HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Ce Sunt Chakrele? "contrast" Intreaba., Centri energetici subtili
anadi
mesaj 15 Jun 2004, 09:17 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



Draga "Contrast"
Acesti centri au o deosebita importanta in yoga mecanica,
prin care se executa exercitii mecanice pentru curatirea si revigorarea acestora.
In corp exista canale (meridiane) enegetice (nadi) , prin care circula energie si informatie material-subtila,
care influenteaza functionarea corpului grosier.

In cea mai de jos chakra, numita mula-dhara, sau centrul radacina se afla un lac (kunda) unde se afla o energie puternica (alini) ce poate propulsa sufletul din inchisoarea corpului material, cu conditia ca acesti centri energetici sa fie purificati.
"Trezirea" sau manifestarea acestei energii este obtinuta prin procedee mecanice in asta-anga yoga (cu opt trepte).

Acesta este un procedeu de eliberare (mukti) din lumea materiala.
Acest procedeu mecanic nu da iubire pentru Dumnezeu.
Acest procedeu poate fi eventual asociat cu bhakti, el insusi insa
nu este bhakti.
Informatii despre lumea spirituala,
Personalitatea lui Dumnezeu, si detalii despre natura eterna a fiintei si a relatiei dintre fiinta si Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu nu sunt evidentiate in aceasta ramura yoga.
Pozitiv este faptul ca fiinta poate eventual sa obtina incredere in literatura vedica in totalitatea ei, prin faptul ca urmand sutrele lui Patanjali, se experimenteaza pe propriul corp eficacitatea acestor instructiuni, si eventual sa inceapa sa practice bhakti intr-o viata viitoare.
In general acest procedeu se adreseaza celor care sunt atasati de conceptia corporala materiala grosiera si subtila, sau sunt atrasi de puteri mistice sau mukti, fiind frustati de existenta materiala.
Draga "Contrast"
Daca esti atras de acest fel de yoga
vezi http://www.sacredcenters.com/chakras.html
sau ia legatura cu cei de la http://www.yogaesoteric.net/

Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Jun 2004, 02:31 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 15 Jun 2004, 11:19 AM)
Draga "Contrast"
Acesti centri au o deosebita importanta in yoga mecanica,
prin care se executa exercitii mecanice pentru curatirea si revigorarea acestora.

- referitor la topicul ales, as preciza ca oricine poate pune acea intrebare, dar nu oricine poate sa si raspunda (in mod cit mai competent) la ea. Din pacate anadi nu este cel mai competent in directia asta, nici dpdv teoretic, si cu atit mai putin dpdv practic.

- in primul rind NU EXISTA o asa zisa "yoga mecanica". Asta este o "inventie" a lui anadi, un termen inventant de el, ca de altfel si altii.

- afirmatiile lui anadi in directia acestui subiect ne duc cu gindul la orbul care descrie rasaritul soarelui. sad.gif

- centri de forta sau asa zisele chakras au importanta pt. orice om, pt. orice cautator spiritual. A spune ca ele au importanta doar pt. o asa zisa "yoga mecanica" sau doar pt. unii cautatori spirituali ai unor cai spirituale, este precum ai spune ca de rinichi, sau de ficat, sau de inima nu au nevoie decit cutare si cutare oameni. Asa cum fara inima sau fara ficat un om nu poate trai, la fel si fara o chakra fiinta nu poate trai/exista.

QUOTE
In corp exista canale (meridiane) enegetice (nadi) , prin care circula energie si informatie material-subtila,
care influenteaza functionarea corpului grosier.


- "in care corp" exista acele canale ... uita sa va spuna anadi.

- exista 7 chakras principale si alte citeva mii secundare. Fiecare dintre aceste chakras secundare sint oarecum subordonate si sint sub influenta unei chakras principale.

- dar pt. a intra mai in detalii trebuie cunoscute mai intii alte "reguli de baza" si legi oculte ale Manifestarii.

- Creatia este structurata pe trei nivele importante, catalogate in asa zise lumi. Cea mai subtila, lumea cauzala, apoi lumea astrala si cea mai grosiera lumea fizica. Dpdv al acestor trei realitati, centri de forta au o anume manifestare specifica. Astfel, o chakra are o manifestare cauzala si una astrala, si chiar la nivel fizic au un anume gen de proiectie, care de regula poarta denumirea de "plex". Fiecarui tip de manifestare ii corespund si tipurile de energie specifica. Astfel, exista o sui generis "energie cauzala", "energie astrala", iar fizic lucrurile sint ceva mai complexe.

- deasemenea, Creatia este structurata pe 7 planuri de existenta, pe 7 nivele. Fiecare din aceste planuri au un sui generis focar de comanda si control, acele 7 chakras principale de care am amintit mai sus. Pt. a intelege mai usor aceste 7 planuri si manifestarea lor, facem apel la legea similitudinii, in sensul ca "tot ceea ce se gaseste in Macrocosmos, se regaseste in egala masura si in Microcosmosul uman, iar ceea ce nu se gaseste in Microcosmosul uman, nu se gaseste nici in Macrocosmos". Astfel, studiind aceste planuri si chakras in interiorul Microcosmosul uman, le putem intelege functionarea si la nivel Macrocosmic.

- fiecare dintre aceste 7 planuri au un anume rol si importanta in functionarea intregului (micro sau macro)cosmos. Raportat in fiinta umana, fiecare plan are un subordine si coordonare anumite functii si organe specifiice acelei zone de proiectie in planul fizic a acelor planuri. Fiecare dintre aceste 7 nivele si cei 7 centri de forta principali ai lor au ca proiectie la nivelul corpului fizic 7 zone de la nivelul coloanei vertebrale. Astfel, cel mai de jos si grosier plan si centru de forta este localizat in plan fizic ca proiectie la nivelul bazei coloanei vertebrale, in asa zisul "os sacru". Urmatorul are ca proiectie in planul fizic (tot la nivelul coloanei, unde se regasesc de fapt toti cei 7 centri de forta principali) undeva la 2-3 degete deasupra sexului si samd si cu celelalte 5 ramase (nu intru in amanunte oculte detaliate).

- fiecare centru de forta, dupa cum am mai spus, are in subordine anumite glande, organe si functii ale corpului fizic. Astfel, cel de la baza coloanei are in subordine si coordonare functia locomotorie, functie de excretie, intestinul gros, functia vitala a organismului etc. Cel de al doilea centru de forta are in subordine si coordonare functia de urinare, functia sexuala, organele genitale, si cele aferente, rinichii si organele aferente sistemului de urinare etc, iar ca denumire si proiectie fizica a acestor 7 chakras avem asa numitele plexuri (de ex. plexul sacral, plexul solar, plexul cardiac etc).

- Urmarind aceasta succinta prezentare, se intelege de ce acesti centri de forta sint vitali si importanti pt. ORICE fiinta umana. De gradul lor de dinamizare, trezire si functionare a acestor centri de forta depinde functionarea intregului organism uman, inclusiv cel fizic.

- dpdv spiritual, ocult ezoteric, acesti centri de forta au functiile lor specifice si sint si totodata purtatorii energetici ai diferitelor energii si stari si trairi si inzestrari ale fiintei. De ex., vointa are un anume "set de energii" specifice, aflate intr-un anumit spectru, intr-o anumita plaja de frecventa de vibratie, de "lungime de unda" (si evident si unei culori subtile aurice) si corespund in principal unui centru de forta anume, cel de al 3-lea. La fel si iubirea, care are ca si purtatoare energetica si centru de forta cel de al 4-lea. La fel si inteligenta, intuitia, vitalitatea, curajul, senzualitatea, samd.

- fiecare cale spirituala are in mod preponderent una sau mai multe chakre ca tipologie si mediu de folosire energetica. De ex. caile orientate catre devotiune, iubire, daruire samd au ca mediu subtil energetic principal energia iubirii si centrul 4. Indiferent de metodele si tehnicile spirituale folosite de aspirantii acestor cai "devotionale", sa le numim pe scurt, tranziteaza aceste tipuri de energii si le folosesc ca si calauzitoare in transformarea lor spirituala si gasirea tintei caii, ca si cum am urma "firul adriadei". Toate energiile isi au originea in sursa originara, Energia Suprema a lui Dumnezeu, iar ea isi are originea in Dumnezeu. Deci urmind o cale spirituala autentica si vie ajungi pina la urma la acelasi tel unic. Fie ca te numesti crestin, hindus, musulman, yoghin, buddhist, taoist samd, vehiculezi prin fiinta ta aceste energii subtile iar setul de reguli (invataturi) si tehnici specifice caii tale foloseste mai mult sau mai putin constient de catre tine anumite tipuri de energii, rafinindu-le, elevindu-le si odata cu ele si trairile specifice acelor energii, ca de ex. daruire, devotiunea, iubirea, intuitia, credinta, vointa, curajul netarmurit, inteligenta sclipitoare si chiar genialitate, senzualitate si sexualitate debordanta controlata, samd.

- unele cai spirituale prin tehnicile folosite ii fac pe adeptii lor mai constienti de acest realitati subtile si chiar ii ajuta sa le constientizeze, sa le inteleaga si mai apoi chiar sa le si controleze si sa nu mai fie controlati de ele, ca si cum ai fi controlat de proprii tai "angajati" sau "roboti", ci sa-i controlezi tu pe ei. Alte cai nu se preocupa de acest control si constientizare, ci pe o amplificare si rafinare a unei calitati anume, care in timp poate conduce fiinta catre sursa, catre Dumnezeu, catre starea de mintuire (eliberare).

- diferite cai se adreseaza acestor tipuri de energii, alte cai nu pun deloc accentul pe aceste energii subtile, chiar daca ei, vor nu vor, stiu nu stiu, tot le folosesc. Unele cai i-au determinat o anume fateta a lui Dumnezeu ca drept tinta in drumul spiritual al aspirantilor acelei cai, tinta care pt. unii poate fi personalizata, pt. altii transcendenta, pt. altii pot fi o anume fateta a lui Dumnezeu, pt. altii 2, 3 sau mai multe. Important este ca toate caile autentice si vii conduc in acelasi loc, la acelasi Dumnezeu. Fiecare fiinta are o anume personalitate si tipologie lantrica si pe baza acestia i se potriveste una sau mai multe cai spirituale si este bine pt. ea sa-si gaseasca acea cale potrivita si specifica si pe aceea sa o urmeze. Deasemenea, in cazul in care calea aleasa are mai multe puncte de referinta in lumea fizica, grupuri sau scoli spirituale, cu diferiti maestrii, e bine sa-si caute maestrul sau spiritual. A se vedea cum i-au cautat si mai apoi gasit maestrul spiritual unii dintre cei care mai apoi au devenit la rindul lor niste fiinte eliberate, sfinte. Recomand in acest sens cartea "Autobiografia unui yoghin", scrisa de Paramahansa Yogananda (a aparut si in limba romana), care cuprinde periplul sau de cautari, si nu numai pe al sau.

QUOTE
In cea mai de jos chakra, numita mula-dhara, sau centrul radacina se afla un lac (kunda) unde se afla  o energie puternica (alini) ce poate propulsa sufletul din inchisoarea corpului material, cu conditia ca acesti centri energetici sa fie purificati.
"Trezirea" sau manifestarea acestei energii este obtinuta prin procedee mecanice in asta-anga yoga (cu opt trepte).


- ce mai prezentare la ceea ce s-ar putea numi "energia esentiala" a fiintei, kundalini. Trezirea acestei energii se face in mai multe moduri, nu numai prin asa zisele "procedee mecanice". In anumite cai spirituale, care nu se preocupa de aceasta energie primordiala, trezirea si purificare launtrica conduce in mod inevitabil la trezirea si urcarea lui Kundalini, ceea ce duce si la o traire a unei anume stari de extaz lantric, sau extaz mistic, sau samadhi, sau altfel spus "comuniuna mistica cu Dumnezeu, facilitata de aceasta trezire puternica si urcare (pe coloana, la nivelul unui centru de forta) a acestei energii esentiale. Chiar si extazul mistic crestin isi are ca origine energetica tot aceasta trezire a lui Kundalinii si urcarea ei la nivelul unui centru de forta, de regula la nivelul 4 al fiintei, cel afectiv, de unde si trairea specific afectiva, dar si mistica in acelasi timp a acelei fiinte, adica si urcarea ei la nivelul celui de a 7-lea centru de forta, cel care face legatura cu Dumnezeu, cu Imparatia Cerurilor din noi, legatura launtrica care ne pune mai apoi si in legatura "exterioara" cu Dumnezeu in afara noastra.

- de multe ori, asa zisa "coborire a Duhului Sfint" este de fapt o trezire a lui Kundalini, care face sa se trezeasca in fiinta anumite calitati si inzestrari de natura divina, alteori fenomenul de "coborire a Duhului Sfint" este coroborat si cu trezirea lui Kundalini, alte ori este doar el, "coborire a Duhului Sfint" fara urcarea lui Kundalini. Depinde de caz, de starea de trezire spirituala a aspirantului si a menirii spirituale pe care el o are si a momentului respectiv in care se afla el.

QUOTE
Acesta este un procedeu de eliberare (mukti) din lumea materiala.


- nu numai asta e, si nu numai de lumea materiala (fizica) te eliberezi.

QUOTE
Acest procedeu mecanic nu da iubire pentru Dumnezeu.


- ba da, chiar f. multa, mai ales daca este corect inteles si aplicat. Cel ce intelege cum functioneaza sistemul sau launtric de centri de forta, nadisuri si energii suntile, si calitatile specifice acestora, poate alege la VOINTA ce tip de energii si treziri launtrice doreste sa obtina, deci inclusiv iubirea fata de Dumnezeu, fata de Iisus, fata de Shiva, fata de Krishna samd.

QUOTE
Acest procedeu poate fi eventual asociat cu bhakti, el insusi insa nu este bhakti.


- nu este bhakti, d anumite pdv e chiar superioara lui bhakti. spoton.gif

QUOTE
Informatii despre lumea spirituala,
Personalitatea lui Dumnezeu, si detalii despre natura eterna a fiintei si a relatiei dintre fiinta si Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu nu sunt evidentiate in aceasta ramura yoga.


- depinde pina unde te opresti cu studiul teoretic, si mai ales practic. rolleyes.gif

QUOTE
Pozitiv este faptul ca fiinta poate eventual sa obtina incredere in literatura vedica in totalitatea ei, prin faptul ca urmand sutrele lui Patanjali, se experimenteaza pe propriul corp eficacitatea acestor instructiuni, si eventual sa inceapa sa practice bhakti intr-o viata viitoare.


- asta e o gluma sau o reclama proasta. hh.gif Asta e un fel de: "mai toate sint bune, dar cea mai buna e a mea". rofl.gif

- avem exemplul multor maestri spirituali care au atins starea de eliberare (mintuire) fara sa urmeze vedele sau bhakti.

- e buna si bhakti, dar nu la toti, ci mai ales la cei care le lipseste inteligenta practica, de tip inginereasca. smile.gif Inginerul nu este un devotat, el este un cautator al tainelor, al adevarului. El traieste pe pielea lui realitatile si adevarurile si acestea il transforma si pe el si credinta sa. El are o credinta autentica si vie, trecuta prin experienta sa personala, si nu e vorba de o asa zis credinta care e mai degraba o credulitate de 3 lei. Acesti creduli vorbesc si ore intregi de iubire, dar ei nu stiu ce e iubirea si nu sint traversati cu adevarat de energia iubirii, deci ceea ce vorbesc ei sint cuvinte moarte, goale. Multi vorbesc de Iisus, de Krishna, de Shiva ... dar ei nu au avut nici macar un moment de comuniune tainica si ampla cu spiritul divin al "
preferatilor" lor. Daca ii intrebi cum sint in realitate "preferatii lor", ei iti vor cita cel mai adesea din carti, sau din spusele altora.

- chiar si ateul, care se spune ca nu are credinta, sa stiti ca el are credinta, dar la el e invers pusa: "el crede ca nu exista Dumnezeu!" Cind el spune: "nu cred in Dumnezeu", de fapt isi declara CREDINTA intr-o realitate "opusa" realitatii lui Dumnezeu, deci tot o credinta e. De multe ori, in cazul ateilor credinta, ca forta si manifestare energetic subtila e mai mare decit in cazul asa zisilor credinciosi, care v-am spus, de multe ori nu e credinta, ci credulitate, care are ca suport energetic subtil nu energia specifica centrului de forta 4, precum e in cazul credintei, ci energia subtila specifica centrului 2, deci ce specifica credulitatii.

- din acest motiv, in mod paradoxal, multi dintre atei au un urcus spiritual mult mai rapid si fulminant decit credinciosii. Va spun asta nu numai ca pe o teorie, ci si ca pe o traire personala efectiva. Eu chiar multumesc lui Dumnezeu ca m-a lasat ateu pina la o anumita virsta, si nu mi-am "imbicsit" subconstientul si cunoasterea cu tot felul de dogme limitatoare si astfel mi-a permis sa pun vin nou, in burduf nou. smile.gif

QUOTE
In general acest procedeu se adreseaza celor care sunt atasati de conceptia corporala materiala grosiera si subtila, sau sunt atrasi de puteri mistice sau mukti, fiind frustati de existenta materiala.


- asta e o ineptie. Nu e vorba de frustare, ci de o anume tipologie si specificitate a fiecarui om in parte, ceea ce il face mai permeabil la anumite cai spirituale.

- puteri mistice, sau asa zis paranormale pot apare pe caile spirituale care acceseaza energia subtila, dar nu asta este tinta acestor cai. Ele vin mai mult ca si o confirmare a trecerii unor anumite praguri si nivele spirituale, dar si ca teste pe calea spirituala.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Jun 2004, 10:55 AM
Mesaj #3


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Multumesc, doream sa stiu mai multe. Multumesc din... chacra inimii ! Poate mai spuneti !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jun 2004, 10:55 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IO
mesaj 28 Jun 2004, 11:10 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Evident, cele 7 chakre principale la care s-a referit thunder sunt cele pe care le stie orice incepator. Mai sunt insa si altele... si mai "principale". jamie.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Jun 2004, 11:19 AM
Mesaj #5


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Da, stiu despre acestea si oamenii care le-au cuprins si in folclor: ex. "pe umeri au doi luceferi" - in basme - chacrele de pe umeri. Mai postati, ca ma intereseaza ! Multumesc!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 28 Jun 2004, 11:26 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Absolut corect, contraste. thumb_yello.gif Chakrele de pe umeri sunt 2 din cei 3 Centri ai Crucificarii.
..........................................
Hai sa ne oprim aici.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 28 Jun 2004, 12:16 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (thunder @ 18 Jun 2004, 03:33 AM)
- in primul rind NU EXISTA o asa zisa "yoga mecanica". Asta este o "inventie" a lui anadi, un termen inventant de el, ca de altfel si altii.




Ce inseamna mecanic?

Tratul Yoga al lui Patanjali, precum si derivate subtiate, amestecate cu "altceva" descriu Yoga mecanica.
De ce se numeste "mecanica" aceast tip de yoga?

Ea are la baza procedee mecanice de purificare ce se bazeaza pe regularea energetica a masinii in care se afla sufletul.
Aceste procedee mecanice includ:
-posturi si procedee mecanice dinamice (de exemplu udyana bhanda... incearca direct sa agite kundAlini)
-procedee de regulare a respiratiei, prin care in final simturile sunt retrase din lumea obiectelor simturilor, iar intervalul dintre doua respiratii poate fi in final oprit. Durata de viata se masoara de fapt in "numar de respiratii".

Problema este ca natura sufletului este iubirea.
Daca yoga mecanica este amestecata cu ceva bhakti, treptele superioare, dharana (concentrarea) si dyana (meditatia) pot fi indreptate spre Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, Sri Krishna, sau una din formele Sale din categoria bhagavan-tattva.
Daca nu exista bhakti, atunci cel ce executa acest tip de yoga devine un impersonalist, si prin aceasta un ofensator la adresa lui Dumnezeu, pentru ca neaga forma transcendentala a Acestuia si serviciul devotional transcendental pentru El.

Acest topic a fost editat de anadi: 28 Jun 2004, 02:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 28 Jun 2004, 02:55 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (thunder @ 18 Jun 2004, 03:33 AM)

- afirmatiile lui anadi in directia acestui subiect ne duc cu gindul la orbul care descrie rasaritul soarelui.

Cand poate cineva sa se apropie de Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, si de devotii Sai?
Cine poate practica yoga (yoga inseamna in limba sanscrita religie, adica re-legare de Personalitatea Suprema)?

Si Caitanya Mahaprabhu a explicat in versul 3 din Instructiunile sale, Shiksha-ashtaka:

trinad api sunicena - sa mai umil decat un fir de iarba
taror api sahishnuna - sa fii mai tolerant decat un copac
amanina amanena - sa arati tuturor respect, dar sa nu astepti respect de la altii
kirtanya sada hari - atunci vei putea incanta numele Domnului in extaz tot timpul


Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 28 Jun 2004, 05:52 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (contraste @ 28 Jun 2004, 11:57 AM)
Multumesc, doream sa stiu mai multe. Multumesc din... chacra inimii ! Poate mai spuneti !

"Creatia este structurata pe trei nivele importante, catalogate in asa zise lumi. Cea mai subtila, lumea cauzala, apoi lumea astrala si cea mai grosiera lumea fizica. Dpdv al acestor trei realitati, centri de forta au o anume manifestare specifica. Astfel, o chakra are o manifestare cauzala si una astrala."

Draga "contraste", avand in vedere ca ai inteles mesajul, si nu ai pus nici o intrebare, te-as ruga sa-mi explici cate ceva despre lumea cauzala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 28 Jun 2004, 07:25 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 28 Jun 2004, 01:12 PM)
Evident, cele 7 chakre principale la care s-a referit thunder sunt cele pe care le stie orice incepator. Mai sunt insa si altele... si mai "principale".

- exista 7 planuri existentiale, fiecare cu 7 centri de comanda si control (chakras). Ceilalti centri secundari sint subordonati acestor 7.

- sint mii si mii de centri secundari, unii mai importanti, altii ceva mai putin importanti, dar cu totii necesari.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 28 Jun 2004, 08:10 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 28 Jun 2004, 02:18 PM)
QUOTE (thunder @ 18 Jun 2004, 03:33 AM)
- in primul rind NU EXISTA o asa zisa "yoga mecanica". Asta este o "inventie" a lui anadi, un termen inventant de el, ca de altfel si altii.


Ce inseamna mecanic?

Tratul Yoga al lui Patanjali, precum si derivate subtiate, amestecate cu "altceva" descriu Yoga mecanica.
De ce se numeste "mecanica" aceast tip de yoga?

Ea are la baza procedee mecanice de purificare ce se bazeaza pe regularea energetica a masinii in care se afla sufletul.
Aceste procedee mecanice includ:
-posturi si procedee mecanice dinamice (de exemplu udyana bhanda... incearca direct sa agite kundAlini)
-procedee de regulare a respiratiei, prin care in final simturile sunt retrase din lumea obiectelor simturilor, iar intervalul dintre doua respiratii poate fi in final oprit. Durata de viata se masoara de fapt in "numar de respiratii".


- expui elemente disparate si fara o cursivitate ceea ce nu ajuta la nimic bun, ci doar incurca mintile celor mai putin cunoscatori ai tainelor oculte.

- cursivitatea asta ai fi obtinut-o daca nivelul tau de constiinta atingea anumite nivele care ii permiteau sa fie inspirate spontan si continuu. Modul in care iti expui ideile arata starea mintii tale, care joaca precum "maimuta" din textele spirituale (in care mintea agitata si necontrolata este asemuita cu o maimuta care sare de pe o creapca pe alta). Asta arata o slaba si discursiva si inconsecventa practica spirituala.

- geniul se deosebeste de omul de rind nu prin faptul ca stie mai multe ca ei, ci stie sa faca conexiuni inteligente intre aceste cunoasteri si le expune mai apoi intr-o forma lucida, continua si rationala. Multi oameni au avut sclipiri de inspiratie si au vazut/inteles anumite parti dintr-un intreg, insa geniile si fiintele inspirate de Dumnezeu pot expune acel intreg.

- incearca sa nu mai vorbesti despre ceea ce evident nu practici, caci cine nu practica nu stie despre ce vorbeste, ci doar da si el din gura sa se afle in treaba si sa para cunoscator. In cazul acestei yoga, asa zis (numita de tine) "mecanica" lucrurile, formele si rezultatele sint cu totul altele decit cele de care vorbesti tu. In nici un caz nu e o "yoga inferioara", cum vrei sa bati bati seaua sa priceapa iapa, ci o forma de yoga potrivita pt. cei cu o personalitate specifica abordarii acestui sistem. El este ABC-ul tuturor cailor spirituale. Chiar si Ramana Maharishi, care vorbea numai depsre Sine si "cine sint eu?" a facut la inceput ha-tha yoga. Si Rama Krishna si multi alti mari intelepti ai acestei planete.

QUOTE
Problema este ca natura sufletului este iubirea.


- asta e problema ta, una inchipuita de altfel.

- sufletul este o copie in miniatura a lui Dumnezeu, o holograma a Lui, iar Dumnenzeu e infinit, nu numai iubire. In epoca actuala iubirea este o metoda usoara si eficienta de trezirea sufletului si spiritului si de a-l gasi pe Dumnezeu, dar nu e singura. Iata, taoistii nu se preocupa de iubire in sine, ci de VID, vidul creator beatific, daca ai auzit de el (nu te intreb daca l-ai trait, caci am inteles, tu doar "iubirea" o "cunosti" ca si cale. smile.gif Vorba lui Morfeus, "una e sa sti calea, si alta e sa pasesti pe ea"

QUOTE
Daca yoga mecanica este amestecata cu ceva bhakti, treptele superioare, dharana (concentrarea) si dyana (meditatia) pot fi indreptate spre Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, Sri Krishna, sau una din formele Sale din categoria bhagavan-tattva.


- cele 8 trepte ale lui Patanjali include si concentrarea (dharana), meditatia (dhyana) si samadhi (extazul divin) ce nu au nimic comun cu o asa zisa "yoga mecanica", nici cu bhakti.

- spicuiesc:

QUOTE
       Patanjali dă o mare varietate de tehnici care armonizează treptat mintea şi induce gradat o percepţie din ce în ce mai subtilă. Totuşi, calea principală a lui Patanjali e conţinută în opt stadii fundamentale. Primele cinci sunt:

        1. Yama (cod personal + moral)
        2. Niyama (cod personal)
        3. Asana (poziţie, atitudini corporale)
        4. Pranayama (controlul prana-ei sau a suflului)
        5. Pratyahara (retragerea simţurilor)

        Aceste prime cinci stadii sunt stadiile exoterice sau bahiranga (extern) ale practicii Yoga. Ele pregătesc progresiv corpul-minte pentru ultimele stadii:

        6. Dharana (concentrare)
        7. Dhyana (meditaţie)
        8. Samadhi (superconştiinţă sau extaz)

        Aceste ultime trei stadii sunt stadiile esoterice, sau antaranga (intern), ale practicii Yoga. Primele cinci stadii neagă conştiinţa, în timp ce ultimele trei o dilată. Stadiile avansate pot fi practicate numai după ce se stăpânesc perfect stadiile preparatorii. Stadiile până la Pratyahara (retragerea simţurilor) îndepărtează gradat distracţiile externe, în timp ce practicile de la Dharana (concentrare) în jos distrug gândurile care deranjează şi manifestările psihice, astfel încât mintea încetează să funcţioneze. IDA (lumea internă) e echilibrată de PINGALA (lumea externă) astfel încât SUSHUMNA (transcendentalul) începe să funcţioneze în SAMADHI (superconştiinţă sau extaz).

        Cele opt stadii armonizează progresiv cele cinci koshas (învelişuri) ale omului: annamaya (fizic); Pranamaya (pranic sau bioplasmatic); manomaya (mental); vijnanamaya (intuitiv); anandamaya (divin). Scopul final este de a transcende limitările acestor învelişuri. Mişcarea este de la grosier la subtil. Vom considera acum pe scurt cele opt stadii.


QUOTE
Daca nu exista bhakti, atunci cel ce executa acest tip de yoga devine un impersonalist, si prin aceasta un ofensator la adresa lui Dumnezeu, pentru ca neaga forma transcendentala a Acestuia si serviciul devotional transcendental pentru El.


- bati cimpii sad.gif

- citeste mai sus cum te contrazice insusi Patanjali. Eu zic ca pe linga el, tu esti un mare mare si ilustru necunoscut. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 28 Jun 2004, 08:16 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 28 Jun 2004, 08:36 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 28 Jun 2004, 04:57 PM)
QUOTE (thunder @ 18 Jun 2004, 03:33 AM)

- afirmatiile lui anadi in directia acestui subiect ne duc cu gindul la orbul care descrie rasaritul soarelui.

Cand poate cineva sa se apropie de Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, si de devotii Sai?

- cind vrea "muschii lui spirituali". Pt. ca asta e marele avantaj a cailor "tehniciste", ca te invata sa fii propriul conducator al destinului tau, al vietii tale, al practicii spirituale si al realizarilor pe care le doresti, inclusiv aceea de a "te apropia de Dumnezeu". Cu cit urci pe treapta evolutiei spirituale, cu atit nivelul tau de constiinta este mai inalt si esti mai aproape de Dumnezeu, iar El se poate manifesta mai usor prin tine fata de cei din jurul tau, devenind astfel un exemplu pt. ei, un intermediar si un "mediator".

- nu trebuie sa ajungi devotul cuiva pt. a fi alaturi de Dumnezeu, nici macar devotul lui Dumnezeu, pt. ca tu in sine esti FIUL Sau, bucatica "rupta" din El. Nu esti sclav, nu esti pacatos, nu esti nemernic samd ... ci esti cel mult un "uituc", care a uitat de esenta sa divina, de originea Sa, Dumnezeu. Pe Dumnezeu ajungi sa-L iubesti fara sa urmarsti asta, ci pur si simplu apropierea autentica de El trezeste spontan iubirea in tine, atit fata de El cit si de cei fata de care ai afinitati.

- nu dindu-ti cu caramida in piept ca esti "devot" ajungi sa cunosti iubirea si pe Dumnezeu, ci urcind spiritual, pe o cale autentica si vie.

- cind urci cu adevarat pe treptele evolutiei spirituale senzatia este asemanatoare cu aceea descrisa de unii "poeti", ca simti ca atingi stelele de pe cer si le poti aduce pe pamint, adica poti intermedia dumnezeirea celor de linga tine, pt. ca Dumnezeu te-a transformat in canalul Sau divin, prin care "uda" pe cei meritosi si dechis sufleteste, care sint pregatiti sa primeasca "darul" Sau.

- nu cel care tipa in gura mare vorbind de bahkti iti aduce iubirea in suflet, ci cel ce "ti-o pune cu "mina" in suflet si in inima", iar acesta o are de la Dumnezeu, nu din virful limbii din care cuvinteaza cu infatuare multimilor. Un astfel de intermediar, iti poate "atinge" inima si sufletul fie privindu-te, atingindu-te, gindind la tine, "mingiind" inima si sufletul cu "mina" sa subtila, cu constiinta sa, sau chiar vorbindu-ti sau scriindu-ti. Acesti oameni au acel har care este descris de cuvintele: "te unge la suflet", sau "te taie cu vorba", pt. ca el poate fi si mesagerul iubirii lui Dumnezeu, dar si "biciuitoruil" Sau, intru purificarea si indreptarea pacatosului. Nu cuvintul in sine este cel care te unge, ci continutul subtil al acestuia.

QUOTE
Cine poate practica yoga (yoga inseamna in limba sanscrita religie, adica re-legare de Personalitatea Suprema)?


- cine are karma benefica - "puterea de a gindi si a actiona depinde de karma" - Buddha Gautama


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 29 Jun 2004, 09:20 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
exista 7 planuri existentiale, fiecare cu 7 centri de comanda si control (chakras).

A!... pai sa le numaram, coane Fanica smile.gif ......... 7*7 = 49 (!) de chakre principale. Oops! Cred ca am gresit pe undeva la calcule..... NU? tongue.gif


QUOTE
Ceilalti centri secundari sint subordonati acestor 7.

Hmmmm... sa vedem... esti sigur? wink.gif

Acest topic a fost editat de RZA: 29 Jun 2004, 09:21 AM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 29 Jun 2004, 09:54 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 29 Jun 2004, 11:22 AM)
QUOTE
exista 7 planuri existentiale, fiecare cu 7 centri de comanda si control (chakras).

A!... pai sa le numaram, coane Fanica smile.gif ......... 7*7 = 49 (!) de chakre principale. Oops! Cred ca am gresit pe undeva la calcule..... NU?

- ok, se pare ca a fost insuficient de clara afirmatia, iar acel "fiecare cu 7 centri" ti-a dat batai de cap in intelegerea celei de a doua parti a frazei care a urma si lamurit ideea ca sint doar 7, "Ceilalti centri secundari sint subordonati acestor 7". Repetam:

- exista 7 planuri existentiale, fiecare cu centrul sau de comanda si control (chakra). Ceilalti centri secundari sint subordonati acestor 7.

QUOTE
QUOTE
Ceilalti centri secundari sint subordonati acestor 7.

Hmmmm... sa vedem... esti sigur?

- m-ai lamurit cu acest Correspondence School of New Age Studies

- Acest New Age de provenienta masonica nu are prea multe in comun cu spiritualitatea autentica si vie, care are ca si scop devierea sau "parcarea" spirituala a cautatorilor spirituali, adica ceea ce fac asa zisele "cai spirituale de garaj".

- incearca caile spirituale milenare, traditionale.

Acest topic a fost editat de thunder: 29 Jun 2004, 10:02 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 29 Jun 2004, 10:02 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Relax, thunder, stiu si cate chakre principale sunt, si care, si ce rol are fiecare. Ideea e ca sunt mai mult de 7 (btw a pus New Age monopol pe adevar?). N-am nimic impotriva unui "schimb de experienta", dar nu pe public. Stii tu... margaritarele. jamie.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 29 Jun 2004, 11:29 AM
Mesaj #16


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Multumesc ca va inghesuiti sa spuneti lucruri nestiune de ...nimeni !
Ce-ar fi , ca voi sa le si nominalizati nitel? (chacrele)...
Pentru restul, mergeti la "disputa"...
Multumesc!

Acest topic a fost editat de contraste: 29 Jun 2004, 11:31 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 29 Jun 2004, 12:59 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE
QUOTE
Acest procedeu poate fi eventual asociat cu bhakti, el insusi insa nu este bhakti.

- nu este bhakti, d anumite pdv e chiar superioara lui bhakti. spoton.gif
QUOTE
Informatii despre lumea spirituala,
Personalitatea lui Dumnezeu, si detalii despre natura eterna a fiintei si a relatiei dintre fiinta si Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu nu sunt evidentiate in aceasta ramura yoga.

- depinde pina unde te opresti cu studiul teoretic, si mai ales practic. rolleyes.gif
QUOTE
Pozitiv este faptul ca fiinta poate eventual sa obtina incredere in literatura vedica in totalitatea ei, prin faptul ca urmand sutrele lui Patanjali, se experimenteaza pe propriul corp eficacitatea acestor instructiuni, si eventual sa inceapa sa practice bhakti intr-o viata viitoare.

- asta e o gluma sau o reclama proasta. hh.gif Asta e un fel de: "mai toate sint bune, dar cea mai buna e a mea". rofl.gif


Sa vedem ce spune Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, Sri Krishna, in acest context,
in Bhagavat-gita 6.47:

yoginAm api sarveSAM / mad-gatenAntarAtmanA
SraddhAvAn bhajate yo mAM / sa me yuktatamo mataH

TotuSi (api) dintre toTi (sarveSAM) yoghi (yoginAm),
cel care (yo) a atins nivelul credinTei (SraddhAvAn)
se va ataSa de Mine prin mintea Si sufletul sAu (mad-gatenAntarAtmanA)
el executA mereu bhajan - mA venereazA (bhajate) pe Mine (Mam)
de aceea el (sa) este prin sufletul sAu cel mai intim conectat (yuktatamo) cum Mine (mataH).

Acest vers din finalul capitoului Sase – Dhyana yoga, din Bhagavad-gita este sutra care concluzioneazA primele Sase capitole. Dintre toTi yoghi descriSi anterior, cel care executA bhakti - serviciu plin de iubire divinA in bhajan este cel mai intim legat de bhagavan.

Cine practica bhajana? Un bhakti-yoghi.
vezi http://www.yoga-age.com/amrita/bhakti.html

QUOTE
In this Iron Age, Japa Yoga is an easy way for attaining God-realisation.
Japa is the repetition of any Mantra or Name of the Lord with Bhava and feeling.
Japa removes the impurities of the mind, destroys sins and brings the devotee face to face with the Lord.
Every Name is filled with countless powers; just as fire has the natural property of burning things, so also the Name of God has the power of burning the sins and desires.
Sweeter than all sweet things, more auspicious than all good things, purer than all pure things, is the Name of the Lord.
Name of the Lord is a boat to cross this Samsara. It is a weapon to destroy the mind.
The repetition of the Mantra again and again generates great spiritual force and momentum and intensifies the spiritual Samskaras or impressions.
Mananaat Trayate iti Mantrah: By the Manana, constant thinking or recollection, one is released from the round of birth and death; so it is called Mantra.
Repetition of Mantra raises vibrations. Vibrations give rise to definite forms. Repetition of Om Namah Sivaya gives rise to the form of Lord Siva in the mind; repetition of Om Namo Narayanaya gives rise to the form of Lord Hari.
The glory of the Name of God cannot be established through reasoning and intellect. It can certainly be experienced or realised, only through devotion, faith and constant repetition


Acest topic a fost editat de anadi: 29 Jun 2004, 01:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 30 Jun 2004, 12:46 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE
QUOTE
"Trezirea" sau manifestarea acestei energii este obtinuta prin procedee mecanice in asta-anga yoga (cu opt trepte).


- ce mai prezentare la ceea ce s-ar putea numi "energia esentiala" a fiintei, kundalini. Trezirea acestei energii se face in mai multe moduri, nu numai prin asa zisele "procedee mecanice".

Dupa cum am spus in textul citat, in asta-anga yoga "trezirea" acestei energii se realizeaza prin procedee mecanice, cum ar fi de exemplu nauli si uddhyana bandha.

In bhakti de exemplu trezirea acestei energii si atingerea starii de eliberarea de sub dictatul lumii materiale, sunt efecte secundare ale serviciului devotional transcendental,bhakti , efecte care nu sunt cautate de bhakta (devot). In Sastra (scriptura) se spune ca mukti, eliberarea, (care este o persoana) sta cu mainile impreunate in rugaciune pentru a-l servi pe cel ce incanteaza numele sfant cu iubire, dar devotul nu are nici un fel de interese in mukti, atunci cand e lipsita de dulceata serviciului devotional etern catre Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu.

De asemenea afirmatia ca energia kundalini "s-ar putea numi energia esentiala" a fiintei, nu este tocmai corecta.
Acest lucru nu il spun eu, ci Srila Vyasadeva cunoscut si ca Veda Vyasa, care a primit cunoasterea direct de la Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, si a scris acel mesaj pentru fiintele umane din Kali-Yuga (era certurilor si a ipocriziei) sub forma literaturii vedice.
El afirma ca fiinta este facuta din sentimente spirituale de iubire, care sunt exprimate prin dorinta serviciului facut din iubire pentru Cel iubit, care este Sri Krishna, Cel A Toate Atragator, in forma sa originala, sau expansiuni ale Sale din categoria bhagavan tattva.
De aceea energia din care este facuta fiinta (jiva) este iubirea spirituala (prema).
Aceasta este energia esentiala a fiintei.
Modul prin care iubirea spirituala (prema) este exprimata se numeste bhakti (serviciul devotional transcendental).

Kundalini
nu este energia spirituala sau iubirea spirituala din care este facuta fiinta, ci reprezinta forma potentiala a fortei vitale, prana, a corpurilor materiale (mai mult sau mai putin subtile sau grosiere).

QUOTE
Kundalini is the potential form of prana or life force, lying dormant in our bodies. It is conceptualized as a coiled up serpent (literally, 'kundalini' in Sanskrit is 'coiled up') lying at the base of our spine, which can spring awake when activated by spiritual disciplines.
QUOTE
Prana, Aerul, SimTul tactil

Organele de simT externe au la bazA
falsul ego (egoismul) in combinaTie cu
ignoranTa (tama) Si pasiunea (raja).

Privirea lui Maha ViSnu combinAnd falsul ego cu ignoranta Si sunetul a dat naStere la elementul aer.
Principiul aerului este prana sau forTa vitalA.
Ca urmate in prana exista mai mult egoism (falsul ego) si mai multA ignoranta (tama gun) decat in sunet.
Cei care practicA aStanga (cu 8 trepte) yoga, au pe cea de-a patra treaptA exerciTii de control al forTei vitale (prana – yama) prin care cele 8 tipuri de aer ce controleazA energiile subtile si grosiere din corpul material sunt disciplinate.

Maha Vishnu agitAnd aerul sub influenTa modului de exstenTA al pasiunii da naStere simTului táctil.
Deci pipAitul are in el mai multA pasiune, ingnoranTA Si egoism decAt auzul.

pentru detalii vezi: http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...opic=3593&st=15


Kundalini
nu este energia spirituala sau iubirea spirituala din care este facuta fiinta, ci reprezinta forma potentiala a fortei vitale, prana, a corpurilor materiale (mai mult sau mai putin subtile sau grosiere).

Acest topic a fost editat de anadi: 30 Jun 2004, 12:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jul 2004, 10:29 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 29 Jun 2004, 03:01 PM)
QUOTE
QUOTE
Pozitiv este faptul ca fiinta poate eventual sa obtina incredere in literatura vedica in totalitatea ei, prin faptul ca urmand sutrele lui Patanjali, se experimenteaza pe propriul corp eficacitatea acestor instructiuni, si eventual sa inceapa sa practice bhakti intr-o viata viitoare.

- asta e o gluma sau o reclama proasta. hh.gif Asta e un fel de: "mai toate sint bune, dar cea mai buna e a mea". rofl.gif


Sa vedem ce spune Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, Sri Krishna, in acest context

- ce am avut de spus am spus, mai trebuie sa existe si urechi de auzit.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Jul 2004, 12:18 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 30 Jun 2004, 02:48 PM)
QUOTE
- ce mai prezentare la ceea ce s-ar putea numi "energia esentiala" a fiintei, kundalini. Trezirea acestei energii se face in mai multe moduri, nu numai prin asa zisele "procedee mecanice".

Dupa cum am spus in textul citat, in asta-anga yoga "trezirea" acestei energii se realizeaza prin procedee mecanice, cum ar fi de exemplu nauli si uddhyana bandha.

- singura parte din care s-ar putea "omologa" cu ceva mecanic in cele 8 asta-anga este partea de asana.

- sa le repetam:

1. Abţineri - Yama
2. Respectarea prescripţiilor (non-violenţa; castitatea; izolarea; reguli dietetice) - Niyama
3. Posturile - Asanas
4. Respiraţia controlată - Pranayama
5. Retragerea simţurilor - pratyahara
6. Concentrarea - Dharana
7. Meditaţia - Dhyana
8. Samadhi

- dincolo de faptul ca topicul este cu totul altul, ce sint chakrele (la care ar trebui sa revenim), abtine-te sa vorbesti despre ceva ce nu cunosti nici teoretic si nici practic. Nu ai facut asanas, nu ai facut pranayama etc. Ce e mecanic in Samadhi sau meditatie sau concentrare ?

QUOTE
In bhakti de exemplu trezirea acestei energii si atingerea starii de eliberarea de sub dictatul lumii materiale, sunt efecte secundare ale serviciului devotional transcendental,bhakti , efecte care nu sunt cautate de bhakta (devot). In Sastra (scriptura) se spune ca mukti, eliberarea, (care este o persoana) sta cu mainile impreunate in rugaciune pentru a-l servi pe cel ce incanteaza numele sfant cu iubire, dar devotul nu are nici un fel de interese in mukti, atunci cand e lipsita de dulceata serviciului devotional etern catre Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu.


- tu esti in planul fizic, iar Krishna e unde nu stii tu, ca sa-l servesti, iar prin prozelitismul tau ciudat nu-i faci nici un serviciu Lui si spiritualitatii in general.

QUOTE
De asemenea afirmatia ca energia kundalini "s-ar putea numi energia esentiala" a fiintei, nu este tocmai corecta.


- ai constientizat-o tu in fiinta ta ? Ai trezit-o ? Ai controlat-o ? Atunci ce vorbesti "iubitorule" de Ea ?

- Kundalini este pt. fiinta aidoma de cum e curentul electric pt. aparatul electric, pt. componentele sale, pt. cablurile prin care trece el, avind ca si curentul electric, proprietati asemanatoare precum "amperajul" si "voltajul". Ca si in cazul cablurilor electrice, daca avem un amperaj prea mare, exista riscul sa se incalzeasca cablurile sau chiar sa se arda, la fel se petrece si cu circulatia energiei kundalini prin nadisurile si centri de forta ai fiintei. Din acest motiv, acesti centri de forta si nadisurile unui practicat spiritual trebuie pas cu pas, treptat, purificate si curatate si chiar "flexibilizate" si "dilatate" pt. a putea pemite trecerea unor curenti energetici din ce in ce mai mari prin ei/ele.

- aceasta energie esentiala este contra-partea feminina a lui Dumnezeu prezenta in fiinta noastra, in microcosmosul fiintei noastre, asa cum Duhul Sfint, sau Shakti, sau Energia Suprema este contra-partea feminina a lui Dumnezeu prezent in Manifestare, a lui Dumnezeu imanent, sau Shiva cum il mai prezinta unele cai spirituale.

- la fel, cum exista si spiritul divin nemuritor al lui Dumnezeu in noi insine, acea "Imparatie a cerurilor din noi/voi", acea scinteie divina, bucatica "rupta" din Dumnezeu, SINELE NEMURITOR.

- in momentul creatiei, aceasta Energie Suprema se "sacrifica" pt. a da nastere Manifestarii, ea avind in acest fel un sens descendent, in sensul de "materializare" a energiei, devenind din ce in ce mai grosiera, pina cind ea devine chiar asa zisa materie, cea mai grosiera forma de manifestare a energiei. Acesta este sensul nasterii creatiei, si sensul lui Kundalini in fiinta, de sus in jos, din crestetul capului catre baza coloanei, unde se opreste si se "odihneste", in asa zisul "os sacru", incolacita de 3 ori si jumatate. Prin practica spirituala, aceasta energie esentiala este trezita, descolacita si capata sensul ascendent, sensul evolutiei spirituale (a se retine acesta idee a sensului evolutiv, deoarece, e bine sa se stie ca exista si metode de conducere a energiei kundalini in jos, in sensul descendent, facind ca in acest fel sa se trezeasca "calitati" josnice, chiar animalice, malefice, iar Kundalini chiar coboara sub osul sacru, alimentind niste "subcentri" de forta josnici, aluzie la coazile demonilor, si la picioarele cu copite de animal), adica urca din nou in crestetul capului, unde, ca o mireasa, doreste sa se uneasca cu mirele suprem, Sinele Suprem, pt. ca odata uniti sa formeze unitatea primordiala a lui Dumnezeu imanent, in prima Sa forma de manifestare in lumea imanenta, in Creatie, iar din aceasta stare cel UNIC transcende in lumea transcendenta a lui Dumnezeu, devenid UNA cu El, cu Dumnezeu Tatal, moment spiritual UNIC si inedit, pe care Iisus l-a descris simplu: "Eu cu Tatal sintem Una". Odata ajunsi in acea stare de unitate, "personalitatea" si "identitatea" spiritului nu se pierde, ci "pluteste" in mod constient in "oceanul" infinit care este Dumnezeu, participind alaturi de El la mersul Creatiei, asa cum miliardele de picaturi de apa participa alaturi de ocean la menirea lui.

QUOTE
Acest lucru nu il spun eu, ci Srila Vyasadeva cunoscut si ca Veda Vyasa, care a primit cunoasterea direct de la Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, si a scris acel mesaj pentru fiintele umane din Kali-Yuga (era certurilor si a ipocriziei) sub forma literaturii vedice.


- ce e mai sus expuns spun si eu si alti mari intelepti ai acestei planete, fiecare dintre noi traind si experimentind in mod personal si specific diferitele realitati descrise, fiecare de la nivelul sau de constiinta.

- si eu am scris si spus un mesaj in fiecare mesaj ... pt. fiintele umane din Kali Yuga, dar citi au inteles asta ? rolleyes.gif

- din pacate, asa zisa "Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu" e pt. tine precum o icoana pt. crestini, o "imagine", un "carton", un desen, etc, ceva "mort si fara viata", in fata careia va inchinati, in loc sa "mergeti" dincolo de aceasta "imagine", catre sufletul si spiritul Sau.

QUOTE
El afirma ca fiinta este facuta din sentimente spirituale de iubire, care sunt exprimate prin dorinta serviciului facut din iubire pentru Cel iubit, care este Sri Krishna, Cel A Toate Atragator, in forma sa originala, sau expansiuni ale Sale din categoria bhagavan tattva.
De aceea energia din care este facuta fiinta (jiva) este iubirea spirituala (prema).
Aceasta este energia esentiala a fiintei.


- da da ... teorii sterpe fara cunosterea practica necesara. Energia iubirii, si ORICARE energie are forme si functii diferite, si consistente diferite, dar la baza ei, este energia esentiala care se se regaseste in esenta lui Kundalini. Aceasta energie odata ajunsa intr-un "loc", iar forma si necesarul si menirea acelui loc si il implineste si conduce la manifestare perfecta a acelui "sistem" (loc) cu menirea sa specifica in "arhitectura microuniversului", asa cum si Maha Kundalini din Creatie actioneaza in Macrounivers, in Creatia lui Dumnezeu.

- tot ceea ce este existent in Creatie, este nascut din Energia Suprema, sau din Duhul Sfint cum spune crestinul, iar in fiinta, copia holografica a acestei Enertgi Supreme este Kundalini.

- centri de forta, nadisurile sint "hranite" de aceasta energie, modulata specific pt. fiecare in parte, pt. necesitatea fiecaruia.

QUOTE
Modul prin care iubirea spirituala (prema) este exprimata se numeste bhakti (serviciul devotional transcendental).
Kundalini nu este energia spirituala sau iubirea spirituala din care este facuta fiinta, ci reprezinta forma potentiala a fortei vitale, prana,  a corpurilor materiale (mai mult sau mai putin subtile sau grosiere).


- se pare ca sint mai devot eu rolleyes.gif decit esti tu un cunoscator si mai ales un practician al tehnicilor spirituale prin care sa poti constientiza si chiar controla aceste forme de energie "nascute" din Energia Suprema, din Kundalini si a modului in care circula ea prin nadisuri si centri de forta, chakras.

QUOTE
Prana, Aerul, SimTul tactil

Organele de simT externe au la bazA
falsul ego (egoismul) in combinaTie cu
ignoranTa (tama) Si pasiunea (raja).

Privirea lui Maha ViSnu combinAnd falsul ego cu ignoranta Si sunetul a dat naStere la elementul aer.
Principiul aerului este prana sau forTa vitalA.
Ca urmate in prana exista mai mult egoism (falsul ego) si mai multA ignoranta (tama gun) decat in sunet.
Cei care practicA aStanga (cu 8 trepte) yoga, au pe cea de-a patra treaptA exerciTii de control al forTei vitale (prana – yama) prin care cele 8 tipuri de aer ce controleazA energiile subtile si grosiere din corpul material sunt disciplinate.


- dincolo de faptul ca nu intelegi si nu contolezi NIMIC din ce spui aici, nici nu ajuti cu nimic pe nimeni, dintre cei putin cunoscatori ai celor oculte, pe care, vorba aia romaneasca, i-ai pierdut. cool.gif

QUOTE
Kundalini nu este energia spirituala sau iubirea spirituala din care este facuta fiinta, ci reprezinta forma potentiala a fortei vitale, prana,  a corpurilor materiale (mai mult sau mai putin subtile sau grosiere).


- mai vorbim dupa ce vei controla aceasta Kundalini

Acest topic a fost editat de thunder: 2 Jul 2004, 12:37 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 2 Jul 2004, 12:19 PM
Mesaj #21


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE
QUOTE (anadi @ 30 Jun 2004, 02:48 PM)
QUOTE (thunder)
- ce mai prezentare la ceea ce s-ar putea numi "energia esentiala" a fiintei, kundalini. Trezirea acestei energii se face in mai multe moduri, nu numai prin asa zisele "procedee mecanice".

Dupa cum am spus in textul citat, in asta-anga yoga "trezirea" acestei energii se realizeaza prin procedee mecanice, cum ar fi de exemplu nauli si uddhyana bandha.

- singura parte din care s-ar putea "omologa" cu ceva mecanic in cele 8 asta-anga este partea de asana.

-

Mecanica nu se refera numai la posturile corporale grosiere, ci si la tehnicile mecanice de prana-yama. Imi aduc aminte, cand eram mic, si am inceput prana-yama am avut o deficienta respiratorie, si dupa 3 luni de practica numai kapalabhati si bhastrika m-am vindecat.

De asemenea concetrarea (dharana) pe obiectele externe, cat si pe obiecte imaginate reprezinta tot un procedeu mecanic care ajuta mai tarziu in dhyana.

topicul este ce sunt cakrele, legat de ele este muladhara cakra unde se afla Kundalini,
care nu este energia spirituala sau iubirea spirituala din care este facuta fiinta,
ci reprezinta forma potentiala a fortei vitale, prana, a corpurilor materiale (mai mult sau mai putin subtile sau grosiere).
Evidenta pentru aceasta nu sunt eu, caci eu nu sunt "the speaker", cel ce vorbeste, eu sunt "the loud-speaker (boxa).
Evidenta pentru ceea ce am spus poate fi gasita aici.
http://www.lifepositive.com/Body/yoga/yoga-schools.asp
QUOTE
"Kundalini is the potential form of prana or life force, lying dormant in our bodies. It is conceptualized as a coiled up serpent (literally, 'kundalini' in Sanskrit is 'coiled up') lying at the base of our spine, which can spring awake when activated by spiritual disciplines."

Afirmatia
"mai vorbim dupa ce vei controla aceasta Kundalini",
nu este decat o incercare de denigrare a persoanei, prin care cel ce face afirmatia, incearca sa se posteze pe platforma superioara a celui ce a realizat cunoasterea.
Dar afirmatia in sine "mai vorbim dupa ce vei controla aceasta Kundalini", nu aduce nici un fel de argumente la evidentele prezentate, si care apartin de cunoasterea yoghina.
QUOTE
Kundalini nu este energia spirituala sau iubirea spirituala din care este facuta fiinta, ci reprezinta forma potentiala a fortei vitale, prana,  a corpurilor materiale (mai mult sau mai putin subtile sau grosiere).


Acest topic a fost editat de anadi: 2 Jul 2004, 12:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Jul 2004, 01:33 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 2 Jul 2004, 02:21 PM)
Mecanica nu se refera numai la posturile corporale grosiere, ci si la tehnicile mecanice de prana-yama. Imi aduc aminte, cand eram mic, si am inceput prana-yama am avut o  deficienta respiratorie, si dupa 3 luni de practica numai kapalabhati si bhastrika m-am vindecat.

- felicitari, si pt. ca sti de ele, si pt. ca le-ai folosit, si pt. ca te-ai vindecat.

- cu toate acestea, procedurile de pramayama nu pot fi considerate mecanice, dar cel mult ca unele si si parti in care este integrata si actiunea corpului fizic, dar, d-le, respiratia o face si hatha yoghinul si bhakti yoghinul, deci amindoi fac "procedee mecanice", in viziunea ta. Difera doar modul in care respira ei si in care folosesc prana (energia).

- cu toate acestea, oricit te-ai stradui, nu vei putea face ca sa fie "mecanice" toate cele 8 asta-anga. smile.gif

QUOTE
De asemenea concetrarea (dharana) pe obiectele externe, cat si pe obiecte imaginate reprezinta tot un procedeu mecanic care ajuta mai tarziu in dhyana.


- conexiunile stranii pe care incerci sa le faci sint hilare.

- concentrarea o poti face si pe "obiecte interioare" sau abstracte. Ce mecanica e ea. smile.gif

QUOTE
topicul este ce sunt cakrele, legat de ele este muladhara cakra unde se afla Kundalini,


- hai ca nu sintem prosti si nici neinitiati. Nu vinde castraveti la gradinar.

QUOTE
care nu este energia spirituala sau iubirea spirituala din care este facuta fiinta,
ci reprezinta forma potentiala a fortei vitale, pranaa corpurilor materiale (mai mult sau mai putin subtile sau grosiere).


- eee, uite ca eu nu iti impratasec teoriile astea, si am dat si argumente logice, rationale si ezoteric expuse, chiar si la mintea omului neinitiat, cu analogii si exemple pe tematica.

- de regula, analogiile sint oferite DOAR de oamenii inteligenti si care au experimentat ceea ce vor sa prezinte in mod analogic, dar care in forma lor originala, nu pot fi intelese asa de usor de cel care nu le-a experimantat, motiv pt. care recurge la analogii si exemple. Cine are urechi de auzit sa auda !

QUOTE
Evidenta pentru aceasta nu sunt eu, caci eu nu sunt "the speaker", cel ce vorbeste, eu sunt "the loud-speaker (boxa).


- sau altfel spus, vorbesti (repeti) precum magnetofonul, fara sa simti si sa experimentezi singur asta. Proverbul asta indian, il stiai:

Cine nu are minte proprie ci numai multa invatura, acela nu cunoa­te folosul acesteia, cum nu cunoa­te lingura gustul mincarii.

QUOTE
Afirmatia
"mai vorbim dupa ce vei controla aceasta Kundalini",
nu este decat o incercare de denigrare a persoanei, prin care cel ce face afirmatia, incearca  sa se posteze pe platforma superioara a celui ce a realizat cunoasterea.


- barbate, afirmatia mea era clara si simpla. Din ce vorbesti se vede CLAR ca nu stii ce e kundalini si cu atit mai putin sa o controlezi, chiar in parte macar, deci vorbesti despre ea precum orbul despre lumina. Ti-am facut o invitatie sa o cunosti, sa o controlezi si apoi sa vorbeati in cunostinta de cauza despre ea.

- "denigrarea" aia este doar o frustare a ta, ca vezi Doamne, cum si-a permis cineva sa-ti evidentieze o realitate cu care te confrunti.

QUOTE
Dar afirmatia in sine "mai vorbim dupa ce vei controla aceasta Kundalini", nu aduce nici un fel de argumente la evidentele prezentate, si care apartin de cunoasterea yoghina.


- argumentele teoretice si practice erau prezentate deja inainte, dar tu nu poti sa vezi decit ce esti obisnuit sa vezi.

- argumentele mele vin tot din cunoastere yoghina teoretica si mai ales practica.

QUOTE
Kundalini nu este energia spirituala sau iubirea spirituala din care este facuta fiinta, ci reprezinta forma potentiala a fortei vitale, prana,  a corpurilor materiale (mai mult sau mai putin subtile sau grosiere).


- dormi in pace

- fara Kundalini nimeni nu ar mai trai si exista.

Acest topic a fost editat de thunder: 2 Jul 2004, 01:35 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 2 Jul 2004, 06:21 PM
Mesaj #23


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE
QUOTE (anadi @ 2 Jul 2004, 02:21 PM)
Mecanica nu se refera numai la posturile corporale grosiere, ci si la tehnicile mecanice de prana-yama.


- cu toate acestea, procedurile de pramayama nu pot fi considerate mecanice, respiratia o face si hatha yoghinul si bhakti yoghinul, deci amindoi fac "procedee mecanice"

Serviciul devotional pur, Shuddha bhakti, in Brahma-Madhva-Gaudya Sampradaya nu include nici un procedeu mecanic de prana-yama folosit in tratatul lui Patanjali.

Treptele serviciului devotional pur, Shuddha bhakti, sunt expuse in
Bhakti RasaMRta-Sindhu, Oceanul de nectar al relatiilor serviciului devotional al iubirii divine (1.4.15-16)

Adau shraddha tattaH sAdhu sango‘tha bhajana kriyA
Tato ‘nartha nivrRttiH syAt tato niSTthA rucis tataH

AthAsaktis tato bhAvas tataH premAbhyudancati
SAdhakAnAm ayaM premNaH prAdurbhAve bhavet kramaH

1. Adau shraddha – la inceput trebuie sa existe credinta (shraddha) in maestrul spiritual, in scripturile bhakti, in asocierea cu devotii puri ai Domnului.
2. sAdhu sanga – asocierea cu cei care sunt angajati in serviciul devotional pur, care au realizat natura serviciului transcedental al relatiei personale cu Sri Krishna.

Primul nivel Adau shraddha este foarte greu de atins. In acest sens in BRhan NaradIya PurANa 4.33 se spune :

bhaktistu bhagavad bhakta saNgena parijAyate
sat-saNga prApyate pumbhiH sukRtaiH pUrva saNcitaiH

Bhakti se obtine prin asocierea cu devotii puri ai Domnului iar
asocierea cu devotii puri (sat-saNga) se obtine prin acumularea a
multor fapte pioase eterne (sukRti) de-a lungul a nenumarate vieti.

Aceste fapte pioase eterne (sukriti) dau nastere la parama artika shraddha (credinta transcendentala pentru serviciul devotional al Domnului).
Fapte pioase eterne care nu intra in categoria faptelor pioase karmice, sunt:
a. vizitarea locurilor sfinte unde Personalitate Suprema si-a petrecut jocurile si unde sfintii (devotii puri), incanteza tot timpul gloriile Sale cum ar fi
-Sri Mandir – templul,
-rauri sfinte ca Gangele, Yamuna, Sarasvati, Kaveri, Godavari
- orase sfinte ca Mathura, Dwaraka, Vrindavan, Ayodia.
b. respectarea zilelor sfinte cum ar fi
- ekadashi, postul cu sau fara apa, (de doua ori pe luna) in a 11-a zi de crestere a lunii, ( un bhakti-yoghi nu mananca oua, peste si carne, nu consuma intoxicanti ca bauturi alcoolice, sau cu cofeina, sau orice fel de droguri, nu practica jocuri de noroc, si nu se angajeaza in sex ilicit)
- ziua de aparitie a Personalitatii Supreme, janama-ashtami
c. asocierea cu activitati care sunt in relatie cu bhakti
- vederea sau atingerea plantei devotionale Tulasi (din care de asemenea se face japa pentru rugaciune)
- acceptarea mancarii care a fost oferita Domnului: maha-prasadam
d. asocierea intamplatoare cu persoanele sfinte, sadhu, de la care se asculta despre jocurile, calitatile, formele si numele PersonalitAtii Supreme a lui Dumnezeu.

3. bhajana kriya , cele 64 de procedee de purificare prin care lucrurile nedorita din inima sunt indepartate
4. anartha nivriti, stadiul in care impuritatile din “inima “ au fost indepartate
5. nishta – credinta ferma in bhakti, datorata pierderii gustului pentru placerile lumii materiale, reprezinta etapa in care bhajanul, serviciul de venerare a Domnului, se limpezeste, si se linisteste, nemaifiind tulburat de dorintele pentru bucuriile lumii acesteia.
(seamna cu pratiahara, dar are o alta baza: nu nivriti (negativa) de negare a lumii materiale ce duce la "teoria impersonala, a golului"- shunya vada, ci pavriti de atasament fata de Personallitatea Suprema a lui Dumnezeu si asociatii Sai.)
6. ruci – stadiul in care apare gust pentru serviciul devotional divin in care bhakta este spontan atras de asocierea cu devotii si serviciul lor.
7. asakti – stadiul intensificarii si condensarii gustului pentru bhakti
8. bhava – stadiul aparitiei primelor raze de iubire divina
9. prema – stadiul iubirii divine care nu se poate manifesta intr-un corp material (grosier sau subtil)
10. urmatoarele stadii de iubire divina pana la madankya mahja bhava sunt descrie pentru locuitorii lumii spirituale din Vrindavan.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 2 Jul 2004, 06:48 PM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE
abtine-te sa vorbesti despre ceva ce nu cunosti nici teoretic si nici practic. Nu ai facut asanas, nu ai facut pranayama etc.

Am facut si asanas si pranayama, dar am renuntat la ele, pentru ca nu ma incanta nici saddhana, procedeul, pentru mine mult prea materialist, si nici sadhya, telul, de a deveni una cu brahman.


Numele Domnului este de ajuns
pentru a-mi revela identitatea spirituala,
pentru a-mi revela legatura cu Personalitatea Suprema a Domnului,
pentru a-mi revela natura serviciului meu devotional etern.

Pentru cei ce au shraddha, atingand primul stadiu in bhakti, exista clara evidenta:

jayati jayati nAmAnanda rUpaM urArer
viramita nija dharma dhyAna pUjAdi-yatnam
katham api sakRd AttaM mukti-daM prANinAM yat
parama amRtam ekaM jivanaM bhUSanaM me
(Sri Brihad Bharagavata-amrita 1.9)

"Toate gloria Numelui lui Krishna-Murari, care a ucis demonul placerii voluptoase, si care Nume este incorporarea extazului divin.
Acest Nume opreste ciclui nasterii si al mortii si te elibereaza de stradaniile legate de practicarea dharmei (serviciul ocupational prescris dpdv al categoriei sociale si religioase - varna si ashrama) de stradaniile privind dhyana (meditatia), activitatile caritabile, venerarea zeitatilor si austeritatile. Numele Sfant acorda mukti (eliberarea din lumea materiala) celui care-L pronunta si numai o data (api sakrid attam). Numele Sfant este nectarul suprem si comoara unica a vietii mele."

Acest topic a fost editat de anadi: 2 Jul 2004, 06:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 2 Jul 2004, 07:27 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE
QUOTE
QUOTE
QUOTE
Pozitiv este faptul ca fiinta poate eventual sa obtina incredere in literatura vedica in totalitatea ei, prin faptul ca urmand sutrele lui Patanjali, se experimenteaza pe propriul corp eficacitatea acestor instructiuni, si eventual sa inceapa sa practice bhakti intr-o viata viitoare.

- asta e o gluma sau o reclama proasta. hh.gif Asta e un fel de: "mai toate sint bune, dar cea mai buna e a mea". rofl.gif


Sa vedem ce spune Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, Sri Krishna, in acest context

- ce am avut de spus am spus,

Nu tocmai fericit faptul ca ceea ce spune Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu, Sri Krishna pare sa nu conteze,
desi persoana care omite ceea ce are de spus Bhagavan (Dumnezeu) Sri Krishna foloseste o afirmatia a Acestuia in "semnatura" sa:

paritrANAya sAdhUnAM / vinASAya ca duSkRtAm
dharma saMsthApanArthAya /sambhavAmi yuge yuge

Pentru a-i proteja (paritrANAya) pe sfinti (sadhu) si pentru a-i distruge (vinASAya) pe cei rai
pentru a restabili (saMsthApanArthAya) dharma Eu apar (sambhava ami) in fiecare era (yuga).

Se pare ca unii accepta numai anumite afirmatii ale lui Bhagavan (Dumnezeu), iar afirmatiile ce nu convin sunt omise.
Bhagavan Sri Krishna aduce evidenta clara ca exista o diferenta intre diferitele tipuri de a lua legatura cu El, si in mod corespunzator gradul de intimitate cu El este diferita.

yoginAm api sarveSAM / mad-gatenAntarAtmanA
SraddhAvAn bhajate yo mAM / sa me yuktatamo mataH

TotuSi (api) dintre toTi (sarveSAM) yoghi (yoginAm),
cel care (yo) a atins nivelul credinTei (SraddhAvAn)
se va ataSa de Mine prin mintea Si sufletul sAu (mad-gatenAntarAtmanA)
el executA mereu bhajan - mA venereazA (bhajate) pe Mine (Mam)
de aceea el (sa) este prin sufletul sAu cel mai intim conectat (yuktatamo) cum Mine (mataH).

Acest vers din finalul capitoului Sase – Dhyana yoga, din Bhagavad-gita este sutra care concluzioneazA primele Sase capitole. Dintre toTi yoghi descriSi anterior, cel care executA bhakti - serviciu plin de iubire divinA in bhajan este cel mai intim legat de bhagavan.

Acest topic a fost editat de anadi: 2 Jul 2004, 07:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 2 Jul 2004, 08:05 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (thunder @ 2 Jul 2004, 01:20 AM)


QUOTE
In bhakti de exemplu trezirea acestei energii si atingerea starii de eliberarea de sub dictatul lumii materiale, sunt efecte secundare ale serviciului devotional transcendental,bhakti , efecte care nu sunt cautate de bhakta (devot). In Sastra (scriptura) se spune ca mukti, eliberarea, (care este o persoana) sta cu mainile impreunate in rugaciune pentru a-l servi pe cel ce incanteaza numele sfant cu iubire, dar devotul nu are nici un fel de interese in mukti, atunci cand e lipsita de dulceata serviciului devotional etern catre Personalitatea Suprema a lui Dumnezeu.


- tu esti in planul fizic, iar Krishna e unde nu stii tu, ca sa-l servesti

In vestitul sau cantec Bhagavad-gita 7.24-25, Bvagavan, Sri Krishna spune

avyaktaM vyaktim ApannaM / manyante mAm abuddhayaH
paraM bhAvam ajAnanto / mamAvyayam anuttamam

Cel lipsit de intelirgenTa considera ca Eu, Cel care sunt nemanifestat, si dincolo de existenta materialA mA nasc precum o fiinTa umana obisnuita. Ei nu cunosc natura suprema, excelentA, imutabilA Si transcendentalA a formei, naSterii, jocurilor si calitATilor Mele.

nAhaM prakasaH sarvasya / yogamAyA-samAvRtaH
mUDho.yaM nAbhijAnAti / loko mAm ajam avyayam

Eu nu ma manifest tuturor. Pentru cei prosti, eu sunt acoperit de energia mea externA yoga-mAyA; de aceea ei nu pot cunoaSte forma mea eternA si indestructibila.

In Sri Bhagavad-gita, Sri Krishna spune:

upadraSTAnumantA ca / bharttA bhoktA maheSvaraH
paramAtmeti cApy ukto / dehe.smin puruSaH paraH

In corpul material existA un purusha (cel ce se bucura de placere) superior. El este suprasufletul, parama atma, care e Cel ce este martor (upadraSTA), Cel care sanctioneaza (dand permisiune -anumantA), Cel care mentine (bharttA), El este Supremul Controlor (maha ishvara).

In Srimad-BhAgavatam (11.11.6) de asemenea se spune:

suparNAv etau sadRSau sakhAyau
yadRcchayaitau kRta-nIDau ca vRkSe
ekas tayoH khAdati pippalAnnam
anyo niranno ‘pi balena bhUyAn

Doua pasari, sufletul, jiva, si Cel ce controleaza (Ishvara) locuiesc intr-un cuib ( inima) din copacul care e corpul, datorita dorinTei providentiale (atat a Celui Suprem cAt si a lui jiva).
Amandoi au aceeasi natura (sunt spirituali).
O pasare (sufletul) manAnca din fructele copacului (fructe ce resulta datorita activitatilor karmice).
Cealalta pasare este in sine insusi satisfacuta si fericita. Ea nu gusta din fructele karmice.

In SvetASvatara UpaniSad (4.6) and the MuNDaka UpaniSad (3.1.1) se spune:

dvA suparNA sayujA sakhAyA / samAnaH vRkSaH pariSasvajAte
tayor anyaH pippalaM svAdv atty / anaSnann anyo .bhicAkaSeti

O expansiune a unei expansiune a Domnului Creator (Vishnu) si jiva (sufletul) trAiesc impreuna in aceasta lume temporara, asemenea a doi prieteni intr-un copac pippala (corpul). Jiva, gusta din fructele copacului rezultate datoritA karmei. Cealalta, Suprasufletul, este martorul. Ea nu gusta fructele, dar il urmareste pe prietenul ei.

In ultimul capitol din Bhagavad-gita Sri Krishna reaminteSte faptul ca sub forma Suprasufletului, el se afla in inima tuturor, si ca datorita energiei materiale iluzorii jiva (sufletul) este legat in ciclul nasterii si-al morTi.

IzvaraH sarva-bhUtAnAM / hRd-deze ‘rjuna tiSThati
bhrAmayan sarva-bhUtAni / yantrArUDhAni mAyayA
[Bg. 18.61]

O Arjuna, Controlorul Suprem se afla in inima tuturor fiinTelor, facAndu-le prin energia sa iluzorie mAyA, sa se miste in ciclul nasterii si-al morTi, ca si cum ar fi urcat intr-o masina (din energie materiala- corpul grosier si cel subtil).

Goloka Vridavan, lacasul intim al lumii spirituale a lui Krishna, este in parte de descrisa de prima fiinta din univers in rugaciunile sale numite Brahma Samhita.

Atunci cand sufletul conditionat ce are shraddha, credinta transcendentala, prin propriul efort executa
-bhagavat nama kirtana –incantarea numelui sfant al Domnului cu limba materiala
-shravanam bhagavat katha – asculta din scripturi despre jocurile PersonalitaTii Supreme a lui Dumnezeu cu urechile lui materiale,
astfel de activitati se numesc
indriya – vyapara – angajarea simturilor materiale sau
indriya – prevana – ceea ce este indus de catre simturile materile

Acestea sunt activitati preliminare in bhakti, activitati care te pregatesc pentru bhakti, dar cu adevarat ele nu sunt bhakti, pentru ca bhakti este o functie a energiei interne, spirituale a Domnului, adica bhakti este o functie a sufletului, care este prin natura sa parte a energiei interne, spirituale a Domnului, bhakti nu este o functie a simturilor materiale.

Totusi pentru ca aceste activitati te pregatesc pentru bhakti, ele sunt acceptate ca bhakti.
Acest stadiu se numeste sadhana bhakti.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Jul 2004, 09:53 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 2 Jul 2004, 08:23 PM)
- cu toate acestea, procedurile de pramayama nu pot fi considerate mecanice, respiratia o face si hatha yoghinul si bhakti yoghinul, deci amindoi fac "procedee mecanice"[/QUOTE]

- ne bucura enorm cind vedem (ca nu sintem prosti) - propaganda si prozelitismul pe care il face anadi. rolleyes.gif

- a respira este un act "mecanic". Ce se petrece cu partea (componenta) subtila a aerului depinde de fiecare om in parte, cum si-o gestioneaza. Pranayama foloseste diferite metode de a gestiona aceasta prana (energie subtila). Deci singurul act mecanic este actul de a respira. Oricit ai incerca sa ne prostesti sau sa faci pe prostul d-le anadi nu are sanse de reusita in acest context.

QUOTE
Serviciul devotional pur, Shuddha bhakti, in  Brahma-Madhva-Gaudya Sampradaya nu include nici un procedeu mecanic de prana-yama folosit in tratatul lui Patanjali.


- se poate, dar actul mecanic in sine, acela de a respira, il fac toti. smile.gif Cind vei sade nemiscat, fara sa respiri, fara sa apelezi la o miscare sau forma a corpului fizic pt. a obtine anumite energii sau stari de constiinta atunci vei putea spune ca nu apelezi la nimic "mecanic". Pina atunci, te rog nu mai bate cimpii cu asa zisa afirmatia cum ca "yoga mecanica" (termen inventat de anadi, inexistent in nici un tratat ocult spiritual al acestei planete in decursul mileniilor) care ar fi inferioara lui bhakti yoga, CA NU E d-le.

- anadi inventeaza termeni si ideologii pt. a face prozelitism asa zisei lui cai spirituale "superioare". Pt. crestin, cea mai inalta si superioara cale spirituala este CRESTINISMUL ! Asta i se potriveste lui si asta e cea care il conduce la Dumnezeu sau cit mai aproape de el. La fel si cu oricare aspirant spiritual aflat pe orice cale spirituala autentica si vie.

- o astfel de analiza obiectiva vis a vis de diferentele si calitatea rezultatelor spirituale a mai multor cai spirituale nu o poate face decit cel care a parcurs in mod concret, obiectiv si practic aceste cai. Ca si practicant al unei astfel asa zise "cai mecanice", va spun cu toata sinceritatea si obiectivitatea ca anadi nu se afla in aceasta ipostaza si pot demonstra ORICIND ca dpdv practic, el este NUL la capitolul practica in domeniul "yoga-i mecanice". Nu spun ca nu a folosit "procedeee mecanice", caci si el a recunoscut asta, dar ce a facut el pina acum nu l-a ajutat sa inteleaga ce rol si menire are aceasta forma de practica spirituala.

- cine practica consecvent asa zisa "yoga mecanica" se transforma launtric, se armonizeaza pe toate planurile fiintei, indiferent de religie pe care o are la baza, chiar si ateu fiind (eu insumi am fost ateu). Rezultatele obtinute nu au cum sa te mai lase indiferent fata de realitatile subtile din jurul nostru si mai ales cele din launtrul nostru. In acele momente, de verificare practica nemijlocita ti se transforma intelegerea si constiinta, inclusiv credinta, pt. ca nu mai ai cum SA NU CREZI, cind vezi si simti si testezi pe pielea ta rezultatele. Asta e adevarata credinta, nu credulitatea pe care altii o numesc in mod naiv "credinta".

- in acest fel iti poti constientiza propriul microcosmos launtric, centri de forta (chakras) si nadisurile care le leaga, energiile subtile, le poti mai apoi controla in diferite proportii, functie de gradul de avansare in practica spirituala, iar ceea ce pt. altii e doar o "nebuloasa" (universul centrilor de forta si a energiei subtile) pt. tine este precum este pt. orice om actul de a respira, sau de a baga mina in buzunar sa scoti bani sa platesti, samd. Pt. acesti oameni tu esti sau pari "initiat", dar in realitate esti ca si ei, doar ca tu te-ai antrenat in aceste directii si ai obtinut rezultate. Aici e ca in sport. Multi joace tenis de cimp, dar numai unii, care sint perseverenti ajung campioni si "initiati" ai tenisului de cimp. smile.gif

- acelasi lucru se petrece chiar si printre initiati, printre practicantii unei cai spirituale sau alta. Unii obtin rezultate mai bune, altii mai putin bune, altii de loc, iar altii au deja adevarate "miracole" in viata lor. Si asta se petrece pe ORICE cale spirituala autentica si vie, nu numai in yoga mecanica sau mai stiu eu ce cale spirituala.

QUOTE
Treptele serviciului devotional pur, Shuddha bhakti, sunt expuse in
Bhakti RasaMRta-Sindhu, Oceanul de nectar al relatiilor serviciului devotional al iubirii divine (1.4.15-16)


- sincer sa fiu, nu ma intereseaza serviciul devotional, pt. ca eu am o alta personalitate, mai putin supusa si plecaciaosa. Sint mai "luptator" de felul meu, mai activ si mai "inginer". Vreau rezultate concrete si palpabile ... si le-am avut si le am. Cu toate acestea, in mod paradoxal si neinteles de tine, ma inclin cu respect si devotiune in fata marilor spirite ale acestei planete, ingerilor si Marilor Puteri Ceresti si lui Dumnezeu. Practica mea spirituala m-a ajutat sa vad valoarea acolo unde este si in acelasi timp sa o apreciez si sa ma inclin in fata ei si chiar sa o preiau daca imi este utila si necesara in "drumul meu spiritual". Am avut de partea mea, inca de pe vremea cind eram ateu, Adevarul, pr care l-am iubit si apreciat si care imi este si "arma" in acelasi timp. Din acest motiv legatura cu el si energiile lui mi-au fost favorizate inca de mic, si cu atit mai mult dupa ce am inceput (urmat) o cale spirituala. Acum imi este mult mai usor sa recunosc adevarul acolo unde este, intr-un text, intr-o cuvintare, intr-un om, intr-o cale spirituala. Stiu ca pt. unii poate parea exaltata aceasta afirmatie a mea, dar e o dezvaluire sincera si personala capatata prin practica si verificare personala si contreta.

- chiar daca unii crestini ma judeca pt. forma in care am ales sa ma manifest si calea spirituala aleasa, eu le pot spune acestora ca il am si il simt pe Iisus alaturi de mine in multe din actiunile mele, chiar si in unele momente in care imi redactez mesajele. Iar tine anadi, iti spun ca spiritul lui Krishna imi este mai apropiat decit tie la la milioane de devoti ai Sai. Si la toti va spun ca Iisus si Krishna au fost alaturi unul de altul de nenumarate ori, si sint chiar si acum ALATURI, in misiunea divina pe care Dumnezeu le-a harazit-o Lor si nu numai Lor, pt. ca multe spirite divine vin si au venit alaturi de Ei pt. a indeplini planul lui Dumnezeu pt. aceasta planeta si colt de Univers. Unele dintre aceste spirite, de fapt majoritatea dintre ele sint "adormite", dar in sufletul lor inca mai "bate" ceasul desteptarii, si intr-un fel sau altul, pe toti ii impinge si ii conduce catre acele situatii, evenimente si conjuncturi si chiar catre persoane care sa-i ajute sa-si aminteasca cine sint si ce rol si menire au de indeplinit in aceasta viata. Poate ca unii or sa rida cind vor citi aceste cuvinte, altii o sa simta "ceva", nici ei nu vor stii exact ce ... dar pot sa va spun ca unii dintre cei "adormiti" sint chiar dintre cei care citesc acum acest mesaj. Vom trai cu totii, si vom mai vorbi, la momentul cuvenit. Atunci sa mai rideti sau sa va destainuiti ce ati trait in momentul in care ati citit acest mesaj de suflet, culmea, intr-un topic care trateaza intr-un mod ceva mai "ingineresc" realitatile subtile ale fiintei. Si sufletul face parte din aceste realitati subtile, iar caile spirituale autentice, chiar si cele "mecanice" conduc la trezirea acestui suflet, mai ales a celor care deja au (venit cu un) suflet mare.

QUOTE
1. Adau shraddha – la inceput trebuie sa existe credinta (shraddha) in maestrul spiritual, in scripturile bhakti, in asocierea cu devotii puri ai Domnului.


- ca sa ai credinta autentica si vie in maestru trebuie sa verifici pe pielea ta ceea ce el iti reveleaza ca si tehnici spirituale de trezire spirituala, si daca esti mai Toma necredinciosul, il "testezi" si pe maestru. Daca aspiratia si dorinta ta e sincera si pura, chiar el iti va da mostre de credibilitate si autenticitate a sa, ca maestru spiritual, ca intermediar al lui Dumnezeu.

- eu nu credem in Dumnezeu, cum sa cred intr-un om ?!?! Trebuia sa verific eu insumi ... si am verificat si acum sint CONVINS ! Nu sint printre asa zisii "devoti" fata de maestru, dar cel putin ma consider alaturi de umarul lui, atit cit ma tin puterile si karma si nivelul de constiinta si ma rog la Dumnezeu, ca NICIODATA, in VECII VECILOR sa nu repet ceea ce a facut Petru cu Iisus, cind l-a "parasit".

- in mare parte, tot ceea ce am trait si exprimentat ca si aspirat spiritual pe cale, am fost sustinut si ajutat de maestru. Ceea ce am trezit deja in fiinta mea, este in mare parte gratiei divine oferite de el, cit si zestrei mele spirituale cu care m-am incarnat. Daca poti sa vezi si sa intelegi, cititorule, asta este o dovada mult mai mare si mai consistenta de "devotiune" decit sute si mii de texte pe care vi le-ar expune anadi aici, pt. ca este un aspect trait si experimentat personal, nu citate seci din diferite tratate spirituale.

QUOTE
2. sAdhu sanga – asocierea cu cei care sunt angajati in serviciul devotional pur, care au realizat natura serviciului transcedental al relatiei personale cu Sri Krishna.


- adica sa opuneti de o secta mica, asa, un "hari krishna" unde sa va asociati pt. a servi patria si poporul, ca pe Krishna ei nu il au alaturi de ei, si prea putin chiar si in sufeltul lor. smile.gif anadi, Krishna e mult mai mult alaturi de unii atei sinceri si curati (inclusiv fata de unii useri ai acestui forum care acum, nu au nici in clin nici in mineca cu Krishna sau ideea de spiritualitate hindusa), decit de asa zisi devoti fanatici si habotnici. Si sti de ce ? pt. ca spiritul lor a mai fost alaturi de spiritul lui Krishna, in diferite incarnari, si chiar si in diferite lumi subtile, inclusiv in Vrindavan, Hirania Loka ...

QUOTE
Bhakti se obtine prin asocierea  cu devotii puri ai Domnului iar
asocierea cu devotii puri (sat-saNga) se obtine prin acumularea a
multor fapte pioase eterne (sukRti) de-a lungul a nenumarate vieti.


- adevarata devotiune se obtine alaturi de un maestru spiritual autentic

QUOTE
Fapte pioase eterne care nu intra in categoria faptelor pioase karmice, sunt:
a. vizitarea locurilor sfinte unde Personalitate Suprema si-a petrecut jocurile si unde sfintii (devotii puri), incanteza tot timpul gloriile Sale cum ar fi
-Sri Mandir – templul,
-rauri sfinte ca Gangele, Yamuna, Sarasvati, Kaveri, Godavari
- orase sfinte ca Mathura, Dwaraka, Vrindavan, Ayodia.


- saracul roman, ce frustat trebuie sa fie ca nu poate face aceste vizite. smile.gif

- eu va recomand sa "vizitati" spiritul divin al celui pe care l-ati ales sa il urmati. Daca Iisus este "alesul" vostru, pe El sa-l "vizitati" si sa-l chemati in inima si sufletul vostru, daca Krishna este alesul, faceti asta cu el, daca Shiva este alesul, faceti asta cu el, daca Moise, Babaji samd este alesul, faceti asta cu El. Comuniunea spirituala cu un astfel de spirit divin atrage dupa sine elevarea voastra spirituala mai mult decit citirea a zeci sau sute de texte spirituale.

QUOTE
b. respectarea zilelor sfinte cum ar fi
- ekadashi, postul cu sau fara apa, (de doua ori pe luna) in a 11-a zi de crestere a lunii, ( un bhakti-yoghi nu mananca oua, peste si carne, nu consuma intoxicanti ca bauturi alcoolice, sau cu cofeina, sau orice fel de droguri, nu practica jocuri de noroc, si nu se angajeaza in sex ilicit)
- ziua de aparitie a Personalitatii Supreme,  janama-ashtami


- sa ne amintim ce spunea Iisus: "nu omul a fost facut pt. sabat, ci sabatul pt. om".

- postul are ca principal scop purificarea "mecanica" a fiintei cit si purificarea subtila energetica

- jocul de noroc nu este ceva rau, atit timp cit te lasi in voia divina, lasind pe Dumnezeu sa hotarasca daca meriti sau nu acel "noroc", care ezoteric expus, stim ca el (norocul) este de fapt o manifestare a unei karme benefice in plan material.

- sexul ilicit este cam ciudat spus, dar e bine sa amintim celor care nu stiu inca, ca sexul nu e ceva rau sau degradant, sau care se opune spiritualitatii, decit daca el se realizeaza fara iubire si cu eliminarea samintei (ejaculare la barbat si acea descarcare speficica la femei). Cum oamenii nu cunosc detalii despre continenta, atunci este bine venita abtinerea de la sex, dar altfel nu.

- cit despre consumul de alcool, carne, cafea, etc sint de acord ca ele nu trebuie consumate NICIODATA, nu numai in zilele de post.

- cu ziua aceea ... nu mai comentez ... e inutil.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 2 Jul 2004, 10:23 PM
Mesaj #28


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE

QUOTE
De asemenea concetrarea (dharana) pe obiectele externe, cat si pe obiecte imaginate reprezinta tot un procedeu mecanic care ajuta mai tarziu in dhyana.


- conexiunile stranii pe care incerci sa le faci sint hilare.

- concentrarea o poti face si pe "obiecte interioare" sau abstracte. Ce mecanica e ea. smile.gif

Exemplul de concentrare pe aratatorul de la ceas, care reprezinta urmarirea mecanica a acestuia si apoi urmarirea acestuia in minte nu este nici straniu nici hilar.
Aceasta mecanica de antrenare a mintii nu este nici hilara si nici stranie, singurul ei defect, este ca e lipsita de prezenta lui Dumnezeu.

Procedeul clasic al urmaririi imaginii lunii pline cu ochii, apoi in minte, are la baza acelasi mecanism de atrenare.
Mintea are mecanica sa "subtila" bazata pe sankalpa, vikalpa.

Acest topic a fost editat de anadi: 3 Jul 2004, 01:14 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 2 Jul 2004, 10:47 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



D-le Thunder va rog sa nu va mai adresati mie personal. Avand in vedere ca sunteti foarte ofensator si negativ la adresa mea, rog sa ma iertati, dar nu vreau sa am nici un fel de relatii cu dumneavoastra, nu sunt dispus sa vorbesc la acelasi nivel.

Daca nu va convine ceea ce scriu, rog sa combateti ceea ce scriu, nu va legati de persoana mea, caci nu ma cunoasteti nici in cea mai mica masura.

Tot ce acuzam la altii, nu sunt decata propriile deficiente, care chiar daca pana acel moment nu le-am avut, din momentul acuzarii, toate acele defecte cauta adapost in "inima" noastra.

Daca se accepta Bhagavat-gita, atunci trebuiesc acceptate toate afirmatiile lui bhagavan, Sri Krishna, chiar si afirmatiile care nu convin:

TotuSi (api) dintre toTi (sarveSAM) yoghi (yoginAm),
cel care (yo) a atins nivelul credinTei (SraddhAvAn)
se va ataSa de Mine prin mintea Si sufletul sAu (mad-gatenAntarAtmanA)
el executA mereu bhajan - mA venereazA (bhajate) pe Mine (Mam)
de aceea el (sa) este prin sufletul sAu cel mai intim conectat (yuktatamo) cum Mine (mataH).

Reactiunile pentru comportamentul dvs vor fi deosebit de severe, si eu nu pot sa fac nimic in aceasta privinta.

Va rog limitati-va la comentarea postarii, fara jigniri si afirmatii denigratoare, oricat de stupida vi s-ar parea la prima vedere o postare .

Acest topic a fost editat de anadi: 3 Jul 2004, 01:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 2 Jul 2004, 11:03 PM
Mesaj #30


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE
QUOTE
- cu toate acestea, procedurile de pramayama nu pot fi considerate mecanice,  respiratia o face si hatha yoghinul si bhakti yoghinul, deci amindoi fac "procedee mecanice"

- ne bucura enorm cind vedem (ca nu sintem prosti) - propaganda si prozelitismul pe care il face anadi. rolleyes.gif

- a respira este un act "mecanic". Deci singurul act mecanic este actul de a respira. Oricit ai incerca sa ne prostesti sau sa faci pe prostul d-le anadi nu are sanse de reusita in acest context.

Aici apare o greseala de logica
Nu este vorba de respiratie ci despre technici mecanice de control al respiratiei ca parte a activitatilor cu care se ocupa yoghinii ce practica astanga yoga.

Un bhakti-yoghi nu se ocupa cu asemenea tehnici mecanice de respiratie ca parte din saddhana sa.



Pentru cei cu o conceptie corporala accentuata, pentru materialisti, acest tip de yoga este foarte benefica, dar pentru cel ce a atins nivelul credintei transcendentale in Personallitatea Suprema a lui Dumneezu, acest fel de yoga nu mai este atragator.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 2 Jul 2004, 11:43 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (thunder @ 2 Jul 2004, 10:55 PM)

Pina atunci, te rog nu mai bate cimpii cu asa zisa afirmatia cum ca "yoga mecanica" (termen inventat de anadi, inexistent in nici un tratat ocult spiritual al acestei planete in decursul mileniilor) care ar fi inferioara lui bhakti yoga, CA NU E d-le.


Se pare ca in acest forum sunt permise jinirile fara a se atrage atentia persoanelor ofensatoare.

Daca se accepta Bhagavat-gita, atunci trebuiesc acceptate toate afirmatiile lui bhagavan, Sri Krishna, chiar si afirmatiile care nu convin.
Cu siguranta intr-un viitor mai indepartat o sa se modifice si Bhagavat-gita, iar textul original va dispare, dar pana atunci gloriile serviciului devotional divin pentru Personalitatea Suprema nu pot fi intrecute de nimic altceva.
Bhagavan Insusi sustine aceste lucru.

yoginAm api sarveSAM / mad-gatenAntarAtmanA
SraddhAvAn bhajate yo mAM / sa me yuktatamo mataH

TotuSi (api) dintre toTi (sarveSAM) yoghi (yoginAm),
cel care (yo) a atins nivelul credinTei (SraddhAvAn)
se va ataSa de Mine prin mintea Si sufletul sAu (mad-gatenAntarAtmanA)
el executA mereu bhajan - mA venereazA (bhajate) pe Mine (Mam)
de aceea el (sa) este prin sufletul sAu cel mai intim conectat (yuktatamo) cum Mine (mataH).

Aceasta nu e nici propaganda si nici prozelitism.
Acesta este adevarul despre yoga (religie) asa cum e prezentat direct de InsAsi Personalitea Suprema.

Cel care accepta Bhagavat gita intelege acest lucru.
Sri krishna spune de asemenea in Bhagavat-gita 15.15:

sarvasya cAhaM hRdi sanniviSTo / mattaH smRtir jNanam apohanaN ca
vedaiS ca sarvair aham eva vedyo / vedAnta kRd veda vid eva cAham

Eu ma aflu in inima (hridi) tuturor (sarvasya) ca Suprasuflet.
De la mine vin aducere aminte, cunoastere si uitare.
Din toate vedele Eu sunt care care trebuie sa fiu cunoscut.
Cel de la care vin vedele, si adevaratul cunoscator al vedelor sunt tot Eu.

Aceasta nu e nici propaganda si nici prozelitism.
Acesta este adevarul despre yoga (religie) asa cum e prezentat direct de InsAsi Personalitea Suprema.

Nu am adaugat sau omis nimic. Ci am prezentat-o "asa cum este ea".
Eu sunt doar o boxa, iar vorbitorul este bhagavan, Sri Krishna.

Acest topic a fost editat de anadi: 3 Jul 2004, 01:33 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 3 Jul 2004, 12:05 AM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (thunder @ 2 Jul 2004, 10:55 PM)
- cit despre consumul de alcool, carne, cafea, etc sint de acord ca ele nu trebuie consumate NICIODATA, nu numai in zilele de post.


Un bhakti-yoghi respecta 4 principii de baza tot timpul:
1. nu mananca oua, peste si carne,
2. nu consuma intoxicanti ca bauturi alcoolice, sau cu cofeina, sau orice fel de droguri,
3. nu practica jocuri de noroc care activeaza factori negativi ca lacomia, frustarea, furia si nebunia si omorul.
4. nu se angajeaza in sex ilicit

In timpul zilei de ekadashi nu mananca nimic. Daca are o constitutie mai slaba, sau e bolnav poate manca fructe si bea lapte, dar in nici un caz nu va consuma cereale, si diferite feluri de "boabe".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anadi
mesaj 3 Jul 2004, 01:10 AM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 225
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.514



QUOTE (thunder @ 2 Jul 2004, 01:20 AM)
QUOTE
De asemenea afirmatia ca energia kundalini "s-ar putea numi energia esentiala" a fiintei, nu este tocmai corecta.


- ai constientizat-o tu in fiinta ta ? Ai trezit-o ? Ai controlat-o ? Atunci ce vorbesti "iubitorule" de Ea ?

Kundalini este pt. fiinta aidoma de cum e curentul electric pt. aparatul electric, pt. componentele sale, pt. cablurile prin care trece el, avind ca si curentul electric, proprietati asemanatoare precum "amperajul" si "voltajul". Ca si in cazul cablurilor electrice, daca avem un amperaj prea mare, exista riscul sa se incalzeasca cablurile sau chiar sa se arda, la fel se petrece si cu circulatia energiei kundalini prin nadisurile si centri de forta ai fiintei

Daca citim atenti, vedem ca aici fiinta este identificata cu corpul subtil si eventual grosier ( afirmandu-se ca energia kundalini care circula prin nadisuri este asemenea curentului electric pt fiinta ).

Aceasta energie care circula prin nadisuri estei energia "vitala" a corpurilor subtile si grosiere, care nu este altceva decat prana
Kundalini, care este forma potentiala a fortei vitale, prana, este o energie materiala subtila.
Fiinta, care este sufletul, sau adevaratul eu, este spirituala, iar prana este o energie materiala subtila.
Krishna enumeraza cele opt energii materiale in Bhagavat-gita: pamant, apa, aer....
(a se vedea sirul despre creatie: Prana, Aerul, SimTul tactil

Privirea lui Maha ViSnu combinAnd falsul ego cu tama guna a dat naStere la elementul sunet (in cele trei manifestari materiale - madyama, pashyati, vaikhari.
Principiul sunetului este eterul (spaTiul).
Eterul pune la dispozitie spatiul, cAmpul de activitate al aerului vital, al mintii si al simturilor.

Privirea lui Maha ViSnu combinAnd falsul ego cu ignoranta Si sunetul a dat naStere la elementul aer.
Principiul aerului este prana sau forTa vitalA.
Ca urmate in prana exista mai mult egoism (falsul ego) si mai multA ignoranta (tama gun) decat in sunet.
Cei care practicA aStanga (cu 8 trepte) yoga, au pe cea de-a patra treaptA exerciTii mecanice de control al forTei vitale (prana – yama) prin care cele 5 tipuri de aer ce controleazA energiile subtile si grosiere din corpul material sunt disciplinate.


Fiinta, care este sufletul, sau adevaratul eu, este spirituala.
De aceea kundalini, care este o energie materiala subtila, nu poate fi energia esentiala a fiintei, a carei natura este spirituala.

Fiinta (jiva) nu este corpul subtil sau grosier.
Fiinta este sufletul, care fiind spiritual, nu poate fi atins de energia materiala, care insa il poate acoperi din ordinul Celui Suprem.

Substanta din care este facut sufletul este iubirea divina: prema.
In Caitanya Caritamrita, Madya lila 22.107 exista evidenta pentru aceasta:
http://caitanyacaritamrta.com/madhya/22/107/en

nitya siddha krishna prema sadya kabhu naya
shravan-adi shuddha citte karaya udaya.

Iubirea divina (krishna prema) este eterna (nitya) stare perfecta (siddha) a fiintei, care nu se obtine din alta parte (kabhu naya).
Incepand (adi) cu shravan (ascultarea despre jocurile, calitatile, forma si asociatii Domnului), constiiinta (citta) devine pura (shuddha), nemaifiind acoperita, iar fiinta se trezeste (karaya udaya).

Acest topic a fost editat de anadi: 3 Jul 2004, 02:02 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 3 Jul 2004, 02:01 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 3 Jul 2004, 12:25 AM)
QUOTE

QUOTE
De asemenea concetrarea (dharana) pe obiectele externe, cat si pe obiecte imaginate reprezinta tot un procedeu mecanic care ajuta mai tarziu in dhyana.

- conexiunile stranii pe care incerci sa le faci sint hilare.
- concentrarea o poti face si pe "obiecte interioare" sau abstracte. Ce mecanica e ea. smile.gif

Exemplul de concentrare pe aratatorul de la ceas, care reprezinta urmarirea mecanica a acestuia si apoi urmarirea acestuia in minte nu este nici straniu nici hilar.
Aceasta mecanica de antrenare a mintii nu este nici hilara si nici stranie, singurul ei defect, este ca e lipsita de prezenta lui Dumnezeu.

- citeste mai atent anadi caci dai dovada de superficialitate

- am considerat ca fiind stranii si hilare conexiunile pe care le faci, nu actiunea in sine de concentrare. Special am lasat quotarea pt. a se vedea aceasta.

- tu ai vorbit de o asa zisa "yoga mecanica", care e INEXISTENTA, ci e o INVENTIE a mintii tale. Ai dat ex. de "yoga mecanica" ca fiind descrisa de cele 8 astanga, care luate la bani marunti nu sint nici pe departe a fi mecanice, ca si angrenind corpul fizic, decit in mica , f. mica parte.

- discutia pe tema celor 8 astanga la tine se reduce in a te fofila de la ce nu e mecanic si la a insera in categoria mecanic si ceea ce nu este. In speta, concentrarea este o actiuni in sine care e luata in discutie, nu modul in care s-ar face ea. Tu incerci sa pui in categoria concentarii asa zisele metode "mecanice", incercind in mod deliberat si repetat (ceea ce este cel mai grav, nu atit ca numesti ca fiind yoga mecanica ceea ce nu este) sa induci altora ideea de cai inferioare comparativ cu asa zisa cale superioara a ta, cea "devotionala". Asta e prozelitism si defaimare mascata a celorlate cai spirituale si devierea mascata de la topicul ales: centri de forta, unde se vede ca nu ai cunostinte nici teoretice nici practice, insa practicind asa cum ai facut peste tot pe unde ai fost (forumuri) un prozelitism si propaganda agresiva si de cele mai multe ori jignitoare la adresa altor cai spirituale si chiar la adresa gazdelor acelor forumuri. Recomand cititorului sa studieze aceasta propaganda agresiva si de tip fluvial pe forumul yoghinilor MISA. Asta e "stilul" lui anadi, prozelitism cu forta.

- la intrebarile directe si simple care ti se pun tu te fofilezi sau dai raspunsuri in cu totul alte directii, manifestind in continuare acelasi prozelitism agresiv.

- prezenta lui Dumnezeu este pretutindeni, inclusiv in actul concentrarii. Totul este prezenta si manifestarea lui Dumnezeu. faptul ca sintem inconjurati de Maya, Iluzia Cosmica a lui Dumnezeu, ceea ce biblia numea ca fiind "desartaciune", totul e desartaciune, adica totul e Maya (Iluzie), am putea spune ca singurul care exista cu adevarat si e ETERN e Dumnezeu. Tot ceea ce se suprapune peste El este Maya, iluzia. Aceasta Maya este creata de Dumnezeu si intretinuta tot de El. Ea ia nastere si moare in fractiuni de secunda, iar frecventa de aparitie si disparitie a acestor asa zise clisee de Maya depinde de lumea in care se manifesta acea derulare a Mayei. Astfel, in lumile fizice, care au un nivel de vibratie mai scazut, si aceasta frecventa a aparitisi si disparitie a Mayei este mai scazuta, Frecventa creste in mod proportional cu frecventa de vibratie a lumii pe care o accesam, ajungind la cele mai inalte frecvente in lumile cauzele. In momentul in care frecvetna tinde catre infinit, Maya dispare si ne lasa doar suportul Creatie, pe Dumnezeu. Analogic vorbind, totul se aseaman cu derularea unei pelicule de film pe un ecran. Datorita numarului de cadre care se deruleaza cu o viteza suficient de mare, noi avem iluzia de miscare continua pe ecran, si chiar pierdem din vedere ca in realitate nu exista decit ecranul, iar restul este doar nastere si moarte. Ceea ce mai exista este acea mica pauza dintre cadre, numita in ocultism ca si "momente de hiatus".

- concentrarea este un prim pas in a putea constientiza acele momente de hiatus, in care Maya inceteaza sa existe, relevindu-ne pe Dumnezeu, suportul acestei Creatii si cel care e dincolo de Maya (iluzia). Iata cum actiunea de concentrare, inclusiv aceea de maditatie si samyama, apoi ce de samadhi, ni-l reveleaza pe Dumnezeu, pas cu pas. Aceste notiuni mai putin cunoscute de tine arata ca habar nu ai de mecanismele si principiile acestei Creatii a lui Dumnezeu, dar vii aici cu pretentii de mare cunoscator si prezentator al "caii superioare", iar afirmatia ta "Aceasta mecanica de antrenare a mintii nu este nici hilara si nici stranie, singurul ei defect, este ca e lipsita de prezenta lui Dumnezeu" este o dovada de ignoranta CRASA in domeniul ezoteric, si inca o dovada ca nu stii ce vorbesti, adica bati cimpii domnule. Asta nu e o jignire, faptul ca spun ca bati cimpii, ci un ADEVAR, care vad ca te ustura si in loc sa verifici daca este sau nu adevarat ceea ce spun, tu te raportezi la o asa zisa jignire a mea.

- incerci tu sa pari cunoscator, dar se vede ca nu stii cu cine te pui. rolleyes.gif

QUOTE
Procedeul clasic al urmaririi imaginii lunii pline cu ochii, apoi in minte, are la baza acelasi mecanism de atrenare.
Mintea are mecanica sa "subtila" bazata pe cele trei functiuni: gandire (a gandi inseamna a compara), simtire (atractie sau respingere fata de obiectul informational, date de biblioteca informationala comprehensibila), vointa (de a obtine obiectul atractiei sau de a se indeparta de obiectul repulsiei).


- avem evident o cunostere teoretica si practica diferita, datorata invataturilor diferite la care am avut acces fiecare, dar si nivelului de constiinta atins la ora actuala in aceasta viata si ca experienta practica spirituala. Ce spui tu sfideaza legile oculte si de bun simt si alte invataturi ezoterice traditionale.

- gindirea NU INSEAMNA a compara ! Inseamna ca GINDI. Te inteleg ca nu intelegi ce inseamna a gindi (cu mintea ta), pt. ca o dovedesti din plin, dar a compara e una, iar a gindi e alta. Compar o fraza cu alta, un eveniment cu altul, o informatie cu alta, un om cu altul, samd, dar de gindit, adica a manifesta acea calitate a gindirii numita INTELIGENTA, presupune mai mult decit a compara ca un cintar, ci de a face si analogii si conexiuni si legaturi intre diferitele informatii la care ai acces in acel moment, si cele din trecut, deja stocate. Comparatia este o functie a mintii, nu mintea sau gindirea in sine.

- simtirea, dupa cum ii spune si numele, tine de planul simtirii fiintei, care e planul afectului, al 4-lea, cel coordonat de Anahata Chakra, nu de planul mental, al 6-lea, cel coordonat de Ajna Chakra. Simti cu inima, nu cu mintea. Cu mintea cel mult deduci, analizezi, compari, faci analogii, etc.

- vointa tine de planul al 3-lea al fiintei, cel coordonat de Manipura Chakra, nu de cel mental.

PS. Ce spui tu, este o "nebunie" dpdv spiritual, ocult ezoteric, si pe linga campania agresiva de prozelitism pe care o faci, aceste dezinformari crase pe care le faci sint grave greseli karmice, care se platesc intr-un mod pe care nu il doresc nimanui. Aceste informatii eronate si mincinoase sint o grava incalcare a legilor si principiilor divine si nici apa Gangelui nu te va scapa de ele.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 3 Jul 2004, 02:49 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (anadi @ 3 Jul 2004, 12:49 AM)
D-le Thunder va rog sa nu va mai adresati mie personal. Avand in vedere ca sunteti foarte ofensator si negativ la adresa mea, rog sa ma iertati, dar nu vreau sa am nici un fel de relatii cu dumneavoastra, nu sunt dispus sa vorbesc la acelasi nivel.

- atit timp cit iti arogi o cunoastre in domeniul ezoteric, dar faci gafe dupa gafe, nu pot sa ma abtin sa nu arat si altora erorile si aberatiile cu iz ocult pe care le prolifereaza unul si altul, in speta, in acest caz, tu.

- asa zisele "ofense" sint doar inchipuirile tale si frustarile tale care apar datorita modului in care, vorba baschetbolistilor smile.gif , iti pun capac la diferite afirmatii aberante pe care le faci in domeniul ocult-ezoteric. Eu sint gata sa si probez practic parte din afirmatiile mele, nu numai teoretic si analogic cum le-am prezetat pina acum, deci cu alte cuvinte sa demonstrez si practic ca ce spun sint aspecte mult mai reale si concrete decit cel afirmate de tine.

- atit timp cit alegi sa frecventezi si folosesti aceleasi spatii publice pe care le folosesc si eu nu ai ce face si va trebui sa-mi "suporti" prezenta si comentariile, inclusiv cele la adresa afirmatiilor si actiunilor tale. Ele nu contin jigniri in sine, ci cel mult demascari pe care egoul tau exacerbat nu le suporta.

- relatii cu mine nu ai, nici macar in plan subil, iar din acest moment nu vei mai avea acces nici la spiritul meu launtric, in orice forma ar fi existat si manifestat el vreodata. Daca din ziua de azi nu vei simti nici o schimbare in viata ta si mai ales in cea spirituala, deducem inca odata cita spiritualitate autentica este inclusa in ea.

- nu putem vorbi de pe acelasi nivel, pt. ca in mod evident avem nivele diferite ... de constiinta, asa ca eu voi urmari in continuare sa vorbesc cit mai clar, logic, rational si detaliat si pe nivelul de intelegere al omului normal, pt. a putea sa-i ofer si lui un cit de cit acces la anumite informatii si realitati pe care, datorita comunismul trecut si cel actual, a fost frustat de aceste informatii care le-ar fi putut schimba (in bine) viata la f. multi oameni. Voi continua sa ofer anumite informatii in functie de cerere si oferta, cit si atit cit este permis, fara a exagera si oferi si margaritare daca nu e cazul. Toate la timpul lor. Eu insumi am avut acces dpdv teoretic si practic la anumite realitati oculte in mod treptat si consider ca asa e firesc sa se petreaca lucrurile si in viata altor oameni.

QUOTE
Daca nu va convine ceea ce scriu, rog sa combateti ceea ce scriu, nu va legati de persoana mea, caci nu ma cunoasteti nici in cea mai mica masura.


- nu ma leg de tine ci de ce spui tu, si punctez acele actiuni si afirmatii ale tale eronate sau deviate. Nici tu nici afirmatiile tale nu au dreptul sa aduca prejudicii spirituale sufletelor insetate ale unor cautatori spirituali, care ar putea fi pacalite si ametite de aceste partiale "otravuri". Iti voi demonta si contra-argumenta toate aberatiile si deviatiile pe care le vei manifesta aici pe forum si in orice alt loc unde le voi intilni, cit si voi demasca actiunile directe sau fatise care le faci sau incerci sa le faci. Asa sa-mi ajute Dumnezeu, cum Adevarul si Dreptatea divina e de partea mea si a actiunilor mele. La fel si tie !

- in cazul in care mai stii sau vei afla in viitor ce este si cum se face SAMIYAMA si POWA, vei intelege de ce pot sa te cunosc, mai ales ca suflet si ca spirit, mai bine de cit ai ajuns sa te cunosti tu singur.

QUOTE
Tot ce acuzam la altii, nu sunt decata propriile deficiente, care chiar daca pana acel moment nu le-am avut, din momentul acuzarii, toate acele defecte cauta adapost in "inima" noastra.


- asta se numeste proiectie mai draga, dar eu pot dovedi ca tu esti cel care sufera de acele "defecte" pe care le vad la tine sau afirmatiile tale, concret, practic. De ex, realitatea centrilor de forta, subiectul acestui topic, o pot dovedi ca iti este f. straina, iar mie f. familiara. Vrei sa facem o proba spirituala de natura paranormala prin care sa dovedim asta publicului cititor?

QUOTE
Daca se accepta Bhagavat-gita, atunci trebuiesc acceptate toate afirmatiile lui bhagavan, Sri Krishna, chiar si afirmatiile care nu convin:

TotuSi (api) dintre toTi (sarveSAM) yoghi (yoginAm),
cel care (yo) a atins nivelul credinTei (SraddhAvAn)
se va ataSa de Mine prin mintea Si sufletul sAu (mad-gatenAntarAtmanA)
el executA mereu bhajan - mA venereazA (bhajate) pe Mine (Mam)
de aceea el (sa) este prin sufletul sAu cel mai intim conectat (yuktatamo) cum Mine (mataH).

Reactiunile pentru comportamentul dvs vor fi deosebit de severe, si eu nu pot sa fac nimic in aceasta privinta.


- vrei sa facem un test, o proba spirituala, prin care sa vedem al carui suflet e mai intim legat de cel al lui Krishna, al tau sau al meu ? Esti in stare sa faci asa ceva, practic, ca vad ca de teorii sterpe esti plin ?!

- stiu ca e inegala o astfel de comparatie, intre legatura ta sufleteasca cu spiritul lui Krishna si legatura mea cu spiritul Sau, dar tu esti cel care ne tot provoci cu atita prozelitism agresiv si marea importanta pe care crezi ca ti-o ofera tie Krishna.

QUOTE
Va rog limitati-va la comentarea postarii, fara jigniri si afirmatii denigratoare, oricat de stupida vi s-ar parea la prima vedere o postare .


- adopta o atitudine mai barbateasca si spirituala, pt. ca exemplul lui Krishna este unul de LUPTATOR DIVIN, nu de plingacios si frustat. Prin devotiune fata de un model divin, devii pas cu pas una cu modelul divin ales, iar tu nu dovedesti nici cit negru sub unghie o asa zisa asemanare intre atitudinea ta si a MARELUI SPIRIT DIVIN care a fost si este cel al ui Krishna. Se cunosc multe cazuri de asemenea fiinte care in iubirea si devotiunea lor fata de modelul divin ales ca adorare s-au identificat cu Acesta chiar pina la anumite asemanari corporale (Babaji si Lahiri Mahasaya) sau au trait ceea ce modelul lor divin a trait, de ex. cazurile celebre de "crucificare" si aparitia stigmetelor in cazul unor devoti crestini. Padre Pio si nu numai el sint exemple vii in aceasta directie.

- cum iti explici ca am o atitudine "defaimatoare" la adresa ta si una elogioasa si plina de respect si identificare cu spiritul divin al lui Krishna, de al carui spirit luptator sint atras si chiar il manifest partial si proportional ?


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 05:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman