HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

16 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii Despre Utilizarea Corecta A Armelor, manevrare corecta = nici un accident
abis
mesaj 7 Aug 2007, 08:30 AM
Mesaj #386


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 6 Aug 2007, 06:17 PM) *
7,64 mm ?? Io stiam ca 7,62 mm

Scuze, 7,62 era. Au trecut 12 ani de cand am tras (AKM, TT si tanc T-55 smile.gif ) mai uita omul...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 7 Aug 2007, 07:11 PM
Mesaj #387


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Normal ca se uita thumb_yello.gif ...no problem!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 28 Mar 2008, 01:57 PM
Mesaj #388


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cand vorbim de folosirea corecta a armelor, o latura a discursului va atinge in mod inevitabil si eficienta focului de arma.

Stim cu toti ca atunci cand a scris "Blowin' in the wind" dl. Boby Dylan a avut in cap o metafora.
Trasul in aer, daca nu cumva e vorba de un avertisment, e un exercitu lipsit de finalitate, si pana la urma doar un symbol al inutilitati.

In majoritatea covarsituare a cazurilor tragem cu arma pentru a atinge o tinta.
Fie ca e vorba de animalul din padure, de tinta din polygon, de inamicul din tabara adversa, de fiecare data scopul unei trageri este acela de a lovi o tinta.


Aveti salutul meu !!

Sunt Hampu The Great, gata sa reiau cursul inceput aici.. cu numai patru ani in urma blink.gif .


Am vazut in prima lui parte cum trebuiesc utilizate armele de foc astfel incat accidentele de orice fel sa poata fi evitate.
In aceasta noua sesiune ne propunem sa aflam cum pot ele sa fie utilizate cu maximul de eficienta.

Vom vorbi asadar de munitia performanta, de sisteme avansate de ochire, de gesturi si succesiune de gesturi ce trebuiesc efectuate inaintea dari focului, etc.

Reamintesc celor interesati ca in acest topic sunt avute in vedere in special armele din categoria celor de vanatoare, de tir sportive, de autoaparare si a armelor de mana...cele de razboi nu fac obiectul nostru de interes. mad.gif


Pentru a reincepe frumos sa amintim din capul locului de domnul: Tom Knapp, cel care astazi este socotit cel mai précis tragator al tuturor timpurilor si al tuturor conditiilor de tragere.




Domnul Knapp detine nu mai putin de trei recorduri mondiale omologate, obtinute in niste conditii fascinante de tragere:

Primul datand din anul 1993, cand a impuscat 9 talere aruncate simultan cu mana stanga in aer, in timpul incredibil de 2,3 secunde, cu o arma cu alice semiautomata de tip Benelli M1 Super 90

Al doilea datand din anul 2000, cand a impuscat 8 talere aruncate simultan cu mana stanga in aer, in timpul de-a dreptul fantastic de 2,1 secunde...dar cu o arma Pump Action, adica una care trebuie reancarcata prin deplasarea inainte/inapoi a piesei aflate sub teava, pentru fiecare lovitura.

Al treilea, datand din 2004, atunci cand Knapp a revenit la proba din 1993 si a imbunatatit-o astfel: 10 talere aruncate simultan cu mana stanga in aer in 2,2 secunde cu o semiautomata.


Knapp este si un fel de actor al pasiunii sale.
Sustine cam 100 de spectacole pe an in toata lumea, spectacole in care explica publicului ce urmeaza sa faca:

-sa tinteasca cu cartuse de calibrul .22 (Geco-Standart sau Plici), trase dintr-o arma Lever Action ( Winchester) tinte aruncate in aer de la cartofi, portocale, mere, si pana la bucati de creta de billiard (sub un inch) si chiar pastille de aspirina
-sa loveasca monezi aruncate in aer cu mana stanga si "gaurite" prin tragere cu celalata mana.
-sa tinteasca cu arma de la nivelul soldului fara sa ia linia de ochire, sau chiar cu spatele la tinta.

Daca adaugati la toate astea faptul ca acest extraordinar tragator are 56 de ani, si ca nu merge nicaieri cu armele sale, utilizand de fiecare data ceea ce i se ofera veti avea o imagine completa a unui personaj despre care ne-am obisnuit sa credem ca nu a existat niciodata in realitate..

Mai multeaici

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 28 Mar 2008, 02:03 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Mar 2008, 01:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 28 Mar 2008, 05:27 PM
Mesaj #389


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



E fantastic Tom Knapp asta thumb_yello.gif

Imi aduce aminte cum pe timpurile mele bune reuseam sa sparg 10 baloane cu un singur cartus 9 mm' ohyeah.gif ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 30 Mar 2008, 02:04 AM
Mesaj #390


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE(March @ 6 Aug 2007, 10:51 AM) *
Salut Sorine,

Prin anii '90 am avut o arma cu glont calibrul 5.56 mm tip GECO cumparata din stocul unui fost club de tir. O foloseam pentru vanat mai marisor. La inceput foloseam cartuse romanesti calibrul 5,56 mm . Slaba calitate ! Pe langa faptul ca nu bateau bine dincolo de 250-300 metri mai dadeau si rateuri. Mai tarziu am folosit pentru aceeasi arma cartuse calibrul . 22 inch LR Remington. Nu trebuie sa le laud. Cu luneta, la 1000 metri, punct ochit punct lovit.

Stiu ca armata americana foloseste intens calibrul de 5,56 mm. ( M16 , etc)


Cred ca cifrele alea sint putin....eronate...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 15 Apr 2008, 01:57 PM
Mesaj #391


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Am vizionat in sfarsit o caseta de la unul din show-urile domnului Knapp.

Omul este de o simplitate si de o modestie cu totul iesite din comun.
Are si un umor bine dezvoltat, iar faptul ca da destule rateuri il face cumva mult mai uman.

Spectacolul a inceput cu o chestie ce parea simpla: sase peturi de doua kg. aliniate pe o scandura la vreo 25 de metrii in fata.
Ne sunt aratate de aproape etichetele lor pe care se poate distinge cuvantul "COGNAC" cu litere destul de mari (circa 2 cm inaltime).
Inauntrul sticlelor un lichid colorat....Tom spera sa nu fie ceea ce zice eticheta pentru ca ar fi mare pacat...

Apoi Knapp, epoleaza un Winchester si trage sase focuri intr-un timp de circa patru secunde.
Vedem asta pe un ceas electronic ce apare in josul ecranului.

Cele sase sticle sunt toate lovite si pierd lichid prin gaurile gloantelor.
Tolanit pe fotoliu ma bucur la gandul ca si eu pot face la fel la distanta asta...Poate nu asa de repede dar pot nimerii sase sticle ca alea una dupa alta.

Cand tocmai ma gandeam ca acest Knapp nu e decat un alt balon de sapun al sowbitz-ului, camera focalizeaza pe sticle si se poate vedea rezultatul fiecarei lovituri. Nu sticlele erau tinta ci literele de pe eticheta. Prima sticla are litera C lovita, urmatoarea pe O, apoi G, N, A si C.
Lovitura e centrata de fiecare data.

Urmeaza exercitiul cu talerele care pare de-a dreptul trucat.
Knapp are un stil propriu de executie aici.

Se vede asta cel mai bine atunci cand trage in monezi. Ele au cam 3 cm in diametru, deci marisoare si sunt aruncate in aer pe rand.
Sunt asteptate cam la un metru de pamant. Care cum atince altitudinea asta isi incaseaza pe loc pedeapsa.
In felul asta Knapp nu mai face alte gesturi consumatoare de timp si de concentratie: ramane pe aceiasi linie de ochire si variaza numai in lateral.

Spectacolul e presarat de sfaturi importante prin care Tom ne invata tot felul de siretlicuri cum sa tragi eficient intr-un stol de pasari, care sunt reperele pe care trebuie sa ti le asiguri cand tragi de la sold, cum trebuie incarcata o pump-action, un bolt-action si un lever-action astfel ca operatia sa ia cat mai putin timp si sa nu oboseasca peste masura mainile...Totul extrem de interesant.

Fara indoiala inima spectacolului este tirul la pilula de aspirina. Ea are cam 1,5 cm diametru, si cand e atinsa in aer marcheaza lovitura printr-un norisor alb de pulbere. Knapp rateaza mult aici dand mereu vina pe pastile: "Asta era expirata..!!" "Asta se administreaza pe alte cai !"..dar si loveste in plin o gramada.

Desi nu putem tine o evidenta precisa din cauza reluarilor repetate, ni se spune ca din 10 tablete 8 au fost spulberate cu 12 cartuse.

Pe parcursul filmului Tom ne povesteste cum a invatat sa traga: utilizand o arma cu aer comprimat BB-Daisy (un Winchester in miniatura); ne arata colectia lui de arme si, foarte interesant, ne mai prezinta si o colectie de accesorii ieftine, artizanale, care au mare efect in asigurarea unui tir precis.

Caseta cost 12USD...si face fiecare leu....ma rog fiecare dolar. thumb_yello.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Apr 2008, 03:17 PM
Mesaj #392


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Dude...cand am sa stau langa el cand trage si am sa vad, poate am sa inteleg ca nu e om ci probabil extraterestru!

Pana atunci nu dau doi bani pe casetele si povestile lui cu 6 gloante in 4 secunde de la 25 de metrii in tinte de 2 cm'! 2 cm' de la 25 de metrii nu ai cum sa-i bagi in vizoare jamie.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Apr 2008, 03:56 PM
Mesaj #393


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Asa e....Si eu l-am vazut pe David Copperfield la televizor facand sa dispara Turnul Eiffel ..

Si unde mai pui ca are 56 de ani, iar in tintele alea tragea fara niciun instrument de ochire altul decat catarea si inaltatorul unsure.gif

Mie cel mai bizar mi s-a parut cu monezile...Acolo chiar cred ca e manarie..In fine se aude ca are sa vina si in Romania.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Apr 2008, 08:21 AM
Mesaj #394


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nici cartea de fizica nu e de acord cu tom asta... si cred ca producatorii armelor cu care trage, pe de-o parte se bucura ca le cresc vanzarile, dar pe de alta se mira cum mama naibii trage arma lor mai bine decat pe stand fix


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Apr 2008, 08:38 AM
Mesaj #395


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Mai, am revazut caseta in speranta ca acolo e vorba de 25 Ft. si nu de 25 de metrii.
Sunt anuntati 25 de metrii, desi pe imagine par mai putini. Dar mai e si compresia optica a obiectivului asa ca... unsure.gif

Nu stiu cum e cu fizica. Stiu insa sigur ca matematica si anatomia tind sa confirme ca prestatia lui e la limita posibilului...
Pe de alta parte cele trei recorduri sunt omologate si au martori avizati greu de combatut.
Pe langa ele faza cu sticlele de Cognac, sau cea cu monezile sunt mici glume.

Firma Benelli face de fapt arme Beretta de mai multi ani si iarasi ma indoiesc ca ar avea nevoie de o publicitate ce poate deveni controversata.

Eu unul am ales sa cred in Tom...filmul este foarte convingator.
Mai stiu ca in istoria americana au mai existat tragatori de acest fel: Calamity Jane, Buffalo Bill si Billy The Kid find doar trei dintre ei.


Sincer vorbind cred ca doar mandria din mine sustine teoria imposturii lui Knapp

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 16 Apr 2008, 08:39 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Apr 2008, 02:00 PM
Mesaj #396


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Adica:

Buffalo Bill



Calamity Jane



Billy The Kid ..."sau cel care datora justitiei oamenilor la varsta de numai 19 ani, 19 crime: fara a socoti mexicanii"


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2008, 11:07 AM
Mesaj #397


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca e asa tare knapp asta.. de ce nu am auzit de el pe la olimpiade?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 17 Apr 2008, 12:38 PM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...cel mai probabil din acelasi motiv din care nimeni nu a auzit de Sorin Babii pana la Seul-ul din 1988..



Acest topic a fost editat de The Dude: 17 Apr 2008, 12:39 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Apr 2008, 04:42 PM
Mesaj #399


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Show-ul ala din caseta era la Americani??

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Apr 2008, 08:19 AM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu, in Olanda. Eu o am din state, cu pretul pe ea, dar a fost facuta in Olanda
Se spune ca exista o alta caseta facuta in turneul de la Cehi.

Se vand astfel de caseta la magazinul Top Gun de pe Doamnei...cand am sa am timp voi verifica thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 18 Apr 2008, 08:21 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Apr 2008, 06:21 PM
Mesaj #401


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



N-am crezut ca Olandezii sunt mai fraieri ca Americanii ohyeah.gif De asta am intrebat thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Apr 2008, 03:49 PM
Mesaj #402


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Mai, caseta e destul de credibila...Iti recomand sa o vezi.

Anul trecut omul a fost la unguri si a facut spectacol acolo...Nu zic, la felul in care au evoluat efectele speciale azi nu mai poti fi sigur de nimic, dar mie imi pare o mare reusita si simplu fapt ca reusesti sa tragi indiferent unde atatea cartuse in atat de scurt timp...si asta nu o poti face crescand viteza de proiectie a filmului, ca te tradeaza coloana sonora..Ma rog, parerea mea thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Apr 2008, 06:56 PM
Mesaj #403


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(The Dude @ 23 Apr 2008, 04:49 PM) *
Mai, caseta e destul de credibila...Iti recomand sa o vezi.


Am sa filmez si eu cum cu un singur glont am ajuns dupa ani de zile la performanta de sparge 10 baloane....cu adevarat a durat mult, dar am reusit ohyeah.gif ohyeah.gif

Urmatorul record vreau sa fie de 12 baloane....inca ma antrenez cu indensitate si sper ca saptamana viitoare sa reusesc si sa bat recordul....oricum am sa filmez pt. tine si Hanul v-a fi primul loc in care am sa arat live thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Sarbatori Fericite tuturor......

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Apr 2008, 12:11 AM
Mesaj #404


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Sorine,
Eu nici macar nu a trebuit sa am nevoie de un glont ca sa sparg 10 baloane.....un ac a fost deajuns.... jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 24 Apr 2008, 02:57 PM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Ai dreptate cu acul thumb_yello.gif

Eu m-am referit la spart 12 baloane de la distanta de 10 metrii cu un singur glont ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 9 May 2008, 10:26 AM
Mesaj #406


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



L-am vazut pe Knapp si pe Discovery la MythBusters unde incercau sa dovedeasca daca o moneda poate fi gaurita cu un cartus in aer.
Astia au un site si ar trebui sa fie acolo si un filmulet. In fine nu am timp sa caut si oricum eu am ales sa cred in veridicitatea povestii.
In filumul din emisune, Knapp loveste mai multe monezi aruncate in aer insa nicuna nu se lasa gaurita, ci doar deformata.





Noile cartuse XPł™ de la Winchester reprezinta ultima treapta de evolutie a unui concept nou propus inca de prin anul 2000 de firma Watherby.
Ele folosesc o tehnologie revolutionara devenita posibila numai datorita evolutiei spectaculoase a pulberilor, dar si a materialelor neconventionale (policarbonat) si a celor conventionale (alama). Este cu adevarat un cartus pentru mileniul trei.

Cartusul din fotografie, de calibrul .325 WSM Supreme Elite va pune in mare dificultate legislatia romaneasca ce prevede cate un anumit calibru limita pentru fiecare tip de vanat in functie de talia acestuia, intrucat el este la fel de efficient pentru o gama mult mai larga de marimi de vanat. Abia astept sa vad ce va urma.....

Principalele particularitati constau in expansiunea dubla si imediata a glontului la impact (atat la cap cat si la fund), in conditiile in care geometria acestuia nu influenteaza in nciun fel calitatea tirului, cartusele ramanand in interiorul unor limite de performanta a tirului de-a dreptul exceptionale. Mai multe aici


Cartusele construite pe aceasta tehnologie tind sa se impuna pe piata de o maniera impresionanta. Nu am gasit pe net, insa exista producatori la care tubul carus este inca mult mai gros ca glontul, aspectul general al cartusului ramanand cu totul in afara liniei slim traditionale si apropiindu-se simtitor de forma unei sticlute de pus picaturi in ochi.

Sigur ca toate aceste cartuse reclama arme noi care vor putea sa utilizeze mecanisme mai sophisticate sau mai avansate, asa ca prognoza este ca in viitorii ani va trebui sa ne schimbam dotarile daca dorim sa ne pastram in pas cu vremea.

Mitul utilizarii din generatie in generatie a armei rezistente la sute de mii de trageri (Blaser imi pare) se clatina asadar din radacini.


thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 9 May 2008, 11:23 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 9 May 2008, 10:29 AM
Mesaj #407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



...si apropo, Winchester a scos anul acesta si un .22 Long Rifle subsonic pe aceiasi tehnologie XPł™...e bine de stiut pentru cei care mai utilizeaza acest calibru la vanatoare rolleyes.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 10 May 2008, 07:29 PM
Mesaj #408


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
In filumul din emisune, Knapp loveste mai multe monezi aruncate in aer insa nicuna nu se lasa gaurita, ci doar deformata.


Cand ai sa vezi munitia ca care trage, poti sa te duci si tu la fraierit altii! thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 12 May 2008, 08:45 AM
Mesaj #409


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Crezi ca e deosebita ??? blink.gif Nu mi s-a parut..Cat despre fraierit...mai nu stiu...Mie nu imi e deloc rusine sa spun ca nu am nimerit un pet aruncat in aer cu cealalta mana. Lasa ca de cele mai multe ori nu am apucat sa trag, dar din 12 trageri nu am nimerit decat de doua ori. Am tras cu un Dasy BBgun, o arma cu o detanta foarte buna..Cred ca daca mai exersez vreo 200 de alice am sa ating rezultate mai bune, dar nici in visele mele cele mai roz nu indraznesc sa ma vad lovind o moneda rofl.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 12 May 2008, 02:37 PM
Mesaj #410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Eu cand am draci la tragere, pana si tuburile de infig in tinta rofl.gif rofl.gif Si sunt unii care si pun botu ohyeah.gif ohyeah.gif

Acum pe bune......un pump bun de calibru mic ( de la 12 in sus de exemplu ), tras zilnic in sute de talere de argila si ai sa vezi ca nu e asa de jmeker ala. Nu uita ca nu trage slug-uri ci gloante de vanatoare de mic calibru!

Si la faza cu pistolul, tot asa se foloseste de gloante de vanatoare de care majoritatea lumii nu au auzit, sa nu mai vorbim sa le vada. Cand tragi un 9x19 mm' plin cu peste 250 de alice pe o raza de un metru, si chior sa fii si ai nimeresti o moneda! thumb_yello.gif

Asta e secretul lui.......

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 13 May 2008, 01:51 PM
Mesaj #411


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Dar eu trag in talere...si trag bine.
De cand s-a renovat poligonul de la Joita, chiar merg destul de des (are si nocturna).

Am sa incerc la msito cu 12 si alice de 2,5 pentru porumbei. Sunt un pumn de alice intr-un cartus din asta si se desfasoara cel mai bine din snop..au insa distanta mai scurta chiar daca sunt ultrarpide..

ma rog, vom vedea ce se intampla la pet..... thumb_yello.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 13 May 2008, 01:57 PM
Mesaj #412


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



...ca tot vorbim de utilizarea corecta a armelor....daca intalniti vreo lanterna ca asta:





fiti circumspecti...caci:

"In timp ce unele arme devin din ce in ce mai complicate, compania Magpul si-a prezentat in cadrul unui salon destinat armelor pentru protectie personala noua inventie. La prima vedere, FMG-9 (Folding Machine Gun) este o banala lanterna cu o baterie ce pare supradimensionata, dar, in cateva secunde aceasta se transforma intr-o arma semiautomata. Arma dispune de un sistem ingenios de glisare care ii permite sa se plieze pana devine o cutie "obisnuita". In esenta, "pistolul-lanterna" este un Glock de calibru 9 milimetri incorporat in sistemul de glisare. Din pacate pentru impatimiti, FMG-9 este doar in stadiu de prototip."


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 13 May 2008, 02:02 PM
Mesaj #413


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378









Conceptul nu e chiar nou. Vedem mai sus o arma asemanatoare disimulata intr-un aparat de radio si ne intrebam justificat: care rusi au furat dupa care americani ??

M-21 submachine gun ready to fire
Image by Oleg Volk

Data for prototype Ares FMG
Caliber: 9x19mm Luger/Para
Weight: 2.09 kg empty
Length (closed/open): 270 / 490 mm
Barrel length: n/a
Rate of fire: ~500-600 rounds per minute
Magazine capacity: 30 rounds
Effective range: less than 100 meters


"Eugene Stoner (the designer of the M16 rifle and then a mastermind of the innovative arms-making company Ares Inc.) developed an idea of the easily concealable submachine gun in the early 1980s. Following many cases of kidnapping of high-ranking politicians and wealthy businessmen (especially in Western Europe and Latin America), Stoner conceived an idea of the "businessman's personal defence weapon" - an easily concealable firearm that could provide serious firepower at shorter ranges. He then developed a folding submachine gun concept - a firearm that can be folded into an unsuspicially looking package and then quickly unfolded and brought to action when necessary. Stoner patented his design in around 1986, and few prototypes were made by Ares Inc in about the same time. However, complexities of the individual ownership of a fully automatic weapon like submachine gun, as well as other issues caused this project to be shelved. What is more interesting, that in about same time at least one American gunsmith, Dave Boatman, produced very similar weapon and actually marketed it before US Government prohibited further manufacture of fully automatic weapons for civilian consumption in 1986. The actual connections between Stoner's Ares FMG weapon and Boatman's M-21 weapon are unknown, but two submachine guns are almost identical in concept and very close in design details. Furthermore, very similar weapon was produced several years later in Russia as the PP-90. It has been made in limited number but found to be unreliable and awkward to operate, and is entirely unpopular among Russian law enforcement officers.

The Ares FMG is a simple blowback weapon, firing from open bolt. Bolt is telescoped around the barrel, return spring also is located around the barrel, inside the bolt. Receiver is made from stamped steel, and consists of two parts, hinged at the middle of the weapon. Hollow pistol grip is also hinged to the receiver, and hosts the box magazine. Charging handle was located at the bottom in the front of the receiver, and stayed still when gun was fired. It also served as a protection for shooter's supporting hand, to avoid it from slipping forward and toward the muzzle. To fold the weapon, user must push the lock button, located inside bottom-opened rear part of the receiver just behind the pistol grip, then fold the rear part of the receiver down and forward. To unfold the Ares gun, one must push locking buttons at either side of the front part of the receiver, then pull weapon casing open. Boatman's M-21 gun differed in the locking arrangements of folding receiver / casing - it had a single latch, located on the top front section of the receiver next to the hinge point. Another difference between Ares FMG and Boatman's M-21 was in the sights. Ares gun had no sights at all, as it was probably designed as a very close combat weapon. M-21 had sights concealed within detachable carrying handle. M-21 also had removable rear plate with fake telescoped rod antenna, for better imitation of the portable radio unit and as a dust cover that protected inner workings of the weapon when stored or carried in folded configuration. This plate should be removed before gun can be brought from folded to open position. Another difference between Ares FMG and M-21 was that the latter has several sling swivels, and Ares gun had none"
.

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 13 May 2008, 02:03 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 14 May 2008, 11:45 AM
Mesaj #414


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Gasesc tot mai multe arme disimulate in altceva.
O vreme am sa ma ocup aici doar de asta.

PP-90 submachine gun (Russia)



Caliber: 9x18mm PM
Weight: 1.83 kg w/o magazine
Length: 485 mm in ready to fire position; folds down to 270 X 90 X 32 mm (length X height X width) box
Barrel length: ?? mm
Rate of fire: 600 - 800 rounds per minute
Magazine capacity: 30 rounds
Effective range: 50 meters


The PP-90 represents the abortive attempt to copy the concept (and probably some design ideas) from unsuccessful American Ares FMG (Folding Machine Gun) weapon, produced by Ares Defense company in mid-1980s. PP-90 had been developed in early 1990s by KBP design bureau in Tula, otherwise known for highly efficient and successful weapons, from submachine guns and up to tank and naval guns. Both Ares FMG and its PP-90 clone were intended for concealed carry, and folded down to relatively compact, plain looking metal box. When needed, these guns were to be unfolded into ready to fire position in 3 - 4 seconds. I'm not sure about Ares FMG, but the PP-90 became a failure - resulting design was somewhat unreliable and totally uncomfortable. Initially issued to some police and security forces in Russia, this gun now destined to collect dust in farthest corners of the armory rooms, due its terrible ergonomics and poor handling characteristics.
The PP-90 is entirely made from stamped steel, and folds around the point just behind the barrel breech face. PP-90 is a blowback operated, automatic only weapon (selective fired in PP-90M1 version).


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 14 May 2008, 11:56 AM
Mesaj #415


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



O gramada de alte nastrusnicii aici
Merita vizitat thumb_yello.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Jun 2008, 12:56 PM
Mesaj #416


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE(Hampu The Great @ 22 Jul 2004, 09:23 AM) *
Asta imi aduce aminte de tehnologia de obtinere a vestitelor sabii de samurai. Materialul metalic adus prin incalzire intr- o stare corespunzatoare este intins cu doi clesti apoi indoit pe jumatate batut puternic cu ciocanul (forjat la cald) pe toata lungimea, apoi dupa ce s-a lungit dinou, iarasi indoit pe din doua si iarasi forjat...si tot asa de un numar mare de ori unsure.gif .
La sfarsit, odata cu ultima forjare se obtine acea sabie cu prorietatile ei miraculoase (se spune ca o astfel de sabie nu poate fi ciobita decat atunci cand se loveste naprasnic de una de acelasi fel wink.gif ) ce sunt datorate structuri cristalelor realizeata in urma aplicarii tehnologiei de care am vorbit.
In sectiune ea va avea un miez cu cristale mari ce ii confera elasticitate, iar pe margini cristale foarte fine ce ii dau duritate... rolleyes.gif

ca sa redeschid o discutie mai veche d-a lui Hampu, ca venise vorba:
am citit recent ca, tehnica de folding de fapt nu da nici un fel de proprietati speciale. foldingul era necesar, din cauza calitatii proaste a otelului japonez. prin folding repetat se uniformiza materialul cat mai mult.
la sabii produse din otel modern, foldingul are un rezultat strict estetic, iar daca este facut defectuos, reduce de fapt rezistenta materialului.
marginile se intaresc diferentiat, taisul la pana vreo 60 Rockwell iar pe spate cca 40.

astea fiind zise si pentru ca topicul e despre utilizare corecta: atentie mare la cumpararea unui asemenea obiect. cele ieftine de regula-s din otel stainless (adica contine vreo 10% Cr) de 440 sau chiar 420, care-i perfect pentru cutite, dar foarte problematic pentru taisuri mai lungi de 30cm. daca se loveste ceva mai rigid ca o rosie, de ex ohyeah.gif , exista riscul sa se indoaie sau sa se rupa. asemenea produse au scop strict decorativ si orice alta utilizare pune in pericol pe utilizator si/sau eventualii spectatori.
pentru a putea taia ceva (sticla de plastic cu apa, tatami etc.) cu success, sabia trebuie confectionata din otel cu continut ridicat de carbon, (de ex 1050, 1060 sau 1095). acesta nu e rezistent la oxidare si trebuie protejat cu un strat de ulei special. asemenea obiecte incep de pe la vreo 150€, iar in sus, the sky is the limit.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 3 Jun 2008, 12:57 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Jun 2008, 05:06 PM
Mesaj #417


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Foarte interesant, mai ales ca se incadreaza perfect in Discutii Despre Utilizarea Corecta A Armelor blink.gif

Deci cum dai cu una forjata si cum dai ca alta sa nu se indoaie rofl.gif rofl.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 5 Jun 2008, 09:55 AM
Mesaj #418


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Sabiile erau obtinute la duritati diferite prin calire diferentiata: o parte era invelita in lut sau alt material, alta nu. La scufundarea in apa se raceau diferit, la viteze diferite, de unde o parte era dura iar alta mai moale, obtinandu-se o sabie elastica dar si rezistenta.

Partea cu neciobitul e un mit: sabiile alea erau bune pentru ce erau facute sa faca, nu aveau otel mult, asa ca il lucrau pana il luau dracii pe ala pe care il aveau. Armurile lor erau de rasul lumii... De exemplu, sabia respectiva, daca izbea o armura din otel, s-ar fi rupt...

QUOTE
Foarte interesant, mai ales ca se incadreaza perfect in Discutii Despre Utilizarea Corecta A Armelor


Trebuia sa specifici: arme de foc. tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 Jun 2008, 12:51 PM
Mesaj #419


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE(SORIN @ 4 Jun 2008, 05:06 PM) *
Deci cum dai cu una forjata si cum dai ca alta sa nu se indoaie rofl.gif rofl.gif

Sorin.

cu mana. devil.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Jun 2008, 02:17 PM
Mesaj #420


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Eu dau cu pumnu thumb_yello.gif

Oricum nu am inteles de ce te-ai suparat asa de rau......

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman