HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ratiune Vs Simtire
Rose
mesaj 25 Jun 2004, 10:40 PM
Mesaj #36


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



QUOTE (contraste @ 25 Jun 2004, 03:27 PM)
Stimata lansatoare de subiect, aici este vorba despre idealism 

Poate sunt eu si prea obosita si de-asta nu inteleg...ce vrei sa spui prin asta? Nu cred ca pana acum am emis vreo parere clara, deci unde apare idealismul? blink.gif Da, sunt de acord cu ce-a zis Pit-a-Pat si asta inseamna ca incerc sa ma ghidez pe cat posibil in viata pe unele din principiile enumerate de el. Nu spun ca reusesc intotdeauna, dar uneori merge.
Spui ca "pragmaticii rationeaza si realizeaza". Eu cred asta pana la punct. Macar pe ideea ca e greu sa mergi drept pe un singur drum.

QUOTE (caa @ 25 Jun 2004, 04:15 PM)
Ratiunea, eu zic ca a creat pusca-mitraliera dar nu razboiul. Razboiul nu este, dupa cap'sorul meu, o "creatie"... rationala


Atunci razboiul este o creatie a sentimentelor? unsure.gif

QUOTE (caa @ 25 Jun 2004, 04:15 PM)
"Eu mi-am folosit ratiunea pentru a crea noi sentimente, pentru a le spori intensitatea."
Pentru mine, nepriceputul, īn?elesul acestor cuvinte īnseamn? o enigm? a Terrei. Deci, īn plin? intensitate sentimental? se insereaz? o anumit? doz? de ra?iune pt. a o spori pe ea, intensitatea. Īmi cer scuze pt. lipsa mea de īn?elegere...


Nu stiu daca ironia isi avea rostul smile.gif Poate se referea la faptul ca si-a "educat" ratiunea astfel incat sa nu exista un conflict intre ea si sentimente...dar probabil bat eu campii smile.gif


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 26 Jun 2004, 12:13 AM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



@caa
QUOTE
Raţiunea, eu zic că a creat puşca-mitralieră dar nu războiul. Războiul nu este, după căp'şorul meu, o "creaţie"... raţională

Nu. Ratiunea este cauza razboiului. Pot sa-ti dau multe exemple: - omul de neanderthal a fost gasit numai in Germania si este o specie separata fata de cea gasita in Franta (am uitat cum ii spune). Cu putin ajutor din partea ratiunii se ajunge la rasa superioara, la arieni etc. Nici nu mai conteaza rolul evreilor. Specia superioara va invinge....
- de uniunea sivietica ce sa mai zic? Un sistem ideal care ratiunea l-a creat, ce trebuia sa fie doar pe hartie. Dar suntem deasupra maimutelor si facem totul. Nu vreau sa mai continui...

QUOTE
4. "Eu mi-am folosit ratiunea pentru a crea noi sentimente, pentru a le spori intensitatea."
Pentru mine, nepriceputul, īnţelesul acestor cuvinte īnseamnă o enigmă a Terrei. Deci, īn plină intensitate sentimentală se inserează o anumită doză de raţiune pt. a o spori pe ea, intensitatea. Īmi cer scuze pt. lipsa mea de īnţelegere...


Nu se insereaza nimic. Ratiunea ma ajuta sa inteleg anumite fenomene si sa gasesc noi forme de manifestare, teritorii prin care sentimentul nu razbate singur. Desigur ca poate fi o iluzie (ratiunea greseste). Ti-am dat un exemplu. Iti mai pot da. Dar incearca sa nu intelegi enigma asta a Terrei. Incearca sa o traiesti!

Acest topic a fost editat de PIT-a-PAT: 26 Jun 2004, 01:05 AM


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 26 Jun 2004, 12:31 AM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (PIT-a-PAT @ 26 Jun 2004, 01:15 AM)
Ratiunea este cauza razboiului. Pot sa-ti dau multe exemple: - omul de neanderthal a fost gasit numai in Germania si este o specie separata fata de cea gasita in Franta (am uitat cum ii spune).  Cu putin ajutor din partea ratiunii se ajunge la rasa superioara, la arieni etc. Nici nu mai conteaza rolul evreilor. Specia superioara va invinge....

PIT-a-PAT, foarte ciudata ipoteza asta a ta. Daca Omul de Neanderthal a fost gasit numai in Germania nu inseamna ca nu a trait si in alte parti.

QUOTE
Specia superioara va invinge....

Dictatorii, de exemplu, se folosesc de emotii ca sa manipuleze masele, ca sa creeze razboi etc. (Vezi discursurile lui Hitler & Co.) De unde toata povestea cu ratiunea cauza razboiului cry.gif ? Lipsa empatiei iti permite sa faci rau altuia, nu prezenta ratiunii. Frica te indeamna sa lupti sau sa fugi.

@contraste
QUOTE
De atunci am plans doar in amintire....

Emotiile inhibate, negate, blocate, etc. pot exploda oricand. Si nici ratiunea nu o sa mai inteleaga de la ce se trage de fapt. Pe de alta parte exprimarea ta este extrem de emotionala si plina de tristete. Crezi ca ratiunea te ajuta de fapt sa supravietuiesti ?

Acest topic a fost editat de amenophis: 26 Jun 2004, 01:06 AM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Jun 2004, 12:31 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 26 Jun 2004, 01:04 AM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



QUOTE
Daca Omul de Neanderthal a fost gasit numai in Germania nu inseamna ca nu a trait si in alte parti.

Incercam sa fac "o ratiune". Ai dreptate. Totusi pe teritoriul frantei era alt stramos. Oricum vroiam sa demonstrez altceva, nu superioritatea nemtilor.

QUOTE
Lipsa empatiei iti permite sa faci rau altuia

Asa e.Dar nu e numai asta. M-am cam grabit... sorry.gif Si asta ma duce la concluzia ca razboaiele nu sunt declansate doar din ratiune, ci si atunci cand iti pui ratiunea in slujba unui sentiment "urat" (ura, frustrare etc.).
Ziceam eu bine in primul post: Ratiunea m-a mai ajutat sa inteleg adevaratele sentimente . Plus ca nu vroiam sa denigrez ratiunea. Si tot spun ca fara ratiune nu ar fi razboi.


QUOTE
Dictatorii, de exemplu, se folosesc de emotii ca sa manipuleze masele

Da, dar nu vad legatura. Ei pot "rationa" in acele momente. (putin machiavelli aplicat).


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 26 Jun 2004, 01:14 AM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Ce inseamna <Ei pot "rationa" in acele momente > ?
Masele, armatele se conduc si se controleaza cu emotii si nu cu logica. Mai stiu pe unu' care tipa de zor de la un balcon prin anii 90 "Fac apel la ratiune ...".

QUOTE
Da, dar nu vad legatura.

Cred ca nici eu nu am vazut legatura si din cauza asta nu o vezi nici tu pe cea facuta de mine.

Acest topic a fost editat de amenophis: 26 Jun 2004, 01:17 AM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 26 Jun 2004, 01:24 AM
Mesaj #41


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Adica isi supun emotia in slujba logicii.
Vrei sa spui ca atunci cand Hitler venea sa vorbeasca unei mase de oameni nu stia ce face? Se ducea dus de emotii? El se ducea acolo cu un scop diabolic si se chinuia sa gaseasca nemultumirile oamenilor pentru a le pune in forma emotiei in discursul sau. E posibil (chiar foarte probabil) sa se fi lasat dus de val si uita de ce a venit acolo, dar scopul si-l atingea.


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 26 Jun 2004, 01:40 AM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (PIT-a-PAT @ 26 Jun 2004, 02:26 AM)
Se ducea dus de emotii ?

Poate stia ce face, dar de dus acolo il duceau emotiile. "Emotie" vine din latinescul "motere", care din cate stiu inseamna "a misca". Emotiile ne fac sa ne miscam, ratiunea poate face doar socoteli.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 26 Jun 2004, 01:54 AM
Mesaj #43


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Nu se putea duce teleghidat numai de emotii. Daca ar fi fost vorba numai de o exteriorizare a sentimentului, cred ca s-ar fi dus si ar fi omorat primul evreu care l-ar fi intalnit in cale. Ori ratiunea l-a facut sa "vada" consecintele, sa inteleaga ca nu are nici un rost sa faca asta; mai bine sa convinga o masa de oameni si asa mai departe.


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Jun 2004, 08:15 AM
Mesaj #44


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Am īnţeles punctul de vedere al lui PIT-a-PAT şi a lui Rose, deşi īmi menţin părerea mea că războiul nu este ceva logic şi raţional, nici măcar la originile lui. Pentru mine este absurditatea prin definiţie...

N-am vrut "să mă dau şmecher" Rose, ironia de care pomeneai a fost involuntară. Īmi cer scuze!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 19 Dec 2005, 03:08 PM
Mesaj #45


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Unii sunt predispusi sa ajunga candva sa regrete ca si-au urmat ratiunea (inainte sa fi disparut simtirea), altii sunt predispusi sa ajunga sa regrete ca s-au complacut intr-o slabiciune a sentimentelor (cand puteau sa le tina in frau si sa evolueze). E posibil sa nu faci parte din nici una din categoriile de mai sus, ceea ce voiam sa spun e ca e bine sa detectezi ce fel de om esti si sa faci astfel incat sa eviti regretele ulterioare.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 19 Dec 2005, 03:19 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Apropo de ratiune vs. simtire. Doar ce-am scris un mesaj pe inteligenta artificiala, care se leaga cumva de subiectul asta.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 07:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman