HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mila Societatii, neajutorati, cersetori, saraci
Blakut
mesaj 14 Jun 2004, 09:10 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ajut pe cei ce merita ajutati, nu spun sa nu ajutam. Dar eu nu ajut cersetori, pentru ca pur si simplu nu vad scopul.

Povestea este frumoasa, dar este doar o poveste. Din poveste rezulta mai mult ca "cine sapa groapa altuia cade singur in ea". Toti oamenii aia l-au ajutat pe mosulica, si ce au castigat? (nu spun ca ar trebui sa ajuti oamenii doar pentru a obtine profit, dar mosu spunea ca daca il ajuta, o sa primeasca si ei.)

Trebuia sa fiu mai clar: nu astept sa ajutor aiurea, sau mila altora. Prietenii isi ajuta prietenii si cu asta basta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Jun 2004, 12:43 PM
Mesaj #37


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Blakut eşti prea dur, după opinia mea. Īn fond, cine merită ajutat? Să facă bine să se descurce şi singuri, nu?

Iar scopurile noastre, ooo, scopurile noastre de prea multe ori sīnt atīt de meschine că am merita să fim pedepsiţi, nu ajutaţi!

@Lidia

Pentru tīlcul poveştii e bine s-o lăsăm aşa. Dar īţi mai spun eu o variantă de final, din păcate foarte plauzibilă: după ce-şi īngroapă fiul, vecina "prinde" aşa o vrajbă şi o ciudă pe bătrīnel īncīt reia operaţiunea cu pīinea (sau născoceşte alta nouă, şi mai "subtilă") şi, cu mare tenacitate, nu se lasă pīnă nu-l vede şi ea pe bătrīnel sub pămīnt. Aşa, ca să-şi răzbune fiul!!...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 14 Jun 2004, 05:02 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



@Caa
Ok, las ca tine. smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jun 2004, 05:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
milimetru
mesaj 15 Jun 2004, 07:57 AM
Mesaj #39


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Vreau să mărturisesc aici că am descoperit cu mirare la unii din interlocutorii mei o atitudine "ciudată" faţă de milă, ca noţiune şi sentiment. Pt. mirarea mea vina īmi aparţine īn totalitate.

Dar aş vrea să spun răspicat că, īn condiţiile īn care:
1. Spun adeseori "Doamne miluieşte!" şi doresc ca Domnul să mă miluiască īntr-adevăr, deşi sīnt conştient că de multe ori n-aş prea merita...
2. Isus zice undeva (direct, dar f. des indirect): "Milă vreau şi nu jertfă!"

... mila este o īndatorire de prim ordin pt. mine, pe care īncerc să o materializez aşa cum pot şi cum mă duce mintea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 15 Jun 2004, 08:11 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Caa, frumos spus. smile.gif

Nu judeca pe altii... mila nu e o insusire care ii caracterizeaza pe multi. Unii au o doza mai mare ca altii. In acelasi timp, unii primesc mai multa mila ca altii, rolleyes.gif ptr ca...cu ce masura masori, cu aceasi ti se va masura. Se aplica la tot felul de "chestii". smile.gif
Arata tu mila, fata de cei care nu o au.
Arata tu ce inseamana sa fi milos.
smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 16 Jun 2004, 05:06 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (Blakut @ 24 May 2004, 12:47 PM)
Tata zicea foarte simplu:"Nu le dau nimic! De ce? Pentru ca eu am muncit pentru banii astia."

Nici eu nu dau bani la nimeni, absolut la nimeni. Sunt de parere ca daca nu vor mai primi bani, se vor duce la munca, in orice caz, va disparea fenomenul.

Stii la ce ma gandesc de cate ori aud motivatii de genul celei spuse de tatal tau? Ca nu se stie niciodata unde ajungi. Nu poti sti niciodata ce aduce ziua de maine. Au fost cazuri in care oameni care erau azi milionari in dolari au ajuns in cateva zile pe strazi si la mila trecatorilor.

Cred ca acei oameni care ajung in situatia aceea sunt tot esecul societatii care i-a creat. Nu te poti rupe de ei total - intr-un fel mai mult sau mai putin direct fiecare dintre noi suntem raspunzatori pentru situatia acelor oameni.
Nici eu nu dau bani tiganilor, mai ales copiilor de tigani - pentru ca stiu foarte bine ce se intampla cu banii aceia. Dar unui batran care a muncit toata viata la CAP si acum sta incovoiat de spate la capatul unui pod si cerseste nu mi se pare normal sa nu ii dau si sa nu il ajut daca pot macar cu 10 mii de lei.

Iar cand dau nu dau din mila. Nu vreau sa ma gandesc ca dau din mila. Dau pentru ca, printr-o intamplare, eu am mai mult decat el, eu imi pot purta de grija, el nu. Nu ma gandesc ca am mai mult pentru ca sunt destept si nemaipomenit. Daca am ce imi trebuie in cap si daca pot munci si am putere, le am toate astea pentru ca asa a vrut Dumnezeu, si nu pentru ca sunt eu fara pereche si extraordinar.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
khali
mesaj 16 Jun 2004, 07:59 PM
Mesaj #42


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.934



Mila este un construct psihosocial, crestinismul a ridicat-o la rang de valoare esentiala, Nietszche s-a lepadat de ea ca apanaj al oamenilor slabi; cu toate acestea este importanta in masura in care incita la comportamente ce contribuie la functionarea unei societati date (conform unei ideologii dominante). Este de asteptat ca indivizii unei societati dominate de principiile liberale, de conceptul meritocratic, de ideea recompenselor in mod echitabil (in functie de efortul investit) sa actioneze concret (sa dea efectiv) in spiritul compasiunii/milei intr-o maniera redusa.

Cu toate acestea, la nivelul omului obisnuit, decizia de a da efectiv depinde de o serie de factori, iar "bunatatea" inimii nu e nici macar variabila cea mai importanta. Sa dau un exemplu devenit clasic (sintetizand):

Prima duminica insorita de primavara. Oamenii se plimba zambind, incantarea de a fi scapat de o iarna friguroasa se citeste pe fetele lor. La capatul unui pod, un cersetor sta jos, tinand in mana un carton pe care scrie "Sunt orb, ajutati-ma!" Majoritatea il ignora. La un moment dat, apare un individ, citeste rugamintea scrisa, ia cartonul si scrie pe spatele lui cateva cuvinte, apoi pleaca. Treptat, cersetorul primeste din ce in ce mai multi bani.
Trecatorul scrisese "Afara e primavara, iar eu nu o pot vedea".

rolleyes.gif


--------------------
Caminante, no hay camino. Se hace el camino al andar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 16 Jun 2004, 08:14 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Khali welcome.gif la han!

Ce frumoasa istorioara cu orbul, wow! Ce trista... ce bine ne deschide noua "ochii" sa vedem ce e important...dar oare vrem sa vedem? rolleyes.gif

Bine-ai venit printre noi. smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 17 Jun 2004, 09:00 AM
Mesaj #44


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bine ai venit Khali şi bine că ai venit!

Dacă la prima parte a mesajului tău mi-am pus picioarele īntr-un lighean cu apă rece şi o pīnză umezită īn jurul capului, reuşind cīt de cīt "să ţin pasul", spre sfīrşit chiar m-am bucurat: este acolo un soi de rafinament spiritual de mare clasă, care pune īn umbră fundalul trist al poveştii. Great thing, really!! spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Jun 2004, 08:20 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



In primul rind,
han.gif Khali!

Iar in al doilea rind....
sa va spun o poveste adevarata.
Am intilnit acum o saptamina o ,,cucoana'' in virsta care statea la usa unei farmacii avind cuponul de pensie in mina si care apela la mila tracatorilor. I-am dat si eu un banut si am intrebat-o ce si cum.
Mi-a spus, aratindu-mi cuponul ,ca are 1.250.000 lei pensie si ca o duce foarte greu.M-am oferit sa fac un articol despre ea in ziar, mai ales ca mi-a spus ca are aproape 10 milioane datorie la intretinere si ii este frica sa nu ramina pe drumuri.
A fost foarte incintata,mai mai sa ma pupe pe strada ... DAR m-a rugat sa ma duc acasa la ea nu a doua zi, asa cum ii propusesem , ci luni.
Luni dimineata am luat orasul la picior si am ajuns la adresa la care locuieste. Toate bune si frumoase... Urc eu voiniceste pina la etajul sapte ( liftul nu functiona).O gasesc in fata usii cu galeata de gunoi in mina.Mi-a spus ca nu se poate atunci, sa mai vin marti sau miercuri, CA E OCUPATA!
Dupa care imi pune intrebarea :,,Cite milioane imi da de la ziar? Si matale citi bani imi dai?"
Am ramas perplex. Asa ce mi-a venit sa ii zic vreo doua vorbe de la orraz, dar
m-am limitat sa ii spun ca nu sta nimeni dupa ea, sa vina si sa incerce sa o ajute numai cind domnia sa este dispusa!
Dupa doua zile am vazut-o in fata aceleiasi farmacii.
Cind m-a zarit de la departare a luat-o la picior, de ziceai ca i-am pus sare pe coada!
Mi s-a facut rusine de rusinea ei!
Mi s-a parut cea mai josnica forma de inselatorie ce facea! Mai ales ca e vorba de o persoana ajunsa la o virsta cind nu se poate spune ca e inconstienta.
Cucoana e o mica escroaca, pusa pe gainarii.
Intr-un fel imi pare bine ca s-a intimplat asa!

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 Jun 2004, 08:21 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Jun 2004, 09:09 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Un prieten care e la un liceu mai periferic si-a vazut unul din colegi (tzigan) la cersit. Si l-a intrebat: ce faci mah? Nu stiam ca o duci asa de rau... El ii raspunde: Ah, nu, eu stau la vila, dar ma trimite tata ca sa am si eu o ocupatie. Si strangea bani buni baiatu'.

Iarasi ma oftica donatiile inutile, catre persoane care nu mai au nici o sansa de supravietuire. Se cheltuiesc mii si mii de dolari ca sa ajutam cativa nenorociti fara scapare, cand cu aceeasi bani am putea ajuta oameni muncitori si cinstiti dar fara posibilitati. Mila asta o sa ne vina de hac pana la urma, persoanele de care ne este noua mila nu o sa arate mila fata de nimeni. Cred ca numai 1% din cei ce cersesc prin metrou chiar sunt saraci si beneficiaza ei insisi de banii pe care ii primesc.

Si inainte sa mai intindeti bani catre un cersetor ganditi-va ca respectivul face intr-o luna de doua ori salariul vostru. Si nici nu plateste impozit! wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Jun 2004, 09:19 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Blakut
QUOTE
Iarasi ma oftica donatiile inutile, catre persoane care nu mai au nici o sansa de supravietuire.Se cheltuiesc mii si mii de dolari ca sa ajutam cativa nenorociti fara scapare.

Nu am inteles ce ai vrut sa spui aici...

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 Jun 2004, 09:21 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Jun 2004, 11:32 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Banii care se cheltuie cu oameni bolnavi fara sansa de vindecare, bani care le dau acestor oameni nimic altceva decat o agonie prelungita, se pot investi in oameni care chiar nu au, dar care daca ar primi acesti bani ar face ceva folositor pentru societate, ajutand poate si la prevenirea acelor boli incurabile etc.

Acest topic a fost editat de Blakut: 27 Jun 2004, 11:33 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Jun 2004, 11:45 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Nu te intreb decit atit: cine sintem noi ca sa hotarim ca nu au dreptul la viata, chiar daca e una chinuita?!
sad.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Jun 2004, 06:58 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Blakut @ 27 Jun 2004, 12:34 PM)
Banii care se cheltuie cu oameni bolnavi fara sansa de vindecare, bani care le dau acestor oameni nimic altceva decat o agonie prelungita, se pot investi in oameni care chiar nu au, dar care daca ar primi acesti bani ar face ceva folositor pentru societate, ajutand poate si la prevenirea acelor boli incurabile etc.

Sicer sa fiu nu-mi vine sa cred ca gandesti cu adevarat cea ce spui sad.gif Prefer sa gandesc ca degetele au batut tastura fara tine sad.gif

Sa nu ajungi in faza in care o sa trebui sa intelegi, de ce se cheltuie banii pe aia bolnavi...sa nu ajungi in faza aia!

Iti doresc doar sanatate amice thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 28 Jun 2004, 06:46 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Nici eu nu pot sa cred ca ,intr-adevar, Blakut gindeste asa... sad.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 28 Jun 2004, 06:47 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 28 Jun 2004, 12:05 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Blakut e prea categoric. Nu se poate aplica "solutia finala" numai pentru ca unii merita si altii nu merita.... E mult mai complicata discutia...


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Jun 2004, 12:28 PM
Mesaj #53


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Īn concluzie, Blakut, ai cam fost "ciuruit" de forumişti, man! Doreşti un pic de milă din partea societăţii, ca să-ţi mai revii puţin? laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 7 Aug 2004, 09:55 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca anumiti oameni ii ajuta pe altii, indiferent de forma ajutorului. Ce ma deranjeaza enorm e ajutorul pe care suntem obligati sa-l dam. Spre exemplu, ajutoarele pentru ca saracii sa plateasca energia termica. Daca eu am inima mare si sufletul nobil, ii voi da lui Nea Gica de la etajul 3 bani pentru a-si plati factura. O fac cu placere. Doar nu vreau sa inghete bietul om. Dar nu vreau ca statul sa ma oblige sa-l ajut. Nu e normal. Cum ar fi o lege prin care sa fim obligati sa-i oferim o suma oarecare fiecarui cersetor care ne iese in cale ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Aug 2004, 10:34 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Sa nu ajungi in faza in care o sa trebui sa intelegi, de ce se cheltuie banii pe aia bolnavi...sa nu ajungi in faza aia!

Incurabili. Oameni care nu mai au nici o sansa, dar se agata de viata cu ultimele puteri, prelungidu-si chinurile lor si pe ale celor din jur si consumand o groaza de resurse.

Vad la TV tot felul de stiri despre nu stiu ce om pentru care s-au strans mii de dolari ca sa se opereze de nustiu ce, sau ca sa-si puna un os nou la picior... Banii aia puteau fi investiti in ceva mai bun, de pilda aparate mai bune in spitale sau educatie sau orice.

Ma opresc aici totusi, desi as mai avea multe de zis.

QUOTE
Īn concluzie, Blakut, ai cam fost "ciuruit" de forumiŗti, man! Doreŗti un pic de milć din partea societćžii, ca sć-ži mai revii pužin? 


Nu mersi, nu e specialitatea mea, xCROSS.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Aug 2004, 11:08 AM
Mesaj #56


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu cred ca e cazul sa ii sariti in cap lui blakut pentru ceea ce a spus. Pur si simplu sunt parerile lui. In plus, din ce a spus nu cred ca se intelege ca el este pentru a-i lasa pe unii sa moara, fara sa fie ajutati in vreun fel. Ideea este, zic eu, ca uneori se face prea mult caz pentru cate un bolnav pentru care se fac donatii de genul celor amintite. Poate ca omul respectiv nici nu vrea sa se faca atata valva, poate nici macar nu vrea sa se adune banii aceia. V-ati gandit si la asta? Ce-i drept, asta poate fi o alta discutie. Dar, revenind, poate daca totul s-ar face mai discret, fara atata publicitate, nu ar mai isca asemenea reactii.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 12 Aug 2004, 02:41 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Diana-Maria @ 28 Jun 2004, 07:59 AM)
Nici eu nu pot sa cred ca ,intr-adevar, Blakut gindeste asa... sad.gif

Din pacate chiar asa gandeste si mai grav e faptul ca nici singur nu e sad.gif Pe aici ce se aseamana se si aduna hh.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 12 Aug 2004, 03:36 PM
Mesaj #58


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Ceea ce a spus Blakut este un termen vechi, euthanasie, dar acum el l-a adus in actualitate in mai multe cuvinte. Acum nu se mai practica, si poate el doreste o reactualizare, nu ?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 12 Aug 2004, 05:11 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Si-atunci, ce facem? Spunem celor care au o sansa la o mie sa se faca bine ca solutia ideala ar fi sa fie eutanasiati?
Spunem unui parinte care are un pui bolnav ca banii aia ar fi mai bine bagati in aparatura medicala?
Si de ce sa ii bagam in aparatura medicala cind aceasta aparatura foloseste tot unor bolnavi?
Nu avem de-a-face cu o usoara contradictie de idei?

@Blakut, daca te-ai afla intr-o situatie limita si cineva drag si apropiat tie ar avea sanse minime de supravietuire, nu cred ca ai mai gindi asa...
Iar daca in asemenea conditii ai continua sa faci tot genul asta de afirmatii, atunci da-mi voie sa spun ca de vina e o oarecare doza de teribilism... in cel mai bun caz!
Fara suparare... cry.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 12 Aug 2004, 05:15 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Aug 2004, 05:41 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Intreaba-l mai curand daca anii peste "varsta teribila" se numara pe degetele mai mult decat unei maini... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 12 Aug 2004, 07:20 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Ce sa zic, Sorine , pe mine ma intristeaza ... nu stiu de ce, ma face sa ma gindesc la ,,puritatea rasei“ si la metodele naziste de a avea o natiune ,,sanatoasa“... sad.gif
Nu e o acuza absurda, la asta m-am gindit... cry.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 12 Aug 2004, 07:21 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Aug 2004, 11:28 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



=> Ma asteptam la asemenea reactii din partea voastra, nu e nici o problema. Mereu si mereu apare argumentul: pune-te in locul celui fara sansa. Daca de fiecare data in viata noastra ne-am pune in locul celui napastuit, actiunile noastre nu ar aduce nimic bun.

Nu propun nici euthanasierea, nici uciderea directa a bolnavilor. Tot ce vreau sa spun este ca renuntarea la niste cazuri incurabile ar duce la vindecarea unor alti bolnavi, care pot reveni in societate si pot munci pentru aceasta, cauzand posibilitatea vindecarii altor bolnavi. Este inuman ca oameni inteligenti, capabili, sa moara de foame in timp ce se strang 15.000 de euro pentru a-i cumpara un picior nou unui tractorist mediocru care este acum dat la TV.

Sunt pentru o distribuire mai buna a resurselor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 Aug 2004, 11:32 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



E si asta un punct de vedere si are logica sa.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 12 Aug 2004, 11:52 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (Blakut @ 13 Aug 2004, 01:41 AM)
Sunt pentru o distribuire mai buna a resurselor.

Ma gandesc la ce ai spus la topicul "Mai exista lacrimi" si anume ca nu te-a mai miscat nimic in ultima vreme... hmm.gif
Ma gandesc si la ce a spus sorin - si eu voiam sa te intreb cati ani ai cand am vazut ce rationament ai.
Nu pot sa fiu de acord cu Nefertiti cand spune sa nu iti sarim in cap. Ok, nu iti sarim in cap, dar nici de acord cu tine nu putem fi. Nu putem fi pentru ca e neomensc ce spui tu. Ce ai face tu daca ti-ar fi iubita foarte bolnava si stiind ca mai are o sansa tu ti-ai cheltui toate resursele financiare si fizice pentru o salva (si ai face asta daca ai iubi) si eu as veni la tine si ti-as spune "Blakut prietene - eu sunt pentru o distribuire mai buna a resurselor. Ce ai fi sa donezi tu toti banii care i-ai strans pentru uibita ta unei case de copii unde nu mai sunt bani pentru mancare..." Spune-mi tu mie ca ai fi de acord.
Asta e un exemplu care mi-a venit in minte acuma pe loc, dar iti dau cate argumente vrei si iti dovedesc ca nu ai dreptate. De cele mai multe ori nu poti sti sigur daca cineva are sau nu dreptate. Insa de data asta stiu sigur ca nu ai si mai stiu ca daca toata lumea ar gandi ca tine probabil ca omenirea ar fi incetat sa existe demult.
Ok - sa zicem ca nu e normal sa se stranga 15000 de eur pentru piciorul tractoristului. Tu chiar crezi ca banii aia ar fi cheltuiti pentru caritate daca nu s-ar strange pentru el? Cred ca e evident si pentru tine ca tot pe nimicuri s-ar cheltui nu? Poti tu decide ce fac oamenii cu banii lor? Poti tu sa le spui sa nu doneze pentru cineva anume pentru ca exista un cont pentru copiii care mor in Africa?
Fii serios.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 03:06 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu poti spune asa ceva, dar nu trebuie sa-i obligi sa o faca.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 13 Aug 2004, 07:21 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Tocmai asta e frumusetea actului caritabil: da CINE VREA.
Nu e obligatoriu. smile.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 13 Aug 2004, 08:55 AM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Eu am ajuns sa nu mai am incredere in cersetori!
Saracii , bolnavii da.Au nevoie si ii ajut atunci cand am ocazia.
Stiu ca sunt rea la faza asta (poate nu recunosc un adevarat cersetor uneori), dar cred ca oricine vrea cu adevarat sa se integreze in societate, ducand o viata demna, poate! Nu ma refer la cei retardati sau cazurile extreme - disperatii - ci la cersetorii calificati (v. Filantropica)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Aug 2004, 11:54 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Diana, sunt de acord cu tine. Doar ca de multe ori statul ne obliga sa facem asemenea "acte caritabile," pe care politicienii le denumesc altfel (ajutoare sociale, subventii etc.)


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
QuixoticWitchhun...
mesaj 3 Sep 2004, 12:08 AM
Mesaj #69


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 22 August 04
Forumist Nr.: 4.312



Pe mine ma intriga o chestie: toata lumea doneaza fonduri pentru copiii cu handicap, nimeni nu ajunge nici macar cu gandul sa-i sprijine pe cei dotati intelectual. In schimb se sustine sus si tare o idee banalizata :"ei sunt viitorul tarii!" Care tara? Belgia? Austria? Canada? (Si oare de ce pleaca toti dom'le?! Oare?)
Cersetorii sunt, si ei, o specie aparte. Se castiga bine din cersit. Oamenilor le e mila/ teama de ei. Am vazut o faza de necrezut la o manastire: un cersetor merge la un calugar si ii cere bani. Calugarul ii spune ca ii da masa si loc de dormit, cu conditia sa munceasca (animale, curte, constructii). Cersetorul il priveste stupefiat, face o intoarcere brusca si pleaca hotarat intr-o directie aleasa aleatoriu, numai acolo sa nu stea. Tiganasii se agata de tine cu indarjire si daca "indraznesti" sa-i lovesti in "orgoliu" apar tiganii cei mari de la cativa metri distanta. Continuarea... ph34r.gif


--------------------
Hai sa ne jucam de-a viata, cu rasete si magii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Sep 2004, 08:42 AM
Mesaj #70


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Donarea de fonduri pt copiii cu handicap este o formă de ajutor şi de milă a societăţii pt aceştia. Sprijinirea celor dotaţi intelectual nu se face din milă...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 04:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman