HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Elijah Bailey: Campanie Electorala
Mihai
mesaj 18 May 2004, 03:03 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Topic destinat campaniei electorale a candidatului Elijah Bailey.

Intrebari, discutii alaturi de electorat, promisiuni si dezbateri.

Il invit pentru pentru inceput pe Elijah Bailey sa prezinte pe scurt motivele pentru care trebuie sa fie ales ca primar al Hanopolis-ului, oferta electorala.

Mult succes! thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 18 May 2004, 05:07 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Domnule Elijah... Cunoscand modul in care interactionati cu androizii, cum vedeti viata acestora in Hanopolis? smile.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 18 May 2004, 06:36 PM
Mesaj #3


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Domnule Bailey, sunteti sau ati fost vreodata membru al partidului comunist?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 May 2004, 06:36 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 18 May 2004, 08:52 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



@Ares: Imi pare rau ca Daneel nu-i alaturi de mine! Poate el v-ar oferi un mai bun raspuns decat mine. Trebuie sa precizez insa ca voi face o diferenta stricta intre androizi (robotii cu aspect uman in totalitate) si ceilalti roboti care au doar aspect umanoid. Ce parere am eu despre androizi? Consider ca noi, oamenii, avem multe de invatat de la ei; nu trebuie sa ne fie frica de ei ( intotdeauna vor exista suspiciuni asupra celor trei legi ale roboticii, insa nu androizii sunt cei care le incalca, ci oamenii au rol majoritar in folosirea androizilor in scopuri marsave). Corectitudinea si cinstea care ii caracterizeaza pe roboti ar trebui sa ne caracterizeze si pe noi. Nu am intalnit persoana mai corecta, cinstita si, de ce nu, omenoasa decat Daneel. Pentru cei care au indoieli asupra androizilor, ii sfatuiesc sa se uite la el mai intai si de-abia dupa aceea sa-si puna intrebari...daca mai au.
@Catalin: Nu sunt si nici nu am fost vreodata membru al Partidului Comunist.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 18 May 2004, 08:57 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Constat ca am facut o mica eroare si nu i-am dat decat un raspuns pe jumatate domnului Ares,de aceea imi cer scuze si voi reveni cu continuarea:
Viata in Hanopolis a androizilor ar trebui sa fie foarte usoara si constructiva, atata timp cat noi, oamenii, nu vom vrea cu tot dinadinsul sa-i izolam si sa-i tratam ca pe niste fiinte inferioare sau sclavi. Daca as fi primar, as avea grija ca asest lucru sa nu se intample, deoarece mi s-ar parea o nedreptate. Androizii sunt fiinte care gandesc, emit judecati logice si, prin urmare, nu vad de ce i-am izola sau constrange intr-un fel. Sub conducerea mea, Hanopolis va fi intotdeauna un loc primitor pentru androizi.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 18 May 2004, 09:05 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Campanie

Voi fi direct.Nu vin sa fac tot felul de promisiuni desarte, sa garantez lucruri fanteziste, sa dau sperante false;vin sa promit un sigur lucru: ca voi incerca!
Ce voi incerca? Voi incerca sa fac din Hanopolis un loc mai placut pentru locuitorii sai, un loc mai sigur, mai sanatos, voi incerca sa rezolv diversele probleme care pot aparea pe parcurs intr-un mod cat se poate de multumitor pentru toata lumea, fara a fii insa partinitor si respectand o conduita corecta, voi incerca sa fac din Hanopolis un loc cat mai faimos, astfel incat numarul celor care vor veni in el sa creasca in mod continuu, avand grija in acelasi timp ca cei care vin sa nu vina cu ganduri necurate sau sa perturbe intr-un mod neplacut viata Hanopolisului, voi incerca sa ma ridic la inaltimea functiei astfel incat dupa expirarea mandatului sa fiu amintit cu placere si sa stiu ca am facut ceva util pentru Haopolis si locuitorii sai!
Voi lasa rezultatele sa vorbeasca de la sine!


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 18 May 2004, 09:14 PM
Mesaj #7


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Domnule Elijah Bailey, dupa cate stiti, hartuirea sexuala este o problema extrem de sensibila, iar imaginea femeii este profund lezata din acest punct de vedere. Considerati ca androizii ar fi o solutie pentru ca aceasta "malformatie" a caracterului uman, sa nu se mai poata manifesta?


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 18 May 2004, 09:31 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Dupa cum ati spus si dumneavoastra, aceasta "malformatie" tine de oameni si nu de androizi; androizii, cei pe care-i cunosc eu si care au implementate cele trei legi ale roboticii, nu pot face asemenea lucru;cel mult pot actiona ca politisti, avand grija ca acest lucru sa nu se mai repete, sau, de ce nu, sa previna ca acest lucru sa se intample. Nu putem "fabrica" oameni care sa respecte legile roboticii, putem cel mult sa crestem oameni pe care sa-i educam sa respecte legile bunului simt si ale corectitudinii.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 18 May 2004, 11:13 PM
Mesaj #9


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Citeva intrebari scurte si mai personale, daca se poate:
1. Mai aveti problemele acelea psihologice cunoscute si sub numele de agorafobie? Daca da, credeti ca un edil poate sta in fruntea urbei avind aceasta meteahna?
2. Se zvoneste ca fiul dvs. are sau va avea la rindul sau o importanta functie politica, undeva in afara Hanopolisului ... nu cumva candidatura dvs. a fost depusa doar pentru a-i arata lui ca "batrinu'" inca mai poate?
3. Aveti de gind ca prin actiunile dvs. sa impuneti din nou regimul de alimentatie "stiintifica" cu care sinteti dvs. obisnuit (si din pacate, si unii dintre noi, cei mai batrini)?


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 18 May 2004, 11:19 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



ce parere aveti de ultimile zvonuri din presa, unde sunteti acuzat ca ati intrat ilegal in posesia unui teren de 1250mp in centrul Hanopolisului?

unde putem gasi declaratia de avere actualizata?

ce parere aveti de contracandidatii d-voastra? pe care l-ati prefera in turul 2?


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 19 May 2004, 07:18 AM
Mesaj #11


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

unde putem gasi declaratia de avere actualizata?


Si, legat de asta, ce garantii puteti sa ne oferiti ca, la sfarsitul mandatului, atunci cand se incheie socotelile, nu veti fugi pe Aurora unde stim ca exista o tanara (cel putin fizic) care va datoreaza viata?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 19 May 2004, 09:00 AM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



@ypsilonalpha:
Raspunsuri:
1)Nu mai am aceasta agorafobie;sau, cel putin asa cred, deoarece spatiile deschise nu-mi mai fac rau. Nu vad de ce aceasta problema ar putea impiedica pe cineva sa-si exercite functia cu succes. Rezultate se pot obtine si dirijand totul din spatii inchise ( in fond, si o masina e un spatiu inchis, asa ca se poate merge pana la anumite locatii care necesita prezenta expresa a primarului).
2)Ceea ce face fiul meu, il priveste; uneori imi cere sfatul si atunci il ajut cum pot. Nu pot spune daca incerc sa-i dovedesc lui ceva; cred ca mai mult incerc sa-mi dovedesc mie ca mai sunt in stare si ca celulele cenusii inca mai functioneaza.
3)Nu stiu ce intelegeti dumneavoastra prin alimentatie "stiintifica"; daca-i vorba strict de alimente, atunci voi sfatui oamenii sa aiba un regim alimentar cat mai sanatos;nu-i voi obliga. Daca-i vorba de a reduce cultura si stiinta in drepturi, voi incerca lucrul acesta, deoarece nu-mi place sa lucrez cu oameni prosti.
@zar
As dori sa stiu mai intai daca exista dovezi in acest sens, deoarece tare as fi curios sa vad cum arata un fals care incearca sa demonstreze ceva ce nu am facut. Hanopolisul apartine locuitorilor sai, iar toti sunt egali in drepturi. Primarul este si el un cetatean ca toti ceilalti si nu are dreptul sa-si insuseasca prin nici o metoda ceva ce apartine tuturor.
Declaratia de avere actualizata este depusa la Comitetul Electoral Central, precum si la celelalte foruri responsabile cu buna desfasurare a alegerilor si care verifica veridicitatea celor declarate de mine.
Contracandidatii mei... eu sper sa nu mai fie nevoie de un al doilea tur de scrutin, deoarece s-ar face niste cheltuieli in plus; cu banii aceia s-ar putea face alte lucruri pentru Hanopolis si locuitorii sai.
@Catalin:
Dupa cum stiti, mie mi s-a interzis complet accesul pe Aurora, iar pe acea tanara am s-o mai intalnesc, probabil, doar cand ma voi apropia de tenebrele eterne. Indiferent de ce va fii la sfarsitul mandatului, voi ramane aici si voi asista la incheierea socotelilor.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 19 May 2004, 06:38 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE (Elijah Bailey @ 19 May 2004, 10:02 AM)

Declaratia de avere actualizata este depusa la Comitetul Electoral Central, precum si la celelalte foruri responsabile cu buna desfasurare a alegerilor si care verifica veridicitatea celor declarate de mine.
Contracandidatii mei... eu sper sa nu mai fie nevoie de un al doilea tur de scrutin, deoarece s-ar face niste cheltuieli in plus; cu banii aceia s-ar putea face alte lucruri pentru Hanopolis si locuitorii sai.

multumesc!

dupa ce am citit declaratia de avere, alta intrebare imi apare evidenta: cum se face ca dupa numai 6 ani, cu un salariu de functionar (fie si la minister) ati putut acumula o avere de 225 000€?

avand in vedere ca la ultimile sondaje aveti 22,67 intentii de vot, sunt putine sanse sa castigati din primul tur. deci reiterez intrebarea mea: ce contracandidat preferati in turul 2?



--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 19 May 2004, 07:13 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



@zar: declaratia mea de avere nu cuprinde acele date de care pomeniti dumneavoastra; sigur nu ati confundat foile?Eu nu-mi aduc aminte sa fi declarat asa o suma impresionanta de bani si, mai ales, cand am fost eu in minister? Va trebui sa gasiti alte elemente subversive de atac. De unde va luati informatiile? Cred ca sursa trebuie schimbata...
Cat despre procentaje...Pana la vot mai e... Si daca ar fi sa se ajunga in turul doi, prefer un candidat care sa fie invins, iar daca invinge, sa faca intr-adevar ceva pentru Hanopolis;altfel voi fii cel mai inversunat atacator al sau.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 May 2004, 03:21 AM
Mesaj #15


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Elij.....(ti-ar numele al drsacului cu cin l-a ales ca mi-am scrintit limba in el...)
Ba tarane, femei androide aduci aici in hanopulis sau ba? Da sa arate bine, nu ca bunica-mea ca te-ai lins pe bot de votu meu...Baga si niste poze cu ele (zice lumea ca ai fost peste inainte) sa vedem pe ce dam votu...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 20 May 2004, 06:56 AM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Numele este Elijah Bailey; daca voi iesi primer,va trebui sa-l stiti ( merge si pe scurt Lije);cat despre femei androide, asta nu pot sa garantez decat ca vor fi puse in discutie si toti locuitorii Hanopolisului vor trebui sa se pronunte asupra acestui subiect.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 20 May 2004, 09:52 AM
Mesaj #17


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Domnule Bailey, din semnatura dumnevoastra se intelege ca sunteti un simpatizant al sindicatului negutatorilor (precum stiti, ei sunt cei care au preluat sintagma de la Hardin si au dus-o la rang de politica oficiala de vanzari). Oare nu va aflati intr-un conflict de interese? sper ca sunteti la curent cu tensiunile existente intre negutatorii liberi si noi cei de-acasa din Hanopolis! Apropos, cum vedeti solutionarea conflictului?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 20 May 2004, 09:57 AM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



AAAA! este un personaj al lui Asimov!!!!!!!!! acum inteleg!

voi schimba natura intrebarilor (da nu-mi mai aduc aminte mare lucru....).

ce perere aveti despre planeta Gaia, in ce masura Hanopolisul i-ar putea semana avandu-va primar?


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 20 May 2004, 10:30 AM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Nu sunt neaparat un simpatizant al Negutatorilor Liberi, cat mai mult unul al Primarului Hardin, care a aplicat si el ,cu succes, aceasta sintagma; in plus, nu vad de ce ar exista un conflict de interese, avand in vedere ca la conducerea Hanopolisului nu se afla nici un primar din vre-o linie ereditara, nici vreun inalt prelat. Neguatorii Liberi sunt cei care au extins influenta Hanopolisului asupra celorlalte regiuni, asa ca nu am avea decat de castigat daca am stabili niste relatii bune cu ei si le-am oferi mai mult sprijin, fara a le rapi libertatea de miscare si nici din profituri.
@zar: transformarea Hanopolisului in Gaia nu cred ca este posibila si, intr-un fel, cred ca deocamdata nu ne-ar ajuta prea mult. Vom avea nevoie mereu de cate un Trevize si, personal, prefer sa fiu eu acel Trevize.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 20 May 2004, 10:32 AM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Hanopolisul ar putea semana Gaiei prin ordine, buna intelegere intre locuitorii sai, capacitatea de a stabili relatii amiabile cu strainii si de a rezolva conflicte cat mai pasnic cu putinta, ar insemna prosperitate si fericire.


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catindatu'
mesaj 21 May 2004, 10:30 AM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 31
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.550



Vad ca sunteti un admirator al valorilor materiale...despre cultura nici o vorbulita?
Un orasel dragut de comercianti????? Unii dintre noi s-ar putea sa aiba higher standards..sau sunteti evreu?!?
Ce masuri veti adopta astfel incat cetatenii Hanopolis-ului sa aiba un mai mare acces la cultura, la informatie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 21 May 2004, 12:30 PM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



O remarca putin rasista, nu credeti?Evreii nu sunt doar materialisti, ci au si gust pentru cultura... Cred ca v-ati cam pierdut din voturile acestei populatii!
Cultura va merge mana in mana cu afacerile; profiturile rezultate din taxe si impozite vor fii astefel distribuite incat cultura sa primesca un procent destul de mare; este nevoie de cultura si educatie,mai ales a tinerei generatii. Se vor construi teatre, se vor invita trupe de prestigiu pentru specatcole, se vor aduce si distribui filme culturale, se va face propaganda pentru cultura si pentru natura, se vor organiza concursuri, manifestatii cu diferite teme culturale, se va combate prostia prin orice mijloace precum si sub-cultura, gunoiul care intoxica mentalitatea oamenilor si in special a celor tineri... Credeti-ma, cultura va beneficia de sprijin cu orice mijloace... Chiar si cu forta, daca e nevoie!


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 21 May 2004, 12:33 PM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Si ca sa nu fiu intrebat, asta nu inseamna ca se va instaura cenzura sau alta forma de genul asta... Se va incerca oferirea unei alternative viabile pentru sanatate mintala si fizica.... Si care va functiona!Si nu, nu sunt evreu!

Acest topic a fost editat de Elijah Bailey: 21 May 2004, 12:33 PM


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catindatu'
mesaj 21 May 2004, 02:21 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 31
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.550



QUOTE
Si ca sa nu fiu intrebat

Bad and not constructiv atitude...pai asta e si spiritul campaniilor electorale: sa discutam, sa dezbatem, sa ne punem si sa ne raspundem la intrebari...sa gasim solutii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 21 May 2004, 02:49 PM
Mesaj #25


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Bad and not constructiv atitude...pai asta e si spiritul campaniilor electorale: sa discutam, sa dezbatem, sa ne punem si sa ne raspundem la intrebari...sa gasim solutii...


Pai cred ca Elijah tocmai asta facea... raspundea anticipat! rolleyes.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catindatu'
mesaj 21 May 2004, 03:10 PM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 31
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.550



QUOTE
raspundea anticipat

De ce, e mind-reader sa stie ce vrem noi sa-l intrebam?
Sau e semn clar de superioritate in a anticipa si raspunde la niste intrebari ce nu ti-au fost puse???????
Adica pe sistemul: nu ma sunati, va sun eu...eschiva cea mai uzuala cand vrei sa scapi de cineva...bad atitude...da' daca are adepti...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 21 May 2004, 06:58 PM
Mesaj #27


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Eli,
Nu il baga in seama pe Catindatul ala, ca e un ofticos, l-am mirosit eu si un laudaros....oricum in topul meu esti in fata lui..asa ca 'Improspateaza-i" aerul.... rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tai Pan
mesaj 22 May 2004, 11:48 AM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 29
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.546



Domnule Bailey, pana acum sunteti favoritul meu in aceasta cursa. Dupa cum probabil ati aflat, tocmai mi-am facut public programul economic si astept reactia populatiei. Daca reformele nu vor fi pe placul cetatenilor, fara a caror sustinere consider ca nu pot fi duse la indeplinire, intentionez sa imi retrag candidatura, caz in care votul meu va apartine.

Asadar, in calitate de simplu votant si nu de contracandidat va rog sa ne prezentati mai concret planul de masuri administrative si economice precum si strategia fiscala pentru mandatul pe care e posibil sa il exercitati. Trebuie sa marturisesc ca sunt destul de nedumerit de faptul ca va lasati oarecum invitat sa ne prezentati programul dumneavoastra electoral. Ati spus in declaratia de deschidere ca promiteti un singur lucru: ca veti incerca. Ei bine, acest lucru e destul pentru foarte multa lume care si-a format o parere despre dumeavoastra strict prin intermediul litaraturii. Dar cred ca aceasta e o imagine nu foarte veridica si mi se pare regretabil faptul ca incercati sa profitati de un capital de imagine creat prin intermediul unor opere literare de fictiune. Ca sa capatati votul meu, trebuie sa veniti cu un program concret de masuri, pentru ca lumea sa inteleaga care sunt bazele gandirii dumneavoastra politice si de care arie a spectrului politic va apropiati.

Ar mai fi de adaugat ca masurile radicale pro-cultura m-au incantat, de aceea am fost cu atat mai mult dezamagit de faptul ca nu le-ati amintit decat la intrebarea expresa a unui alegator. De aceea as vrea sa ne prezentati strict masurile concrete pe care se va baza primarul Bailey ca sa faca Hanopolis sa prospere. Sper ca si dupa lecturarea programului dumneavoastra sa pot spune ca meritati votul meu. Pana acum am mai multe informatii despre dumneavoastra din lucrarile domnului Asimov decat de la biroul dumneavoastra de presa. Aceasta strategie de campanie bazata pe evitarea luarilor de pozitie nu ma multumeste pentru ca in afara de dumneavoastra nu pot, cu simtul raspunderii, sa pun stampila pe nimeni altcineva. In cazul in care eu insumi ma voi retrage din alegeri, in afara de Bailey singura optiune viabila in acest moment este votul nul. Sunt convins ca multa lume gandeste la fel ca mine si ar fi pacat sa ii dezamagim.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 22 May 2004, 08:14 PM
Mesaj #29


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Dupa cum ma cunosteti din cele scrise de domnul Asimov ( caruia tin sa-i aduc un pios omagiu si sa-i multumesc pentru tot ce a spus despre mine), sunt un tip care, de obicei, ce-si pune in cap, realizeaza. Nu stiu daca masurile economice pe care le voi propune vor avea vreun impact hotarator asupra directiei voturilor dumneavoastra sau daca va vor multumi indeajuns, insa trebuie sa recunosc ca economia nu a fost punctul meu forte, dar incercand sa recuperez acest aspect cu ajutorul consilierilor economici pe care mi i-am ales din timp si care imi spun daca ce-mi propun eu este realizabil sau in conformitate cu legea ( care, intre noi fie spus mi se pare cam aberanta in unele parti).
Asa ca voi incepe prin a spune ca unul din obiectivele majore este reducerea taxelor si impozitelor suportate de cetateni si redirectionarea lor spre agentii economici, care vor beneficia insa de unele facilitati, astfel incat toata lumea sa aiba de castigat.
Incepem cu impozitul pe cladiri.
In viziunea mea, proprietarii de locuinte ( apartamente,case etc) nu ar trebui sa plateasca impozit pe ceva ce-i al lor! Mi se pare aberant! De aceea voi incerca sa elimin aceasta taxa, sumele care ar fi rezultat din ea urmand sa le obtin din alte surse, de la agentii economici sau de la cei care au fost scutiti de taxe pana acum, cum ar fi detinatorii de cladiri :care apartin locaselor diverselor culte religioase, inclusiv bisericile, cladiri apartinand universitatilor particulare care percep taxe anuale studentilor ( fara insa a le permite sa creasca taxa aplicata studentilor... stim noi de ce), cladirile apartinand "Administartiei Protocolului de stat), cladirile apartinand parcurilor industriale,clădirile trecute în proprietatea statului sau a unităţilor administrativ-teritoriale în lipsă de moştenitori legali sau testamentari;sonde de ţiţei, gaze, sare;canalizaţii şi reţele de telecomunicaţii subterane şi aeriene.
Ca sa excludem majorarile taxelor datorate de catre persoanele care detin mai multe proprietati, voi incerca largirea autonomiei locale prin interzicerea detinerii mai mult de o locuinta! Altfel impozitul va fi calculat ca la nivelul agentilor economici si nu va fi prea placut! Cei care detin mai multe locuinte pot vinde din acestea administratiei locale care le va da in folosinta ( despre modul de dare in folosinta si modalitati de plata voi discuta ulterior) celor care au nevoie de locuinta!
Ma opresc deocamdata aici, pentru a nu plictisi pe cei care citesc si asteptand eventualele comentarii. Revin mai tarziu!


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 23 May 2004, 07:44 AM
Mesaj #30


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Asa ca voi incepe prin a spune ca unul din obiectivele majore este reducerea taxelor si impozitelor suportate de cetateni si redirectionarea lor spre agentii economici, care vor beneficia insa de unele facilitati, astfel incat toata lumea sa aiba de castigat.


O teorie frumoasa... dar practica ne omoara!

QUOTE

In viziunea mea, proprietarii de locuinte ( apartamente,case etc) nu ar trebui sa plateasca impozit pe ceva ce-i al lor! Mi se pare aberant!


Aveti o viziune interesanta. Dar impozitul pe salariu nu este tot impozit pe "ceva al lor"? Desfiintam si impozitul pe salariu?

Eu zic ca e absolut normal ca omul sa fie impozitat pe ce e al lui pentru ca omul acela, ca sa obtina si sa mentina acel lucru care e "al lui" a facut probabil o scoala in oras, a mers pe strazile orasului, a fost la un spital in oras etc. Chestiile astea nu pica din cer, ci necesita bani.

QUOTE

cladiri apartinand universitatilor particulare care percep taxe anuale studentilor ( fara insa a le permite sa creasca taxa aplicata studentilor... stim noi de ce)


Noi nu stim de ce. Ce-ar fi sa ne spuneti? oricum, ce insinuati, ca veti interfera cu autonomia fiscala a unei firme cum e o universitate particulara? nici nu cred ca va permite legislatia sa faceti asa ceva... si oricum, nu este in spiritul economiei de piata.

QUOTE

Ca sa excludem majorarile taxelor datorate de catre persoanele care detin mai multe proprietati, voi incerca largirea autonomiei locale prin interzicerea detinerii mai mult de o locuinta! Altfel impozitul va fi calculat ca la nivelul agentilor economici si nu va fi prea placut! Cei care detin mai multe locuinte pot vinde din acestea administratiei locale care le va da in folosinta ( despre modul de dare in folosinta si modalitati de plata voi discuta ulterior) celor care au nevoie de locuinta!


Asta este, intr-adevar, o masura interesanta si folositoare. Dar eu unul ma indoiesc ca veti reusi sa o impuneti in consiliul general. Sper ca sunteti constient ca marea majoritate a consilierilor municipali au mai mult de o locuinta si nu vor vota o asemenea masura. Cum credeti ca veti reusi sa treceti peste aceasta problema tehnica?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tai Pan
mesaj 23 May 2004, 11:12 AM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 29
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.546



Dl. cronicar a pus intrebari destul de pertinente pentru primele puncte, eu ma voi rferi doar la ultimul.
QUOTE
interzicerea detinerii mai mult de o locuinta! Altfel impozitul va fi calculat ca la nivelul agentilor economici si nu va fi prea placut!


Codul fiscal deja prevede o suplimetare de taxa pentru cei care detin mai multe locuinte. Dar asta nu mi se pare o solutie. Pe langa faptul ca formularea primei fraze mi se pare eronata (lasa de inteles nu o suplimentare de taxe, cum se explica in continuare, ci o limitare a dreptului de proprietate), consider ca solutia pentru problema spatiului locativ este contractarea in regim de licitatie publica a construirii de noi blocuri de locuinte, care vor fi atribuite exclusiv celor ce au nevoie de ele. In acelasi timp, trebuie crescuta responsabilitatea proprietarilor asupra imobilelor, astfel ca cei care cumpara mai multe apartamente sau chiar un imobil intreg pentru subinchiriere sa fie obligati nu sa plateasca mai multe taxe, ci sa investeasca in modernizarea lor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 23 May 2004, 09:25 PM
Mesaj #32


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



@Catalin:
Ma asteptam la replici dure,dar nici chiar asa! Sa incerc sa ma explic:
Teoria cu strazile, scolile pe care au mers si la care au studiat acei oameni pe care vreau sa-i scutesc de taxa e frumoasa, insa nu va avea aplicabilitate in orasul pe care vreau eu sa-l realizez! Acei oameni si-au castigat acest drept de a nu plati pentru casa in care locuiesc fiindca si-au folosit capul si au muncit pentru asta! Asa vad eu lucrurile si asa vreau sa le fac! Cat despre impozitul pe salariu, as dori ca acesta sa fie diferentiat in functie de venituri, sa fie direct proportional cu marimea salariului. Primaria este doar primul pas! Vreau sa ajung la conducerea tarii si sa fac ordine! Idealul meu de oras si de tara este cea in care banii nu au nici o importanta si, in timp, vor disparea!
Universitatile particulare si cele de stat care au locuri cu taxa percep o suma destul de mare pe anul de studii, disproportionat uneori cu calitatea cunostintelor oferite si cu modalitatile de desfasurare a procesului de invatamant. Stim noi de ce vine de la mitele cerute de unii profesori pentru a trece anumiti studenti examenele, de la sumele aberante cerute pentru anumite manuale si adeverinte, diplome, plus ca multi profesori de la Universitatile Particulare primesc salarii si din alte parti ( sume mari) asa ca taxa mare "pentru a acoperi salariile profesorilor" este un pic cam exagerata. Am avut experiente cu toate tertipurile acestea si cu ambele tipuri de Universitati si nu mi-a placut ce am vazut! Autonomia universitara va exista atata timp cat drepturile studentilor si a unelor cadre didactice ( cele corecte) nu sunt incalcate!
Cat despre consilierii locali... ei vor fii oamenii mei si voi avea grija ca echipa cu care vin sa se ocupe de treburile astea, altfel respectivii consilieri vor fi primii vizati de noile initiative! In fond, nu ei m-au votat si "vox populi, vox Dei!".


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 23 May 2004, 09:28 PM
Mesaj #33


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



QUOTE (Tai Pan @ 23 May 2004, 10:14 AM)
Dl. cronicar a pus intrebari destul de pertinente pentru primele puncte, eu ma voi rferi doar la ultimul.
QUOTE
interzicerea detinerii mai mult de o locuinta! Altfel impozitul va fi calculat ca la nivelul agentilor economici si nu va fi prea placut!


Codul fiscal deja prevede o suplimetare de taxa pentru cei care detin mai multe locuinte. Dar asta nu mi se pare o solutie. Pe langa faptul ca formularea primei fraze mi se pare eronata (lasa de inteles nu o suplimentare de taxe, cum se explica in continuare, ci o limitare a dreptului de proprietate), consider ca solutia pentru problema spatiului locativ este contractarea in regim de licitatie publica a construirii de noi blocuri de locuinte, care vor fi atribuite exclusiv celor ce au nevoie de ele. In acelasi timp, trebuie crescuta responsabilitatea proprietarilor asupra imobilelor, astfel ca cei care cumpara mai multe apartamente sau chiar un imobil intreg pentru subinchiriere sa fie obligati nu sa plateasca mai multe taxe, ci sa investeasca in modernizarea lor.

Vreau sa elimin diferentele de clasa, castele etc! Asta-i obiectivul pe care il am in vedere! Da, vreau sa limitez dreptul la proprietate, deoarece intr-o societate cum o vad eu, acesta va deveni inutil! Vreau ca toti cei aflati sub obladuirea mea sa se bucure de aceleasi drepturi ,aceleasi avantaje materiale de tot ce inseamna bunastare si fericire! Nu vreau sa fie 20 de oameni miliardari, 500000 saraci, dar venitul pe cap de locuitor sa arate "bine"!


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 May 2004, 09:53 PM
Mesaj #34


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Bleah,
Comunism curat omule.....si Iliescu vrea limitarea dreptului la propietate, dar numai la unii, nu la toti sa fie clar....
Te-am taiat de pe lista....ramin la Girneata.... jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elijah Bailey
mesaj 23 May 2004, 10:07 PM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 40
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.549



Imi pare rau sa te dezamagesc, insa nu este comunism;pentru a te informa asupra a ceea ce intentionez, ia tu frumusel cartile scrise de domnul Kim Stanley Robinson intitulate "Marte-Rosu, Marte-Verde, Marte-Albastru",in ordine asta, mai citeste ce scrie pe acolo si mai vorbim. Cum au spus si altii pe aici, democratia nu-i de departe "raul cel mai mic".Succes!


--------------------
Niciodata sa nu-ti lasi bunul simt moral sa te impiedice sa faci ceea ce trebuie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 10:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman