HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mila Societatii, neajutorati, cersetori, saraci
Blakut
mesaj 20 May 2004, 08:47 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ce parere aveti despre asta? Merita oamenii sa fie ajutati de societate? Ajutati voi cersetorii cu cate un ban, sau donati vreodata bani pentru 'o cauza nobila'?

Sunteti de parere ca societatea trebuie sa-si ajute elementele, sa aibe grija si mila de cei ce nu pot (sau poate nu vor!!!)?

-> acest thread a fost inspirat de subforumul acestei sectiuni.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 10:14 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Da sigur ca merita. sunt ai nostri si trebuie sa avem grija de ei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 May 2004, 10:43 AM
Mesaj #3


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Sunt multe categorii de "saraci", asa ca ar fi bine sa specifici la ce anume te referi: la cersetori, la aurolaci, la persoane cu handicap, la saraci...? Nu poti sa ii bagi pe toti in aceeasi oala, asa ca nici atitudinea fata de ei nu poate fi aceeasi.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 May 2004, 10:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Dark Angel
mesaj 21 May 2004, 11:01 AM
Mesaj #4


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



QUOTE
Merita oamenii sa fie ajutati de societate?


Societatea insasi e alcatuita din oameni...ideal asa ar fi, sa se ajute intre ei, practic...fiecare face dupa cum il duce capul sau dupa cat il lasa inima si-i permite buzunarul.



--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 21 May 2004, 12:54 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Orice om are nevoie de empatie. Daca nimeni in jurul nostru nu ne-ar acorda atentie, daca nimeni nu ne-ar asculta cand avem un necaz sau pur si simplu o neliniste, daca nimeni nu ar fi dispus sa ne acorde ajutorul atunci cand avem nevoie, daca nu putem numi pe nimeni prieten si nu avem pe nimeni drag atunci fiecare zi din viata noastra ar fi un calvar.
In jurul nostru nu sunt putini aceia care traiesc zilnic acest calvar. Nu doar copiii abandonati pe strada, aurolacii din canale si boschetarii, nu doar orfanii tratati ca vai-de-lume prin orfelinate sordide, nu doar pensionarii parasiti de toti, dati afara din casa si aruncati din spitale, nu doar puscariasii si cei internati in ospicii, ci si multi oameni pe care ii catalogam ca fiind perfect normali, cu slujba sau chiar cu o situatie. Empatia nu se poate cumpara. Fiecare dintre noi ar trebui sa se gandeasca la faptul ca viata noastra putea fi alta, daca ne nasteam in alta parte si in alte conditii, daca soarta ne-ar fi fost potrivnica, "pleava societatii" si toti acesti outcast nu sunt "aberatii ale sistemului" ci oameni ca noi, care n-au putut si din pacate de multe ori n-au stiut sa gaseasca acea caldura umana de care toti avem nevoie si n-au reusit, sau li s-a refuzat, dreptul la o viata normala.
Fiecare are vina lui pe lumea asta si nimeni nu se poate refugia in "n-am putut" sau "au fost conditii vitrege", tine de fiecare dintre noi sa razbatem. Multi insa nu pot face asta. Pentru neputinta lor ar trebui sa ne fie mila. Dar compasiunea e ceva ce trebuie cultivat de fiecare dintre noi (chiar daca ni se pare din ce in ce mai greu, probabil, s-o facem). Unii spun ca "societatea" ar trebui sa faca ceva, altii se refugiaza cu nonsalanta in a da vina pe guvern sau pe alte structuri. Societatea suntem noi, guvernul e reprezentantul nostru, fiecare dintre noi trebuie sa faca ceva.
Treci pe strada, vezi un copil nenorocit si-i arunci o moneda bucuros ca "ai facut o fapta buna", te gandesti fugitiv - "saracuu' de el, ce prapadit e..." si cu asta bifezi si obligatia de compasiune pe care crezi c-o ai. Dar nu-l vei lua niciodata de mana pe vagabond sa-l duci acasa si sa-i dai o masa calda, sa-l lasi sa se spele,sa-i dai haine curate si sa-l lasi sa doarma intr-un pat. Nici eu n-as face asta si simt o strangere de inima cand o recunosc. N-as face-o.
Asa ca sa mai lasam povestile si lamentarile cu mila si compasiunea si sa facem ceva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 24 May 2004, 09:41 AM
Mesaj #6


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



"Iubiti-va aproapele ca pe voi insiva!"
Trebuie sa ajutam oamenii nevoiasi, pentru ca si noi la randul nostru sa avem parte de mila.

Exista o problema totusi cu cersetorii, si parca am mai expus-o candva pe acest forum. Este vorba de faptul ca in spatele lor stau niste ticalosi. Vezi toti copiii aceia, prost imbracati si murdari, unii chiar cu handicap. Si cand te gandesti ca ei stau acolo, pe frig si ploaie cu mana intinsa, iar tot ce primesc le este luat de cei ce i-au trimis, te apuca groaza.
A fost o perioada in care eu refuzam sa dau bani la cersetori. Ma gandeam ca daca le dau acum bani, ei oricum ii vor cheltui imediat, de cele mai multe ori pe bautura si tigari, poate si droguri.Iar maine o iau de la capat. Deci gestul meu este inutil, nu le rezolva problema. Din contra, pe cei mai tineri ii incurajeaza sa duca o viata cu mana intinsa...

Aceasta problema ar trebui rezolvata de autoritati. Trebuie depistati toti cei care sunt in spatele acestor cersetori, si care ii folosesc. Cati constientizeaza ca baniii care ii dau unui copil la semafor ajunge in buzunarul unui tigan burtos? Iar copilul daca se alege cu o coaja de paine e norocos...

Acum eu dau bani numai la unii batrani, pe care ii cercetez cu luare aminte, deoarece am vazut ca multi ticalosi se folosesc si de batrani, ii obliga sa cerseasca la fel ca si pe copii.

Este crunt ce se intampla, iar autoritatile par a se face ca nu pricep situatia... sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 24 May 2004, 10:02 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Megem prin centrul oraselor noastre si ne miram de numarul mare al cersetorilor pe care ii vedem. Numarati-i totusi, si nu va va iesi un procent semnificativ din populatie. Cu un plan de asistenta sociala bine pus la punct aceste sute sau mii de prapaditzi pot fi scosi din strada, cazati in internate speciale, spalati , imbracati si hraniti. Cum se practica si prin alte parti, pe care le numim civilizate. Problema e ca nu se face asta. Problema imediat urmatoare e ca majoritatea lor nu vor accepta asta. Motivatia e greu de inteles pentru noi, e greu sa pricepem de ce dupa ce primeste o masa si i se da un pat el prefera sa se intoarca in strada. Desigur, cealalta problema e mafia lor, sau "pestii" cersetorilor. Aici e problema politieneasca, si nici aici nu vedem rezultate (sau macar un real interes).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 May 2004, 10:45 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Tata zicea foarte simplu:"Nu le dau nimic! De ce? Pentru ca eu am muncit pentru banii astia."

Nici eu nu dau bani la nimeni, absolut la nimeni. Sunt de parere ca daca nu vor mai primi bani, se vor duce la munca, in orice caz, va disparea fenomenul.

Imi plac cei care ofera 'ceva' in schimb: cei care canta la chitara sau alte instrumente, in statie, si canta bine. Aia primesc bani de la mine.

Oricum, bani multi nu am, asa ca nu as da nici daca as vrea.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 May 2004, 07:08 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Exista totusi oamenii de care societatea nu mai vrea sa stie nimic.Oameni care au ajuns la limita,oameni care nu mai au nici o speranta si care au ajuns sa cerseasca.
E drept,exista si puturosi care si-au facut din cersetorie un mod de viata.Daca a doua categorie nu va mai primi bani,poate va disparea.Insa neavind nici un chef de munca,ma indoiesc ca isi vor gasi un mod cinstit de a supravietui.
Cersetorii din prima categorie merita,dupa parerea mea, o bucata de piine data din toata inima,nu un banut aruncat de ochii lumii ,in ideea ca o mie-doua de lei ne va asigura un loc in rai.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 May 2004, 01:58 PM
Mesaj #10


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Este foarte frumos să dai bani unui cerşetor pt. a-ţi "arvuni" un loc īn rai. Sufletul tău are nevoie de această jertfă pentru a se mai uşura puţin de poverile care-l apasă.

Cīt de mult foloseşte 1-2 mii, date cerşetorului, nu pot să-mi dau seama. Ceea ce pot realiza eu, fără a fi īn contradicţie cu ce-aţi spus voi pīnă acum, este că, pe termen mediu şi lung, nu prea īi foloseşte la ceva, ba dimpotrivă...

De aceea am o strīngere de inimă, o tristeţe cīnd mă hotărăsc să dau bani vreunui cerşetor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 May 2004, 08:18 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Caa, da, e frumos.Dar atunci cind o faci ca sa il ajuti,nu ca ,,Uite ce milos sint eu. Oare m-a vazut cineva? Sigur e considerata o fapta buna!''
Sa dai pentru ca simti nevoia sa ajuti neconditionat,nu asteptind o rasplata,aici,pe pamint,sau in Ceruri.
In general, eu evit sa dau bani. Prefer sa cumpar ceva de mincare si sa dau. O piine, o placinta... in fine,ceva care sa nu poata fi luat de altii sau bani care sa fie folositi pentru a se cumpara bautura.
Daca se intimpla asa, n-am facut nimic.
Nu fac un bine, ci un rau.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 4 Jun 2004, 03:15 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Eu cand dau bani nu ma gandesc ca ajung in rai sau altceva , niciodata nu m-am gandit la asta .
Bani se doaneza si la biserica, e asa de greu sa oferi cuiva o bucata de paine daca-ti permiti ?!


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 4 Jun 2004, 07:30 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Zed,pentru unii oameni e greu sa spuna o vorba buna, daramite sa mai bage si mina in buzunar... sad.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 4 Jun 2004, 07:54 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Pe varful Muntelui Fericirilor, Iisus a rostit Predica de pe Munte ( Mat.5:3-10 ).

Ferice de cei milostivi, caci ei vor avea parte de mila!


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Jun 2004, 04:30 PM
Mesaj #15


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Şi totuşi eu cred că societatea - adică noi toţi - ar trebui să ajutăm pe defavorizaţii sorţii, fiecare după puteri. Din păcate observ īn zilele de acum o mentalitate elitistă la multă lume, care exclude din start pe cei neajutoraţi. "Cei buni reuşesc īntotdeauna", "cu voinţă se poate face orice pe lumea asta" şi alte vorbe de astea, care maschează ceva de la indiferenţă spre dispreţ.

Pe termen lung ajutorul ar īnsemna o societate care să aibă legi bune, care legi să fie respectate şi care să aibă īn vedere pe toţi membrii ei, indiferent de statutul lor social. Eu īmi exprim speranţa că intrarea noastră īn U.E. va avea un rol benefic īn această direcţie. Mai e cale lungă, īnsă, pīnă atunci şi deocamdată situaţia nu este bună deloc.

ps. eu n-am auzit de "muntele fericirilor" (mă refer strict la cuvinte...)

Acest topic a fost editat de caa: 10 Jun 2004, 04:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 11 Jun 2004, 02:39 PM
Mesaj #16


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Atunci cand o catastrofa - incendiu sau inundatie a distrus munca de o viata a unor oameni muncitaori, da, dau si din ce am mai si muncesc fizic daca este nevoie, dar, la alde "da si mie" me la coltul strazii NU, NU, NU, pentru ca ei au facut din asta o meserie. Pot munci la fel ca mine.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Jun 2004, 02:57 PM
Mesaj #17


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ţinīnd seama de faptul că foarte mulţi dintre ei īşi expun, spre convingere, anumite infirmităţi fizice, s-ar putea să nu poată munci chiar la fel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 11 Jun 2004, 03:00 PM
Mesaj #18


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Mila este un sentiment inferior. Fiecare merge pe drumul pe care l-a ales. Daca nu lupti, nu ai nici o sansa sa invingi
Dau, totusi din inertie, cred cate un banut de pomana...nu cred ca "ajutorul" meu poate sa-i schimbe cursul vietii omului respectiv.


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 11 Jun 2004, 03:03 PM
Mesaj #19


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE (caa @ 11 Jun 2004, 03:59 PM)
Ţinīnd seama de faptul că foarte mulţi dintre ei īşi expun, spre convingere, anumite infirmităţi fizice, s-ar putea să nu poată munci chiar la fel...

Ah! uitasem de aceasta categorie, deoarece pentru aceasta societatea si-a asumat deja raspunderea. Ei sunt protejati de Asociatia Handicapatilor.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Jun 2004, 03:20 PM
Mesaj #20


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Siiiiiguur că da Contraste clapping.gif !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 11 Jun 2004, 04:31 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE
dar, la alde "da si mie" me la coltul strazii NU, NU, NU, pentru ca ei au facut din asta o meserie. Pot munci la fel ca mine.


Nu-i frumos Contraste....cum sa-i trimiti la munca?? hh.gif

Eu personal si la astia le dau...dar ai intreb daca primesc MasterCard sau Gold Visa!! rofl.gif

Acest topic a fost editat de Leon: 11 Jun 2004, 04:32 PM


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Jun 2004, 11:03 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Era o reclama la carti de credit, cu un tip care ii intreaba pe cersetori la misto daca accepta card. Si cersetorul scoate un cititor de card-uri din geaca.

Visa- accepted anywhere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 12 Jun 2004, 10:23 AM
Mesaj #23


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (flower @ 11 Jun 2004, 04:02 PM)
Mila este un sentiment inferior

Flower, vorbeşti serios?? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 12 Jun 2004, 07:23 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Mi-a placut versetul lui Leon: " Ferice de cei milostivi, caci ei vor avea parte de mila! " spoton.gif

Ajut pe neajutorati? F mult. Ajut si cersetorii de pe strada, carora le dau cite un 1$ dupa ce ma uit luuung in ochii lor...si le zic rar: God bless you! Ajut si pe cei care au multi copii, ajut pe cei care sint handicapati, dau si la diferite organizatii lunar, dau si la biserica, dau si la organizatii din Ro care ajuta orfanii. Dau cu bucurie. smile.gif NU ma laud. Nu vad sensul.
Inainte de a da, de fiecare data ma concentrez in sufletul meu si imediat stiu daca e bine sau nu sa dau. Mereu "aud". In felul acesta nu arunc banii aiurea...

Sa va spun de un prieten de-al meu care nu are picioare. I le-a taiat trenul cind a avut 16 ani. Acum are 40 de ani. Ptr ca i le-a taiat de sus de tot, nu poate purta proteza. A primit carucior. Niste prieteni de-afara l-au ajutat si i-au dat o masina special modificata ptr el. A fost si la mine 3 luni. L-am dus pe la biserici si a primit bani frumosi. Romanii au inima larga si au aratat multa mila.
Imi povestea chestii care nu le pot uita. Parintii i-au murit si deci a ramas fara ajutor. Fratele lui il batea de-l snopea, prietenul meu fiind cam "obositor" handicapatii cam sint asa.... Cum in RO sint scari peste tot, el nu putea urca, ca se tiraste pe jos in miini.... si nu odata a fost nevoit sa roage pe cite un om sa ii cumpere piine si salam si era injurat si ponegrit ..."Da-te jos golanule din masina...." cry.gif Femeile erau mai miloase si il ajutau... Pe baiatul acesta l-am ajutat si ajut mult. Sta la bloc si toti il stiu ca merge in miini. Stie face asa multe....repara tv's radio, casetofoane, pune gresie etc numai sa scoata si el un ban. Cind vad cit de mult se zbate, creste mult in ochii mei. E cu asa mult superior cersetorilor care au picioare si care refuza sa lucre....

E greu sa dai. Stiu. As vrea sa va spun totusi, ca atunci cind dai cu inima larga, D-zeu iti da inapoi inzecit, insutit. Asa e la mine. Cu cit dau mai mult, cu atit creste business'ul. Pare paradoxal dar nu in ochii lui D-zeu. smile.gif Cum spunea un prieten de-al meu: "D-zeu nu are problema cu banii, problema e ca banii Lui sint in miinile noastre, si miinile noastre sint prea' lipicioase' " jamie.gif
Oameni buni, cine da-lui isi da, cine face-lui isi face! spoton.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Jun 2004, 10:30 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Eu in viata nu astept ajutor, asa ca nu vad de ce sa dau.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 12 Jun 2004, 10:36 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Sa cresti Mare si sa fii Sanatos...mai ales sa n-ai nevoie de ajutor, ca roata e rotunda!!!


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Jun 2004, 10:50 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu am zis ca nu am, am zis ca nu astept. Decat sa ajut un cersetor, mai bine ajut un prieten...

Oricum Romania e plina de profitori nerecunoscatori, care abia asteapta sa-ti ia banul. Exemplul LigieiB este o exceptie zic eu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 12 Jun 2004, 11:07 PM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Toata stima ca ajuti prietenii thumb_yello.gif

Despre prietenie si ajutor reciproc pot scrie o carte intreaga....dar nu de asta e vorba aici!!

Eu am invatat de la un om aspru, viteaz si dur in viata, urmatoarea pilda:

Daca trece o zi in care n-ai facut cel putin o pomana, e o zi moarta in viata ta. Nu conteaza ce...doar un bine.

De atunci nu trece o zi fara sa fac asa ceva.....si fii atent cum l-am descris pe acel om!!

Si totusi nu-mi pare rau..din contra. Bine faci, bine culegi, fara sa pui la cantar!

Asta e!!


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 13 Jun 2004, 01:15 AM
Mesaj #29


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Nu cred ca a ajuta si a da de pomana sunt sinonime in toate situatiile. Mi s-a intamplat sa vad un copil, care parea sa aiba parinti, era cu ghiozdanul in spate, imbracat curat si mi-a cerut niste bani. Nu pot spune ca sunt o persoana zgarcita sau ca m-ar afecta daca i-as da ceva, dar m-am gandit ca practic eu il incurajez sa cerseasca, va invata ca daca cere pe strada va primi si comportamentul se va perpetua. Mi-a parut rau pe moment dar asa am considerat eu necesar si corect.
Sunt mult mai mult impresionata de varstnici (ei chiar nu mai au nici o sansa de a se integra) sau de cei care incearca sa faca ceva pentru a obtine un ban...

Ma deranjeaza indiferenta si prejudecatile oamenilor in fata celor care au fost mai putin norocosi. Sa ajungi la mila societatii e foarte trist si sunt convinsa ca sunt oameni care ajung aici fara sa se faca vinovati pentru asta.
Dar modul cel mai eficient de a sprijini pe cineva, si asta nu o spun eu, e sa il ajuti sa invete sa se ajute singur, evident greul aici incepe...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Jun 2004, 10:20 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Societatea romana a ajuns prost. Noi, romanii, spre deosebire de alte natii, nu avem spiritul competitiei dezvoltat, nu stim a cui e datoria sa ajute, sau daca e bine sa ajute.

Statul, caruia toti ii platim impozite, ar trebui sa se ocupe de problema asta. Daca maine nimeni nu ar mai da bani cersetorilo, acestia nu ar mai exista, ar vedea ca nu obtin profit si s-ar duce la munca (cei care au cum). Restul ar profita, asa cum e si normal intr-o tara, de ajutorul de la stat, care nu s-ar mai imparti la o multime de lenesi, ci ar ajunge doar la cine are cu adevarat nevoie.

Desigur, ce spun eu acolo nu se va intampla niciodata.

oamenii trebuie pusi la munca!!




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 13 Jun 2004, 07:12 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Blakut, eu mai sus am spus urmatoarea zicala: Cine da lui isi da, cine face lui isi face. Sa iti spun de unde o stiu....

Istoria spune ca intr-un satuc de munte, muuulti ani in urma locuiau 2 batrinei. Se ingrijeau unul pe celalalt si asa supravietuiau. Intr-o zi batrinica moare si mosulica ramine singur. Ptr ca ii era greu sa gateasca, zilnic mergea prin sat, pe strada principala, de la un capat al satului la celalat si spunea cit putea el de tare: "Ajutati va rog in batrinel, ca cine da, lui isi da si cine face lui isi face!" Satenii se indurau de el si mereu primea citeva merinde...destul sa supravietuiasca. Asa azi, asa miine... Una din vecine deja se agrava cind il auzea...incepuse sa il ocarasca si sa ii spuna sa isi tina gura. El nu o baga in seama ci spunea mai departe alene..."Ajutati va rog un batrinel, ca cine da, lui isi da, si cine face, lui isi face!" Dupa citeva saptamini, vecina cu pricina isi face un plan... si anume sa il stirpeasca pe mosulica. Zis si facut...se pune de dimineata si framinta de piine si intr-una din paini pune otrava... Pe dupa-masa, cind batrinelul a trecut iar, ea iese la poarta si ii spune: "Uite mosule, am o piine in plus, e calda, nu vrei sa o iei? " Batrinelul pare surprins, dar in acelasi timp bucuros si ia piinea. Dar ptr ca era calda, se hotaraste sa o pastreze, asa ca o baga in traista si pleaca mai departe repetind vorbele lui favorite...."Cine da, lui isi da, cine face, lui isi face."

Ajunge acasa. Nu dupa mult timp, bate la poarta un tinerel, mor de sete, istovit dupa munca cimpului... Batrinelul il cheama in casa si ii da apa apoi ii zice: " Nepoate, nu vrei si o bucata de piine, uite e inca calda, am primit-o chiar de la mama dumneatale, uite ia si maninca ". Tinarul maninca si pleaca....dar ...abia ajunge acasa...intra pe usa si cade jos zvircolindu-se de durere... Mama speriata il intreaba ce-a patit, el raspunde ca totul a fost bine pina a trecut pe la casa batrinelului.... Deodata, devine palida si i se moaie picioarele...incepe sa isi sfisie hainele de pe ea sa plinga in hohote... se arunca jos si ia capul feciorului ei in poala...asista la imaginea sfisietoare cind viata i se scurge din el, urmareste ultimile convulsi are corpului neputincios... plinge amarnic in timp ce ii suna in cap vorbele batrinelului: Cind da lui isi da, cine face lui isi face.....

***

Blakut, nu odata am vazut cum se intoarce roata. Viata te loveste cu exact ce dai...culmea e ca o face exact cind nu te astepti. Tu spui ca nu astepti ajutor de la nimeni. Eu spun sa nu te grabesti sa spui asemenea vorbe mari si grele... toti avem nevoie de ajutor mai devreme sau mai tirziu... Stii ce e ironic, si eu am crezut ca si tine...si anume ca ma descurc singura...am gresit...

Eu iti spun ca ramin stupefiata cind ma trezesc cu ajutor din partea cunoscutilor (straini)care imi fac favoruri enorme... trec zile, saptamini si nu imi revin....ma tot gindesc...oare ce a determinat acei oameni sa imi intinda o mina da ajutor chiar in acel moment, chiar cind imi crapa maseaua???
Nu trece mult si imi aduc si eu aminte vorbele batrinelului....cine da... hai ca deja le stii. smile.gif

Fa bine cind poti, fa cu toata inima, ca te ajunge... iti promit.


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 13 Jun 2004, 10:17 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Ligia,Ligia... ce poveste frumoasa ai scris tu aici...
E adevarat.Binele sau raul facut se intoarce,mai devreme sau mai tirziu...
Nu intotdeauna de la cei de la care il astepti...
Important e sa ne dam seama ca mila si compasiunea fata de cei
care sint cu adevarat la ananghie,ne fac oameni.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Jun 2004, 07:57 AM
Mesaj #33


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Frumoasă povestea acestei incurabile optimiste care este Ligia smile.gif

Şi, totuşi, pīinea ar fi trebuit mīncată de vecină, nu de fiul ei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 14 Jun 2004, 08:29 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Multam fain, Diana_Maria si Caa. smile.gif

@ Caa.
Caa, sa stii ca s-a intimplat exact cum trebuia, daca minca ea piinea, atunci murea si scapa "usor". Dar de cele mai multe ori, viata te loveste unde doare mai tare, in cazul de fata, singurul ei fiu. Ea a trait cu un regret amar tot restul vietii, a trait sa spuna si altora sa nu faca la fel, 'a intrat in istorie', dupa cum vezi... rolleyes.gif

Asa se explica probabil, faptele care se intorc nu lovesc direct ci indirect... Doare mai tare...
Life is fair chiar si cind nu vedem sau intelem noi...


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 14 Jun 2004, 08:29 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Sa nu uitam totusi ca atunci cand faci un dar, o milostenie, "nu trebuie sa stie dreapta ce face stanga" , dupa cum spune Biblia. Daca te lauzi cu fapta ta nu mai primesti rasplata in cer, caci ai primit-o (ti-ai luat-o) deja pe pamant.
Adevaratele fapte caritabile sunt cele nestiute... Sunt cele care iti bucura inima, nu orgoliul...

Acest topic a fost editat de denise_d: 14 Jun 2004, 08:35 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:29 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman