bucuresti se va face in masa si prin surprindere, insa organizat si cu omenie. Transportul pe apa se va face in slepuri, sub paza militara cu jandarmi. Hrana pentru toata durata transportului va fi imbarcata la plecare, spre a se evita pe cat posibil opriri si posibilitati de evadare.

Operatia va incepe in luna iunie, pentru a le dea posibilitatea de instalare pe timpul verii si de agonisire a mijloacelor de trai pentru iarna viitoare. Ministerul de interne va convoca o conferinta a tuturor organelor interesate (politie, jandarmerie, C.F., marina, sanatate publica, guvernamant), pentru stabilirea tuturor detaliilor de executie si va prezenta Domnului Maresal planul general al operatiei”.


In urma acestui ordin au fost deportati in Transnistria 11.441 de tigani nomazi si 13.176 tigani sedentari – un total de 24.686. Deportarile s-au facut intre 15 iunie – 2 octombrie 1942, iar in cursul iernii 1942-1943 s-a declansat tragedia deportatilor lipsiti de hrana si adapost. Ordinul de sistare a deportarilor din toamna anului 1942 a fost dat de Antonescu – insa nu este clar ce l-a facut sa se razgandeasca.

In decembrie 1942 au fost formate comisii de repatriere deoarece printre tiganii deportati in Transnistria se gaseau multi care conform ordinelor lui Antonescu nu ar fi trebuit deportati. Comandantul acestei operatiuni a fost numit colonelul Ivascu Lucian. In urma cercetarilor din Transnistria s-a stabilit ca un numar de 1.211 tigani trebuie repatriati. Acestia ajunsi in Romania au declansat alertarea autoritatilor deoarece erau bolnavi de tifos si indignarea populatiei care nu intelegea de ce au trebuit deportati.

Un agent al Sigurantei a alcatuit un raport extrem de documentat asupra situatiei tiganilor din Transnistria din iarna anului 1942 atragand atentia asupra tragediei care se desfasura acolo:

“1. Cu hranirea acestor tigani, autoritatile superioare au dispus de a li se da fie faina de orz sau ovaz si in ultimul timp si faina de porumb, cate 400 grame pentru persoane mari si 200 grame pentru copii, sare si cartofi 150 grame.
2. In realitate insa, nu li se da zile intregi absolut nimic de mancare si chiar in timpul cat subsemnatul am stat in zona, celor de la Covaliovca si Androtefca nu li s-a dat de catre primaria Covaliovca 2 zile nimic de mancare, pe motiv ca morile sunt stricate si nu pot macina etc.

Dupa declaratiile tiganilor si in special a celor insarcinati cu primirea hranei lor si chiar dupa cele aratate de seful de post si comandantul Escadronului de Cavalerie de la Divizia a 2-a Paza si Comandantul Garnizoanei Covaliovca, capitanul Andreescu, rezulta la fel ca uneori nu li s-a dat nimic ca hrana cate 4-8 zile si deci de la sine se intelege ca atunci cand nu li se da nici aceste minime cantitati de alimente sa plece dupa jafuri, talharii si distrugeri, iar cei in neputinta de a face astfel de operatiuni, de a muri de foame”.

In februarie 1943, un raport al Legiunii de Jandarmi Golta arata ca: “Starea de spirit a tiganilor se agita pe zi ce trece, prin tratamentul si regimul de viata ce li se aplica. Ratiile alimentare sunt cu mult prea insuficiente, conditiunile igienice sunt mediocre, asistenta sanitara aproape inexistenta, cazuri de mortalitate frecvente, combustibilul le lipseste cu desavarsire. Curentul aspiratiunilor lor se indreapta spre: – Formarea unei delegatii care cu orice pret sa ajunga la d-l Maresal, caruia sa-i explice situatia reala. – Odata cu venirea primaverii, organizarea lor in bande pentru indulcirea prin forta si jaf a regimului de viata de azi”.

Din cauza conditiilor de existenta foarte dure din locurile de deportare, indeosebi a foametei, frigului si bolilor, circa 11.000 dintre cei 25.000 de deportati au murit in Transnistria. Nu au existat executii organizate de autoritatile civile si militare romane din Transnistria in randul romilor, au fost, insa, lasati sa moara de frig si de foame.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Nov 2010, 07:54 PM
Mesaj #340


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Cla @ 19 Nov 2010, 08:13 PM) *
Exterminarea de atunci, adica Holocaustul nu include si tiganii?
Uaiii, ce propaganda sionistica, dar de ei s-a uitat...
Pacat ca n-au o tara pentru ei si lobby în New York...

Pai tara lor e acum UE ! Iar lobby si-l fac singuri prin buzunarele vesticilor laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Nov 2010, 09:44 PM
Mesaj #341


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(March @ 19 Nov 2010, 06:54 PM) *
Pai tara lor e acum UE ! Iar lobby si-l fac singuri prin buzunarele vesticilor laugh.gif

De bancuri am multa întelegere March, dar chestia e prea sobra.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Nov 2010, 11:24 AM
Mesaj #342


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Cla @ 19 Nov 2010, 11:44 PM) *
De bancuri am multa întelegere March, dar chestia e prea sobra.

Pai ce constatare e aia : pacat ca nu au si ei o tara a lor ? Au una de origine : nord-vestul Indiei de unde au emigrat acum multe sute de ani . Alta n-au avut niciodata pentru ca s-au carat cu cortul de ici colo permanent . Cat despre lobby ... nu-i plange pentru ca au un consiliu mondial al tiganilor cu steag, imn si reprezentanti pe langa organizatiile mondiale. Mai ales pe langa acelea care dau parale nerambursabile tongue.gif
Dar ma opresc aici pentru ca vad cum comentariile au luat-o aici razna. Sub obladuirea "vigilentului" moderator.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Dec 2010, 01:58 PM
Mesaj #343


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Acum 69 de ani Japonia ataca Statele Unite la Pearl Harbor. Cateva imagini de epoca mai jos:

http://www.boston.com/bigpicture/2010/12/p...s_ago_toda.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Dec 2010, 02:07 PM
Mesaj #344


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



poza 32 este impresionanta.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Dec 2010, 02:39 PM
Mesaj #345


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(March @ 20 Nov 2010, 10:24 AM) *
Pai ce constatare e aia : pacat ca nu au si ei o tara a lor ? Au una de origine : nord-vestul Indiei de unde au emigrat

Nu cumva au imigrat im Europa, târâti de persi? Ia mai citeste.
Sa nu uitam ca au fost sclavi.

Acest topic a fost editat de Cla: 8 Dec 2010, 02:41 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Dec 2010, 03:01 PM
Mesaj #346


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 8 Dec 2010, 02:07 PM) *
poza 32 este impresionanta.

Era pe vremea cand inca aveau valoare notiuni ca onoare, respect, mandrie...

WWII a schimbat cu totul lumea asta. Cand mor zeci de milioane de oameni, cine mai acorda onorul unui soldat inamic?

In primul razboi mondial, dintre victime, cam 5% au fost civilii ucisi. Victime colaterale. In WWII procentul a depasit 50%.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Dec 2010, 04:05 PM
Mesaj #347


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 8 Dec 2010, 04:01 PM) *
Era pe vremea cand inca aveau valoare notiuni ca onoare, respect, mandrie...

inca mai exista chestiile astea, mai palpaie un pic chiar printre militarii de azi degeaba ii portretizeaza mass-media ca ucigasi irationali.

nu razboiul a schimbat ci productia de masa care a dus la macel in masa. dar nici macelul in masa nu a schimbat natura umana.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Justitiarul)
mesaj 12 Dec 2010, 09:15 PM
Mesaj #348





Guests






Intrebare:

De ce a atatcat Germania in 1941 pe Rusia, dupa ce initial semnase cu acestia pactul de neagresiune Ribbentrov-Molotov in 1939?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Dec 2010, 01:24 PM
Mesaj #349


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Justitiarul @ 12 Dec 2010, 10:15 PM) *
Intrebare:

De ce a atatcat Germania in 1941 pe Rusia, dupa ce initial semnase cu acestia pactul de neagresiune Ribbentrov-Molotov in 1939?

pactul RM a fost facut pentru a preintampina lupta germaniei pe 2 fronturi in acelasi timp. cum jermania a batut mar in 1940 in vest si a "izolat" pericolul britanic la nivelul insulei, cum adolf s-a intors spre est sa dea in cap sovieticilor.

ar fi inceput in din martie 1941 ofensiva dar mussolini s-a impiedicat in balcani si a trebuit ca sa fie ajutat.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Justitiarul)
mesaj 13 Dec 2010, 03:18 PM
Mesaj #350





Guests






Bun, asta am, inteles, dar de ce?
De ce si-au dat nemtii foc la valiza atacandu-i pe sovietici, si astfel pierzand razboiul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 08:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman