HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Closed TopicStart new topic
> Ce Sunt Chakrele? "contrast" Intreaba., Centri energetici subtili
anadi
mesaj 8 Jul 2004, 07:24 PM
Mesaj #71


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (gio19ro @ 7 Jul 2004, 11:32 PM)

Deci Ahamkara poate fi definit atat ca ego sau ca falsul Eu dar nicidecum ca fasul ego.

In limba latina Ego inseamna Eu.
Ca urmare afirmatia mai sus citata apare ca fiind construita pe o "neintelegere" a faptului ca Ego=Eu.

Concluzia ta " Deci Ahamkara poate fi definit atat ca ego sau ca falsul Eu dar nicidecum ca fasul ego."este falsa.

Fiilozofiile impersonaliste in general se bazeaza pe jonglerii de cuvinte care-l confuzioneaza pe cititior.



Acest topic a fost editat de anadi: 8 Jul 2004, 07:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Jul 2004, 07:27 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE
Astfel ahamkara il connvinge pe aham ca el este roman, german, indian, frumos, urat, destept, barbat, femeie.


Eu consider ca ahamkara nu-l poate convinge pe Aham de cele care le-ai enumerat. O persoana care nu si la revelat pe Aham, care nu are acces constient la Aham, se va identifica cu corpul fizic sau cu mintea sa, functie de ce aspecte sunt mai prezente la ea. Iar cel care-i repeta asta mereu este manas. Aham nu poate fi pacalit.

Insa suntem off-topic. Asta e subiectul despre chakre, nu despre natura sufletului, care e un subiect separat deschis de tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 8 Jul 2004, 07:44 PM
Mesaj #73


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (gio19ro @ 7 Jul 2004, 11:32 PM)
Nu iti susti in nici un fel afirmatiile ci doar ai repetat ce ai spus si in postarea anterioara.

In continuarea mai multe evidente care vorbesc despre falsul ego (ahamkara) si adevaratul ego (sufletul sau fiinta):

Srimad Bhagavatam 3:26.16

prabhāvaḿ pauruṣaḿ prāhuḥ / kālam eke yato bhayam
ahańkāra-vimūḍhasya / kartuḥ prakṛtim īyuṣaḥ


Influenta (prabhävam) Personalitatii Supreme Complete (pauruñam) s-a spune ca este (prähuH eke) factorul timp (kälam) prin care (yataH) apare frica (bhayam), datorata falsei identificari – falsul ego (ahaMkara) a sufletului (kartuM) ce e confuzionat (vimUDhasya) cu natura materiala (prakRtim) cu care e in contact (iyushah).

Srimad Bhagavatam 10:8.37-39

“Cand Krishna si-a deschis gura larg din ordinul mamei Yashoda, ea vazu in gura Lui, toate fiinte miscatoare si nemiscatoare, spatiul universal, si toate directiile, odata cu muntii, insulele, oceanele, suprafata pamantului, vantul, focul, luna si stelele. Ea vazu sistemele planetare, apa, lumina, aerul cerul si creatia realizata prin transformarea falsului ego.
- (vezi sirul despre creatie).
De asemenea ea vazu, simturile, mintea, simturile perceptiei, si cele trei moduri ale naturii materiale: virtute, pasiune si ignoranta. Ea vazu timpul alocat fiintelor, instinctul natural si reactiunile karmice, ea vazu dorintele si diferitele varietati de corpuri. Vazand toate aceste aspecte ale manifestarii universale, si pe ea insasi in Vrindavana-dhama, in gura micului Krishna, ea incepu sa se indoiasca si sa se teama de natura fiului ei.”

Srimad Bhagavatam 11.13.29

ahańkāra-kṛtaḿ bandham / ātmano 'rtha-viparyayam
vidvān nirvidya saḿsāra- / cintāḿ turye sthitas tyajet

Falsul ego (ahaMkära), este cel ce produce (kritam) atasamentul (bandham) a sufletului (atmano) de natura materiala, oferindu-i exact opusul (viparyayam) a ceea ce are valoare (artha). Cel ce are cunoastere (vidvAn) fiind detasat (nirvidya) trebuie sa renunte (tyajet) la lumea nasterii si-a mortii (samsara), gandind tot timpul! (cintam) la Cel Transcendental (turye).

Din aceste texte se poate vedea ca falsul ego este masina subtila prin care adevaratul ego (sufletul sau fiinta) se identifica cu natura materiala achizitionata.

Contextual ahaMkara mai este folosit ca “simtul identitatii”, care in impersonalism este negat, caci impersonalistii considera serviciul devotional (cat si cei implicati) ca fiind material, nu transcendental,
ei dorind sa devina una cu Dumnezeu, “topindu-se in Dumnezeu, sinucidere spirituala”.

In versul in care Sri Krishna descrie cele 8 tattve materiale ahaMkära nu se poate referi la adevaratul eu, care este sufletul, pentru ca atunci sufletul ar insemna ca este material, adica temporar, si supus transformarii, care este chiar si impotriva doctrinei impersonaliste care spune ca sufletul e parte din brahman, care este etern si imutabil.
Procesul vedic ridica treptat fiinta conditionata, din intunericul lui ahamkara, sau al falsei identificari, cu corpul material, si al aduce pe platforma realizarii de sine: aham brahmasmi,
eu sunt brahman, adica spiritual, etern.
The Vedic process gradually lifts the conditioned entity out of the darkness of ahaìkära, or false identification with the gross material body, and brings him to the platform of self-realization, or ahaà brahmäsmi, “I am spirit soul. I am eternal.”
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jul 2004, 07:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Jul 2004, 10:32 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Ma vad nevoit sa ma repet. Esti off-topic. Despre emanatia fonematica si chakre ai ceva de spus? Asta daca tot vrei sa vorbesti despre emanatia universului si sa fii on-topic.
Daca nu, rezuma-te la a citi sau posteaza la celelalte subiecte unde vad ca postezi acelasi lucru ca si aici!


Acest topic a fost editat de gio19ro: 8 Jul 2004, 10:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 9 Jul 2004, 08:07 AM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Threadurile duplicat se sterg...

Dunque, rog sa va tineti de subiect... devil.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 9 Jul 2004, 11:48 AM
Mesaj #76


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (gio19ro @ 8 Jul 2004, 11:34 PM)
Ma vad nevoit sa ma repet. Esti off-topic.

Sunt in afara de topic?

Hai sa analizam putin.

Pentru a demonstra ca gandirea (manas) este unul din cele 8 tattva
si ca a compara este o functie a gandirii
,ca raspuns la afirmatia lui thunder ca “gandirea inseamna a gandi, nu a compara”,
am folosit versul 4.7 din Bhagavad-gita in original:

bhUmir Apo’nalo vAyuH / khaM mano buddhir eva ca
ahaMkAra itiyaM me / bhinnA prakRtir aSTadhA

cu traducerea cuvant cu cuvant.

Dar tu ai spus ca nu esti de acord cu traducerea privind ahamkara si buddhi, spunand ca sunt speculatii, introducand astfel in dezbatere problemática falsului ego si a inteligentei.
Eu nu am facut decat sa aduc evidente ca afirmatiile tale empirice nu au nici un fundament scriputural, caci scripturile vedice reprezinta experientele transcendentale ale sfintilor, care au realizat, experimentat acele adevaruri.

Dar aproape de fiecare data cand am raspuns, m-ai acuzat ca nu are de-a face cu subiectul chakre.
Nu trebuie sa fii suparat ca am raspuns la argumentele tale, ci mai degraba trebuie sa folosesti inteligenta, care este puterea de a discerne, si sa extragi esenta mesajului.

O singura data ai recunoscut tu insuti ca de fapt esti in afara de topic. Dar nu asta era important, ci faptul ca trebuia lamurit ce rol are falsul ego (ahamkara) cat si care este rolul inteligentei.

De fapt daca te uiti in alte siruri, unii discuta chiar despre probleme personale care nici nu au de-a face cu tema sirului, si de multe ori, invariabil apar noi topice in cadrul unui topic, ce sunt mai mult sau mai putin relationate cu topicul inicial.

Acest topic a fost editat de anadi: 9 Jul 2004, 11:50 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Jul 2004, 11:56 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (anadi @ 9 Jul 2004, 12:50 PM)
Dar aproape de fiecare data cand am raspuns, m-ai acuzat ca nu are de-a face cu subiectul chakre.
Nu trebuie sa fii suparat ca am raspuns la argumentele tale,

Pai poti raspunde la topicurile deja deschise de tine, si in care tratezi si postezi acelasi lucru pe care vad ca ai inceput la un moment dat sa-l tratezi si la chakre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 9 Jul 2004, 12:03 PM
Mesaj #78


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (gio19ro @ 9 Jul 2004, 12:58 PM)
QUOTE (anadi @ 9 Jul 2004, 12:50 PM)
Dar aproape de fiecare data cand am raspuns, m-ai acuzat ca nu are de-a face cu subiectul chakre.
Nu trebuie sa fii suparat ca am raspuns la argumentele tale,

Pai poti raspunde la topicurile deja deschise de tine, si in care tratezi si postezi acelasi lucru pe care vad ca ai inceput la un moment dat sa-l tratezi si la chakre.

Daca ai remarcat acest lucru de ce nu ai pus aceasta problematica acolo, ci in acest sir?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Jul 2004, 12:27 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pt. ca off-topic esti aici.
Inteleg ca discutia mai deviaza insa daca derapajul asta se prelungeste, iesi si discuti in alta parte unde sa fii on topic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jul 2004, 12:38 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



[QUOTE=anadi,9 Jul 2004, 02:05 PM] [QUOTE=gio19ro,9 Jul 2004, 12:58 PM] [QUOTE=anadi,9 Jul 2004, 12:50 PM] Dar aproape de fiecare data cand am raspuns, m-ai acuzat ca nu are de-a face cu subiectul chakre.
Nu trebuie sa fii suparat ca am raspuns la argumentele tale,
[/QUOTE]
Pai poti raspunde la topicurile deja deschise de tine, si in care tratezi si postezi acelasi lucru pe care vad ca ai inceput la un moment dat sa-l tratezi si la chakre. [/QUOTE]

PS. Cred ca anadi adopta aceasta atitudine si datorita lipsei de reactie a moderatorilor sau gazdelor, si ia aceasta tacere a lor ca pe o "aprobare" la ceea ce face. Poate ar fi necasara o astfel de intervenite, macar pt. a vedea si noi ceilalti care vedem o exagerare in off topic, pina unde se poate intinde anadi sau noi cu aceste off topic.

1,61: editat pentru injurii. Daca se mai repeta, ai o bila neagra! 50.gif

Acest topic a fost editat de 1,618033: 9 Jul 2004, 12:51 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 9 Jul 2004, 12:54 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



anadi, te rog insistent sa dezvolti subiecte separate pe threaduri separate, nu acelasi subiect labartat pe trei threaduri. Daca se mai repeta, voi inchide unul dintre ele, acolo unde apar reclamatii repetate de off-topic.

Si va rog pe toti sa discutati civilizat. Oricum 95% dintre cei care intra la "Religie" nu se uita peste aceste threaduri, asa ca n-are rost sa va certati aici atat de tare.

Inteles?

23.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 9 Jul 2004, 12:58 PM
Mesaj #82


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (gio19ro @ 9 Jul 2004, 01:29 PM)
Pt. ca off-topic esti aici.
Inteleg ca discutia mai deviaza insa daca derapajul asta se prelungeste, iesi si discuti in alta parte unde sa fii on topic.

Si de ce nu ai iestit tu, ci ai continuat sa argumentezi?

De altminteri
Mintea, Falsul Ego si Inteligenta au de-a face cu chakrele, dar pentru ca ceea ce afirma cunoasterea antica vedica nu se potriveste cu conceptia celor de la Yoga Ezoteric MISA, atunci sunt acuzat ca sunt in afara din topic. De cine? De cei de la yoga MISA!
In plus apare aceasta acuzatie stupida de prozelitism. Fiecare care are dreptul sa-si prezinte punctul de vedere, si sa il apere aducand evidente, daca este in stare. N-ar trebui sa inceapa cu acuzatii, atunci cand ai lipsesc argumentele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Jul 2004, 01:16 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai daca are legatura cu chakrele, arata aceasta legatura. Tocmai asta te-am si invitat. Ori tu continui sa faci copy/paste din Gita si sa repeti mereu acelasi lucru.
Faptul ca asa putini sunt interesati de postarile tale, dupa cum a spus si moderatorul, arata ca si ceilalti sunt cam zgariati pe retina de postarile tale fara sare si piper si cu majuscule in mijlocul cuvantului.
Crezi ca daca faci copy/paste de pe undeva ne dai pe spate?

1,618, poate ne spui si ce procent este interesat de Martorii lui Iehova ohyeah.gif

23.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 9 Jul 2004, 03:25 PM
Mesaj #84


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (gio19ro @ 9 Jul 2004, 02:18 PM)
Pai daca are legatura cu chakrele, arata aceasta legatura. Tocmai asta te-am si invitat. Ori tu continui sa faci copy/paste din Gita si sa repeti mereu acelasi lucru.
Faptul ca asa putini sunt interesati de postarile tale, dupa cum a spus si moderatorul, arata ca si ceilalti sunt cam zgariati pe retina de postarile tale fara sare si piper si cu majuscule in mijlocul cuvantului.
Crezi ca daca faci copy/paste de pe undeva ne dai pe spate?

1,618, poate ne spui si ce procent este interesat de Martorii lui Iehova ohyeah.gif

23.gif

Dragule, cu judecata cu care judeci, cu aia esti judecat!

Cel carui nu-i place Bhagavad-gita, cum poate sa-i placa de Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, Sri Krishna?

Fereste-te sa judeci pe altii cu masura ta.

Aici este un exemplu de forum bhakti, unde poti vedea cum se scrie in limba sanskrita.

http://www.gaudiyadiscussions.com/index.php?showtopic=1113

Acel forum este pentru cei care au interese pentru raganuga, respectiva rupanuga bhakti, care este cea mai dulce, si mai ascunsa forma de bhakti.

Fereste-te sa judeci pe altii cu masura ta...
Cum e masura ta?
Nu eu sunt chemat sa judec asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jul 2004, 03:29 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 9 Jul 2004, 03:00 PM)
Si de ce nu ai iestit tu, ci ai continuat sa argumentezi?

- noi ne-am oprit, tu insa nu stii ce e aia a te opri, a avea frina, a avea bun simt.

QUOTE
De altminteri
Mintea, Falsul Ego si Inteligenta  au de-a face cu chakrele, dar pentru ca ceea ce afirma cunoasterea antica vedica nu se potriveste cu conceptia celor de la Yoga Ezoteric MISA, atunci sunt acuzat ca sunt in afara din topic. De cine? De cei de la yoga MISA!


- nu au nici o legatura, cel putin nu prin ceea ce prezinti tu.

- asa zisa "cunoastere vedica" a ta nu se potriveste cu multe invataturi, inclusiv cu cea crestina, pe care ai infierat-o pe toata cu asa zisa "viziune pavelista", care in opinia ta ar fi complet eronata, gresita si de factura demoniaca, deci crestinismul ar fi o cale gresita si eronata sau de "slaba factura", asa cum ai prezentat si de alte sisteme si cai spirituale (ca de ex. si asa zisa "yoga mecanica") ca ar fi fata de asa zisa ta cale "devotionala", sectara de fapt.

- bati cimpii cu "cei de la misa" si "conceptia misa" si ideea de misa=rau. In primul rind ca discutia noastra se axeaza in acest topic pe chakre, nu pe misa si conceptia ei iar ideea asta misa=rau (prost, limitat) inca nu ai dovedit-o si pe de alta parte, ne arati si caracterul tau murdar sectant. Acei oameni te gazduiesc pe forumul lor, iti tolereaza ineptiile si deviatiile si exagerarile, te lasa sa le umplii forumul ci ideile tale prozelite, iar tu ii scuipi direct si indirect, la ei acasa si pe alte forumuri. Cind vei incepe sa faci asta si fata de gazdele forumului acesta ? iti este in caracter, nu este vorba decit de timp aici in a arata acesta carater si fata de aceste gadze si toate cele unde vei ajunge si te vei "alipi" precum virusul de organele acelei gazde.

QUOTE
In plus apare aceasta acuzatie stupida de prozelitism. Fiecare care are dreptul sa-si prezinte punctul de vedere, si sa il apere aducand evidente, daca este in stare. N-ar trebui sa inceapa cu acuzatii, atunci cand ai lipsesc argumentele.


- stupid esti tu, ca nu intelegi ca indiferent ce subiect ar fi deschis, tu bati apa in piua cu aceleasi citate (copy - paste) si acelasi stil agasant si agresiv prozelit. Ati prezenta puntul de vedere nu inseamna a face prozelitism si a purta un dialog, nu un monolog continuu. Tu nu iti dai seama ca daca un interlocutor iti refuza din start asa zisa ta "cunoastere vedica" si "cartile tale sfinte", tu esti "mort" in acel dialog ? Arata ca ai si tu minte si gindire proprie si nu esti ca niste "boxe", cum de altfel ai afirmat ca esti, adica repeti ca papagalul ce e "inregistrat" pe banda.

- si daca tot sintem la capitolul chakras, sa definim aceasta incapacitate de a gindi si de nu a rationa si de a nu fi logic si rational a lui anadi ca fiind o slaba trezire si dinamizare a centrului de forta Ajna Chakra, sau asa zisul "Al treilea Ochi", centrul de comanda si control al fiintei. Recomandam insistent celor care nu vor sa ajunga in acest fel sa trezeasca acesta asa zis "Al Treilea Ochi". Ajuta si la amplificarea inteligentei, si al memoriei, si a discernamintului dar si trezirea genialiatii si clarviziunii chiar.

PS. Multumim pt. interventie 1,618033, dar sa stii ca trebuia sa-i specifici in clar lui anadi ca esti moderator pe acest forum, caci el intelege mai greu aceste lucruri lumesti. smile.gif Nu te astepta ca te va slavi pt. acest "post". spoton.gif Spiritual vorbind, anadi, ca si devot, deci discipol al caii devotionale, suprema si cea mai inalta cale din univers, iti este "superior". rofl.gif



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jul 2004, 03:40 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 9 Jul 2004, 05:27 PM)
Dragule, cu judecata cu care judeci, cu aia esti judecat!

Fereste-te sa judeci pe altii cu masura ta.

Fereste-te sa judeci pe altii cu masura ta...

Cum e masura ta?

- cu toate ca repeta cu disperare aceasta, nu realizeaza ca EXACT asta face el, ne judeca pe noi toti, caile spirituale, aspirantii unei cai sau alta.

QUOTE
Cel carui nu-i place Bhagavad-gita, cum poate sa-i placa de Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, Sri Krishna?


- nu ne place modul sectant si prozelit in care o faci tu anadi. Cum poate sa-ti placa tie spiritul divin Krishna cind tu nu intelegi mai nimic din El, ci doar ce proiectezi tu in mod limitat asupra Lui. Tu extragi din Krishna doar ce iti place tie si se potriveste dogmelor tale sectante. Iti bati koc si de Krishna si de invatatura Sa sfinta si aduci un mare prejudiciu numelui Sau. Oamenii vor privi cu repulsie catre numele Sau, catre invatatura Sa, catre menirea si misiunea Sa, din cauza unor sectanti inconstienti ca tine. Fie ca pedeapsa (sau gratia spui tu) pt. aceasta actiune sa ti-o aplice insusi Krishna !

QUOTE
Aici este un exemplu de forum bhakti, unde poti vedea cum se scrie in limba sanskrita.


- de parca ne-ar interesa pe noi romanii ce carti s-au mai scris pe marte sau pe Jupiter, de parca am stii
"martiana" si jupiteriana". cry.gif

QUOTE
Acel forum este pentru cei care au interese pentru raganuga, respectiva rupanuga bhakti, care este cea mai dulce, si mai ascunsa forma de bhakti.


- iata inca o o forma de prozelitism mascat. "cea mai dulce...".

QUOTE
Nu eu sunt chemat sa judec asta.


- "eu" da ! yikes.gif

PS. Rog gazdele sa nu inchida acest topic, ci eventual un topic al lui anadi, oricare altul, indiferent care, oricum se spune cam acelasi lucru peste tot smile.gif, sau in cel mai bun caz, sa "inchida" gura lui anadi. sorry.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 9 Jul 2004, 03:47 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 9 Jul 2004, 04:04 PM
Mesaj #87


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (thunder @ 9 Jul 2004, 04:42 PM)
QUOTE (anadi @ 9 Jul 2004, 05:27 PM)
Dragule, cu judecata cu care judeci, cu aia esti judecat!

Fereste-te sa judeci pe altii cu masura ta.

Fereste-te sa judeci pe altii cu masura ta...

Cum e masura ta?

- cu toate ca repeta cu disperare aceasta, nu realizeaza ca EXACT asta face el, ne judeca pe noi toti, caile spirituale, aspirantii unei cai sau alta.

[

Nu judec oamneii, ci argumentele, si filozofiile prezentate.

Noi nu suntem chemati sa judecam pe altii, dar suntem chemati sa ne folosim inteligenta, sau puterea de a discerne,
intre diferite tipuri de cunoasteri, filozofii, si credinta in ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 9 Jul 2004, 04:07 PM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



1. Dragii mosului, daca veti continua cu injurii aduse unul altuia, io voi sterge threadul, nu doar il voi inchide. Evident, mai intai il voi muta la arhiva, si apoi se va lua decizia, de catre cei care administreaza acest site. Injuriile nu au ce cauta pe acest site, oricat ne-ar enerva cineva. Aviz in special lui thunder, care recidiveaza!

2. Am fost intr-un linistit auto-exil, si intentionez sa mi-l continuu, facand aceasta intrerupere cat mai scurta. Dar cum sunt bombardat cu reclamatii din partea ambelor parti, am o singura solutie, de om din asta "mai inferior" spriritual - inchid topicu'. Nu de alta, dar altfel ar trebui sa apelez la bilele negre ale lui Mihai, si ar fi prea mult yang si zdrang atunci...

3. Aveti o instanta suprema la care va puteti adresa cu incredere: Mihai. Daca nu va convine, ghinion!

4. anadi, ia te rog in seama protestele vehemente ale lui gio si ale lui thunder. Stiu ca esti in stare sa dialoghezi, nu doar sa monologhezi despre aceleasi si aceleasi lucruri - cu precadere daca ele sunt considerate prozelitism.

5. gio, atacul tau este de prost gust. Nu am permis nici un prozelitism din partea Martorilor lui Iehova aici. Ba, inca, pe threadul dedicat lor, se pot gasi informatii venite din partea ambelor parti ale baricadei in ceea ce-i priveste.

6. Calitatea unui om se vede din modul in care stie sa puna intrebari, si sa asculte raspunsurile. Aviz amatorilor.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Jul 2004, 04:18 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (1,618033 @ 9 Jul 2004, 05:09 PM)

5. gio, atacul tau este de prost gust. Nu am permis nici un prozelitism din partea Martorilor lui Iehova aici.

Care atac? Unde?
Am intrebat de procente, procente pe care le-ai adus tu in discutie. Aducand (tu) vorba despre procente, m-ai facut curios.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 9 Jul 2004, 04:42 PM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Io l-am luat ca atac... tongue.gif E vineri dupa-amaiza...

Probabil ca tot atatea procente.

Si daca stam sa ne gandim bine, tot cam 5% mai sunt astazi cu adevarat interesati de spiritualitate, asa ca suntem o maaaare minoritate... tongue.gif

ps.

ha! ca o anecdota - tu vezi ca avem acelasi numar de post-uri? Aaa, de fapt, cu asta te-am depasit, coool spoton.gif

Acest topic a fost editat de 1,618033: 9 Jul 2004, 04:42 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Jul 2004, 05:25 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



rofl.gif Si eu nu ma las si ma tin dupa tine! rofl.gif

Sper ca n-ai mai facut vreo postare intre timp! 43.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Jul 2004, 08:15 PM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@anadi
woot_jump.gif

@thunder
ma intreb de unde ai tu atata rabdare.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Jul 2004, 01:48 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (gypsyhart @ 9 Jul 2004, 10:17 PM)
@thunder
ma intreb de unde ai tu atata rabdare.....

- si eu ma intreb uneori ...


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 11 Jul 2004, 09:29 AM
Mesaj #94


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



dubla

Acest topic a fost editat de anadi: 11 Jul 2004, 09:54 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 11 Jul 2004, 09:51 AM
Mesaj #95


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (gio19ro @ 9 Jul 2004, 02:18 PM)
Pai daca are legatura cu chakrele, arata aceasta legatura.

QUOTE

simtirea, dupa cum ii spune si numele, tine de planul simtirii fiintei, care e planul afectului, al 4-lea, cel coordonat de Anahata Chakra, nu de planul mental, al 6-lea, cel coordonat de Ajna Chakra. Simti cu inima, nu cu mintea. 


Mintea e un camp energetic subtil, complex, care include in cadrul fiintelor umane anumiti centri de forta, cakrele, prin care functiunile mintii sunt regularizate, iar corpul grosier este controlat..
Mintea nu se reduce numai la fenomenul gandirii, care inseamna a compara (care implica a analiza, si a face analogii), dupa cum si stiinta actuala confirma acest lucru.
Mintea are si functia simtirii care intr-adevar se afla in forma ei concentrata in anahata chakra.
Simtirea care vine din mintea contaminata de natura materiala nu inseamna iubirea. Aceasta simtire se refera la atractia, respectiv repulsia fata de obiectele simturilor materiale, ce se exprima printr-o varietate de simptome externe:
- Plansul in hohote- kroshana - datorat bucuriei, fricii sau furiei
- sa devii impietrit – stambha - datorata bucuriei, fricii, uimirii, disperarii, furiei
- sa transpiri - sveda - datorita bucuriei, fricii sau furiei
- ricicarea parului pe corp – romancea - datorita uimirii, entuziasmului, fricii
- tremuratul vocii – svarabheda – datorata furiei, disperarii, uimirii, jubilarii sau fricii
- tremuratul corpului – vepathu- datorita bucuriei, fricii sau furiei
- lacrimi – ashru – care pot fi reci sau calde

Cand mintea este saturata de sentimente spirituale concentrate, emotii spirituale, in legatura cu Personalitatea Suprema, Sri Krishna, aceasta se reflecta in perturbarea aerului vital, prana, care circula prin nadisurile care se intalnesc in centri de forta, numiti chakre.
In aceasta situatie, aerul vital, prana, in stare agitata, venind in contactat cu cele cinci elemente ale corpului grosier, produce 8 simptome externe ale extazului divin care apar din modul de existenta spiritual, al bunatatii pure: Vishuddha Sattva.

Prana agitata + Elementul pamant = Stambha ( devii impietrit)
Prana agitata + Elementul apa = Ashru (lacrimi)
Prana agitata + Elementul foc = Sveda (transpiratia)
Prana agitata + Elementul foc = Vaivarnya (schimbarea la culoare a corpului)
Prana agitata + Elementul spatiu = pralaya (pierderea constiintei)
Prana agitata + Elementul aer = Romancea (ridicarea parului) cand este moale
Prana agitata + Elementul aer = Kampa (tremuratul) cand este moderat
Prana agitata + Elementul aer = Svarabheda (tremuratul vocii) cand este intens

Despre cele trei functii ale mintii, "in afara de Bhagavad-gita", se mai pot consulta:

http://padasalgi.tripod.com/bha3.html

QUOTE
Cele trei functii ale mintii, intelect (care aici are sensul de gandire, comparatie (analogii, analiza) acumulare de date-Jyana), emotii (care se refera la sentimente condensate, prin care acestea se intensifiva (bhavana) si vointa (de a obtine obiectul atractiei, sau de a respinge obiectul repulsiei)

The three functions of the mind, intellect, (Jyana), emotion(Bhavana) and will(Sankalpa) have got to be purified to remove ego,to achieve this, one has to practice three yogas.viz.Jyanyoga which purifies our intellect, Bhaktiyoga purifies our emotions and karmayoga purifies our will.We are free to adopt anyone of these paths. Shri.Narada the sage who possess all the three yogas prefers to deal with Bhakti(the true divine love) as it is the easiest and most efficient of all paths.  It is like an International highway open to all irrespective of caste,creed,or sex and most easiest one to practice.That is the reason why Haridasas choose the path of Bhakti and propagated the same so that any person irrespective of his intellect,caste,creed,sex can follow this path to achieve the goal of God realization.
QUOTE

While Sankhya philosophy assigns three functions to the mental body-mind (mana), intelligence (buddhi) and false knowledge (mithya jnana)-Vedanta adds a fourth element to this-chitta or conditioned consciousness.
QUOTE
There are several ways of looking at the functions of the mind. Works on Vedanta generally define the mind as 'antahkarana' (the inner organ) and state that it has four aspects: manas (general thinking and cognition); buddhi (discriminative faculty); ahankara (ego-sense); citta (mind-stuff, responsible for memory).
According to another view, it has three qualities or functions or modifications: jnanatmaka (cognitive); avegatmaka (emotional); prayatnatmaka (volitional).


Acest topic a fost editat de anadi: 11 Jul 2004, 09:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Jul 2004, 09:02 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 11 Jul 2004, 11:53 AM)
Mintea e un camp energetic subtil, complex, care include in cadrul fiintelor umane anumiti centri de forta, cakrele, prin care functiunile mintii sunt regularizate, iar corpul grosier este controlat..

- care sint acei "anumiti" centri de forta ?

QUOTE
Mintea nu se reduce numai la fenomenul gandirii, care inseamna a compara (care implica a analiza, si a face analogii), dupa cum si stiinta actuala confirma acest lucru.


- care sint acele stiinte si cercetari care au aratat asta ? Da acele linkuri sa le studiem si noi.

QUOTE
Mintea are si functia simtirii care intr-adevar se afla in forma ei concentrata in anahata chakra.
Simtirea care vine din mintea contaminata de natura materiala nu inseamna iubirea. Aceasta simtire se refera la atractia, respectiv repulsia fata de obiectele simturilor materiale, ce se exprima printr-o varietate de simptome externe:


- energia iubirii este specifica centrului de forta Anahata si este generic numita "iubire", insa ea are diferite tipologii de iubire, inclusiv anumite calitati si inzestrari launtrice. Functie modul, cantitatea si calitatea energiei care circula prin cele 12 "petale" (nadisuri principale) ale lui Anahata, avem si mai multe tipuri de iubire. Dintre inzestrari se pot mentiona simtirea, credinta, aspiratia, umilinta, daruirea, etc. Deci, nu mintea simte, ci inima. Nu mintea da atractie si repulsie, ci inima. Ai auzit expresia: "nu te am la inima" ? Asta arata o anumita repulsie fata de acel om. Ai auzit tu in viata ta pina acum "nu te am la minte" ?

QUOTE
- Plansul in hohote- kroshana - datorat bucuriei, fricii sau furiei
- sa devii impietrit – stambha - datorata bucuriei, fricii, uimirii, disperarii, furiei
- sa transpiri - sveda - datorita bucuriei, fricii sau furiei
- ricicarea parului pe corp – romancea - datorita uimirii, entuziasmului, fricii
- tremuratul vocii – svarabheda – datorata furiei, disperarii, uimirii, jubilarii sau fricii
- tremuratul corpului – vepathu- datorita bucuriei, fricii sau furiei
- lacrimi – ashru – care pot fi reci sau calde


- astea NU SINT reactile mintii, ci corpurilor subtile care sint traversate de anumite energii, prin diferite locuri (nadisuri si centri de forta). Mintea nu are NIMIC de a face cu aceste trairi. Din aceasta cauza ele se produc de cele mai multe ori fara sa gindim ceva, ci spontan, uneori chiar pt. prima data in viata. Mintea poate provoca aceste stari cind le evoca, dar si evocarea este tot un fenomen de intrare in legatura cu acele energii care produc acele efecte, deci nu ea in sine le produce.

QUOTE
Cand mintea este saturata de sentimente spirituale concentrate, emotii spirituale, in legatura cu Personalitatea Suprema, Sri Krishna, aceasta se reflecta in perturbarea aerului vital, prana, care circula prin nadisurile care se intalnesc in centri de forta, numiti chakre.


- mintea nu se satureaza de sentimente. Ea cel mult se "blocheaza", pt. anumite momente (aluzie la calea Zen care are printre altele si aceasta "tehnica" prin care se urmareste blocarea mintii, si astfel iesirea din Maya, in acele hiatusuri dintre doua ginduri, cind totul dispare si ramine DOAR Dumnezeu, momente in care apare stari de iluminare si chiar de eliberare - din cauza asta asa zisele koanuri Zen "ciudate" si "stranii" te lasa "perplex", blocindu-ti mintea).

- asa zisele "emotii spirituale" sint de fapt acumulari energetice pe diferite nivele ale fiintei, ce nu vizeaza neaparat planul 6, cel controlat de Ajna, cel care are in "subordine" mintea si gindirea. Acestea apar prin aplicarea diferitelor tehnici spirituale si nu au legatura cu un avatar divin sau altul, cu o anume fateta a lui Dumnezeu sau alta, chiar daca pot apare si in astfel de momente de contemplare sau adorare a lui Dumnezeu. In nici un caz nu numai "contemplind" pe Krishna te poti "racorda" la acele energii, ci la orice realitate divinatorie fata de care fiinta ta este deschisa si cu care rezonezi (comunici subtil).

QUOTE
In aceasta situatie, aerul vital, prana, in stare agitata, venind in contactat cu cele cinci elemente ale corpului grosier, produce 8 simptome externe ale extazului divin  care apar din modul de existenta spiritual, al bunatatii pure: Vishuddha Sattva.


- esti in stare sa explici sau sa exemplifici ce este asa zisa stare "agitata" ? Cine, cum si ce agita prana si cum "arata" ea in forma agitata ?


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 14 Jul 2004, 11:48 AM
Mesaj #97


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE
QUOTE

Mintea e un camp energetic subtil, complex, care include in cadrul fiintelor umane anumiti centri de forta, cakrele, prin care functiunile mintii sunt regularizate, iar corpul grosier este controlat..


- care sint acei "anumiti" centri de forta ?

Toti
in afara de sahasrara.

QUOTE
Mintea nu se reduce numai la fenomenul gandirii, care inseamna a compara (care implica a analiza, si a face analogii), dupa cum si stiinta actuala confirma acest lucru.

- care sint acele stiinte si cercetari care au aratat asta ? Da acele linkuri sa le studiem si noi.


Afirmatia ca acest adevar “ A gandi inseamna a compara” a fost confirmat de Cercetarile asupra Creierului apartine autorului cartii Familiehandbuch.
Cartea a fost publicata de un Profesor care are trei doctorate: Prof. Dr. Dr. Dr. Wassilios E. Fthenakis si Dr. Martin R. Textor
http://www.familienhandbuch.de/cmain/f_Akt...178.html#denken
QUOTE
Denken, Lernen, Erinnern
Wir erleben uns als bewusste Wesen, die Entscheidungen treffen und einen eigenen Willen haben. Doch Bewusstsein ist ein dynamischer Zustand, es verändert sich beständig mit der Wahrnehmung, der Bewegung, den Gefühlen, dem Verstand, der Vernunft, dem sozialem Verhalten, dem Handeln, den Werten und Normen, der Kultur und der Ethik. Denken, also die geistige Verarbeitung des Wahrgenommenen, ist ein sehr komplexes Zusammenwirken biologischer und geistig-seelischer Funktionen. Ebenso wie Lernen - die Verknüpfung bereits vorhandenen Wissens mit neuen Informationen bzw. der Bereicherung der erworbenen Fähigkeiten um neue Kompetenzen. Auch Erinnern, also das Abrufen des gespeicherten Wissens, ist gleichzeitig ein geistiges wie ein körperliches Phänomen. Erinnerung erzeugt ein inneres "Bild" einer bereits gemachten Erfahrung und sie aktiviert im Gehirn die gleichen Pfade, als wenn sie unmittelbar erlebt würde. Die damit verbundenen elektrochemischen Impulse sind messbar. "Denken heißt Vergleichen" sagte schon Walther Rathenau, lange bevor diese Erkenntnis von der wissenschaftlichen Hirnforschung bestätigt
wurde.
QUOTE
Das Online-Familienhandbuch wird herausgegeben von Prof. Dr. Dr. Dr. Wassilios E. Fthenakis (->Homepage) und Dr. Martin R. Textor (->Homepage). Als Redakteur/in arbeiten Dipl.-Psych. Susanne Kreichauf, Dipl.-Soz. Werner Lachenmaier und Dipl.-Theol. Michael Schnabel mit.


Deci daca te intereseaza la ce cercetari se refera Prof. Dr. Dr. Dr. Wassilios E. Fthenakis, el are de asemenea un Homepage si eventual se poate lua legatura cu el. Cert este ca acest adevar este acceptat in lumea stiintei materialiste.
Vezi si
AUSTAUSCHPROGRAMME UND SCHULPARTNERSCHAFTEN. "Denken heißt vergleichen" - mit diesen deutschen Worten eröffnete 1994 Dr.Archibald in Anwesenheit der Kollegen ...
„A gandi inseamna a compara – cu aceste cuvinte deschise in 1994 Dr. Archibald in prezenta colegilor…
Vezi:
http://www.willstaetter-gymnasium.de/fachs...h_austausch.htm


In acest context stiinta materialista confirma ca a gandi inseamna a compara (sistemul informatic 0 si 1, acceptare si respingere)
Bineinteles acest proces incepe cu culegerea de date prin intermediul simturilor
Pentru o detaliere a procedeului gandirii in acceptiunea stiintei materialiste, vezi:
http://www.asa3.org/ASA/education/think/skills.htm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 14 Jul 2004, 11:55 AM
Mesaj #98


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE



QUOTE
Mintea are si functia simtirii care intr-adevar se afla in forma ei concentrata in anahata chakra.Simtirea care vine din mintea contaminata de natura materiala nu inseamna iubirea. Aceasta simtire se refera la atractia, respectiv repulsia fata de obiectele simturilor materiale, ce se exprima printr-o varietate de simptome externe:


- energia iubirii este specifica centrului de forta Anahata si este generic numita "iubire", insa ea are diferite tipologii de iubire, inclusiv anumite calitati si inzestrari launtrice.


Cel ce iubeste este Sufletul, a carui pozitie este foarte apropiata de anahata cakra.
Energia iubirii este energia sufletului.
Energia iubirii este o energie transcendentala, adica spirituala, iar anahata cakra este un centru de forta material subtil. Cakrele nu exista in lumea spirituala, care este lumea iubirii. Lumea spirituala e facuta dintr-o singura substanta: iubirea sau extazul divin, intr-o multitudine de varietati.
Exista dovezi ca energia iubirii nu se afla in aceasta lume?

In explicatia de la “Caitanya Caritamrita Madya lila 8.60 se spune:
“Sri Krishna Caitanya apartine lumii spirituale , iar metoda sa de propagare a miscarii de incantare a Numelui Sfant al Domnului (sankirtana), a fost adusa din lumea spirituala. Shrila Narottama dasa Thäkura obisnuia sa cante:

golokera prema-dhana, hari-näma-saNkirtana, rati na janmila kene täya.

In acest cantec se spune: “Miscarea ssankirtana nu are nimic de-a face cu lumea materiala. Ea vine din lumea spirituala, Goloka Vrindavan.”

Caitanya Caritamrita Madya lila 8.158

sukha-rüpa kRSNa kare sukha äsvädana
bhakta-gaëe sukha dite 'hlädiné'—käraNa

Domnul Krishna gusta tot felul de fericiri transcendentale desi El Insusi este personificarea Iubirii adevarate (prema). Iubirea gustata de devotii Sai puri este de asemenea manifestata de Energia Sa a Placerii transcendentale (a carei intrupare transcendentala este Radha).
Caitanya Caritamrita Madya lila 8.159

hladinera sära amsha, tära 'prema' näma
änanda-cinmaya-rasa premera äkhyäna

"Partea esentiala a energiei placerii este iubirea pentru Cel Atoate Atragator [prema]. Ca urmare explicatia iubirii este de asemenea un amestec transcendental de sentimente pline de placere.

In Bhakti rasa-amrita sindhu, Srila Rupa Gosvami, care in Krishna lila este Rupa Manjari, explica ce este inceputul iubirii:

Shuddha sattva vishesh-atma prema surya ansu samyabhak
Rucibis citta mashrinya krit asau bhava uceate

Cand in citta (tradus cu inima, sau constiinta, nu citta vriti),
modul de existenta al bunatatii pure, care nu apartine lumii materiale (shuddha sattva) se amesteca cu vishesh-atma, energia extazului divin, se spune ca la “orizontul inimii” razele soarelui iubirii (prema surya ansu) se manifesta, si atunci
citta (inima) este topita (mashrinya) de un potpuriu de gusturi (rucibis) ale iubirii.
Aceasta stare se numeste bhava, vlastarul iubirii transcendentale.

Aici cuvantul ruci (gust) al iubirii se refera la gusturi care isi au sursa in
1. bhagavat prapti abilash: dorinta de a ajunge la Dumnezeu
2. anukulya abilash: dorinta de a face ceea ce este favorabil pentru Krishna
3. sauharda abilash: dorinta de fi una in inima cu Domnul, exprimata prin dorinta de a-L servi cu afectiune.

Cand bhava creste in intensitate, devotul nu mai poate ramane in corpul material, datorita sentimentelor intense de despartire care il sfashie. Aceasta stare se numeste iubirea de Dumnezeu. De aceea se spune ca iubirea nici nu exista in aceasta lume.
In Caitanya Caritamrita Madya lila 2:43 se confirma acest lucru:

akaitava kRSNa-prema, yena jämbünada-hema,
sei premä nRloke nä haya
yadi haya tära yoga, nä haya tabe viyoga,
viyoga haile keha nä jéyaya

Dragostea pura pentru Cel Atoate Atragator (akaitava kRSNa-prema) este asemenea aurului din raul Jambu, iubirea pura (premä) in aceasta lume nR-loke, nu este posibila (nä haya).Daca ar exista (yadi haya), atunci ar fi legatura (tära yoga) si atunci separarea (viyoga) nu mai poate fi suportata si nu mai poti trai in corpul material (nä jéyaya)

In planul material tendinta sufletului de a iubi devine pervertita de catre modurile naturii materiale si falsul ego prin care sufletul se identifica cu lumea materiala.
Anahata cakra realizeaza in planul subtil legatura iubirii pervertite. Anumite fiinte care pot vedea in planul subtil (care nu implica de loc ca ar avea cunoastere transcendentala) pot vedea in realitate cum aceasta legatura are loc la nivelul lui anahata cakra, intre doua persoane care se plac. Ceea ce atrage in prim plan sunt: frumusetea, bogatia, puterea, stiinta, faima, renuntarea acestei lumi materiale, pe care le percepem cu organele de simt materiale.
Aceasta iubire este fals directionata, caci mai devreme sau mai tarziu, “obiectul iubirii” se transforma pierzandu-si stralucirea pana dispare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 14 Jul 2004, 11:59 AM
Mesaj #99


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE
energia iubirii este specifica centrului de forta Anahata....
Deci, nu mintea simte, ci inima.. Ai auzit expresia: "nu te am la inima" ?. Ai auzit tu in viata ta pina acum "nu te am la minte" ?


Asta nu este un argument.
“Ai auzit de expresia “Nu te am la cakra?” sau “Nu te am la anahata?”

QUOTE
energia iubirii este specifica centrului de forta Anahata....
Deci, nu mintea simte, ci inima...


Aici exista o incercare subtila de a face sinonim centrul de forta anahata care se afla in zona inimii grosiere, cu “inima” care se refera la citta, care este insasi substanta din care este facut Sufletul. Pe de alta parte Sufletul se afla de asemenea in regiunea inimii. De aceea se spune ca Sufletul este in inima. In Srimad Bhagavatam 4.29.18-20 se spune:
QUOTE
"Nārada Muni a continuat: Cand am voribit despre trasura, m-am referit de fapt la corp.
Simturile sunt caii care trag aceasta trasura care e corpul.
Timpul trece, caii merg fara sa le pese de obstacole, dar nu fac nici un progres.
Activitatile pioase si cele pacatoase sunt rotile trasurii.
Cele trei moduri ale naturii materiale (virtute, pasiune, ignoranta) sunt steagurile trasurii.
Cele cinci tipuri de aer vital sunt legaturile ce tin sufletul prizonier iar mintea este considerata funia ce-l leaga.
Inteligenta este considerata conducatorul trasurii (puterea de discernamant).
"Inima" este considerata locul din trasura, unde sta Sufletul iar dualitatile vietii materiale sunt locurile unde sunt noduri.
Cele 7 tattva acopera trasura, iar simturile lucratoare sunt cele 5 procese externe.
Cele 11 simturi sunt soldatii. Fiind adancit in gratificarea simturilor, fiinta, sta in trasura corpului,
tanjeste dupa indeplinirea falselor dorinte (legate de lumea materiala)
si alearga dupa placeri viata dupa viata."

Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 14 Jul 2004, 12:03 PM
Mesaj #100


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE
energia iubirii este specifica centrului de forta Anahata...

Energia iubirii este o energie transcendentala, adica spirituala, iar anahata cakra este un centru de forta material subtil. Cakrele nu exista in lumea spirituala, care este lumea iubirii.
In planul material tendinta sufletului de a iubi devine pervertita de catre modurile naturii materiale si de catre falsul ego prin care sufletul se identifica cu lumea materiala.
Anahata cakra realizeaza in planul subtil legatura iubirii pervertite, sau atractia data de obiectele simturilor.
Obiectele simturilor dau informatii simturilor, care informatii sunt culese de minte.
Mintea este organul subtil ce prelucreaza informatiile simturilor.
Acest lucru este confirmat chiar si de impersonalistii de la “Misiunea Rama-Krishna”
Vezi
http://www.sriramakrishnamath.org/magazine/vk/2001/9-3-2.asp
unde se spune:
“ lucrari despre Vedanta definesc in general mintea ca 'antah-karana' (cauza interna! Sau organ intern)” material!, dar din pacate nu sunt consecventi, spunand ca “mintea are 4 aspecte (dintre care unul e din nou mintea):
- mintea (manas) care are functiunea de a gandi sau a cunoaste
- buddhi (facultatea de a discrimina) – inteligenta
- ahankara – sentimentul identitatii (materiale, false)
- citta (substanta mintii?!, responsabila pentru memorie?)”
(Cei drept sunt cam amestecate, si in parte inclare insa…)
Mai departe descriu faptul ca dintr-un alt punct de vedere mintea are trei functiuni sau modificari:
- al cunoasterii- jnana
- al simtirii- emotional –avega
- volitiv (al vointei) – prayatna
Printre cele tre functiuni ale mintii ei admit si nivelul emotioanal al sentimentelor

Original in limba engleza vezi citat
QUOTE

Works on Vedanta generally define the mind as 'antahkarana' (the inner organ) and state that it has four aspects:
- manas (general thinking and cognition);
- buddhi (discriminative faculty);
- ahankara (ego-sense);
- citta (mind-stuff, responsible for memory).
According to another view, it has three qualities or functions or modifications:
-jnanatmaka (cognitive);
-avegatmaka (emotional);
-prayatnatmaka (volitional).


In general lumea materialista crede ca mintea este un produs al creierului care se ocupa cu gandirea (comparatii - speculatii, logica, analogii, concluzii..)
Cei influentati de atmosfera materialista din kali yuga tind sa accepte acest mod de a privi mintea. Desi chiar si scolile yoga impersonaliste accepta mintea ca fiind un camp energetic ce are nu numai functiunea gandirii.
Cakrele nu sunt decat asemenea unor butoane subtile ce reguleaza cele trei functiuni
- jnanatmaka (cognitive);
- avegatmaka (emotional);
- prayatnatmaka (volitional
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 14 Jul 2004, 12:07 PM
Mesaj #101


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE

QUOTE
- Plansul in hohote- kroshana - datorat bucuriei, fricii sau furiei - sa devii impietrit – stambha - datorata bucuriei, fricii, uimirii, disperarii, furiei- sa transpiri - sveda - datorita bucuriei, fricii sau furiei - ricicarea parului pe corp – romancea - datorita uimirii, entuziasmului, fricii- tremuratul vocii – svarabheda – datorata furiei, disperarii, uimirii, jubilarii sau fricii- tremuratul corpului – vepathu- datorita bucuriei, fricii sau furiei- lacrimi – ashru – care pot fi reci sau calde


- astea NU SINT reactile mintii, ci corpurilor subtile care sint traversate de anumite energii, prin diferite locuri (nadisuri si centri de forta).

Plansul in hohote, sa devii impietrit... nu sunt corpuri subtile, ci simptome externe, ale emotiilor cauzate de obiectele simturilor, care sunt reflectate in minte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 14 Jul 2004, 12:09 PM
Mesaj #102


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE

1. « Mintea nu are NIMIC de a face cu aceste trairi. «
2. “Mintea poate provoca aceste stari cind le evoca, dar si evocarea este tot un fenomen de intrare in legatura cu acele energii ... “

Afirmatii care se contrazic.
In fapt Mintea nu intra in legatura cu acele energii, ci este facuta din acele energii.
Cel ce controleaza mintea, nu controlleaza doar gandirea, ci controleaza acele energii, asta se si urmareste in astanga yoga. Mintea- manas este organul intern, sau totalitatea campului energetic intern ce are cele trei functiuni principale: gandire, simtire, vointa, (cum spun si impersonalistii de la Misiunea Rama Krishna) care pot fi controlate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 14 Jul 2004, 12:17 PM
Mesaj #103


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE


QUOTE
Cand mintea este saturata de sentimente spirituale concentrate, emotii spirituale, in legatura cu Personalitatea Suprema, Sri Krishna, aceasta se reflecta in perturbarea aerului vital, prana, care circula prin nadisurile care se intalnesc in centri de forta, numiti chakre.



- mintea nu se satureaza de sentimente.

Dovada ca mintea se satureaza de sentimente spirituale este descrisa de catre Srila Vishvanata Cakravarti Thakura si poate fi gasita in “Bhakti Rasmrita sindhu bindhu”
Capitolul “Satvika bhava” Subtitlul “How the Sattvika bhavas Manifest Visibly in the Body!
QUOTE

- asa zisele "emotii spirituale" ... apar prin aplicarea diferitelor tehnici spirituale si nu au legatura cu un avatar divin sau altul, cu o anume fateta a lui Dumnezeu sau alta...

Corect, numai adevaratele emotii spirituale au legatura cu o anumita forma spirituala a Domnului.
In relatia impersonala de “topire in Dumnezeu” nu exista decat extazul incetarii oricarei suferinte, cat si extazul existentei spirituale : sat, dar lipsesc “cit “(extazul cunoasterii legaturii transcendentale- sambhanda jnana) si “ananda” , extazul schimbului de sentimente ale iubirii transcendentale, prema, cu Personalitatea Suprema a Domnului.
Natura lui BrahmanAnda care este experimentata de impersonalisti, care doresc sa se topeasca in Brahman, stralucirea corporala a lui Bhagavan, este numat de natura lui sat - existenta spirituala.
In el insusi acest lucru nu este de loc usor de atins. Dar pentru un devot este mai rau decat iadul lumii materiale.

Exista 5 emotii spirituale eterne ale sufletului in relatia sa cu Domnul si fiecare suflet se afla intr-una dintre aceste emotii eterne care este asemnea unui ocean de iubire. Valurile acestui ocean sunt 33 de emotii tranzitorii care involbureaza oceanul si face iubirea tot timpul proaspata si asemenea nectarului, intre cei doi poli: iubirea in despartire (parakya) si iubirea in intalnire (sambhoga).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 14 Jul 2004, 12:25 PM
Mesaj #104


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE


QUOTE
In aceasta situatie, aerul vital, prana, in stare agitata, venind in contactat cu cele cinci elemente ale corpului grosier, produce 8 simptome externe ale extazului divin  care apar din modul de existenta spiritual, al bunatatii pure: Vishuddha Sattva.


- esti in stare sa explici sau sa exemplifici ce este asa zisa stare "agitata" ?

Ich muss die Frage beantworten trotz dem unhöflichen Ton.
Shuddha sattva vishesh-atma prema surya ansu samyabhak
Rucibis citta mashrinya krit asau bhava uceate

Cand in citta (tradus cu inima, sau constiinta, nu citta vriti),
modul de existenta al bunatatii pure, care nu apartine lumii materiale (shuddha sattva) se amesteca cu vishesh-atma, energia extazului divin, se spune ca la “orizontul inimii” razele soarelui iubirii (prema surya ansu) se manifesta, si atunci
citta (inima) este topita (mashrinya) de un potpuriu de gusturi (rucibis) ale iubirii.
Aceasta stare se numeste bhava, vlastarul iubirii transcendentale.


QUOTE
Cine, cum si ce agita prana?

Raspunsul este in Srimad Bhagavatam Cantoul 12 Cap.2 Vers 40, si anume Principiul de baza este Incantarea Numelui Sfant al Domnului.

evam vratah sva priya nama kirtya / jatanurago druta citta uccaih
hasaty atho roditi rauti gayaty ( unmada van nrityati loka bahyah

Cel care a facut legamantul sa se angajeze (evam vratah) in incantarea (kirtya) Numelui drag al Domnului (sva priya nama), dezvolta atasament (jata-anurago) si ca urmare a manifestarii Numelui Sfant al Domnului, care nu este differit de Domnul Insusi, “inima” se topeste (citta uccaih), si atunci devotul incepe sa rada tare, si de asemenea sa planga, devine agitat, si in timp ce continua sa incanteze Numele Domnului, devine ca un nebun, si incepe sa danseze, fara sa-i pese de lume din jur.

Insa acest lucru se intampla numai daca cita este curatata!
Sri Krishna Caitanya care este Sri Krishna Insusi sub forma unui devot spune:
Ceto darpana marjanam – mai intai trebuie curatata citta – “inima”
Bhava mahadavagni nirvapanam – prin care focul invapaiat al dorintelor materiale este stins
Shreya kayrava candrika vitaranam – caci Numele sfant este asemenea razelor racoroase ale lunii,
Iar Srila Rupa Gosvami spune:
Pentru limba -rasanasya care este bolnava de galbenarea nestiintei - Pitopatapta avidya, Numele (nama) forma (rupa) si calitatile (caritadi) Personalitatii Supreme a Domnului, Sri Krishna, nu au nici un gust (na roci Kanu).
Syat nama rupa caritadi sitapi avidya
Pitopatapta rasanasya na roci Kanu
Dar daca acest Nume (sa iva) este luat cu respect (kintu adharat )si in mod terapeutic (anudinam) tot Timpul (kalu justa) atunci treptat (kramad) Numele devine gustos (svadvi) si distruge (hantri) cauza nestiintei din radacina (tat gada mula).
Kintvadarad anudinam kalu sa iva justa
Svadvi kramad bhavati tat gada mula hantri

Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 14 Jul 2004, 12:51 PM
Mesaj #105


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Copilasi dragalasi, de acum pedeapsa pentru jigniri in raspunsuri va fi stergerea integrala a acestora.
Asta ca sa nu inchid tot threadul.
Imi pare rau daca se pierd idei bune, dar vad ca nu se intelege de vorba buna.

In rest, continuati...


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 09:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman