HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vedetele Si Prestatia Lor Live :), se face sau nu playback in muzica
AIWA
mesaj 5 Apr 2003, 09:20 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Pentru ca aici vad ca avem "Starurile simpatice si cele antipatice" as avea o intrebare....Se face sau nu live la noi? De ce vedetele noastre fac in cea mai mare parte playback in concertele sustinute? Si uneori chiar cu nerusinare?


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 6 Apr 2003, 03:49 PM
Mesaj #2


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



off: Apare si nenea moderatoru' al rau de pe Muzica si cere mutarea subiectului la el pe forum... ca i se pare lui ca totusi... asta tine mai mult de muzica decat vedete si anti-vedete! blink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 6 Apr 2003, 10:09 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Tine si de muzica dar si de vedete...pentru ca unele isi fauresc o gasca de fani numai pe minciuni....nu doresc mutarea discutiei in patratelul muzicii ci doar o discutie despre cum e sa fii vedeta si sa-ti minti fanii cu nerusinare!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Apr 2003, 10:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
UMA
mesaj 10 Apr 2003, 01:49 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 20
Inscris: 20 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 99



La noi playback este regula iar live este exceptia. Deja in momentul in care dai un spectacol live trebuie sa scrie asta MARE pe afis de parca faci o mare favoare fanilor. Iar despre fani... asa fani, asa muzica sau invers. Nu cred ca fanilor li se pare ceva anormal in a face figuratie.
Oricum, incep sa se specializeze in tot felul de tehnici de playback iar cea mai tare este aia cu cantatul peste banda - cand ai chef canti, cand nu nu. De fapt sunt convinsa de faptul ca ei, saracii, isi protejeaza vocile (nu ca ar avea).
Cel mai mult m-a distrat un interviu al Andreei Balan care avea o scuza foarte simpla: in primul rand oboseste pentru ca e greu sa canti si sa dansezi in acelasi timp - asa ca prefera sa danseze sa nu se plictiseasca fanii; poate va intrebati acum de ce oboseste; ei bine, oboseste pentru ca ea are si scoala si n-are timp suficient pentru intretinerea conditiei fizice... Mai zi ceva daca mai poti... 19.gif


--------------------
I see you...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 10 Apr 2003, 08:04 PM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Pai da, UMA, ca Andreea Balan a recunoscut intr-un fel astfel cam ce cauta "fanii" romani si ce ofera "cantaretii" - miscare cat mai sexy si trup la fel, respectiv miscari cat mai sexy, haine aproape de nevazut si miscari cat mai provocatoare.
Prestatia Live, daca este vorba despre cantatul live, este clara - sunt putini care fac asta. Cel putin, in afara de hip hoperi si niste trupe de rock, eu nu am auzit de altii sa "o dea" live. Si ei dau ca motive lipsa conditiilor de a canta live in Romania. Eu insa ma gandesc - daca altii o fac, ei de ce nu pot. Si in plus, cei de la parazitii ziceau intr-un interviu: "daca nu ne pot oferi conditii sa cantam live, nu mai cantam"
Iar daca "prestatie live" se refera la showul pe care il fac pe scena, situatia se schimba putin. Este normal ca showul sa fie ceva mai bine pus la punct - ma refer aici la dialog cu publicul, dansuri si alte lucruri de genul acesta. Zic ca e normal pentru ca daca tot fac playback, macar sa lucreze si ei la ceva pentru concerte. Ma rog - nici aceste showuri nu prea sunt cine stie ce, deoarece comparandu-le cu ceva facut de cei de afara, se observa diferenta. Dintre ce am vazut eu cantand live, adica am fost la concert unde era doar showul live, cel mai mult mi-au placut cei de la Spitalul de Urgenta. Se descurcau bine, si captau atentia publicului. De asemenea, am mai auzit ca ar fi niste trupe rock de pe la noi care fac showuri marfa, dar nu le mai retin numele....


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 11 Apr 2003, 08:48 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Vedetele si prestatia live ! ?

Nu stiu cati canta live si cati nu deoarece cu tehnologia asta nu iti mai dai seama si totul se poate camufla.

Parazitii au avut o melodie in care spuneau adevarul despre ce se intampla in muzica romaneasca.

De atunci cateva trupe au inceput sa mai faca si prestatii live , fiind speriate de PARAZITIi ! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 12 Apr 2003, 11:38 AM
Mesaj #7


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu necromane, nu cred ca au fost chiar speriate de parazitii. Cred ca ei doar au reusit sa mai deschida cat-de-cat ochii anumitor artisti si urechile foarte multor oameni. Pentru ca, de la aparatia lui Shoot Yourself, de care vorbesti tu, a inceput sa se vorbeasca mai mult ca oricand despre playback in Romania. blink.gif
Este clar ca ei vor face in continuare playback, atata timp cat este mai comod si le aduce bani in buzunar, caci, banuiesc eu, cei mai multi fac muzica nu doar de dragul artei, ci de dragul banului.
Parerea mea...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 14 Apr 2003, 05:53 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



QUOTE (necromanc @ Apr 11 2003, 10:11 PM)

Nu stiu cati canta live si cati nu deoarece cu tehnologia asta nu iti mai dai seama si totul se poate camufla.

Daca cit de cat esti atent...nu e greu sa vazi exact unde incepe banda si unde se termina smile.gif
Cel mai des invocat motiv este dotarea slaba biggrin.gif Insa uneori exista si mare comoditate smile.gif


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 14 Apr 2003, 10:00 PM
Mesaj #9


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Cum naiba sa cinte live trupele noastre (si nu numai ale noastre) cind vocile lor sint "alterate" electronic la greu? Adica pina si Cher presta playback cind cu "Believe" si tocmai ai nostri sa n-o faca?

Din punctul meu de vedere epoca "live" s-a dus ... de prin anii '70 - '80 incoace. Cum zice frantuzul (dar fara diacritice): "On n'arrete pas le progres".


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 6 May 2003, 05:31 AM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



ypsilonalpha-->stai linistit ca inca mai sint artisti care au bun simt si canta live in cele mai multe cazuri!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(cretze)
mesaj 6 May 2003, 09:05 AM
Mesaj #11





Guests






QUOTE (genicon @ Apr 12 2003, 01:01 PM)
Nu necromane, nu cred ca au fost chiar speriate de parazitii. Cred ca ei doar au reusit sa mai deschida cat-de-cat ochii anumitor artisti si urechile foarte multor oameni. Pentru ca, de la aparatia lui Shoot Yourself, de care vorbesti tu, a inceput sa se vorbeasca mai mult ca oricand despre playback in Romania. 

... eu nu cred ca acea campanie din care a facut parte si melodia respectiva a avut vreo influenta in muzica romaneasca ... dupa cum spuneai si tu, s-a vorbit mai mult de chestia asta ( lucru la care intotdeauna suntem meseriasi ) insa un rezultat concret nu l-am vazut ... poate ca formatiile implicate in campanie au avut pentru o scurta perioada o cifra de vanzari putin mai mare, insa mai mult de atat nu cred ca s-a realizat ... culmea ironiei a fost ca in aceeasi perioada a aparut o miscare anti-live realizata din cateva "formatii" de fatuce si baietasi frumusei prin care protestau impotriva faptului ca anumite trupe canta live ohmy.gif
... de ce nu se canta live?!? ... pai in primu' rand, si in cele mai multe din cazuri, trupele nu sunt in stare ohmy.gif ... suprinzator insa, mai sunt trupe care sunt in star sa cante live ohmy.gif ... cu toate aceastea si pe aceastea le mai vezi facand playback ... motivul este simplu: gazdele unor astfel de cantari nu sunt in stare sa puna intotdeauna la dispozitia lor conditiile necesare unor astfel de concerte ... cat timp va continua aceasta situatie?!? ... pai atat timp cat publicu' va inghiti astfel de concerte nu va fi nici o sansa de schimbare sad.gif ... partea cea mai proasta este ca momentan publicul chiar se bucura de astfel de concerte mad.gif


Cretze

Acest topic a fost editat de cretze: 6 May 2003, 09:06 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 10 May 2003, 02:34 PM
Mesaj #12


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (AIWA @ May 6 2003, 05:54 AM)
ypsilonalpha-->stai linistit ca inca mai sint artisti care au bun simt si canta live in cele mai multe cazuri!

Or fi, adica chiar sint, dar ar trebui declarati specie pe cale de disparitie si ocrotiti prin lege.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 18 May 2003, 03:29 AM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



QUOTE (cretze @ May 6 2003, 10:28 AM)
...................... motivul este simplu: gazdele unor astfel de cantari nu sunt in stare sa puna intotdeauna la dispozitia lor conditiile necesare unor astfel de concerte ... cat timp va continua aceasta situatie?!? ... pai atat timp cat publicu' va inghiti astfel de concerte nu va fi nici o sansa de schimbare sad.gif ... partea cea mai proasta este ca momentan publicul chiar se bucura de astfel de concerte mad.gif


Cretze

Din pacate trebuie sa te contrazic...Caz real acum 24 de ore la un spectacol in aer liber (un spectacol omagial realizat in mijlocul unui oras oarecare) printre invitati au concertat si Simplu, Pepe si Bere Gratis smile.gif
Daca la primii...dataorita dansului prestat nu se punea problema de LIVE....la Pepep cu taoate ca a beneficiat de ajutorul colegilor din trupa sa...a sarit CDUL :)STUPID NU?smile.gif

BERE GRATIS jos palaria show 100% LIVE


Asta cu toate ca spectacolul a fost as putea spune impecabil sonorizat si luminat! Cu alte cuvinte mai sint si gazde care isi fac meseria/datoria....si investesc mii de para in aducerea unei firme specializate in SONORIZARE/JOC LUMINI/ARTIFICII SI ETC........si cu toate astea nesimtirea anumitor artisti de pe la noi...e MARE!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(cretze)
mesaj 19 May 2003, 08:17 AM
Mesaj #14





Guests






... n-am spus ca toti organizatorii sunt la fel wink.gif ...


Cretze :cya:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 26 May 2003, 05:07 AM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Se pare ca..o sa am parte de surprize superplacute!
Protagonisti : grupul ELEGANCE si Nicu Paleru
Surpriza de proportiii...Fetele ...MIMA pe fatza...manelistul Live 100%

De fapt omul (distins/stilat /cu mult bun simt) a vazut sonorizarea existenta (o simpla discoteca in aer liber) a asculta cum suna...piesa lui....si a spus...gata ...vreau un mic bun fara fir si uite astea sint negativele melke!
Am avut senzatia ca face un misto fin...dar stupoare...negativele erau NEGATIVE 100%

Intr-un cuvint nu pot spune decat atit NICU PALERU FELICITARI!






--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(cretze)
mesaj 28 May 2003, 09:10 AM
Mesaj #16





Guests






... imi pare rau ca am ajuns sa ne bucuram cand mai vedem o prestatie live, dar din pacate asta este realitatea unsure.gif


Cretze ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 28 May 2003, 05:05 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



TRIST dar ADEVARAT CRETZE sad.gif


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 28 May 2003, 08:48 PM
Mesaj #18


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Bag de seama ca artistii nostri cinta live numai de frica si/sau obligati de regulament --> vezi prestatia Nicolei la Eurovision. Sau mai presteaza live pe la vreun concurs "Floarea din gradina" sau "Steaua fara nume".



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 3 Jun 2003, 05:13 AM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Hehehe..uneori nici cind au la indemina tot ce le trebuie...nu cinda live!
Andreea Balan NU
Fuego DA
Galaxy NU
Zdob si zdub DA

Unde asta? La un show organizat ca la carte..adica scena cu amplificare si lumini pe masura..etc si etc(concert in aer liber) Stau si ma intreb...de ce atita minciuna!?


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 4 Jun 2003, 01:57 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Bai, aveti niste intrebari puerile... dece playback? Pai ati citit si voi ploaia aia de articole despre cum au plecat "fetele" de la Las Chieciap plangand de la Polivalenta? Dece plangand? Pai daca la jumatea spectacolului, sala se golise jumate... si nu ca ar fi fost plina de la bun inceput ! biggrin.gif Deci alea in concert afara, unde credeau si stiau ca spectatorii au pretentii, au bagat playback la greu, si au fost aplaudate. In Ro, au zis ca merge la bastinasii astia aborigeni si cu vocea chioara! PLASAAA !!! Rezulta ca publicul incepe sa caste ochii, si in special urechile. Si, decat sa te faci de kk cu o voce ingrozitoare, mai bine fatzai bucile in fata publicului, si bagi banda (intotdeauna BANDA, CD-ul sare... numai fraierii au CD !!! biggrin.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 4 Jun 2003, 09:07 PM
Mesaj #21


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Las' ca vedem acusa ce-o sa faca Elton John in fata acelorasi aborigeni smile.gif Dar cred ca baiatu' asta se respecta si o sa cinte live, si-n plus mai are si ceva voce, desi a imbatrinit oleaca.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andREI
mesaj 4 Jun 2003, 11:30 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 13 May 03
Din: ??!
Forumist Nr.: 293



Respectul meu pentru Bere Gratis (in particular lui Mitza de la ei).
Poate unii din voi i-ati vazut la Teo(mor) si ati vazut ca (special - cred eu) au intrerupt banda si s-a auzit cantand in continuare totusi. Si apoi a cantat el cu acompaniament la pian parca. Se vedea ca e live.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andREI
mesaj 4 Jun 2003, 11:45 PM
Mesaj #23


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 13 May 03
Din: ??!
Forumist Nr.: 293



QUOTE (genicon @ Apr 10 2003, 09:39 PM)
Pai da, UMA, ca Andreea Balan a recunoscut intr-un fel astfel cam ce cauta "fanii" romani si ce ofera "cantaretii" - miscare cat mai sexy si trup la fel, respectiv miscari cat mai sexy, haine aproape de nevazut si miscari cat mai provocatoare.
Prestatia Live, daca este vorba despre cantatul live, este clara - sunt putini care fac asta. Cel putin, in afara de hip hoperi si niste trupe de rock, eu nu am auzit de altii sa "o dea" live. Si ei dau ca motive lipsa conditiilor de a canta live in Romania. Eu insa ma gandesc - daca altii o fac, ei de ce nu pot. Si in plus, cei de la parazitii ziceau intr-un interviu: "daca nu ne pot oferi conditii sa cantam live, nu mai cantam"
Iar daca "prestatie live" se refera la showul pe care il fac pe scena, situatia se schimba putin. Este normal ca showul sa fie ceva mai bine pus la punct - ma refer aici la dialog cu publicul, dansuri si alte lucruri de genul acesta. Zic ca e normal pentru ca daca tot fac playback, macar sa lucreze si ei la ceva pentru concerte. Ma rog - nici aceste showuri nu prea sunt cine stie ce, deoarece comparandu-le cu ceva facut de cei de afara, se observa diferenta. Dintre ce am vazut eu cantand live, adica am fost la concert unde era doar showul live, cel mai mult mi-au placut cei de la Spitalul de Urgenta. Se descurcau bine, si captau atentia publicului. De asemenea, am mai auzit ca ar fi niste trupe rock de pe la noi care fac showuri marfa, dar nu le mai retin numele....

Pai ti se pare ca e greu sa "canti" (da, cu ghilimele) hip hop live?! Pai ar trebui sa fii mort de beat / <altceva> ca sa nu poti vorbi hip hop live. Da, stiu, genicon si cu baietii de pe dupa blocuri or sa imi sara in cap ca cica de ce ma iau de arta hip hop dar parerea mea e asta si nu mi-o ascund.

Off-topic: Pai e posibil ca din cauza acestor "baieti de baieti" / "baieti de cartier" sa moara un copil de 11 ani (sau 14?) pentru ca le-a incalcat "teritoriul". Fenomenul asta alimentat de hip hop aduce numai lucruri rele. Ar trebui eradicat. Dar nu exista interesul asta. Trebuie ca Romania sa devina un ghetou, asta vor ei si noi ca boii ne lasam. Gata (momentan)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(cretze)
mesaj 5 Jun 2003, 07:57 AM
Mesaj #24





Guests






QUOTE (ypsilonalpha @ Jun 4 2003, 10:42 PM)
Las' ca vedem acusa ce-o sa faca Elton John in fata acelorasi aborigeni smile.gif Dar cred ca baiatu' asta se respecta si o sa cinte live, si-n plus mai are si ceva voce, desi a imbatrinit oleaca.

... eu chiar nu imi fac griji ... sunt convins ca va fi OK atat timp cat partea tehnica nu este realizata de romani laugh.gif ... cat despre comparatia in fatucele cu o singura melodie si aia veche de vreo 20 de ani si Elton John mi se pare cel putin deplasata blink.gif ...


Cretze ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 5 Jun 2003, 08:19 AM
Mesaj #25


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu stiu de ce am o vaga banuiala ca Elton John niciodata nu a cantat cu playback. blush.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 5 Jun 2003, 09:49 AM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



QUOTE (Mistinguett @ Jun 5 2003, 09:54 AM)
Nu stiu de ce am o vaga banuiala ca Elton John niciodata nu a cantat cu playback. blush.gif

Niciodata e mult spus . De foarte putine ori e mai corect , cred io.
Si sa nu uitam de inzestrarea tehnica de dincolo , comparativ cu a noastra .
wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 5 Jun 2003, 11:25 AM
Mesaj #27


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE (andREI @ Jun 5 2003, 01:20 AM)
Pai ti se pare ca e greu sa "canti" (da, cu ghilimele) hip hop live?! Pai ar trebui sa fii mort de beat / <altceva> ca sa nu poti vorbi hip hop live. Da, stiu, genicon si cu baietii de pe dupa blocuri or sa imi sara in cap ca cica de ce ma iau de arta hip hop dar parerea mea e asta si nu mi-o ascund.

Off-topic: Pai e posibil ca din cauza acestor "baieti de baieti" / "baieti de cartier" sa moara un copil de 11 ani (sau 14?) pentru ca le-a incalcat "teritoriul". Fenomenul asta alimentat de hip hop aduce numai lucruri rele. Ar trebui eradicat. Dar nu exista interesul asta. Trebuie ca Romania sa devina un ghetou, asta vor ei si noi ca boii ne lasam. Gata (momentan)

Andrei - ai avut dreptate! smile.gif Uite ca am sarit...

Care e faza cu cantatul live? Toata lumea zice ca e usor atunci cand o dai live in hip hop. Dar nu e asa. Crezi ca trupele hh nu isi aranjeaza vocile in studiouri? Crezi ca la ei calculatoarele nu isi lasa amprentele? Oooo, cum sa nu! Si chiar mult. E drept, poate nu au voce, si cu siguranta ca nu ar face doi bani cantand altceva. Dar, slava domnului, nu vor sa cante. Si, la concerte o fac live. Cheloo, de ex - pe caseta/Cd are o voce super (parerea mea, cel putin) - live e cu totul altfel (mult mai slab). Tataee la fel. Cei de la La Familia imi par chiar varza live... Dar o canta, si nu isi pierd fanii. Tocmai din respectul pentru cantatul live (pe langa alte motive, normal.) Si asta dovedeste ca la hh conteaza si mesajul, nu numai vocea/flowul... Cati ar mai ramane fani Andreea Balan, daca ar auzi-o prestand de cacao live? Daca melodia ar suna jalnic si vocea ar fi nepregatita?... Putini, motiv pentru care da cu playbackul... blink.gif

In ceea ce priveste afirmatia ta cu copilul de 11-14 ani... nu imi dau seama la ce te referi. Detaliaza putin si discutam si pe tema asta... 19.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andREI
mesaj 6 Jun 2003, 12:09 AM
Mesaj #28


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 13 May 03
Din: ??!
Forumist Nr.: 293



QUOTE (genicon @ Jun 5 2003, 01:00 PM)
In ceea ce priveste afirmatia ta cu copilul de 11-14 ani... nu imi dau seama la ce te referi. Detaliaza putin si discutam si pe tema asta... 19.gif

e off-topic si nu am sa discut multe posturi despre asta aici. Eventual altundeva.
1) 11-14 ca nu imi aduc exact eu aminte.
2) Au dat la stirile protv (la care eu natural nu ma uit dar uneori mai le vad fara sa vreau. In Braila, culmea, nu in Bucuresti, s-a intamplat ca l-au luat la bataie niste baieti de cartier ca le-au incalcat teritoriul. I-au dat mai mult la cap si din cauza contuziilor craniene a murit spre spital.
De-as avea un camion as trece prin ei ca prin branza (la propriu) iar la politie as declara ca mi-au sarit in fata si nu am avut ce face pentru a evita "nenorocirea".
Si ca sa inchei acest off-topic, nu poate sa imi spuna nimeni ca asta e primul incident (sau bine ar fi sa fie ultimul) cauzat de baietii de cartier in care cineva moare exclusiv datorita lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 6 Jun 2003, 12:45 PM
Mesaj #29


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Ca sa nu fim total off-topic te invit, asa cum am facut-o de fiecare data, sa discutam pe forumul Muzica, la subectul dedicat hip hopului.

Totusi, iti voi raspunde aici - te uiti prea mult la stirile de la ora 5! tongue.gif Si generalizezi. S-a intamplat, a fost un ghinion, dar asta nu inseamna ca doar la atat se rezuma hip hopul. De fapt, aici nu mai este vorba despre hip hop ci despre bagabonti, sau stiu eu cum sa le zic (exista sanse ca acestia sa nu aiba nici o legatura cu muzica). Deci, nu cred ca este bine sa generalizam...

In ceea ce priveste ultima ta declaratie, cea cu camionul, sa sti ca daca aud ca se intampla, eu vin si depun marturie, avand ca dovada postul anterior, ca tu ai facut-o. laugh.gif wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 6 Jun 2003, 09:23 PM
Mesaj #30


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Care va duceti/ati fost (ca nu stiu pe la ce ora este) la concertul Rafaga din piata Constitutiei, ziceti si voi cum a fost, s-au produs live baietii sau tot de pe banda?


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 7 Jun 2003, 01:52 AM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



ALO...mai usor cu chestiile tari...boi si criminali si etc. Aici nu sintem la stirile de la ora 5
Intre timp un alt caz...alt show din nou posibilitati perfecte pentru live
Prestatia :
FUEGO LIVE
GALAX nu sad.gif
ZDOB SI ZDUB LIVE
A.BALAN nu sad.gif


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Jun 2003, 02:38 AM
Mesaj #32





Guests






Alt caz: Raluca de la Angels Live, Voltaj live ,Bosquito live(asa se scrie formatia asta??)
Tin sa precizez ca pe Raluca am vazut-o la Rondul de dimineata, nu in concert, dar a cantat live si intr-adevar are voce...Ca sa nu mai zic ca se cunoaste cu al meu si el a zis ca a ramas socat de vocea fetei...Votltaj i-am vazut in 2 concerte, unul la Bacau unul la Constanta, in ambele au cantat live...Iar bosquito tot la rondu', dar l-am auzit live si chiar avea vocea pe care o are si in videoclipuri...Deci ar putea sa cante si in concerte tot asa...Din pacate habar nu am caci nu prea ajung pe la concertele lor decat intamplator...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andREI
mesaj 8 Jun 2003, 09:19 PM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 13 May 03
Din: ??!
Forumist Nr.: 293



Ma bucur ca mai sunt si altii care sunt de aceeasi parere cu mine in privinta Angel si Voltaj. Si Bosquito canta bine deasemeni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 9 Jun 2003, 11:37 AM
Mesaj #34


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Si ca o completare (desi nu i-am auzit niciodata cantand live, si nici nu prea sunt eu fanul muzicii romanesti) Tigano de la Bosquito mi se pare o piesa excelenta, pe care v-o recomand cu placere! 19.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 9 Jun 2003, 12:27 PM
Mesaj #35





Guests






Andrei, cand ai dreptate, ai!! Cum sa te contrazic cand eu sunt convinsa ca asa e?Plus ca Voltaj e formatia mea preferata romaneasca....Raluca de la Angels pare ca incearca sa nu o mai dea pe comercial ci sa-si schimbe stiul, sa-l perfectioneze...Pana si ASIA au inceput sa cante mai bine ca la inceput....Class iarasi sunt buni, iar de Tigano, tot ce pot sa zic e : super melodie!!
Sunt si pe la noi vedete care macar incearca sa faca ceva bun..Pana le va iesi mai e, dar macar incearca rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman