HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sotii, Poante, Inscenari !, victime sau autori, cu totii le-am trait
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 02:00 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap.5

Matusa mea era super bogata.
Pe vremea lui Ceasca era erou al clasei muncitoare sau ceva asemanator.
Fusese decorata la un 23 August, si pe langa tinicheaua aia dintrun metal imposibil de identificat cu certitudine, dar autentificat ca argint suta la suta, mai primea pentru titlul obtinut o enorma suma de bani lunar.

Matusa se distinsese mai ales prin frumusetea ei de-a dreptul ireala, dar si printr-un "libertinaj" condamnabil. mad.gif
Locuise in Cluj si in Alba Iulia in perioadele agitate ale istoriei moderne si fusese o figura remarcabila si remarcata mai ales in sectorul militar si politic.
In casa ei se adunau frecvent inalti ofiteri ai armatei romane, apoi ai celei hortiste, ai trupelor germane si mai apoi sovietice "de ocupatie"...Matusa era mereu centrul atentiei.

Daca as putea sa dau ceva poze oricine ar intelege lesne de ce, dar pentru ca nu pot sa fac asta aici, trebuie sa adaug: era superba. thumb_yello.gif

Prin 1969 s-a decis sa doneze una din case dimpreuna cu doua cufere de documente ce ii fusesera incredintate de trecutii ei amanti;
Le-a predat pe toate guvernului..si a fost decorata ceva mai tarziu pentru gestul ei. smile.gif

Cand eram mititel, o alta matusa (una urata foc, mad.gif si pismasa peste masura pe Sally) obisnuia sa spuna ori de cate ori avea ocazia:

"-Degeaba era frumoasa, nu avea pic de virtute.
I-au trecut printre picioare armatele a trei imperii.."


Iar eu, in nevinovatia mea copilareasca, inchideam ochii si vedeam o SuperSize-Sally, ceva de marimea Arcului de Triumf cu picioarele la fel de departate, si printre care treceau marsaluind coloane nesfarsite de militari.... rolleyes.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 02:08 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap.6

Nu doar pentru ca imi dadea bani multi exact atunci cand aveam cea mai mare nevoie de ei, ci mai ales pentru felul in care o facea ii purtam matusii mele o stima si o recunostiinta fara margini. rolleyes.gif

Cand tata sau mama imi dadeau cate ceva nu uitau niciodata sa imi atraga atentia sa fiu atent si chibzuit.."sa nu ii dai pe prostii", si in general, daca se poate sa nu ii cheltuiesc pe nimic.

Cand Sally dadea, ea doar aduga:

"-.....uite aici...Fa-i praf in prima carciuma si cu prima fata pe care o intalnesti, fa-i zob pana la ultimul franc si petrece cat te tin curelele....Viata, din chestii din astea e facuta !!
-Sa nu iti para rau de nimic ! Chefuieste, bea, si pupa tot ce prinzi...Cand ai sa poti sa faci asta pe propriul tau buzunar are sa fie deja mult prea tarziu, si nu are sa mai aiba nici un farmec...
Sa iti amintesti de mine atunci, si daca e cazul sa aprinzi si o lumanare..."


Dumnezeu sa aiba grija de sufletul ei... sad.gif
Ani intregi de studii si de cercetari nu mi-au adus mai multa inteleptciune ontologica ca vorbele astea ale ei...

"Daca ai sa vezi in jurul tau doar fraieri, excroci, curve si banditi, sau numai virtuosi si numai intelepti...
Daca ai sa vezi doar lasii si doar eroii..sau poate numai spiritele cucernice ori mintile damnate
(aici zicea de thunder fara sa stie saraca; ii prevazuse ca Mendeleev un loc liber in tabel)....atunci nu ai sa intelegi nimic din spectacolul lumesc.." thumb_yello.gif

Era un om desavarsit insa depasit in exprimare... numai cativa ani mai tarziu aveam sa aflu de la Nichita acelasi lucruri mult mai simplu si mult mai profund spuse:
"-Asta este dragi nepoti..
Toti sunt oameni....Oameni toti...!!!"
wink.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 03:10 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap.7

Mielu' descoprise o sursa de finantare pe masura geniulului sau. ohmy.gif
Avea si el o sora mai mare, si la un moment dat parintii lui se hotarasera sa ii faca fetei un set de bijuterii.

Asa era moda vremii...
Cercei, lantic cu medalion, inel, si cel mult o brose acolo...
Chestia cu bratarile avea sa vina mult mai tarziu.

Ca sa poti sa comanzi insa la "Bijuteria" asa ceva era necesar in acel timp sa te duci cu aurul tau.
Asa ca fiecare familie, avea in cutia de tabla cu bijuterii (ascunsa de regula in sifonier, si printre cearceafuri) pe langa tot felul de inele demodate si lanturi rupte, zeci de bucati contorsionate din foste piese, ( penite, pandantive, crucifixe, ghiuluri si inele etc,) din care la solicitarea clientului bijutierul taiase cu clestele cate o parte pentru a putea asigura aurul necesar viitoarei bijuterii ce fusese comandata. mad.gif

Mielu' gasise cutia de tabla cu bijuterii a familiei sale, si mai ales gasise acolo verigheta imensa ce a apartinut tatalui sau si care participase intr-o mica masura la asigurarea aurului necesar garniturii surorii.

Ori de cate ori Mielu' avea nevoie de fonduri pentru cate o deplasare, lua clestele sfic si cu un gest scurt amputa cate o particica din verigheta in cauza. cry.gif
Bucatica rezultata ajungea imediat la Al Spaghetone al carui tata (de meserie ceasornicar si bijutier) oferea intotdeauna pe loc, un pret corect. thumb_yello.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Oct 2004, 03:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 03:18 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap. 8

In anii aceia grupul nostru reusise sa isi stabileasca cateva repere precise. rolleyes.gif

In fiecare saptamana aveam prioritate la Cabana Bunloc de pe langa complexul Dambul Morii din Bucegi; cand ne ducea portofelul eram la fel de bine veniti si in Fagarasi la cabana Sambata de Sus.

Pentru calatorii mai lungi de cateva zile eram asteptati de taranii satului Sirnea din masivul Piatra Craiului, iar pentru deplasarile la mare de cei din satele 2 Mai si Vama Veche (ultimul practic neexistand la acea data decat in mintea noastra; dar asta este o cu totul alta poveste). thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 6 Oct 2004, 03:19 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 03:26 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap. 9


Sa ne intoarcem asadar la povestea de astazi. Dupa acest complicat preambul, ohmy.gif
Ea vrea sa ne zica despre una din nenumaratele excursii de sfarsit de saptamana pe care grupul nostru din liceu o facea inca odata la cabana Bunloc. smile.gif

Pai ce sa zic...eu luasem de la Sally cateva sutici..Mielu' scurtase inelu' de inca cateva... laugh.gif

La scoala lucrurile mergeau rau de tot, si presiunile erau deosebite..
Urmau iarasi exmatriculari, si clasele urmau sa fie inca odata rearanjate prin tot felul de permutatii si rocade.

Suntem deja la capitolul 9 si abia acum am prilejul sa atac subiectul acestei povestii si asta doar pe la periferia lui.

Asadar excursie de weekend, in formula Hampu, Mielu si Melte....intr-o perioda de superstres. thumb_yello.gif
Directia: cabana Bunloc.
Fonduri multumitoare, toamna tarzie, foarte frig, tren la dus extrem de aglomerat si cu risc inalt de "supracontrol". cry.gif

Anumite trenuri, cele care aveau orele de plecare rezonabile erau mult mai vizate de supranasi decat celelalte.


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 03:31 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap 10

Mielu' pregatise ca intotdeauna pentru drum o mica tratatie.
Il impresionase in mod deosebit o fraza din piesa lui Bob Dylan -Hurricane:

"Now all the criminals in their coats and their ties
Are free to drink Martinis and watch the sun rise,
While Rubin sits like Buddha ia a ten-foot cell, An inocent man in a living hell !!”


...asa ca se interesase, si aflase cu exactitate ca era vorba de o amestecatura ce continea 3/4 vermut, si 1/4 vodca plus una bucata maslina. blink.gif
Ca sa reproduca licoarea cumaparase o sticla de vermut Mamaia-Zarea, o sticla de vodca neagra Krepkaia (55 grade), si niste masline puturoase, negre, scofalcite si mustind de ulei. yikes.gif

Le-a amestecat pe toate intr-un termos fara sa mai tina seama de proportii si apoi ne-a servit pe fiecare in deja celebrele canute de plastic pe care aveam grija sa le transportam peste tot dupa noi, astfel incat sa putem oferii o imagine separata fata de cazaturile alea care trageau direct din sticla. rolleyes.gif

Imaginea licorii era dezolanta.. sad.gif
Lichidul era tulbure si continea tot felul de suspensii provenite de la vermutul de calitate inferioara dar si de la masline, astea din urma imbogatind intregul tablou cu tot felul de cercuri de grasime ce pluteau aglomerat la suprafata.

De consumat nu a fost posibil decat dupa agadaugarea unei cantitati impresionante de hellas (suc artificial de lamaie).
In felul asta au mers cam trei randuri scurte si rapide. cry.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 03:36 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap 11

Tot cinstind asa, iaca si nasul... ph34r.gif

Nasul, in costumul lui albastru si cu diagonala rosie de care intotdeauna statea atarnata o lanterna din aia patrata.
Mai avea cu el si un fel de tolba de postas. rolleyes.gif

In afara lanternei aleia nimic nu s-a schimbat din imaginea lui nici in ziua de astazi..
Geanta e doar ceva mai scorojita, in rest totul este la fel.

Ne tocmim noi ce ne tocmim, plasam banu' si ca aldamas il invitam pe nas sa ne onoreze cu un paharut.
Omul accepta voios, galgaie pe indelete, si pleaca apoi mai departe in treaba lui.
Dupa ce "face" cateva compartimente se reantoarce insa pentru "un supliment de viteza".

Faza se repeta de cateva ori, dupa care nasul ne conduce in capul vagonului unde ne invita intr-un compartiment plin cu cuti de mesagerie pe care il deschide cu o cheie legata cu un snur direct de gaica de la cureaua pantalonilor. devil.gif

Inauntru trage perdelele dinspre culoar si ne invita sa luam loc care pe unde putem.

Om generos, dar ispitit si de masline al caror rol sigur l-a inteles gresit, nasul scoate un pachetel in care mai multe bucatele de cascaval pudrate cu piper se amestecau cu cativa catei de usturoi..


...dai cu paine dai cu basamac, mai ia o maslina, mai un cascaval....

Trec peste amanuntele petrecerii direct la capitolul urmator..


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 03:54 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Capitolul urmator,

Toti muci... blink.gif blink.gif blink.gif

Din cauza maslinelor, ca altfel nu am cum sa imi explic...
Nu mai vedeam la doi metrii in fata..
Melte insa se tinea tare...Gasise acum prilejul sa isi dea pe fata un of mai vechi asociat cu ura aproape fanatica pe care o nutrea fata de uniforme...indiferent care ar fi fost acestea:
Ii punea lanterna in ochi nasului si il interoga ca la politie:

-Zi nasule cu mana pe inima, zi sa mori tu in policlinica si in chinuri groaznice daca n-ai dat in primire fripturisti la supracontrol..
- Zi sa moara..beep..ca nu ai dat amenzi la amarati ??


Nasul cu palaria data pe ceafa, cu ochii bulbucati si siroind de lacrimi repeta de fiecare data aceiasi fraza pe care o tot auzea probabil pe acasa: "Sunt un porc !!" blink.gif

Melte ii face invenatrul prin traista si cum nu gaseste nimic interesant, se intoarce iar la lanterna nasului pe care dupa ce o demonteaza minutios exclama fericit:
"Aha..beculet chinezesc...Lumea moare de foame si voi va lafaiti in raiul societatii de consum. mad.gif ..
Chinezarii ai.?..ca bastanii aia burtosi, ca maharii aia capitalisti lipsiti de orice scrupul..."


Apoi controland bateria cu limba pe cele doua borne:

-"Io-te ma al dracu' .... aprope noua !!
Mare magar esti ba nasule mad.gif !!"
-" Ba sunt un porc !!" blink.gif
...protesteaza nasul cu capatana balabanindu-se in toate partile


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 04:13 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap. 12

In gara la Timisul de Jos am coborat aproape in patru labe insotiti de nas care saracu' era sa piarda si trenul.
Era o gara mica si in fata erau doua trei bancute si niste brazi..
Ne-am asezat un pic sa ne mai intremam.. rolleyes.gif
Toate se invarteau cu noi si ne juram fierbinte unul altuia ca nu o sa mai mancam masline cate zile bune om avea. mad.gif

Melte era cel mai limpede dintre noi...desi chiar si el a vrut in vreo doua randuri sa bea apa de la cismea folosind un pantof.
Prin grija lui, si printr-o serie de evenimente pe care nu le-am mai putut reconstituii a doua zi, darmite acum dupa atatia ani, am ajuns sa ne lipim de un grup mai mare care avea aceiasi destinatie..

Mai taras mai grabis..si in cea mai mare parte in patru labe am reusit de am ajuns la cabana..
Nici nu era un drum dificil in conditii normale. unsure.gif




Cap 13

Cabanierul, "prietenul" nostru Dl. Sabau (sa-l odihneasca Dumnezeu daca o mai trai pe undeva)...cand ne-a vazut in ce hal eram s-a inegrit la fata.
A pus repede pe Dna Sabau sa ne fac cafea cu sare si oua crude, ca sa ne dregem. hh.gif
Noi insa smecheri am aruncat cafeau si ne-am pus in cesti bere procurata de la baruletul cabanei printr-un intermediar.

De pe aici filmul se rupe chiar de tot... blink.gif
Micile crampeie de imagine mai mult sugerate de povestirile ulterioare decat amintite, nu mai sunt in masura sa reconstituie nici macr partial aceasta parte a povestii..

Erau fete multe in grupul de care ne-am lipit, si se pare ca noi am facut cateva glume etichetate ca deplasate si de prost gust. Glume de oameni bauti... sad.gif

O lozinca pe care o strigam obsesiv, repetat si in cor, tot mi-a ramas in minte:

"Foaie verde de cicoare, Olga are curu' mare...
De rotunda e patrata, si de lunga e prea lata,
Nu e blonda nu e creatza, e femeia cu mustata, si-are tzatza malaiatza..
Nu vrei sa te joci cu ea, findca are fatza grea"
cry.gif

Cine mai stie cine era si Olga asta..??? ohmy.gif

Acuma, cum tot comportamentul nostru devenise intolerabil cabanierul Sabau, ca altfel nu pot sa ii zic, a luat decizia ca pe mine si pe Mielu' sa ne inchida in magazia de ambalaje pana cand ne reveniv. 43.gif

Melte care se tinea ceva mai bine a fost temporar gratiat, ramnand insa in continuare sub o supraveghere atenta. mad.gif

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 6 Oct 2004, 04:16 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 6 Oct 2004, 04:24 PM
Mesaj #115


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



rofl.gif OMULE NU LE MAI FRAGMENTA, CA MOR !! rofl.gif si mai si intarzii la bere ... biggrin.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 04:35 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



ok, ok, dar trebuie sa le prelucrez un pic inainte sa le public...


Cap. 14

Penitenta a inceput pe la orele pranzului si a durat cateva ceasuri bune. hh.gif

Si eu si Mielu' am adormit pe cutiile alea si cand ne-am sculat, afara era intuneric si in magazie un frig de nesuportat.
Ne-am uitat la ceas...orele 1.45...ticalosu' ala de cabanier uitase de noi mad.gif 50.gif .
Nu era posibil sa lasi pe cineva inchis intr-o magazie noaptea pe munte chiar daca era luna octombrie sau noiembrie.

Tremuram de-a binelea si deja incepusem sa ne facem griji serioase...
Mahmureala isi punea insa amprenta pe judecata noastra, pentru ca solutia evidenta din capul locului noi nu am descoperit-o decat dupa inca o jumatate de ora de frig. unsure.gif

Usa de la magazie putea usor sa fie scoasa din balmale pe partea din inauntru..Era defapt o rama de cornier imbracata intr-o foaie de tego, iar la partea superioara intre usa si rama era suficient loc pentru manevra asta. thumb_yello.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 04:41 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



cap. 15

Odata evadarea realizata ne confruntam acum cu o noua problema: In cabana toata lumea dormea iar usa principal era inchisa. blink.gif
Stiam de obiceiul asta al cabanierului, si mai stiam si ca pe partea ailalta a usii se afla in broasca cheia.

Pana la urma dupa mai multe incercari am reusit sa patrundem in cabana printr-un geam uitat deschis de la bucatarie, si intamplarea asta ca si locul in care nimerisem ne-au facut sa ne amintim subit ca nu mancasem nimic toata ziua..si ca in consecinta ne era teribil de foame laugh.gif .

Pentru ca sa nu isicam si alte necazuri, am decis sa iesim pe ghiseul bucatariei si sa ne culcam in sala de mese... thumb_yello.gif
Ramanea acum doar problema mancarii de rezolvat. cry.gif

Nu puteam aprinde lumina asa ca am inceput sa bashbaim prin camera, doar doar om gasi un codrut de paine uitat sau ceva sad.gif .

Putina lumina ce venea de pe geamul pe care intrasem ne-a fost de mare folos sa descoperim doua oale mari asazate pe una din mese.
Am luat un polonic si am inceput sa cotobaiesc prin cea mai apropiata, in timp ce Mielu' facea acelas lucru cu o spatula in cealalta. ph34r.gif

La Mielu' in oala era ceva consistent..:"tocanita"... mi-a soptit el plin de optimism, si a si inceput sa care pe sub nas.

La mine era mult lichid..."ciorbita" mi-am zis bucuros si am si inceput sa sorb la poloince.. thumb_yello.gif

Desi "ciorbita” era neasteptat de "rara" am reusit sa pescuiesc de pe fundul oalei o bucata zdravana care se rasfrangea in penumbra peste marginile polonicului. Pana insa sa apuc sa ii dau o hapaiala Mielu' isi indeasa si el capul in polonic si zice soptit:
Ba Hampule nu fi bulangiu da si mie pielita ..!! N-am fost,... asa ca am impartit fratesete... thumb_yello.gif

Da dupa aia m-am bagat si eu in oala lui....Si dai si baga crapelnita pe saturate.

Mi s-a parut mie la un moment dat ca e un gust salciu..da ce pretentii sa ai de la mancarea neancalzita, asa ca dupa ce am facut burtile mari hopa sus, cazna mare sa mai trecem pe partea ailalta prin ghiseu cry.gif …da pana la urma am descurcat-o si pe asta si pe mesele din sala ne-am asternut de culcare.

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 7 Oct 2004, 11:05 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 04:58 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap. 16

Pai dimineata ne-au trezit ceilalti turisti, dar si durerea oaselor inmuiate de frig si maltratate de taria lemnului pe care dormisem. blink.gif

Mie unuia imi vajaia capul si aveam o greata teribila.. 43.gif
Nu imi ardea de nimic..
Mielu' era si el albastru la fata si se tot tanguia ca un aurolac balansandu-se in colo si in coace pe mrginea mesei.

Apare Sabau:
-Bine mai tovarasi de astia imi sunteti ??
Pai sa ma faceti tocmai voi de ras, sa imi inchida astia cosmelia..Pai eu v-am crezut oameni seriosi mai..
-Uitati-va la voi cum aratati
...(la faza asta eu m-am uitat la Mielu' si el la mine...avea dreptate omu', ce puteam sa zic)

Din bucatarie se auzea acum Dna Sabau care incepuse sa trabaluiasca pe acolo.
In gandul meu zic Doamne sa vezi acuma taraboi, cand o observa golul din cratita..
Da de la bucatarie nu venea nimic... unsure.gif

Sabau continua cu besteleala, iar mie capalaul incepuse sa imi zvacneasca in mod ritmic si dureros.
Eram asa de slabit ca nici nu puteam sa ii raspund cabanierului in vreun fel..

Cum stam asa la rechizitoriu, odata se deschide usa de la bucatarie (ca se deschidea cu tot cu ghiseu, si nu trbuia sarit geamlacu' sa ajungi de pe o parte pe alta 50.gif ) si in pragul usi apare madam Sabau cu o oala in mana si cu o expresie de mare nedumerire intiparita pe chip.

Mielu' cu un ultim efort incearca o diversiune:
-Pei bine domnule cabanier Sabau, asa respecti mata legea muntelui..Lasi oamenii inchisi prin magazii noaptea in frig..Ce daca erau usor ametiti, ce asta se poate intampla oricui..trebe gata sa ii omoram prin congelare pentru vina sta ??
Dna Sabau isi freca acum cu o mana baraba, iar cu ailalta continua sa tina oala intr-un echilibru nefiresc…Dupa cateva secunde ii cade fisa si izbucneste intr-un ras din ala sanatos, de se zguduia sala. rofl.gif
Orice zgomot incetase si toata lumea privea acum nedumerita la tanti Sabau si la convulsiile pe care i le provocau hohotele ei de ras..
Incepusem si noi sa fim contaminati mustacind asa cate un firicel de chicoteala cand madam Sabau se opreste din ras la fel de brusc cum a si inceput:

-Bine ma neispravitilor…ati mancat laturile pentru porc..
-Doamna Sabau, sa am pardon eu nu fac lucruri din astea este mult sub demnitatea mea sa…
Mielu’ saracu daduse drumul la o replica pregatita din timp, fara sa auda macar continutul ultimei afirmatii a cabanierei.

Cand arunc o privire in olala cu “tocanita” mi s-au intors matele pe dos: coji de cartofi, resturi de mancare amestecate, bucati de paine muscate, resturi de mamaliga verde si, peste toate uleiul in care fusesera prajite niste chiftele ce baltea negru pe ici pe colo.
Oala cu “ciorbita” era de fapt oala in care se spalasera vasele cu laturile aferente inca in ea…Bucatica grasa de pielita pe care o impartisem frateste cu Mielu’ in ajun, s-a dovedit a fi o carpa utilizata ca spalator.. 43.gif


Toata cabana radea in hohote..
Noi nu stiam unde sa ne mai ascundem de rusine…Eram si mult prea slabiti ca sa putem macar sa boram.. sorry.gif

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 7 Oct 2004, 07:34 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 05:03 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap...ulttimu'

Cand am ramas singur cu Mielu’ la multe ore dupa asta, i-am zis:

-Auzi Mielule, ba nu conteaza ce zice lumea..daca tie iti place un lucru iti place si pace..sa sti ca aseara mie mancarea aia mi-a placut..Adica a venit cand aveam mare nevoie de ea, am mancat cu multa placere, si pana sa aflu ce era mi-a fost foarte bine.
N-ar trebui sa avem pareri atat de preconcepute…


- Da ma, zice Mielu’ si mie mi-a placut, si abia astept sa ajung acasa sa ii mananc spalatorul si lui maica-mea…
-Zau ma gandesc chiar sa lansez o reteta noua…Totusi, eu bine nu m-am simtit…Nu ma simt nici acuma bine, de la ce dracu’ sa fie ??


-I-auzi vorba ?? mai si intrebi…De la nenorocitele alea de masline…Fir-ar mama lor astazi si maine…



Sfarsit…..(insfarsit)

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 7 Oct 2004, 11:09 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 6 Oct 2004, 05:28 PM
Mesaj #120


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



spoton.gif excelent !!

in alta ordine de idei.. eu ador maslinele... dar o sa le privesc mai circumspect de azi inainte ... o sa am grija cu ce le combin ohyeah.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 6 Oct 2004, 05:48 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Mercic simonsays....ma bucur ca te-ai amuzat.

Pa mine ma umfla rasul si azi cand imi amintesc. rofl.gif ..

Cat despre masline...fi cu ochii in patru: sunt meschine si subversive !!


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 7 Oct 2004, 10:09 AM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Sarumana Hampule pentru amintirile tale! Intotdeauna le astept cu sufletul la gura! jamie.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 7 Oct 2004, 01:24 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Sa-ti fie de bine Zorro.....Si vigilenta maxima : maslina e parsiva !! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 7 Oct 2004, 01:49 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 9 Oct 2004, 09:28 PM
Mesaj #124


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



biggrin.gif comic
drunk.gif roflmao.gif

hahahahahahaha
buna treaba..............


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 20 Oct 2004, 01:08 PM
Mesaj #125


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Hampu The Great...unde esti, omule, cand are omul nevoie sa citeasca o poanta buna? cry.gif

Nu mai scrii nimic? sad.gif mwah1.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 20 Oct 2004, 01:29 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (flower)
Hampu The Great...unde esti, omule, cand are omul nevoie sa citeasca o poanta buna? 
Nu mai scrii nimic?

Hampule, daca nu mai bagi ceva poante, imi tai venele cu pixul si inghit celularu' in semn de protest! Ajutoooooooor yikes.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 28 Oct 2004, 04:18 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Gata prieteni...

Am revenit de data asta cu una din armata......Am fost si eu putin in concediu ce naiba !!



Pe asta chiar am trait-o in timpul armatei...

Cap. 1

Era o iarna destul de blanda insa in noaptea aia batea un vant imposibil.
Asa cum, eram, cu "mantaile" alea mari si grele pe noi, vijelia efectiv ne impiedica la mers.
Motivul pentru care fugisem noaptea din dormitor...”dezertasem” ca sa ma exprim asa, in ciuda la toate riscurile si la toate neajunsurile, si in ciuda vremii haine de afara era insa unul extrem de serios ph34r.gif ...Aveam de golit 16 sticle de bere de ľ “Cazino”….marfa de export nu alta thumb_yello.gif !!

Povestea e ca pe vremea aia berea in general era un lux.
Daca o gaseai, cel mai ades lucrul asta se intampla doar la carciuma, si numai intre anumite ore.
La Alimentara era sarbatoare nationala cand baga bere Bragadiru, sau Rahova, si se faceau cozi de cateva ore..

In vremurile alea, nu odata am luat trenul pana la Azuga doar ca sa bem acolo cateva sticle de bere. Biletele erau ieftine, asa ca si tainul nasului era minuscul; iar bere ca la Azuga nu facea nimeni nicaieri, in plus aveai garantia ca gaseai acolo bere de fiecare data. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 28 Oct 2004, 04:19 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 28 Oct 2004, 04:31 PM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap. 2

In noaptea cu pricina aranjasem cu un sofer de la regimentul de mecanizate si asta ne livrase "cu tot cu sticle" insa la un pret astronomic cele 16 beri ambalate cu multa grija fiecare in parte, intr-o cutie mare de carton ce semana cu cele utilizate de mesageriile postale.

Bautura era interzisa in armata, asa ca simplul fapt ca am fi fost descoperiti cu aceasta marfa asupra noastra ne-ar fi adus multe necazuri. cry.gif

Pentru ca si controalele "la valize" erau destul de dese, si pentru ca daca am fi consumat marfa pe sest, dupa stingere in dormitor, sau la grupul sanitar am fi riscat sa fim surprinsi sau turnati de ceilalti militari, am ales ca loc al faptei un foisor-cazemata din afara unitatii.

Era chiar ca o cazemata, pe trei sferturi ingropata in pamant, cu un mic geamlac la nivelul ochilor si atat de scunda incat cel mai inalt dintre noi, Ady trebuia sa se aplece cand statea in picioare.

In interior o camaruta de 2x3 metrii la care se ajungea prin coborarea unei scari inguste si abrupte.

Ne-am improvizat repede niste sacunele si ne-am si apucat de treaba. thumb_yello.gif
Eram trei insi asa ca portia era de destul de mare pe persoana, si deci era foarte mult de lucru.. ohyeah.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Oct 2004, 04:31 PM
Mesaj #129


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



m-a enervat o tipa cu ochelari ca nu si-a tinut gura la o chestie...
i-am prins ochelarii pe masa si am lipit banda transparenta pe ei

apoi i-am cerut sa citeasca o documentatie si sa imi faca un raport
... a sters de vreo 3 ori ochelarii si tot nu vedea bine... pina s-a desprins banda la un colt


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 28 Oct 2004, 05:09 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



...ai fost rautacios mutulica...

Mie colegii mi-au dat pe lentile cu nu stiu ce silicon. Luceau ocehlarii de curati ce erau dar prin ei totul se vedea ca in ceata.
Pentru moment am crezut ca am probleme serioase si cred ca i-am speriat pe complotisti, ca s-au dat imediat in vileag si au renuntat la poanta, sa nu ma aiba pe constiinta.

Cap. 3

Pe la al treilea rand de beri hopa si beleaua….
Se scoala Ady in picioare si zice: “Ba, eu ma duc sa ma pis…Mai vine careva ??”
La mine mai era loc, dar Guma cel de al treilea participant la agapa zice: “Hai ca vin si eu…Nu ca as avea nevoie da doar asa sa scap de o grija..” thumb_yello.gif

Eu am ramas sa ii astept…
Tocmai imi trecea prin cap sa fur cate o dusca din sticlele partenerilor mei cand iaca cum se intorc amandoi inapoi..
Se intorsesera mult prea repede si dupa fetele pe care le aveau am ghicit imediat ca ceva nu era in regula….

Era vantul…

Batea mult prea tare si era imposibil sa faci pipi in conditiile astea.
Guma incercase si “din genunchi, si pe ouate ca fetele…N-a fost nici un chip sa se rezolve, totul ii venea inapoi.
Deasupra nu era nici un adapost, doar marginea cazematei si asta era pana la vreo 30 de centimetrii de sol..Daca te-ai fi lungit cu fata la ea, poate ai fi capatat ceva protectie, dar in pozitia aia nu ai fi reusit decat sa “faci pe tine”.

Totul parea destul de amuzant, insa nu era de loc. cry.gif cry.gif
Ady deja juca tontoroiul intr-un picior, si asa cum se misca cu capul varat intre umeri pentru a nu atinge plafonul si cu mantaua care ii atarna aiurea, oferea un spectacol straniu decupat dintr-o procesiune oculta.

Curand m-a lovit si pe mine nevoia…Si pentru ca de acuma nu mai aveam nici un motiv sa ne jenam unul de altul am aplicat singura solutie posibila pe care desi nu o numisem, o gandisem fiecare in parte inca din primul moment: am utilizat sticlele goale. rolleyes.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 28 Oct 2004, 05:19 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap. 4

In mai multe reprize am reusit sa umplem cate doua sticle de caciula, la care dupa aia le-am pus si capacul original “ca sa nu miroasa”. cool.gif

Berea isi facea acum efectul benefic si in mare contrast cu ce se intampla afara, in camaruta noastra atmosfera se incinsese bine de tot..

Guma zice:

“Nu e ma nici o rusine sa te pisi in sticla din care ai baut..!
Eu mergeam de multe ori cu tata la pescuit, si aveam o barca pneumatica din aia ruseasca de doua persoane..

Plecam dimineata in larg si mai ne intorceam seara..Nu poti sa faci pipi dintr-o barca ca aia, pentru ca nu te poti ridica in picioare, asa ca aveam o ulcica…Era special pentru treaba asta. Cand “ne taia” ne intorceam cu spatele si faceam in ulcica. Dupa aia aruncam continutul in apa si clateam ulcica..”

“Odata, eram cu tata dupa o partida si ne-am oprit la o fantana pe drum sa bem niste apa. Acolo era un gabor si i-a cerut tati sa ii dea si lui cana din care bausem noi, ca nu putea sa bea direct din galeata ca se uda pe uniforma.
Tata s-a intors spre masina si i-a dat din portbagaj ulcica aia blink.gif …Avea boala pe gabori din cauza amenzilor”.



--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 28 Oct 2004, 05:23 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap. 5

Da zice si Ady, stiu si eu una haioasa cu pipi la sticla.

Am fost odata la munte le Predeal si am stat la o gazda..

Noi eram patru baieti si ne-au cazat in mansarda unei anexe. In camera de alaturi statea tot asa un grup de fete. Intre camerele noastre era un asa zis WC amenajat ad hoc intr-o debara.
Era o scandura gaurita sub care gazda pusese o galeata cu ceva var.

Pe seara cand ne-au apucat nevoile am vrut sa folosim improvizatia asta dar a fost peste poate..
Turturoiul se auze ca la spectacol…Cum dadeai un jet cum se auzeau tot felul de chicoteli din camera fetelor.. mad.gif

sorry.gif Ne era asa rusine ca era sa facem blocaj de rinichi, da pana la urma am gasit niste sticle de lapte si erau mult mai bune ca astea ca iti intra intraga smecherie inauntru.
Nu mai era nevoie sa tintesti, sau se te potrivesti cu ajutorul mainilor....Bagai inauntru si apoi trai neneaca..

Da stati sa vedeti mai departe ca era unul Cazan, care atunci cand a ajuns cu chestia inauntru a uitat sa mai urineze pentru ca a realizat instantaneu ca de fapt, fiind inconjurat din toate partile penisul lui se afla intr-o gaura… thumb_yello.gif

De la constatarea asta si pana la o erectie consistenta si imediata nu a fost o cale prea mare..
Pe urma Cazan umbla cu sticla atarnata de el pentru ca organul I se proptise de marginile sticlei si era acum captiv acolo.
Astia se tavaleau pe jos de ras iar unul Matei i-a zis lui Cazan:

- Cazane iti dau trei sute ( o suma considerabila atunci) daca te duci asa la usa fetelor bati, si atunci cand ele deschid le spui:

“Scuzati-ma daca deranjez nu aveti cumva un tirbuson, am o mica problema cu sticla asta ??” rofl.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 28 Oct 2004, 05:25 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Cap. 6...si ultimul ca ma grabesc

Stiu si eu una ..m-am incumetat la randul meu:

Eram la tara si tata isi dusese masina intr-un garaj amenajat intr-un grajd.
Intr-una din nopti au venit niste tineri in garaj si au petrecut exact asa cum facem si noi acuma.
Cand au ajuns la faza cu pipi au ales un bidon de ulei motor pentra asta.. mad.gif
Era un bidon aproape gol pe care au reusit sa il umple peste noapte mai bine de jumatate.

A treia zi mecanicul a terminat cu motorul si a vrut sa ii puna ulei.
Era un om batran si poate din cauza asta nu a simtit mirosul ala atunci cand a turnat tot pipiul in motor, sau poate din cauza peliculei de ulei care izola pipiul, cine stie ??

Marele noroc era tocmai ca putea ingrozitor (ca orice pipi care sta inchis intr-un recipient mai multe zile).
Tot cautand ce pute tata a descoperit confuzia inca inainte sa apuce mecanicul sa faca proba motorului…dar chiar si asa a trebuit sa arunce filtrul care era nou nout, sa spele motorul si alte alea.
Nepotul mecanicului, partasi la petrecerea care a cauzat intregul eveniment s-a marturisit in final si asa am putut reconstituii intreaga tarasenie..”

“Trebuia sa ii faceti proba Hampule..Cine stie poate ar fi mers, iti dai seama ce descoperire epocala ati fi facut tu, taica-tu si mecanicul ala ??
Va imbogateati din pipi !!”
constata Ady plin de interes.

“Da…”, zic eu in zeflemea, “….ca si prietenul ala al tau Cazan..Iti dai seama ce de bani ar fi facut daca si-ar fi brevetat metoda aia: “hands-free” de carat sticle ???”

Era deja trei nopatea cand am gatat toata treaba..
Vreo cinci sticle pline cu capacele usor deformate stateau acum aliniate intr-un colt al incaperii.
Celelalte goale le asezasem in cutia de carton.
Eram prea aghezmuiti ca sa ne mai pese de ce lasam in urma noastra….Si apoi vorba lui Ady, era prea periculos sa ne intoarcem si cu sticlele in unitate.
Oricum ne propusesem ca a doua zi pe lumina, sa facem curatenie pentru ca intentionam sa utilizam cazemata si cu alte ocazii

Am ajuns “pe mai multe carari” pana in dormitor, ne-am salutat cu plantonul care facea rebus si ne-am culcat imbracati.

Au trecut aproape doua saptamani si iata cum se ivesc conditiile ca sa repetam petrecerea noastra, insa de aceasta data utilizand un mare bidon de vin.

Uitasem cu totul de chestiunea sticlelor de bere ramase in foisorul-cazemata..Cum am patruns insa inautru un miros greu de tot ne-a amintit imediat de ele.

Cercetand locul cu mai multa atentie am gasit pe jos o stical goala de Rom-Jamaica si mai multe chistoace de Carpati (noi fumam BT cartonat, deh teristi..); am putut remarca apoi ca una din sticle noastre de bere plina era acum daramata…si ca nu departe de ea pe o suprafata de circa ˝ metri se intindea o boratura uscata plina de cocoloase….
Concluzia mea a fost una singura si cred ca toata lumea ar trebui sa fie de acord cu ea: “Berea este excelenta cand o bei o singura data…Berea care a mai fost bauta odata e o porcarie (…se aude MISA ???)”


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 29 Oct 2004, 03:24 PM
Mesaj #134


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Asta imi aduce aminte de o patanie de pe vremea liceului. De adunasem o gasca serioasa, vreo 20 de oameni pe putin, si la sfarsitul lui iunie, dupa terminarea scolii, am plecat cu totii in Padis.
Ne-am asezat tabara de corturi undeva pe platou si timp de vreo saptamana am vizitat cam tot ce se putea. Organizarea era ca la carte - in fiecare zi era numita o echipa de bucatari, care implicit pazeau si tabara cat timp restul erau plecati, aveam echipa insarcinata cu stransul lemnelor, cu spalatul vaselor... Adusesem cu noi, cu cumplita osteneala (pe vremea aceea eram prea tineri ca sa conducem masini) cateva lazi de bere (care s-au terminat in primele 2 zile, noroc insa ca eram fiecare dotati cu mai multe sticle de plastic de 2 litri, care cu vin, care cu tzuica...). Intr-una din primele nopti, petreceam in jurul focului insirati pe busteni sau tolaniti pe paturi, cand unul din noi remarca terminarea berii, eveniment trist desigur pentru toata comunitatea. Vreo 3 baieti insa, descurcareti si pusi pe sotii, umplu frateste (adica in parti egale) o sticla cu "bere deja bauta", proptesc pe gatul ei un dop gasit pe jos si, dupa ce "berea" sta putin in parau, ca doar stie toata lumea ca berea se bea rece, nu fierbinte, unul din ei se prezinta cu sticla, nedesfacuta, care cica ar fi fost ascunsa de el mai devreme in cort, dar in seara asta a baut destul, si ar da-o la alt insetat... Toti cei ce nu erau la curent s-au anuntat desigur ca doritori, dar proprietarul a pus o conditie -
-O dau, dar cine-o ia trebuie sa "dea groapa" cu ea (adica desigur s-o bea dintr-o inghititura) !
Omul desface sticla si o inmaneaza primului care se inghesuie, si desigur insetatul o pune la gura si gal-gal-gal-gal-.... Hac ! Haaa ! Uaaa ! Bleaaah ! Ce p*** In p*** de f*** si c**** sa-mi s*** p*** de f*** .... (etc. etc.) Care-o fost ma, ca-l omoooor !!!
Si baiatul chiar era hotarat, luase o bata de pe jos si ameninta cu ochi sticlosi si cu gura spumeganda...
La care se ridica unul, 1.93 si 120 de kile (ce-i drept era unul dintre faptasi):
-Ma, io am fost, da io zic sa stai cuminte, ca-ti trece...
La care, spre mirarea unora, biata victima s-a calmat, desi toata seara n-a mai putut sa scoata pe gura decat dulci cuvinte cu P si F si alte asemenea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 24 Mar 2005, 07:01 PM
Mesaj #135


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



Sotia il intreaba pe sot, venit acasa dupa o zi de munca: - E buna ciorba? Sotul: - Ai chef de cearta? tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 5 Apr 2005, 11:45 PM
Mesaj #136


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



1. Pentru a va pregati sa deveniti mama, imbracati un
halat de baie si
fixati-va pe burta un sac plin cu fasole. Dupa 9
luni, scoateti doar 10%
din continutul sacului!
Pentru tatici: fugiti repede la farmacie, goliti-va
portofelul pe tejghea
si invitati farmacistul sa se serveasca. Dupa aceea,
mergeti la
supermarket si cereti ca salariul dvs sa fie varsat
direct in contul
magazinului.

2. Pentru a avea o idee despre cum va veti petrece
serile, intre orele 17h
si 22h parcurgeti in lung si in lat sufrageria
purtând in brate un sac
umed care cântareste intre 4 si 6 kg. La ora 22h
lasati sacul, reglati
desteptatorul la 00h00 si mergeti la culcare.
La miezul noptii, treziti-va si parcurgeti din nou
sufrageria purtând
sacul timp de o ora. Reglati desteptatorul la ora
3h00. Imposibil sa mai
adormiti, evident, asa ca treziti-va la ora 2h00 si
serviti-va ceva de
baut (fara alcool, de preferinta apa plata).
Intoarcerea in pat la 2h45. Când suna desteptatorul,
un sfert de ora mai
târziu, trezirea!
Cântati cântecele de leagan pâna la ora 4h00.
Reglati desteptatorul la 5h00. Treziti-va si
preparati micul dejun.
Mentineti acest ritm timp de 5 ani...fara sa va
pierdeti buna dispozitie!

3. Goliti un pepene si practicati in mijloc o gaura
de talia unei mingi de
golf. Suspendati-l de tavan cu o sfoara si
balansati-l de la stânga la
dreapta. Dintr-o farfurie cu supa (foarte lichida)
incercati sa hraniti
"pepenele" (care e in miscare), jucându-va de-a
avionul cu o lingurita.
Continuati exercitiul pâna când farfuria e pe
jumatate golita, varsati
restul... pe genunchii dvs...bravo! acum stiti sa
hraniti un bebelus!
Pentru a avea o idee despre ceea ce se va intâmpla
când va incepe sa
mearga, etalati dulceata pe canapea si pe perdele,
disimulati un pic de
peste congelat in spatele televizorului si lasati-l
acolo timp de o luna
sau doua...

4. Imbracatul celor mici nu e chiar o placere.
Incepeti prin a cumpara o
caracatita si o plasa pentru peste. Incercati sa
introduceti caracatita in
plasa fara ca nici un tentacul sa nu depaseasca. Timp
prevazut: toata
dimineata.

5. Nu sperati ca veti mai avea o masina curata si
stralucitoare ca in ziua
când ati cumparat-o. Cumparati o inghetata de vanilie
si uitati-o in cutia
de pe bord. Introduceti o moneda in casetofon (sau CD
player). Sfarâmati
un pachet de biscuti sau de ciocolata pe scaunele din
spate. In final,
zgâriati fiecare portiera cu un cui. Perfect!

6. Mergeti la supermarket insotiti de ceva care se
apropie cel mai mult de
un copil mic: o capra adulta de preferinta. Daca
intentionati sa aveti mai
multi copii, folositi mai multe capre. Faceti
cumparaturile fara sa le
scapati din ochi si platiti fara comentarii tot ceea
ce au distrus.

7. Repetati de cel putin 5 ori tot ceea ce spuneti.

8. O ultima recomandare:inainte de a face copii,
vizitati-va prietenii
care au deja. Criticati din plin metoda lor de
educatie, lipsa lor de
rabdare sau de autoritate. Permiteti-va sa le dati
sfaturi asupra orei de
culcare, olitei, lipsa bunelor maniere la masa etc.
Intr-un cuvânt:
ajutati-i sa-si rezolve problemele si, in acelsi
timp, profitati bine de
situatie: este ultima oara când detineti solutiile
corecte.

tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3669
mesaj 23 Apr 2005, 08:48 AM
Mesaj #137


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 1 September 04
Forumist Nr.: 4.378



Hai sa va povestesc o intamplare de cand eram elev la grupul scolar poligrafic,era prin 86.Stateam la camin,binenteles grupati pe camere dupa loc. de bastina.Aveam un coleg,Sorin care credea in orice povesti cu vampiri si alte de-alea.Hotarati sa-l facem praf intr-o seara eu m-am ascuns in vestiar(dulap metalic intr-o nisa-vezi Liceenii) iar ai mei colegi sau apucat care mai de care sa povesteasca,binenteles in pat fiind si cu lumina stinsa,despre monstrii,vampiri etc.La un moment dat conform scenariului am batut usor in usa vestiarului,Sorin speriat le spune sa taca si se incordeaza tot,astialalti toti se fac ca ploua si ca n-au auzit nimic.Mai stau un pic si ascultind povestea lor gasesc momentul culminant si incep sa bat frenetic cu pumnii in dulap.Nu va spun ca de la etajul 2 a zbughit-o Sorin la fuga in chiloti pe scari si pana la caminul de fete nu sa mai oprit,a fost mortala treaba.Dupa aia sa vezi chinuri sa-l aducem inapoi ca nu vroia sa creada ca am fost eu in dulap!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 23 Apr 2005, 10:27 AM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



laugh.gif

Bun asa...

han.gif , 3669, si la cat mai multe postari la fel de amuzante. wink.gif

Acest topic a fost editat de Barrie: 23 Apr 2005, 10:27 AM


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
steiner_gun
mesaj 24 May 2005, 04:04 PM
Mesaj #139


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 32
Inscris: 5 February 04
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.103



Hampuuuuuuuuuuu, where art thou???
de-abia acum am vazut topicul asta ... o zi intreaga am stat la birou si am citit post-urile spoton.gif
felicitari la toata lumea


--------------------
I would like to see assassins smiling, the executioner who cuts off an innocent head with his great curved oriental sabre.
I would like to see beggars and queens;
I would like to see roses and blood;
I would like to see those who die for love or else for hate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 25 May 2005, 06:19 AM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Din pacate, hampu nu mai da pe la han de ceva vreme... sad.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 04:30 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman