HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Prima Casatorie Intre Doi Homosexuali Francezi, Incotr-o Franta?
TriRegnum
mesaj 18 Jul 2004, 10:40 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Iubite frate Minerval

QUOTE
Draga Triregnum ceea ce numesti tu chin poate fi placere pentru persoana de langa tine. Nu trebuie sa judeci sec si fara temei obiectiv, ci in contextul schimbarilor sociale actuale.  Este decizia personala, libera, neangradita si garantata de orice Constitutie democratica de a te manifesta asa cum doresti, atat timp cat nu se incalca legea.

Nu judec oamenii, ci fenomenul, pacatul. Depinde acum cand spui "sec" la ce anume aspect te referi, daca te referi. Totusi eu judec homosexualitatea prin prisma mea, prin viziunea Bisericii Catolice care propavaduieste invatatura lui Dumnezeu, iar daca Dumnezeu nu e de-acord nu pot fi nici eu. Uniunea dintre doi homosexuali ii priveste pe ei, in fond e treaba lor ce fac in dormitoriul propriu, insa din punct de vedere religios nu e considerat moral, si chiar din punct de vedere social nu poate exista o casatorie intre persoane de acelasi sex, uniunea matrimoniala are rod al dragostei puterea de a zamisli, cea homosexuala are numai placerea hedonista trupeasca si nimic altceva. Prin urmare daca este pus un semn de egalitate intre cele doua uniri (reformularea casatoriei) atunci uniunea matrimoniala traditional-morala isi pierde din valoare. Barbatul si femeia sunt complementari, se completeaza unul pe celalalt, e asemeni unei piese care poate fi desfacuta in doua bucati diferite ca forma, bucata A si B, avabd cele doua parti, poti reconstitui intregul, avand doar doua de acelasi fel nu poti face nimic.
Casatoria trebuie sa ramana casatorie, intre un barbat si o femeie, iar in ceea ce priveste homosexualii e treaba lor, insa sa-si ada lungul nasului, nu pot fi niciodata ca un cuplu normal oricat s-ar stradui, lipseste ceva acolo. (incearca sa-si imaginezi un cuplu heterosexual trecand prin viata si unul homosexual, o viata simpla, cel hetero dureaza si cei doi se completeaza unul pe celalalt, pe cand cei homosexuali rar sa atinga varsta batranetii impreuna, iar daca o fac nu pot sa arate ca un cuplu traditional: un batran si o batrana cu nepoti, cei doi tot barbati raman).

Dumnezeu spune ca barbatul sa se uneasca cu femeia ca astfel ei sa devina un singur trup, insa doi barbati sau doua femei nu vor fi niciodata un singur trup.

QUOTE
Asadar, gandiri invechite precum "de ce exista homosexuali" ori "vai prin ce chinuri trec" sunt perimate, depasite de realitatile cotidiene.

Oricat s-ar incerca sa se depaseasca aceste situatii, cuplurile de homosexuali nu vor putea fi niciodata ca...cuplurile heterosexuale, nici din punct de vedere social si nici moral (familia e ca o celula, un mediu, propice dezvoltarii unui copil care sa transmita specia umana mai departe, un cuplu homosexual nu va putea fi niciodata asa).

QUOTE
Nu trebuie sa suprimi libertatea doar de dragul unor dogme religioase ori de conceptia ta pur subiectiva fata de ceea ce este demn, corect ori moral.

Nu suprim astfel libertatea nimanui, fiecare e liber sa-si aleaga propriul mod de viata, insa fara a uzurpa un statut social moral, traditional, sanatos. Nu vor putea deveni familie niciodata.

QUOTE
Sa lasam pe fiecare om de buna credinta sa se manifeste liber, neangradit in gandire si actiuni, si poate ca astfel vom deveni cu totii putin mai toleranti cu ceea ce se petrece in jurul nostru.

Eu tolerez pacatosul, e om, il inteleg, insa nu tolerez pacatul, fapta imorala. Orice om se poate manifesta in voie, are liberul arbitru, totusi trebuie sa stie ce statut si prioritati are si astfel sannu le afecteze pe celelalte.

PS: in Evul Mediu toti erau prosti si daca zicea baba evlavioasa a cetatii ca doamna X e vrajitoare, o credeau toti wink.gif ; vremurile alea au apus demult si nu se vor mai intoarce, totusi sa luam partea buna a Inchizitiei: ea a aparut pentru a corecta si nu pentru a tortura, insa din pacate s-au infiltrat maini politice si au stricat planul initial.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 18 Jul 2004, 11:06 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Hai ca am ajuns sa o aud si pe asta... "ODA INCHIZITIEI"... bazata, la origine "pe idei nobile"... rofl.gif rofl.gif rofl.gif Ca si comunismul, de altfel... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Jul 2004, 09:27 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Maine poimaine vom auzi ca si perpelirea aia pe rug era purificatoare mad.gif rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jul 2004, 09:27 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Minerval
mesaj 19 Jul 2004, 12:12 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnilor, Triregnum are dreptate in ceea ce spune. Are si dovezile istoriei de partea sa. Insa nu aici este problema. Chestiunea arzatoare rezida in fondul tematicii topicului, fata de care am afirmat ca trebuie alese cuvintele inante de redactare. Multi scriu, din nefericire, fara a reflecta asupra celor scrise.
Salut pe domnul Triregnum, pe sorin si March cu acelasi respect si am increderea ca vorbele nu imi vor fi interpretate eronat.
Toate cele bune.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Jul 2004, 12:16 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Bine... Uite il rog pe Triregnum sa ne explice si noua in cateva cuvinte care a fost partea aia buna a Inchizitiei 43.gif Anume ce a "corectat" aceasta institutie ??

Acest topic a fost editat de March: 19 Jul 2004, 12:17 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 19 Jul 2004, 12:31 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Huhuhu smile.gif de ce a fost inchizitia buna ? pai daca nu era inchizitia nu am fi avut renastere , deci vezi partea sa rea la momentul X a dus la bine la momentul Y evident ceea ce au facut este o exagerare , nu poti pune in mainile omului judecata "divina" , dovada : inchizitia a dat gres complet in scopurile sale. Gay e cool smile.gif rofl.gif sau e hot smile.gif. Casnicia in biserica cum spune si triregnum este cam anapoda avand in vedere ca sodomia este strict pedepsita de divinitate , asa ca macar la capitolul asta homosexuali nu au dreptate in aceasta cerinta. Vezi tu orice ai spune despre homosexualitate , cineva iti va spune : este alegerea lor si gata nu mai poti sa spui nimic , insa nu toate alegerile ce par a fi corecte chiar si sunt . E la moda azi sa fi gay. Obsesia sexuala fiind mareata si nu imi spuneti ca nu e vb de sex la homosexuali ...caci na tocmai de asta e vb in loc sa fie sa o bagi pe dansa-n transa a devenit sa o bagi pe dansa-n- trnsu . Oameni gay traiti si imultitiva smile.gif daca reusiti , dar trebuie sa recunostem vanzarea de vaselina nu a avut niciodata un asemenea succes.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Jul 2004, 11:09 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 19 Jul 2004, 01:29 PM)
Bine... Uite il rog pe Triregnum sa ne explice si noua in cateva cuvinte care a fost partea aia buna a Inchizitiei 43.gif

Din câte ştiu eu Inchiziţia Spaniolă a avut un efect benefic în America de Sud după descoperirea/ocuparea ei. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ione
mesaj 21 Jul 2004, 12:59 PM
Mesaj #43


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 20 July 04
Forumist Nr.: 4.106



Din ce am citit eu mai sus nu inteleg o cheste:unii spun ca ii compatimesc,altii ca nu ii inteleg s.a.m.d.Eu din cate stiu homosexualitatea e o boala deci practic nu este alegerea lor daca sa fie sau sa nu fie ci alegerea lor e daca sa recunoasca sau nu.Bine de aici pana la casatorie e un drum lung.Mie unuia nu imi prea place sa vad 2 tipi tinandu-se in brate in parc dar e dreptul lor si ca urmare nu am ce comenta.Scria cineva mai sus ca homosexualii vor regreta viata dusa acuma pind discoteci si bazandu-se doar pe sex.Intrebarea mea:esti sigur ca e numai sex si distractie in gandul lor??Sincer eu nu cred asa ceva.Pe langa toate astea faptul ca in Europa in ultima vreme nu mai este ceva chiar atat de iesit din comun.In cativa ani probabil ca si in Franta(care par mai conservatori) se vor oficia astfel de castorii.
Apropo de lesbiene aveti ceva de comentat? wub.gif


--------------------
O constiinta curata este de obicei rezultatul unei memorii proaste .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Jul 2004, 01:08 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (ione @ 21 Jul 2004, 02:12 PM)
Eu din cate stiu homosexualitatea e o boala {...}

De unde naiba ai scos aiureala asta ??? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Jul 2004, 02:28 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 21 Jul 2004, 03:21 PM)
QUOTE (ione @ 21 Jul 2004, 02:12 PM)
Eu din cate stiu homosexualitatea e o boala {...}

De unde naiba ai scos aiureala asta ??? blink.gif

Daca nu folosesti prezervativul , se ia hh.gif rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Jul 2004, 10:10 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Apropo de lesbiene aveti ceva de comentat?

Lesbienele sunt to homosexuali.

Daca homosexualitatea ar fi o boala, inseamna ca trebuie tratata ca orice boala; omul are ratiue, minte si vointa asa ca isi poate da seama ce e bine si ce e rau, ce e moral si imoral, ce trebuie si ce nu trebuie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ione
mesaj 22 Jul 2004, 10:54 AM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 20 July 04
Forumist Nr.: 4.106



QUOTE (MIA @ 21 Jul 2004, 02:21 PM)
QUOTE (ione @ 21 Jul 2004, 02:12 PM)
Eu din cate stiu homosexualitatea e o boala {...}

De unde naiba ai scos aiureala asta ??? blink.gif

Ok nu ma refeream la o boala in sensul mediacal al cuvantului.Adica da un homosexual nu simte nimic pentru o femeie de ce s-ar casatorii cu ea?Doar ca sa nu iasa din tiparele societatii?TriRegnum ai dreptate omul are vointa si ratiune si asta ar trebui sa ii impiedice sa incerce castorii intre ei dar uite ca nu-i chiar asa. sad.gif .


--------------------
O constiinta curata este de obicei rezultatul unei memorii proaste .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Jul 2004, 06:11 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
TriRegnum ai dreptate omul are vointa si ratiune si asta ar trebui sa ii impiedice sa incerce castorii intre ei dar uite ca nu-i chiar asa.

Ratiunea si vointa lor tinde sa se imbolnaveasca pe zi ce trece, astfel ca multi dintre ei pervertesc sfanta casatorie calcand astfel in picioare rodul sfant al dragostei uniunii matrimoniale: procreerea.
Degeaba vor sa fie ceea ce nu sunt si nu pot fi, adica o familie, din nici un punct de vedere, ei sunt si vor ramane niste imorali (desigur din acest punct de vedere - desfranati impotriva naturii) chiar daca vor sa schimbe ceea ce Dumnezeu (sau cum spun unii natura) a lasat, relatia lor nu e nici macar logica, nu se potriveste in nici un chip cu armonia universala, totusi vad assta si nu le pasa, ceea ce denota ca in general homosexualii sunt niste persoane hedoniste pentru care cnteaza doar placerea. (chiar cineva spunea aici pe han, nu mai stiu unde, ca...cunoaste un barbat homosexual care vorbeste mai mult despre sex si relatiile sale, deci in mod sigur e ceva in neregula cu responsabiliatea si moralitatea acestor persoane - mai clar e vorba de lipsa ratiunii si a vointei)

[in marea lor majoritate homosexualii cauta numai placerea, aproape toti sunt desfranati pana dincolo avand foarte multi parteneri, iar intre heterosexuali asemenea cazuri sunt mult mai putine]

Parerea mea e ca nu trebuie cautata doar placerea trupeasca, ea trebuie impletita cu utilitatea, cu ceva folositor care sa contribuie societatii, intr-un cuplu normal casatorit rodul e copilul deci specia umana se perpetueaza (ceea ce e indispensabil in supravietuirea oricarei specii), intre doi homosexuali exista numai placerea sexuala anormala, ea nedand rod la nimic, e ceva zadarnic, risipit, ceva ce nu contribuie la nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 22 Jul 2004, 09:57 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



In epoca noastra cuplul "traditional" a depasit faza de mijloc de procreeare, circa 1/2 din copii se nasc si cresc perfect fericiti in cupluri care au "uitat" sa treaca pe la biserica, ba chiar apar cand parintii o doresc si nu cand "da domnul", poate ar fi bine sa-ti faci un update la prejudecati... rofl.gif
Cat despre homo, nu prea sunt pe placul meu, e drept, dar asta nu-mi da dreptul moral sa le pun in spate toata rautatea omenirii... cu alte cuvinte nu judec, ca sa nu fiu judecat la randul meu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ERRA
mesaj 22 Jul 2004, 11:50 PM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 21 July 04
Forumist Nr.: 4.117



am si eu o intrebare....de exemplu sa spunem ca in Germania,este posibil casatoria dintre doua persoane de acelasi sex,apoi daca de exemplu o persoana romana merge cu prieten/a ei/lui tot cetatean/a roamana ,in Germania pt a se casatori,apoi primesc ceva din partea tarii respective???pt a sta legal acolo...sau obtii doar ceva,un certificat dupa care iti ureaza ,,drum bun,,acasa inapoi????...adika stiti cumva care tari dau statut politic in tara lor pt persoanele gay,?????din alte tari...in cazu unei casatorii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 22 Jul 2004, 11:55 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Daca ambii sunt romani li se va spune probabil sa se casatoreasca la ambasada romaneasca... biggrin.gif
Asa ca o vor lua-o... in dos... ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 23 Jul 2004, 12:04 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu judec persoana, ci fenomenul in sine care perverteste. Omul e inclinat spre pacat desigur.
sorin(555+111): chiar daca cuplul nu da pe la biserica el totusi are capacitatea sociala de a educa copilul si naturala de a procrea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Jul 2004, 03:17 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (TriRegnum @ 22 Jul 2004, 07:24 PM)
in marea lor majoritate homosexualii cauta numai placerea, aproape toti sunt desfranati pana dincolo avand foarte multi parteneri, iar intre heterosexuali asemenea cazuri sunt mult mai putine

Nu sunt absolut convins ca heterosexualii au mai putini parteneri decat homosexualii... In orice caz, cei care au un singur partener intreaga viata sunt o specie pe cale de disparitie. Am vazut mai demult un sondaj, dar nu reusesc sa-l mai gasesc, in care erau chestionati cetateni din diverse state asupra numarului de parteneri pe care l-au avut pe parcursul vietii. In multe tari media urca binisor peste zece (si sondajul nu punea intrebari referitoare la orientarea sexuala).
Oricum, cred ca acei homosexuali care vor sa oficializeze cumva legatura lor au depasit deja aceasta faza, sunt acum intr-un cuplu stabil si nu se mai pune problema nenumaratilor parteneri de orgii.
Cum am spus mai devreme, nu cred ca este o problema pentru societate daca un cuplu gay primeste o anume recunoastere oficiala (care nu poate fi egala cu casatoria, aceasta fiind alta institutie). Daca partenerii vor sa formeze un cuplu care sa-si acorde reciproc unele avantaje sociale, este dreptul lor. Doar nu interzicandu-le acest lucru ii vom readuce pe calea cea buna. Asa cum nici recunoscandu-le acest drept nu cred ca ii incurajam pe cei "stright" sa-si schimbe orientarea. Indiferent de faptul ca li se acorda sau nu drepturi legale, cei care au inclinatia asta si-o vor urma, iar cei care nu o au, nu.

PS: TriRegnum, te-a intrebat cineva mai devreme care au fost partile bune ale Inchizitie. Nu am gasit raspunsul, probabil ca l-ai dat in alta parte, aici fiind oarecum off-topic. Imi indici te rog si mie unde?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 23 Jul 2004, 04:47 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



QUOTE (abis @ 23 Jul 2004, 04:30 PM)
Doar nu interzicandu-le acest lucru ii vom readuce pe calea cea buna.

true true ... calea lor nu e buna smile.gif glumesc evident . Daca toti oameni se impusca in cap o faci si tu ? sau stai sa reformulez daca toti oameni fac ceva inseamna ca e BUN ? Daca toti nenorocitii nu-s in stare sa pastreze o relatie din diferite motive , inseamna ca asa sunt toti ? Ma mira din ce in ce mai mult sa vad ca "BINELE" si "RAUL" au devenit notiuni relative la dorintele noastre. Tu il "ataci" pe tri prin inchizitie dar sa stii ca nici in ortodoxism nu e permisa sodomia si ortodoxia nu a avut inchizitie. Oricine ar spune orice ar spune , homosexualitatea "nu este normala" iar daca ati observat in decursul erelor geologice ..mutatiile si neregularitatile nepropice speciilor nu au adus nimic bun. Noi nu discutam aici cred , decat normalitatea si naturalitatea acestei comuniuni. Nu te lua de parerile personale ale lui TRi ca nu prea are sens.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 23 Jul 2004, 08:35 PM
Mesaj #55


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



mai mememeule, tu te consideri gardianul bunei cuviinte? chiar asa fara de pata esti? in locul tau mi-as petrece vara intr-un mod mai placut...

ce-aveti voi cu legalizarea casatoriilor gay in Franta? In Romania vor mai trece vreo 10 ani pana sa introducem chestia asta... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Jul 2004, 09:17 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nu stiu daca homosexualitatea este o boala sau altceva dar casatoria nu poate fi acceptata nici macar din punct de vedere civil.Casatoria chiar civila nu poate fi decat intre barbat si femeie.Desigur nimeni nu poate impiedica o persoana sa traiasca intr-un cuplu gay si nu cred ca ar trebui sa judecam pe nimeni pentru alegerile personale chiar daca sunt in contradictie cu valorile umane/crestine pe care le avem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 24 Jul 2004, 06:51 AM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Am sa consider ca a fost o exprimare metaforica si cred ca toti ar trebui sa fim asa "gardienii bunei cuviinti" , ca sunt fara pacat in nici un caz. Dar .... dar vreau sa am si eu copii intr-o zi , si vad ca valorile pe care se bazeaza aceasta lume incep sa se duca de rapa una cate una si nu imi place , nu sunt cel ce accepta pt a fi acceptat. Si nu imi place faptul ca oamenii incep sa considere binele si raul ca decizii proprii. Cand gresesti nu e deajuns sa accepti greseala trebuie sa o si corectezi. Vezi tu homosexualitatea exista din totdeauna dar odata cu dezvoltarea religiilor si a civilizatiilor ea a fost proscrisa , oare de ce ? Armonia sta in dualitate , nu in unitate. Daca ar fi sa cauti argumete pro si contra ... nu cred ca vei gasi prea multe PRO pt homosexualitate. Si nicodim eu nu am nimic personal cu tine , alegerile tale sunt ale tale si trebuie sa iti asumi responsabilitatea ; asta nu o pun in dubiu , ceea ce pun eu in dubiu este corectitudinea alegerilor tale. Nimeni nu spune ca a fi str8 inseamna ca esti mai bun. E lunga povestea asta....


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 24 Jul 2004, 08:11 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Nicodim @ 23 Jul 2004, 10:48 PM)
mai mememeule, tu te consideri gardianul bunei cuviinte? chiar asa fara de pata esti? in locul tau mi-as petrece vara intr-un mod mai placut...

ce-aveti voi cu legalizarea casatoriilor gay in Franta? In Romania vor mai trece vreo 10 ani pana sa introducem chestia asta... biggrin.gif

Tocmai ca legalizarea NU s-a facut , un primar "verde" a facut-o contra legii si acum este suspendat si târât in justitie... wink.gif
Cu alte cuvintye drepturi socio-economice egale, de ce nu, casatorie si adoptie, cand o zbura porku'... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de sorin666: 24 Jul 2004, 08:16 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 24 Jul 2004, 08:15 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Cipri @ 23 Jul 2004, 11:30 PM)
Nu stiu daca homosexualitatea este o boala sau altceva dar casatoria nu poate fi acceptata nici macar din punct de vedere civil.Casatoria chiar civila nu poate fi decat intre barbat si femeie.Desigur nimeni nu poate impiedica o persoana sa traiasca intr-un cuplu gay si nu cred ca ar trebui sa judecam pe nimeni pentru alegerile personale chiar daca sunt in contradictie cu valorile umane/crestine pe care le avem.

Nu este o "casatorie" la primarie ci o "declaratie" la tribunal care le da in principiu drepturi quasi-egale in viata de zi cu zi si in plus nu este rezervata gay-lor ci oricarei perechi care traieste sub acelasi acoperis, sunt multe cupluri "standard" care o fac, plus, de ex. un frate si o sora (adulti, de obicei in varsta) traind impreuna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 24 Jul 2004, 10:26 AM
Mesaj #60


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



mai baieti, eu in locul vostru m/as preocupa de urmatoarea problema / Tineretul roman str8 nu mai vrea sa se casatoreasca...Cine ne mai plateste pensiile dom,le, ca n/au sa mai fie pui de romani. Si dup,aia dati vina pe noi ca din cauza homosexualitatii a scazut natalitatea.
Voi de ce nu va faceti datoria patriotica? Cel putin la mine in cartier sunt o gramada de tineri si tinere care dau in 30 ani si sunt necasatoriti si fara plozi / eventual stau ca si concubini... mad.gif

Asta e problema / ce s/a intamplat cu majoritatea / 95% si nu cu o minoritate de baieti neastamparati 5% mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 24 Jul 2004, 10:30 AM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Probabil e natura economica a problemei nu neaparat sexuala , cea care influenteaza astfel de comportamente . Si din nou nimeni nu spune ca a fi str8 te face sa fii perfectiunea.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 26 Jul 2004, 05:58 PM
Mesaj #62


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Tri, Sorin si toti ceilalti ,va apreciez pe voi si felul cum ginditi ,va admir chiar caci eu nu am atita inteligenta ;
Gasesc insa citeva mici puncte negre in afirmatiile voastre care schimba uneori directia viziunii asupra problemei homosexuale ,care mie nu-mi place s ao numesc "boala" ci mai degraba "malformatie" a spiritului ,eu zic ca nu alegem sa ne nastem asa ci ne nastem pur si simplu,
;
Iar ideea ca homosexualitatea se bazeaza numa pe sex si nopti pierdute prin discoteci este una exagerata ;
Cunosc un astfel de cuplu foarte aprope de mine unde cei doi nu afiseaza ostentativ nici un semn al homosexualitatii lor ;
Au o casa in care locuesc si pe care si-au cumparat-o impreuna ,lucreaza fiecare in alt domeniu unul in informatica iar altul in telecomunicatii navale ,serviciu pentru care pleaca uneori pe mare si cite doua luni ,iar cind vine singurele lor distractii sint o aniversare in familie s-au un week-end la tara la parinti ;
Nu le tin partea ,dealtfel nimeni din familie nu le-a tinut-o si le-a trebuit citiva ani buni parintilor si fratilor ca sa-i acepte cumnatului meu aceasta viata ,abia acum dupa patru -cinci ani familia inchide ochii acestui mod de viata ,si incepe sa-l accepte putin cite putin cind dupa toate probabilitatile cuplul este unul destuld e solid!
Tri,totul este de bun simt si cu multa logica si cumpatare in teoria ta ,un singur lucru pierzi din vedere ,faptul ca si o astfel de legatura se poate baza pe IUBIRE,tu nu accepti ideea ca iubirea asa cum o simt eu pentru sotul meu ,un barbat o poate simti pentru alt barbat!
Da este vorba despre "un defect" al naturii dar el exista si nu-l putem ignora ,legea aici in Franta le-a dat celor ca ei PACS-ul ,o forma de concubinaj cu drepturi egale ca in cazul unei casatorii,iar ei ar trebui sa fie multumiti cu atit ,aici este problema ,dealtfel nu sint nici pe departe nedreptatiti caci in ziua de azi 3 cupluri din cinci in franta sint in PACS si nu casatorite si sint familii normale cu copii carora buna educatie nu le lipsesc;
,deci les homo nu pot visa la mai mult: au DREPTURI EGALE,sa nu intinda coarda si sa-l minie pe dumnezeu insa cerid drept de adoptie caci asta este PREA MULT!
Si daca s-ar face un sondaj de opinie nu cred ca multi oameni cu scaun la cap ar fi de acord cu acest lucru!Poate ca au existat si exista cazuri de copii crescuti in astfel de familii(lesbi s-au homo)dar pentru moment eu le vad doar ca un element de reclama pentru ei si nu ca pe altceva!


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 26 Jul 2004, 08:08 PM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Sper ca nimeni nu vrea sa propuna astfel de "uniuni civile" si in Romania!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 26 Jul 2004, 08:15 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (March @ 18 Jul 2004, 10:32 PM)
Maestre,
Foarte scurt, care e pozitia oficiala (daca exista una) a masoneriei romane asupra acestui punct 43.gif

Draga March, masoneria regulara universala este pentru o conditie umana aflata sub imperiul moralitatii, o purtare ireprosabila in societate, care ar atrage oprobiul majoritatii in cazul incalcarii acesteia. Insa, cu parare de rau, afirm faptul ca mentalitatea referitoare la conceptul in ansamblu al moralitatii este oarecum invechit, tinand cont de epoca actuala, de fluxul sporit al relatiilor interumane. Fireste, acest flux nu trebuie sa incurajeze catre un comportament imoral, insa trebuie avut in vedere ce este moral si ce nu mai trebuie considerat a fi imoral. Homosexualitatea tine exclusiv de sexualitate, nu se rasfrange asupra gandirii ori asupra comportamentului in teatre ori la expozitii de arta. Este o stare ce tine de fiecare persoana in parte, prin care se identifica in societate, intr-o maniera specifica. Nu trebuie sa izolam un om doar pentru ca este diferit. Fiecare dintre noi ar putea avea cateva secrete despre care nu ar discuta cu usurinta, insa pentru aceasta nu trebuie sa exilam pe aceia care vin in fata si isi afirma cu constiinta impacata acceptul lor fata de conditia lor reala. In fapt, ce ar fi de afirmat ori de infirmat, ce ar trebui sa fie fortati de imprejurari sa recunoasca sau nu?! Aceasta chestiune nu poate sa aduca decat ura si violenta, indiferent de maniera sub care s-ar modera discutia.
Ratiunea, buna credinta in Dumnezeu si compasiunea, acestea ar trebui sa ne ghideze catre adevar, si nu subiectivismul refulat, din varietatea de opinii impartasite gratuit!


Te salut la Han draga aura, si iti urez sa ajungi cat mai sus oriunde te-ai afla! han.gif


Toate cele bune.
F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jul 2004, 09:56 AM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Cipri @ 26 Jul 2004, 09:21 PM)
Sper ca nimeni nu vrea sa propuna astfel de "uniuni civile" si in Romania!

Speri, dar speri degeaba...
Nu cred ca este ceva rau daca Romania va adopta solutia franceza, descrisa mai sus de aurasupacurasu. Adica, drepturi civile (mosteniri, asigurari) - ok, drept la adoptie - nu. Cred ca mai mult ar fi prea mult...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 27 Jul 2004, 10:25 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (aurasupacurasu @ 26 Jul 2004, 07:11 PM)
Deci les homo nu pot visa la mai mult: au DREPTURI EGALE,sa nu intinda coarda si sa-l minie pe dumnezeu insa cerid drept de adoptie caci asta este PREA MULT!

Doar drept de adopţie ??? laugh.gif laugh.gif

Cred că glumeşti. Cerinţele organizaţiilor pentru/de homosexuali sunt chiar un pic mai radicale : prioritate la acordarea de slujbe, finanţarea organizaţiilor din bani publici, emisiuni la TV pentru popularizarea stilului "alternativ" de viaţă etc, etc. devil.gif
Bineînţeles că ai dreptate că nu e vorba doar despre sex ... e vorba şi despre bani şi putere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Jul 2004, 11:09 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Cipri @ 26 Jul 2004, 10:21 PM)
Sper ca nimeni nu vrea sa propuna astfel de "uniuni civile" si in Romania!

De ce, dispozitivul nu are nimic in comun cu "casatoria civila" decit unul din cuvinte in comun ( "civil" ) nu vad ce e rau ca, de ex. supravietuitorului sa i se atribuie contractul de inchiriere comun, ceea ce acum nu e cazul...)
Intr-un fel TOCMAI prin adoptarea de masuri care sa diminueze discriminarea acolo unde ea nu este obiectiv justificata se pot CONTRACARA lobby-urile fara rusine, spuninduli-se: PANA AICI DA, DE ACUM MU** 43.gif
@ aurasupacurasu
Sa fim seriosi, cuplurile ca acela pe care-l descrii tu sunt mai curand EXCEPTIILE, te invit sa asisti la Gay Pride si sa vizitezi cartierul Marais, in Franta mai se aplica si un alt principiu pe care il omiti in mod pudic... este "le principe de precaution" eu NU asi incredinta un copil unui cuplu homo sau lesbi, daca nu doresc cu tot dinandinsul sa il vad destabilizat...
@ALL nu vad de ce, odata in plus, Franta este disecata in lung si in lat... casatorii "ADEVARATE" homosexuale cu primarie si popi exista DE ANI BUNI in alte tari vecine si nimeni nu se sesizeaza...

Acest topic a fost editat de sorin666: 27 Jul 2004, 11:16 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Jul 2004, 11:19 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Minerval dixit: " Homosexualitatea tine exclusiv de sexualitate, nu se rasfrange asupra gandirii ori asupra comportamentului in teatre ori la expozitii de arta "
*
Nu sunt de acord, teoretic asa ar trebui sa fie, in practica orientarea sexuala influienteaza profund (sau poate ca se scrie "pro-fund" rofl.gif ) activitatea cotidiana in sfere care nu au, a priori, nici in clin nici in maneca cu "chestia"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 27 Jul 2004, 10:36 PM
Mesaj #69


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



sorin666 ai probabil mare dreptate cind spui ca cupluri ca cel descris de mine sint exceptii ,i-mi imaginez ca in spatele acestei societi homosexuale si a multor dintre cupluri se ascunde tot felul de multe alte chestii greu de inteles si de patruns de mintea mea ,'
Tu ma inviti acolo unde as putea sa vad si alta fata ,de acord cu tine ,nu am nevoie sa vin sa vad ca sa te cred;
Cum sta bine insa unui om cu scaun la cap eu am vorbit doar despre ceia ce am vazut cu proprii mei ochi,si inca foarte de aproape,caci cuplul despre care am vorbit este format de catre cumnatul meu ,fratele sotului si un "monsieur" care a divortat dupa 15 ani de sotia lui ,a lasat -o si cu trei copii(nu-i baiul ca statul francez le da alocatii suficente)numai ca sa fie impreuna cu acesta;
In fine "oaia neagra"a familiei se pare ca si-a gasit "fericirea" si culmea ca aceasta si dureaza!
La Paris nu prea am drum caci locuesc in vest dar sincera sa fiu nici nu-mi lipseste acest lucru,ma simt mai bine in provincia asta departe de zgomotul oraselor mamuth!
Acum ma retrag caci nu mai am nimic de spus ,postul meu era de fapt pentru TRI...care nu putea sa creada ca si ei homosexualii pot simti ca si noi iubire adevarata,atit!

Minerval multumesc pentru intelepciunea ta!


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Jul 2004, 02:11 PM
Mesaj #70


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Aseara, 27 iulie, 2004 tocmai am ascultat la stiri ca tocmai a fost anulata aceasta casatorie, si nu se vor mai oficia astfel de casatorii in Franta, ramanand valabile doar pentru Belgia si Olanda. Asta nu inseamna ca astfel de "concubinaje "nu vor mai exista.......


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 02:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman