HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  « < 7 8 9 10 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sotii, Poante, Inscenari !, victime sau autori, cu totii le-am trait
abis
mesaj 19 Feb 2012, 03:58 PM
Mesaj #281


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Hampule, jos palaria! E mortala povestea! rofl.gif

Iti irosesti talentul daca nu publici (intr-o noua carte vreau sa spun) astfel de intamplari.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 20 Feb 2012, 08:55 AM
Mesaj #282


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Multumesc de apreciere si de sfat...iar ma pui la cheltuieli thumb_yello.gif ??


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Feb 2012, 10:15 AM
Mesaj #283


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tu hotarasti, tu stii cel mai bine daca merita sau nu... Dar eu unul as cumpara o astfel de carte.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Feb 2012, 10:15 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Hi-Lander
mesaj 11 Apr 2012, 07:22 PM
Mesaj #284


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 18 April 05
Forumist Nr.: 6.155



QUOTE(Hampu The Great @ 20 Feb 2012, 08:55 AM) *
Multumesc de apreciere si de sfat...iar ma pui la cheltuieli thumb_yello.gif ??


Hampule, iti multumesc inca o data pentru revenirea in forta pe acest fantastic thread si subscriu la parerea lui Abis. Merita (inca) o carte. Povestea cu shaorma m-a facut sa rad in hohote, iar cea cu comoara m-a tinut cu sufletul la gura. Ai un talent incontenstabil, si astept cu nerabdare noi aventuri si peripetii din tolba ta cea plina smile.gif Cu acest prilej, as vrea sa te mai intreb inca o data daca as avea cum sa fac rost de prima ta carte. Dupa cum am mentionat in postul precedent, locuiesc in SUA, dar sunt dispus sa platesc toate taxele postale in avans.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Jul 2012, 08:53 AM
Mesaj #285


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531






rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 16 Jul 2014, 01:43 AM
Mesaj #286


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



Citesc la topicul asta de la 18.00, e aproape trei dimineata si-mi dau seama cat de multe am ratat in viata sad.gif
Omul asta a trait, eu doar am fost o umbra pe aici, un ratat, un sters. Cine e de vina? Poate eu, poate oamenii din jur, poate parintii poate soarta, nici nu mai conteaza nici nu ma intereseaza. Cel mai mult ma intristeaza ca eu nu am avut parte de viata si nu am trait, am facut umbra pamantului degeaba sad.gif desi, poate meritam ceva mai bun
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 17 Jul 2014, 10:03 AM
Mesaj #287


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Nu-i adevarat...esti la fel ca toti ceilalti...Esti depresiv acum, insa daca ai sa iti revizuiesti cu mai mare atentie amintirile, ai sa gasesti in ele lucruri la fel de deosebite ca cele din povestile de aici thumb_yello.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 18 Jul 2014, 09:40 AM
Mesaj #288


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



...nu mai departe decat acum cateva luni, intr-un birou, o savuroasa intamplare:

..un "coleg" atat de nesuferit incat nimeni nu il putea suporta pe de-a dreptul, se certa cu un apropiat la telefon..in plina criza de istericale, ca sa dovedeasca veridicitatea unor afirmatii, el ii cere interlocutorului sa intre in contul sau de mail, si ii dicteaza acestuia parola...

o pereche de urechi ciulite, receptioneaza informatia...

a doua zi, in biroul sefului "colegul" pus la zid pentru injuriile trimise pe mail patronului firmei (si nu numai):
- daca va spun ca altcineva a facut asta !!
- mai bine ai sustine ca erai beat...e mult mai usor de acceptat sa zici ca erai baut...ca nu mai stiai de tine..
- dar va jur ca nici in vis nu mi-as permite asa ceva..

dupa alt potop de sapuneli:

-...da recunosc...am consumat fara masura..



Prieteni...si neprieteni, am placuta ocazie sa anunt ca povestirile de aici vor fi continuate curand cu noi intamplari pline de haz... thumb_yello.gif


nota: Hampu The Great este o clona a userului The Dude (sau poate vice-versa blink.gif ) care functioneaza in limitele regulamentului acestui site, cu acceptul administratorului, de la data cand cei doi s-au scindat, respectiv Mihai..desi nu simt ca si cum ar trebui sa dau vreo explicatie cuiva (abject si manat numai de sentimentul de a starni galceava) adaug ca intre timp Hampu The Great a devenit personaj de literatura fiind subiectul mai multor carti publicate; si ca el face legatura, in istorioarele sale, cu Hanu Ancutei, acesta fiind motivul pentru care nu s-a procedat la o schimbare de nick, optandu-se pentru un cont clona..

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 18 Jul 2014, 10:04 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jul 2014, 09:59 AM
Mesaj #289


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Hampu The Great @ 18 Jul 2014, 10:40 AM) *
nota: Hampu The Great este o clona a userului The Dude (sau poate vice-versa blink.gif )

Hampu a fost primul, sa dam Hampului ce-i al Hampului... The Dude a inceput sa scrie cu vreo trei ani mai tarziu - pana atunci probabil doar citea ce scrie Hampu smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hi-Lander
mesaj 5 Aug 2014, 12:03 AM
Mesaj #290


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 18 April 05
Forumist Nr.: 6.155



Excelent! Bine ai revenit! Astept urmatoarea intamplare, pe care o voi citi pe nerasuflate ca si pe aceasta.

QUOTE(Hampu The Great @ 18 Jul 2014, 09:40 AM) *
...nu mai departe decat acum cateva luni, intr-un birou, o savuroasa intamplare:

..un "coleg" atat de nesuferit incat nimeni nu il putea suporta pe de-a dreptul, se certa cu un apropiat la telefon..in plina criza de istericale, ca sa dovedeasca veridicitatea unor afirmatii, el ii cere interlocutorului sa intre in contul sau de mail, si ii dicteaza acestuia parola...

o pereche de urechi ciulite, receptioneaza informatia...

a doua zi, in biroul sefului "colegul" pus la zid pentru injuriile trimise pe mail patronului firmei (si nu numai):
- daca va spun ca altcineva a facut asta !!
- mai bine ai sustine ca erai beat...e mult mai usor de acceptat sa zici ca erai baut...ca nu mai stiai de tine..
- dar va jur ca nici in vis nu mi-as permite asa ceva..

dupa alt potop de sapuneli:

-...da recunosc...am consumat fara masura..

Prieteni...si neprieteni, am placuta ocazie sa anunt ca povestirile de aici vor fi continuate curand cu noi intamplari pline de haz... thumb_yello.gif
nota: Hampu The Great este o clona a userului The Dude (sau poate vice-versa blink.gif ) care functioneaza in limitele regulamentului acestui site, cu acceptul administratorului, de la data cand cei doi s-au scindat, respectiv Mihai..desi nu simt ca si cum ar trebui sa dau vreo explicatie cuiva (abject si manat numai de sentimentul de a starni galceava) adaug ca intre timp Hampu The Great a devenit personaj de literatura fiind subiectul mai multor carti publicate; si ca el face legatura, in istorioarele sale, cu Hanu Ancutei, acesta fiind motivul pentru care nu s-a procedat la o schimbare de nick, optandu-se pentru un cont clona..


Acest topic a fost editat de Hi-Lander: 5 Aug 2014, 12:03 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 11 Oct 2014, 09:15 PM
Mesaj #291


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Catalin...


Cata era un baietel firav, pipernicit, si usor tâmp......
Radea din orice si insasi fata lui, compusa intr-o simetrie ciudata, radia voiosie amenintand sa instaleze un adevarat dezastru in absenta notei ilare.

Cand era salutat, imbrancit, scos la tabla, admonestat, ori laudat...Cata raspundea mereu la fel, printr-un zambet larg...
Ceva biologic, care n-a functionat cum trebuie, il punea in opozitie evidenta cu cei doi frati mai mari, niste atleti in toata regula, dedicati parca activitatilor fizicului si construiti ca pentru performanta culturista....Poate ca tocmai din cauza asta Cata era asa de jovial...simplul fapt ca apartinea unei familii numeroase era insa o asigurare ce il scutea de multe dintre grijile naturale oricarui elev din clasele primare, ale unei scoli de cartier a anilor '60..


Treaba nasoala fusese ca parintii lui Cata, dupa doua nasteri cu rezultate de sex masculin, s-ar fi asteptat atunci la o fata...De aia se si oprisera la numele de Catalina...Cand insa destinul a decis diferit, surprinderea nu a mai lasat timpul necesar schimbarilor si pruncul a fost declarat Catalin.....Dicu, caci acesta era numele de familie.


********************


Salutare tuturor !!

Sunt Hampu The Great, revenind dupa "o scurta pauza"...

Bine v-am regasit prieteni...Bun gasit tuturor thumb_yello.gif

Reluam azi sirul amintirilor pline de haz din sotii, poante, inscenari, cu povestea lui Catalin - pusti de clasa a patra...


********************


Noi nu stiam foarte precis la varsta aia valoarea trivialitatilor...si cu siguranta nu pricepeam mai nimic din sensul lor....
Stiam doar ca sunt cuvinte interzise si ca era gest de mare bravada si curaj sa le utilizezi cat mai des si cat mai sonor. De aceea, atunci cand am observat cum chemarea pe nume a colegului nostru starnea rasete si amuzament, am inceput sa insistam pe ea, chiar daca, atunci cand intrebuintam apelativul...nu pe Catalin il strigam....

Zile intregi, in recreatiile de toate duratele (mici, mari, ori mijlocii) cum ne reaminteam, incepeam sa scandam in cor:
Catalin Dicu....Cata...lin.... Dicu..........Cata...linDicu..!!......iar Cata, zambea ingaduitor, si striga si el agitand cate un brat, ca si cum ar fi dirijat scandarea....



va continua,

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 12 Oct 2014, 01:42 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 11 Oct 2014, 09:39 PM
Mesaj #292


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



...sa fi trecut asa cateva saptamani..Doamna profesoara, pe un ton bonom si brusc protocolar, a inceput in ziua aia, la ora de dirigentie, o treaba care se anunta delicata:

- Copii..E vorba de colegul vostru Dicu Catailn... (la faza asta, cum era pe atunci, Cata s-a si ridicat din banca)...Nu, nu...nu-i nevoie...Stai jos Catalin...Deci, copii...numele intreg al elevului acesta e Dicu Catalin...Ei bine......ar trebui folosit in aceasta ordine ci nu altfel....Profa era sigura ca putea scapa atat de ieftin, asa ca...a inspirat optimista, ca la finalul grabit al unei corvoade, apoi ne-a intrebat firesc daca am inteles..

-Da de ce sa nu ii spunem pe numele lui ?? ..pe mine ma cheama Mesina Virginia, pe cel cu care stau in aceiasi banca il cheama Olteanu Doru, iar pe prietena mea Mihai Georgeta....de ce sa ne schimbam numele ????

-Copii...in cazul elevului Catalin...stai jos Catalin....e o problema de...de....de consonanta...

-Doamna profesoara...zice Elena agitand doua degete pe sus...da ce e aia "consonanta" ??

-....Pai...copii..."consonanta" e cand spui cuvintele unul dupa altul si atunci cand nu faci pauzele cum trebuie. Cel caruia i te adresezi poate intelege cu totul altceva....si iar pare eliberata de o mare tensiune, care e clar ca a crescut in intensitate de la abordarea subiectului si pana acum...

-Deci ne-am inteles...nu il mai strigam pe Catalin...te rog asaza-te Catalin......aaaa, asa cum il strigam pana acum ci ii spunem simplu Catalin...sau Dicu Catalin..E limpede pentru toata lumea ??


O privire de ansamblu ii infirma repede supozitia, iar de acum profa e chair nervoasa...

-Copii...daca zicem Catalin Dicu, cuvintele puse unul langa altul inseamna ceva urat....si care voi n-aveti dreptul sa folositi in limbaj...Asadar, trebuie sa evitam aceasta formulare...stai jos Catalin....si sa ii spunem Dicu Catalin...unde prin asociere...cuvintele suna mai bine..

-Dar doamna profesoara..

-Stai jos Elena...E limpede pentru toata lumea ??? Buuuun...deci cum il chemam noi de acum incolo pe elevul Lindicu' ????....




pauza jenanta....apoi chicoteli, urmate de hohote de-a binelea....


profa rosie ca racul...


-Gata...toata lumea in pauza....si sa ramana sfant...Dicu Catalin...de acum......Lin....Catalin...stai dracu' jos..!!!....aaaa...te rog..




sfarsit

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 12 Oct 2014, 01:45 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Oct 2014, 05:43 PM
Mesaj #293


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



thumb_yello.gif thumb_yello.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hi-Lander
mesaj 11 Nov 2014, 11:07 PM
Mesaj #294


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 18 April 05
Forumist Nr.: 6.155



Mai vrem! ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 11 Nov 2014, 11:37 PM
Mesaj #295


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Saraca profa... sorry.gif ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Nov 2014, 01:25 AM
Mesaj #296


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Daaa...biata de ea...

Peste ani, avea sa ne catalogheze (ce mai cuvant in contextul asta ??)...ca pe cea mai "complicata" promotie...


Hi-lander..programul luni decembrie prevede mai multe episoade noi...aici.



thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 16 Nov 2014, 01:26 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Nov 2014, 01:31 AM
Mesaj #297


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Bazata pe o intamplarea reala, petrecuta intr-o vara a zilelor noastre, pe linia tramvaiului 41, povestea care urmeaza este doar o fictiune



Am renuntat la masina dupa mai bine de zece ani de utilizare zilnica.

Drumul de acasa si pana la munca se intersecteaza in mai multe zone cu “puncte in lucru”, asa ca ambuteiajele, micile tamponari, valul tzunami de injurii ce curg fara rost din toate partile alaturi de costurile exagerate in timp si bani ale unei singure calatorii m-au facut sa ma reantorc smerit la RATB.

Regasirea m-a tulburat placut.
Am retrait episoade din copilarie, sau din adolescenta…scene pline de culoare din studentie, eternul joc de-a hotul si vardistii pe care il faceam aproape zilnic cu cei care ne controlau de bilete..

Calatoria in tramvai pe o distanta mai lunga are farmecul ei, mai ales daca o asociezi cu un Mp3. Nu iti mai pasa de semne, de partenerii de trafic, de culoarea semaforului, de gaborul pitit din intersectie mereu gata la praduiala, de eforturile de a-ti menaja masina, de teama de a nu intarzia.

Pentru un pret de nimic altcineva preia toate grijile astea pentru tine, lasandu-ti tie libertatea de a medita, de a privi un peisaj in continua schimbare, pe care pana atunci nici nu ai avut prilejul sa il remarci.

Reprimeam in dar diminetile mele pline de candoare..

Dimineti in care prin geamul tramvaiului se succed rapid, ba un rasarit de soare, ba o imagine furata prin fereastra deschisa a unui apartament de bloc in care o doamna in halat cu o claie de par in cap trabaluieste prin bucatarie, ba niste fete proaspete si frumoase discutand, ba domni ce isi cumpara ziarul ori tipi blazati motaind la volanul unor masini de zeci de mii de dolari.. Franturi de conversatie, tineri povestindu-si somnorosi intamplari pline de haz ale serii precedente…

Dimineti in care inghesuiala din mijlocul de transport te face sa te simti nu numai idilic “suflet in sufletul neamului tau”, ci dimineti pline de farmec in care efectiv iti respiri aproapele bucurandu-te de el si simtindu-te in viata.


Dimineti in care retraiesti sentimentul de solidaritate.

Fiecare dimineata e pentru mine cel mai important moment al zilei, asa ca o asemenea busculada in obiceiurile stabilte si consolidate pe o perioada de ani de zile, mi-a produs o intreaga revigorare benefica de care nu ma mai credeam in stare…. Pana in aceea zi ….



Totul a inceput in nota rutinei cotidiene.

La ora la care plec este destul de aglomerat, insa inghesuiala se produce numai de la o anumita statie care din fericire urmeaza celei la care ma urc eu. Pe linia lui 41 circula un vagon (poate mai multe) care are la mijloc un fel de coboratura. E gandit asa pentru cei care se deplaseaza in scaune cu roti. Inaltimea podelei, atunci cand garnitura opreste, ajunge la nivelul refugiului pentru pietoni in asa fel incat nu trebuie sa urci in tramvai ci doar sa pasesti in el. Un astfel de mijloc de transpoert functioneaza diferit de altele; toti doresc sa ramana in spatiul de jos, si nimeni nu mai vrea sa avanseze pentru a aerisi locul. Nodurile sunt sufocante, iar calatoria ??..o adevarata belea. Toti gandesc pripit...sau nu gandesc deloc.

Si...sincer ??? Nici eu nu procedez diferit.




va urma....

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 16 Nov 2014, 10:21 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Nov 2014, 01:42 AM
Mesaj #298


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



In dimineata de care vreau sa zic am pasit intr-un astfel de tramvai asigurandu-mi un loc comfortabil si protejat, pentru ca valul ce urma sa vina la urmatoarea oprire, sa ma gaseasca la adapost. Un astfel de loc se poate gasi in lateralele din stanga si din dreapta, acolo unde barele nu permit celorlati calatori sa te turteasca, si acolo de unde poti observa linistit cam tot ce se intampla in vagon fiind si cu o treapta mai sus. Cand a sosit momentul, au venit mai multe persoane ca in alte dati. Valul lor care m-a blocat pur si simplu in coltul meu.. Se anunta o calatorie anosta si dificila…dar pana la urma nu a fost deloc asa.

Dupa targuiala cu inchisul usilor, vagonul s-a urnit greoi din loc, si aproape imediat un miros cadaveric a inceput sa se raspandeasca prin tot tramvaiul, pana in locul in care ma aflam.

-Asta nu mai e basina, zice unul de vreo doi metri cu un glas hodorogit care isi strecurase capul printre barele de sustinere. Asta s-a cacat pe el de-a dreptul….

Cred ca sus la el era cel mai rau. Dar nici jos nu era prea bine.
Din toate partile nu veneau decat Pftiuu, Vaaai…Tusete si horcaieli..

Dintrun grup de elevi de liceu, aflat ceva mai departe o voce de fata zice destul de tare:
-Alfredo a caldo…si tinerii rad…
-Sarin…Sarin !!! mai spune alt elev sugrumandu-se cu mainile si schimonosindu-se la fata.
-Deschideti geamurile…deschideti imediat geamurile..striga careva si ca la ordin o mare de maini se reped cu disperare spre sistemele de deschidere.

Unele cedeaza imediat…altele insa sunt extrem de incapatanate.
Efecul e aproape nul.

-Ba vomit, sa mor eu daca nu borasc…zice unul langa mine colegului sau ingrijorandu-ma de-a binelea.
-In p…da ma-ti de nesimtit, te rup in doua daca te aflu’…Mama …ma ustura ochii…fac bube pa mine…Striga un tuciuriu bine imbracat a carui bratara din aur de o tona ii atarna ostentativ de mana cu care sta ancorat de o bara.
Elevii izbucnesc iar in ras:
-Pe persoana fizica…care este !!! completeaza unul din ei.

-Trage domne semnalu’, ca nu se poate asa; borasc, sa mor eu.. borasc pe voi reia acelasi tip, extrem de convingator si printre accesele unei tuse violente.

O doamna eleganta inoata prin multime indreptandu-se spre usa inchisa..E complet isterizata si striga intr-una dand din maini si lovind in stanga si in dreapta:

- Lasati-ma…lasati-ma…’rati ai dracu’ de nesimtitii dracu’..Lasati-ma sa cobor..Popor de gunoieri si de cacanari..si de nespalati !!!



Cineva a tras probabil semnalul pentru ca vagonul se opreste scrasnind brusc, amestecand calatorii surprinsi..

-Cine a tras semnalul se aude un glas egal din difuzoarele de sus ??
-Ma-ta !! ii raspunde un domn aranjandu-si hainele, nemultumit de frana brusca..Transporti cartofi sau ce, idiotul dracului ??
- S-a intamplat ceva intreaba imperturbabil vatmanul ca si cum nu ar fi auzit ??
-Daaaa, striga cat poate de tare unul din elevi. A tras unul o basina imputita aici …S-au coscovit peretii, s-a umflat macazul si s-a indoit sina…
-Ce anume…vorbiti un pic mai tare va rog repeta conductorul
-S-a imputit unul aici si aerul e de nerespirat zice pe un ton extrem de apasat un om intre doua varste ceva mai bine imbracat.
-De ce ?? intreaba natang si neutru vatmanu.
Elevii izbucnesc intr-un ras zgomotos. In ciuda geamurilor deschise mirosul persista cu indaratncie, doar ca acum nasurile ocupantilor s-au mai obisnuit cu el..


-Ii rog pe calatori sa renunte la astfel de glume. Am statie de emisie si pot anunta politia…Sa tragi semnalul fara un motv serios poate fi un delict grav…se pedepseste cu amenda…
-Ba idiotule tu nu pricepi ca ne axfisiem aici…Murim cretinu’ dracu’…
-Si eu ce sa va fac ?? intreaba senin ca o floare vatmanu.
- Sa deschizi usile …deschide usa..deschide imediat usile se aud in cor mai multe glasuri intre care predominant este cel al doamnei isterizate..
-Deschide in p…da ma-ti usa mai adauga si tuciuriu, asa de coloratura…


-Nu se poate asta le trage in continuu..Constata o alta doamna cu nasul adanc varat intr-o batista situata in imediata mea apropiere.
-Deschide ba usile !!! sparg geamu”, sa n-am al dracu’
-Sa moara viata mea daca nu sparg toate geamurile si iti indes nasul in cur daca nu deschizi imediat.!!.Urla tuciuriu in directia carlingii stiindu-se privit si sustinut cu speranta din toate partile.



va urma...

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 16 Nov 2014, 10:23 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Nov 2014, 01:45 AM
Mesaj #299


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



In stanga mea o tzatza uriasa isi plimba ochii de bufnita prin toata multimea cu suspiciune si ura…Din priviri ii tasnesc flacari ucigase.

Vocea din difuzoare zice resemnat:
-Bine deschid, dar sa nu coboare nimeni…Suntem opriti intre statii si se pot intampla accidente..
Nu asteapta un raspuns, si usile se retrag cu un fasait prelung.
Nici nu s-au deschis bine si un puradel tasneste printre ele punand piciorul din alergare pe parapetul metalic ce protejaza linia. De acolo sare atletic direct in strada unde evita la milimetru o masina..Are sub brat o geanta de dama, si probabil de aceea un mos aproape de scena izbucneste cat il tin puterile :
-Pune-ti mana pe el !!..Prinde-ti hotul !! Hotii, hotii !!!
-Hotul, prinde-ti hotul !!! reiau mai multe glasuri in cor fara ca cineva sa stie ce s-a intamplat de fapt..
Furtul nu e reclamat insa de nimeni, desi prin tramvai circula deja pe glas scazut mai multe variante ale evenimentului.
Puradelul ajuns pe partea cealalta a drumului se intoarce isi coboara in vine pantalonii si ne arata fundul. Face apoi stanga’mprejur si dispare printre blocuri scotocind in geanta…

Doamna isterizata continua sa isi croiasca drum spre usa urland invective la adresa natiei romane si desi nimeni nu o impiedica nu da semne ca ar mai vrea sa coboare. Ii vine in cap insa o idee mult mai buna. Se trage strategic spre sirul de scaune si da sa lesine peste o fata blonduta asezata acolo si care priveste pierduta pe geam. Un individ mai tanar intelege si o prinde de sub brate, peste piept, cu mainile exact pe tate. Pentru ca doamna sa nu il altoiasca tipul propune un joc:
-Doamna, doamna…pentru numele lui Dumnezeu reveniti-va..ce se intampla cu dumneavoastra ??…zice omul apasandu-i insa iarasi sanii intr-un gest ce se vrea de ajutor…Femeia il fulgera pe sub gene..

-Dati-mi voie, va rog dati-mi voie..sunt asistenta medicala zice o fatuca de un metru jumate incercand sa ajunga la lesinata.
-“Asistenta medicala te scapa de orice boala !!!” scandeaza elevii in hohote de ras.
Ii da palme, apoi o pune sa mestece o bucata de ciocolata donata de altcineva.
-Sunt cadru medical, stiti ce se intampla cand un bolnav grav trage o bashina , care medical se numeste flatulatie ??
-Genocid, pentru colegii de salon striga un elev glumet.
- …sa stiti ca in terapie intensiva atunci cand un bolnav are o flatulatie asta e semnul cel mai bun ca el merge inspre bine, continua imperturbabil domnisoara. Noi ne bucuram de flatulatii in spitale pentru ca ele anunta sanatatea, sau insanatosirea…dupa caz
-Noi nu….nici in spitale si nici in tramvaie ! comenteaza iar sugubatul in rasetele celorlalti. Asta de aici pocneste de sanatos ce e, vedea-l-as in terapie intensiva ! mai aduga el.

Precupeata de o tona si-a fixat in sfarsit privirea pe un cetatean in varsta, cu alura de activist, imbracat curat dar in haine din alta epoca:
-Mirosul vine exact de aici ! declama ea teatral indicand cu degetul persoana domnului in varsta care se face dintro data visiniu la fata.
Ma gandesc ca ar putea sa faca infarct la cat de cogestionat ii este chipul, dar gura i se deschide si din ea tasnesc de-a valma tot felul de injurii ce il elibereaza de presiune:
-Batoza imputita…uite-te la tine umflata plina de cacat… Ai burtihanu’ ala plin de partzuri..Le tragi si apoi dai pe altul
-Oaleeeeee !!! tipa balena…Bosorogul dracului, moartea te cauta pe-acasa si tu umblii prin tramvaie…Ca nu va mai satura Dumnezeu….toti pensionarii umblati frunza si aglomerati mijlocele sa nu mai poata merge la munca noi astia care muncim sa va tinem pe voi putorile dracului..
-Las ca o sa ajungi si tu la fel intr-o zi mai inmoaie omul o leaca conflictul..
Da precupeata nimic:
-Hhhhuuuuaaaaa, la cimitir !!! sa-ti ajute Dumnezeu sa nu prinzi Pastele ca faci umbra pamantului degeaba…bashinosule care esti basinos..
- Bashinos Imputit completeaza savant unul din elevi…ceilalti rad iarasi.
-Asa e ! mai zice grasana victorioasa…S-a prins si astia mici ca tu le-ai tras.
- Da si tu ai dat vreo doua madam, hai recunoaste !!! zice obraznic aceiasi voce de elev urmata de alte hohote de ras..Dupa aia toti canta in cor:
-Ole, oleeeee bashinosul cine e ????

-Ba taceti dracu’ ca ma doare capu’ preia inca o data conducerea tucuriu..Gata coane..hai da-i drumul ca ne grabim la munca..
Tinerii rad iarasi, dupa care unul din ei indrazneste:
-Da tu nu esti la munca acu’ ?? Credeam ca esti la cules de portofele ??…rasete in hohote si multe zambete pe multe fete..
- Care p…da ma-ti ai vorbit ma ?? Ia hai ca asta e prea de tot. Te lesin in pumni ba golanule, te sparg sa moara mama. Iti tabacest eu moaca..Tucuriul a si inceput sa avanseze spre grupul de elevi care insa nu se lasa intimidat:
-Crrrra, Crraaaaa !!! tipa ei in cor. Ii vad si eu mai bine acum. Sunt vreo zece cu tot cu fete. Tiganul face greseala mare daca se da la ei.
Da s-a prins si el de asta asa ca nu mai inainteaza si se multumeste sa ii ameninte de acolo de unde este.


va urma...


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Nov 2014, 01:50 AM
Mesaj #300


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



In sfarsit usile se inchid insa tramvaiul nu se urneste din loc:
-Hai frate…hai odata ca intarziem !! Dai ba drumu’ ce te coiesti atata ?? se aud din multime mai multe voci.
-Nu putem pleca vine replica din difuzoare. Suntem intr-un punct mort.
-A murit din cauza bashinii adauga intelept elevul in rasetele celorlati. Apoi completeaza tot el:
-Hai, nu mai stati si beliti fasolea, hai sa-l impingem…

-Asta-i culmea culmilor…Exact asta mai lipsea acum, zice unul exasperat care nu scosese niciun cuvant pana atunci…apoi se schimonoseste la fata si isi tuguie buzele intr-un Pftiuuuuu !!! Asta iar s-a bashit confirma tot el o suspiciune ce incoltise in mintea mai multor calatori.
-Pfftiuuuu asta e altul ca nu miroase ca prima data.
-E concurs de bashini pe linia lui 41!!! constata victorios unul din elevi facandu-ma de data asta si pe mine sa izbucnesc in hohote de ras.

In mirosul tot mai greu, de care toata lumea banuie responsabili mai multi autori, tot tramvaiul rade acum sacadat. Rade si obeza, rade si mosul…pana si isterica prabusita peste fata blonduta chicoteste pe sub mustata…Ma gandesc fara sa vreau ca romanii au aceasta dimensiune de a iesi intotdeauna prin glume din situatiile critice. Ei au si o zicere plina de talc despre asta: “sa faci haz de necaz”.

In fine alt tramvai ne-a impins de la spate si am ajuns in statie cu o intraziere de circa 15 minute. Au coborat tuciuriul, doamna lesinata insotita de salvatorul ei, o buna parte din calatori. La urmatoarea au coborat si elevii cantand in cor:
-Ole, ole, bashinosul nu mai e !!!

Ultimii participanti ai intamplarii au coborat cu mine, pornind care incotro. Tramvaiul a plecat mai departe ca si cum nimic nu s-ar fi petrecut vreodata. Pe drumul pana la servici am rememorat zambind principalele momente ale tristei intamplari. Apoi am rasuflat usurat…
A fost extrem de amuzant, insa chiar si asa o spaima tot am tras.
Puteau sa ma descopere cu usurinta daca ar fi reactionat cu luciditate.

Bag mana in buzunar si scot de acolo doua fiole. E tot ce mi-a ramas din pachetul de cinci…Cand am spart-o pe a treia am fost in cel mai mare pericol. Femeia cu nasul in batista ma urmarea cu insistenta de ceva vreme, asa ca a trebuit sa ma fac ca tusesc pentru a justifica miscarea maini de la buzunar la gura si de acolo, usor pe langa pantalon, cat mai aproape de locul de la care sa ii pot da drumul discret sub talpa bocancului. Nu cred ca i-am dat vreun motiv, insa unii oameni au acel fler care le permite sa recunoasca autorul unei actiuni dincolo de orice indiciu, pe caile prezumtiei si ale intuitiei.

Nu imi reprosez nimic. A fost o gluma reusita.

Pentru cateva zeci de suflete am transformat o dimneata anosta in una plina de evenimente.
Pentru 15-20 de minute oamenii aia au fost in viata…si nu-i putin lucru sa faci pe cineva sa se simta viu.

Pana la urma fiolele astea pentru asa ceva sunt facute: pentru sotii, pentru poante si pentru inscenari…



Eu zic ca orice effort care ii scoate pe romani din apatie nu poate fi de prisos, macar ca ar fi vorba de evenimente cu parti neplacute. Pana la urma toata lumea a ras…Iar in amintire partile nasoale au si disparut..

Cele dou fiole care mi-au mai ramas nu cred sa mai imi ajunga pentru alt episod de tramvai..Poate pentru un autobuz…sigur pentru maxi taxi..Le bag inapoi in buzunar si grabesc pasul, sunt pe cale sa intarzii la serviciu.


Partz…Adica Punct.

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 16 Nov 2014, 01:54 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DDS
mesaj 26 Nov 2014, 12:30 AM
Mesaj #301


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 18 September 14
Forumist Nr.: 68.122



Omule, am ras cu hohote! Bravo, excelent!!!


--------------------
"Everything in moderation - including moderation"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hi-Lander
mesaj 16 Dec 2014, 03:28 AM
Mesaj #302


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 18 April 05
Forumist Nr.: 6.155



Excelent! Astept cu nerabdare urmatorul episod drool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Dec 2014, 08:21 PM
Mesaj #303


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



...sunt doua...si isi asteapta randul de sarbatori... thumb_yello.gif




multumesc tuturor pentru aprecieri


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Dec 2014, 12:53 PM
Mesaj #304


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Duhul Padurii



....era una dintre zilele alea intunecate de noiembrie. La ses, in zona Fetestilor, cerul e parca si mai intunecat ca in alte parti , iar asta nu prea te lasa in largul tau...Ai asa, ca o lehamite, si aproape ca nici nu iti pasa de ce se intampla in jur.

Eram la vanatoare. Din echipa noastra, ne-am impartit intai in doua, apoi fiecare subgrupa in alte doua la randul lor, ca sa putem face bataie pe cel mai bogat dintre loturile fondului. Ajungeam rar aici si numai atunci cand nu faceam treaba prin celelalte parti. Era un fel de caz de rezerva pentru situatiile nefavorabile si asta pentru ca il menajam constant si in mod special. Configuratia ariei, parte padure, parte lastaris, convenea perfect vanatului mic, care stiindu-se in siguranta mai mare, migra mereu aici cand auzea focuri de arma.

Acum partida se terminase, cu o recolta multumitoare si obositi de greul si apasarea zilei ne indreptam razleti, pe drumuri diferite, spre punctul de intalnire, unde lasesem masinile.

Eu imparteam poteca cu Tony, un coleg genetic moracanos, plin de ifose si teribil de indaratnic. Mic si indesat, la jumatatea varstei, Tony tintea ca in filmele americane, si a fost cotat ca cel mai bun tragator dintre noi toti; era in schimb foarte dificil, fiind un tip pricinos, iute la manie si infumurat. Cu vanatoarea se descurca ceva mai greu, nu pricepea urmele, nu intuia ascunzatorile, nu era atent nici la strecurat prin desisuri, dar nici la scotocirile din camp...Prin compensatie insa, mama natura ii lasase la schimb un al saselea simt: cel al salbaticiunilor. Ca pe cainii pontatori, il vedeai ades oprindu-se brusc si intorcandu-se pe o directie de pe care, mai devreme sau mai tarziu, ori tasnea un iepure, ori se ridica un fazan, ori se lansa un stol de potranichii...Noi ii invatasem flerul, asa ca ori de cate ori Tony ridica o mana, totul in jur incremenea, iar vigilenta crestea la cote maxime, fiecare cercetand febril din priviri zona indicata...

Asa s-a intampla si atunci....pe drumul de intoarcere din ultima goana, atunci cand potrivit obiceiului, pastrasem armele inca incarcate, caci in padure....nu stii niciodata de unde si mai ales cand sare iepurele. Tacerea era deplina, ne delasam in linie, unul in spatele celuilalt, calcand aproape pe aceleasi urme si incercand sa evitam orice zgomot.

In padurea la Marsilieni mai sunt doar cateva gospodarii izolate si aproape toate locuite doar ocazional. In ele nu mai stau sateni, ci oameni de la oras care le-au achizitionat pentru a practica recolta padurii (fructe, ciuperci, plante medicinale, etc.). Nu-i cine stie ce procopseala, dar e un venit destul de frumusel cand treaba e facuta cu sarguinta, iar daca s-ar axa pe trufe (conditiile sunt ideale pentru ele), ei atunci chiar ca ar da lovitura....Situate la kilometrii distanta una de alta, rar mai descoperi printre casele de aici o darapanatura a cate unui localnic. Cand se intampla, o recunosti usor dupa gradina din fata si dupa lanul de porumb asezat in fundul curtii, iar acum, noi tocmai depaseam una dintre ele.

In perioada asta a anului numai stiuletii uscati mai erau in picioare, iar desimea lor, ce trada o cultura neprofesionista, te obliga sa faci ocoluri mari si costisitoare.

Asadar, cand tocmai evitam un astfel de camp, Tony s-a oprit brusc, ridicand in aer doua degete...Am incremenit cu piciorul in aer. Apoi tot el a indicat un loc din mijlocul lanului si a facut semn sa ne lasam pe vine....ceea ce am si facut cu cea mai mare grija.

Am ramas asa, stana de piatra, cateva minute...nu se intampla nimic, asa ca m-am apropiat si l-am intrebat din ochi ce se petrece... " nu stiu...cred ca e porc.." a soptit el, apoi cu gesturi lente si intr-o liniste totala a frant arma pentru a o reincarca cu cartusele potrivite vanatului mare.

Trecusera vreo zece minute...



va urma,

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 29 Dec 2014, 02:48 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Dec 2014, 12:58 PM
Mesaj #305


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Tony se apleaca spre urechea mea si zice: "...n-o sa stam aici toata ziua...ne-a simtit si e ca noi, in asteptare...tu intoarce-te si cand ajungi la cap de lan trage un foc...atunci se va urni, dar nu in directia asta, ca ne crede inca aici...ci spre padure...eu merg si il astept acolo....Hai Go, Go, Go...!!!"

Mi-a trebuit un sfert de ceas, insa imediat ce am ajuns, am socotit ca lui Tony ii va fi necesar un timp mai lung ca sa atinga liziera, asa ca am mai zabovit. La capatul perioadei, m-am ridcat brusc am pus teava pe cer si am tras un foc in aer.....


- Baaaaaaaaaaa.....baaaa......Nu trage ba....Ai mila boierule....Nu ma omori ma! ...indurareeeeee !! criminalule....Baaaaaaaaaaaai......Asasinule !!!...nu mai trage bai.....nu ma impusca baiiiii talharule..... !!!!

Glasul, hodorogit, isteric si convulsiv, schimba brusc tonalitatea si modulatia dintr-un registru in altul...Parea sa apartina unui batran si venea de undeva din centrul lanului. Am calculat iute: daca era vreo salbaticie in desis ea a tasnit deja spre Tony, insa de acolo nu s-a auzit nicio impuscatura. Cel mai sigur era ca turmentatul (trezit probabil din somnul bahic) ce se tot vaicarea, era cel care ne-a alarmat, si ca in zona nu exista niciun vanat..Am mai asteptat cateva secunde apoi am strigat..

- Stai linistit omule ca nu trage nimeni inspre tine....vezi-ti d-ale tale !!

Apoi mi-am pus arma pe umar si am pornit-o agale spre punctul in care il banuiam pe Tony...

- Baaaaiii...sa nici nu indraznesti bai bestie....Suntem mai multi bai boule...Nu ne poti ucide pe toti bai mucegaiule...ce daca ai arma, tembelule...o sa te jupuim de viu...maaaa.... Desteaptat-te romane din somnul cel de moaaarte din care... Eroi am fost, eroi vom fii in tarisoara asta: Pui de lei...Alelei...acolo este tara mea si neamul meu cel roamnesc...acolo eu sa mor n-as vrea, dar mi-ar placea mult sa traiesc.....pana la patru dimineta...dimineata la sosea, cu nevasta altuia......lelele lalala...

- Stai bre la un loc....nu trage nimeni, a fost un foc in aer...am crezut ca esti un porc...iar acum m-am convins, ultima parte am zis-o doar pentru mine, soptit, insa cumva interlocutorul meu anonim a si prins-o din aer :

- Baaaa muuuiistule... !...Zi-o p-aia dreapta: ai vrut sa ma omori ??...da sa stii ca nu iti merge cu mine....ma pisss pe tine din toate pozitiile javra penala ce esti... iaca, iaca de trei ori...sa-ti miroasa gura’a flori....hopa....hopa sa....hop s-asa....!!

-...si ai sa infunzi puscaria....te si vad seara de seara, spart in currr amical de catre colegii din celula....Hahahahaha....nu-i nimic asa iti trebuie, daca ai vrut sa te pui cu mine....cacaciosule, boule... !!! ... Frumoasa-i vecina noastra scoate capul pe fereastra....haida...iaca sa...opsasa.. !!!

N-avea niciun rost sa continui...Sigur ca impielitatul era praf si pulbere si bun inteles ca ar fi meritat o corectie cum se cuvine, insa era greu de gasit in frunzarisul ala si daca m-ar fi asteptat in punct fix, in plus n-aveam niciun chef de asta...Am plecat inainte pe aceiasi latura a palcului de stiuleti cu gandul ca in felul asta o sa ajung la partenerul meu din buza padurii pe scurtatura, si asa a si fost, caci geometria trapezoidala imi oferea acum latura cea mica...



va urma,

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 29 Dec 2014, 02:44 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Dec 2014, 01:06 PM
Mesaj #306


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Pe Tony l-am gasit sezand pe o buturuga cu arma pe genunchi si mancand un mar...Zice :

- Ce dracu il lasi pe tzugurlanul ala sa te faca cum ii vine la gura ?..n-ai si tu un pic de mandrie acolo ??? Io daca imi zicea mie toate alea il tocam pana acum..

- O tocai pe ma-ta....ia te uita, jigodiile sunt perechi.. ???....nu-i nimic...am de unde sa va dau muuuie la amandoi..scarbe ordinare..hai ingenunchiati !!....otrepe, cazaturi, scursori....n-ati vazut, pe Radu mamii ??....ba era la crasma Stanei....!!!

Cand cerul inorat e atat de jos nu doar langa apa, ci si oriunde altundeva, sunetele au un mod tare curios de a se propaga. Ajutata de ecourile padurii din preajma, vocea din mijlocul lanului parea imposibil de localizat, chiar si in linii mari, caci venea de peste tot....Mai mult, cuvintele rostite pe un ton mediu, dadeau altfel de efect ca si cum ar fi fost pornite din unul dintre colturi.....Cred ca asta il si inebunea pe betivan...felul in care se auzea...ii placea al naibi de mult sa se asculte in asemenea acustica, ca intr-o aula, si acum ii oferisem si prilejul sa se afirme artistic.

Lui Tony sa ii zici injuraturi nu-i o idee grozava, insa sa ii zici de mama...asta era prea prea....

- Ba...tarane....ba... fara mama, ca-i batrana, clantaniai floci-n gura...ai auzit bai jartea ??? ...fara mama !!!...apoi isterizat la culme a si aruncat cu restul de mar in locul in care il credea pitit pe lautarul improvizat..

- Aolicaaaa...Aoleuuuuu !!...ce mi-ai facut zdreanta...era sa ma prapadesti vaca incaltata....m-ai nimerit taman pe la zece metrii....Hahahahaha...Daca oi trage asa bine si cu pusca inseamna ca e vai si amar...iar ma-ta, codoarba aia batrana, pai sa vezi tu ce ti-o cifulea toata lumea acum niste ani ?? D-aia a ajuns sefa de sindicat la Crucea de Piatra...ca dadea cel mai bine cu gura....Hahahaha...Darnica, darnica si iubareata foc...vorba aia, numai cainii nu i-au tras-o... !! ..... ba umbla zvonul ca si ei...intr-o seara pe maidan...toata haita.. Who lets the dogs out..Hau, Hau, Hau....!!!

Tony era vanat la fata....In ciuda culorii si a atitudinii inghetate, stiindu-i temperamentul, nu puteam sa ma gandesc dacat la ce e mai rau :

- Ba frate lasa-l bai in ma-sa si hai sa mergem...ce dracu’ te pui la mintea unui alcoolist damblagiu....da-l in Doamne iarta-ma. Trebe sa ne caram, e deja tarziu...zicand asta i-am luat arma de pe genunchi si i-am facut semn sa se ridice...

Neasteptat de ascultator, s-a inaltat si a inceput sa isi aranjeze hainele, moment in care o rafala din bulgari de pamant aruncati tintit dinspre lan ne-au lovit in plin, pe mine in cap, pe Tony in gura...tocmai cand se pregatea sa zica ceva...

- Uite asa martofoilor...asa se da la tinta....vanatorii lui peste prajit..acu hai valea, sa nu vin peste voi ca se lasa cu morti, raniti si disparuti....hehehehehehe ...puslamalele dracului...Doamne miluiestei pe romani...Pai m-am nascut intre carpati...dintr-o mama si doi tati mai....hehehehehe !!!

Dupa ce a terminat de scuipat pamant, Tony se apropie de mine si zice :

- Il impusc...sa moara copii mei daca nu il impusc....merg la puscarie dar stiu de ce merg...Te omor ba cioban idiot si cretin...am sa iti bag teava pustii in gaoaza curului si am sa iti imprastii matele prin tot lanul asta...tu’ti mortii ma-tii....Bai Hampule....il impusc...asa sa stii..bai...si ma tot zguduia de reverele de care ma apucase cu ambele maini.

-... Tony...mai, dar tu n-ai copii, nu-i asa.. ??..reusesc eu anevoie sa duc un gand natang pana la capat.. inapoindu-i circumspect arma.
- N-am, de care sa stiu....dara asa vine vorba, cand e de injuratura....Fii atent, eu o iau prin partea de acolo, tu vino pe dincoace...ar trebui sa il prindem la mijloc

-..de toarta...sa il prindeti de toarta....si cu ocazia asta sa ii faceti si un mic belis pe furis....Bai handralailor, mai vreti un tur de bombardele....nu vati saturatara ???...ia stai tu sa vezi acum cu tii joaca taica pe vatrai..... hei tot pe loc, pe loc, hei tot pe loc, pe loc...puia-gaia plosc !!

- Ba Tony...nu e bine...In lanul asta e imposibil sa il gasim numai noi amandoi...in plus el cunoaste locurile....Cine stie ce iese...poate te infurii si ajungem sa ne impuscam intre noi....ia, baga astea...sunt cu alice de doi, daca e sa iti pierzi cumpatul, macar trage la picioare....cu astea n-ai cum sa omori pe nimeni....

- Hopa.....bai tovarasi....Chiar ati inebunit la creierii capului... ????....De data asta zicerea nu mai era in zeflemea si abandonase si declamativul dinainte...Nu era nici de teama ori frica, ci era una absolut normala si bine controlata, a cuiva extrem de lucid. Poate ar fi cazul sa va reamintesc ca va aflati pe o proprietate privata unde ati patruns fara acceptul proprietarului...acum vreti sa mai si atentati la viata lui....Domnilor, toate astea au un nume: jaf armat...si se pedepsesc grav in tarisoara asta....Daca chem politia s-a cam terminat cu voi...ia mai ganditi-va un picut, pana sa treceti la fapte de vitejie cu pusti si gloante impotriva unui amarat de agricultor... Nu cumva ar fi mai nimerit sa ma pupati in centrul curului ???...zevzeci sandilai.....hai....pe rand unul cate unul..... bulangii nenorociti....hai, zvarcoliti-mi o limba’n currr si uscheala de pe tarlaua mea...


buuum buumm !!...am simtit cum imi sta inima, dar intorcand capul spre Tony am zarit pusca orientata in sus cu gurile fumegande...Trasese in aer....la panica si sperietura...in timp ce isi frangea arma ca sa o umple din nou alt nor de bulgari a picat din cer...la fel de precis....Cum dracu de reusea.... ???



Va urma,

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 29 Dec 2014, 02:58 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Dec 2014, 01:11 PM
Mesaj #307


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



- Hahahahahaa....haida ca acusi acusi formez numarul Politiei..cacanari de mucava....apoi dupa o pauza, in linistea restabilita au inceput sa se auda tastele apasate ale unui telefon mobil...beeeep, beeeep...beeep...


-Bai nene..bag eu imediat....Stai un pic...uite...a fost o neintelegere....noi plecam....lasa telefonul in pace, daca vin aia le spunem ca ne-ai atacat, ca ai dat in noi cu pietre si ca esti beat....nu e bine pentru nimeni.....fii om intelegator....pricepi ???

-Offfffff......bine....fie...va iert de data asta....dar numai dupa pupatul in cur...altfel nu-i chip...

- Pai ada-l incoa sa ne ocupam de el....zice Tony cu privirea sticlind a gand ascuns si parsiv...

L-am smuls tarandu-l dupa mine cativa zeci de metrii...dupa aia m-a urmat cuminte, macar ca mai bufnea pe sub nas si isi tot agita pumnul...

La masini am ajuns cu o mare intarziere taxata imediat de Gelu, care era si organizatorul partidei :
- ce mai Hampule, si intr-o padure ca asta cu trei copaci ati reusit performanta sa va rataciti ???
- Nu, zic eu....am dat de un porc. Gandul era sa indrug intreaga tarasenie, insa Tony a preluat din zbor...

- Daaa...sunt sigur ca l-am ranit...ati auzit impuscaturile, nu-i asa ???...Primul foc i l-am dat in pulpa....cred...N-a cazut...a marcat lovitura printr-o saritura, apoi a schimbat directia...ei bine a intrat intr-un desis de papusoi si nu l-am mai putut gasi...stiti bine ca eu sunt varza la scotocit...Poate mergeti voi sa il mai cautati ???...e o gospodarie cam la o jumate de ora in directia asta....in spatele ei gasiti si lanul....

Gelu i-a insarcinat pe Nick si pe Dinu, apoi s-a decis sa meraga si el. Eu ma uitam la fata lui Tony, care avea buza umflata si ochiul tumefiat...
- Hampule nu vi si tu ??
- Nope....mie mi-a ajuns porcul asta.....

Apoi m-am dus sa imi pun rucsacul, arma si celelalte in porbagaj...

Gelu a insistat ca unul dintre noi sa insoteasca grupa, caci trebuia indicat locul ranirii, pentru a putea lua urma de sange. Abia atunci ne-am spovedit....si colegii au ras de noi zicand ca ala nu era fiinta vie ci doar un duh....duhul padurii.

Gelu a promis ca o sa il vizitam pe duh la urmatoarea sedinta, acum ca stim ce ii poate pielea si ca ii cunaostem adresa.

Tony s-a jurat ca nu mai pleaca niciodata la vanatoare fara cateva cartuse cu sare, iar eu, asemanator cu cel putin o duzina din cele incarcate cu bile de cauciuc...


In noaptea aia insa duhul a petrecut de mama focului...si avea si de ce.




sfarsit

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 29 Dec 2014, 01:32 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Dec 2014, 01:12 PM
Mesaj #308


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Un an nou cu bucurie tuturor...!!!! thumb_yello.gif thumb_yello.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Dec 2014, 05:40 PM
Mesaj #309


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



thumb_yello.gif La fel si tie, prietene smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Dec 2014, 12:52 AM
Mesaj #310


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Uite, asa le merge damelor care vreau sa slabeasca si se gândesc numai la salate spoton.gif
http://womenlaughingalonewithsalad.tumblr.com/


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hi-Lander
mesaj 5 Jan 2015, 11:47 PM
Mesaj #311


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 18 April 05
Forumist Nr.: 6.155



Excelent ca de obicei! Astept cu nerabdare urmatorul episod :-)

Acest topic a fost editat de Hi-Lander: 5 Jan 2015, 11:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Feb 2015, 04:53 PM
Mesaj #312


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu mai stiu daca am pus bancul asta deja, dar are nevoie de 2 scaune.
Era o femeie la doctor în sala de asteptare. Avea asa un cur mare ca avea nevoie de doua scaunuri.
Vizavi de ea, un barbat mai subtirel.
Ea zice: - Ce te holbesti asa la mine ?
El: - Pai, ma gândeam ce cauta asa o femeie frumoasa la doctor.
Ea: - OH... (flatata).... sunt aici ca vreau sa-mi fac o operatie ca sa-mi cresc sânii.
- Ah, asa...si de asta veniti la doctor ???
- Pai unde??
- Acasa, e mai simplu si mai ieftin.
- Da ? si cum ?
- Pai luati o hârtie de buda si frecati de 2 ori pe zi printre sâni
- Si asta merge ???
- Pai vedeti ca la curul dumneavoastra a functionat...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Feb 2015, 11:51 PM
Mesaj #313


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Montana, USA:
Doi Rangeri stau de vorba.Zice unul :
- Auzi, care-i diferenta din ursul negru si un Grizzly ?
Celalalt... Pai stii, ursul negru te urmareste pe copac, un Grizzly te scutura jos cu pom cu tot.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Feb 2015, 08:43 AM
Mesaj #314


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



O poanta adevarata:
Vecina-mea avea un Ford Escort rosu.
Era iarna, a nins pe masini, toate erau acoperite de zapada.
Ea vrea sa mearga la lucru, se pune la deszapezire...
Cum a terminat toata treaba, vine unul si-i multumeste:
- Vai ce service azi dimineata ! Saru' mâna !!
Ea a facut smotru la masina vecinului, tot un Escort rosu rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Feb 2015, 12:46 PM
Mesaj #315


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Alta poanta:
Am avut un Opel Ascona, cumparat cu cinci sute de marci.
Stiam ca manânca ulei, dar n-am stiut cât.
Asa ca am bagat în masina nevasta-mea, copilul si socrii si am luat-o la Elvetia, Zürich.
Pe drum înapoi, deodata face motorul grrttttttt...
Ce noroc ca a fost o benzinarie pe lânga si m-am oprit.
Ma uit la ulei.... pustiu.
Am bagat 3 litri, dau la cheie.... grrrrrrr, s-a linistit, sunet fain, gurrrrrr
De-atunci mai stiu ca masina mai are nevoie si de un pic de ulei biggrin.gif



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  « < 7 8 9 10 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:48 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman