HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Miscarea Legionara - Istorie, Ideologie, Prezent, Pareri pro si contra
March
mesaj 24 Dec 2005, 02:23 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Coane ,
lasa-ne cu chestiile astea macar acum de Sfantul Craciun !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 24 Dec 2005, 02:50 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



il_Duce
QUOTE
Perfect de acord,cel mai cunoscut caz e cel al lui Nicu Stheinhard.


De ce ?
Pentru ca s-a convertit la crestinism ? wub.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
il_Duce
mesaj 24 Dec 2005, 03:02 PM
Mesaj #108


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 December 05
Forumist Nr.: 7.517



Este cel mai cunoscut caz de evreu devotat neamului romanesc,el mi-a venit in minte.As zice si de dr.Filderman care a recunoscut faptul ca Romania a salvat multi evrei de la holocaust ,da nu sunt sigur daca nu il confund cu un alt lider al comunitatii evreiesti wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Dec 2005, 03:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Viva_la_Revoluci...
mesaj 26 Dec 2005, 04:56 PM
Mesaj #109


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.382



Mah baieti! Voi nu stiti ca "Il Duce ha sempre ragione"?


--------------------
Proletarii vseh stran, soedinyajtes'!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 28 Dec 2005, 05:43 AM
Mesaj #110


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



rezistenta lor din munti a fost una de tip personal, tipica animalelor haituite, desi erau multi, organizati. paradoxal.
nu au avut viziunea si capacitatea de a organiza o miscare nationala de rezistenta,
chiar daca a durat multi ani, rezistenta a dovedit ca in esenta nu exista la legionari apartenenta la romani,
valorile lor erau artificiale, iar oamenii nu credeau cu adevarat in ele. romanii s-au uitat cu oarecare curiozitate la ceea ce spuneau legionarii, la ceea ce faceau, la practicile lor, etc. nu credeau in legionari, la legionari era ca in armata, oamenilor le placea doar sa o priveasca, nu sa o faca, iar cei care o faceau erau desprinsi de neam, paradoxal. in principal din cauza arogantei, superioritatii, originalitatilor ieftine. "voi nu intelegeti"...aiurea.
omul nou de tip legionar a intrat perfect in hainele omului nou de tip comunist.
jumatate au facut puscarie, jumatate au fost temnicerii lor. stabiliti voi adevaratele proportii, e chiar plictisitor.
deci au fost infiltrati, manipulati, de straini, de romani, de dusmani, de oamenii moscovei, de oamenii lu peste.
de omorat politicieni s-au gasit nebuni infiltrati, da unu infiltrat de capitan dupa moarte sa raman in provincii nu s-a gasit.
oamenii educati ai capitanului erau toti normali si ascultau ordinul.
nu s-a gasit nici unul sa ramana in provincii si sa-i primeasca cu gloante pe comunisti, pe hortisti, pe gradinari.
unde sunt faptele istorice care ii diferentiaza de tiganii fara fapte si deci fara istorie?
unde sunt?
s-a impiedicat vreo unitate armata straina cand au intrat in provincii in 1940? mai mult...au luat prizonieri!!
nu... legionarii s-au retras frumusel sa se rafuiasca cu dusmanii neamului din interior. bravo!
ma da nici un nebun???? eu sunt din basarabia si eu ii astept pe rusi cu gloante. s-a gasit vreunul sa zica???
basarabia...fieful legionarilor....moldova, aiurea, niste lasi!!!
nu... erau oameni educati si ascultau ordine acum.
sapati trepte la mangalia sa dovediti ca voi si nu restul iubeste tara!
succese!

Acest topic a fost editat de fis_tic: 29 Dec 2005, 04:55 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Dec 2005, 09:44 AM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (fis_tic @ 28 Dec 2005, 06:43 AM)

basarabia...fieful legionarilor....

Voi ati avut acolo o droaie de evrei comunisti ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viva_la_Revoluci...
mesaj 28 Dec 2005, 03:49 PM
Mesaj #112


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.382



Uite niste chestii scrise de fis_tic la care nu m-am gandit niciodata. Desi ar fi trebuit!
QUOTE
nu s-a gasit nici unul sa ramana in provincii si sa-i primeasca cu gloante pe comunisti, pe hortisti, pe gradinari.

QUOTE
nu... legionarii s-au retras frumusel sa se rafuiasca cu dusmanii neamului din interior. bravo!

Chiar mi-as dori sa vad un simpatizant explicand comportamentul asta! unsure.gif


--------------------
Proletarii vseh stran, soedinyajtes'!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 28 Dec 2005, 04:30 PM
Mesaj #113


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Imi pare rau ca n-am timp sa citesc toate mesajele scrise in ultima vreme pe topicul asta, dar ceva imi spune ca majoritatea au de-a face cu interpretarea pasionala a unor fapte istorice controversate.

Legionarii i-au omorit pe Duca, Calinescu, Madgearu si Iorga, plus fostii tortionari arestati la Jilava? Categoric, o mare greseala din punct de vedere al imaginii. Numai ca la vremea respectiva, imaginea nu era un concept la moda. Fiecare grupare politica isi omora adversarii, iar cel care raminea in picioare rescria istoria, exagerind crimele adversarilor si trecindu-le sub tacere pe ale sale. "Democratii" au fost la putere pina in '38 si dupa '90 - de aceea crimele lor de la Lupeni, Grivita si cele comise in campaniile electorale au fost musamalizate. Comunistii au venit la putere dupa '45 - au scos la lumina crimele comise pina atunci impotriva lor si au comis la rindul lor zeci de mii de crime pe care le-au trecut sub tacere. Legionarii au avut proasta inspiratie sa se opuna atit "democratilor" cit si comunistilor, plus ca n-au avut norocul sa ajunga la putere ca sa-si scrie propria versiune asupra istoriei. Asa incit crimele lor (incomparabil mai putine la numar) au fost hiperbolizate, iar crimele comise impotriva lor au fost ascunse intr-un subsol de pagina, in cel mai bun caz. Asta e foarte rau pentru imagine, iar in zilele noastre, cind imaginea e totul, e clar ca legionarii sint intr-un evident dezavantaj.

QUOTE
nu s-a gasit nici unul sa ramana in provincii si sa-i primeasca cu gloante pe comunisti, pe hortisti, pe gradinari.
unde sunt faptele istorice care ii diferentiaza de tiganii fara fapte si deci fara istorie?

fis_tic, ai o viziune extrem de originala asupra istoriei si, atita timp cit nu operezi cu fapte ci cu presupuneri false, risti sa te indepartezi de realitate. Valabil si pentru clona ta, revolucion. Iti amintesc doar ca la momentul ciopirtirii teritoriului Romaniei in vara lui 1940, majoritatea legionarilor se aflau in inchisori si lagare, dupa ce aproape toti conducatorii Miscarii fusesera ucisi, in septembrie 1939. Chiar si asa, legionarii ramasi au reusit sa se mobilizeze si sa iasa in strada in 3 septembrie 1940, contribuind la inlaturarea regelui Carol II, principalul vinovat de pierderea teritoriilor. Pretentia ta de a vedea oameni care sa ii astepte pe rusi cu gloante este de-a dreptul idioata, scuza-ma ca-ti zic asta pe sleau, iar ideea ca Basarabia era fieful legionarilor este falsa.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viva_la_Revoluci...
mesaj 28 Dec 2005, 04:43 PM
Mesaj #114


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.382



QUOTE
Legionarii i-au omorit pe Duca, Calinescu, Madgearu si Iorga, plus fostii tortionari arestati la Jilava? Categoric, o mare greseala din punct de vedere al imaginii.

cry.gif De p-aci am inceput sa ma intreb daca sa mai citesc sau nu.
QUOTE
Fiecare grupare politica isi omora adversarii, iar cel care raminea in picioare rescria istoria, exagerind crimele adversarilor si trecindu-le sub tacere pe ale sale.

hh.gif Aici chiar m-am blocat!
QUOTE
Valabil si pentru clona ta, revolucion.

Aici mi-a scapat un "'Ai sictir!".
QUOTE
Iti amintesc doar ca la momentul ciopirtirii teritoriului Romaniei in vara lui 1940, majoritatea legionarilor se aflau in inchisori si lagare, dupa ce aproape toti conducatorii Miscarii fusesera ucisi, in septembrie 1939. Chiar si asa, legionarii ramasi au reusit sa se mobilizeze si sa iasa in strada in 3 septembrie 1940, contribuind la inlaturarea regelui Carol II, principalul vinovat de pierderea teritoriilor.

42.gif Aici mi-am dat seama ca esti cam confuz: atunci cand a fost sa lupte erau morti sau arestati, dar cand a fost sa iasa instrada la defilat au iesit din morminte si puscarii!
PS: Dumnezeu, Capitanul, Evreii, Natiune, Destin, Mantuire, Poporul Roman!


--------------------
Proletarii vseh stran, soedinyajtes'!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
il_Duce
mesaj 28 Dec 2005, 09:49 PM
Mesaj #115


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 December 05
Forumist Nr.: 7.517



Fistic si Viva... de pe ce planeta veniti?O luati pe aratura rau de tot.Eu va cred ca oti fi membri TSD dar credeam ca macar liceul l-ati facut si voi.

QUOTE
rezistenta lor din munti a fost una de tip personal, tipica animalelor haituite, desi erau multi, organizati. paradoxal.
nu au avut viziunea si capacitatea de a organiza o miscare nationala de rezistenta,


Uite unde era marele luptator anticomunist.Ce stii tu mah tzaca despre rezistenta din munti?De Gogu Puiu ai auzit?Ma mir cum poti avea nesimtirea sa vorbesti astfel de niste oameni care au luptat si au murit ca niste sfinti.Mai pune si tu mana pe o carte,daca nu ai bunici sa-ti povesteasca cum a fost cu rezistenta anticomunista.Am fost singura tara afara de Rusia unde comunismul a intampinat rezistenta armata.

QUOTE
la legionari era ca in armata, oamenilor le placea doar sa o priveasca, nu sa o faca


Asa e,Legiunea nu era pentru oricine.
Pentru cei 2 TSDisti: daca vreti sa nu mai cadeti in ridicol mai puneti si voi mana pe o carte de istorie,poate asa aflati si cine a fost teroristul Guevara.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 29 Dec 2005, 03:59 AM
Mesaj #116


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



QUOTE (Superunknown @ 28 Dec 2005, 04:30 PM)
(...)Legionarii i-au omorit pe Duca, Calinescu, Madgearu si Iorga, plus fostii tortionari arestati la Jilava? Categoric, o mare greseala (...)

Permite-mi interventia, este absolut necesara. Nu istoria i-a indemnat pe legionari sa comita genocid, sa jefuiasca, sa omoare fara discriminare in stanga si in dreapta, ci simpla ratiune a lucrurilor si anume ca reprezentau o cohorta controlabila de oameni labili psihic, cu inclinatie catre violenta cronica.
Sa omori unele dintre cele mai mari minti ale natiunii romanesti (desi planul depaseste nationalul catre international) nu reprezinta o greseala. O greseala este atunci cand in mod eronat confunzi o situatie cu alta ori cand o persoana se arunca in valtoarea unei discutii fara a avea habar de elementele dupa care discutia respectiva este purtata.
Ceea ce gruparea legionara, prin gandirea ei imbecila, a reusit sa anihileze s-a concretizat prin stingerea unor lumini ale culturii nationale si internationale. Iorga era un international, de asemenea si Madgearu. Este trist ca si dupa atatea decenii oamenii nu sunt apropiati de ceea ce li s-a intamplat atator oameni sub flagelul despotic legionar. Au murit atat evrei cat si romani si tigani. Insa amintirea ilustrilor carturari si oameni de stat, fie oameni politici sau diplomati, va ramane in mintile celor care cunosc valoarea vietii, a celor care prin sacrificiu au aruncat valul de pe fetele indobitocite ale societatii vremii. Sarbatori fericite.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alixanther
mesaj 29 Dec 2005, 05:53 PM
Mesaj #117


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 86
Inscris: 24 January 04
Forumist Nr.: 1.975



QUOTE
Permite-mi interventia, este absolut necesara


Interventia ta e absolut aberanta. Asemenea citate, de "Nu istoria i-a indemnat pe legionari sa comita genocid, sa jefuiasca, sa omoare fara discriminare in stanga si in dreapta, ci simpla ratiune a lucrurilor si anume ca reprezentau o cohorta controlabila de oameni labili psihic, cu inclinatie catre violenta cronica" le-ai luat din cartile istoriografiei comuniste, desigur.

Ce genocid??? Legionarii au fost asasinati in proportie de zeci de mii de catre guvernele pastorite din umbra de Carol al II-lea. Numarul total al victimelor din perioada guvernarii national-legionare (si care nu sunt dovedite a fi neaparat datorate legionarilor in totalitate, dar fie) este de 180 de persoane in toata tara. Asta inseamna genocid? Pogromul de la Iasi ii apartine lui Antonescu, el petrecandu-se dupa debarcarea legionarilor de la putere.
Ce jafuri? Imboldul de a confisca averile evreilor s-a datorat unor motivatii sentimentale, ale momentului, si nu putini au fost aceia care au regretat la mai putin o saptamana dupa ce-au procedat astfel, returnand integral bunurile confiscate. Ca statul, reprezentat de Antonescu, n-a binevoit sa le mai returneze, urmat consecvent de autoritatile comuniste, asta e alta poveste. Ca particulari, legionarii au returnat (la ordinul superiorilor daca nu din proprie initiativa) ceea ce confiscasera din sentimentul ca sunt indreptatiti sa ceara aceasta.
Ce omoruri "fara discriminare"? Toate omorurile au fost indreptate numai impotriva unor persoane care in trecut persecutasera si asasinasera legionari! Ce ai fi vrut sa faca? Roll over and die? Singurele "iesiri in decor" sunt ale lui Iorga (desi chiar si acesta nu era strain de persecutiile la adresa miscarii) si Madgearu. Care nu au fost dovedite ca apartinand legionarilor. E mare deosebire intre cei care s-au predat politiei dupa asasinarea lui Duca si cei care au fugit in strainatate dupa asasinarea lui Iorga. Comportamentul acestora din urma arata ca nu erau legionari.
Oameni "labili psihic"? Cred ca daca tu ai indura numai pe sfert chinurile suferite de acestia, te-as vedea cu dinamita la brau! Legionarii au indurat prea multe, inainte de a aborda un comportament violent! Si nu au "terorizat persoane inocente", cum incerci tu sa acreditezi!
Inclinatie catre violenta cronica? La cum s-au comportat, ii cred mai degraba masochisti decat sadici. Dupa tine, sacrificiul de sine tine de violenta? Mie, tocmai dimpotriva...

QUOTE
Ceea ce gruparea legionara, prin gandirea ei imbecila, a reusit sa anihileze s-a concretizat prin stingerea unor lumini ale culturii nationale si internationale


Stii proverbul "nu se face primavara cu o floare"? Tot asa, nu se face o regula dintr-un caz izolat! Pentru ca a existat cazul Iorga, nu poti sa arunci blamul si anatema asupra unei miscari a unei intregi generatii. Gandire imbecila? Pe N. Paulescu, inventatorul insulinei, nu-l vezi, pentru ca a tinut partea miscarii! Ce facem, ne batem in savanti? "Ai nostri sunt mai buni decat ai vostri"? Eu unul nu-i tratez pe cei care ignora aportul inestimabil pentru stiinta al lui Paulescu din criterii subiective, drept imbecili. Tu, pentru un caz izolat si regretabil (si regretat, insasi Horia Sima a recunoscut asta), o faci??? Ce vrei mai mult de atat, in conditiile in care miscarea a dezavuat inca de pe atunci si in continuare astazi acest gest?
Iorga si Madgearu, atat stiti sa spuneti. De o parte a baricadei. De cealalta, stau zeci si sute. Care sunt apreciati ca indivizi, dar cand vine vorba sa fie pusi cu totii intr-o barca, subit tacere. Pentru ca se stiu prea bine optiunile si simpatiile acestora.
Vrei sa fac un pomelnic cu toti intelectualii care au simpatizat Legiunea?

QUOTE
Este trist ca si dupa atatea decenii oamenii nu sunt apropiati de ceea ce li s-a intamplat atator oameni sub flagelul despotic legionar


Este trist ca dupa atatea decenii de minciuna si dezinformare, mai vin unii sa arunce pisica peste gard, cand comunismul si calaii sai sunt mult mai aproape si incomparabil mai infioratori. "Flagelul" a fost trairea unei generatii intregi, "despotismul" e doar in capul tau (in cazul in care nu stiai, legionarii se numeau intre ei "camarazi", adica nu sustineau o ierarhie despotica) iar "apropierea" de cei ce urmau sa devina tartori comunisti e cel putin bizara.

QUOTE
Au murit atat evrei cat si romani si tigani. Insa amintirea ilustrilor carturari si oameni de stat, fie oameni politici sau diplomati, va ramane in mintile celor care cunosc valoarea vietii, a celor care prin sacrificiu au aruncat valul de pe fetele indobitocite ale societatii vremii


O spui de parca comunistii ar fi fost pacifistii infocati care se credeau cu atata ardoare... Tu tii cu ursul? Cine crezi ca a declansat razboiul mondial? Legionarii???

Acest topic a fost editat de Alixanther: 29 Dec 2005, 05:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
il_Duce
mesaj 29 Dec 2005, 09:55 PM
Mesaj #118


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 December 05
Forumist Nr.: 7.517



QUOTE
Este trist ca si dupa atatea decenii oamenii nu sunt apropiati de ceea ce li s-a intamplat atator oameni sub flagelul despotic legionar


E trist ca dupa 16 ani de la revolutie mai sunt oameni care cunosc istoria nationala exclusiv dupa manualele comuniste sau filmele lui Sergiu Nicolaescu.
Daca taranistii din interbelic isi faceau campanie electorala cu bata sau daca liberalii falsificau alegerile,maltratau si chiar ucideau opozantii politici ar trebui sa spun ca PNLul sau PNTul sunt partide de teroristi?Dar daca cativa legionari au comis ilegalitati ar trebui sa invinuiesc intraga organizatie?Fiecare padure cu uscaturile ei,ma refer in special la cazul asasinarilor lui Iorga si Madgearu.
Daca tot vreti sa va lansati in polemici,va rog,cunoasteti intai evenimentele asa cum s-au petrecut si pe urma dati-va cu parerea.Puteti avea acces la cateva documente online la aceasta pagina

QUOTE
Insa amintirea ilustrilor carturari si oameni de stat, fie oameni politici sau diplomati, va ramane in mintile celor care cunosc valoarea vietii


Si faptele lor de asemeni,crimele comise de guvernele Duca si Calinescu,inconstienta apropiere de URSS propovaduita de marele Titulescu,despotismul regelui Carol II.....Coboara cu picioarele pe pamant domnule Dorin.






--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Dec 2005, 11:53 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (il_Duce @ 24 Dec 2005, 01:36 PM)
QUOTE
Politica unor jigodii fara neam si tara, vîndute Moscovei, era impotriva Romaniei Mari


Asa este,iar numarul mare de evrei comunisti este o realitate nu o fictiune.

E o exagerare. rolleyes.gif

Numarul de comunisti propriu-zisi era în 1938 de vreo 2000 de oameni ( din care probabil maxim jumate evrei ) - la care sa zicem ca se pot adauga vreo 10-15.000 de indivizi dubiosi în Basarabia, Bucovina de Nord etc. nu neaparat comunisti, dar cu simpatii pro-sovietice. Deci - maximum maximorum - vreo 20.000 de evrei cu atitudini clar antiromanesti, dar oricum o ( mica ) minoritate dintr-o comunitate care numara pe la 7-800.000 de oameni. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 30 Dec 2005, 02:28 AM
Mesaj #120


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



Repede, repede sa aruncam pecetea comunismului ca o piatra in evrei. Evreii doar au fost sursa "raului" care a impins majoritatea natiunilor in care au existat catre prosperitate, buna stare, civilizatie.. Iata moralistii care vorbesc de cunoasterea istoriei, dar vezi Doamne, ei zic "uite la mine, ca eu stiu, tu habar nu ai, tu nu esti cu picioarele pe pamant ci plutesti undeva sus".. Frumoasa exprimare, de vodevil..
Intamplarea face sa fiu si profesor domnilor in istoria moderna si contemporana romaneasca, pe langa altele. Iar chestiunea cu necunoasterea este o chestiune puerila peste care am sa trec cu vederea. Nimeni nu poate cunoaste totul, de aici si discrepantele ori dorinta, la unii, de a merge mai departe spre a atinge pragul acela superior. Chiar credeti ca istoria daca o etalam intr-o ecuatie reprezinta adevarul faptic/real al evenimentelor? Daca inclinati din cap afirmativ va inselati amarnic, si nu eu o scriu aici ci toti istoricii evurilor pamantesti o afirma. Din cunostintele mele umile, asa cum mi-au fost predate de maestrul Balaceanu Stolnici, istoria ar avea alte coordonate decat cele expuse de simpatizantii miscarii legionare. Fireste, ca oricare simpatizant care se respecta, trebuie sa tii efectiv cu miscarea ta, e ideologia care te anima, care te isnpira si care -ti da curaj poate sa mergi inainte, sa infrunti pe cei diferiti de tine, in gandire s.a.m.d. Dar daca s-ar fi ramas la un nivel obiectiv lucrurile ar fi fost percepute daca nu in imaginea prezentata de cel ce va scrie macar in vecinatatea faptica, reala a ceea ce s-a intamplat, ca doar ne ghidam dupa chestiuni inregistrate cu mijloacele vremii, avem documente, arhive, manuscrise, jurnale si multe altele.
Vreti sa purtam un razboi al ideilor? Veti pierde la fel cum si miscarea a fost nevoita sa piarda sau, mai bine zis, a fost condusa catre a pierde. Planurile erau altele, jocul legionar era unul perimat care incepuse oricum sa patineze in afara scenei politice, scena ce cunostea inspre finalul miscarii, o opozitie ferma fata de legionari, fata de tirania lor in fapt, asa cum si ziarele vremii au redactat. Sau poate v-ati dus dvs. in trecut sa schimbati cursul istoriei si ati scris la gazetele vremi??
Simpatizantii sa simpatizeze cu ideologiii utopice, oamenii rationali sa gandeasca in continuare si cei obiectivi sa ramana obiectivi pe mai departe.
Eu am o scarba fata de chestiuni de genul celor pe care dvs. le simpatizati.. Auzi camaraderie la legionari, da poate in crime, violuri si furturi.. Priviti realitatea asa cum este ea, nu va intoxicati cu realitati fardate. Nu-mi spuneti mie ceea ce prea bine stiu, comunismul are participarea sa considerabila in caderea Romaniei in intuneric.. Dar dvs. vreti sa ma puneti in pozitia de a alege intre doua boli indezirabile, una utopica, precum un cancer (in opinia mea), si cea de a doua, precum o ciuma. Cancerul si ciuma au fost boli cu care umanitatea s-a luptat in conditii destul de dificile, una dintre bolile mentionate inca mai facand ravagii. Nu incercati sa faceti recurtari la ideologia dvs. aiurita, sa fiu bland, pentru ca in fata unui om, de azi, din lumea de azi, chestiunile acestea vor fi echivalate cu alte minunatii ori perversitati ale istoriei. Au fost scapari si intr-adevar oameni de marca a-i culturii au cazut prada intoxicarii cu neadevaruri si utopii.. Fie-le tarana usoara macara ca au murit cu demnitate, spre deosebire de majoritatea legionara prea rigida ca sa se poata adapta noilor schimbari politice. Lumea avansa catre terminarea razboiului iar ei visau la unicorni, tinand, toodata, in maini Lugeruri si mitraliere, armele pacii in conceptia lor.. Veritabili razboinici a-i luminii domnilor.. Inchinati-va icoanelor lor in continuare, ati ramas inadaptati din nefericire, prinsi intr-o plasad e vise mult prea grea pentru dvs. si mult prea invechita pentru secolul xxi.

Crimele legionarilor, cu miile, pe langa teroare, abuzuri si tortionari dvs. le catalogati drepti simple greseli?? Ei au gresit ca sunt doar oameni, se duc la biserica se inchina, isi spala pacatele si sunt liberi sa porneasca de la capat a doua zi, dis de dimineata ca sunt oameni silitori si perseverenti in ceea ce fac..

Va salut.

Acest topic a fost editat de Dorin_ccdj: 30 Dec 2005, 02:32 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 30 Dec 2005, 02:55 AM
Mesaj #121


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Offtopic: Domnule "profesor in istoria moderna si contemporana romaneasca, pe langa altele", corect se scrie

... oameni de marca ai culturii
... Veritabili razboinici ai luminii

Ontopic: cel mai bun tratament al "tinerilor simpatizanti legionari" e ignorarea. Ajunge sa le acorzi putina atentie, o mica fraza în lumea virtuala a internetului, ca sa-i bage în priza si sa faca recital karaoke pe un disc despre istoria nedreapta si realitatea ascunsa de pe planeta lor. Ei stiu mai bine, ei au toate scuzele, ei au fost martirii, ei au fost "the good boys", ei ar fi salvat neamul, etc. etc. Bine. Eject.

Acest topic a fost editat de Mi_: 30 Dec 2005, 01:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 30 Dec 2005, 03:12 AM
Mesaj #122


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



Scuzati-mi erorile gramaticale, intr-adevar trebuia sa le observ, dar m-am lasat purtat de vval. Sarbatori fericite, va salut.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
il_Duce
mesaj 30 Dec 2005, 03:12 PM
Mesaj #123


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 December 05
Forumist Nr.: 7.517



Domnule Dorin,daca sunteti intr-adevar profesor de istorie,imi pare sincer rau....


QUOTE
Nimeni nu poate cunoaste totul, de aici si discrepantele ori dorinta, la unii, de a merge mai departe spre a atinge pragul acela superior


Pai daca doriti sa cunosteti de ce nu studiati documentele si va marginiti sa luati de bune materialele dupa care ati invatat in perioada comunista?

QUOTE
avem documente, arhive, manuscrise, jurnale si multe altele


Cititi-le si pe cele impartiale atunci sau macar aruncati o privire la cele scrise de oameni care au participat direct si activ.

QUOTE
Crimele legionarilor, cu miile, pe langa teroare, abuzuri si tortionari dvs. le catalogati drepti simple greseli


Care mii domnule?Cu miile au fost torturati legionarii.....Cum catalogati ordinul de a fi ucisi cate 3 legionari din ficare judet si cadavrele expuse mai multe zile in locuri publice?Ziceati ca stiti istorie.....

QUOTE
o opozitie ferma fata de legionari, fata de tirania lor in fapt


Stiti cati membrii avea legiunea in `40?Aproape un milion.Prea iei de buna istoria scrisa de comunisti.

QUOTE
Nu incercati sa faceti recurtari la ideologia dvs. aiurita, sa fiu bland, pentru ca in fata unui om, de azi, din lumea de azi, chestiunile acestea vor fi echivalate cu alte minunatii ori perversitati ale istoriei


Constat cu bucurie ca tot mai multi tineri descopera adevarata istorie si iau atitudine.Constat ca tot mai multi studenti la istorie,viitori profesori,au simpatii legionare,tara asta mai are inca o sansa.




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viva_la_Revoluci...
mesaj 4 Jan 2006, 05:50 PM
Mesaj #124


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.382



Maruse! Pe la voi la Iasi, de pe siteul asta se invata istoria adevarata mah? thumb_yello.gif


--------------------
Proletarii vseh stran, soedinyajtes'!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Jan 2006, 11:01 AM
Mesaj #125


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (il_Duce @ 30 Dec 2005, 03:12 PM)
Stiti cati membrii avea legiunea in `40?Aproape un milion.

Cati membri avea PCR in 1989? Aproape 4 milioane.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 Jan 2006, 02:10 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 5 Jan 2006, 11:01 AM)
QUOTE (il_Duce @ 30 Dec 2005, 03:12 PM)
Stiti cati membrii avea legiunea in `40?Aproape un milion.

Cati membri avea PCR in 1989? Aproape 4 milioane.

Cu diferenta - pe care probabil o consideri minora rolleyes.gif - ca partidul "Totul pentru tara" nu fusese la putere 43 de ani in acel moment ... wink.gif

De fapt nu fusese deloc pina atunci. tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jan 2006, 03:04 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Si aia 1 milion n-au aderat fortat !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Jan 2006, 03:59 PM
Mesaj #128


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Fortat? Probabil ca nu. De fapt, nici in PCR nu se intra fortat, ci, in covarsitoarea majoritate a cazurilor, din oportunism. Cei care au intrat, de buna-voie, in Legiune au intrat la fel de usor si in PCR, cativa ani mai tarziu, si tot de buna-voie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 Jan 2006, 04:04 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 5 Jan 2006, 03:59 PM)
Fortat? Probabil ca nu. De fapt, nici in PCR nu se intra fortat, ci, in covarsitoarea majoritate a cazurilor, din oportunism. Cei care au intrat, de buna-voie, in Legiune au intrat la fel de usor si in PCR, cativa ani mai tarziu, si tot de buna-voie.

Abis draga - astea-s aiureli. tongue.gif

Sorry - dar ce spui tu aici nu are absolut nici o legatura logica e doar o maimutareala dupa "rationamentul" lui H. Ardent. rolleyes.gif

Oricum - in epoca respectiva un astfel de numar de membrii nu era ceva iesit din comun - si taranistii au avut la un moment data >1 milion de membri. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 10 Jan 2006, 02:30 AM
Mesaj #130


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



QUOTE (Viva_la_Revolucion! @ 28 Dec 2005, 03:49 PM)
Chiar mi-as dori sa vad un simpatizant explicand comportamentul asta! unsure.gif

@si pentru restul.
germania a decis executarea capitanului.
decapitarea legiunii s-a realizat cu acordul tacit al celor care au preluat apoi conducerea miscarii.
acestia au stiut din timp si au fost ajutati.
teoria liderului care se impune...sigur; o metoda prin care sa te impui si cea mai buna este sa ai informatia, iar in acea situatie de criza cei care s-au impus sunt cei care au stiut ce se va intampla si care au actionat.
nu poti trimite armate in rusia peste noapte, aceste lucruri erau cunoscute din timp. stiau si rusii. ceea ce apare la tv cu stalin cel care ignora informatiile sunt gogosi. de asemenea erau cunoscute decizia de rupere a tarii si planurile de preluare a controlului de catre un regim care sa dea siguranta germaniei la rezervele de petrol. Romania trebuia sa aiba motive sa lupte, iar recuperarea teritoriilor trebuia sa dea legitimitate conducerii impuse de germania. regele era un simbol, trebuia inlaturat, degeaba a incercat sa se autotransforme din cal in magar totalitar.
legiunea este un exemplu ca nu poti ca intr-o generatie sa faci din oi luptatori in zale.
pentru acest lucru trebuie sa ii faci pe oameni sa ignore ceea ce sunt, sa le calci in picioare ezitarile, umanitatea.
trebuie sa ii alimentezi permanent cu ura, sa dai miscarii aura mistica, sa le dai motive, scuze, tara roasa de evrei, etc.
cred ca intregul proces a fost asumat constient de catre lider, acesta era un om cu viziune si a facut acest lucru deliberat. ma refer la pacate. rezultatul a fost o forta formidabila nascuta din ambitia si convingerea unui om care a sacrificat orice, chiar si sufletul, pentru a nu sta in genunchi. a avut dreptate. impotriva raului trebuie sa adopti tactici neconventionale. o precizare pentru toti, pentru ca vad ca bateti campii si va ascundeti dupa documente. legiunea a luat nastere impotriva raului, nu impotriva evreilor si a altor inamici, acestia sunt pentru uzul oilor. a fost ambitia unui om care si-a vandut sufletul diavolului doar pentru a-l scuipa in fata. aceasta se numeste autocalcare in picioare si este o raritate.
toti aveau oameni in legiune, si germania si rusia si romanii, dar nu puteau face nimic pentru ca legiunea era nimic fara lideri. capitanul era si nu era controlabil, la fel si ceilalti lideri executati. de aceea au fost omorati, pentru ca nu au fost de acord cu planurile. desi pe fata legiunea era "filogermana", in fapt legiunea avea propriile planuri.
liderii care s-au impus dupa moartea capitanului executau ordinul germaniei. de aceea s-au retras din provincii. ideea era de a ii astepta acolo demonstrativ, pentru hartuire si sfidare; este una geniala, nu o idiotenie. se stia de atunci ca va fi razboi.
germania i-a preferat pe militari, pentru ca legiunea era in haos, devenise imprevizibila si incepusera sa iasa la iveala consecintele pacatelor. plesnise raul in ea. legiunea a murit odata cu capitanul, pentru asta a fost construita. rezistenta din munti a fost specifica gainii decapitate, o zbatere si un chin nemasurat pentru oameni care simteau cel mai dureros tradarea. au luptat fara viziune, fara speranta. de aici si obsesia: sa fim pe picioarele noastre. aiurea, legiunea este moarta, lasati-o in pace. oamenii nu sunt sfinti si nu pot fi transformati in sfinti, acestea sunt iluzii. si-au dat seama de acest lucru si au murit suparati in primul rand pe propria neputinta. nu sunt tsdist, nici legionar, nici basarabean, nu sunt clona nimanui, nu sunt viva, nu am clone. prefer istoria de fictiune si logica, nu istoria scuzelor, a documentelor si a minciunii. nu-mi doresc sa conving pe nimeni, nici macar pe mine.
a...sa nu uit, exista un pacat mai mare decat sa-ti vinzi sufletul diavolului. invit persoana careia i-am spus acest lucru sa va transmita. este un adevar util si verificat. cu dedicatie, umbrelor


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viva_la_Revoluci...
mesaj 10 Jan 2006, 07:42 PM
Mesaj #131


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.382



De obicei nu procedez asa, dar acum sincer va spun ca m-am oprit din citit exact dupa propozitia:
QUOTE
germania a decis executarea capitanului.

Ce-ai mai scris dup'aia chiar nu conteaza... Salutare frate si noroc!


--------------------
Proletarii vseh stran, soedinyajtes'!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Jan 2006, 06:01 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (abureala @ 2 Dec 2005, 11:17 AM)
Ar trebui sa stii ca in Pitesti, nu gardienii au fost cei rai. Ci cei pe care au devenit tortionari, de care se temeau si gardienii...
Si asta a fost tot inventia comunismului...Indiferent ce a facut un om, nu are dreptul de trece prin Pitesti. Niciodata.

Poate ar fi bine sa te informezi mai bine asupra "experimentului" Pitesti.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 18 Jan 2006, 11:58 AM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (axel @ 13 Jan 2006, 07:01 PM)
QUOTE (abureala @ 2 Dec 2005, 11:17 AM)
Ar trebui sa stii ca in Pitesti, nu gardienii au fost cei rai. Ci cei pe care au devenit tortionari, de care se temeau si gardienii...
Si asta a fost tot inventia comunismului...Indiferent ce a facut un om, nu are dreptul de trece prin Pitesti. Niciodata.

Poate ar fi bine sa te informezi mai bine asupra "experimentului" Pitesti.

Cred ca ar trebui macar sa citesti ce a fost acolo, nu sa vorbesti din auzite.

Marturisiri din mlastina disperarii - Dumitru Bordeianu

Acest topic a fost editat de abureala: 18 Jan 2006, 11:59 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Jan 2006, 12:32 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



65 de ani de la Pogromul antievreiesc din Bucuresti
65 ani de la inabusirea Rebeliunii Legionare


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 21 Jan 2006, 01:15 PM
Mesaj #135


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE (March @ 21 Jan 2006, 01:32 PM)
65 de ani de la Pogromul antievreiesc din Bucuresti
65 ani de la inabusirea Rebeliunii Legionare

Ar trebui precizat că asta e versiunea lui Teşu Solomovici asupra evenimentelor din 21-23 ianuarie 1941. O versiune extrem de părtinitoare, care reia între altele mitul "evreilor agăţaţi în cîrlige la Abator", mit introdus după război de scriitorul sovietic Ilia Ehrenburg şi şi demontat ca neadevărat de istoricii români. Pentru a ilustra "obiectivitatea" lui Solomovici ar trebui menţionat şi faptul că el consideră că evreii ar fi strămoşii românilor (în cartea România Judaica).

Versiunea legionarilor asupra evenimentelor: Generalul Antonescu – autorul loviturii de stat din ianuarie 1941


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 19 May 2006, 08:31 AM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Garda De Fier? Ce subiect bestial de pasionant. OK, pareri impartite, interese la greu, geopolitica si rahat lumesc, crima si manipularea idee de crima, evreul-eternul dusman, oglindire si onbliterare, intelectualul ravasit de istorie, statul aneantizat, ordine/ordnung, viziune, proiectie satanica si bolsevism desantat, isteria hitlerului si ratacirea fiintei romanesti. Parca e prea simplu! Parca e prea usor.

Avem dreptul de a interpreta i de a inainta valurit catre un Adevar. Dar trebuie sa negociem, tigrilor. Trebuie sa negociem asupra Adevarurilor. Adevaruri permise, adevaruri convenabile, adevaruri necesare istoriceste necesar sau political necesity?

E impresionant un Adevar: o lume agrara ca fundament iese din amorteala ei istorica, din frica ei istoric-naturala, din tampeala si alege o ordine si un proiect. Incearca sa se tina de chestiile astea.
Cum o face? Tragic, ratacind, incrancenat, eronat?

E impresionant incercarea romanilor, caci nu ma prostesc eu acum sa zic o parte din romani, ci romanii, e impresionanta incercarea romanilor de a se impotrivi fundamentului fie si printr-o incercare tragica. Nu faptele oamenilor ci Incercarea Omului pare sa fie una din chei.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abcd
mesaj 20 May 2006, 12:46 PM
Mesaj #137


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 238
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.208



QUOTE
Avem dreptul de a interpreta i de a inainta valurit catre un Adevar. Dar trebuie sa negociem, tigrilor. Trebuie sa negociem asupra Adevarurilor. Adevaruri permise, adevaruri convenabile, adevaruri necesare istoriceste necesar sau political necesity?



Sa negociem adevarul? blink.gif Cum?Ia de la mine un sfert si da-mi o jumatate? Cum negociezi intre alb si negru? Roz bonbon? Nu-i de mirare ca romanii sint acum la coada Europei....s-au gasit intotdeauna lideri care sa "negocieze" adevarul istoric si o data cu el au negociat si neamul .....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 May 2006, 01:54 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu te ambala asa, ce n-ai auzit ca sunt si opinii SF ? laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viva_la_Revoluci...
mesaj 3 Jun 2006, 03:15 PM
Mesaj #139


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.382



Impresionant? Nu mi se pare nimic impresionant. O societate amortita intr-o ordine seculara, scuturata violent, sau poate doar prea brusc, de modernitate incearca sa isi gaseasca destinul intr-o noua ordine. Nu e impresionant, ci la indemana. De la ordine, la o noua ordine (de fapt nu chiar atat de noua). Cu adevarat impresionant ar fi fost sa descoperim puterea dialogului si diversitatea vietii sociale. De la constrangerea comunitatii traditionale, la forta legala a statului. Nu e un salt calitativ, ci doar cantitativ: "ceea ce e bun in mic, trebuie sa fie bun si in mare".
Simplu si simplist, asa cum a fost si Miscarea Legionara.

Acest topic a fost editat de Viva_la_Revolucion!: 3 Jun 2006, 03:16 PM


--------------------
Proletarii vseh stran, soedinyajtes'!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Jun 2006, 05:16 PM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Justitia recunoaste legalitatea Miscarii Legionare


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:00 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman