HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

16 Pagini V  « < 11 12 13 14 15 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii Despre Utilizarea Corecta A Armelor, manevrare corecta = nici un accident
dead-cat
mesaj 5 Jun 2008, 03:32 PM
Mesaj #421


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



da' cine s-o suparat? ohmy.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sarmis
mesaj 20 Jun 2008, 12:39 AM
Mesaj #422


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 19 June 08
Forumist Nr.: 11.713



Bine v-am gasit,

sunt nou pe acest forum, iar dupa ce l-am survolat putin recunosc ca il admir pentru diversitatea de domenii decente si interesante oferite.
Sunt, asemeni catorva de pe acest forum, un fun al armelor, si ma bucur ca existati, putind astfel sa ne imparatsim unii de la altii functie de experientele ori cunostiintele avute.
Apreciez postarea referitoare la regulile elementare si de baza a manuirii/manevrarii armelor extrase din manualul britanic. Aceleasi reguli oficial recunoscute sunt si-n Canada si-n multe alt etari de pe glob.
E foarte bine ca le-ai afisat si sper ca toti sau cei mai multi sa ia cunostinta de ele.
In rest s-auzim numai de bine.

Sarmis


"I want to know God's thoughts; the rest are details."
Albert Einstein
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Jul 2008, 07:51 PM
Mesaj #423


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Bine venit pe aici Sarmis !! thumb_yello.gif

Regurile de manevrare si securitate ale armelor sunt reguli internationale de baza. Au fost scrise prima data de Jeff Cooper membru dictorionului NRA!

E cel ce s-a gandit primul la Combat Mindset........ Cauta The Cooper Color Code si ai sa inveti mai mult!!

Regards...

Sorin


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jul 2008, 07:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 5 Jul 2008, 08:10 PM
Mesaj #424


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Un reportaj american despre safety....

http://www.usashooting.org/USA_Video_Player.swf

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amala
mesaj 17 Jul 2008, 11:42 PM
Mesaj #425


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 17 July 08
Forumist Nr.: 11.806



QUOTE(Hampu The Great @ 10 Jul 2004, 02:10 PM) *
In 1800 apar deja tevile de Damasc din fire de otel sudate prin forjare la cald. Armele inca se mai incarca pe la gura tevii, dar se foloseau de acum un fel de cartuse din carton. Patul pustii capata forma necesar unei epolari corecte, apare garda tragaciului, si primele sisteme simple de ochire. rolleyes.gif
Pentru ca de acum incolo armele deja au capatat forma cunoscuta ne oprim aici cu consideratiile noastre aducand in final un omagiu alaturat de toate multumirile noastre domunlui Ion Smatoc din care am citat cel mai mult in acest material, uitand uneori sa pun si gilimelele de rigoare. jamie.gif
Este prima data cand postez intr-o zi de weekend....E o caniculara zi de Sambata, asa ca va las prieteni dorindu-va tuturor distractie placuta in ce a mai ramas din acest sfarsit de saptamana. spoton.gif



Buna seara,

Ma numesc Ana-Maria si domnul Ion Smatoc a fost nasul meu.
Vreau sa va multumesc, in primul rand in numele familiei pentru omagiul adus si sa va anunt ca nasa mea, in memoria lui a scos si al doilea volum al cartii. Nu se gaseste in librarii, fiind publicat in numar restrans de exemplare. Cum stiu ca si-ar fi dorit foarte mult sa fie cunoscut si acest volum,intitulat "Arme de vanatoare cu tevi lise si munitiile lor", in cazul in care cineva este interesat poate sa-mi lase un mesaj.


O seara buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 19 Jul 2008, 10:16 PM
Mesaj #426


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



In numele forumistilor iti multumesc de oferta, cu toate ca eu personal nu inteleg pasiunea asta numita vanatoare!!

Regards.....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Aug 2008, 07:03 PM
Mesaj #427


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Coane Hampu...mai baga un sfat ca moare topicul in lipsa de rating ohyeah.gif

Lasa dreaqu cabanele alea ca e mai misto sa impusti o caprioara.....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Aug 2008, 04:43 PM
Mesaj #428


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Chiar, cum se desfasoara o vanatoare la noi? Ce iti trebuie din punct de vedere legal? Cum se organizeaza? Poti sa mergi prin padure si impusti ce iti vine? Unde se vaneaza? Exista sansa sa ma plimb linistit prin padure si sa incasez din greseala un glont?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Aug 2008, 07:57 PM
Mesaj #429


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Blakut @ 20 Aug 2008, 05:43 PM) *
Exista sansa sa ma plimb linistit prin padure si sa incasez din greseala un glont?


Un glont mai rar...dar un cartus de alice poti incasa mereu rofl.gif Dca esti deghizat in urs sau mistret, cresc sansele de a lua in scafarlie un slug jamie.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 28 Jan 2009, 12:13 PM
Mesaj #430


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE(Blakut @ 20 Aug 2008, 06:43 PM) *
Chiar, cum se desfasoara o vanatoare la noi? Ce iti trebuie din punct de vedere legal? Cum se organizeaza? Poti sa mergi prin padure si impusti ce iti vine? Unde se vaneaza?




Subiectul s-a discutat pana la epuizare aici...dar parca nu ma pot abtine sa nu dau totusi niscaiva citate ....




"Sunt Hampu The Great, vanator declarat, la dispozitia dvs. pentru a dezbate cazul...

Sigur cel mai comod in anii 2000 este sa condamni vanatoarea ca fiind inechitabila, cruda, fara motiv si chiar diabolica.
O astfel de pozitie , pe langa faptul ca "da bine" prin umanitarismul ei, este si comoda si sigura. Este insa si plina de ignoranta.
Sa ma explic:
Vanatul in Romania este permis numai pe fondurile de vanatoare special amenajate (largi arii de teren, administrate, ingrijite, populate cu vanat toate acestea cu fonduri platite de catre vanatori).
Cu alte cuvinte din taxa anuala pe care eu o platesc asociatiei din care fac parte (cam 160$), se asigura curatenia padurilor in care am voie sa vanez, protejarea vanatului de aici, hranirea lui pe timp de iarna, chiar asigurarea unei minime asistente medicale, si cel mai important POPULAREA cu vanat . Retineti deci, ca in cea mai mare parte a lui vanatul pe care eu il "recoltez" a fost pus acolo de mine, a fost crescut acolo cu ajutorul meu, si a fost ingrijit atat cat se poate tot din banii mei.
Privite astfel lucrurile, gestul final al vantorului care impusca un iepure nu difera cu mult de gestul gospodarului care taie o gaina din curte pentru a isi prepara cina, gest pe care nimeni nu il condamna atat de virulent.

Dati-mi voie sa va pun acum o intrebare: Voi toti cei de aici care ati infierat asa tare aceasta practica, sunteti cumva vegetarieni ???
E o intrebare retorica, ea nu asteapta un raspuns...
Dar presupunand ca printre voi s-ar afla si un vegetarian, ii comunic acestuia ca este in mare eroare fata de organismul sau, si il rog sa studieze indeaproape in cartile de specialitate dependenta sanatatii organismului nostru fata de proteina animala.

Dar nu sunteti vegetarieni, si in aceasta situatie am vesti foarte, foarte proaste pentru constinta voastra, pentru ca daca eu mi-am asumat destinul pe care zeii mi l-au harazit, si anume acela de putea trai sanatos pe seama fratilor de regn, voi vreti sa ramaneti in necunostinta acestui fapt.
Pe cata vreme eu ucid ocazional cu propria mea mana, constient de valoarea si gravitatea gestului meu, voi o faceti institutionalizat, la scara mare, cu multa precizie si cu mare eficienta.
Toate abatoarele din lume ucid cu cinism fara nici un pic de sansa pentru ele, sute , mii, sute de mii si chiar milioane de animale pentru ca stiu ca voi sunteti acolo.
Pentru ca stiu ca voi preferati sa traiti in minciuna. Pentru ca voi preferati ca murdariile pe care destinul vi le-a harazit sa fie facute de alte maini. Pentru ca voi doriti sa nu aveti nimic de a face cu asta.

Pentru voi, in numele vostru, sunt curmate in fiecare zi milioane de existente care nu au avut niciodata vreo sansa.
Chiar credeti ca toate halcile alea din macelarii, sau salamii aia atarnati de cuie, sunca de pe sendwichul de dimineata sau cel din pachetul de la servici nu au un pret in viata unui animal ???

Vanatoarea are si cateva reguli stricte si o etica de care este foarte mandra. Animalele vanate au sanse foarte mari si eu as spune dupa multi ani de vanatore, ca au chiar sanse egale in fata marii majoritati a vanatorilor.
Nu iau in calcul aici "vanatorii" de tip Adrian Nastase , care pentru mine apartin categoriei braconieri, am in vedere acei vanatori iscusiti care stiu sa gaseasca vanatul si in gaura de sarpe, si care trag la fel de bine din orice pozitie. Numarul lor este extrem de redus, nu cred ca sunt mai multi de cateva zeci in toata Romania. In fata lor vanatul nu pre are sanse, dar un astfel de vanator, va folosi o arma de calibru mai mic (16, poate 20), sau o arma cu un singur foc pentru a restabili echilibrul sanselor pe care le are vanatul
"



"Vanatoarea este un hobby ceva mai complex. Mai intii e un pretext pentru a te plimba prin padure. Apoi unul de a exersa tirul, nu neaparat pe animale. Acum trebuie sa sti ca scotocirea dupa vanat nu e o treaba usoara; ea reclama multe cunostinte temeinice legate de ritmul si obiceiurile animalelor, de cititul si interpretatul urmelor etc.
Daca vrei e ca rezolvrea unei probleme complicate de matematica. Aplici de fiecare data formula corecta, si pas cu pas, in final obtii rezultatul exact. In padure cand esti in urmarirea vanatului si sti ce inseamna o cracuta rupta, o urma prea usor imprimata, o movilita de ramatura, un excrement, sti si ce a facut si ce are de gand sa faca vanatul.
Fara sa il vezi afli locul unde l-ai putea intalni. Daca e acolo atunci inseamna ca ai obtinut rezultatul exact, si in general asta e motiv de mare bucurie.
Nu eu nu vanez de foame. Vanatoarea este un sport costisitor si nu prea mai e la indemana oricui, asa ca e greu de presupus ca ar mai vana cineva "de foame" in tara. Totusi intre vanator si gastronom exista o legatura foarte puternica.
Prepararea vanatului fiind si ea una din bucuriile traite de vanator
."


Restul in topicul mentionat: "Fascinatia Vanatorii ??"


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 28 Jan 2009, 12:19 PM
Mesaj #431


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE(Blakut @ 20 Aug 2008, 06:43 PM) *
Exista sansa sa ma plimb linistit prin padure si sa incasez din greseala un glont?


Desigur ai vrut sa spui "daca am ghinionul"....

Raspunsul la intrebarea ta este: DA, daca ai nesabuinta sa te plimbi printr-o padure ce apartine fondului de vanatoare al unei asociatii legal constituite si daca se intampla cumulativ o serie lunga de neglijente.

Padurile aflate in fonduri de vanatoare au in general accesul restrictionat, daca nu prin garduri inalte macar prin tot felul de panouri de atentionare si avertizare.
Oricum, nu-i rau sa te interesezi cu atentie mai inainte de a efectua plimbarea, despre regimul de administrare al padurii in care ai de gand sa faci asta...

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 28 Jan 2009, 03:08 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Jan 2009, 05:53 PM
Mesaj #432


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Da, dar nu zice ce trebuie sa faci ca sa obtii permisele alea. Eram si eu curios, cat costa si unde te duci ca sa faci rost. Pentru vanatoare cu arcul, e la fel de scump/greu de obtinut permisul?

edit: Acum vreo 5 ani nu eram de acord cu vanatoarea, eu cel putin. Incetul cu incetul am incetat sa vad ceva in neregula cu ea.1

Acest topic a fost editat de Blakut: 28 Jan 2009, 05:58 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dcrist
mesaj 28 Jan 2009, 10:08 PM
Mesaj #433


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 2 November 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 12.246



Vinatoarea cu arcul e interzisa la noi in tara, in altele e legala vezi ungaria, ca sa devi vinator treb mai intii sa te inscrii intr-o asociatie deja constituita si sa obtii carnetul de vinator dupa un examen care sa da.(treb sa cauti una care are locuri disponibile) dupa ce ai carnetul de vanator te duci la politie la AEST si obtii autorizatia de cumparare a unei arme, pentru mai multe detalii intra pe www.vinatorul.ro la sectiunea forum si gasesti mai multe detalii.Oricum te va costa destul, gindeste-te pe la ~10000 ron in total, taxe, arma,analize, scolarizare in domeniul armelor letale etc.

Acest topic a fost editat de dcrist: 28 Jan 2009, 10:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Jan 2009, 03:12 PM
Mesaj #434


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE(dcrist @ 29 Jan 2009, 12:08 AM) *
Vinatoarea cu arcul e interzisa la noi in tara,


Iar eu sunt de parere ca asta e o masura corecta.
Argumentele pro, precum cele care sustin ca numai vanatorii de inalta performanta ar putea utiliza cu succes acest tip de arma, pentru ca numai ei ar avea capacitati atat de dezvoltate care sa le permita o apropiere de tinta pana la limita in care sageata ar putea ucide, sunt false.

In plus nici chiar lui Robin Hood nu i-ar veni usor sa plaseze o lovitura mortala, din miscare, in limita a 25-35 de metrii.
Un arc normal cam pe acolo trage...si asta numai in mainile unui cunoscator priceput si cu experienta.

Sa te cari dupa tine prin padure cu un arc de doi metrii pentru a putea conta pe o raza mai mare de actiune e iarasi o situatie greu de imaginat, mai ales in conditiile in care trebuie sa limitezi la maxim toate zgomotele pe care le-ai putea produce.

Cum adica "din miscare" ??? De ce neaparat "o lovitura mortala" ??
Pai pentru ca astea sunt conditii impuse de etica vanatoreasca care nu iti permite sa tragi intr-un animal ce stationeaza si care impune ca orice lovitura sa aduca vanatului o moarte imediata si lipsita de suferinte.

Toate consideratiile lui dcrist sunt adevarate, cu precizarea ca in Romania (ca si aiurea) numarul de vanatori activi la un moment dat intr-o asociatie e raportat la numarul de hectare ale fondurilor acelei asociatii. Adica ceva de genul 1 vanator la fiecare 10 hectare (cifrele sunt exemplificative, nu le cunosc acum pe cele reale). Asadar cand adresezi cerea asociatiei ea te poate primi numai daca nu are numarul complet de vanatori...ori cam toate il au in acest moment.
Asa ca tu trebuie sa astepti un loc liber. Fie cineva sa renunte la vanatoare ravasit de remuscari, fie ca cineva sa emigreze, fie ca cineva sa dea coltul...Dupa aia postul vacant se scoate la concurs si trebuie sa urmezi tot traseul ala amintit de dcrist, care pe parcurs are si tot felul de altfel de piedici ce trebuiesc miscate din loc prin importante atentii, donatii, acte de caritate....


dcrist Nu stiu ce ai vrut sa spui cu lumea a 3 a.
Carabinele...asa se numesc in Romania si nu "pusca cu glont" ori altfel cum, sunt o categorie de armanet la care vanatorul, ce si-a inceput activitatea tragand cu pusca cu alice, accede ca rezultat al unei maturizari si a unui cumul de experienta adunate in ani de zile. Este o treapta superioara in ierarhia vanatoreasca.
Asa cum bine ai spus, mai inainte sa te pripesti nuantand, sunt arme utilizate exclusiv la vanatul mediu si mare ...
La noi in Romania vanatul mediu si mare nu se mai vaneaza de mult cu Breneque (proiectil unic) bagat in teava armei cu alice, iar cartusele cu alice de 8, 9 mm, cunoscute ca "trei la fund" sau "poste" au fost interzise.

In toata Europa de est, vanatul mare exista si e gestionat judicios. Asta nu situeaza nicidecum Europa de est in lumea a 3 a
Asadar o exprimare onesta vis-a vis de realitate (si care sa evite elegant scandalul) ar fi fost: "in lume vanatul mare se recolteaza la glont prin arme si munitii specializate in acest sens.."

PS. In Romania (una din marile puteri cinegentice ale mapamondului) exista si o lege care conditioneaza vanatul animalelor de tipurile de calibre.
De ex. poti vana vulpe, caprior, cu pana la .243 Win. inclusiv, cerb, mistret cu pana la .30.06 Sprig....etc.





--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dcrist
mesaj 29 Jan 2009, 04:53 PM
Mesaj #435


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 2 November 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 12.246



Prin lumea a 3 m-am referit la tot ce ne inconjoara, incepind de la programele de televiziune(calitatea lor si a transmisiei), cei care ne conduc, care sunt de ac calitate cu primele si in general oamenii de care suntem inconjurati in transportul in comun, in spitale(cadrele medicale,nu toate dar cu o floare nu se face primavara), justitie, politie, armata si la locul de munca, se promoveaza aproape peste tot prostia si obedienta, de aceea ma simt in lumea a 3.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 3 Feb 2009, 09:56 AM
Mesaj #436


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Aici, mai multe precizari in legatura cu acea confuzie dintre carabine si slug-uri.


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Feb 2009, 11:08 AM
Mesaj #437


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
In plus nici chiar lui Robin Hood nu i-ar veni usor sa plaseze o lovitura mortala, din miscare, in limita a 25-35 de metrii.
Un arc normal cam pe acolo trage...si asta numai in mainile unui cunoscator priceput si cu experienta.

Sa te cari dupa tine prin padure cu un arc de doi metrii pentru a putea conta pe o raza mai mare de actiune e iarasi o situatie greu de imaginat, mai ales in conditiile in care trebuie sa limitezi la maxim toate zgomotele pe care le-ai putea produce.


Un arc normal care nu e de jucarie bate pana la 100-200 m. Pai o sageata care duce 20 m nici prin piele nu trece...

Arcul nu trebuie sa aibe 2 metri ca sa fie puternic, ca doar nu mai suntem in Anglia medievala. S-au inventat dracovenii noi din fibre de sticla si carbon si alte prostii, cu scripeti si sunt la fel de puternice ca orice arc.

Iar daca e dificil sa te deplasezi fara zgomot si sa vanezi cu el, asta nu ar fi tocmai bine? Nu ar face astfel de vanatoare foarte challenging?

Din articolul de la Hampu:

Pānć la urmć, farmecul vānćtorii nu este sć īmpusti un animal aflat pe celćlalt deal sau munte, folosind eventual o armć de sniper long-range, ci sć te apropii de animal pānć īi auzi respiratia si atunci sć tragi, chiar si cu arcul.


Acest topic a fost editat de Blakut: 3 Feb 2009, 11:13 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dcrist
mesaj 3 Feb 2009, 11:25 AM
Mesaj #438


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 2 November 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 12.246



QUOTE(Hampu The Great @ 3 Feb 2009, 09:56 AM) *
Aici, mai multe precizari in legatura cu acea confuzie dintre carabine si slug-uri.
Asta stiam si eu despre ele, ma mai uit din cind in cind pe forum la vinatorul.ro, merci oricum pentru link thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 3 Feb 2009, 11:31 AM
Mesaj #439


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378




...din acelasi articol:

"Armele cu tevi lise sunt arme adaptate la distante de 60-70; cele mai moderne cupluri armć - proiectil slug pentru tevi ghintuite sunt eficace, īn conditii ideale si īn māna unui trćgćtor experimentat, pānć la 100 m. Un trćgćtor expert poate ajunge sć aibć rezultate si la 150 m, īn cele mai bune conditii de vānćtoare dar, peste 100 m, la o tintć īn miscare,"

QUOTE(Blakut @ 3 Feb 2009, 01:08 PM) *
Un arc normal care nu e de jucarie bate pana la 100-200 m. Pai o sageata care duce 20 m nici prin piele nu trece...


Asadar dupa spusele tale un "arc normal" trage mai departe decat o arma cu alice si mai bine decat un slug cu teava ghintuita.... hmm.gif

Eu zic sa te mai gandesti....

Cat despre citatul tau, ei bine asta este parerea acelui autor. Eu de exemplu gasesc farmecul vanatorii in cu totul alta directie. De altfel daca ajungi atat de aproape de vanat incat sa ii poti auzi respiratia focul nici nu este posibil fara consecinte dezastroase asupra vanatului. Am vazut nu demult un iepure impuscat din circa 6 metrii cu alica de 4....l-a spulberat.. Alicele zdrobisera totul in el....era cu un burete ...beahhhh





--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 3 Feb 2009, 11:35 AM
Mesaj #440


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



dcrist...cu foarte multa placere.

Sunt membru si pe acel forum, dar acolo in urma cu niste ani s-au intamplat mai multe lucruri urate asa ca nu prea activez.

...vanatorii incepusera sa vorbeasca tot felul de lucruri acolo despre obiceiurile si secretele lor uitand ca se afla pe un site public...Au fost ceva consecinte...


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Feb 2009, 09:58 PM
Mesaj #441


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Asadar dupa spusele tale un "arc normal" trage mai departe decat o arma cu alice si mai bine decat un slug cu teava ghintuita....


De fapt asta ar fi bataia. Probabil ca la vanatoare esti obligat sa tragi de la 30-40 de metri. Asta inseamna ca oricum e mai greu decat cu arma.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 4 Feb 2009, 08:44 AM
Mesaj #442


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Bunul meu Blakut, te inseli foarte grav. mad.gif
Ai mai multe consideratii despre tirul cu arcul aici.
Nu cred ca site-ul iti este necunoscut, insa necunoscute iti sunt in mod evident cele mai multe din regulile dupa care functioneaza vanatoarea.

Pentru cei care nu vor sa aloce timp site-ului indicat e de stiut ca el ne spune despre probele olimpice ce constau in trageri la 90 metrii pentru barbati si la 70 metrii pentru femei. Aflam tot de acolo ca mai exista o proba indoor cu distante pe la jumatate, dupa cum mai exista si o proba "la prajina" cu distante de pana la 165 metrii la barbati si 125 metrii la femei. Asta e ca si cum ai spune ca un cartus .30.06. Springfield poate atinge o tinta situata la 4 km. rolleyes.gif

La vanatoare distantele astea sunt absolut irelevante. La 165 de metri sageata cade practic intr-un cerc, la fel si la 125. E strict o proba de distanta. Trebuie un efort de imaginatie urias ca sa poti face loc in minte cinematicii unei tinte lovite de o sageata catapultata (in parabola accentuata)...asta in conditiile in care ea, tinta, e musai sa fie si in miscare. La 165 de metrii, in padure, ea este abia vizibila..se deseneaza greu pe fondul de culoare pentru ca mai toate animalele folosesc mimetismul intr-o masura sau alta.

Desigur .30.06. Springfield poate sa atinga 4km, dar in mai bine de doua treimi din traiectoria asta el este aproape inofensiv. Nu ca nu ar putea provoca rani, insa razanta (precizia) lui devine greu de controlat (corectat) iar ranile nu vor putea sa provoace moartea cu atat mai mult cu cat ele vor lovi tinta la o distanta mai mare.

La vanatoare asadar, ne inereseaza traiectoria unui proiectil, fie el si sageata, numai pana la distanta maxima la care el pastreaza suficienta energie cinetica pentru a putea ucide un animal fara a ii provoca rani inutile. Distanta asta in cazul pusti cu alice merge pana la 60-70m, la arc e de 25-35 de metrii in mainile unui specialist (hai, pentru tine, ca te cunosc de ceva vreme 40, dar niciun centimetru mai mult rofl.gif ).
Nu am timp acum sa mai scormonesc, insa trebuie sa fie pe net, pe undeva si o comunitate a arcasilor vanatori. Gaseste-o singur, vezi despre ce distante se vorbeste acolo, aplica apoi la ea un coeficient de credibilitate de 0,25% (avem totusi de-a face cu vanatori) si vei obtine o cifra apropiata de cea reala....Mie mi-a dat 25-35... rofl.gif ...fara virgula. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 4 Feb 2009, 08:48 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Mar 2009, 08:06 AM
Mesaj #443


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Iata si un concept revolutionar. Pistolul fara zgomot si care nu foloseste niciun amortizor pentru asta.
Totul e facut din cartuse...Vezi aici filmuletul

Am adus chestiunea in discutie pe acest topic pentru ca aceasta este arma corect utilizata pentru misiunile de comando rofl.gif ohyeah.gif rofl.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Mar 2009, 08:21 AM
Mesaj #444


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Iata si un concept revolutionar. Pistolul fara zgomot si care nu foloseste niciun amortizor pentru asta.
Totul e facut din cartuse...Vezi aici filmuletul

Am adus chestiunea in discutie pe acest topic pentru ca ea este arma corect utilizata in misiunile de comando rofl.gif ohyeah.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 31 Mar 2009, 08:21 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Apr 2009, 10:01 AM
Mesaj #445


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Regret dubla postare...dar habar nu am de ce a aparut.


Apropo de arma din postul de mai sus, sa aude prin targ ca americanii ar avea tot asa un fel de proiectil ce atinge viteze de 300m/s fara sa faca vreun zgomot ce poate fi pius in legatura cu o impuscatura. Stie cineva mai mult despre asta???


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 1 Apr 2009, 03:30 PM
Mesaj #446


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Am inat pe link-ul indicat de Hampu pt precizari....tot nu m-am lamurit ce e aia arma slug cu teava cintuita...sau la ce se refera termenul de slug....asa ca orice lamurire e binevenita...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Apr 2009, 09:51 AM
Mesaj #447


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Tot despre utilizarea corecta a armelor:

"Dacă aş avea un singur glonţ, iar īn faţa mea un duşman şi un trădător, glonţul l-aş trimite īn trădător." (Corneliu Zelea Codreanu)

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Apr 2009, 09:52 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jun 2011, 09:53 PM
Mesaj #448


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Tu Codreneee esti nadejdea.... rofl.gif

K..man... Dincolo de orice ideologie...legionarii le aveau cu armele.
Daca ar fi sa ne raportam acum la standardele de atunci..pai erau la vremea aia cam cum sunt, sau pot fi azi numai americanii ...

Ca veni vorba: exista un standard si o cursa mediatica...De 20 de ani si mai bine America le controleaza pe amandoua...desi cele mai bune arme sunt in continuare fabricate de belgieni, austrieci, germani, rusi...................

Acest topic a fost editat de The Dude: 12 Jun 2011, 09:27 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DaBiJa
mesaj 25 Aug 2011, 02:17 PM
Mesaj #449


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 2 August 04
Din: www.d-petre.ro
Forumist Nr.: 4.178



Si turcii au intrat puternic pe piata fabricantilor de arme ...


--------------------
www.d-petre.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Sep 2011, 11:30 AM
Mesaj #450


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu printr-o productie autohtona, ci prin preluarea unor patente de la mari fabricanti...Am avut prilejul sa vad un film care arata cum functioneaza o astfel de initiativa cu un patent Browning. Cam toate piesele vin in cutii de la furnizorii traditionali ai lui Browning din intreaga lume. Firma este chiar din Ankara.
Multe subansamble sunt fabricate in Romania, ceea ce e de bine...

Muncitorii doar asambleaza armele, le testeaza si apoi le ambaleaza.
Nu intervin cu nimic in mecanica sau in mecanismele produsului.
Daca asta se poate numii intrare pe piata armelor, atunci da, Turcia a devenit o astfel de tara.

Traditie in opinia mea este sa ai o armurerie proprie.
Tara noastra, asa cum e ea, are o firava initiativa prin pustile de la Cugir si pistoalele Carpati...Desigur facem si noi patente, dar avem si aceste arme neaose..


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Jul 2013, 12:34 PM
Mesaj #451


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Gata....s-a terminat cu smecheria...

Cu XM25, armele de foc trec intr-o noua era, cea a gloantelor inteligente. Aceasta carabina reprezinta o simbioza intre un lansator de grenade de 25 mm si un sistem avansat de ochire ce poate controla proiectilul. Scopul pentru care a fost creata aceasta arma a fost eliminarea inamicilor care stau la adapostul unor obstacole greu de penetrat, cum ar fi colturile cladirilor sau transeele de pamānt. Cei care viseaza la gloante ghidate, pot sa viseze mai departe. XM25 se bazeaza pe o tehnologii actuale, dar foarte avansate.

Arma in sine nu este sofisticata. Este un lansator de grenade derivat din programul XM29 OICW, ce dorea inzestrarea armatei americane cu o arma de asalt mult mai eficienta. XM25 este dezvoltata de Alliant Techsystems, iar arma este produsa de Heckler & Koch. Ceea ce o face remarcabila este sistemul de ochire si tipul de munitie folosit. In interiorul lunetei supradimensionate se afla un arsenal intreg de sisteme electronice complexe: un sistem de citire a amprentei termice, un laser foarte precis pentru masurarea distantei, o busola si un sistem de vizibilitate pe timp de noapte bazat pe raze infrarosii.





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Aug 2013, 07:39 AM
Mesaj #452


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Aug 2013, 07:40 AM
Mesaj #453


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Aug 2013, 07:41 AM
Mesaj #454


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Aug 2013, 07:42 AM
Mesaj #455


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman