HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calitatile Psihologice Ale Liderului, in general sau a anumitor lideri
Nico
mesaj 8 Jul 2004, 11:21 AM
Mesaj #36


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Yoyo rofl.gif (nici mie nu-mi plac astia secret.gif )

Referitor la definitie, sunt tare curioasa ce o sa iasa... Eu sunt putin confuza pt ca imi inchipuiam ca un lider este in mod automat eficient, dar in cartile de specialitate apare si expresia "lider mai putin eficient".
Un lider ma gandesc ca este un conducator, fie el desemnat sau informal (se remarca si este ales spontan de catre ceilalti), dispune de calitati peste medie (sau chiar mai mult) in ceea ce priveste nivelul de inteligenta si abilitati personale si profesionale si in general indeplineste doua roluri (asta am gasit in literatura de specialitate): e vorba de liderul de misiune - orientat spre planificare si atingerea obiectivelor, si liderul socio-emotional - orientat mai mult spre relationare, aplanarea conflictelor in grup . Daca zic prostii va rog sa ma corectati sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 8 Jul 2004, 11:42 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Seful e un tip normal care odata ajuns sef are o revelatie, isi da seama ca e de neinlocuit si nu mai e normal.

E omul care "prin forta imprejurarilor" ajunge sa ii conduca pe ceilalti si sa aiba apucaturi de sef cum ar fi:
Seful: Ai sunat pe toata lumea de pe lista?
Sulbalternul: Da! Numai ca Domana X mi-a spus ca nu are nici o treaba cu problema asta!
Seful: Pai de ce ai sunat-o pe domna X? Nu stai ca nu trebuie s-o suni?
rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 8 Jul 2004, 11:46 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Un lider trebuie sa stie sa-si motiveze subordonatii. E nemaipomenit sa ai un sef pe care sa-l vezi ca lucreaza in rand cu tine si care stie sa te faca sa tragi tare. Personal sunt posesorul unui astfel de sef si sunt tare bucuros smile.gif (de fapt e unul dintre sefi, dar e ala de la nivelul cel mai inalt)


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jul 2004, 11:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dsrk3r
mesaj 8 Jul 2004, 09:42 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Definitia care imi place cel mai mult e asta:

Liderul este o persoana integra, care este urmata de altii, care reuseste sa creeze motivatie si inspiratie, care arata drumul si faciliteaza procesele de grup.

[Edit]
QUOTE
lider mai putin eficient


Mai exista si "fata intunecata a ledership-ului": Hitler & Co. Pe astia nu i-as numi integri si nu prea au loc in definitia de mai sus.

Acest topic a fost editat de dsrk3r: 8 Jul 2004, 09:51 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 9 Jul 2004, 08:19 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Liderul este o persoana integra, care este urmata de altii, care reuseste sa creeze motivatie si inspiratie, care arata drumul si faciliteaza procesele de grup.

Cred ca-i cea mai scurta si completa definitie posibila. thumb_yello.gif

QUOTE
Mai exista si "fata intunecata a ledership-ului": Hitler & Co. Pe astia nu i-as numi integri si nu prea au loc in definitia de mai sus.

Am incercat sa vad daca Hitler, Napoleon, Stalin sau altii s-ar incadra in definitia de mai sus, si surpriza mare, se cam incadreaza. Persoane integre nu stiu daca au fost. Sa zicem ca au fost 50% si nu cred ca exista lideri care sa nu aibe ei un viciu sau ceva ce le-ar putea pata integritatea. Persoane care creau motivatie si inspiratie, au fost cu siguranta. De aratat drumul si facilitarea proceselor de grup, la fel pot spune ca au fost. Atunci cum se face ca erau niste lideri care in ziua de azi sunt considerate niste persoane obscure? Cred ca singura diferenta este scopul pentru care actioneaza acesti lideri, adica pozitiv sau negativ. Ce ziceti, mai adaugam si asta la definitia data? Ar suna cam asa:

Liderul este o persoana integra, care este urmata de altii, care reuseste sa creeze motivatie si inspiratie, care arata drumul si faciliteaza procesele de grup scopul fiind unul pozitiv si nu negativ.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 9 Jul 2004, 10:16 AM
Mesaj #41


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



QUOTE
scopul fiind unul pozitiv si nu negativ.


Cu partea asta nu sunt de acord, e o situatie ideala, nu reflecta realitatea. Nu se pliaza pe definitie.

To lead=a conduce, de aici nu rezulta ca numai la bine. Majoritatea liderilor se incadreaza mai bine la a manipula, decat la a fi un exemplu de probitate fara tagada. Parerea mea. smile.gif

Sau aici functioneaza principiul : scopul scuza mijloacele?


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 9 Jul 2004, 10:26 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Majoritatea liderilor se incadreaza mai bine la a manipula, decat la a fi un exemplu de probitate fara tagada

Dupa mine, acesti lideri nu sunt lideri adevarati deoarece se folosesc de echipa ca sa ajunga la o anumita tinta. Ideea e sa convinga toata echipa ca atingerea scopului va aduce beneficii pentru toti si nu numai pentru ei insisi. Adica ei toti sa formeze un singur suflet. Ideal ar fi ca echipa sa fie aleasa de la inceput pe principiul asta si nu sa sa formeze pe parcurs. Deci exclud manipularea, ca o unealta de conducere.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 9 Jul 2004, 10:27 AM
Mesaj #43


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Cred ca Zorro a vrut sa spuna ceva de morala sau etica. Eu incadrez morala si etica la "integritate". Manipularea cred ca tine de partea intunecata a leadership-ului.

Cred ca o discutie despre un portret ideal e benefica. Idealul arata directia si nu trebuie sa fie atins vreodata. Altfel nu ar mai fi ideal. Idealul e un vis care motiveaza puternic. Cu cat esti mai aproape de ideal cu atat mai bine.

Sigur ca la un moment dat trebuie sa ajungi in realitate. Dar cred ca daca te gandesti mai intai la realitate ai sanse mari sa fi demotivat. Trecerea asta de la vis (propriul vis) la realitate o folosesc intr-o metoda simpatica la training-urile mele si nu a dat niciodata gres pana acum.

[EDIT]
O noua carte interesanta, pentru lideri si manageri:
The Emotionally Intelligent Manager: How to Develop and Use the Four Key Emotional Skills of Leadership - autori David Caruso si Peter Salovey; cartea e pentru cei care vor sa inteleaga "the real science behind the EQ buzz" si nu e o culegere de povestiri frumoase a la Goleman.

Un interviu cu David Caruso se afla aici:
http://www.6seconds.org/modules.php?name=N...article&sid=202

Acest topic a fost editat de dsrk3r: 9 Jul 2004, 10:45 AM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 9 Jul 2004, 11:34 AM
Mesaj #44


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Aveti dreptate, am ignorat titlul discutiei, si anume " Calitatile psihologice ale liderului."...
Cred ca m-am gandit la exemplele din lumea reala prea mult laugh.gif



--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Jul 2004, 08:20 AM
Mesaj #45


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Chiar nu cred ca leaderii se remarca prin integritate...
Definitia leaderului spune ca "leader este acela ce este urmat de altii", adica acela ce reuseste sa isi vinda viziunea si ideile unor indivizi care il vor urma.
Daca te iei dupa definitie, Luceafarul huilei (Miron Cosma) este un leader de necontestat. Aceeasi persoane este departe de a fi una care sa se remarce prin integritate...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 12 Jul 2004, 10:55 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE
Chiar nu cred ca leaderii se remarca prin integritate...


Leaderii ar trebui sa se remarce prinintegritate. La noi maimult decat oriunde poate leaderii nu se remarca prin integritate ci prin smecherie. La noi sefii se descurca cel mai abitir. Cu totii ne descurcam, dar cei care ajung sefi si care reusesc sa ramana sefi pentru o perioada cat mai lunga de timp, ei bine aceia se descurca cel mai bine dintre toti. wink.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana_caracas
mesaj 13 Jul 2004, 09:09 AM
Mesaj #47


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 5 July 04
Forumist Nr.: 4.011



Pai asta e problema!Noi incercam sa stabilim "care ar trebui sa fie" calitatile unui lider,dar nu putem sa ne oprim din a ne gandi la viata reala si exemplele ei nu chiar fericite(sefu`,managerul nostru cel de toate zilele,oamenii politici ai zilei sau ai unui moment istoric...).Si daca stau sa ma gandesc un pic(da` nu prea mult ca e dimineata),nu pot da un exemplu din istorie(apropiata/departata,personala/generala,nationala/universala) care sa se incadreze in termenii nostrii.
Dar,asa cum au mai spus-o si altii pe aici,cred ca e importanta definirea "teoriei".Macar sa stim si noi cat de lideri ne sunt liderii cry.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana_caracas
mesaj 13 Jul 2004, 09:36 AM
Mesaj #48


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 5 July 04
Forumist Nr.: 4.011



Prima lege a lui Jay asupra conducerii:
"Sa-i schimbe pe altii este important pentru cei din conducere,dar sa te schimbi pe tine inainte de orice altceva este creativitate"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 13 Jul 2004, 09:51 AM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Ce vrea de fapt sa spuna Jay (cine e acest domn ? Jay Leno ? biggrin.gif ). Vrea sa spuna ca e mai greu sa te schimbi pe tine decat pe altii ? Eu cred ca inainte de a-i schimba pe altii trebuie sa te gandesti bine daca nu trebuie sa te schimbi tu. Schimbandu-te pe tine ii schimbi si pe altii (teoria sistemelor). Pe de alta parte eu cred ca leaderii trebuie sa creeze doar conditiile pentru schimbare (asta e valabil pe timp de "pace"). Pe timp de "razboi" liderul iese in fata si anunta schimbarea. Cine vrea sa mearga cu el ramane si cine nu pleaca. Daca schimbarea esueaza, primul care pleaca e cel care a anuntat-o.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Jul 2004, 10:25 AM
Mesaj #50


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (YoyoMan @ 12 Jul 2004, 12:57 PM)

Leaderii ar trebui sa se remarce prinintegritate. La noi maimult decat oriunde poate leaderii nu se remarca prin integritate ci prin smecherie. La noi sefii se descurca cel mai abitir.

Vorbeam de leader si nu de sef!!

Sa nu ii incurcam. Seful se primeste prin decizie de sus. Alegi daca il urmezi sau nu. Poti sa te prefaci ca il ajuti si ca raspunzi la comanda, dar in acelasi timp sa il sabotezi, sunt varii metode.

Leaderul in schimb este acela pe care il urmezi, in care crezi. O faci pentru ca ai decis sa o faci si nu pentru ca ti se impune. O faci desi stii ca este total lipsit de integritate (are amanta, si a facut smecherii in afaceri, etc), o faci pentru ca esti convins ca urmind pe acea persoana vei avea succes, vei cistiga.

Daca ai noroc ca seful sa aibe astfel de calitati, de leader, te-ai scos!


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 13 Jul 2004, 07:10 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Hai mai mutulica... Acuma iar ajungem sa definim termenii? Eu credeam ca nu se face teoria panzelor albe aici... Pai Leaderi veritabili in Romania nu exista. Si oricum daca e sa dezvoltam subiectul asta nu mi-am pus problema ca SEF nu e ok ca termen. Inca odata: pentru mine e cam aceeasi treaba daca ne gandim la Romania.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Jul 2004, 07:15 AM
Mesaj #52


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Yoyoman - regret sa te contrazic, dar nu e nici o diferenta intre noi si alte natii la capitolul asta.
Gindeste la exemplul meu - Miron Cosma. Minerii l-au urmat pe individ crezind sincer in el. Daca Mironel nu ar fi gindit mediocru si si-ar fi dorit mai mult ar fi putut obtine. Miron nu le-a fost sef in mineriade, ci conducator.

Leadershipul se poate manifesta pe o perioada mai lunga sau mai scurta de timp. Sunt oameni care isi traiesc momentul de glorie, de eroism si apoi dispar, se retrag in vizuina lor. Sunt altii care se folosesc de aceasta abilitate si ajung foarte sus (Hitler, Jack Welch, Lenin...). Leaderii prezinta citeva calitati: asertivitate, inteligenta emotionala, charisma uneori.
Unii se nasc cu aceste calitati, altii si le cultiva (in masura in care se poate).





--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 14 Jul 2004, 10:47 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Nu regreta! Da-i drumul! smile.gif
Ok - tot ai spus de Miron Cosma. Bine ai spus ca e conducator, nu leader. De aia ziceam ca in Ro nu prea exista leaderi. Leaderii adevarati sunt oameni instruiti si nu numai atat. E nevoie de generatii intregi de oameni care sunt antrenati in aceasta directie. La noi nu exista leaderi pentru ca nu au cum exista. Nu avem traditie in directia asta. La scolile de partid nu se pregateau leaderi ci sefi. De aceea spuneam eu despre sefii din Romania, sefii prosti de care nu mai scapam nici cum, sefii care uitra de ei pe scaune de directori si de presedinti samd.
Sunt foarte putini leaderi in Romania. Asta am vrut sa spun. Cred ca stiu si eu de ce e nevoie pentru a fi leader.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 14 Jul 2004, 02:33 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Acuma sa nu fie cu suparare, dar chiar are rost sa ne batem pe niste termeni (leader versus sef)? Eu chiar nu-i vad sensul...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 14 Jul 2004, 05:23 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Mutulica, buna diferenta facuta de tine dintre: sef si leader. O vazusem si eu si voiam sa scriu, dar mi-ai luat-o inainte.

Zorro, eu vad sensul, rolleyes.gif sa iti explic de ce...

Voi ati "legat" acesti 2 termeni de job, de servici si anume ati "confundat" leader'ul cu seful. Dupa cum ati spus si voi, seful ar trebui sa fie si un leader, dar din fericire nu e, dar mai sint cazuri, chiar si in RO, eu cunosc.

Calitatile leader'ului au fost stabilite pe paginile anterioare. Lucrul la care eu vreau sa ajung acum, e urmatorul: Fiecare din noi, poate fi un leader! Putem atrage atentia celor din jur, intocmai prin felul nostru de a fi, prin ce facem si cum facem. De cele mai multe ori, mentindu'ti integritatea si nepretindu-te la lucruri slabe, ai succes. Inaintezi mai incet dar sigur. Curind te trezesti in top. Felul cum ai ajuns, face toata diferenta, acest lucru te separa de altii sau te baga in aceasi oala cu restul.

Am un prieten care e sef, sint sigura ca e si leader ca e deosebit in felul cum isi conduce echipa. Muncitorii si subalternii lui, il admira si ii tin spatele la greu, lucru care e rar intilnit in RO. Aceasta se intimpla in ciuda faptului ca e dur cu ei si mai da cu ei se de pamint din cind in cind... Dar overall, e f apreciat si iubit, in plus cind a fost mutat la alt departament, trupa l-a urmat. Asta da! leader si sef. spoton.gif
Vorbeam cu el nu demult chiar ceva similar si ajunsesem noi la concluzia ca, common sense + communication skills sint ingredientele cheie ptr un leader. Nu spun ca 'skills' sau 'smarts' nu ajuta, dar nu e de-ajuns.

***
Acum voi veni din alt unghi... tongue.gif

Ce ziceti de vorba asta spusa de Groucho Marx : "Behind every successful man is a woman..." ?? rolleyes.gif
Agreati ca poate fi adevarata?

Ca sa dau si eu un ex., fostul presedinte Ronald Reagan, eu zic ca a fost un bun sef+leader. In plus, a avut o tipa desteapta in spatele lui care l-a sustinut, care i-a dat space, nu l-a cicalit si innebunit la cap... Eu zic ca o femeie inteleapta adauga mult la succesul partenerului ei. Ea il poate conduce (lead) din culise. laugh.gif Si daca ma opresc aici, o sa imi sariti in cap rofl.gif ca sigur intelegeti gresit, asa ca ma grabesc sa clarific. tongue.gif Aici ma refeream la faptul ca isi stie locul si nu o ia inaintea sotului ei, ci pastreaza a low profile, ea nu "se vede". Suna mai bine, nu? biggrin.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 14 Jul 2004, 09:52 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Ai dreptate Ligia - ca leader nu trebuie - ci chiar o iei incet. Nu incerci sa pari altceva decat ceea ce esti. Cred ca asta e una dintre deosebirile dintre sef si leader. In timp ce leaderul nu mai are nimic de demostrat si nu incearca sa fie mai extraordinar decat este, seful face chiar asta - joaca teatru si incearca sa para mai mult decat e de fapt. Nu ti se pare? Adica ii vezi pe unii sefi de la noi care cum ajung in scaunul de domnie incep sa uite cine erau inainte, incep dintr-o data sa fie bine crescuti, politicosi, cizelati si asa mai departe... Natangul iese insa la suprafata pana la urma pentru ca nu sefia il face pe om.
Eu vreau sa ma gandesc la leader ca la un om deosebit - ca la un om care nu a ajuns intamplator intr-o anumita functie.
Parerea mea... laugh.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 15 Jul 2004, 06:44 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Yoyo, you got it! wink.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 16 Jul 2004, 08:26 AM
Mesaj #58


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Īmi aduc aminte că am citit, cu ceva timp īn urmă, o carte f. interesantă care se numea "Psihologia mulţimilor" - Gustave Le Bon. Ideea centrală consta īn deosebirea (psihologică) f. mare īntre un individ şi o mulţime de indivizi. Deosebirea - calitativă - era īn defavoarea mulţimii...

Īntrucīt liderul trebuie să conducă o mulţime de oameni, el dă prioritate intereselor grupului sacrificīnd dacă trebuie (sau dacă crede el că trebuie!) un anume individ (uneori chiar grupuri de indivizi!). Trebuie să-şi dezvolte nişte calităţi psihologice care să ţină seama īn primul rīnd de mulţime şi nu de fiecare persoană īn parte.

Din acest motiv, trebuie să mărturisesc că mie nu-mi plac liderii, chiar şi cei care apar ca integri, oneşti şi mai nu ştiu cum...

Sīnt conştient că felul ăsta de a gīndi īmi dăunează mie īnsumi, īn primul rīnd, dar pe mine īntotdeauna m-a interesat şi mă interesează mai īntīi individul şi de abia după aceea grupul din care face el parte. Sīnt conştient şi de faptul că foarte greu mi-aş putea schimba această "opţiune". Vai de capul meu, cum ar veni!... cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 27 Sep 2004, 03:46 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Astazi am citit tot ce s-a scris aici. Dupa prima pagina deja ma gandeam sa incep sa polemizez, dar am descoperit ca trebuie sa combat pe foarte multi. Cam 5-6 postari le apreciez ca sunt apropiate de realitate. Vad ca nu s-a mai postat de mult aici insa.
Iata ce va propun:

definitie: Leader- entitatea care conduce o alta, sau mai multe. (poate fi: o persoana, un caine, un berbec, o firma, etc).
Liderul poate fi mai mic sau mai mare, pus sau ales (formal, informal), inteligent sau prost, etc si etc: daca conduce, e lider.
Deci un sef e un lider, si un manager e un leader, chiar daca e mai mic (sau mai mare, adica sef de stat: haha), chiar daca e numit, chiar daca e prost, chiar daca nu-l apreciaza unii...
S-a vorbit mult de integritate... ce are de a face cu liderul??? Au fost integri urmatorii ?: Napoleon, Gingis han, Bismarck, Hitler, Stalin, Nixon, B. Clinton, Bill Gates, Bush jr., Iliescu, Constantinescu, Tiriac, Henry Ford, Nelson Mandela - i-am luat la gramada pe cativa. Sigur, daca e integru e bine.

Un lider trebuie neaparat sa fie: ambitios, sa planifice, sa delege, sa controleze, sa obtina rezultate (victoria=eficienta actelor si faptelor lui), trebuie sa stie ce se intampla in ograda lui. Alte chestii se pot atasa in functie de marimea liderului respectiv, de exemplu: Manipularea e o alta caracteristica a liderului din toate timpurile, la fel si spiritul analitic, dar si sintetic.
Dar nu poti cere ca toti caporalii (lideri mici) sa aiba aceleasi caracteristici (nu calitati) ca Napoleon. Dar uni au, si de aceea apar si napoleoni din cand in cand. Dupa parerea mea Ceausescu era foarte viclean, asta l-a ajutat si propulsat mult. Petre Roman are carisma multa, dar acum e un lider mic, desi a fost mare;poate recupera? Poti fi integru daca faci sex oral cu Monica (Monica nu e sotia) si tu esti sef de stat (sexul oral face parte din integritatea evocata?) ? Eu zic ca se poate , nu ca el ar fi.

Mai devreme am vazut mai multe derapaje in zona idealului, nu au ce cauta, datorita temei (nu cum vrem, ci cum e, ce are liderul/ii).
Astept comentariile si adaugirile voastre(scuze ca am postat prea mult deodata).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 27 Sep 2004, 04:38 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@Freemann, postul acesta se referea la calitatile ce ar trebui sa le aiba un leader adevarat, si nu la leaderii care se folosesc de viclenie sau tortura ca sa se mentina sus. Era vorba de leaderii acceptati de cei pe care-i conduc si nu de acei leaderi care s-au impus prin metodele amintite mai sus.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Sep 2004, 09:16 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Zorro,

Te referi la caracteristici pe care trebuie sa le aiba un lider cum ar fi: sa fie iubitor al artelor (balet de exemplu), sa-i placa cenaclul literar, sa-i placa animalele de casa , sa fie vegetarian, sa iubeasca firul ierbii cand mijeste printre stanci, etc?

Aceste chestii sunt sunt ok, dar cam semana izbitor cu ce spun domnisoarele la concursurile de miss...(toate fac dreptul si iubesc pacea mondiala).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Oct 2004, 12:15 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Asteptam cu interes raspunsurile voastre la ultimele postari, dar se pare ca e un subiect putin interesant pentru voi...pacat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 21 Oct 2004, 12:34 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (Freemann)
Asteptam cu interes raspunsurile voastre la ultimele postari, dar se pare ca e un subiect putin interesant pentru voi...pacat.

Pai daca faci bascalie, normal ca nu-ti raspunde nimeni...sorry thumb_yello.gif
Vezi ce-ai zis aici:
QUOTE
Zorro,

Te referi la caracteristici pe care trebuie sa le aiba un lider cum ar fi: sa fie iubitor al artelor (balet de exemplu), sa-i placa cenaclul literar, sa-i placa animalele de casa , sa fie vegetarian, sa iubeasca firul ierbii cand mijeste printre stanci, etc?


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 21 Oct 2004, 12:36 PM
Mesaj #64


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



Hop si eu cu parerea mea! biggrin.gif
Cea mai importanta calitate a unui leader mi se pare arta de a manipula...si cand spun "a manipula" ma refer la a-i determina pe ceilalti sa faca ceea ce trebuie facut pentru ca lucrurile sa mearga in directia buna! nu ma gandesc la a manipula cu scopul de a-i impinge pe ceilalti la actiuni negative (infractiuni sau actiuni care sa-i lezeze de orice maniera pe ceilalti).

Ca sa fiu mai clara: a indemna, folosind capacitatea de persuasiune si propriul exemplu, pe ceilalti spre actiuni pozitive, benefice pentru toti cei implicati.


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Oct 2004, 01:59 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Zorro:
Interesul nu a fost nici pe departe de a face bascalie de tine, ci o intentie de a strecura franturi de umor 'extern' intr-o discutie destul de analitica. Te rog accepta scuzele mele daca asa ai perceput.
Eu tot timpul am discutat despre cum sunt liderii in realitate, pe cand alti forumisti discutau de cum ar trebui sa fie. Asa se pare. Poate ar trebui sa discutam cu totii in paralel : Lideri A-in realitate B-cum ar fi mai bine sa fie.

Carrad:
Iti dau dreptate 100%
a manipula = a manevra ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 21 Oct 2004, 02:08 PM
Mesaj #66


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



QUOTE (Freemann @ 21 Oct 2004, 03:12 PM)
Carrad:
Iti dau dreptate 100%
a manipula = a manevra ?

daca manevreaza cu intentii si rezultate bune, sunt de partea lui!
totul e sa nu ii afecteze nasol pe ceilalti...desi facerea de bine....stiti voi cum e mai departe! rofl.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 21 Oct 2004, 02:13 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (Freeman)
Te rog accepta scuzele mele daca asa ai perceput.

ok. smile.gif

QUOTE (Freeman)
Eu tot timpul am discutat despre cum sunt liderii in realitate, pe cand alti forumisti discutau de cum ar trebui sa fie. Asa se pare. Poate ar trebui sa discutam cu totii in paralel : Lideri A-in realitate B-cum ar fi mai bine sa fie.

Vezi ca titlul spune clar: Calitatile Psihologice Ale Liderului, in general sau a anumitor lideri Deci aici discutam de ambele variante, asa ca nu poti sa impui sa vorbim doar despre varianta A. Eventual fa un alt subiect in care sa precizezi clar, ce si cum.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 25 Oct 2004, 10:15 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



carrad si Zorro:
Eu am vorbit cum sunt liderii (si nu cum ar trebui ei sa fie). Sa nu uitam ca in jurul liderilor mari apar si legende...care de obicei incearca sa-i faca mai "buni" si sa-i "umanizeze"mai mult (?).
Vorbim si de lideri buni si rai?
Hai sa incepem cu unul si sa-i disecam caracteristicile, ce ziceti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 25 Oct 2004, 11:11 AM
Mesaj #69


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



QUOTE (Freemann @ 25 Oct 2004, 11:28 AM)
Hai sa incepem cu unul si sa-i disecam caracteristicile, ce ziceti?

excelenta idee!
ce ziceti de ceausescu?

PS sa nu-mi ziceti ca n-a fost leader... jamie.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 25 Oct 2004, 12:53 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



E ok A fost lider , cum sa nu ! Nu a condus o natiune de 23 mil. 25 de ani?
Una din calitati:
1. viclean
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:42 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman