HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calitatile Psihologice Ale Liderului, in general sau a anumitor lideri
calfa
mesaj 22 Jun 2004, 09:28 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Va propun sa discutam calitatile psihologice ale liderilor.

Care ar fi calitatile necesare oricarui tip de lider ? Exista astfel de calitati necesare oricarui lider ?

Sau poate anumite tipuri de lideri au anumite calitati, in functie de context ?

Putem sa discutam si calitatile care au adus in pozitia de lideri persoane reprezentative, bine cunoscute.

smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Jun 2004, 03:59 PM
Mesaj #2


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Un bun lider, idealul, ar corespunde cu profilul descris de Kipling in IF.
Eu consider ca un lider trebuie sa aiba o tinuta morala impecabila, sa nu poata fi banuit de necinste, e cel mai mare pacat ce nu il iarta multimea. Apoi trebuie sa aiba cateva mici pacate omenesti, sa ii placa viata si chefurile, fumatul sau bautura, chestii mici, inofensive, pentru popularitate.
Dar cel mai important lucru este sa isi pastreze sangele rece si sa poata lua o decizie atunci cand toti ceilalti intra in panica.

Exista cateva personalitati care ajung lideri de moment datorita charismei.Dar viata lor publica nu este prea lunga. adevaratii lideri raman etalon peste generatii.

Acest topic a fost editat de mariusc2: 22 Jun 2004, 04:00 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 22 Jun 2004, 09:37 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (calfa @ 22 Jun 2004, 10:30 AM)
calitatile psihologice ale liderilor

10 caracteristici si calitati psihologice:

1. munca in echipa (sa munceasca singur bine poate aproape oricine, cand mai apar inca unu', doi, se ivesc de obicei si problemele)
2. dezvoltarea membrilor echipei (invatarea este o valoare, ajutor pentru invatare si facilitarea invatarii)
3. motivatie din belsug (ajuta la depasirea obstacolelor si la motivarea prin contagiune a celorlalti)
4. incredere in sine (ce sa mai zic aici ... )
5. viziune (directie clara) si comunicarea viziunii
6. asumarea responsabilitatii si responsabilizarea celorlalti
7. tactici sofisticate de influentare (nu manipulare) = convingere, formare de aliante, influentare directa si indirecta, lobby
8. intelegerea culturii si a climatului din organizatie, construirea culturii
9. gandire conceptuala (clarificarea problemelor complexe)
10. gandire analitica (intelegerea complexitatii in termeni de cauza si efect)


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jun 2004, 09:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
khali
mesaj 22 Jun 2004, 11:06 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.934



Dimpotriva, Mariusc2, Max Weber considera ca liderul autentic este cel charismatic, capabil sa mentina masele sub puterea "fascinatiei" exercitate.
Din directia teoriei elitelor, Vilfredo Pareto facea distinctia intre conducatori "lei" si conducatori "vulpi", metafora fiind mai mult decat evidenta. Caracteristicile acestora erau formulate in termeni de "reziduuri", ca informatii prezente in constiinta colectiva a unui grup (popor, natiune etc.). Conducatorii lei aveau drept caracteristica exercitarea autoritatii si reziduurile "agregate", orientarea spre stabilitate, persistenta, continuitate, mentinerea traditiiilor, in timp ce conducatorii "vulpi" detineau reziduuri combinatorii, spirit speculativ, orientarea spre nou, inconstata. In momentul in care in structura elitei se acumuleaza prea multe reziduuri combinatorii, iar in interiorul masei indivizi cu potential de conducere acumuleaza reziduuri de tip agregate, se produc miscarile sociale, rasturnarile politice si fenomenul ce poarta numele de "circulatie a elitelor".
Desigur, teoria nu corespunde structurii de putere in societatea actuala, dar este destul de interesanta. smile.gif
Revin, imi place subiectul.


--------------------
Caminante, no hay camino. Se hace el camino al andar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 22 Jun 2004, 11:20 PM
Mesaj #5


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



La lista lui amenophis mai adaug:
- creativitate, originalitate
- flexibilitate (in sensul de a avea disponibilitate pt schimbare in momentele cheie)
- consecventa (sa nu abdice de la principiile de conduita)
QUOTE
Sau poate anumite tipuri de lideri au anumite calitati, in functie de context ?

Caracteristicile personale vor influenta stilul de lidership dar atat oamenii si contextul se stie ca au efect asupra stilului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 28 Jun 2004, 12:13 PM
Mesaj #6


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



QUOTE
Care ar fi calitatile necesare oricarui tip de lider ? Exista astfel de calitati necesare oricarui lider ?


- echilibru psihic
- verticalitate( sa impuna respect, sa aiba "coloana vertebrala")
- inteligenta
- fler
- optimism
- empatie( sa-i pese de cei din jur, sa stie sa arate lucrul acesta)
- deschis si sincer( sau cel putin ceilalti sa-l perceapa astfel)
- lipsit de prejudecati
- coerent
- integru

Cred ca ar mai fi...

QUOTE
Sau poate anumite tipuri de lideri au anumite calitati, in functie de context ?

Discutam aici despre calitatile pe care orice lider trebuie sa le aiba, ca in unele situatii ii folosesc cu preponderenta unele dintre ele , e normal sa fie asa.

QUOTE
Va propun sa discutam calitatile psihologice ale liderilor.

Mai greu sa discuti ipotetic, pe caz concret e mai usor.







--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 29 Jun 2004, 08:55 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Pe un caz concret ?

Am putea discuta calitatile psihologice necesare ... viitorului presedinte al Europei unite. Nu va avea o sarcina usoara. smile.gif


Acest topic a fost editat de calfa: 29 Jun 2004, 08:56 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 29 Jun 2004, 09:08 AM
Mesaj #8


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Calfa nu inteleg de ce trebuie sa le discutam, nu e suficient sa le enumeram? Trebuie sa argumentam de ce ar avea nevoie de anumite calitati, la ce i-ar folosi ele?


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 29 Jun 2004, 09:28 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



"A discuta" nu neaparat in sensul dezbaterii, o simpla enumerare a calitatilor pe care le vede fiecare ca fiind necesare liderului e de ajuns. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucidinbr
mesaj 29 Jun 2004, 06:50 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.956



Un lider devine bun si se poate incepe sa se dezvolte spre extraordinar doar cand

Se conduce pe el insusi


--------------------
Daca te trezesti dimineata la 9, zambesti si te gandesti ce zi frumoasa o sa ai .... o sa ajungi departe. Autosugestia este un lucru care misca munti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 30 Jun 2004, 10:31 AM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE
Am putea discuta calitatile psihologice necesare ... viitorului presedinte al Europei unite


Cum nu ma prea dau in vant dupa politica o sa ma rezum la business. Pe liderii adevarati din RO pe care i-am intalnit cred ca ii pot numara pe degetele de la o mana. Nici peste hotare nu cred ca situatia e alta, probabil ca as folosi si a doua mana. Ce am observat la ei au fost urmatoarele:
- o grija deosebita pentru colaboratori - o vorba, un multumesc si inca unul, un cuvant de lauda spus personal, un zambet, mesajul transmis in general "am nevoie de tine, nu pot fara tine"
- incredere in oameni, se simte cand incep sa vorbeasca cu tine
- a prelua leadership-ul atunci cand este nevoie - fac un pas in fata si spun clar ca in acest moment e nevoie de un lider (a fi lider nu inseamna neaparat sef), apare asa un sentiment de usurare in echipa
- nu le este frica sa-si exprime sentimentele, sa-ti spuna ce temeri au si sa se bucure impreuna cu tine
- fac fata foarte bine situatiilor stresante si momentelor dificile si te ajuta prin asta sa treci si tu peste ele,
- un excelent management al timpului si al prioritatilor
- nu sunt perfecti si isi accepta greselile, vorbesc despre greselile lor cu tine, accepta si greselile tale si iti mai dau o sansa, nu ezita sa te critice
- facilitarea proceselor vs. dirijarea lor, iti pun la dispozitie ceea ce ai nevoie
- nu te fac sa te simti prost sau inferior, cu toate ca distanta e considerabila
Din experienta mea cred ca un lider se distinge de un non-lider prin existenta si folosirea unor calitati sau caracteristici care compenseaza cu succes defectele.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 30 Jun 2004, 10:44 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Cred ca cea mai importanta calitate a unui lider, indiferent de domeniul in care activeaza e sa stie sa-si asculte subordonatii. Daca stie asta inseamna ca are toate sansele sa fie un leader adevarat! thumb_yello.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 30 Jun 2004, 11:01 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@dsr....huuuh ce nume complicat ti-ai ales ohmy.gif
Descrierea ce ai dat-o se potriveste foarte bine la o buna parte din germani. Personal, am un respect deosebit pentru aceia dintre ei (si sunt mult mai multi decat degetele de la o mana) care stiu cum se conduce o organizatie sau orice altceva. Ca sa argumentez vreau doar sa aduc aminte de ww2, cand Germania a avut generali de mana intai, generali pe care Hitler isi permitea sa-i schimbe la cea mai mica greseala fara sa-si puna problema de unde aduce altii. Al doilea argument este economia germana care prin felul cum este organizata spune totul...


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 30 Jun 2004, 11:01 AM
Mesaj #14


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



N-aş vrea să-mi aprind paie în cap, dar eu am întîlnit destui lideri fără calităţi psihologice. Lider, adică şef, conducător de firmă, instituţie, de oameni. Ăştia, mă rog, cum de...?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 30 Jun 2004, 11:06 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
N-aş vrea să-mi aprind paie în cap, dar eu am întîlnit destui lideri fără calităţi psihologice. Lider, adică şef, conducător de firmă, instituţie, de oameni. Ăştia, mă rog, cum de...?

Astia e multi, mult prea multi... In ziua de azi, in RO, toata lumea vrea sa fie sef. E un fel de psihoza in masa. Pe oricine intrebi ce vrea sa se faca: "patron nene, ca nu vreau sa-mi comande nimeni!"


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 30 Jun 2004, 11:11 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Pai de aia mergem noi cu groaza la servici xcross.... de aia ne e groaza. De aia se aleg prost oamenii pentru angajare in firme si in institutii de stat. De aia exista atata diletantism in firme samd.. pentru ca nu leaderii nu isi stiu alege oamenii si nu au criterii de evaluare si cunostinte minime de psihologie....
Toate se leaga daca te uiti mai atent... hh.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 30 Jun 2004, 11:31 AM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (Zorro @ 30 Jun 2004, 12:03 PM)
Descrierea ce ai dat-o se potriveste foarte bine la o buna parte din germani.

In ultimul mare proiect in care am lucrat erau olandezi si belgieni. Daca olandezii mai seamana cu nemtii, belgienii nici pe departe, dar nu sunt mai prejos. E adevarat ca experienta mea e mai mult cu oameni vorbitori de germana, dar nu neaparat din Germania.

Ce n-am zis in mesajul precedent e ca nu am observat o diferenta semnificativa intre barbati si femei lider. Femeia ca lider e tare, fara sa devina o femeie-barbat.

QUOTE
si sunt mult mai multi decat degetele de la o mana

S-ar putea sa avem criterii diferite de selectie. Dar tot cred ca RO duce lipsa de lideri adevarati.

QUOTE
N-aş vrea să-mi aprind paie în cap, dar eu am întîlnit destui lideri fără calităţi psihologice

Las aici un spatiu ca o sa am ceva de zis cand ajung acasa. O intamplare simpatica despre liderii fara calitati.

QUOTE
huuuh ce nume complicat ti-ai ales

Copy & Paste biggrin.gif
M-am inspirat din numele de tron al lui Amenophis aka Amenhotep: Djeser-Ka-Ré (se citeste Dsr-ka-RA)

Acest topic a fost editat de dsrk3r: 30 Jun 2004, 11:42 AM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 30 Jun 2004, 11:40 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@dsrk3r
QUOTE
S-ar putea sa avem criterii diferite de selectie. Dar tot cred ca RO duce lipsa de lideri adevarati.

Forumul German are o deviza: "Cine nu are nemti sa-si cumpere". Cred ca nu ne-ar strica fo 15.000, ca sa-l citez pe unul din fostii nostri lideri biggrin.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 30 Jun 2004, 11:55 AM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE
Cine nu are nemti sa-si cumpere

Am cateva retineri fata de astia. Muncesc prea mult si nu prea au chef de distractie, mananca in general prost si anul trecut unul m-a lasat sambata seara fara bani si fara mancare in Bonn sad.gif .

Acest topic a fost editat de dsrk3r: 30 Jun 2004, 12:01 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 30 Jun 2004, 12:44 PM
Mesaj #20


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Cine a spus ca nemtii lucreaza prea mult??????Sau prea bine????
Eu lucrez zilnic cu partenerii nemti si olandezi. Bai, oameni mai inceti si mai ingramaditi eu n-am intalnit in viata mea!
Le trimiti un excel si nu se pricep sa faca nimic cu el, il trimit inapoi la mine sa le trimit tot felul de sortari , de parca ar fi handicapati si n-ar putea sa faca si singuri chestia asta, plus ca trimit 10 mail-uri pana primesc un raspuns bun.
A, si din toata firma aia cat toata Europa nu stiu sa vorbeasca engleza decat sefu' al mare( foarte prost, totusi) si secretara lui...cam atat...
Sa nu incepem o disputa legata de gradul de inteligenta sau calitatea muncii depuse de nemtalai, va roooggg. sad.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 30 Jun 2004, 12:49 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (flower @ 30 Jun 2004, 01:46 PM)
Cine a spus ca nemtii lucreaza prea mult??????Sau prea bine????

Vorbim de lideri, nu ? Astia nu sunt ordinary people. biggrin.gif

Probleme intre culturi ?

Acest topic a fost editat de dsrk3r: 30 Jun 2004, 12:54 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 30 Jun 2004, 02:16 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@dsrk3r
QUOTE
Am cateva retineri fata de astia. Muncesc prea mult si nu prea au chef de distractie, mananca in general prost

"Meseria" de lider implica o munca imensa, si nu oricine are in el o cantitate asa de mare...sau ma rog, poate are dar prefera sa o bage altundeva biggrin.gif

@flower
QUOTE
Cine a spus ca nemtii lucreaza prea mult??????Sau prea bine????
Eu lucrez zilnic cu partenerii nemti si olandezi. Bai, oameni mai inceti si mai ingramaditi eu n-am intalnit in viata mea!Le trimiti un excel si nu se pricep sa faca nimic cu el, il trimit inapoi la mine sa le trimit tot felul de sortari , de parca ar fi handicapati si n-ar putea sa faca si singuri chestia asta, plus ca trimit 10 mail-uri pana primesc un raspuns bun

Am lucrat si inca mai lucrez cu diferiti parteneri germani si pana acum nu am observat ca ar fi ingramaditi. Probabil ca ai dat tu de unii mai aiuriti, sau poate doar se fac ca nu stiu. Sau poate tu esti de vina ca nu ai facut excelul ala cum trebuie. Ti-ai pus problema si in felul asta?

Acest topic a fost editat de Zorro: 30 Jun 2004, 02:21 PM


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 30 Jun 2004, 03:54 PM
Mesaj #23


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Dati RPC pe google si cautati, veti gasi concernul pe care il conduce dl. NEAMT care e incet rau de tot...eu am ceva pretentii de la mine, si un excel chiar nu reprezinta pt. inteligenta mea de femeie cuiul lui Pepelea...guys. rofl.gif

Just my experience, that's all...


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 30 Jun 2004, 04:19 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@flower
QUOTE
Dati RPC pe google si cautati, veti gasi concernul pe care il conduce dl. NEAMT care e incet rau de tot...eu am ceva pretentii de la mine, si un excel chiar nu reprezinta pt. inteligenta mea de femeie cuiul lui Pepelea...guys.

Pai daca tu zici ca e dus cu pluta, asa o fi... Ar fi bine totusi sa nu generalizezi, pentru ca nu toti nemtii or fi ca asta al tau wink.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 1 Jul 2004, 02:17 PM
Mesaj #25


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



@ Zorro: nu eu generalizam,ci acela care a sugerat ca daca nu avem un neamt sa ni-l cumparam...nici toti nemtii nu sunt la fel de rigurosi... rolleyes.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 2 Jul 2004, 07:21 AM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, Lucidinbr ! smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 2 Jul 2004, 06:18 PM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (dsrk3r @ 30 Jun 2004, 12:33 PM)
QUOTE
N-aş vrea să-mi aprind paie în cap, dar eu am întîlnit destui lideri fără calităţi psihologice

Las aici un spatiu ca o sa am ceva de zis cand ajung acasa. O intamplare simpatica despre liderii fara calitati.

Am ajuns de mai multe ori acasa, da' am uitat ca-mi lasasem o notita aici.

Warren Bennis povesteste intr-o carte a lui despre un “executive” pe nume Ed. Ed asta parea liderul ideal: energic, ambitios si sclipitor de intelligent. Lui Bennis i-au trebuit vreo 6 luni pana sa-si dea seama ca lui Ed, cu toate ca parea liderul perfect, ii lipsea un ingredient crucial al leadership-ului: integritatea. Bennis a recomandat sefilor companiei, unde evalua managementul de top, sa nu-l propulseze pe Ed in vreo functie importanta. Dar cand seful cel mare a facut un atac de cord Ed a fost avansat rapid in locul devenit vacant. A fost dat afara 12 luni mai tarziu. Ed a costat compania peste 5 milioane de dolari.
Bennis spune ca liderii au nevoie de inteligenta emotionala ca sa reuseasca si tocmai asta ii lipsea lui Ed. Eu imi permit sa mai adaug ca le lipsea si alora care l-au propulsat pe Ed.
Cativa ani la rand Bennis a primit scrisori de la oameni care ii spuneau „Ed is my boss”.

Cateva cuvinte despre Warren Bennis, care e mai putin cunoscut la noi: el a spus celebra fraza „Managers are people who do things right and leaders are people who do the right thing”.

Acest topic a fost editat de dsrk3r: 2 Jul 2004, 06:21 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 3 Jul 2004, 02:38 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
ii lipsea un ingredient crucial al leadership-ului: integritatea

Ai putea sa detaliezi, te rog, ce-i cu integritatea asta, ca eu nu inteleg sad.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 3 Jul 2004, 05:30 PM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



INTEGRITÁTE s.f. 1. Însuşirea de a fi integru; cinste, probitate; incoruptibilitate.(DEX)

Nu consideri calitatea asta "un igredient crucial" ?


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 5 Jul 2004, 08:18 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@dsrk3r
QUOTE
Nu consideri calitatea asta "un igredient crucial" ?

Crucial nu stiu daca este, dar important este cu siguranta. thumb_yello.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana_caracas
mesaj 5 Jul 2004, 01:27 PM
Mesaj #31


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 5 July 04
Forumist Nr.: 4.011



QUOTE (Zorro @ 3 Jul 2004, 03:40 PM)
QUOTE
ii lipsea un ingredient crucial al leadership-ului: integritatea

Ai putea sa detaliezi, te rog, ce-i cu integritatea asta, ca eu nu inteleg sad.gif

Nu sunt specialist,asa ca citez din Stephen Covey-"Eficienta in sapte trepte sau Un abecedar al intelepciunii":

"Integritatea e cea care genereaza increderea, si ea sta la temelia celorlalte depuneri.Lipsa de integritate poate submina aproape orice alt efort de a face conturi de incredere.Poti face eforturi de intelegere,gesturi marunte de afectiune,iti poti indeplini fagaduielile,clarifica si realiza asteptarile- si totusi esua in investitiile tale de incredere,daca in sinea ta ramai duplicitar.
Integritatea presupune onestitate, dar o si depaseste.A fi onest inseamna a spune adevarul- adica a acorda spusele noastre cu realitatea.Integritatea inseamna a acorda realitatea cu spusele noastre.Cu alte cuvinte, a respecta promisiunile facute, a indeplini asteptarile.Aceasta cere un caracter integru, o unire, o armonizare a eului cu sine insusi si cu viata.(...)
Integritatea nu inseamna altceva decat a trata pe toata lumea conform acelorasi principii."

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 7 Jul 2004, 07:44 PM
Mesaj #32


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Probabil ca intr-un portret robot al liderului perfect, integritatea este un element de baza, dar in realitate insa am intalnit profesionisti de exceptie, oameni care isi conduceau echipa foarte bine si aveau rezultate pe masura dar la capitolul integritate nu-i puteai numi un exemplu (ma refer la situatia din tara noastra). Parerea mea, ca mai degraba este valabila in cazul liderului informal, decat al celui formal, pentru ca oamenii in general stiu care sunt persoanele de incredere si oneste si le vor respecta. Mi se pare ca cel care intruneste toate calitatile expuse aici e mai de graba geniu... smile.gif
Curios este ca, in toate cartile pe care le am despre management, nu am gasit nici o definitie a liderului (doar leadership) ci doar o insiruire de calitati si evident ca si aici parerile sunt impartite.

Acest topic a fost editat de Nico: 7 Jul 2004, 08:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 7 Jul 2004, 08:23 PM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (Nico @ 7 Jul 2004, 08:46 PM)
Curios este ca, in toate cartile pe care le am despre management, nu am gasit nici o definitie a liderului (doar lidership) ci doar o insiruire de calitati si evident ca si aici parerile sunt impartite.

OK, vorbim de calitatile (psihologice) ale liderilor, dar nu stim ce este un lider. Nu ne opreste nimeni sa inventam o definitie, aici in thread-ul asta. Acum insa nu imi vine nici o idee. blink.gif Dar am o tema de meditatie pentru urmatoarele zile biggrin.gif si m-am gandit deja ce trebuie sa caut: un gen (clasa cea mai generala de obiecte din care face parte liderul) si una sau mai multe diferente specifice.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana_caracas
mesaj 7 Jul 2004, 10:34 PM
Mesaj #34


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 5 July 04
Forumist Nr.: 4.011



Este adevarat,definitia aceasta nu face decit sa stabileasca"idealul"(cel catre care toti-incercam-sa tindem).Dar mi se pare esentiala aceasta calitate pentru un lider in adevaratul sens al cuvintului.dsrk3r are dreptate ,ne trebuie o definitie.Si,poate,ar fi mai usor de pornit de la ceea ce NU este un lider.De exemplu,un managerul nu este in mod necesar si un lider.
In privinta formalului,respectiv informalului,un adevarat lider va trata pe toata lumea conform acelorasi principii,adica va reusi sa obtina respectul,admiratia...atit a "maselor"(nu am gasit alt cuvint blink.gif ),cit si a prietenilor ,familiei...Adevarat,vorbesc iarasi despre "ideal".
Si poate ,tot pentr a gasi o definitie,ar putea fi mai usor daca am porni de la particular catre general.Desi,dupa ce citesti"Acesti bolnavi care ne guverneaza" de Pierre Accoce si Dr.Pierre Rentchwick ,s-ar putea ajunge la niste concluzii cam confuze.


La ora asta,si eu tot confuza sunt. hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 7 Jul 2004, 10:59 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Nico - cred ca daca ar fi sa facem un portret robot al sefului ar iesi un bou rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 01:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman