HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

16 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii Despre Utilizarea Corecta A Armelor, manevrare corecta = nici un accident
Hampu The Great
mesaj 16 Aug 2004, 04:00 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Aceasta arma e cea care raspunde tuturor cerintelor impuse de lege pentru vanatul mare din Romania, se preteaza la utilizarea unei palete foarte largi si variate de cartuse, si este sportiva si deasemenea foarte, foarte precisa. jamie.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  fot.jpg ( 25.35K ) Numar descarcari: 66
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Aug 2004, 04:04 PM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Eu o folosesc exclusiv la vanatoarea "la panda" dar si la cea "de pasaj", acolo unde se cere executarea unui foc precis, pe indelete si la distante mari.
Singurele doua lucruri pe care i-le pot reprosa sunt: reculul violent la gloantele grele, si cursa prea lunga a inchizatorului atunci cand se face realimentarea.


Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  fot_rem.jpg ( 21.22K ) Numar descarcari: 58
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Aug 2004, 04:07 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



In dorinta de a pastra echilibrul sanselor intre vanator si vanat, am refuzat sa montez o luneta pe aceasta arma, desi am mai multe care stau nefolosite.

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  fotrem_2.jpg ( 27.06K ) Numar descarcari: 48
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Aug 2004, 04:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Aug 2004, 04:12 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Aceasta este asadar carabina mea sportiva (are inchizator tip mauser ce presupune o incarcare mai lenta, si nu are montata luneta) de calibrul 30.06 Springfield, de tip Remington M700

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  fotrem3.jpg ( 13.05K ) Numar descarcari: 53
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 16 Aug 2004, 06:01 PM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Hampu The Great @ 16 Aug 2004, 03:08 PM)
Se poate vedea ca reancarcarea magaziei presupune o serie de operatii destul de complicate (rabaterea capacului, intoarcerea armei cu susul in jos, alimentarea ce nu poate fi asigurata decat prin folosirea ambelor maini) care reclama un timp mai indelungat.

Scuze, dar esti sigur ca sistemul asta greiu de reincarcare nu e conceput asa pentru ca arma sa nu fie "deturnata" in arma de razboi ?

Acest topic a fost editat de sorin666: 16 Aug 2004, 06:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Aug 2004, 06:29 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Pai daca vrei sa o faci "de razboi", ii demontezi balamaua aia cu totul, si pe locul ei pui un incarcator de 30, 40 de cartuse (am studiat posibilitatea, si daca mai umbli putin cu o pila pe la una din came poti trage si foc automat, dar nu stiu daca arma va rezista la solicitarile astea...)


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 16 Aug 2004, 10:34 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Seara buna.
Scuzati-ma ca intervin, dar este posibil ca in ANI/SRI sa ma folosesc de arme de foc de calibru mare, gen pusca semi/automata? Personal apreciez armele mici de foc, in general revolvere de 9 mm.
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Aug 2004, 07:08 AM
Mesaj #148


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Ca veni vorba de utilizare corecta ... am vazut la stiri pe unii de s-au impuscat ieri cu o arma cu alice.
Victima e la spital, cu sanse sa scape...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Aug 2004, 07:10 AM
Mesaj #149


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (Hampu The Great @ 16 Aug 2004, 01:50 PM)
Supercool....Astea am sa le scot pe un poster pe care am de gand sa il atarn de unul din peretii de la birou. 

" Always cheat, always win. The only unfair fight is the one you lose. "

Chestia asta in mod deosebit m-a pus pe ganduri...

Sunt toate misto...Iarta-mi curiozitatea, dar de unde sunt ?


smile.gif Citatul este un fragment tipic de umor militar,
care apare in site-uri referitor la USMC, Navy Seals, police, si o multime de alte grupuri
interesate de folosirea armelor de foc in situatii tactice.

De exemplu , aici: http://usmilitary.about.com/library/miljokes/blgunrules.htm

unde regulile respective sunt pentru folosirea de catre USMC, cu completarea :

QUOTE
Navy Rules for Gun Fighting

1. Go to Sea
2. Send the Marines
3. Drink Coffee


biggrin.gif biggrin.gif

QUOTE (Hampu The Great @ 16 Aug 2004, 01:50 PM)
Apropo era sa uit,  BUNA ZIUA !!  am revenit...........

Bine ai revenit!! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Aug 2004, 07:14 AM
Mesaj #150


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Hampu The Great @ 16 Aug 2004, 06:20 PM)
In dorinta de a pastra echilibrul sanselor intre vanator si vanat, am refuzat sa montez o luneta pe aceasta arma, desi am mai multe care stau nefolosite.

Hampule, nu te supara pe mine, dar daca e sa fie pe cinstite, du-te omule cu mina goala, sau cel mult un cutit acolo. Alea sunt sanse echilibrate. Pai cu ditai pusca tu spui de sanse egale?
tongue.gif


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Aug 2004, 07:32 AM
Mesaj #151


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Apreciez pozele din colectia de arme de vinatoare - cele doua arme prezentate mai pe larg,
Browning BAR si Remington M700 sunt amindoua modele faimoase in America de Nord.

In ce priveste calibrele, BAR fiind semiauto si cu .243 Winchester
trebuie sa fie o placere sa tragi, reculul fiind minim.

In celalalt caz, .30-06 este poate cea mai populara munitie de vinatoare din USA/Canada.
In consecinta, cea mai mare varietate de tipuri de gloante sunt instalate in acest cartus.

La mica distanta de .30-06 vine .308, ceva mai slab decit .30-06 dar
totusi cu balistica aproape identica pina pe la 600 m.
.308 ar avea avantajul unui cartus mai scurt (arma cu mecanismul de incarcare pe teava mai scurt),
si proiectat special pentru arme semiauto/full auto,
in vreme ce .30-06 era proiectat pentru bolt action.

De mentionat, .30-06 era cartusul standard in armata USA in WW1, iar .308 era standard dupa WW2.
(Americanii in mod ciudat pe vremea WW2 nu aveau incredere in armele de asalt automate,
populare in Germania si Rusia - dupa declaratiile vremii,
ofiterii americani considerau ca indisciplina tirului in conditii de lupta
va rezulta in situatia ca puscasii americani vor risipi munitia fara folos!)

Mai ramine de vazut daca nu cumva si .223 va deveni la un moment dat popular pentru vinat mic/mediu. smile.gif
Deocamdata nu e foarte popular nici pentru... combatanti... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de dandanescu: 17 Aug 2004, 08:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Aug 2004, 07:35 AM
Mesaj #152


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (mutulica @ 17 Aug 2004, 08:21 AM)
Ca veni vorba de utilizare corecta ... am vazut la stiri pe unii de s-au impuscat ieri cu o arma cu alice.
Victima e la spital, cu sanse sa scape...

...Si eu stiu un caz de politist! (nu era roman) care
s-a impuscat in cap accidental dupa tura de serviciu, in timp ce-si curata pistolul!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Aug 2004, 08:01 AM
Mesaj #153


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (mutulica @ 17 Aug 2004, 08:27 AM)
daca e sa fie pe cinstite, du-te omule cu mina goala, sau cel mult un cutit acolo. Alea sunt sanse echilibrate. Pai cu ditai pusca tu spui de sanse egale?
tongue.gif

Acesta poate constitui un subiect in sine, imi permit sa fac o observatie desi comentariul nu-mi era adresat;
vinatoarea in ziua de azi tine foarte mult atit de traditie cit si de gestiunea fondului de vinatoare,
in general in strinsa legatura cu orice cluburi de vinatoare.

Asadar anumite arme si dispozitive contravin fie traditiei, fie gestiunii intelepte a fondului de vinatoare.

De exemplu, armele automate. Sau dispozitivele de ochire pe timp de noapte.

Dar in ce priveste dispozitivele de marire a preciziei tirului, sunt intotdeauna incurajate,
din urmatorul motiv:
Tragerea unui foc prost tintit (sau de calibru insuficient de puternic),
de multe ori nimereste tinta dar nu in mod fatal...
ceea ce e mult mai rau decit lovitura mortala eficienta (foarte rapida).

De aceea, dispozitive cum ar fi lunetele sau bipozii de sprijin
nu numai ca nu sunt interzise sunt chiar incurajate.

"Sansa" este desigur o notiune conventionala,
relativ la ceea ce este considerat normal "aici si acum".
In natura (fara interventia omului),
oricum nu se acorda vreodata cuiva sanse egale...

...Mai exista vinatoare si cu arcuri sau arbalete,
dar acestea nefiind arme de foc sunt cam off-topic aici.
Totusi as mentiona ca din acelasi principiu explicat mai sus,
si aceste arme folosesc adesea sisteme de ochire sofisticate.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 17 Aug 2004, 08:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Aug 2004, 08:12 AM
Mesaj #154


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (Minerval @ 16 Aug 2004, 11:47 PM)
Seara buna.
Scuzati-ma ca intervin, dar este posibil ca in ANI/SRI sa ma folosesc de arme de foc de calibru mare, gen pusca semi/automata? Personal apreciez armele mici de foc, in general revolvere de 9 mm.
Numai bine.

Salutari;

Ce inseamna ANI/SRI ?

Cal. 9mm este unul dintre cele mai populare,
dar pentru fiecare aplicatie pot fi necesitati (foarte) diferite in ce priveste calibrul.

Deci... in ce scop... ? That is the question smile.gif

Acest topic a fost editat de dandanescu: 17 Aug 2004, 08:15 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Aug 2004, 08:32 AM
Mesaj #155


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



@DanD - sincer, glumeam putin cu Hampu...
nu prea ma pricep la arme de vinatoare, de fapt... nu ma pricep de loc. mie imi plac armele de calibru ceva mai mare

tot ce stiu este ca o manuire corecta inseamna sa ... incarci arma doar atunci cind tragi, si sa tragi doar atunci cind nu pui pe altii in pericol (asta exclude vinatul rolleyes.gif )

citesc discutiile de aici cu placere, dar atit


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 17 Aug 2004, 08:36 AM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ziua buna.
ANI se refera la Academia Nationala de Informatii, iar SRI la Serviciul Roman de Informatii.
Calibrul 9mm este un calibru des intalnit, mai ales, in misiuni speciale. Chestiunea este ca vroiam si opinia altui membru initiat in utilizarea armelor de foc, acoperind majoritatea calibrelor.

nume de cod: pathfinder
unitatea: comando de gherila
functie: psiholog
grad: ofiter
operatiuni standard de tactica: in asteptare
randevouz sau punct de intalnire: nespecificat
informatii conexe: in curs de receptionare


Daca voi continua cred ca voi scrie si un scenariu de film. Numai bine. thumb_yello.gif






--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Aug 2004, 09:10 AM
Mesaj #157


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (Minerval @ 17 Aug 2004, 09:49 AM)
Ziua buna.
ANI se refera la Academia Nationala de Informatii, iar SRI la Serviciul Roman de Informatii.
Calibrul 9mm este un calibru des intalnit, mai ales, in misiuni speciale. Chestiunea este ca vroiam si opinia altui membru initiat in utilizarea armelor de foc, acoperind majoritatea calibrelor.

nume de cod: pathfinder
unitatea: comando de gherila
functie: psiholog
grad: ofiter
operatiuni standard de tactica: in asteptare
randevouz sau punct de intalnire: nespecificat
informatii conexe: in curs de receptionare


Daca voi continua cred ca voi scrie si un scenariu de film. Numai bine. thumb_yello.gif

Scuza-ma, dar eu nu te inteleg.
Deci... despre armele de foc - da -
iar despre jocuri pe calculator, filme si alte fabulatii,
la un alt subiect, poate! dar nu sigur smile.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Aug 2004, 09:20 AM
Mesaj #158


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (mutulica @ 17 Aug 2004, 09:45 AM)
@DanD - sincer, glumeam putin cu Hampu...[...]

citesc discutiile de aici cu placere, dar atit


Hehe, scuze ! - am uitat sa mai pun citiva "zimbareti" din loc in loc sa mai destindem atmosfera.

Sa stii ca si eu ma bucur ca urmaresti discutia cu placere - sincer smile.gif
Si chiar iti multumesc ca ai facut o remarca interesanta de comentat spoton.gif

Acest topic a fost editat de dandanescu: 17 Aug 2004, 09:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 17 Aug 2004, 09:51 AM
Mesaj #159


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Daca ar fi dupa mine as distruge toate armele existente....are cineva idee cati oameni au fost impuscati in lume ?sau ucisi cu arme de foc?multi fac apologia armei ca simbol al libertatii eu zic ca armele sunt doar simbolul tiraniei in general cei care le utilizeaza..in orice scop sunt persoane cu"deficientze"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 17 Aug 2004, 10:01 AM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Daca ar fi dupa mine as distruge toate armele existente....are cineva idee cati oameni au fost impuscati in lume ?sau ucisi cu arme de foc?multi fac apologia armei ca simbol al libertatii eu zic ca armele sunt doar simbolul tiraniei in general cei care le utilizeaza..in orice scop sunt persoane cu"deficientze"


offtopic.gif
topicul acestui thread este "Discutii Despre Utilizarea Corecta A Armelor " si nu "arme, pro si contra". daca vrei sa discuti pe tema din urma, deschide un thread.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 17 Aug 2004, 10:10 AM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



mutulica, etica si moralitatea vanatorii au mai fost discutate si nu fac subiectul acestui topic.
Sigur, am vina mea ca am facut mai multe referiri.....acum sa revenim...........
........... dar nu inainte de a raspunde si lui dan (bine te-am regasit dane biggrin.gif ).

dandanescu, eu am precizat ca imi utilizez carabina 30.06 exclusiv pentru vanatoarea "la panda".
Stiu ca dispozitivele de ochire avansate sunt intotdeauna incurajate, si sunt perfect de acord cu motivele care stau la baza acestei politici. thumb_yello.gif
Totusi, atunci cand vanezi "la panda", de regula esti foarte departe de vanat.
Nu prea are cum sa iti simta prezenta, si asta iti da tot timpul sa iti pregatesti un foc bine tintit, indelung corectat si judicios calculat.
Eu cred ca un vanator cu experienta (am astfel de pretentii rolleyes.gif ) poate fi in masura sa dea o lovitura mortala in conditiile astea, si mai ales la un calibru ca asta; din astfel de motive cred ca luneta ar putea fi considerata "imorala" aici, si parerea asta o impartasesc mai multi.
Interventia ta, ca si altele anterioare, m-a pus insa inca odata pe ganduri...Zeii au vrut ca pana acum sa nu am situatii de animale ranite. Tot ce am impuscat "la carabina" a cazut "in foc" doar in doua cazuri a fost necesar sa repet lovitura si asta s-a petrecut pentru ca nu aveam certitudinea ca am ochit precis; ulterior s-a dovedit in ambele cazuri ca cea de a doua impuscatura nu se justifica.
Acuma dane, in padure cand ti-ai depasit emotiile generate de consecintele unui foc de arma ce urmeaza sa ucida lucrurile sunt la fel de simple ca si in poligon. Eu am chiar o vorba pe care o spun adesea camarazilor de arme: "Daca de la 100 de metrii nu sunt in stare sa lovesc nu animalul, ci organul pe care vreau sa il ating asta nu se intampla pentru ca nu am tras bine. Se intampla pentru ca stau prost la capitolul anatomie" mad.gif

Dane, calibrul .223 Remington este foarte raspandit si bine apreciat printre vanatorii romani.
Carabina BAR .243 nu are un recul sesizabil, si intr-adevar e o placere sa tragi cu ea...Orice s-ar spune Browning e adevaraciune ! smile.gif

Te salut Minerval....Tu aduci in discutie o chestiune care trebuia mai demult dezbatuta aici. Te invit dane sa participi si tu la ea. Minerval ne spune "Personal apreciez armele mici de foc, in general revolvere de 9 mm."
Studiind mai atent contextul in care este facuta afirmatia eu cred ca el a vrut sa zica despre pistoalele de 9mm (calibrul 9mm nu prea este utilizat la revolvere). Dar poate ca nu a gresit, si poate chiar crede asta...Eu de exemplu cred asta, si am vazut dintr-o poveste de a lui dan (cea in care a fost atacat de mai multi negrii in Pretoria) ca si el utiliza un revolver.
Dilema este ca desi peste tot in lume polemica pistoale vs. revolvere a fost in ceea mai mare parte transata in favoarea celor dintai, iata cum atunci cand poezia ramane deoparte, in sitatiile reale, avem mai multa incredere in revolvere...
Stiu mult mai multe exemple decat cele de mai sus.

Deci ce parere aveti sad.gif ...pistol, sau revolver ??


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 17 Aug 2004, 10:19 AM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Colt se pare sai aibe diferite revolvere de 9mm

asa sa te uiti la el parca e mai fain un revolver.
dar as prefera un pistol semiautomatic, ca-l reincarci mai repede.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 17 Aug 2004, 10:27 AM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Te salut dead-cat, si bine te-am regasit...Merci de interventia la replica Hydrei, si acum hai sa dezbatem putin cazul intre noi astia cu "deficiente":

Eu am si un pistol (Walther PPK de 9mm, cu sapte plus unu focuri, il dau in attach), si mai am si un revolver (Reck de 9mm, cu cinci focuri, il vezi si pe el in postul imediat urmator). Din motive pe care nu mi le-am clarificat inca pe de a intregul, ma trezesc ca umblu mai mult cu cel de al doilea.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  PPK__selfpro.jpg ( 18.59K ) Numar descarcari: 38
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 17 Aug 2004, 10:36 AM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



mutulica, nu m-am suparat de loc...Nu stiu de unde ai scos-o. Eu te consider un partener valoros al discutiei si m-as bucura sa participi cat mai mult la ea...Acum daca tie iti plac mai mult armele "mai mari" nu poate decat sa ne conduca la concluzia ca tu ai avea "deficiente" mai mari ca noi astialaltii (dupa o anumita logica...), fapt care nu poate decat sa ne bucure: wellcome to the club ! smile.gif

Revolverul e micut, deci usor si comod la transportat am mai mare incredere ca nu se poate bloca, si cred eu e si mai spectaculos asa un pic....
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  gum_9mm.jpg ( 16.74K ) Numar descarcari: 33
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Aug 2004, 10:48 AM
Mesaj #165


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mai mari... ma gindeam asa... pe la citeva tone in sus ca si greutate...
defect rau, as spune smile.gif


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 17 Aug 2004, 12:01 PM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Continui sa va prezint arsenalul hampian destinat noului sezon toamna/iarna...Ceva mai jos cutia cu amo.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  hampu__s_amo.jpg ( 38.78K ) Numar descarcari: 39
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 17 Aug 2004, 12:03 PM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Carabina BAR-.243 Winchester, astazi intr-o noua prezentare.....
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  hampu__s_BAR.jpg ( 24.66K ) Numar descarcari: 36
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 17 Aug 2004, 02:39 PM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Vroiam eu sa fac un ocol mai larg pana sa ajung la subiectul asta dar anumite evenimente din proaspatul topic "Arme pro sau contra" ma obliga sa il atac imediat. mad.gif

Asa dupa cum am afirmat in mai multe ocazii eu nu sunt nici apologetul, nici admiratorul, nici macar unul din simpatizantii acelor arme de foc ce au fost concepute special pentru a fi utilizate impotriva oamenilor.
Sunt un mare pasionat al armelor construite pentru vanatoare, pentru tirul sportiv sau cel ocazional si in fine al armelor de panoplie. rolleyes.gif
Precizez la acest punct ca pistoalele si revolverele au fost initial arme de vanatoare. sad.gif

O categorie aparte a armelor care intra totusi in sfera mea de interes si care nu se regasesc in cele enumerate mai sus sunt armele de autoaparare nonletale.
Eu sunt perfect de acord cu ideea de autoaparare, si utilizarea acestor arme nonletale, capabile sa neutralizeze un infractor fara a ii pune viata in pericol mi se pare cea mai onorabila solutie. thumb_yello.gif

In fotografia anexata (aici cu tot cu holstere) sunt cele trei arme de autoaparare pe care le port cel mai ades cu mine (pe rand in functie de situatia careia urmeaza sa ii fac fata), si pe care le consider cele mai eficiente:

-Un revolver cu aer comprimat ce trage alice round de cal. 4.5mm, de tip R77-Combat.

-Un pistol care poate trage cartuse de zgomot (verzi), asa numitele blancuri (oarbe), sau incarcate cu gaze lacrimogene (galben), paralizante (maron) si neutralizante (negre), cu incarcaturi combinate (albastru), sau in cantitati duble (roz)-cartusele au in locul glontului cristale usor volatile cu proprietati diferite, si pot fi identificate dupa un cod al culorilor asa cum am indicat in paraneze. Este pistolul Walther PPK -cal. 9mm pe care l-am mai prezentat mai sus.

-Un revolver Reck Mod. 60 pe care deasemeni l-am mai prezentat ce are pe langa posibilitatea de a trage toata gama de cartuse cu gaze, si in plus alte cartuse speciale cu glont de cauciuc. cry.gif

Ultimele doua arme din cele prezentate sunt considerate arme de foc si in Romania ele au un regim special, necesitand permis de arma. la fel ca cel necesar pentru armele de vanatoare. huh.gif

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 17 Aug 2004, 02:42 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  selfpro_wep.jpg ( 20.01K ) Numar descarcari: 39
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Aug 2004, 11:11 PM
Mesaj #169


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



...Apropo de .223, imi pare bine ca este popular pentru vinatorii romani.
Are o traiectorie plata la distante normale
(adica nu prea e nevoie sa compensezi pentru distanta, ca glontul nu "cade" prea mult)
si fiind munitie standard NATO se gaseste abundent la preturi mici.

In ce priveste dispozitivele de ochire... si atitudinea "punct ochit punct lovit" din prima
- aici este o loc de o discutie mai lunga despre
mentalitatea nord-americana in general si specific in ce privese vinatul.

Acolo unde vinatoarea este mult mai populara ca sport, se presupune ca "practice makes perfect"
dar in acelasi timp exista fundamentul "happy go lucky" de la care porneste toata lumea.

Trebuie sa intelegem aceasta trasatura, fara sa o criticam neaparat:
este vorba de "incercati-va norocul!", gambling, loteria -
asta este esential pentru a-i intelege pe americani.

In timpul sezonului de toamna, in unele zone clasele de liceu sunt goale,
deoarece aproape toti baietii sunt la vinatoare (de obicei in compania adultilor)
si fetele biggrin.gif nu mai au nici un motiv sa mai dea nici ele pe la scoala in aceste conditii...
Gluma gluma, dar la fel se intimpla si in unele zone din Canada (Ontario la nord spre exemplu).

In aceste conditii, mentalitatea vinatorului serios preocupat de precizia tirului este quasi-absenta.
Intelegind ca singurul impuls stabil este dorinta de a obtine vinatul
(deci va trage oricum, chiar daca sansele nu sunt optime)
o solutie de compromis (de vreme ce educatia... nu este apreciata)
ramine incurajarea dispozitivelor optice.

Acum e drept ca sunt foarte multi vinatori maestrii in arta vinatorii si
cu respect, responsabilitate si educatie in domeniu,
dar in America de Nord este atit de usor pentru oricine sa se apuce de vinat
incit inevitabil inclinatia spre perfectionism este inecata in multa superficialitate.

smile.gif Oricum asta deja este cam off-topic - psihologia vinatorului american - scuze daca v-am plictisit smile.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Aug 2004, 11:31 PM
Mesaj #170


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



In ce priveste armele non-letale, ele pot fi potrivite sau nu situatiei in functie de diversi parametrii.
Acolo unde mentalitatea este mai inclinata spre violenta, aceste arme nu mai sunt utile.

De exemplu, in Africa de Sud atacantii adesea folosesc arme letale
(nu neaparat arme de foc - macete (panga) construite din arcuri lamelare de la auto sunt foarte populare )
cu intentia clara de a ucide, pentru cele mai diverse motive.

Aici poate ar trebui sa mentionez ca unele ucideri sunt comise
folosind mijloace foarte la indemina in oricare locuinta,
(cum ar fi arderea cu fierul de calcat, strangularea cu firul de telefon)
adesea dupa torturarea victimelor (folosind de exemplu introducerea degetelor in toasterul de piine)
pentru obtinerea de informatii cit mai complete
despre aconturi de banca, parole, locuri secrete unde sunt ascunsi bani sau alte valori.
De asemenea, abuzul sexual este aproape norma in crimele violente comise la domiciliul victimei.

Din aceasta perspectiva e de dorit sa fii inarmat corespunzator pentru anihilare, nu descurajare.
Riscul e prea mare.

Chiar armele de foc de calibru mic (.22 sau .380ACP) sunt considerate insuficiente pentru self-defense.

La calibre mai mari insa intervine capacitatea de control a tragatorului asupra armei...
Deci folosesti calibrul maxim pentru care esti antrenat sa controlezi arma corespunzator.

...Spunea cineva "Daca te-ai uita in ochii victimei etc..." si eu stiu ca asta e vrajeala
de aceea eu as completa
"Gindeste-te cum e sa te uiti in ochii agresorului si sa vezi acolo... moartea!"
si sa-ti dai seama ca nu mai ai nici o iesire -poate doar folosind o arma de foc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Aug 2004, 11:44 PM
Mesaj #171


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



As dori sa mentionez cite ceva despre armele de foc artizanale;
ca argument in ce priveste (in)eficienta masurilor de a interzice armele de foc.

Mai intii voi preciza ca singurul control eficient, dupa parerea mea,
este controlul munitiei, desi controlul armelor pare sa fie preocuparea
tuturor celor interesati in asemenea discutii.

Dar ca sa controlezi munitia - reflectati un moment... si trageti singuri concluzia...

In sfirsit, ar fi poate interesant de discutat cit este de simplu de confectionat
o arma artizanala in conditiile cind exista posibilitatea de a obtine munitie de un tip sau altul.

As dori mai intii sa stiu daca este cineva interesat in asemenea discutii si
daca este permis sa se discute asa ceva,
desi informatia pe care intentionez sa o prezint este din domeniul public.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 18 Aug 2004, 06:55 AM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Dane, stiu ca te grabesti sa mergi la culcare asa ca iti dau raspunsul chiar acum: Cel putin eu sunt extrem de interesat in discutii de genul asta. Munitia este in prezent foarte bine controlata. Nu stiu daca si in America, dar in Europa fiecare cartus contine in incarcatura sa elemente chimice care pot conduce la identificarea fabricantului si chiar a lotului din care a facut parte.
Informatia este accesibila si in cazul tuburilor trase..


Nu sunt eu in masura sa spun daca e voie sau nu sa se discute lucruri de astea aici.
Eu doar cred ca ar fi normal sa fie voie..
Tu totusi incearca, fara sa uiti nici o clipa ca printre cei care ne citesc sunt si o gramada de potential nebuni.
Daca nu e voie mesajul tau va fi editat


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 18 Aug 2004, 07:35 AM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Hai, spuneti-o odata... smile.gif E foarte interesant si "de domeniu public", sau va e frica de micutii gri smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 18 Aug 2004, 08:59 AM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



sorin666, cine sunt micutii gri ??

Uite niste munitie pentru armele cu alice...
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  cartalice.jpg ( 27.87K ) Numar descarcari: 36
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 18 Aug 2004, 09:02 AM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



...........alta munitie pentru carabinele cu glont.......
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  cartglont.jpg ( 30.86K ) Numar descarcari: 36
 


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman