HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Elijah Bailey: Campanie Electorala
Ahriman
mesaj 26 May 2004, 12:29 PM
Mesaj #71


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Si tot asa iti pot da si eu exemple de state unde democratia,in adevaratul ei sens al cuvantului,nu exista.
Vorbeam de gandire si de privire in viitor: daca ideile stiintifice se pun in aplicare,de ce nu ar exista si o societate care sa fie ca cea din carte? A,trebuie sa mentionez ca acolo,societatea nou infiintata s-a rasculat impotriva conducerii Pamantului si a vechiului model de societate,a reprezentat o revolutie culturala si stiintifica fiindca oamenii au putut sa fie mai liberi, nefiind constransi de regulile si interesele stupide ale societatii atat de aclamate de voi!
Interesant,nu?
Si nu vorbim de expulzare aici:cei care nu se vor adapta(si nu-i vorba de adaptare fortata,pur si simplu vor vedea ca societatea s-a schimbat si nu-si gasesc locul)probabil vor pleca de bunavoie si nesiliti de nimeni... Nu cred sa-i oblige cineva...
Iar NASA nu cred ca va face un studiu de fezabilitate cum zici tu,deoarece ar contravine tuturor intereselor pe care le-ar avea Statele Unite(economice,militare etc).
Acolo,in carte, e vorba de un grup de oameni care au decis sa renunte la vechiul stil de viata si sa incerce ceva nou,nefiind ajutati de nimeni(intr-un fel au fost ajutati,deoarece multe din materialele cu care se ajuta ei au fost trimise de pe Pamant si au costat bani,insa cine putea sa-i opreasca?Oricum,odata ajunsi acolo,au plecat de la ce au avut si si-au facut singuri restul,iar vechea societate s-a adaptat intrucatva noii societati).


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 May 2004, 12:37 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



nu ca n-as considera interesant si demn de citit inputul tau, dar mi-as dori ca si Elijah sa se pronunte. ca doar el e candidatul smile.gif

despre carte (sau carti), cu riscul de a ma repeta... este un roman de fictiune, iar ce se intimpla se intimpla dintr-un singur motiv: ca asa vrea autorul. oricit de empatic si talentat ar fi acesta, nu exista nici o granatie ca, in realitate, intr-o situatie similar s-ar intimpla exact acest lucru.

QUOTE

Iar NASA nu cred ca va face un studiu de fezabilitate cum zici tu,deoarece ar contravine tuturor intereselor pe care le-ar avea Statele Unite(economice,militare etc).

acum sunt nedumerit unsure.gif
a sustinut NASA ceva de genul ce ai spus tu, sau au fost idei exprimate in mod privat al unor angajati NASA, pasionati de acest subiect?

Acest topic a fost editat de dead-cat: 26 May 2004, 12:41 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 26 May 2004, 02:20 PM
Mesaj #73


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



A fost o emisiune pe Discovery,in care cativa oameni de stiinta de la NASA explicau cum si-au propus sa arate colonizarea planetei Marte,iar ceea ce ziceu ei era mai mult decat asemanator cu ceea ce spusese acel scriitor cu mult timp inainte...
Nu,nu pomeneau nimic despre societate;desi au spus ca va trebui sa se intretina singura...In rest,doar despre aparatele,navele...cam tot ce a scis autorul in carte,cam asta au zis si ei...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 May 2004, 02:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 26 May 2004, 09:11 PM
Mesaj #74


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



dead-cat,votul devine inutil atunci cand cei pe care i-ai votat in urma unor promisiuni marete nu se tin de cuvant!D4ani nu ai ce le face si totul se duce de rapa! Nu votul este libertatea,ci dreptul de a alege! Daca vezi ca cel votat nu se tine de cuvant, trebuie sa faci alegerea corecta si sa-l schimbi atunci, pe loc, nu sa astepti pana la urmatorul scrutin, cand deja este prea tarziu.
Experienta de pana acum nu dateaza decat de cateva mii de ani,daca nu chiar mai putin, cateva sute...la o varsta a civilizatiei umane de vreo 30 de mii de ani sau chiar mai mult, asta inseamna foarte putin!
Probabil ca un sistem ca acesta propus de mine nu va reusi deoarece este foarte greu sa schimbi societatea umana, gandirea oamenilor;daca pleci insa cu o masa mica de oameni si le explici ce urmaresti, ce vrei sa faci, le arati totul in detaliu si le deschizi constiinta sa fie receptivi la ceea ce le zici, eu spun ca vei reusi.
Ideile lansate de cei de la NASA vor deveni realitate doar cand banii vor fii cheltuiti corespunzator si cand se va investi mai mult in explorarea spatiala decat in arme.Imi pare rau ca nu-mi aduc aminte acum exact titlul unei carti "Life Among The Asteroids" parca se numea, unde scriitori SF cu pregatire stiintifica arata foarte clar cum se poate ajunge la centura de asteroizi si dincolo de ea cu mult mai putini bani decat cheltuie NASA si cu ajutorul comunitatilor de tipul celor descrise de mine( ei particularizeaza un pic, grosul populatiei fiind alcatuit din oameni de stiinta);odata o sa va dau cateva citate din acea carte sa va convingeti ca, cu doar putina vointa si intelegere, orice este posibil!


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 May 2004, 09:29 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

dead-cat,votul devine inutil atunci cand cei pe care i-ai votat in urma unor promisiuni marete nu se tin de cuvant!

de accord. de aceea trebuie sa fi un alegator responsabil si informat, ca sa poti separa povestitorii de cei cu potential.
QUOTE

Nu votul este libertatea,ci dreptul de a alege!

si dreptul de a alege nu ti-l exprimi prin vot?
QUOTE

Experienta de pana acum nu dateaza decat de cateva mii de ani,daca nu chiar mai putin, cateva sute...la o varsta a civilizatiei umane de vreo 30 de mii de ani sau chiar mai mult, asta inseamna foarte putin!
Probabil ca un sistem ca acesta propus de mine nu va reusi deoarece este foarte greu sa schimbi societatea umana, gandirea oamenilor;daca pleci insa cu o masa mica de oameni si le explici ce urmaresti, ce vrei sa faci, le arati totul in detaliu si le deschizi constiinta sa fie receptivi la ceea ce le zici, eu spun ca vei reusi.

discutabil daca ce-i mai vechi de cca 7000 de ani chiar se poate numi civilizatie.

dar aici vroiam sa ajung. eu nu zic ca sistemul care-l propui e gresit. drumul pe care-l mergi spre el este. pentru ca sa ajungi la sistemul "tau" trebuie sa mergi drumul evolutiei sociale. nu-l poti implementa de azi pe maine. conceptul propus de tine, presupune ca toate problemele de baza (nevoile traiului de zi cu zi, locuinta, access la educatie) sa fie rezolvate, in sensul ca, sunt vazute ca necesitati de baza ale fiecarui om si nu trebuie sa reprezinte nici o problemla sa le obtina din oficiu.
dar nici pe departe n-am rezolvat aceste probleme. oameni mor de foame, de sete, de cald de frig, nu aveam suficienta energie etc.
cind rezolvam toate aceste probleme, societatea va evolua singura in acea directie fara sa o impuna cineva.

QUOTE

Ideile lansate de cei de la NASA vor deveni realitate doar cand banii vor fii cheltuiti corespunzator si cand se va investi mai mult in explorarea spatiala decat in arme.

si nu numai. NASA este un colos ineficient din lipsa de concurenta. competitia este cea care in ziua de azi asigura progresul. de aceea trebuie sa asteptam pina competitia ne duce la un nivel tehnologic, unde toate problemele de baza sunt rezolvate.
cu o competitie de rigoare am fi deja mult mai departe decit suntem. cercetarea pentru fuziune nucleara sufera si ea. exemple sunt cu galeata.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 26 May 2004, 09:33 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 26 May 2004, 10:28 PM
Mesaj #76


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Nu am de adaugat decat ca ceea ce intentionez nu este de azi pe maine, ci este un plan cu bataie lunga; problemele vor fii rezolvate treptat si eficient, sper. Nu am afirmat nicaieri ca voi zice:gata! De azi nu se mai folosesc bani! sau ceva in genul asta. Cum ai spus si tu, reformele sociale vor fi facute treptat, dar vor reusi doar daca va exista si sprijinul populatiei, care va trebui sa inteleaga ca poate peste 4-5 generatii drumul propus va deveni mai curat si lipsit de maracini.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 30 May 2004, 12:22 PM
Mesaj #77


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



totusi conducatorul acestei societati cine va fi .sau fiecare cetatean va putea sa conduca rand pe rand,

dar cei care sunt prosti de bubuie vor fi pusi ca si conducatori,sau li se va interzice,cine le va interzice,acel cineva va dobandi putere in societate si va incerca sa-si amelioreze pozitia

ce spui poate fi valabil pentru roboti dar nu pentru oameni,chiar si tu esti motivat de ceva cand candidezi,eu sunt motivat de altceva,iar deat-cat de cu totul altceva,deci fiecare suntem diferiti unici si ne dorim tot felul de chestii diferite


daca eu de exemplul sufar de claustrofobie si am nevoie de un spatiu de locuit mai mare ce faci ,si daca nu-mi place pe sud,ci vreau pe nord,daca vreau piscina,daca eu vreau sa fie gata prima data casa mea,daca dupa aceea nu mai vreau sa te ajut sa-ti construiesti casa,daca,daca,daca,daca,si asa mai departe

NU Ma DUCE CU ZAHARELUL

ca sa fii votat spune ce vei face in urmatorii patru ani,ca eu sa traiesc mai bine,si nu peste 100 ani ,cand sunt praf si ingrasaminte pentru flori.
A era sa uit cu hoti ce facem ,ii rugam sa fure de la fiecare pe rand, si bineinteles le dam aceleasi conditii ca si noua tuturor, caci prin CONTRACTUL SOCIAL pe care l-am incheiat cu ei sambata si duminica au liber,iar orele de lucru sunt de la 23 pana la 6 ,deci trebuie sa le dam spor de noapte devil.gif
sau poate punem robotii sa lucreze pentru noi ,dar cine face robotii,el de ce sa faca roboti iar ceilalti sa stea spoton.gif ,

asa ca nu fi comunist,nici capitalist,nici democrat,fi tu dar vino cu idei mai bune decat cele spuse de ASIMOV la 80 de ani pe cand era pe jumatate senil



ps. SA STII CA SUNT FAN SF,AM CITI CICLUL FUNDATIEI ,SI ROBOTII,SI TOT CE AM GASIT,DAR NU AM MERS PE STADA STRIGAND TRAIASCA HARI SELDON,SI NICI NU MA CHEAMA I,THE ROBOT.ASA CA VINO CU CEVA PALPABIL,POATE EXPERIENTA TA ,SI NU CU BALIVERNE DE GENUL DACA EU AS FI...,
caci si CEAUSESCU a visat ca daca ar fi el sef ce ar face,

Acest topic a fost editat de cociuba: 30 May 2004, 09:44 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 30 May 2004, 08:13 PM
Mesaj #78


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Draga omule pe care nu mi te doresc drept alegator, este foarte clar pentru mine ca nu ai citit deloc cu atentie ce am spus eu si, chiar daca ai citit, nu ai inteles nimic. Ce voi face in urmatorii patru ani? Voi implementa metode ca gandiri ca ale dumneavoastra sa nu se mai dezvolte ( ma refer la metodele culturale si la sprijinul invatamantului), voi avea grija si ca hotii pe care-i sustii sa nu aiba DELOC de lucru, te voi trata de claustrofobie, piscina pe care ti-o doresti nu va fii a ta ci a tuturor celor care vor dori sa o foloseasca, si nu voi debita baliverne, cum afirmi tu!
A, Asimov a murit la 72 de ani, asa ca la 80 de ani era demult oale si ulcele!Nu stiu ce ai citit tu,dar sigur nu era scris de Asimov la 80 de ani si, ca o completare, primele carti din ciclul Fundatiei au fost scrise de acesta in decada a treia de viata!Asta ca sa iti mai imbogatesti un pic evidentul rofl.gif bagaj de cunostinte generale!

Acest topic a fost editat de Elijah Bailey: 31 May 2004, 07:19 AM


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 30 May 2004, 09:59 PM
Mesaj #79


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



IM PARE rau laugh.gif ,daca ti-am jignit inteligenta,eroul(ASIMOV) cry.gif ,DACA mi-am permis sa-mi dau cu parerea devil.gif



caci ai demonstrat tocmai ce urmaream yikes.gif imediat ce cineva nu este de acord cu tine devil.gif incerci sa-l scoti de pe scena ,nu va dura mult si toti cei care n-au citit ASIMOV vor putrezi in inchisoare,

si mai apoi indiferent de cultura mea generala care crede-ma nu tine minte toate gunoaiele yikes.gif ,eu sunt alegator deci trateaza-ma cu respect caci ,TU ESTI PLATIT DIN TAXELE MELE,DIN MUNCA MEA,deci chiar daca sunt
PROST -RESPECTA-MA

si acum cu sinceritate ,te rog sa lasi in urma orice nervozitate,suparare,etc si inca o data fi sincer
CE SE INTAMPLA DACA PESTE 1/2 ANI TE APUCA DICTATURA? CACI observ un graunte de eu sunt superior....



ps1.este necesar sa-mi fac mea culpa nu stiam ca ASIMOV a murit asa repede pacat ,daca traia pana la 80 mai scria inca 50 carti.repet in place ASIMOV insa daca DUMNEAVOASTRA devil.gif credeti ca ROBOTII DE PE AURORA,ROBOTII SI IMPERIUL SUNT CELE MAI bune carti sf va sugerez domnule sa cititi:DUNE(tot ciclul daca se poate),sau poate OMUL DIN CASTELUL INALT,sau poate chiar LUMEA FLUVIULUI,
INCA O DATA MEA CULPA ,ASIMOV A FOST DE EXCEPTIE PANA LA UN PUNCT...., si apoi critica nu este neaparat ceva distructiv,caci din discutii se nasc noi idei,
Astept de la DUMNEAVOASTRA devil.gif (dupa cum vedeti nu va spun ''mai omule'')
sa meditati la maxima PUTEREA CORUPE.....

Acest topic a fost editat de cociuba: 30 May 2004, 10:01 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 31 May 2004, 07:26 AM
Mesaj #80


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



In primul rand, nu sunt platit din taxele dumneavoastra, deoarece nu am fost ales, inca.
In al doilea rand, peste jumatate de an nu ma va apuca dicatatura, deoarece ar insemna o incalcare a promisiunilor facute si a tuturor principiilor mele.
In al treilea rand, de la domnul Asimov nu am imprumutat decat numele eroului sau( si una, doua idei), insa restul sunt conceptii personale si inspirate de o ALTA scriere foarte buna, ciclul "Marte" de Kim Stanley Robinson.
"Dune" le-am citit prima data cand aveam 14 ani; pana acum pot spune ca le-am citit de peste 30 de ori;ciclul, in mare il stiu pe dinafara, iar primele trei carti din serie le cunosc in profunzime."Omul din castelul inalt"...citit; "Lumea Fluviului"...citita si asta, chiar de doua ori.
Consider "Dune" cea mai buna scriere SF, insa cea mai plauzibila de a se realiza este ciclul "Fundatiei".
Va multumesc!


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MOONWHISPER
mesaj 31 May 2004, 06:21 PM
Mesaj #81


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 47
Inscris: 18 March 04
Forumist Nr.: 2.647



Domnule Elijah Bailey, sunt impresionata de propunerile dvs si m-as considera castigata sa ma reprezentati la primarie......o singura intrebare...in orasul nostru mai exista caini vagabonzi?


--------------------
HEAR NO EVIL, SEE NO EVIL!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 31 May 2004, 07:10 PM
Mesaj #82


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Nu cred. Este o problema ce va trebui rezolvata.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 May 2004, 07:24 PM
Mesaj #83


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pai daca nu crezi ca mai exista ciini vagabonzi (comunitari mai draga mai), atunci de ce mai trebuie rezolvata problema asta? ohmy.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 31 May 2004, 10:04 PM
Mesaj #84


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Off-topic:daca ati reusit sa cititi si dune 8,continuarea realizata de fiul lui,spuneti-mi unde ati gasit-o caci sunt interesat de ea,Omul din castelul inalt intr-adevar e superba,iar Lumea fluviului exceptionala,totusi nu am citit decat 3 parti,ultima parca lasa loc la continuare. acum,desi sunt un fan sf nu pot sa va dau votul meu ,totusi dupa terminarea alegerilor sper sa putem continua discutia ,pana atunci recitesc ciclul Marte,anticipatia insemna fictiune amestecata cu stiinta iar dorinta de a modela societatea dupa ideile unui singur om este prost venita,lasati societatea sa-si urmeze cursul si fie ca cel mai puternic sa castige


si acum o intrebare:
De unde vor aparea sursele de finantare pentru activitatile avute in vedere,stiut fiind ca deja bugetul Hanopolis este puternic afectat de creditele anterioare,deci cum veti realiza o colectare mai buna incercand totodata sa nu presati alegatorii care si asa sunt la limita suportabilitatii?


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 31 May 2004, 10:25 PM
Mesaj #85


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Dune 8? Am auzit de Dune 7(care cica ar fi fost o mare farsa pusa la cale de Nemira),insa de Dune 8,nu;am auzit de niste carti intitulate "Casa Atreides"","Casa Harkonnen" si inca una...
Eu personal nu am auzit si nici vazut vreo informatie despre aceste credite, insa banii vor fi luati in modul descris mai sus cu cateva postari. Si nu este neaprat nevoie de bani ci si de utilaje, constructii, amenajari etc. care pot fi castigate la schimb cu cedarea unor drepturi de exploatare si utilizare.
@bdl: am zis ca nu cred ca vor mai exista caini comunitari deoarece vom incerca sa rezolvam aceasta problema intr-un mod cat mai eficient si fara sa fim atacati de cei de la Protectia Animalelor.
Cat despre mersul societatii: de ce s-o lasam sa-si urmeze cursul catre dezastru cand putem impiedica acest lucru?


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 2 Jun 2004, 11:20 PM
Mesaj #86


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Nu cred ca dezastrul total va exista vreodata,chiar atat de tampiti nu suntem,dar sa revin va propun sa analizati modelul german ,perioada de dupa cel de-al doilea razboi mondial si pana in prezent, care sa stiti se apropie foarte mult de anumite concepte vehiculate de dumneavoastra (statul subventioneaza chiriile astfel ca oricine si le permite,accesul la protectia sociala este unul dintre cele mai mari din lume) luam in considerare perioada de dupa 45 pana in prezent,pactul realizat de patronate cu salariati a dat roade si armonia sociala a creat premisele unuei dezvoltari fenomenale,
cele 2 socuri petroliere au impins spre un control sporit asupra cheltuielilor deci apar primele restructurari,primele externalizari,ajungem in 89,unificarea celor 2 state germane(credinta lor ca va fi un succes si ca germania de est va fi o noua locomotiva pentru cresterea economica) si vedem CRIZA cu care se confrunta acum germania ,vechea intelegere dintre patronate si sindicate a cazut dar sindicatele nu realizeaza presiunile externe(aparitia noilor tari industrializate,si forta de munca ieftina din estul Europei) deci ele au ramas ancorate in trecut iar restructurarile necesare nu pot fi facute,efectul nu este sesizabil imediat caci totusi e vorba de o tara foarte bogata si cu investitii uriase externe ,dar cresterea lor economica a scazut facand chiar ca uneori sa fie si negativa,deci ei se confrunta cu un handicap caci nu sunt in stare sa faca anumite operatiuni dureroase social dar care in timp isi vor arata valoarea,ca urmare sistemul pensiilor se indreapta spre faliment,iar protectia sociala este intr-o situatie asemanatoare
Concluzia pe care EU o trag este ca trebuie avut criza ca idealurile pe care le aveti in minte sa nu creeze un popor(oras) intr-un spital de handicapati (imi cer scuze fata de folosirea acestui si am cea mai mare apreciere fata de persoanele cu diferite disfunctii care merg mai departe) care asteapta sa le fie data mancare sa se munceasca in locul lor,etc


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 2 Jun 2004, 11:22 PM
Mesaj #87


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Cedarea unor drepturi se poate reprezenta printr-o valoare,deci chiar si acestea sunt masurate in bani.

Acest topic a fost editat de cociuba: 2 Jun 2004, 11:22 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 4 Jun 2004, 01:23 PM
Mesaj #88


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Nu cred sa se ajunga pana acolo unde sugerati dumneavoastra; cel putin, sper ca nu voi ghida viitorul societatii in acea directie(desi,daca se va ajunge vreodata ca mai toata munca sa fie prestata de roboti, o parte din treaba cu statul si primitul mancarii se va adeveri dar, atentie, doar o parte... Care? Pastrez surpriza pentru momentul oportun); da, se va masura totul raportat la ceva, dar acel ceva poate fi si fericirea locuitrilor si multumirea lor ca au tot ce le trebuie... Mai lucram inca la aceasta schema...
Va multumesc pentru interventii si poate ne vedem la votare!


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Jun 2004, 02:38 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Complect off topic... eu sant de acord sa votez un catindat care citeste SF, daca vrei sa iti maresti in mod sensibil sansele, mai spune si ca citesti si carti religioase, face bine la cei multi si e "politically correct" laugh.gif
In rest, multa bafta in (sper) noile tale functii si daca, odata devenit dictator, vei avea o mica revolutie de palat... eu am fost laugh.gif

Acest topic a fost editat de sorin666: 15 Jun 2004, 02:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 15 Jun 2004, 06:07 PM
Mesaj #90


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



De ce am eu impresia ca votul dumneavoastra nu mi-a fost adresat? Oricum, dupa cum se vede pana acum, nu voi avea sansa sa ajung "dictator" cum tot sunt acuzat, insa asta nu inseamna ca noul primar va avea o sarcina usoara. Voi sta mereu in coasta lui si-l voi trage de maneca cand va face greseli sau cand nu-si va respecta promisiunile.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 15 Jun 2004, 06:10 PM
Mesaj #91


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Si nu am fost chiar off-topic...Cat despre carti, da, am citit si carti religioase ( nu numai crestine), am citit carti din toate genurile si din multiple teme, asa ca nu pot fi acuzat ca traiesc intr-o lume SF, irealizabila...


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 17 Jun 2004, 08:20 AM
Mesaj #92


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Hmm...interesant! Ne puteti oferi si exemple?
In alta ordine de idei, imi pare rau sa vad ca sunteti condus in cursa pentru primarie, dar nu-i nimic; peste patru ani, daca sunteti pe aici, veti mai avea o sansa. Sau, cine stie, poate actualul primar nu-si face treaba si va trebui ca altcineva sa-i ia locul. devil.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman